COURANT. rir W. 130. Dingsda; 1849. 30 October. ttcölutrcu en abmiriisrtifatwti. 33tutienlattb0cfce iauitcnianbdcfrc Sfijbitigcn. mddelbumsche De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Gezien de missive van den Hoofd-Ingenieur in het IJde Dis trict van den Waterstaat van den 24 dezer maand no 1788; Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat ten gevolge van onderhanden zijnde werken aan den Grootcu weg der iste klasse No. 3, buiten de Haven-barrière te Middelburg de passage van het betrokken gedeelte des wegs zal verlegd en overgebragt worden op den dijk liggende dwars door het oude Haven-kanaalin de nabijheid der Begraafplaats van genoemde staden zulks te beginnen met Zaturdag den 27 dezer maandzullende die passage des nachts door eene lichtende lantaarn worden aangeduid. Deze bekendmaking zal in de Middelburgsche Courant worden geplaatst. Middelburg, den 26 October 1849. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCII. NAJAARS-FEEMJRKT TE ERUININGEN den 10 November 1849. VEREENIGING tot bevordering der Toonkunst. BESTUURDEREN der Vereeniging tot bevordering der Toonkunst berigten bij deze, dat met primo November aan staande een nieuwe cursus op de Zang- en Muzijkschool zal worden geopenden noodigen diegenen uitwelke genegen mogten zijn hunne Kinderen of Pupillen aan dit onderwijs te doen deelnemen zich dienaangaande vóór het einde dezer maand bij den ondergeteekende te willeu aanmelden. Het Bestuur geeft verder kennisdat de gewone Jaarlijk- sche Vergadering met de Ledentot het opnemen en sluiten der Rekening alsmede het verkiezen van een nieuw Lid in het Bestuurzal plaats hebben op Dingsdag den 30 October aanstaande, ten 2 ure, in de Concertzaal. Middelburg, den 27 October 1849. G. de BRUYNE Secretaris. MIDDELBURG, den 29 Qetober. Den 27 dezer had alhier het gewone jaarlijksche examen plaats van de leerlingen op de zangschoolonder de leiding van den heer JV. R. Ceulen en onder toezigt van de ver eeniging tot bevordering der Toonkunst. Dit examen heeft bij vernieuwing proeven opgeleverd van de doelmatigheid van het onderwijs, naar de methode van den heer IV. Smitthans nagenoeg bij alle zangscholen in ge bruik. De proeven door de leerlingen gegevenvan zuiver zingen van verschillende intervallen en tweestemmige oefe ningen waren allezins voldoendeook andere zangstukjes werden door hen met bevalligheid en juistheid voorgedragen en daaronder eene kleine cantate, op de bekende woorden van van Alphen: Jezus is een kindervriend! ([muziek van van der IVulp.j Met veel genoegen werd dit examen door de ter bijwoning opgekomene ouders der leerlingen aange hoord en voorzeker heeft niemand de zaal verlaten dan met den hartelijken wensch dat deze nuttige inrigting duur zaam blijve bestaan en het den verdienstelijken onderwijzer niet aan aanmoediging en gelegenheid ontbreke om zijne moeijelijke taak te blijven volvoeren. Dat deze wensch niet ongepast of ontijdig isdaarvan kon ieder zich overtuigen die op het gering getal kinderen (32 waarvan 4 absent waren) neerzageen getal dat in vele steden die slechts een derde der bevolking van Middelburg hebben wordt overtroffen. Het schijnt dat men hier ter stede nog niet geheel van het groote nut van het classikaal zang-onderwijs is doordrongen of dat men niet overtuigd is dat de zangscholen te beschouwen zijn als de beste kweek plaatsen voor beoefenaren eener kunst, rijk in edel genot voor hart en geesten onmisbaar voor de volksopvoeding in alle standen. Ten bewijze dat het zangonderwijs, door den heer Ceulen gegeven indedaad reeds goede vruchten gedragen heeft, kan worden bijgebragtdat een groot deel van het perso neel der Zangvereeniging en der Liedertafelop wier uitvoe ringen reeds een en andermaal ons muzijkaal publiek is ver gast in die school zijn gevormd eti wij voegen er gerust bij, dat van haar voortdurend bestaan ook ten deele de