MIDDELMIRGSCHE C 0 II R A N T. N°. 131. Donderdag 1849. 1 November. JSesUtircn en Clbminiotc.iticu. iSimtcttlattb^chc JEijbintjcn. tiuitcnlanb^che ®ij&ii»0en. NEBERL. HANBEL-MAATSCJTAPPIJ. De DIRECTIE maakt bekenddat door haar zullen wor den geveild, te AMSTERDAMop Donderdag den i5iV<?- vember 1849, de navolgende hoeveelheden Java SUIKER, als 9x62 Kranjangs en Kanassers liggende aldaar. 8389 Dito Dito te Rotterdam. 1271 Dito Dito Middelburg. Waarvan de Notitien met de Veil-conditien in tijds zul len worden uitgegeven. Amsterdam, den 13 October 1849. VAN DER OUDERMEULENPresident. GOUDSWAARD, Direct.fung. Secretaris. VEEMARKT Op het Dorp NIEUWLAND, Woensdag 7 November 1849, des voormiddags 10 ure. MIDDELBURG, den 31 October. In onze courant van 20 januarij 11. no. 9 werd melding gemaakt van de verwonding van den veldwachter en jagt- opziener A. Verschuureen van de aanhouding van den vermoedelijken dader Jacobus van Keulente Grijpskerke. Nadat die persoon daaraan schuldig werd verklaard bij ar rest van het provinciaal hof van Zeeland dato 30 april 11., en nadat de gronden van cassatie bij arrest van den Hoogen Raaddato 25 september jl.werden verworpen heeft de veroordeelde zijne straf van een half uur tepronkstelling dezer dagen ondergaan om daarna voor zes jaren te wor den geconfineerd. Wij vernemen dat den 27 dezer door den burgemeester van Oostkapelle namens eenige ingezetenen en namens hemzelven aan A. Verschuure werd uitgereikt een sabel met zilveren gevest en koppelplaatvoorzien van een toepasselijk opschrift, als blijk van tevredenheid over de door dien veldwachter, bij vorenstaande ontmoeting, betoonde onverschrokkenheid. De heer hof-mechanicus D. L. Bamberg gaf 11. zaturdag alhier zijne laatste voorstelling in den schouwburg en heeft alstoen weder op nieuw verwonderenswaardige blijken gegeven van zijne buitengewone bekwaamheden en handigheid en door zijne aan tooverij grenzende toeren algemeene verwondering verwekt, zoodat wij hem eenen welverdienden lof niet mogen onthouden en de inwoners der overige steden onzer provincie die hij eerstdaags zal be zoeken wel durven aanbevelen zijne te geven soirées niet te verzuimen. Bij besluit van den 27 dezer heeft Z. M. den heer II. P. van Ede van der Pais, regent van het gasthuis te Rotter dam, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, ter vereering van den ijver en de zelfopoffering door hem in onderscheidene betrekkingen maar vooral ook aan de verpleging der cholera-lijders te dier stede besteed. Bij Zr. Ms. besluit van den 23 dezer 11., is onder ande ren herbenoemd en bij continuatie aangesteld in het kanton Heinkenszand tot plaatsvervangend kantonregter mr. A. E. van Dishoeck. Naar men verneemt zijn de leden der Tweede Kamer der Staten-Getieraal opgeroepen ter vergadering op dings- dag den 6 november, des middags ten 3 vtre. Naar men verzekert bestaat bij de Regering het voor nemen, om een nieuw stoomschip, gelijk aan de pluto benevens vier kleine ijzeren stoomschepen allen bestemd voor de dienst in Neêrlandsch Indie te laten aanbouwen Zr. M"s. brik de sperwer onder bevel van den ka- pitein-luitenanc-ter-zee P. Bruining, is 11. zaturdag morgen van Suriname te Hellevoetsluis binnengekomen. Zaturdag namiddag is van Hellevoetsluis vertrokken Zr. Ms. stoomschip cycloop kapitein-luit.-ter-zee A. J. de Smit van den Broeckenaar Texelen zondag aldaar aangekomen. Zr. Ms. brik de meermin, kapit.-luit.-ter-zee .7. van der Schaafen Zr. Ms. korvet ajax kapit.-ter-zee Bijl de Vroe zijn beide te Vlissingen in het maritime-dok gehaald. Uit 's Hertogenbosch wordt het volgende verschrikkelijk voorval gemeld De stoomboot Jan van Arkel no(. 