MlDDEfjMRGSCH! COURANT. N°. 124. 16 October. 1849. Dingsd.ig V v. 25c0tiurctt ca 2lbmiui$ttrAtien. iSimiculfttibschi: Sijbiatjcu. ihtitculanbdchc &ijbiugcn. NEDERL. HANDEL-MAATSCHAPPIJ. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen wor den geveild, te AMSTERDAMop Donderdag den X'g No vember 1849, de navolgende hoeveelheden Java SUIKER, als 9162 Kranjangs en' Kanassers liggende aldaar. 8389 Dito Dito te Rotterdam. 1271 Dito Dito Middelburg. Waarvan de Notitien met de Veil-conditien in tijds zul len worden uitgegeven. Amsterdam, den 13 October 1849. \AN DER OUDERMEULENPresident. GOUDSWAARD, Direct.fung. Secretaris. JFELDARIGIIEID. Veelgeachte Stadgenooten Wij gevoelen ons in het belang onzer verarmde natuur- genooten gedrongen ons tot u te wenden ten einde onze inrigting tot uitdeeling van Spijs aan hulpbehoevenden, bij vernieuwing, uwer medewerking aan te bevelen. De Armen en Minvermogenden rekenen wederomeven als wijop uwe ruime deelnemingde behoefte ook aan deze instelling van weldadigheid is te veel erkend dan dat wij veel ter harer aanprijzing zouden behoeven bij te bren gen. Het verstrekken van gezond voedsel zal, zoo immer, dan voorzeker in onze dagen veel kunnen toebrengen om zoo wel den algemeenen gezondheids-toestand van onze Armen en Minvermogenden te bevorderen als om in derzelver le vens-onderhoud zoo veel mogelijk te voorzien. In het vertrouwen dat gij u, waarde Stadgenooten! ook nu niet aan dezen edelen pligt der weldadigheid zult willen onttrekken, nemen wij deze gelegenheid te baat, om ter uwer kennis te brengen, dat wij eerlang de gewone inschrij- vings-biljetten zullen aanbieden ulieden de verzekering ge vende, dat gij ons ook bereid zult vinden, de daartoe ver- eischte bemoeijenissen wederom op ons te nemen. Middelburg, den 8 October 1849. H. DU BUISSON BECIUS Voorzitter. S. DE WIND. S. BOMME. VAN REIGERSBERG VERSLUYS Secretaris. A. J. VAN DEN BROECKEThesaurier. P. Ni SCHORER. D. M. DE SUPERVILLE. A. W. SNOUCK IIURGRONJE. MIDDELBURG, den 15 October. Tot heden is nog niets officieels bekend wegens de zamèn- stelling van een nieuw ministerie. Partikuliere brieven uit 's Gravenhage behelzen deswegens uiteenloopende berigten. Volgens sommigen kon de benoeming niet ver af zijn; in hoever de combinatie, door eenige dagbladen medegedeeld, geloof verdient, durven wij niet beslissen. Wij zullen de officiële tijding afwachten hopende dat spoedig de ministe riele crisis zal eindigen in de zametistelling van een kabinet, dat het vertrouwen van den Koning waardig, en de Natie tot heil zijn mag. Men verzekert dat de Tweede Kamer hare werkzaamheden dingsdag den 23 dezer zal hervatten. deren de steden Messina Catania en Syracuse te bezoe ken. De Prinseshaar gevolg en de equipage van het stoomschip genoten bij voortduring den besten welstand. Uit Zierikzee schrijft men Woensdag jl. had onder de gemeente Oosterland een droevig ongeluk plaats. De koorn-molenaar IV. Dijkema wonende te Ouwerkerk in eerstgenoemde gemeente op de jagt zijnde, en zich in kreupelhout bevindende moest eene grep doorgaan, waardoor hij zijn geweer achterwaarts hield. Ongelukkiglijk ving een takje of struik den op rust staanden haan van het geweerzoodat dezelve overging en het schot ontlastte, met dat jammerlijk gevolg, dat hetzelve den arm des jagers trof en dermate verbrijzelde dat dezelve op den avond van dien dag is afgezet eu de lijdér zich in zorge lijke omstandigheden bevindt." Naar men verneemt, levert de tentoonstelling van vee en voortbrengselen van landbouwwelke op den Doe len te Haarlem van wege de afdeeling Haarlem der IIol- landsche maatschappij van landbouw geopend is eene groote menigte belangrijke voorwerpen open zal alzoo gewis beantwoorden aan de bedoeling en goede verwachting. De heer J. B. Hengst, als lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaalte Grave gekozen, heeft, naar men verze kert, zijn ontslag als zoodanig ingediend. De hoogleeraar F. C. de Greuve heeft 11. donderdag het rectoraat van de hoogeschool te Groningen overgedragen aan den hoogleeraar J. H. Philipse 11a het houden eener pleg- tige redevoeringde spatii ac temporis notionibus quam accuratissime definiendis ad rite aestimandam Infiniti summam significationem(d. i. „Over de noodzakelijkheid eener hoogstnaauwkeurige bepaling van de begrippen van ruimte en tijd om de hoogste beteekenis van het oneindige naar waarde te kunnen beoordeelen.") De stormen der laatste dagen hebben een groot aantal ongelukken op zee veroorzaakt. De tijdingen van Texel van hetVlie, van Harlingen enz. vermelden verscheidene ge strande en verongelukte schepen. Z. M. de Koning heeft een besluit genomen, waarbij wordt bepaald dat het verlof aan gepensioneerde officieren om de uniform te blijven dragen van het korps waartoe zij hebben behoord, in het vervolg slechts bij uitzondering en als een blijk van bijzondere onderscheiding zal worden verleend. Door Z. M. is benoemcl rot militairen kommandant van het koninklijk instituut te Medemblik de kapitein-ter-zee titulair P.G.Crombeten tot isten officier aan gemelde in rigting de kapitein-luitenant-ter-zee titulair C. Pilaar. Dewijl de plaatsing aan het instituut van der. luitenant-ter- zee 2de klasse van de Velde is ingetrokken werd voor die betrekking benoemd de luitenant-ter-zee 2de klasse de Man thans op non-activiteit. Door Z. M. is benoemd tot buitengewoon adjudant de ïste luit.-adjudant A. C. A. Schönstedtvan het reg. gre nadiers en jagers. Bij Zr. Ms. besluit van 4 october, is de heer C. F. Levenhagen erkend als consul-generaal van Pruissen voor het koningrijk der Nederlanden verblijf houdende te Rot terdam. Vrijdag avond is H. M. de Koninginvergezeld van hare Zonen, de jeugdige Prinsen, en gevolg, in goeden welstand uit Duitschland in de residentie teruggekomen. Volgens te Zwolle ontvangene berigten omtrent de reis van H. K. H. Prinses Marianne is de stoomboot IVillem I den 23 augustus van Mallaga vertrokken en den 28 dier maand te Palermo, op Sicilië, aangekomen. H.K.H. heeft den volgenden dag, met haar gevolg, in het aan de baai van Palermo gelegen hotel Trinacria haren intrek genomen, en verscheidene dagen te Palermo en in de omstreken van die merkwaardige stad vertoefd. Het voornemen van II.K.H. wasom alvorens de reis naar het Heilige Land voort te zetten nog eenigen tijd op Sicilië door te brengen het merkwaardigste gedeelte van dat schoone eiland, onder an- Kerknieuws. Thans kunnen wij melden, dat laturdag al hier het berigt is ontvangen dat ds. 7. L. ten Kate het beroep tot predikant hij de Nederduitsche Hervormde gemeente alhier heeft aangenomen. Ter vervulling der vacature ontstaan door het aan den wcl-eerw. heer Fvan den ITarn verleend emeritaat is den 10 des-er door den breeden kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Rotter dam het volgend^ twaalftal gemaakt' dds. JV. Jilaauwte Leeu warden; tV. Francken Azn. te Waddingsveen; A. II. Blom, th. dr. te Dordrecht; V. F. JBoonacker te Enkhuizen; H. H. Slui ter te VbiardingenT. de Blaauuite Hoorn M. V. Molt- zer te Haarlem L. van Haaftcn te Nijmegen G. li. Erdbrink te Zutphen C. Krabbe te Leyden II. kl. Hcrns te Spankeren en J. 1'. Stricker th. dr. te Dordrecht. De kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Gronin gen heeft besloten, om, na het geheel ophouden der cholera aldaar, Zondag eerstk. als eenen plegtigen dankdag te vieren en van dit voornemen kennis te geven aan de verschillende kerkgenootschappen binnen Groningen. De Reünie der Wanlsclie afgevaardigden heeft de navolgende no- rninatien gemaakt voor de openvallende plaatsen in de Waaische com missie. Yoor het eerst is thans over ieder candidaat afzonderlijk ge stemd en is niemand op de voordragt geplaatst, dan bij volstrekte meerderheid van stemmen 1. ter vervanging van Ds. P. J. J. Mounier DD. Mounier te Amsterdam Serrurier te DordrechtDclprat te Rotterdam Sccretan te 's Hagevan Hamel te Haarlem en Chantepie de la Saussaije te Leiden. '2. Ter vervanging der ouderlingen llau van Gameren en sijn secundus Vernede de HII. Vernede te Utrecht Storm van 's Gra- vesande te Rotterdam; Koenen te Amsterdam; Dijk te Amsterdam; Ju si de la Paisières te 's Hage; A. II. G - Fokker te Middelburg. 