MDDELBUMSCHE m COURANT. N°. 129. Zaturdag 1849. 27 October. Kcetmrcu cm !3bmiiÜ04atica. I3ia«cnl«\nböchc <£ijbyigcw. iauitcwÏAnböcïïC i tj De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND; Gezien de missive van den Hoofd-Ingenieur in het Ilde Dis trict van den Waterstaat van den 24 dezer maand 110 1788; Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat ten gevolge van onderhanden zijnde werken aan den Grooten weg der iste klasse No. 3, buiten de Ilaven-barrière te Middelburg de passage van het betrokken gedeelte des wegs zal verlegd en overgebragt worden op den dijk liggende dwars door het 'oude Haven-kanaalin de nabijheid der Begraafplaats van genoemde stad en zulks te beginnen met Zaturdag den 27 dezer maandzullende die passage des nachts door eene lichtende lantaarn worden aangeduid. Deze bekendmaking zal in de Middelburgsche Courant worden geplaatst. Middelburg, den 26 October 1849. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. KENNIS GEKING. De COMMISSIE LOON VOOR JVERKgevestigd binnen deze Stad, roept bij dezen op diegenen, welke begeeren bij hare Inrigting, hetzij in of buiten hare Werkplaats, het zij door het pluizen van Touw werk te erlangen zich tot dat einde aan te melden aan het Lokaal alwaarmet uit zondering van Donderdag den eersten Zondag den 4 en Donderdag den 8 November 1849, dagelijks tot inschrijving der Werklieden zal worden gevaceerdvan Maandag den 29 October tot en met Zaturdag den 10 November 1849; tel kens van des middags 12 tot des namiddags ten 2 ure, on der verdere kennisgeving, dat diegene, welke nalatig mogten zijn zich binnen den bepaalden tijd aan te melden gevaar loopen van bij de Commissie in het geheel niet in aanmerking te kunnen worden genomen. Middelburg, den 25 October 1849. De Commissie voornoemd Namens dezelve, A. M. CRAMER, Voorzitter. HUBERTUS REKKER, Secretaris. MIDDELBUilGdeu 20 October. Op gisteren is door het Provinciaal Geregtshof een arrest uitgesproken in de zaak ten laste van Jean Baptiste de Loeil, oud 58 jaren, geboren te Leerne Sint Martin (Oost-Vlaanderen) wonende te Koewacht, en denzelve schuldig verklaard i° aan moed willigen doodslag (meurtre) voorafgegaan en ver gezeld 2® van aan- en vasthouding van een persoon, zon der bevel der gestelde magten gedurende eenen tijd van méér dan eene maand, en 30 van aanhouding gepaard met ligchamelijke pijnigingen (tortures corporelles)en deswege veroordeeld tot de straf des doods. Na de uitspraak van dit arrest deed de president de volgende aanspraakwaarvan ons op daartoe gedaan verzoek met toestemming van zijn ed. groot achtb. mededeeling is gedaan: Jean Baptiste de Loeil Gij hoort dat het hof u heeft veroordeeld tot de straf des doods De wet vergunt u den tijd van drie dagen om van dit ar rest in cassatie te komen en ook na afloop daarvan een tijd van 8 dagen om u tot den Koning 0111 genade te wenden. Vertrouw echter daarop alléén niet te veel. Voorze ker ik ben niet diegeen die u alle hoop moedwillig zou durven afsnijden De grondwet verleent aan den Koning het volle regt om u de doodstraf kwijt te schelden en die door eene andere zware straf te doen vervangen. Het kan zijn dat de Koning om den meer en meer veldwinnenden afkeer tegen de dood straf zelve zich genoopt vinde om zelfs in uw geval die straf te wijzigen. Maar gij weet hethoeveel is er nog niet in de proces stukken aanwezig waarvan in het regtsgeding voor dit hof niet eens melding is kunnen worden gemaakt, en waarvan de enkele lezing hen, wier voorlichting door den Koning mogt verlangd worden, het hart van afschuw en walging zal doen krimpen Vlei u dan toch niet te veel. Wend u dan zonder ver lies der weinige dagen, die u welligt nog op de aarde zijn toegeteld tot den Koning der Koningen die uw gemoed tot in zijnen minsten schuilhoek kent. Nader Hem met een gebroken