2 was op het punt van hier naar Rotterdam af te varen de touwen waren los en eens klaps springt de ketel door den stoom met al wat zich op de boot bevond in de lucht. Het is niet doenlijk eene be schrijving te geven van dit schrikwekkend tooneel. Gewon den en gedooden vindt men hier en daar op openbare plei nen bruggen of in het water liggen. De geestelijken der onderscheidene gezindten snelden toe tot reddingdat ech ter helaas 1 reeds vruchteloos was. Dierbare betrekkingen gaan de hunnen als radeloos overal zoeken. De geheele stad is in rep en roer, ja de verwarring en ontsteltenis is zoo grootdat men ooggetuige wezen moetwil men zich een denkbeeld hiervan kunnen vormen. Door de kracht van den stoom zijn er menschen en gewigtstukken over bruggen en huizen heengeworpen en liggen hier en daar verspreid. De boot is met al het ijzer en koper dat zich daaraan bevond tot splinters geslagen. Twaalf lijken zijn er reeds, zoodanig verminkt, dat hunne familien hen niet her kenden teruggevonden. Elf verwonden liggen in het groot ziekengasthuis en partikuliere huizen. Coupons en geld stukken vindt men zelfs buiten de stad liggen. Een nieu wen rijksdaalder hebben wij gevonden inééngerold als een stukje papier. In onderscheidene huizen zijn glazen deuren of een gedeelte van den gevel verbrijzeld. Arrestatien heb ben er ten gevolge van deze ramp plaats gehad. De slag van het springen van den stoomketel was zoo hevig dat deze niet slechts door de geheele stad is opgemerktmaar dat zelfs op één uur afstands van de stad de grond en de huizen er van daverden. Het geheel gaat alle bedenking te boven er zijn menschen geweest die naast elkander stonden en waarvan de een dood werd geslagen en de ander ongeschonden bleef. De machinist heeft zich gered hoe hij den dood is ontkomen en van de machine waarvan hij de barsting zag aankomen is gevlugtweet hij zelf niet. De hofmeester is in stukken onkenbaar gevonden. Sommige geldswaarden zijn teregt gebragt anderen niet. Tuee marechaussées worden er nog gemist en twee knechts der equipage van de boot. De ontsteltenis is zoo groot en zoo algemeen dat men geene juiste opgaaf doen kan der gewonden en gedooden. De schoorsteen der stoomboot is inde haven op een schip neergevallen, dat met denzei ven is gezonken. Twee dames heeft men dood op het plein vinden liggen. De kapitein der boot en anderen hebben zich door tijdig in het water sprin gen gered. Hoevele geneesheeren er zich hier ook bevin denzijn er echter nu nog te weinig, en lang zal den inge zetenen deze schrik heugen. De stoomboot is naar wij vernemen geassureerd doch hoe alles zal afloopen is even als de oorzaak van deze ramp tot nu toe onbekend. Onder de omgekomene personen worden genoemd de ka pitein der infanterie Smits, de heer Schnitzleraannemer, en de heer .7. Vermeulen van Waspik. De slag werd te St Michiels Gestel op twee uren afstandsgehoord. den nog gevangen gehouden. Bij besluit van den presitkijyC-, der republiek van Venezuela was bepaald dat Paez 'leveli#-*-' lang uit het grondgebied der republiek zal gebannen wor denen zijn verblijf in Europa moet vestigen; maar dit zijn vertrek niet zal plaats hebben alvorens de rust en veiligVeid der republiek zulks gedoogen. Zr. Ms. brik meermin was ook naar Nederland terugge keerd Zr. Ms. schooner de vos, en de brik de venus zijn van la Guayra te Curafao teruggekomen. Latere tijding. Naar men gisteren (30 oct.) in de residentie verzekerde, zou het ministerie zijn zamengesteld als volgrbuitenl. za ken en R. K. eeredienstmr. II. van Sonsbeeckbinnenl. zaken: mr. .7. Thorbeckejustitie, herv. en andere eeredien sten jhr. mr. J. T. H. Nedermeijer ridder van Rosenthal financien: mr. P. P. van Bosseoorlog: generaal J. F. Spenglermarine: vice-admiraal Lucaskalonien: de voor malige secretaris-generaal Pahudtot directeur van financien toegevoegd aan den ministermr. Boeije. Tijdingen uit de