3. Tot benoeming van een secundus voor Ds. van Gocns DD. van Hamel te Haarlem; Zubli te Delft; Chavannes te Amsterdam; Mounier te 's ISoschGcrlach te Middelburg en Guijc te Groningen. Engeland. Londen ii october. Berigten van Straat Davis melden, dat in die streken eenige walvischvaarders door bet ijs verbrijzeld zijn. Op 12 junij jl. waren er drie in Melville-baai gaan vissciien doch werden reeds ten 11 ure des morgens door ontzagchelijke ijsschotsen omringd en binnen weinige oogenblikken verbrijzeld de equipagien zochten eene toevltigt op het ijs en bleven daar tot den 16 junij, waarop zij hunne provisien deelden en de sloepen te water bragten 11a het doorstaan van vele gevaren kwa men zij te Leveley aan eene Deensche bezi'üng 500 mijlen van Melville-baai verwijderdmet hartelijkheid werden zij daar ontvangen en hun verder gelegenheid verschait om de Orkney-eilanden te bereiken. Niemand heeft bij het vergaan dier schepen het leven verloren. Onder nagenoeg gelijke omstandigheden maar in een ander gedeelte van Straat Davis, heeft nog een vierde walvischvaarder schipbreuk geleden. Men schat het verlies dat door het vergaan van die vier schepen geleden is, op p. st. 50,000 Qf 600,000). Men verzekert dat de staat der openbare inkomstendie heden wordt opgemaakt eene zeer gunstige uitkomst oplevert. Eene onzer bladen, de Daily News, deelt eenen brief mede van Kossuth aan lord Palmerstonwaarin hij voor zich en zijne lotgenooten Engelands tusschenkomst inroept. Hij zegt, het aanzoek der Turksche regering, 0111 tot de Mahomedaansche godsdienst over te gaan, met afschuw te hebben afgewezen. Hij roept de hulp van Engeland in voor zijn vaderland en ook voor zijne vrouw en kinderen thans ten prooi aan de wraakzucht van Oostenrijk. Rusland. St. Petersburg 4 october. Op. 28 rS£p- tember jl. heeft de begrafenis-plegtigheid plaats gehad-'van wijlen grootvorst Michael Pawlowitsch. j f Z. M. de keizer heeft bevolen dat', aangeziek de hböfd- stad zoo ruim is voorzien van behaalde oorlogs-trofeën die, welke nu in den Hongaarschen oorlog behaalde-zijn te Moscou zullen worden bewaard. Het zijn 64 standaards en vaandels. Onze troepen hebben Schamil's hoofdstadAhulga ver overd. Het verlies der Tscherkessen bedroeg 1000 dooden en 900 gevangenen. Schamil zelf is het ontkomenmaar eene zijner vrouwen en zijn oudste zoon kwamen om het leven terwijl zijn derde zoon in onze handen viel. Wij hadden aan dooden 22 officieren en 422 soldaten. Duitschland. IVeenen 9 october. Uit de officiële bekendmaking van het vonnisover graaf Batthyanie geveld, blijkt, dat het gerucht, als zou hij overtuigd zijn van deel neming aan den moord op graaf Latour geheel onjuist is. Volgens overeenstemmende berigten is de graaf, nadat zijne wonde aan den halsdie hij zich zeiven had toegebragj met oogmerk tot zelfmoord, een uitstel der executie van 12 uren had ten gevolge gehad nog den 6des avonds ter, 6 ure gefusileerd geworden. Bovendien heeft generaal Haynau de volgende vonnissen van den krijgsraad bevestigd Nagy-Sandor Aulich Polten- berg LeiningenBalogh en Damjanith tot den strop Kisz, Lazar en Torok tot de straf des doods met den kogel. De deelnemingzoo in de monarchie zelve als buitens lands, in de nieuwe 4I pet. Oostenfijksche geldleeuing is zoo grootdat het