MIDBELBeifiSEHE COURANT. 128» Donderdag 1849. 25 Octobcr. Xr^.: =£- BcöhtïTfiM cm SbiwitiisitMtica. iaittMcnlaub&cIic ®i)biugcu. üÖMitcïsiUMfröcftc Sijbiugcti. KT O V^t 8v LANDBOUW. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Gezien het besluit van HH. Gedeputeerde Staten van Zee land van 5/12 October jl. no. 7 Provinciaal Blad no. 100) Brengen bij deze ter kennisse van alle belanghebbenden dat voortaan geen Vee meer op last der Plaatselijke Bestu ren zoo als bij art. 6 der wet van den 5? Julij 1842 (Staats blad no. 21), was voorgeschreven, zal mogen gedood wor den noch eenige schadevergoeding of bclooning uit het Fonds voor den Landbouw toegezegd of verleend door hen zal kunnen worden uitgekeerd en herinneren mitsdien bij deze alle Ingezetenen aan de artikelen 459, 460, 461 en 462 van het Wetboek van Strafrcgt (Code Pénal) luidende als volgt Art. 459. Indien houders of oppassers van Dieren ol van Melk- of Slagtbcesten die verdacht zijn van aangedaan te zijn van besmettelijke ziekte, die niet dadelijk kennis daarvan gegeven zal hebben aan den Maire der Gemeente waar zij gevonden worden, en die, zelfs vóór dat de Maire op die kennisgeving geantwoord heeftdeze Dieren '7 of Melk- of Slagtbecsten niet opgesloten gehouden zal hebbenzal gestraft worden met eene gevangenis van zes dagen tot twee maanden en eene geldboete van zestien tot tweehonderd franken." Art. 460. Desgelijks zullen gestraft worden met eene gevangenis van twee tot zes maanden, en eene geldboete van honderd tot vijfhonderd franken diegenen die in weerwil van het verbod der Regeringhunne besmette Dieren of Beesten onder anderen zullen hebben laten loopen." Art. 461. Ingeval uit dit laten loopen ouder andere Beesten eene besmetting onder ander Vee ontstaan iszul- len diegenen die het verbod der Regering overtreden zul- len hebben, gestraft worden met eene gevangenis van twee tot vijf jaren en eene geldboete van honderd tot duizend franken alles onverminderd de uitvoering der wetten en verordeningen betreffende de Veeziekten en de oplegging der straffen daarbij gesteld." Art. 462. Ingeval de boetstraffelijke wanbedrijven waarvan in dit hoofdstuk gesproken wordtdoor Veld of Boschwachters of Policie-atnbfenarenonder welke be naming het zijn mogebegaan zijn geworden zal de straf van gevangenis ten minste van ééne maand zijn en ten hoogste van nog een derde boven de zwaarste straf die eenen anderen schuldigen, van hetzelfde wanbedrijf, op- gelegd zou worden." En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, mitsga ders ii> dezer Stads-Courant worden geplaatst. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. VEEMARKT Op het Dorp NIEUWLAND, Woensdag 7 November 1849, des voormiddags 10 ure. VEliEENIGING tot bevordering der loonlknnst. BESTUURDEREN der Vcreeniging tot bevordering der TOONKUNST berigtcn 'bij dezedat met primo Novem ber aanstaande, een nieuwe Cursus op de Zang- en Muzijli- school zal worden geopend en noodigen diegenen uitwel ke genegen mogten zijn hunne Kinderen of Pupillen aan dit Onderwijs te doen deelnemen', zich dienaangaande vóór het einde dezer maand bij den ondergeteekende te willen aanmelden. Het Groot Examen op genoemde Zangschool zal plaats hebben op Zaterdag den 27 October aanstaande ten dén uur tot bijwoning waarvan de Ouders der Leerlingen alsmede de overige Leden der Vcreeniging met hunne Dames beleefde lijk worden uitgenoodigd. Middelburg, den 24 October 1849. G. de BRUYNE Secretaris. MIDDELBURG, den 24 October. In de zitting van het provinciaal geregtshof van II. maan dag, is door het openbaar ministerie, bij monde van den heer advokaat-generaal waarnemende de functien van pro- kureur-generaalgerespireerdde schuldigverklaring van den beschuldigde J. B. de Loeilaan de hem ten laste ge lede misdadenen dientengevolge