instandhouding dier inrigtingen zal afhangen. Dat de hoo- ge kosten van dit onderwijs vele ouders zouden verhinderen om hunne kinderen derwaarts te zenden is niet te ver moeden. De prijs van f 10 voor één kind en van f 5 voor ieder kind meer uit één huisgezinis waarlijk toch wel als uiterst matig te beschouwenterwijl men daarvoor nog het lidmaatschap erlangt van de vereeniging tot bevordering der Toonkunst welk lidmaatschap de vrije bijwoning toelaat van alle muzijkale opvoeringen door de vereeniging te ge ven. 5 Het is dan te hopen datzoo er al redenen tot ingeno menheid tegen deze school mogten bestaan, deze mogen wij ken voor de overtuiging van het groote nut en den schat van genoegen dat een goed muzijkaal onderwijs der maatschap pij aanbrengt en in de huisgezinnen verspreidt. De gele heid tot aanneming van leerlingen is thans wederom open gesteld. Mogen deze regelen iets hebben bijgedragen om vele ouders te bewegen hunne kinderen derwaarts te zenden en alzoo mede te werken om deze hoogst nuttige inrigting in stand te houden {Medegedeeld, j Heden is alhier, naar wij vernemen door de justitie ge arresteerd de persoon van A. J. Eter zake van onwettige opsluiting zijner dochter. Wij vernemen dat op de buitenplaats Westhove eene Agave-Virginicasomtijds wel Aloë genoemd in bloei staat en aldaar door een ieder kan bezigtigd worden. Men schrijft ons uit Biervliet het volgende Heden 24 octoberhad alhier in het kerkgebouw de plegtige uitreiking plaats der zilveren medaille voor edel moedige daden, aan Nicolaas Rammeloodie in den jare 1844 reeds met de bronzen bekroond wasen van twee bron zen medaillesaan Petrus Rammeloo en aan Petrus Begain met aan ieder f 5 door de maatschappij tot Nut van 'tAl gemeenhun toegekend voor het met levensgevaar redden, op 25 october des vorigen jaars van Francis Langenhoven en Charles Buik, in doodsnood zich vastgeklemd hebbende aam den bodem van hun door den hevigen storm omgesla gen hoogaarts. Nadat, onder het zingen door ons zanggezel schap van eenen lofzang, de leden des departements met de bekroonden waren binnengekomen en zich geplaatst hadden betrad de secretarisde wel-eerw. heer D. van Basselaar den predikstoel en beschouwde de maatschappij voornoemd als de kweekster van echt Christelijke liefde. Deze rede voering door gezang afgewisseld wordende klom daaronder de redenaar af, las vervolgens het besluit der bekrooning als mede de geschiedenis der redding en reikte daarna de eere- prijzen onder gepaste aanspraken uit, waarin hij weder door gezang werd vervangen onder hetwelk hij nog eens optrad om het zanggezelschap en al de aanwezigen ook van elders zamengcvloeidvoor het opluisteren dezer pegtig- heid dank te zeggen wordende alles nog eens met gezang besloten waarna elk wel tevreden het kerkgebouw verliet." Bij koninklijk besluit van 19 oct. jl. is bepaald, dat de derde algemeene tienjarige volkstelling zal plaats hebben naar den staar der bevolking op den 19 nov. aanstaande, over eenkomstig de vastgestelde inschrijvings-biljetten en registers. Ten opzigte van de zamenstelling van een nieuw mini sterie, leest men in het laatste no. der Nederlandsche Staats courant 28 en 29 octoberhet volgende De Koning heeft de heeren Thorbecke en Neder- me ij er van Rosenthal bij zich doen ontbieden ten ein de persoonlijk met die heeren in overleg te treden. De Koning heefc tevens het verzoek van de heeren Donker Curtius en Lightfïrveltom hunnen last thans als geëindigd te beschouwen ingewilligd." Men verneemt, dat de heer Thorbecke bij het hervatten van de werkzaamheden der Tweede-Kamer verslag zal doen van de ministeriele crisis, voor zoo verre hij daarin is be trok ken gew orden. Bij koninklijk besluit van den 23 dezer is aan den vice- admiraal .7. C. Rijk, als voormalig minister van marine op deszelfs verzoek, verleend een pensioen van f 5000 's jaars, en zulks op grond van art. it in verband met art. 43 der wet op de burgerlijke pensioenen van den 9 mei 1846 {Staats blad no. 24); zijnde die vlag-officier tevens bij koninklijk besluit van dezelfde dagteekeningno. 