3cett)bittgcu. £tfcuctrtcnticsï. Bat een ieder profdere cu rtubcrc ^htfcfccu. Toovcrij in de 19de eeuw. Heden beviel door Gods goedheid voorspoedig (doch on tijdig) van een' welgeschapen ZOOND. J. POLDERMAN, geliefde Echtgenoote van De Notaris D. Uyttenhoovcn zal, op Vrijdag den 26 Oc tober 1849, des voortniddags ten 11 uren, bij de Roode Brug, te VLISSINGENpresenteren te verkoopen: eene partij Greinen BALKEN, KOZIJNEN, RAMEN en DEU REN benevens BRANDHOUT en wat meer zal worden geveild. den. De toestand der Fransche troepen in die stad werd da gelijks moeijelijkerzoodat zij niets liever schenen te ver langen dan dezelve zoo spoedig mogelijk te verlaten. Tot dusver oefenden zij echter nog altijd het oppertoezigt over de policie uit. Onze dagbladen zijn opgevuld met de verslagen van de plegtigheden welke bij de begrafenis van koning Karei Al- bert plaatshebben gehad. Naar al de.uiterlijke teekenen te oor- deelen was de gehechtheid der bevolking aan haren overle den vorst niet twijfelachtig De meeste huizen waren met zwart laken behangen en de groote winkels waren alle ge sloten. Het lijk is in de gewelven der koninklijke begraaf plaats bijgezet. Men verhaaltdat een Russisch courier te Napels is aan gekomen met het aanbod van een ultimatum hetwelk zou de strekken om al de groote thans in Europa aanhangige staatkundige geschillen uit den weg te ruimen. Frankrijk. Parijs 19 october. De discussie over de Romeinsche vraag is eindelijk 111 de wetgevende vergade ring begonnen, en alles kondigt aan, dat zij, wat de zaak betreft, in de volkomenste rust zal afloopen. liet is niet de heer Odilon Barrotgelijk men gedacht hadmaar de heer de Tocquevilledie in naam der regering de beraad slagingen geopend heeft, en hij heeft zulks gedaan op eene wijze, die insgelijks de verwachting aangenaam bedrogen heeft. Hij heeft namelijk niet den briet tegenover het rapport gesteld en aan den eersten de voorkeur gegeven maar al zijne bekwaamheid, die niet gering is en in dit ge val op nieuw bijzonder heeft uitgeblonken besteed om het moeijelijk betoog te voeren dat het rapportde brief en het motu-proprio alle volkomen met elkander overeenstem men. Na hem heeftmede met bekwaamheid en dat nog meer lof verdient, over het algemeen met gematigdheid, een redenaar der linker zijde de heer Mathieu van het Drome departementhet woord gevoerd en is vervangen geworden door een jeugdig lid der regter zijdeden heer Thuriot de la Rosièredie bij deze gelegenheid voor de eerste maal het spreekgestoelte beklom. Vervolgens is de discussie die verscheidene malen door uitroepen van de linker zijde ge stoord was, tot de volgende zitting verdaagd. Onder deze storingen was er vooral eendie zeer onge lukkige gevolgen had kunnen hebben, maar waaraan de lin kerzijde, met haar in de rede vallen, eigenlijk niet schuldig was. De heer Mathieu had gezegd dat aan den heer Tkiers de uitdrukking werd toegeschreven dat de verkiezing van Lodewijk Napoleon tot het presidentschap der republiek eene schande voor Frankrijk was. De heer Thiers logenstrafte deze beschuldiging oogenblikkelijk. Eene stem van de reg ter zijde vroegwie dit verspreid had Eene andere van de linker zijde gaf ten antwoord dat de heer Bixio het gehoord had. Deze bevestigde hetde heer Thiers loochende op nieuw, en nu ontstond er tusschen hen beide eene woor denwisseling die gedurig heviger werd en eene uitdaging ten gevolge gehad heeft. Reide partijen hebben oogenblikkelijk de zaal verlaten en kort daarna twee kogels gewisseld die gelukkig noch den een noch deii ander getroffen