0 U R A IV T. N0. 122. Donderdag 1849. 11 October. 23s0titarcn ca Slbminiötvatictt. Eli PA CJJ TIK C. President en Leden van het ARMBESTUUR der Her vormden te SINT-KRUIS zullen onder nadere goedkeuring van Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie Zeelandten overstaan van den te Aardenburg residerenden Notaris van den Broecke op Maandag den 15 October 1849, des namiddags ten twee ure, in de Herberg bewoond door Jacob de Meyte Sint-Kruis voornoemd in het openbaar, bij opbod, te pachten veilen: Zeven Percee- len BOUWLAND vermeld in de Aanplakbiljetten dezer Verpachting; omtrent welke, benevens van de voorwaarden, nader onderrigt te bekomen is bij den Heer S. de Ridder, Ontvanger van gemeld Armbestuurte Sint-Kruis. WELDADIGHEID. Veelgeachte Stadgenooten Wij gevoelen onsin het belang onzer verarmde natuur- genooteijgedrongen ons tot u te wenden ten einde onze inrigting tot uit/eeling van Spijs aan hulpbehoevenden, bij vernieuwinguwer medewerking aan te bevelen. De Armen en Minvermogenden rekenen wederom even als wij r -Op uwe ruime deelneming; de behoefte ook aan deze instelling van weldadigheid is te veel erkend dan dat wij veel ter harer aanprijzing zouden behoeven bij te bren gen. Het verstrekken van gezond voedsel zal, zoo immer, dan voorzeker in onze dagen veel kunnen toebrengen 0111 zoo wel den algemeenen gezondheids-toestand van onze Armen en Minvermogenden te bevorderen als om in derzelver le vens-onderhoud zoo veel mogelijk te voorzien. In het vertrouwen dat gij u, waarde Stadgenooten! ook nu niet aan dezen edelen pligt der weldadigheid zult willen onttrekken nemen wij deze gelegenheid te baatom ter uwer kennis te brengen, dat wij eerlang de gewone inschrij- vings-biljetten zullen aanbieden ulieden de verzekering ge vende, dat gij ons ook bereid zult vinden, de daartoe ver- eischce bemoeijenissen wederom op ons te nemen. Middelburg, den 8 October 1849. H. DU BUISSON BECIUS Voorzitter. S. DE WIND. S. BOMME. VAN REIGERSBERG VERSLUYS Secretaris. A. J. VAN DEN BROECKE» Thesaurier. P. N. SCHORER. D. M. DE SUPERVILLE. A. W. SNOUCK HURGRONJE. ISimtetriatth^cfac STijbitsgcn. MIDDELBURG, den 10 October. Als een bewijs, dat het lager-onderwjjsin onderscheidene gemeenten van het platteland dezer provinciein eenen bloeijenden staat verkeert en op eene vrij ruime schaal ge geven wordt, is het de vermelding niet onwaardig, dat, bij gelegenheid der inspectie van de dorps-school te Oostsouburg, door den heer school-opziener in het eerste districtop laatst leden dingsdag in gezegde school aanwezig waren 99 leer ling -9zijnde juist het tiende gedeelte der bevolking dezer ge jtv'nte en dat onder deze 99 er zich 49 bevondenwelke wegens behoeftige omstandigheden hunner oudereualdaar gn-tis onderwijs genieten, te weten: 46 voor rekening van hi meente-bestuur en 3 voor rekening der diaconie. door den heer school-opziener, in tegenwoordig heid-van den heer burgemeester der plaats vervolgens afge nomen examen deden de leerlingen blijken dat het onder wijs ook aldaar zeer voldoende is, en getuigden hunne ant woorden van hunne verkregene kennis in de onderscheidene vakken welke het lager-onderwijs uitmaken en dat zoo ge heel geschikt is, om het verstand te ontwikkelen en de aan komende jeugd tot beschaafde leden der maatschappij op te leiden terwijl ten slotte aan de meest gevorderde op elke afdeelingzoo tot belooning als tot verdere aanmoediging van wege het gemeente-bestuurfraaije boekgeschenken wer den uitgereikt. Ten opzigte van de benoeming van een nieuw ministerie leest men in het A/gemeen Handelsblad het volgende Sedert een paar dagen loopen in de residentie de navol gende geruchten, die wel is waar bevestiging behoeven, doch dienaar den gang der zaken te oordeelen eenigen schijn van waarheid erlangen. Men spreek: er van dat de ministeriele combinatie welke men primitief op het