0 U t A IV T. N°. 127. Biugsdag 1849. 23 October. ïjcstuvcu en Qlbminiötiraticu. iSittuculanböcfoc STijbiasjcw. ISttUettlattb^dte tTijbiuijcu. INTREKKING TAN DE BRIE-, EEN- en EEN HALFE-GULDEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Ontvangen hebbende eene missive van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 13 dezer maand, volgens welke de intrekking van de Stukken van Drie, Een en een Ilalve-Guldsn welke de Beeldtenis van Koning Willem I. voeren, met uitzondering der Guldens van 1840, bij de Nederlandsche Bank en bij de Betaalmeesters in de Arrondissementen zal plaats hebben van Maandag den 22 tot en met Zaturdag den 27 October aanstaande alsmede op Maandag en Dingsdag den 29 en 30 dier maandbij de Nederlandsche Bank en bij de Betaalmeesters in de Arron dissementen op de gewone kantoor-uren Maken bij deze elk en een iegelijk opmerkzaam op de bekendmakingwelke door Zijne Excellentie den Minister van Financien te dezer zake is vastgesteld en welke dage lijks tot en met den 30 dezer maand, in de Nederlandsche Staats-Courant zal worden geplaatst. En opdat een iegelijk hiervan kennis dragezal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 19 Oc tober 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT tan GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. Heeren Leden van het MUZIJKGEZELSCHAP UIT KUNSTLIEFDE, worden verwittigd, dat de bijeen komsten zullen beginnen op Donderdag den 25 October 1849. De Secretaris, G. de BRUIJNE. MIDDELBURG, den 22 October. In de beide afgeloopen zittingen van het provinciaal ge- regtshof alhier zijn in de zaak van den beschuldigde J. B. de Loeilbehalve de voorlezing van het arrest van teregt- stelling en van de acte van beschuldiging de voorlezing van een proces-verbaal en eene plaats-opneming door het kanton, geregt te Axeleene reeks van getuigen gehoord op wier verklaring de beschuldigde eenige aanmerkingen heeft mede gedeeld even als op de verklaringen van de drie genees- heeren die te Koewacht het lijk geschouwd hebben. Heden worden nog eenige getuigen gehoord. Enkele in Belgie woonachtige getuigen zijn niet opgekomen. Voorts is de beschuldigde verhoord waarna de pleidooijen zijn aangevangen. Te Flissingen is het berigt ontvangen dat Ds. Barger voor het aldaar op hem uitgebragte beroep heeft bedankt alzoo dat de door het vertrek van Ds. Gann Dun ontstaande vacature alsnog onvervuld blijft. Z. M. heeft bij besluit van den 16 dezer goedgevonden 1. aan den luitenant-kolonel der artillerie J. P. baron de Girard de Mieiet van Coehoornen aan den majoor van het korps ingenieursmineurs en sappeursjhr. G. W. Mer- kes van Gendtadjudanten van wijlen Z. M. Willem II, doch voorloopig bij hoogstdenzelve overgegaan alsmede aan 's Konings.adjudant den isten luitenant der artillerie G. A. C. II. von Goedcckeaan laatstgemelde op het doorhem hier toe te kennen gegeven verlangen respectivelijk een eervol ontslag uit de betrekking van Z. M. dienstdoende adjudant te verleenenmet bepaling dat zij bij het wapen waartoe zij behooren in werkeiijke dienst zullen treden 2. hen te vens te benoemen tot 's Konings adjudanten in buitengewone dienst, en 3. den kapitein J. G. T. F. baron de Constant Rebecquelaatstelijk adjudant van wijlen Z. M. Willem II, doch voorloopig bij hoogstdenzelve almede in die betrekking overgegaan, mitsgaders den isten luitenant A. C. A. Schön- stedtvan het regement grenadiers en jagers te benoemen en aan te stellen tot 's Konings adjudant. Bij Z. M. besluit van den 10 dezer, is de luitenant-ter- zee 2de kl., ridder W. J. C. Huyssen van Kattendijkethans dienende op de korvet sumatra voor eenen onbepaalden tijd benoemd tot hoogstdeszelfs ordonnants-officier met in gang van den 1 november aanstaande. Bij besluit van den 17 dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoemen, den heer J. P. van den Heuvelals isten luitenant bij de iste kompagnie, van het half bataillon rus tende schutterij no. 1. in Zeeland. De Utrechtsche Courant meldt de volgende benoemin gen tot kommandant van Zr. Ms. stoomschip suriname de luit.