hebben. Nadat dit geschied was zijn de getuigen die aan de zijde van den heer Thiers de heeren van Iieeckeren en Piscatory aan de zijde van den heer Bixio de heeren Lefranc en Favreau waren tusschen beide ge treden en hebben aan het gevecht een eind gemaakt. Te Versailles is het geschil tusschen het publiek minis terie en de advokaten der beschuldigden voor het oogenblik gerust. Deze laatsten hadden gelijk men weetvoldoening gevraagd voor eene beleediging, welke de luitenant der gen darmerie Petit hun toegevoegd had. Van zijnen kanteischte de prokureur-generaai dat eenige der beschuldigden wegens storing der orde uit de audiëntie weggezonden zouden wor den. Het hof heeft beslist datnaardien er ter wederzijde schuld wasgeen verder gevolg aan de zaak gegeven zou worden. Des anderendaags, donderdag, hebben de advo katen gezamenlijk tegen dit arrest een protest ingeleverd omdat het hun de voldoening niet geeftwaarop zij beweren regt te hebben daarbij tevens echter verklarende dat zij hun persoonlijk gevoel aan het belang hunner cliënten zullen opofferenen hen zuilen blijven verdedigen. Latere Fransche tijdingen moeten wij, door plaatsgebrek, tot een volgend no. reserveren. Ze zijn bovendien van geen overwegend belang. VLISSINGEN den 22 october. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen Cotumbus J. A. EckliolF, van Rio-Ja- neiro niet koflij Fortitude Milchillvan Buenos-Ayres rnet hui den; Davidsons A. Flemnig van Bahia met suiker; Charlotte Muys van Liverpoolmet zout; Maria Victor Despins eu llichard Cowle \V~alle beide van Bordeaux met wijn; Fouise Augusle 1'. Jensen van Riga met hout en lijnzaad. Voor BrusselCatharina Zeylstra van Bordeaux met wijn. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: Minerva O'.sen Sl. Nicolas Evin en OscarAn- dres alle drie op avontuur Madre Sciuppa naar Newcastle en Otprag Lucas naar Cadix alle met ballastllarriet Zellien naar Akyab; Vinter, Niemann naar Buenos-Ayres; Emma, van llercke en 2 Gebroeders Dam beidenaar LondenPenscvcrant de Vries, naar Petersburg en Gonzali, Brossard naar Ilavre alle zes met stukgoederenWave Marris en Pinic Metrellbeide naar Londen met tarwe Catharina Bakker naar Stettin Onderne ming Karssens naar Bremen en Carljohan Ilaack naar Stock holm alle drie met ballast. Van Gent Kinnet Kinsford Tanncn naar Hartlepoolmet tarwe; Neptunus Struck naar W ismar en CatharinaMaak op avon tuur beide met ballast. Zr. Hls. korvet Sumatba is vrijdag middag op onze reede gear riveerd. VEERE den 22 october. Den 18 dezer is alhier ter reede gekomen, de schooner StrangerJ. Clark, van Sun- derland naar Middelburg, met steenkolen. Onmiddelijk daarna begaven de officieren van gemeld bataillon zich gezamenlijk naar bunnen hooggeachten chef, om dezen met zijne bevordering geluk te wenschen terwijl te gelijkertijd het zoo góed geoefende korps hoornblazers den benoemdenbij fakkellichten onder den toevloed eener aanzienlijke meuigte van Neuzen's ingeze tenen en militairen van het garnizoen eene keurige serenade bragt. Weldra zal de kolonel Menninghom het bevel over het 7de re- gement infanterie te gaan aanvaarden deze stad moeten verlaten, tot groot leedwezen harer ingezeteoenwier toegenegenheid en warme belangstelling hij zich gedurende zijn kortstondig verblijf alhier, in eene hooge mate heeft verworven. Onze beste wenschen zullen dezen braven krijgsman naar zijne nieuwe bestemming vergezelleu; wij hopen dat hij in zijne hoogere betrekking eene reeks van gelukkige jaren moge doorbrengen terwijl wij ons overtuigd houden, dat hij spoedig door