zijne vcroordccling tot de" doodstraf, waarna de raadslieden van den beschuldigden concludeerden tot vrijspraak van denzclven wegens onbe wezen schuld. Het hof heeft de uitspraak dezer zaak bepaald op morgen middag ten twee ure. Bij koninklijke besluiten van den 20 dezer, zijn tot Staats raden in buitengewone dienst benoemd: de heer G. L. Baud oud-minister van koloniën vroeger directeur der cultures in Nederlandsch Indie en den heer C. F. Pahudlaatstelijk directeur der producten en civile magazijnen in Nederl. Indie. Zaturdag avond en zondag ochtend heeft Z. M. lang durige conferentien gehouden met den Staatsraad directeur van het koninklijk kabinet. Men verzekertdat de heer Thorbccke het verlangde programma van beginselen heeftin- gediend. Maandag namiddag 3 ure zou er een kabinetsraad worden gehouden. Reeds vroegtijdig is Z. K. H. Prins Fre- dcrik in de residentie aangekomen om die vergadering bij te wonen. Men wil weten dat bij de regering ook het plan be staatom bij bevordering de officieren bij de armee hier ;e lande met die van ons leger in de Oost-Indien te vereenigen in dat geval echter zouden de officieren hier te lande bij het leger in Oost-Indie benoemddaarheen moeten gaan en wederkeerig die van het leger in Oost-Indiebij dat hier te lande benoemd naar het vaderland moeten terugkeerèn. Op het daartoe ingediend request van IV. F. Matthes en A. S. Tobiaste Amsterdam heeft Z. M.bij besluit van 30 augustus II. bewilligd in de oprigting eener naam- looze vennootschap onder den titel van Vennootschap ter Assurantiewelke gevestigd zal zijn te Amsterdam. Naar men zegt is door de commissie, die belast ge weest is met het ontwerpen eener nieuwe inrigting voor het hooger onderwijs in Nederland in haar uitgebreid rapport voorgesteld de drie hoogescholen te behouden; echter zou alleen aan die te Leyden de Oostersche letterkunde worden onderwezen, en het aantal hoogleeraren aldaar 42 en bij de overige 26 bedragen. Van drie rangen van hoogleeraren is voor de hoogste eene jaarwedde van ƒ2800 voorgesteld: de collegie-gelden voor semesters 10 bij herhaliug f 5. Het aantal faculteiten zou met eene, die der staats-weten- schappen vermeerderd wordenin het Grieksch zou den juristen en medici na bet eenmaal afgelegde eerste staats-examen geen nieuwen cursus te volgen hebben even zoo met de wiskunde ook voor theologanten. De akade- mische examina zouden tot twee beperkt worden; de verde diging van akademische verhandelingen in de latijnsche of Nederduitsche taal onverpligt zijn 0111 den graad van mees ter, welke dien van doctor in alle vakken zal vervangen ook in de staats-wetenschappen te verkrijgen wordt het af leggen van een eind staats-examen vereischt enz. Zijn wij wel onderrigtzegt de stoompostdan is het tot stand brengen van eene groote telegrafische linie in ons vaderland, ook in verbinding met Engeland, niet onmoge lijk. Naar men zegtis de daartoe benoodigde concessie gevraagd door deuzelfden Etigelschen ing^yeurdie de zes draden der telegrafische linie van DouvreMnaar Calais zal plaatsen. In het chemisch laboratorium te Utrecht had den 19 dezer eene belangrijke plegtigheid plaats. De jongelieden studenten en anderen die de lessen van den hoogleeraar Mulder bijwonenhadden besloten het borstbeeld van den grooten Berzelius in de gehoorzaal van dat laboratorium te plaatsendoch wilden tevens hunnen geaebteu leermeester een openlijk bewijs van toegenegenheid gevendoor het beeld aan zijn hoog geleerde op te dragen, en het onder de bewaring te stellen van den man die bovenal geregtigd is den vorst der scheikunde zijnen eerbied te betuigen. Ten 2 ure vereenigden zich in het lokaal de genoodigde autoriteiten zijne exc. de gouverneur der provincie, de gedeputeerde Staten burgemeester en wethouders der stadde curatoren der akademie