MIDDELBURfiSCHE COURANT. I 7^ M°. 121. Diogsda 1849. 9 Öctobcr. LÏEDERTAFEL CONCORDIA Beztiwcn cn ^bmitifettfAticu. Woensdag den 10 October Ï849. iïttiucttlan^chc ®tjbi»gcu. Buitcnlanb^cfre {Eijbutgcn. ar VEEMARKT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebben den, dat de NAJAARS PAARDEN-en VEEMARKTnaar aanleiding van het besluit van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 14 Maart jl.zal plaats hebben op Donderdag den 11 October aanstaande. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 28 Sep tember 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van' Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. AANBESTEDING. De COMMISSIE van ADMINISTRATIE over de GE VANGENISSEN, te Middelburgzal, op Dingsdag den 23 October 1849, ten 10 lire precies, in hare gewone Verga derkamer onder nadere goedkeuringopenlijk aanbesteden de levering der onderscheidene Artikelen bestaande in Roggen- en Tarwen-BroodAardappelen Rund- en Kalfs- VleeschRund VetBoterSchenkel-Vleesch Gort, Rijst, Gele en Groene Erwten Groenten ZoutPeper Azijn Raap- en Patent-OlieKaarsen, Groene Zeep, Koffij Cichorei, Zoete- en Karnemelk, Stroo, Steenkolen, Turf en Houtbenoodigd voor het onderhoud der gezonde en zieke Gevangenen, gedurende het jaar 1850, in het Burgerlijk en Militaire Muis van Verzekering aldaar;liggende de con ditiën in dat Gesticht voor een iegelijk ter lezing. De Commissie van Administratie voornoemd, VAN REIGERSBERG VEIISLUYS Vt. SLEGTSecretaris. MAATSCHAPPIJ TOT NUT YAN 'T ALGEMEEN VERGADERING op Woensdag den 10 October 1849des des avonds ten zes ure. Rekening van den Penningmees ter Kers la gen, enz. Namens Bestuurders P. de MARET TAK Secretaris. MIDDELBURG, den 8 October. Tot heden is geene benoeming van een nieuw ministerie bekend; over de zamenstelling wordt nog onderhandeld; er zijn conferentien gehouden aan welke de heeren Donker Cur- tiusThorbecke sommige der tegenwoordige ministers en an dere personen hebben deelgenomenonder die ooknaar men verzekert, de heer L. D. Storm, lid der Tweede Ka mer, die thans naar Breda is teruggekeerd. De heer van Goltstein, voorzitter der Tweede Kamer, heeft met den minister de Kempenaer eene lange conferentie gehad en laatstgenoemde is 11. vrijdag bij den Koning ten gehoorc ontvangen. Bij koninklijk besluit van den 3 dezer zijn de staats raden in buitengewone dienst, E. Cdnnemdn en F. van der Ouderniciilenrcspectivelijk benoemd tot commissaris des Konings bij en tot president van de Nederlandsche Handel- Maatscbappijingaande met den 1 januarij 1850. Bij de staatsbegropting voor het dienstjaar 1850, wel ke in de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 21 september is ingekomen, worden de volgende hoofd stukken der begrooting van de staats-uitgaven dus vastge steld: I hoofdstuk, a. huis des Konings f 800,000b. on voorziene uitgaven 100,000. II. Hooge collegien van Staat en het kabinet des Konings ƒ578,874. III. Departement van buitenlandsche zakéri ƒ519,052. IV. Departement van justi tie ƒ2,346,179- V. Departement van binnenlandsche zaken ƒ4,762,484. VI. Departement voor de zaken der Hervormde cerédienst enz. 1,646,962. VII. Departement voor de za ken der Roomsch Katholieke eeredienst enz. ƒ541,848. VIII. Departement van marine 5,323,600. Omtrent de overige hoofdstukken der begrooting zijn de stukken nog niet rond gedeeld. In de memorie van toelichting wegens hoofdstuk VIII wordt onder anderen gezegd, da: de Regering tot dus verre geene vrijheid gevonden heeft, om tot de suppressie van een zoo belangrijk arsenaal van aanbouw, als dat van Rotterdam over te gaan, daar het te vreezen is dat de te verkrijgen bespa ringen niet zouden opwegen tegen de nadeelen die daaruit voor de kracht en het goed beheer der zeemagt moeten voort spruiten. Buitendien zijn er overwegingen aanhangig omtrent eene aan zienlijke inkrimping der uitrustings-etabiissementen te Willems oord en te Hellevoetsluisdie, tot de meestmogelijke een voudigheid teruggebragt zijnde, welligt eene meer aanzien lijke bezuiniging dan de boven bedoelde zouden opleveren. Om deze en andere overwegingen heeft de Regering het raad zaam geacht, te dezer zake nog geene afdoende beslissing te moeten nemeneti alzoo bij de onderwerpelijke begrooting de kosten voor de verschillende raaritime etablissementen op den vroegeren voet uit te trekken. Niettemin heeft zij ge zorgd door het brengen van een