liet 7de regeinent in fanterie evenzeer bemind en hooggeacht zal worden als bij het korps dat hij verlaat, en door de ingezeten van Breda even opregte gene genheid en warme belangstelling zal worden toegedragen als'door die van Neuzen. Eenige ingezetenen van Neuzen. De in ons noramer van donderdag den 18 dezer gedane mededee- lingvan de hoofdpunten van het regtsgeding ten laste van J. li. de Loeildat ten volgenden dage te dezer stede een aanvang zou de nemen heeft aan den geëerden verdediger van dien beschuldig de aanleiding gegeven om die mededeeling te doen voorkomen als ontijdig bezwarend oneerbiedig onmenschkundig en onkiesch klippen die wij bij het redigeren van ons blad steeds trachten te vermijden. Wij weren dan ook die aantijgingen zoo wij vertrouwen met overtuigeude redenen af, als wij aanvoeren: dat de beoordee ling van zoodanige mededeeling geheel en al afhangt van het stand punt waarop rneu zich plaatst. Het is immers door den tijdgeest reeds lang uitgemaaktdat alles beiioort openbaar te zijn onze geheele regierlijke instellingen dragen daarvan blijk en zoo worden niet al leen van beschuldigden zoo als hier maar ook van verdachten in de meeste dagbladen medegedeeld alles wat te hunnen laste wordt gelegd, rnet de meest bekende omstandigheden. Dit is zelfs zoo algemeen dat in de meest merkwaardige regtsgedingeu ook hier te lande even als in den vreemde de akte van beschuldiging vooraf wordt opge nomen iu de dagbladen. Er is hier ook niets bezwarends in voor eenen beschuldigde die dus reeds tweemalen het hem te laste ge legde onderzocht zag door onderscheidene regterlijke collegien. In dien men ons had verweten dat wij de zaak verzwaard hadden dan zouden wij verkeerd gehandeld en van de door ons ten deze ingewonnene informatien een onbescheiden gebruik gemaakt hebben. Wij hebben ook niet oneerbiedig gehandeld jegens het provinciaal gereglshof door té spreken van eene buiten vervolgsteiling wegens het wanbedrijf van bevordering der ontucht bij eene jonge dochter want in bet arrest van teregtstelling hetgeen een ieder iu de open bare zitting heeft kunnen hooren voorlezen worden van die vermoedens melding gemaakt; en al die processtukken zijn geenzins alleen toegankelijk voor enkele personen het zijn publieke akten, en zij handelen over feiten door eene reeks van personen mede gedeeld en door onderscheidene ambtenaren opgemaakt. Indien wij omtrent dat wanbedrijf, waarvan hij, immers tot bij het opkomen van nieuwe bezwaren buiten vervolg gesteld is eenige mededee- lingen hadden gedaan dan zouden wij oneerbiedig en onkiesch ge handeld hebbendoch dat deden wij niet. En wat bet onmenschkundige aangaat der mededeeling van aan eenen persoon van wien teregstelling bevolen is te laste gelegde mis drijven daaromtrent zullen wij slechts dit zeggen dat er met re<'t over en weder tegen en voor de openbaarheid iu regtshandelingeu', vooral van strafzaken zooveel te zeggen valt en dat het onmenschkun dige zoo geheel en al afhankelijk is van het gevoelen hetwelk men om trent die openbaarheid zelve aankleeft, dat deswege bij zoo groot verschil van meening een dergelijk velwijt min voegzaam is. Moe het zij wij hebben die mededeeling gedaan met het doel om de wegens dat regtsgeding verspreide geruchten tot derzelver waarde te bepalen en slecht datgene in ons dagblad op te nernen wat noch overdreven Doch verzacht, maar-wat met de waarheid strook te. Iu hoeverre de beschuldiging zal bewezen worden verklaard dit laten wij aan den regter over, die zich wel door geen couranten artikel zal laten