-ter-zee G. Fabiustot kommandant der schooner- brik ternate, jhr. de Faijnes van Brakellop de jason geplaatst de 2de luitenants jhr. F. E. von Wei Ier A. P. E. van Meursen de adelborsten iste kl. W. F.G.L.van Gorkum en J. P. M. Willinck. De ternate wordt met den meesten spoed aan den Helder zeilree gemaaktotn depeches naar West-Indie over te brengen. De heer C. L. R. Pkilbertis erkend als vice-consul van Frankrijk aan den Helder. Bij besluit van den 17 dezer heeft Z. M. goedgevon den aan den heer .7. A. de Glopperop zijn verzoek eer vol ontslag te verleenen uit de betrekking van lid der een- c trale directie van Schouwen Burgh en Westlandeti te be noementot dijkgraaf van den polder Stoppeldijk, den heer J. Fereecken tot dijkgraaf bij de watering der vereenigde polders van de sluis te Biervlietden heer M. Ferplanke en tot gezworen bij die wateringden heer P. Leenhouts Jz. Door Z. M. isbij besluit van 8 octoberde heer G. de Lurieu inspecteur-generaal der inrigtingen van welda digheid in Frankrijk benoemd tot ridder der orde van den Nederl-Leeuw en bij besluit van 13 october, de heer A. W. Lambrechts kapitein van de opgehevene trein-compagnie insgelijks tot ridder dier orde. Door den minister van binnenlandsche zaken is tot rector der Latijnsche scholen te Doesburgh benoemd de heer C. A. Engelbregtdoctor in de letteren thans conrector van het gymnasium te Harderwijk. 's Rijks middelen hebben in de negen eerste maanden van dit jaar 39D75,°54: =35 opgebragt, dat is 25,278 68 meer dan in gelijk tijdperk Van het jaar 1848. De directe belastingen hebben 13,995,35057® opgebragt, dat is 259,76655 meer dan in 1848, deze vermeerdering vloeit grootendeels voort uit de 8 en 10 pet. op het personeel en patentregt, thans onder de opbrengst wordende begrepen, volgens de wet van 29 julij 1848; de in- en uitgaande reg- ten enz. 3,656,181 57 dat is 483,415 35S meer dan in 1848de accijnsen 13,626,522 345 dat is ƒ382,01 2205 meer; de registr.-, zegel-, succ.-regten enz. ƒ6,483,561 325; dat is 1,104,001 99' minder; het regt van waarborg op gouden en zilveren werken 110,92576 dat isƒ9,872:75 meer; posterijen 1,015,639:16^dat is ƒ28,318:185 minder; loterij 286,873:50, dat is 22,532 meer dan in gelijk tijdvak van 1848. De hoofdcommissie tot het oprigten van een metalen standbeeld ter eere van Laurens Coster heeft bekend gemaakt dat zij met den heer Roijer in onderhandeling is getreden met dit gelukkig gevolgdat zij dien kunstenaar het ver vaardigen van het groote model heeft opgedragen en dat de eerste hand aan het werk gelegd is. De commissie doet te vens een nieuw beroep op de medewerking harer landgenoo- ten welke medewerking zij niet Itan ontberen, zal het mo del de werkplaats des meesters verlatende in metaal wor den overgebragten het denkbeeld alzoo worden verwezen lijkt, hetwelk, eenmaal geopperd, door het gansche land weerklank vond. Moge de commissie in hare verwachting niet worden teleurgesteld Uit Rotterdam van den 19 dezer wordt gemeld Gisteren avond werdin de groote kerk der Nederduit- sche Hervormde gemeente alhier de jaarlijksche vergadering gehouden der Rotterdamsche afdeeling van het Nederlandsch bijbelgenootschap. De medebestuurder, de wel-eerw. heer P. van der Goot Pz.predikant bij de Doopsgezinden te dezer stede deelde het verslag der werkzaamheden geduren de het afgeloopen jaar medeen hield vervolgens eene be langrijke opwekkende redevoering. Hij vestigde de aandacht op eene instelling des genootschapsnamelijk de Bijbeloefe ningen voor de Folksklassedie reeds drie jaren bestaan en waarvoor dit