de hoogleeraren der philosophische faculteit en eenige andere hoogleeraren de senaat der studenten en een aantal andere genoodigden. Na de uitvoering van een zangstuk, waarvan de tekst door den heer dr. J. P. Heijf de muzijk door den heer Kuferath vervaardigd was hield de heer J. IV. Gunning, phii. nat, cand.eene gepaste toe spraak die gevolgd werd door het koor, hetwelk, volgens de woorden van den hoogleeraar Opzoomeren de muzijk van den heer Kufferathregtmatige hulde aan de nagedach tenis van Berzelius toebragt. Met de hem eigene zeggings kracht voerde nu de hoogleeraar Mulder deze plegtigheid als een bewijs aan van de waarheid der stelling: de braven sterven niet dankte zijne leerlingen voor het blijk van ach ting herinnerde hun de pligten die voor hem en hen daaruit voortvloeiden en besloot met aan te toonen hoe dergelijke oogenblikken bewezen hoe bezwaarlijk het vallen zou eene inrigting op te heffen waarin zulk een geest bij de leerlin gen heerschteen dat Nederland niet beangst behoefde te zijn voor de toekomstzoo lang het zich op zulke jonge burgers beroemen kon. De spreker erkende, door de on- bekrompene milddadigheid der autoriteiten voor deze inrig ting thans niets te behoeven, noch te verlangen. De buste is een geschenk van eenige scheikundigen die moeite noch kosten gespaard hebben om dat oorspronkelijk en keurig exemplaar uit Berlijn herwaarts te doen zenden. Voor het scheiden der vergadering isop voordragt van den hoog leeraar Mulder eene inteekening-lijst geopend, om als te genhanger eene dergelijke buste voor den beroemden schei kundige Liebich op te rigten De plegtigheid werd met een diner ten huize van den hoogleeraar Mulder besloten. I VG den vertrekken naar het eiland Kandia zouden worden zondenten einde Rusland en Oostenrijk geheel gem^vicó- stellen nopens het gevaar, dat het verblijf der vlugteiifiaïfl' nabij de grenzen dier staten voor het behoud der rust in ac-* zelve zou kunnen na zich slepen. JSngcIftml. Londen 20 october. De graaf en de gravin van Neuilly legden eergisterenmet hunne zonen en be huwdzoon den prius van Joinvilkden hertog van Aurnale en prius Alexander van Wurtembergbenevens diens zoon, een bezoek te Windsor bij H. M. af. Tot bijwoning der plegtige opening van de nieuwe kolen- beurs in de City zullen de koningin en haar gemaalwei- ligt door den prins van JVallis vergezeld zich aan boord van Ilr. Ms. bark van staat, of van een der koninklijke stoomjagten te Whitehall inschepenen naar de Custom- house-kaai worden overgebragtvan waar zij des namiddags insgelijks te water wederkeeren. Ofschoon de ziekte der koningin-weduwe niet is toege nomen blijft haar toestand nog bedenkelijk. Zij zelve houdt zich overtuigd dat haar einde nadert. De generaal-majoor der artillerie Munrodie ten jare 1795 in dienst trad, zich eerst in Egypte, later bij den togt naar Walcheren en het beleg van Vlissingen en bij den vcldtogt in Amerika in 1814 en 1815 onderscheidde, is den 10 dezer te Rathmines overleden. Ook is bij de admira liteit berigt ontvangen van het in twee-en-tachtigjarigen ou derdom afsterven des vice-admiraals M. Godwin, die sedert vele jaren buiten werkelijke dienst was. Berigten uit New-Yorktot 3 october, zeggen dat het geschil met den Franschen minister te Washington de aandacht weder sterk bezig hield vooral nu het bekend is dat de minister der Verecnigde Staten te Parijs, reeds in de maand meiaan den secretaris van staat Clayton heeft mede gedeeld hoe de president der republiek zich zou hebben uitgelaten dat, moest Frankrijk oorlog met ééne mogend heid voerenhet met de Vereenigde Staten zijn zou. Trarkye. Volgens berigten uit Konstantinopel van den 4 oct.te Triest ontvangen was de stand van het geschil betrekkelijk de Hongaarsche uitgewekenen toen nog geheel onveranderd. Intusschen