begrootingspostwaarop de kosten van overbrenging van gebouwen en materialenbij eventuele inkrimping van een of meerder van 's Rijks eta blissementenkunnen aangewezen worden, dat, des noodig, de kosten, die het gevolg mogten zijn der uitvoering vaneen definitief plan geene nadere wettelijke regeling zullen be hoeven. De heer dr. Eduard Hetz wiens aankomst alhier wij in ons vorig no. vermeldden zal op morgen dingsdag, avond zijn vroeger aangekondigd concert geven. Wat het muziekmin- nend publiek van dezen piano-virtuoos te verwachten heeft, moge men opmaken uit het getuigenis dat hem is vooruit gesneld van de steden die hij bezocht heeft. Wij deelden in ons blad van 11. dingsdag een berigt mede dat ons door eenige liefhebbers der toonkunst uit Bergen-op-zoom was toegezonden en wij vertrouwen dat deze herinnering vol doende zal zijn om iederdie prijs stelt op een muziekaal genot dat zeldzaam voorkomtte waarschuwen deze gele genheid niet te laten voorbijgaan. Wij zijn door het stedelijk bestuur van Vlissingen ver zocht geworden in onze courant te vermelden dat door het aangeblevene gedeelte van het kies-kollegie dier stad bestaan hebbende uit heeren J. van HoeveH. P. Winkel man J. IV. Dobbelaere J. Dommisse, Q. HarderJ. F. Borghmans, RJWaltmanJ. FraserJ. R. A. Mabi- lot en .7. Verdoorn, op den 5 dezer maand bij volstrekte meerderheid van stemmen, tot leden van den stedelijken raad aldaar zijn benoemd de heeren Marius Welskapitein-lui tenant-ter-zee onder-inspecteur van het Nederlandsche loods wezen en Ilenry Pierre Winkelmanapotheker aldaar en dat de hier over plaats gehad hebbende stemmingen de na volgende uitkomsten hebben opgeleverd, te weten: De eerste keuze: iste stemmingde heeren: H. P. Win. keiman 3 stemmen 77. Heyblom 1 Q. Harder 2M. Wels, 3 A. E. Tromp, 1. ede stemming over de heeren Winkelman en Welsde heer M. Wels 6 stemmen en de heer II. P. Winkelman 4 stemmen. De tweede keuze: iste stemming, de heeren: II. P. Winkelman, 5 stemmen; C. Dommisse, I A. E. Tromp, 2; Q. Harder 1; .7. Haren berg t. 2de stemming: tusschen de heeren Winkelman en Trompde heer II. P. Winkelman 6 stemmenen de heer A. E. Tromp 4 stemmen. Men schrijft ons uit Tkolen Het afdeelings-bestuur alhier der Maatschappij ter be vordering en aanmoediging van den landbouw en veeteelt in deze provincie, in overeenstemming met de statuten, be paald hebbende, dat die jaar aan de beste meedclverspre- mien zouden worden gegeven heelt eene commissie uit dat bestuur zich belast oin onder medewerking der leden van de afdeelingde beste nieedelvers op te sporen ten gevolge waarvan een-en-dertig meedelvers daartoe opgeroe pen den 2 october 1849, op een door een der bestuurders aangewezen perceel land bezet met tweejarige meekrapge legen onder de gemeente van Poortvliet, in bijwezen van de leden van het bestuurhebben gewedijverd in het meedel- ven met dat gevolgdat het bestuur den eersten prijs bestaande in f \o en een getuigschrift, heeft toegewezen aan Johannes Kempenaarsen den tweeden prijs, bestaande in 5 en een gelijk getuigschriftaan Marinus Kunstbeiden wonende 111 de gemeente St. Philipslandwelke premien dadelijk zijn uitgereiktterwijl aan de overige meedelvers eene geringe belooning ter tegemoetkoming in hun verlet is ter hand gesteld. Opmerkelijk was het, daarbij eenen grijsaard te zien, wo nende in de gemeente Oud-Vossemeerdie voor het een-en- vijftigste jaar de delfspade behandelde, en met zijne jongere medgezellen wedijverdezijn werk uiterst naauwgezet ver- rigtte, doch natuurlijk die krachten niet bezat, om met ar beiders van jeugdigen leeftijd gelijk te blijven; aan deze zal een blijvend aandenken voor zijnen ijver en naauwkeurig werk worden afgegeven." I11 de op 11. donderdag te Amsterdam door de Neder landsche handelmaatschappij gehouden veiling van specerijen is alles naar qualiteit verkocht, te weten: de uotenmuscaat van 70 tot 166 cents; de foelie van 148 tot 153 cents; de nagelen van 40 tot 41 centsde Java kaneel van 65 tot 277 cents, en de peper van 15I tot 17 cents. Tegen den 14 october aanstaande is door den minister voor de zaken der hervormde en andere eerediensten te Amsterdam eene algemeene vergadering bijeengeroepen van de hoofdcommissie tot de zaken der Israëlieten. I11 die ver gadering zal onder anderen een bepaald besluit worden ge nomen omtrent den inhoud van 's ministers missive van 29 januarij jl., betreffende dereorganisatie