67eervol uit het korps officieren der Nederlandsche marine afgevoerd onder dankbetuiging voor de veeljarige en goede diensfén door hem aan den lande bewezen doch zal evenwel beschouwd wor den als 's Konings adjudant in buitengewone dienst en als zoodanig geregtigd tot het dragen van de uniform en dis tinctie voor dien rang en betrekking bepaald. Bij besluit van den 25 dezer, heeft Z. M. den heer IV. Woltersdirecteur der Nederlandsche grofsmederij te Leydenbenoemd tot ridder der orde van den Nederlandsche leeuwter vereering van den ijver en de bekwaamheid door hem voortdurend aan den dag gelegd in de beoefening en uitbreiding van het vak zijner industrie. Het koninklijk instituut voor de marine te Medemblik heeft een treffend verlies geleden door het overlijden van den kapitein-luitenant-ter-zee J. C. Pilaar ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw lid der eerste klasse van het koninklijk instituut voor kunsten en wetenschappen van het provinciaal Utrechtsch genootschapvan het bataafsch ge nootschap van proefondervindelijke wijsbegeerte, enz. In ruim vijftigjarigen ouderdom bezweek deze rijkbegaafde man sedert kort tot eersten officier benoemd aan de wetenschap pelijke inrigting, waar hij bijna de helft van zijn leven met onverzwakten ijver en den gelukkigsten uitslag werkzaam was. Eenigen tijd geleden werd te Hasselt aan den toren metselwerk verrigt; de werkman werkte als gewoonlijk in een )>ak en wel op eene hoogte "van tusschen de 80 en 100 voeten het touw brak, de bak kantelde, de werkman viel er uit, en kwam zonder het minste letsel aan den voet van den toren, in staande houding op den grond. Deze wonderbare redding had zich aldus toegedragen tot op on geveer 20 voet den grond genaderd zijnde, bleef de vallende met de beide armen in de touwen hangen, waarmede de bak op en neder gelaten werd en welke juist zoo veel konden toegevendat' hij met de voeten den grond konde bereiken waaraan alleen de redding te danken was. Uit 's Hertogenbosch schrijft men Den 22 dezer ontsliep te Boxmeer in de kracht zijns levens, dr. Carel Hendrik Joseph Francken, rector der la- tijnsche scholen aldaar en bestuurder van het provinciaal ge nootschap van kunsten en wetenschappen in Noordbraband." Den 26 dezer is van Rotterdam naar Hellevoet en ver volgens naar het Nieuwediep vertrokken Zr. Ms. stoomschip cycloop, kommandant de kapt.-luit.-ter-zee A. J. de Smit van den Broecke Den 23 dezer is uit Texel naar Curafao vertrokken Zr. Ms. oorlogs-schooner ternate, onder bevel van den !uit-ter;kïd iste kl. jhr. II. J. L. F. de Vaynes van Brakell. "TfV-v» De vergadering der Nederlandsche maatschappij tï>Cbe%2 vordering der geneeskunde, den 22 en 23 dezer te Arnhem gehoudenheeft ten volle aan de verwachting beantwoord. In de eerste bijeenkomst deden verschillende leden belang rijke mededeel ingenen de daardoor uitgelokte beraadsla gingen getuigden van den wetenschappelijke zin en de huma niteit der leden. Een Zwolsch dagblad meldtdat dezer dagen te Olst {Overijsselj de vader zoon en dochter uit een huisgezin tegelijk getrouwd zijn de vader met de jongste dochter uit een ander gezin, de zoon met hare oudste zuster, en de dochter met haren broeder. Naar men uit Leyden verneemthebben de studenten dier hoogeschool besloten om in het begin der maand junij van het volgende jaarhet twee honderd vijf-en-zeventig jarig bestaan der Leydsche akademie plegtig te vierenmet het houden eener luistervolle maskerade. Er moeten bereids vijf commissarissen uit hun midden gekozen zijn tot regeling der festiviteiten. Kerknieuws. Door den breeden kerkeraad der Ne- derduitsche Hervormde gemeente te Vlissingen is vrijdag avond, ten gevolge van het bedanken