wordt in bijzondere berigten uit Parijs beweerd dat er een voorstel zou gedaan zijn om aan de ten deze bestaande moeijeli]khcden een einde te maken met aanneming waarvan door de betrokken mogendheden men meende zich te mogen vleijen. Volgens hetzelve zouden een deel der uitgewekenen passen ontvangen 0111 zich naar En geland te begeven, terwijl diegenen die niet derwaarts wil- IBultscMand. IVeenen 18 october. Z. M. de kei zer heeft het vijfde regement Oostenrijksche kurassiers aan den keizer van Rusland opgedragen welke dezer dagen bij een eigenhandigen brief, den minister van oorlog, graaf Gynlaiheeft te kennen gegeven dat deze opdragt van zij nen doorluchtigen vriend en bondgenoot hem zeer veel ge noegen had gedaan en dat het hem hoogst aangenaam was zijnen naam te mogen verleenen aan een zoo dapper ruiter- regementen alzoo in naauwere betrekking te komen tot een leger, hetwelk, in dezen zorgvollen tijd, onder met roem bekroonde veldheerenmoedig strijdende voor troon en wettige ordeonverzettelijk getrouw aan zijne verpligting was gebleven. De maarschalk Radctzky arbeidt vlijtig aan de nieuwe in rigting van het Oostenrijksche leger. De troepenwelke de observatie-korpsen van Bohemen en van het Voorarlsge- bergte uitmakenzullen in het begin van de volgende maand vereenigd zijn en dan zullen al de korpsen hunne winterkwartieren betrekken. De generaal Haynauwelks gezondheid zoo men zegtin den laatsten tijd nog al ge leden heeft, begeeft zich naar Gratz om eenige rust te ge nieten en zal in het opperbevel van Hongarije voorloopig door den generaal Lichtenstein worden vervangen. De eerst genoemde beklaagt zich reeds, dat in Hongarije aan het regt deszelfs loop niet wordt gelaten. Hij moet het zelfs hoog hebben opgenomen dat men den gewezen minister Bathyani heeft doodgeschoten, en niet, gelijk het vonnis luidde, heeft opgehangen. Indien het geruchtdat de generaal Schlick tot opperbevelhebber in Hongarije zal benoemd worden rnogt bewaarheid worden verwacht men meer bevredigende maat regelen dan tot nog toe zijn in het werk gesteld. Het vermogen van den minister Bathyanihetwelk ver beurd is verklaard wordt op zeven millioen florijnen geschat. Er is ernstig sprake van eene ministeriele wijziging. De minister van oorlog, graaf Gynlai zou zijne portefeuille verwisselen met een gewigtigen post in Italië. Als zijn op volger in het ministerie noemt men den veldruigmeester Dah- len. Ook is er sprake, dat graaf Schlick bestemd isom als burgerlijke en militaire gouverneur in Hongarije te fun geren. Van goederhand wordt verzekerddat de heer von Kübeck en de generaal von Schonhals (een der meest vertrouw de medgezellcn van den maarschalk Radetzkyvoor Oos tenrijk zitting zullen nemen in het voorloopig centraal be wind voor Duitschiand. Dc inschrijvingen voor de nieuwe leening beloopen zoo in het binnen-als in het buitenland 71 millioenen 11. Langs den weg van Warschau op Ivrakau zal een Russisch korps van 60,000 man te Warschau en omstre ken een dergelijk korps en bij de vesting Zamosk eene af- deeling van 40,000 man gedurende dezen winter geconcen treerd blijven. De wijnoogst heeft in de omstreken van deze stad een aanvang genomen; het gewas zal van middelmatige kwaliteit zijn. Frankfort 20 octobcr. Men koestert hier de hoop, dat de afkeuring, welke de handelwijze der Oostenrijksche re gering in Hongarije in geheel Europa te beurt valt gunstig zal werken ten aanzien der personen welke alsnog in Ba den worden gevangen gehouden en voor de krijgsraden zul len gebragt worden. Men is van mcening dat de geheele beschaafde wereld groote verpligting heeft aan de Ottoma- nische-Portcter zake van hare weigering, 0111 de naar Turkije gevlugte hoofden van den Ilongaarschqn opstand uie te leveren.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1