bewerken. Van onze onpartijdigheid heeft de heer inr. P. J. G. van Dig gelen overigens, naar wij meenen voldoende blijken ontvangen daar wij niet aarselden zijn ed. gestr. missive gereedelijk eene plaats in te ruimen zoo als wij ook nimmer de kolommen van ons blad voor bescheidene tegenbedenkingeQ sluiten. De Redactie. Heden verloste zeer voorspoedig van eene DOCHTER JOHANNA WIL11ELMINA SUURMOND geliefde Echt- genoote van Middelburg W. BLOM Cz. den 20 October 1849. Deze dient tot eene algemeene kennisgeving. Goes den 21 October 1849. G. SLICHTENBREE. De Directie van het ZEEUWSCII MILITIE GENOOTSCHAP gevestigd te Zierikzee brengt bij dezen ter kennis van Belanghebbenden, dat te re kenen van heden, tot en met den 15 Januarij 1850, bij de zelve gelegenheid bestaat, om zich voor de Ligting 1850, hetzij onderling of wel d prime van Plaatsvervangers te voorzien. De Deelnemingssomals ook de eerste betaling, bij de tee- keuing der acte, aanzienlijk minder dan vroeger, en gevol- gelijk voor Belanghebbenden méér aannemelijk gesteld zijnde, durft de Directie op eene ruime deelneming hopen terwijl in geval over het jaar 1850 geene Loting mogt plaats heb ben de bij de teekening der acte gefourneerde bijdrage dadelijk en zonder eenige korting, zal worden teruggegeven. Inlichtingen zijn te bekomen bij de Heeren P. Rekker Hoofd-Agent te Middelburg, en J. IV. Le NobelAgent te Oostburg. Zierikzee De Directie voornoemd 17 October 1849. Namens dezelve C. BAL, Directeur. De ondergeteekende heeft de eer het geachte Publiek te berigten dat hij zich alhier als KLEEDERMAKER en LAKENK.00PER heeft gevestigd in de lange Noordstraat, Wijk C. No. 40 beveelt zich bij deze in ieders gunst, met belofte van eene prompte en accurate bediening; kunnende men altijd verzekerd zijn van alles naar de laatste modellen te leveren. L. BOHL van Rotterdam. NB. Bij denzelven is een bekwame GROOTWERKER en LOOPJONGEN benoodigd. SOCIËTEIT DER GROOTE LAKEN-FARRIEKEN IN FllJNKHSJJi. Qe Heeren THIERIJ Co. hebben de eer het Publiek bekend te maken,1 dat zij in de eerste dagen van November te Middelburg zullen aankomen met een groot assortiment LAKENS KASTOORS DUFFELS en BUKSKINGS te gen 50 pet. beneden de gewone prijzen. want uiterlijk tot en met aanstaanden Donderdag zal de Rei ziger van den Heer N. JORGENSENvan Amsterdam ten Huize van DE LANGEOP DEN BURG alhier, uit gepakt blijven en za! men gedurende dien tijd alle mogelijke soorten van gemaakte WINTE R-KLEE DING STUKKEN wegens opruiming geheel dt tout prix uitverkoopen en zal men bovendien nog op Koopjes boven de twintig Gulden bedragende, 5 pet. korting voor kontante betaling genieten. Men zaI °P Woensdag den 24 October 1849,* jMU| des voormiddags ten 11 ure, in de Herberg be- IJöHèliö woond door A. van Leersum te BRIGDAMME ten overstaan van den Notaris IV. M. Snijder en getuigen met magtiging der Arrondissements-Regtbank te Middelburg, in het openbaar en aan den meestbiedende te koop aanbieden een HUIS en ERTE met TUIN, staande en gelegen op Brigdammc Gemeente Sint-Laurens en Brigdammegemerkt Numero 12, Sectie D. Numero 162, groot 02 Roeden 60 Ellen, in huur bij P. Boonetot 1 Mei 1850, 0111 36 'sjaars. Grondlasten over 1849/5,01. Nadere informatien ten Kanrore van gemelden Notaris te verkrijgen zullende het gemelde Huis en Erve daags te voren en op den dag van Verkoop te zien zijn. Dene groote goed gedresseerde EZELIN met eenjarig Veulen te koop adres bij de Uitgevers dezer Courant. Terstond of met November eene Burger DIENSTMEID benoodigd; adres lange GeereK. 