door ds. Barger ge maakt het volgende twaalftal predikanten, te weten: de wel- eerw. heeren Barger te Vreeland; van den Ham te Harder wijk; Molenaar te Scheveningen Vinke te Beestvan Gro ningen te Ridderkerk Molemans te HilversumBresser te Strijen Creutzberg te Veere Taats te Harderwijk IVan- rooy in den Bommel; Zijnen te ter Heide, en Loois te Woerden. De laatste met het lot tegen ds. J. G. PVanrooyte Stad aan 't Haringvliet. De kerkeraad der Nederd. Hervormde gemeente te Rot terdam heeft beroepen ds. Francken, predikant te Wad dingsveen. Door den Koning zijn onder anderen goedgekeurd de be roepingen van ds. E. B. Swalue, th. dr. en predikant te Goesnaar Amsterdam, en van ds. J. P. van Hall, vr®e- ger predikant te Kadzand naar Urk. Engelaml Londen 24 october. Ofschoon de konin gin-weduwe de twee laatste nachten rustiger heeft doorge- bragtblijft zij zeer zwak en in zorgelijken toestand. Het bijzijn van hare zuster, de hertogin Ida van Saksen-Weimar met hare dochtersstrekt tot groote verligting en troost aan de doorluchtige kranke. Gisteren avond, tusschen vijf en zes ure, ontstond er brand in de magazijnen der heeren Baisbrothers Co. voorname droogisten in Fishstreethill in de City en woedde zoo hevigdat dit uitgestrekt pand binnen weinige uren ge heel was in de asch gelegd en dertien andere naburige hui zen meer of minder zwaar geleden hebben. Het gouvernement heeft officieel kennis gegeven dat de zondagswerkzaamheden op de postkantoren bepaaldelijk den 28 october, zonder verder uitstel zullen aanvangen. Naar men verneemt zijn in het departement van marine groote bezuinigingen op til. Heden is het proces begonnen wegens den moord van Pa- trick 0' ConnorFrederik Manningreiziger, oud 30 jaren, en Maria Manning, oud 28 jaren, hoorden de beschuldi ging van moedwilligen moord zeer bedaard aan. Een groot aantal damesleden van het corps diplomatiek enz. woon den de teregtzitting bij. Gisteren namiddag zijn 13 bogen van den viaduct in de ribble-valeidie in aanbouw was, ingestort; men schrijft dit ongeval toe aan het doorweeken van den grond door de vele regens die in den laatsten tijd gevallen zijn. Gelukkig heeft men bij dit ongeval geen verlies van menschenlevens te betreuren. Het getal der in Griekenland aankomende Italiaansche Poolsche en Hongaarsche vlugtelingen nam dagelijks toe. De regering zendt hen zoo veel mogelijk naar de provinciën tot ontginning of bebouwing van landerijen. De bekende prinses Be/giojosodie een groot aandeel in de Romeinsche omwenteling nam, is te Athene, en onderhandelt met het be stuur tot kolonisering der uitgewekenen in de vruchtbare provincie Ellis. Volgens een brief uit Barcelona van den 18 dezer was de beruchte Lola Montes door haren echtgenootden heer Healdverlaten de reden hiervan is, dat de jonggehuwde man vreesde door zijne vrouw door vergift of op eene andere wijze om het leven te worden gebragt. Te Perpignan had zij hem reeds ligtelijk met een dolk getroffen, zoo als hij aan den Engelschen consul te Barcelona verhaalde en het welk ook bleek uit zijn doorboord en met bloed bevlekt vest. EuïtscMaiid. JVeenen 23 october. De maarschalk Radetsky heeft de reis naar Italië aangenomen en zal voor eerst als gouverneur-generaal van de Oostenrijksehc Staten, daar te laude in de vesting Veronazijn verblijf houden. Het denkbeeld om den zetel van dit bestuur in Venetie te vestigen schijnt opgegeven te zijn ..ofschoon men daar wet denkelijk doeltreffende maatregelen zal nemen om bij on verhoopte onlusten de menigte beter in bedwang te kunnen houden, dan bij de omwenteling van het jaar 1848. Al de groote steden, die eenigzins daarvoor vatbaar zijn, worden van kasteelen, of versterkte positien voorzien. In de ste den blijft de tegenzin tegen alles wat Oostenrijksch is voort duren, en zullen de bezettingen steeds op hare hoede moe-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1