Koloniën. OOST-INDIE. (Met de Overland-Post.) Batavia 28 augustus. De directeur-generaal van financien, de heer L. Launy verloor den 29 julij jl. het leven door een val van het paard. Bij de herstelling van het Nederlandsch gezag in deze gewesten als militair aangekomen klom hij door be kwaamheid en ijver op tot de hoogste burgerlijke betrekkin gen. De waarneming der functien van directeur-generaal van financien is opgedragen aan den directeur der producten en civile magazijnen Lutjens, en later aan den president der rekenkamer de Keer. De luitenant-kolonel J. van Swieten, buitengewoon be vorderd tot kolonelis benoemd tot civielen en militairen gouverneur van Sumatra's westkust. Den 6 augustus had te Batavia een volksfeest op het Wa- terloo-plein en den 9 een bal en souper in de harmonie plaats, door de ingezetenen aldaar gegeven aan de officieren en manschappen der land- en zeemagt behoord hebbende tot de derde Baliesche expeditie. Er heeft zich te Batavia eene commissie gevormd om bijdra gen te verzamelen tot oprigting van een grafteeken voor den generaal Michiels. De kinderziekte rigt onder de Chinezen en Inlanders al hier groote verwoestingen aan slechts weinige Europeanen werden aangetast die meestal herstelden. Den 3 augustus is in de suikerfabrijk Ivandang-Djatie van den heer L. Spengler in de residentie Bezoekiegesprongen één der onlangs aldaar geplaatste twee nieuwe stoomketels zonder dat eene aannemelijke oorzaak wordt opgegeven. Daarbij zijn 19 werklieden zwaar gewond van welke den 6 dezer reeds elf overleden wareu. Dieu dag was de fabrijk reeds weder aan het werk met den vroegeren stoomtocstel die reeds jaren in gebruik is. Engeland. Londen 27 october. Terwijl de toebe reidselen tot plegtige ontvangst der koningin in de Cityop den 30 dezer, ijverig werden voortgezet, verneemt men heden dat H. M. sedert een paar dagen ongesteld isen de windpokken heeft, zoodat het voorgenomen bezoek meer dan waarschijnlijk verscheidene dagen uitstel zal moeten lijden. Frederick George Manning en zijne huisvrouw Maria Manning, die teregt stonden als beschuldigd van den 9 augustus laatstl. Patrick O'Connorte Bermondseyop eene verradeüjke en wreede wijze vermoord te hebben zijn gis teren door de jury schuldig verklaard en door het crimineel geregtshof ter dood verwezen. De man hoorde dit vonnis koelbloedig aan maar de vrouw ontstak in toorn over het- gene zij een schandelijk vonnis noemde, en moest met ge weld buiten de geregtszaal gevoerd worden. Uit een dagblad van Barcelona verneemt men dat me vrouw Heald Lola Montesj haar mandie zich heimelijk had verwijderd heeft opgespoord ingehaald en met hem verzoend naar Barcelona teruggekeerd is. De Kaapsche dagbladen loopen tot den 27 augustus. Het schip Neptune, dat de veroordeelde misdadigers der waarts moest overbrengen, was nog niet aangekomen, en de vergaderingen tegen hunne toelating duurden in alle oorden der kolonie voort. Zoo hevig was de afkeer van dien maat regel dat men oproerige tooneelen duchttewanneer de gou verneur geen order gaf om het schip terug te zendenwant zijne belofte om de veroordeelden vooreerst aan boord te houden bevredigde de gemoederen geenszins. Te Macao is de Portugeesche gouverneur Joao Maria Ferreira do Amoral door de Chinezen wreedaardig vermoord. Als weerwraak hebben de Portugezen een fort digt bij Macao stormenderhand ingenomen dat door 2000 Chinezen bezet was waarvan 74 sneuvelden. Volgens brieven uit Cantonis de heer II. G. J. Reynvaan aldaar tot 'vice-cousul van Frankrijk benoemd. De Singapore Free Press zegt dat de gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie, voornemens is eene reis naar de Nederlandsche bezittingen op Borneo te doen en vervol gens Balie, Celebes, de Molukken en Soolo te bezoeken. Zr. Ms. stoomschip bromo, kapt.