oog had en door de 's Gravenh. Nieuwsbode is medegedeeld, ter oorzake van onoverkome lijke moeijelijkheden niet is kunnen worden tot stand gebragt, en dat men daarom tot het volgende besluit is gekomen om te overwegen of men eindelijk ook daarmede tot eene doel treffende en alom gewenschte bezuiniging zou kunnen gera ken en a. niet zoude kunnen opheffen de twee departementen van eerediensten ze als twee afdeelingen te voegen bij binnenlandsche zaken b. de ministerien van koloniën en ma rine in een te smelten en c. het departement van justitie op te heffen en te verbenigen met den Hoogen Raad der Ne derlanden een denkbeeld, reeds ten jare 1838 behandeld. Eene groote vereenvoudiging onder het personeel der ambtenaren zoude almede het plan wezen men zoude na melijk alle tegenwoordige beambten eervol ontslag verleenen en aan de ministers, naar gelang der uitgebreidheid hunner administratieeene som bij de wee verleenen om daardoor in de diensten van het hun toebetrouwde beheer te voorzien. Men zoude tot dit denkbeeld zijn geraaktomdat men het bewustzijn heeft, dat de werkzaamheden door een derde van'het personeelthans gebezigd zouden zijn te volbrengen. Het plan bestaat al verderom de ministers toe te voe gen een secretaris-generaal die zitting zoude hebben in de Tweede en Eerste Kamer der Staten-Generaalen die het hoofd van het departement moet bijstaan in het verdedigen der wettenzoo noodig;of om hem bij ongesteldheid of afwezigheid te vervangen. Men berekent, dat door eene dusdanige verandering in het administratief beheer omstreeks twee ton zal worden be zuinigd. De pensioenen zouden voortaan zich door eigene op brengsten moeten onderhondenterwijl de pensioenen voor de militairen zich insgelijks door eigene inkomsten en op brengsten, tot militair fonds gevormd, zouden kwijten. Wat van dit alles zij, zal de tijd leerenals gerucht, van verschillende zijden medegedeeld en niet wedersproken, deelen wij het mede." Men schrijft uit 's Gravenhage van den 8 dezer Naar men verneemtwordt de heer Nedertneijer van Rosenthalwelke zich gisteren naar Arnhem heeft begeven, dezen avond van daar terug gewacht. Men meent zich te mogen vleijen eerlang iets bepaalds nopens de zamenstelling van het ministerie te zullen vernemen." Men leest in de Arnhemsche Courant Uit eene zekere bron vernemen wijdat de baron van Hoëvell de keuze in het 8ste hoofd-kiesdistrict van Gelder land, op hem gevallen tot lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal heeft aangenomen De hooge raad heeft den 5 dezer uitspraak gedaan in de bekende zaak van de Bourbon tegen den Staaten aan eerst- gemelden zijne vordering geheel toegewezen. Deze beslis sing berust voornamelijk op den grond dat de eischer op den 4 october 1845 met drie ministers, contracterende voor het gouvernementeene overeenkomst heeft gesloten omtrent de overgave van geheimen dat de eischer zich daarbij behal ve jaarlijksche uitkeeringen in eens een bedrag van 300,000 bedong, onder deze bepaling, dat, wanneer de geheimen niet volkomen aan het doel beantwoordden er eene vermin dering pro rato zou plaats hebbendat er tusschen partijen over de uitgestrektheid van het geleverde verschil gerezen is^ en dat er, met gemeen overleg, vier hoofd-officieren zijn benoemd om hun gevoelen uit te brengen dat deze den eischer eenstemmig tot een twintigste geregtigd hebben verklaarddat de vordering dan ook strekt tot uitbetaling van dat een twintigste, of 15,000, onder voorbehoud van alle andere aanspraken en dat omtrent de vraag of de Staat door die overeenkomst verbonden is geen twijfel mogelijk isdaar de ministers hebben gecontracteerd namens den staat over zaken tot hunnen Werkkring behoorendeterwijl indien de ministers bij de overeenkomst hunne bevoegdheid waren te buiten gegaan of hunne magt hadden overschreden dit wel tot geschillen tusschen den staat en de