kapitaal daarvan vermoedelijk op 85 millioen gulden zal gebragt worden. Berlijn 11 october. Het geratificeerde verdrag tusschen Oostenrijk en Pruissen betrekkelijk de vorming van een nieuw voorloopig centraal bestuur is gisteren naar Weenen afgezonden. Het door sommige bladen medegedeelde berigtdat inge volge van dit verdrag het centraal bestuur aan een drieman schap zou worden opgedragenbestaande uit den aartshertog Johann den prins van Pruissen en prins Luitpold van Bei- jeren is van allen grond ontbloot. Sedert lang is het ge noegzaam bekend dat het nieuwe centraal bestuur slechts uit twee Oostenrijksche en twee Pruissische commissarissen bestaan zal. Z. K. H. de prins van Pruissen is den io dezer, van Karlsruhe komende door Frankfort gereisd om zich naar Berlijn te begeven. Het standbeeld van koning Frederik IVilhelm III zal den 18 october, den geboortedag van den vermoedelijken erfgenaam van de kroon den zoon van den prins van Pruis sen die alsdan zijne meerderjarigheid bereikt, worden ontdekt. Frankfort 11 october. Per telegraaf is hier van Berlijn berigt ontvangen van de ratificatie van het met Oostenrijk gesloten verdrag, over de vorming der nieuwe centrale magt. Deze overeenkomst heeft mede reeds de sanctie van den aartshertog rijksbestuurder ontvangen. Zij zal niet te Maintz, maar te Frankfort haren zetel hebben. Z. K. H. de prins van Pruissen, van Karlsruhe komende, is gisteren op zijne reis naar Berlijn door deze stad gepasseerd. Naar wjj ver nemen staat deze reis in verband met de vorming dezer nieuwe voorloopige centrale magtdie nu eerstdaags zal plaats hebben. Men vleit zich, dat deze voorloopige maat regel den weg banen zal tot de definitieve organisatie en regeling der Duitsche aangelegenheden en waarover alsnu nader zal onderhandeld worden. Of de aanstelling van een nieuw voorloopig" bewind voor Duitschland van eenigen merkbaren invloed zal zijn op de wezenlijke belangen van het Duitsche vaderland wordt hier algemeen nog zeer betwijfeld, daar men niet gelooft, dat men door deze verandering iets verder gekomen is in de eind.regeling der groote geschilpunten, welke uit de benoe ming van een definitief bewind over het gezamenlijke Duitsch land voortvloeijen. Hierin komt men echter overeen, dat de aartshertog Johann zich hoogst verdienstelijk heeft gemaakt jegens Duitschland, door de uitstekende wijze, waarop hij de waardigheid van rijks-bestuurder heeft bekleed. Italië Het dagblad van Rome behelst eene kennisge ving van generaal Rostolan waarbij uit hoofde van eenige moorden op Fransche soldaten gepleegd op nieuw en onder bedreiging van voor eene militaire regtbank gebragt te zul len werden aan de inwoners bevolen wordt alle wapens over te gevenwelke zij nog 111 hun bezit hebben. Te ge lijk wordt de fabrikatie den verkoop en de uitstalling van dolkendegens enz. verboden. Alle wapens moeten binnen 24 uren overgeleverd worden en den 2 october zou men een aanvang maken met het on derzoeken der wonin^n van dezulken bij wie men vermoedt wapens te zullen vinden. Het lijk van koning Karei Albert van Sardinië is van Oportowaar hij overleednaar Genua overgevoerd en al daar met groote statie ontvangen. Den 12 zou het plegtig te Turin worden binnengebragt. De bevolking van Piemonr hecht groot gewigt aan deze lijkstatie, zij wil daardoor een schitterend blijk gevendat de laatste rampspoeden bij baar het denkbeeld van Italie's onafhankelijkheid, waarvoor Ka- rel Albert zich opgeofferd heeftniet onderdrukt hebben. De Kerkelijke Staat wordt weder door bandieten ge teisterdvooral maken eenige benden die men de Masnadieri noemtde wegen onveilig eene dezer benden heeft den rijken advokaat Boffi opgeligttijdens hij zich naar zijn landgoed begaf; zij hebben hem in een bosch op het grondgebied van

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1