hartopdat gij door eene berouwvolle belijdenis uwer misdaden ten minste uwe on sterfelijke ziel voor de eeuwigheid raoogt redden. Roep daartoe de hulp in van den leeraar uwer godsdienst dat die uw gemoed vermunve uw hart brekedaarin den balzern giete van de godsdienst en uwe ziel behoude. En gij allen die dit even plegtig als ontzettend regtsge ding hebt bijgewoond Niet op eens is deze ongelukkige de koelbloedige boos wicht geworden als hem deze dagen nebben doen kennen. Eerst een zedeloos gedragtoen het misbruik vau den sterken drank, die pest der maatschappij dien beul van zoo vele vrouwen en kinderen, dien verwoester van zoo veel huis- selijk geluk heeft langs trappen die wij in dit geding kunnen volgen en als met den vinger aanwijzen, hem eindelijk tot dien schrikkelijken graad van verdorvenheid gebragt. Dat dan toch tegen de eerste beginselen moedig gewaakt worde. Dat ieder wiens hart hem stilzwijgend getuigt dat hij niet zóó in zijn huis handelt, als hij wel moest, zich diep in- prente dat het kwaad steeds tot het erger geleidt en eindelijk bij het gestadig rondwentelen van het rad der boosheid het slagtoffer en den bewerker in eenen poel van ellende weg sleept waarvan men in het begiu de mogelijkheid zelfs niet had ingezien. Een ieder spiegele zich aan dezen man des doods. Die staat zie toe dat hij niet valle Bij de regering bestaat het voornemenom in navolging van eenige steden hier te lande en ook buiten's landsalle banken van leening die nu verpacht worden onder onmid- delijk beheer en administratie der'respective besturen te doen overgaan. Er worden daaromtrent beschouwingen van de gewestelijke besturen gevraagd, om later dienaangaande ee ne wet aan de Staten-Generaal voor te dragen. Volgens partikuliere berigten uit 's jlage zou Z. M. thans den baron van Goltstein, voorzitter der Tweede Kamer met de vorming van een nieuw ministerie hebben belast. Deze tijding geeft op nieuw hoop dat de ministeriele crisis binnen kort zal geëindigd zijn.- Z. M. heeft goedgevonden den heer A. A. Sebastian gewoon hoogleeraar in de geneeskundige faculteit te Gronin gen op verzoek emeritus te verklaren onder dankbetuiging voor de door hem bewezene diensten en met vrijlating om zijne aanspraak op pensioen te doen gelden. Uit een partikuliereti brief, gedagteekend Catania op het eiland Sicilië, 3 en 23 october te 's Hage ontvan gen verneemt men dat H. K. H. mevrouw de Prinses Al- bert van Pruissen en gevolg zich aldaar sedert den 10 sep tember in goeden welstand bevinden. H. K. H. wordt overal door de autoriteiten en andere voorname personaadjen met met hooge onderscheiding behandeld. In de afgeloopene week hebben de slagtoffers van den brand die den 5 mei 11. te Grafhorst heeft gewoed hunne nieuwe woningen betrokken zoodat de commissie doorNe- derlandsch weldadigheid ondersteund nog binnen zes maan den hare onvermoeide pogingen met den heerlijksten uitslag mogt bekroond zien. Huïtschland. JVeenen 23 october. Oostenrijk Pruissen en Rusland hebbennaar men verzekert eene ge zamenlijke nota opgemaakt, en welligt reeds afgezonden, om Zwitserland met dwangmaatregelen te bedreigenbijal dien het weigert aan de eischen dier mogendheden ten op- zigte der uitlevering van politieke uitgewekenengehoor te geven. Men had gezegd dat generaal Haynau het opperbevel des legers in Hongarije zou neerleggen en verwachtte daarvan een minder streng gedrag der regering in Hongarije. Doch een gewoonlijk goed onderrigt Weener blad, de Lloyd, be- rigtdat Jlaynau voor eenige weken verlof genomen heeft, maar na verloop daarvan stellig op zijn post zal terugkeeren. Frankfort 22 october. Men verneemt, dat het Beijersche bewind zich op dit oogenblik in een zeer moeijelijken toe stand geplaatst vindtter zake van het jongste tusschen Oos tenrijk en Pruissen gesloten traktaat, betreffende het