ministers en tot eene actie in vrijwaring zoude kunnen leiden, maar het nimmer aan den mede-contractant stondvóór het sluiten der overeenkomst, in politieke beschouwingen te treden om een punt te gaan onderzoeken waaromtrent hij zich toch geeue zekerheid kon verschaffen. De minister van financien heeft bekend gemaakt, dat van maandag den 22 tot en met zaturdag den 27 october aanstaande almede op maandag en dingsdag den 29 en 30 dier maand bij de Nedcrlandsche bank en bij de betaal meesters in de arrondissementen met uitzondering van dien te Amsterdamop de gewone kantoor-uren ter inwisseling kunnen worden aangeboden de stukken van drie-een- en een-halvc-gulden naar de wet van den 28 september j8i6, Staatsblad 110. 50 geslagen te weten alle de drie-gul dens guldens en halve-guldenswelke de beeldtenis van Koning Willem I voeren met uitzondering der guldens van 1840; 2. dat tot de inwisseling van de voorzeide muntstuk ken zullen gebruikt worden nieuwe zilveren munten en tot bijpassing de nog oningewisseld blijvende stukken van 25, 10 en 5 cent; 3. dat de ontvangers der belastingen de in wisseling zullen bevorderen door overneming tot en met den 30 october aanstaandevan de voorgemelde buiten koers gestelde specien en 4. dat deze stukken van drie een- en een-halve-gulden onder primo hierboven vermeldmet den 28 october aanstaande buiten omloop worden gestelden dientengevolge niet meer in betaling voor de schatkist zul len aangenomen worden noch door de ingezetenen zullen be hoeven te worden aangenomen. Zondag is het eerste standbeeld van Z. M. Willem II. ont huld zijnde te Rotterdam door den heer van Uden in den gevel van zijn nieuw gebouwd buis opgerigthet is een stand beeld van wit arduinsteen het gelaat gelijkt volmaakt. In de zaturdag jl. te Leyden gehouden gewone maandelijk- sche vergadering der maatschappij van Nederlandsche letter kunde, in welke de hoogleeraar N. C. Kistals voorzitter der maatschappijvolgens de wet moest aftreden is voor het ingetreden maatschappelijk jaar benoemd de hoogleeraar A. I-I. van der Boon Mesch. Naar men verneemtis eindelijk de lang besproken concessie aan den heer D. Bronkers tot stand gekomen. Zoo wij goed zijn onderrigt, heeft Z. M. de Koning, bij besluit van den 6 dezer, de ministers van binnenlandsche zaken en van financien gemagtigd tot het verleenen van con cessie aan genoemden heer Dronkerstot afdamming van de Ooster-Schelde beneden het fort JBath bij het havétKjë Van- Woensdrechtonder verpligtingom voor den aanvarfg.jv*r£ dit werk een kanaal te graven naar het eiland Zuid-Bevelanc£' aanvangende op de Wester-Schelde bij Hansweerd en loopende langs de dorpen SchoreVlake en Wemeldingen naar de Ooster-Schelde. De overeenkomst deswege moet thans door de ministers van binnenlandsche zaken en van financien en den heer Dronkers zijn onderteekend. RottCt.~) Bij de plegtige opening der Luxeraburgsche Stenden op den 2 dezer, was de vergaderzaal eenvoudig maar deftig versierd, onder anderen met het borstbeeld des regerenden Konings en met dat van wijlen Z. M. Willem II. Ten 4 ure kondigde het geschut de aankomst van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden aan die door eene commissie der Kamer ontvangen en door een talrijk en juichend publiek verwelkomd werd. Z. K. H. zette zich in den met fluweel en goud bekleedden leuningstoeldie nevens den troon ge plaatst was, en sprak zittende, met ontblooten hoofde, de openingsrede in de Fransche taal uit. De gedane troonrede luidt gunstig omtrent den toestand des groothertogdoms„het land is gelukkig, zoo veel de otn- standigheden toelaten, die overal op de waarde der eigen- dommenop den handel en de nijverheid nadeelig gewerkt hebben de staat der financien is voldoende." Met opzigt tot de Dtiitsche vraag, zegt de troonrede Z. M. zal het groote belang niet uit het oog verliezen hetwelk Luxem- burg