248. Heden overleed tot bittere smart van mij en hare Be trekkingen na eene Echtvereeniging van slechts weinige maanden, mijne geliefde Echtgenoote, SUZANNA MARIA KRIJGER in den ouderdom van bijna 37 jaren. Middelburg P. PICiiAL. den 19 October 1849. Dienende deze tot bijzondere en algemeene kennisgeving aan Vrienden en Bekenden, zoo binnen als buiten de Stad. Neuzen 19 october 1849. Gisteren avond werd alhier, met de Staatscouranthet berigt ont vangen dat da luitenant-kolonel Menningh kommauderende bet 4de batadlon van het GJe regement infanterie door Z. UI. den Koning was benoemd tot kolonel kommandant van het.7de regement infanterie. Heden overleed onze geliefde MoederMejufvr. J. DRON- KERS Weduwe van den lieer G. TIELEMAN in den gezegenden ouderdom van ruin 78 jaren. Wed. J. TIELEMAN geb. Bal Snijders. Wed. M. van der POLL geb. Tieleman. Middelburg, den 21 October 1849. Eenige kennisgeving. De geregtigden tot de Nalatenschap van CORNELIS van der GIJP, geboren alhier, en op den 20 September jl. te Leyden overleden worden verzocht zich zoo spoedig mo gelijk tot bekoming van de noodige inlichtingen deswege te vervoegen ter Stedelijke Secretarie. D<" worden AGENTEN gevraagd voor eene courante Zaak, die overal, zelfs in de kleinste Plaatsen, met succes kan worden gedreven. Handelskennis is daarbij geen ver- eischte slechts ijver en werkzaamheid, en voornamelijk vele personen en adressen zoo ter plaatse van hunne woning als in de omstreken, te kennen, ten einde aan deze Zaak de meestmogelijke uitbreiding te verschaffen. De Agentuur- Commissie is vrij aanzienlijk. Hierop reflecterenden gelieven zich schriftelijk en franco onder lett. C. H.met naauw- keurige opgaaf hunner woning, te adresseren aan de Uitge vers dezer Courant. D. L. RAMBERG Mechanicus van Z. M. den Koning der Nederlanden heeft de eer het achtenswaardig Publiek te berigten dat hij op zijne reis door Zeeland bevorens Goes Zierikzee en waarschijnlijk ook Vlissingen te be zoeken twee Voorstellingen in den Stads-Schouwburg alhier zal geven waarvan de eerste zal plaats hebben op Woens dag den 24 Octoberwelke zal' bestaan in geheel nieuwe nog nimmer alhier voorgestelde vindingen voor te stellen door opgemelden en deszelfs oudste Dochter, en onder welke breeder per groote Biljetten omschreven Touren, voorname lijk zullen uitmunten de Suspension Ethdréenne, of het in eene horizontale rigting op een Wandelstok doen Balanceren zij ner oudste Dochter na haar door den Ether Chloroforus te hebben doen inslapen; de onuitputtelijke Wonderflesch of de uitdeeling van 150 Glazen Likeur van differente soor ten enz. enz. en een vijftigtal Tomen meer. De buitengewone bijval welke hem deze zijne voorstellin gen nog korten tijd geleden te Rotterdam hebben doen ge nieten getuigen de roemvolle recensien in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 1 October jl., cn verstrekken tot waarborg voor zijne geannonceerde Voorstellingen en tot recommandatie bij het respective Publiekterwijl zijn prach- tjg gedecoreerd Kabinetverlicht door een 8otal waskaar sen alles van dien aard in luister zal overtreffen. Aanvang des avonds ten 7 ureplaatsen kunnen den dag der Voorstelling aan het Lokaal van den Stads-Schouwburg be sproken worden van des morgens 10 tot 5 ure. NB. liet geëerde Publiek wordt vriendelijk verzocht hem en zijne werkzaamheden niet te willen verwarren roet andere zich hier bevindende en in Koffijhuizen werkende Personen als staande hij in geene de minste betrekking tot die lieden. TER DRUKKERIJ VAN I)E GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 2