nieuwe centraal bewind voor Duitschland uithoofde Z. M.bij de laatste opening der wetgevende kamersheeft verklaard dat hij zijne goedkeuring zoude hechten aan de nieuwe over Duitschland aan te stellen regering, en de Beijersche rege ring thans inzietdat dit traktaat eenige voor haar zeer be zwarende bepalingen inhoudt. Men meent, dat deze omstan digheid nog aanleiding kan geven tot aanmerkingen van de zijde der liberale partij in de kamer der afgevaardigden, Hoezeer velen blijven verzekeren, dat het verblijf van den staatsraad Romer alhier ten doel heeft gehadom zich met den rijks-bestuurder te verstaan omtrent de door Wurtemberg aan te nemen houding ten aanzien van het nieuwe centraal bewind zoo wordt daarentegen van eene officiële zijde ver klaard, dat dit in geenen deele het geval is geweest. Eeu te Berlijn loopend gerucht spreekt van een afzonder lijk verbond tusschen Beijeren Wurtemberg en Hannover met het doel om een tegenwigt aan de magt en den invloed van Oostenrijk en Pruissen daar te stellen. Het plan daar toe bij den Wurtembergschen minister Romer het eerstop- gekomen, zou te Hannover onverwijld, te Munchen niet dan schoorvoetend zijn goedgekeurd. Saksen heeft men niet tot toetreding kunnen bewegen naardien het zich op zijne ver- pligting jegens de Pruissische regering beriep. De groothertog van Baden heeft dezer dagen besloten eene herinnerings-medaille te stichtenen deze te schenken aan al diegenen welke den veldtogt tegen de Badensche opstan delingen met eere mede gemaakt hebben. De landverhuizing neemt in Duitschland weder toe, en wel op eene verbazende wijze. In den loop van dit jaar be droeg het getal emigranten die alleen in de haven van Bre inen scheep gingenmeer dan 57>000 personenwaarvan 8000 in de jongste maand. Allen hebben zich begeven naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Italië. Te Rome waren volgens de jongste berigten van daar zeer uiteenloopende geruchten omtrent de terug komst van den paus verspreid. Sommigen meenden dat Z. H. spoedig in die stad te verwachten wasanderen daarentegen dat Z. II. in den toestand waarin Rome zich op dit oogen blik nog bevindt, niet zonder gevaar binnen zijne hoofdstad zou kunnen rerugkeeren. Deze laatsten«namelijk beweerden dat, indien de Fransche troepen, welke thans nog Rome be zetten, die stad verlietenen de paus aan zijne eigene kracht werd overgelatener binnen acht dagen op nieuw eene om wenteling zou uitbreken. Betreffende het ultimatum van den pauswordt van eene gematigde zijde uit Rome gemeld datindien de daarin be loofde instellingen werkelijk worden ingevoerdde bevolking van den Kerkeiijken Staat daarmede al datgene verkrijgt wat zij in redelijkheid kan verlangen dewijl zij nog geens zins voor meerdere vrijheden of meer vrijzinnige instellingen vatbaar moet worden geacht. Uit Napels wordt gemeld, dat men daar voortgaat men het gevangennemen van personen welke worden verdacht van deel te hebben genomen aan de vroegere woelingen. Men verzekertdat Rusland en Oostenrijk de Napolitaansche re gering hunne ondersteuning hebben toegezegdindien het niet toegeven aan de eischen van Engelandten aanzien van Si cilië tot verwikkelingen aanleiding mogt geven. Frankrijk. Parijs 22 october. In de zitting der wetgevende vergadering van hedenbeklaagde de heer Na poleon Bonaparte zich over de vertraging der behandeling van zijn voorstel tot opheffing der verbanning van de fami lie der Bourbons en Orleans enz.; hij verlangde dat hetzelve in behandeling zou komen vóór het voorstel van den heer Cre- ton over hetzelfde ontwerp hetwelk reeds vergeten en nu weer ter hand genomen wasen vroegdat de commissie er haar rapport ten spoedigste over uitbragt. De vergade ring beslistedat over hetzelve geen rapport zou worden gedaan daar over de zaak reeds rapport gedaan was naar aanleiding van