jaar niet minder dan 2300 personen zijn in geschreven. Hij beschouwde deze bijbellezingen als eene heilige wekstem tot christelijke deelneming aan den arbeid van het bijbelgenootschap toonde aan hoe daardoor eene beden king tegen het genootschapdat het den bijbel slechts ver spreidt en niet leert gebruiken, geheel wordt wederlegd en trad vervolgens in een betoog van de inrigting waardoor de ze oefeningen zich kenmerken, van de belangstelling die zij opwekken en van de vrucht die zij dragen en voor de toe komst doen verwachten." Gisteren namiddag heeft in eene woning op de Groote Kip straat eene worsteling plaats gehad tusschen een persoon en zijne bijzit; de laatste is dood gevonden en de man is door de policie gearresteerd en naar het huis van arrest gebragt. Uit Leyden wordt gemeld: De ministers van binnenlandsche zaken en Van de herv. eeredienst hebben aan den stedelijken raad en aan den ker- keraad der ned. herv. gemeente een plan van bemiddelingen schikking toegezonden ten einde de voor die stad en hare financien zoo hoogst nadeelige geschillen over de administratie der armengoederen uit den weg te ruimen. De kerkeraad heeft de voorstellen der ministers aangenomen doch in den raad heeft de burgemeester voorgeslagen om die voordragt in handen te stellen eener commissie welke voorslag door de meerderheid is verworpen, dewijl zij hierin niets dan eene noodlottige vertraging en vermeerdering der moeijelijk- heden zag. Het raadslid prof. J. Bake heeft bij den raad een voorstel ingediend ten betooge dat de aanneming der schikking, door de ministers voorgedragen, dringend gevor derd werdook om den toestand der stedelijke financien en de wezenlijke belangen der ingezetenen doch dit voorstel is door de meerderheid niet aangenomen en alzoo zijn de door de ministers voorgedragene schikkingen door den raad afgewezen. Eindelijk heeft het raadslid mr. II. Gevers een voorstel gedaan tot benoeming van twee personen buiten Leyden éénen door den raad en ééneti door den kerkeraad te kiezen ten einde de geschillen te onderzoeken en eeu plan van schikking te ontwerpen doch ook dit voorstel is door den raad om onderscheidene redenenverworpen." Van af donderdag 18 october 1849 zullen aanbiedin gen worden aangenomen voor de onlangs opgehoudene thee liefst voor de geheele hoeveelheid bijeen en tot prijzen ter beoordeeling der directie van de N. H. M.doch in geen geval beneden de hier volgende, Joosjes 121 ct. Tonkay 61 ct. Pecco 101 ct.Uxim 71 ct. Hysant 66 ct. In het Dagblad van 'r Hertogenbosch leest men Het is der justitie eindelijk* gelukt één en wel den voornaamsten der knapen op te sporen, die in maart jl. in de gemeente Nieuwkuikde weduwe Peter de Bonten hare dochter hebben opgeligt voor ƒ365, door aan deze vrouw eenige stukjes glas, in zilver gezet, in de handen te stop pen voor echte kostbare juweelen. Zekere koopman Philip Koperberg gdboren te Woensel trouwensdie in het arrondissement Breda was aangehou den, is 11. maandag in het huis van arrest alhier door de genoemde weduwe en hare dochter stellig herkend voor den- gene die onder den naam van monsieur van der FeldeW zijnen rol op 1 maart 11. te Nieuwkuik zoo meesterlijk wist te spelendat de bedrogene weduwe hem haren ganscheu schat in kontanten toevertrouwde en door hem daarvan ontlast werd. Door den heer officier van justitie alhieris op deze stellige herkenning, dadelijk tegen monsieur van der Felden, thans Philip Koperberg, gevraagd regtsingang met bevel van gevangenhouding." Dingsdag werden te 's Bosch gevankelijk binnengebragt de verdachte personen van den diefstal van kerksieraden in de Roomsch-Katholijke kerk te Helmond. In de gemeente Berlicum is gevonden het lijk van den gegageerden militair .7. P. H. op een stuk land achter de woning der wed. van den Bouwhuijzen. Het lijk is zonder eenige