heeft bij zijne betrekkingen met Duitschland waak- zaam tot handhaving van zijne souvereiniteits-regten en van de Luxembnrgsche nationaliteitop den grondslag der be- staande traktatenwil Z. M. de regten ongeschonden be- waren die hoogstdezelve van zijne geboorte en van de bezworene grondwet ontleent." Men maakt hieruit op dat de Groothertog even weinig als wijlen zijn doorluchtige Va der, met de Duitsche vereenigings-ontwerpen ingenomen is. De Staats-Courant maakt melding van den inhoud der Curafaosche courantenin welke de beschuldigingen van het dagblad van Venezuelaals of het Nederlandsch koloniaal bestuur de ondernemingen van de ten onder gebragte partij van den generaal Paez zou hebben begunstigdmet klem worden wederlegd, en worde aangetoond, dat dit bestuur, steeds lettende op het traktaat van 1829, eene naauwkeurige onzijdigheid in acht heeft genomenen de maatregelen, door het bestuur van Venezuela verordend ter beteugeling van den opstand, heeft eerbiedigd. Wij hopen (jdus luidt het berigt ten siotte) dat eene bestendige en onge stoorde rustalsnu het deel der Venezuelasche republiek moge worden dat maatschappelijke orde handel nijverheid en algeraeene welvaart de plaats mogen innemen van de partijwoede, welke gedurende een geruimen tijd dat on gelukkige land heeft geteisterd en eindelijk dat de goede verstandhouding tusschen de republiek en het bestuur onzer Westindische eilanden op duurzame gronden moge hersteld worden." SititanlAttbdcfte Cijbuigcn. Turkije. Berigten uit Konstantinopel melden dat daar groote gisting heerschte. Den 22 zou de divan eene zitting houdenom een definitief besluit te nemen in de zaak der Hongaarsche uitgewekenen. De sultan heeft aan den paus een brief van geluk- wensching gezondenwelken hij heeft doen vergezeld gaan van een zeer aanzienlijk geschenk in geld. Te Smirna is in het laatst van september een opstand uitgebroken onder de aldaar wonende Grieken over het betalen eener contributie aan den consul van dat land welke sedert de invoering der constitutie van hen gevorderd werd dezelve was echter tijdelijk gedempt. Engeland. Londen 6 october. Hertog Alexander en prins Philips van Wurtemberg bevinden zich thans op Osbornehousevan waar men zegt dat het hof dingsdag aanstaande naar Windsor vertrekken zal. Eergisteren is aan het bureau van buitenlandsche zaken weder een kabinetsraad gehoudendie twee uren duurde. Bereids zijn de regeringen van verschillende groote steden geraadpleegd over de uitvoering van het door prins Albert geopperd plan om in het jaar 1851 te Londen eene tentoonstelling van voortbrengselen der nijverheid kunsten enz. uit alle oorden der wereld te houden welk plan men ook door middel van inschrijvingen verlangt te bevorderen. Onder anderen is de uitloving van prijzen voorgesteld een waarvan de som van vijfduizend ponden sterling bedragen zou terwijl er vier van minstens duizend ponden sterling zijn zullen. Tot verwezenlijking van dit grootsch ontwerp wordt eene som van tweemaal honderd en vijftigduizend ponden sterling gevorderd en voor de tentoonstelling een gebouw ter lengte van ongeveer eene Engelsche mijl in omtrek. Heden morgen is het stoomschip Washington te Sou- thampton aangekomen met brieven en dagbladen van Nieuw- York tot 20 september. De heer Poussin, Fransch gezant, heeft op dien dag Washington verlaten en is te Nieuw-York gearriveerd. Ter beurze van die stad was eene groote paniek ontstaan ten gevolge van het geschil van den gezant met het Amerikaan- sche gouvernementen bij het vertrek dezer berigten was die schrik niet bedaard de fondsen bleven teruggaan. Naauwkeurige en herhaalde proeven ten overstaan van Londensche geleerden genomen, hebben onwederlegbaar be wezen dat de turf in hooge mate eene zuiverende en be- smettingwerende kracht bezit. W e j r-T? X H

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1