-luit.-ter-zee J. IV. Stoll, is den 27 augustus van Hellevoetsluis te Batavia aangeko men. Zr. Ms. fregat prins van oranje, kapiteiu-ter-zee .7. F. D. Bouriciusis den 16 augustus van Batavia naar Nederland vertrokken. Volgens berigten uit Chinais den 26 augustus te Hong-Kong aangekomen Zr. Ms. brik de koerier kapit.- luit.-ter-zee A. C. van Braam Houckgeestvan Batavia, op de reis naar Californie en Nederland. WEST-INDIE. Volgens berigten uit Curagaotot 22 september, was de rust op de vaste kust hersteld. Paez en de zijnen wer- Rusland. Te Petersburg is den 18 dezer eene kei zerlijke ukase aan den dirigerenden senaat bekend gemaakt, waarbij ter bestrijding der buitengewone uitgaven veroor zaakt door den marsch der Russische troepen naar buiten 's landseene nieuwe uitgifte bevolen wordt van rijks schatkistbiljetten tot een bedrag van zeven serien te we ten de 20ste tot de 27ste, elk van 3 mill. zilveren roebels. Duitschland. Het Weener regeringsblad van den i 24 dezermaakt de besluiten des keizers omtrent de voor- loopige organisatie van het bestuur in Hongarije bekend. Daarbij is de oude Hongaarsche constitutie afgeschaften bepaald dat voor Hongarije een nieuw statuut zal worden uitgevaardigdin overeenstemming met de Oostenrijksche constitutie van 4 maart, en dus gegrond op het beginsel der volstrekte eenheid van de monarchie, en der gelijkheid van regten van alle kroonlanden. Het land zal, met afschaffing der oude verdeeling in comitaten in eenige groote distric ten worden verdeeld waarvan het getal nog niet is vastge steld en in welke voorloopig het bestuur door de militaire overheden zal worden uitgeoefend. De tot dusver met Hon garije vereenigde gewesten Zevenbergen Croatie enz. zullen van hetzelve afgescheiden en voortaan afzonderlijk beheerd woiden. Italie. In de laatste tijden van zijn verblijf te Rome is de generaal Rostolan weder in een nieuw geschil met het pauselijk bewind geraakt. Zekere Caputodien men be schuldigt het hoofd der onlangs te Napels plaats gehad heb bende beweging te zijn was te Rome gevat geworden. De regering van Napels vorderde zijne uitlevering, en de minis ter der binnenlandsche zaken Savelli had bevel gegeven om aan dit verlangen te voldoen toen de generaal Rostolan zich met de uiterste kracht daartegen verzet heeft. Het besluit des konings van Napels dat aan Sicilië een afzonderlijk bestuur verleentziet thans het licht. Het was reeds den 27 september genomen, maar is eerst den 13 october afgekondigd. Te Turin, waar men voor den een of andereu coup d'état vreesde, heeft de koning zelf, in een aaneen lid der kamer van afgevaardigden verleend gehoordaaromtrent de meest geruststellende verzekeringen gegeven er bijvoegendedat, wanneer zij hem eenige door hen als nuttig beschouwde voorstellingen te doen haddenzij zich slechts regtstreeks aan hem te wenden hadden. Spanje. Madrid 22 october. Alles is hier weder kalm en tot den gewonen staat teruggekeerd. De ministers heb ben hunne portefeuilles hernomen en de gewone beraadslagin gen hervat. De koning houdt zich in de vertrekken opge sloten en wil niemand ontvangen. Hij wenschte naar de koninklijke residentie, het Pardo, terug te keeren. Krachtens een uitgevaardigd decreet, is de koning ontzet van het beheer der erfgoederen van de koningin. Het kabinet Narvaez zal waarschijnlijk eene wijziging doch van weinig belang ondergaan. Fraukrijk. Parijs 27 october. De regering heeft heden de volgende telegraphische depeche ontvangen van on zen gezant te Petersburggedagteekend van den 18 october: De graaf van Nesselrode heeft gisteren aan den Otto- mannischen gezant doen wetendat de keizerden brief van den sultan in overweging nemende, zich bepaalde om

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1