beleediging gevondenen de dood is vermoedelijk aan een toeval te wijten ingevolge de denkwijze van bevoegde beoordeelaars. Turkije. Te Konstantinopel (3 october) wachtte men nog altijd in gespannen nieuwsgierigheid naar het antwoord van het Petersburger- en Weener-hof, aangaande de uitleve- rings-questie. Men wijst ook daar reeds op het Pruissisch gezantschapals bemiddelaar wanneer er werkelijk gevaar voor oorlog mogt ontstaan. Intusschen stelt de regering zich in staat van tegenweer, en beijvert zich om de hier en daar uitgebarsten onlusten te dempen. In den morgen van 3 october arriveerde te Konstan tinopel eene afdeeling Engelsche wachtschepen bestemd om den Bosporus te helpen bewaken. Zij werden van de zijde der Turken door 21 kanonschoten begroet. Engeland. Londen 17 october. H. M. de koningin- weduwe Adelaide is sedert eenige dagen ernstig krank. Het hof bevindt zich thans weder op het kasteel van Wind- sor. De koningin is voornemensbij gelegenheid der ope ning van de nieuwe steenkolenbeurs op den 30 dezer, de City van Londen met een bezoek te vereeren. Reeds maakt men toebereidselen tot hare plegtige ontvangst. Blijkens officiële opgaven bezit Groot-Brittainje 3000 steen kolenmijnen wier exploitatie 250,000 lieden, zoowel man nen, vrouwen als kinderen, werk verschaft. Een kapitaal van 30,000,000 p. st. (ƒ360,000,000) wordt besteed voor het personeel der exploitatie. De jaarlijksche opbrengst be draagt 34,000,000 tonnen kolen die bij het uitgraven op eene waarde van 10,000,000 p.st. 120,000,000) worden geschat. Uit Ierland zijn treurige tijdingen ontvangen wegens gewapend verzetbij het weghalen van den oogst zonder voldoening der verschuldigde landrente. Te Killoughby zijn bij zoodanige gelegenheid vijf policie-beambten zwaar ge kwetst, een van welke kort daarop aan de gevolgen zijner wonden is overleden. Te Ferbans, in Kings Countywerd de opzigter over de landerijen van Endrim terwijl hij te paard zat, doodelijk gewond, omdat hij dezer dagen de vervolging tegen onwillige rentebetalers had begonnen. Duitscliland. Naar men uit Wgenen verneemt, heeft de keizer van Oostenrijk verontrust over den algemeenen kreec van verontwaardiging, die tegen de wreede hande lingen zijner regering in Hongarije opgaatbevel gegeven dat voortaan geen enkel doodvonnis meer zal voltrokken worden. De voor eenige weken uit de vesting Verdun op eene won derbare wijze ontsnapte en naar Engeland gevlugte moorde naars van de heeren Lychnowsky en Auerswaldzijn, naar wij vernemenaldaar in hechtenis genomen. De overeenkomst tot oprigting van een nieuw voorloopig Duitsch rijks-bewind is nog niet door alle Duitsche regerin gen goedgekeurd men twijfelt echter niet aan deze goed keuringen zoodra dezelve plaats gehad heeft, zal de aarts hertog rijksbestuurder zijne waardigheid nederleggenen het nieuwe bestuur zijne werkzaamheden in Frankfort aanvaar den. Pruissen zal bij de bonds-commissie al de Staten die tot den engeren bond zijn toegetreden vertegenwoordigen zoodat geen derzelve ofschoon daartoe geregtigdzich af zonderlijk bij dezelve zal laten vertegenwoordigen. Overi gens blijkt uit alles dat Pruissen vast besloten heeft, de op rigting van een engeren bondsstaat niet op te geven. De Pruissische regering heeft, verzekert men besloten niet te duiden dat de Duitsche vloot, in eene niet tot den engeren bondsstaat behoorende haven overwintere. Men voegt er bij dat het fregat Cefion, de eenige zege buit der Duitschers uit den Deenschen oorlog, door twee Duitsche stoomschepen uit de haven van Eckrenforde naar eene haven aan de Noordzee zal worden gebragt. Italië. Te Rome scheen men te verwachten, dat het Fransche garnizoen weldra zou vertrekken en door Spaan- sche en welligt ook Napelsche'troepen zou vervangen wor-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1