het voorstel van den heer Creton. Hierme de is het voorstel van Napoleon Bonaparte zoo goed als ge smoord terwijl omtrent dat van den heer Creton hoogst waarschijnlijk zal besloten worden overeenkomstig het rap port der commissie, die voorgesteld heeft, de behandeling van hetzelve, met aanneming van het beginsel, onbepaald uit te stellen. Overigens leverde de zitting der wetgevende vergadering van heden, niets belangrijks op. Eene interpellatie omtrent schending van het geheim der brieven gaf de heer Odilon- Barrot aanleiding om te verklarendat die schending soms eene noodzakelijkheid kon worden, hetwelk met eenige blijken van afkeuring aangehoord werd. De heer Beugnot heeft namens de commissiehet rapport ingediend over het wetsontwerp op het openbaar onderwijs het is een zeer groot boekdeel in kwarto. GIIAAMIARKT. Middelburg 25 October. Wij hadden heden meer tarwe uit onze naburige eilanden ter markt dan iu de voorgaande week en daar er een tamelijk goede vraag bestond zoo ging dezelve vlug van de hand. Uit Walcheren was er bijzonder weinig tarwe ter veil, men heeft voor puike soort gaarne ƒ7,90 a 8 per mud betaald mindere soorten hield men op ƒ7,60 en ƒ7,40 naar kwaliteit doch daarvoor deden zich geeu koopersop oude en jarige Walchersche tarwe is voor ƒ8,25 a 8,50 door benoodigde gebruikers genomen puike nieuwe Zeeuwsche dito 7,70 a 7,80oude en jarige bleef zonder handel. Rogge meer ter veil en met minder kooplust, met kocht de puike nieuwe ƒ4,70, jarige ƒ4,70 a ƒ4,80 Garst bijna niet ter markt, men zou voor de puike winter gaarne ƒ4,10, en voor de puike zomer 3,50 betaald hebben. Walchersche witteboonen meer dan de vorige week getoond men kocht dezelve ƒ6,50 a 6,75. Dito paardeboonen ko men bijna niet voor die men toonde werden voor ƒ4,25 genomen. Dito bruineboonen ƒ7,50 a ƒ8. Dito groene erwten meer ter veil, dezelve hadden echter grage koopers en zijn van 5 tot ƒ5,50 ge kocht; groote Walchersche dito waren veel gevraagd, en zijn van 7,25 tot ƒ7,40 gekocht. Boekweit bleef zonder handel. Koolzaad komt weinig meer voor, men kocht het puikste zaad voor 13. De raap-olie geldt 48 patent-olie 50 lijn-olie 39 het vat; naar koeken was geen vraag. De gort is niet in prijs veranderd. Overzigt der Marktprijzen van de Meekrap over de afgeloopene week. TEELT 1849. Twee en een 1ste kwaliteit 21 a f 22idem middelbare ƒ19 a ƒ20; idem mindere 17 a 18. Een en een 1ste kwaliteit 20 a 21idem middelbare 18 a ƒ19; idem mindere 16 a 17. On- beroofde 1ste kwaliteit ƒ19 a 20; idem middelbare ƒ17 a ƒ18; idem mindere 15 a ƒ16. Muilen, 1ste soort 3 a 3} middel bare a de 50 N. pond. De puike roode en iniddelbianke soorten genietende meeste attentie. Middelpiujzen der Objecten van Markt binnen de Stad Middelburg, op den 25 October 1849. per Ned. Mudde Tarwe (oude) 8 30 Dito (nieuwe) - 7 75 Rogge- 4 70 (tot rcgeliug -der Broodzetting) Gerst4 Haver- - per Ned. Mudde - - 6 40 - 5 10 - 1 60 per Ned. Pond Yersche Boter. ,65 Boekweit Witteboonen Groene Erwten Aardappelen Zelling van liet Brood, voor het tijdvak loopende van den 29 Oct. tot den 4 November 1849. (per Nederlandsch Pond) Fijn Tarwenbrood ..18)- ets. I Roggenbrood 10 ets. Grof Tarwebrood 16^ Masteluinbrood 13j Frijs-courant van FlFecten. Amsterdam, den 24 October 1849. 2) pets. Werk. Schuld 3 dito dito 4 dito dito Amortisatie-Syndic. 3J pet. Ilandel-Maatschappij Dito Leeoing 1835/37 Aand. Holl. Spoorweg Rijn Spoorweg. Üost-Ind. Leen. 4 pet. Fransche 3 pet. Napelsche certificaten 53A a 63A - 82 J - 81J - 51'- 53 i 63 83' 82' 521 Rusland, Hope Co. 103|al04^ Leening Jg'J. 103^-104 Idem 1340. Spanje Ar do in Coupons Portugal 4 pet. 93 84' - 10 5- - T - 33* - 94 84* 10f 8 i 34'v Oostenrijk Goll. if' C. 4 pet. - Metaliek 83^ - 84) Pruissen 1332. - Denemarken N. Lond.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1