van het beheer der Israëlitische kerk. jy[en schrijft uit Antwerpenvan den 2 dezer, dat weder verscheidene ollieieren der Belgische marine naar Duitschland vertrokken zijn, alwaar zij in hooger graad bij de Duitsche marine zijn aangesteld. Den 09 sept. heeft aan 's Rijks laboratorium te Delft een ongeluk plaats gehad. Eenige artilleristen waren aldaar bezig met het ledigen van hand- en spiegelgranatenher komstig van gesloopte brand- en lichtkogels van verschillend vreemd kaliber, coen op het onverwachts, niettegenstaande alle gewoonlijk gebruikte voorzorgen een derzclve sprong waardoor een kanuonierwelke die mee beide handen onder water hield, zoodanig werd gekwetst, dat men verpligt is geweest de linkerhand en den duim en een der vingers der regterhand te amputeren; de tweede, een onder-ofSoter bekwam een kwetsuur aan de linker arm bij de pols en^aAri~ het regter heupbeen; de derde, ook een kannonier; ontving ligte brandwonden in het aangezigt. Zij (behoorende tot het tweede regement vesting-artillerie) zijn dadelijk na hst ge beurde in de garnizoens-infermerie overgebragt. Men koes tert de hoop het overgebleven gedeelte der regterhand van eerstgenoemden nog te behouden. Onder dagteekening van 29 sept. heefc Z. Exc. de minis ter van koloniën, tijdelijk belast met het ministerie van marine, verder bekend gemaaktdat eene nadere opname gedaan is van de droogte voor het Brouwershavensche zeegat en dac men bij deze nadere opnamezijnde toen twee uren voor den tijd van hoog watergelood heeft het minste 4! vademen water, zoodat op die plaats met laag water ebgetij, niet meer dan 3 J vademen water zal kunnen staan en zulks op de volgende peilingen het draailicht van Schouwen zuid-oost ten oosten en oostelijker; de toren van Westkapelle van zuid ten westen tot zuid ten westen half west; de toren van Oostkapelle van zuidj- oost tot zuid oost. Het is derhalve niet noodig voorgekomen op die droogte, waarop bij half vloedgetij 4f- vademen water staat eene zeeton toe aanduiding daarvan te leggen hetwelk te meer ougeraden wordt geacht, dewijl zich reeds aan den buitenkant van den Banjerd, ter aanwijzing van een aldaar liggend wrak, eene ton bevindtwelke bij mistig weder voor die zeeton zou kunnen worden genomendie men op de bank van 4J vade men water geplaatst had. lEngcland. Londen 3 october. De gisteren gehouden kabinetsraad aan het bureau van buitenlandsche zaken was bijzonder talrijk en duurde drie uren. Het bijeenroepen van een kabinetsraad in dit gedeelte des jaars is eene groote zeld zaamheid en men twijfelt niet of de tusschen Rusland en de Porte gerezen geschillen hebben aanleiding tot den nu gehoudenen gegeven. De Engelsche regering stelt, evenals de bevolking groot vertrouwen in de diplomatieke bekwaam heden van den ambassadeur te Konstantinopel sir S.Canning en zal hem vermoedelijk te kennen geven dat Engeland het niet onverschillig aan zou zien indien Rusland voort wilde gaan de onafhankelijkheid der Porte in. hare daden te be lemmeren. De Turksche ambassadeur hield gisteren eene conferentie op het bureau van buitenlandsche zaken. De admiraliteit heeft de volgende nota aan de avondbladen doen toekomen Volgens eene mededeeling, die door den uitgever van de Shipping and Mercantile Gazette heden aan de lords der admiraliteit gedaan isbestaat er eenige hoop voor de ge grondheid der tijding, welke kapitein Parker van het te Huil van Straat Davis aangekomen schip True Love heeft medege- bragtnamelijk dat de expeditie van sir John Franklindoor de inboorlingen dier streken in de maand maart jl. gezien isdoch dat zij in het ijs der Prins Regent-straat beklemd zat. Deze hoop is gedeeltelijk verwezenlijkt door eene telegra- phische depeche van den mayor van Huilwaar de True Love gisteren avond is aangekomen." Den 3 dezer werd hier eene groote bijeenkomst ,van Char- tisten gehoudenwaarin een adres is opgesteld aan de konin gin, houdende verzoek om eene algemeene amnestie voor alle politieke veroordeelden. Het onlangs genomen besluitdat het postkantoor in deze hoofdstad voortaan ook des zondags geopend zal wezen, vindt van alle zijden sterken tegenstand. Het stoomschip Niagara heeft berigten uit Noord- Amerika overgebragt, het belangrijkste daarvan is dat den Franschen minister te Washington zijne paspoorten waren aan geboden ten gevolge van een door hem ingedienden zeer onbescheiden brief, wiens inhoud door het bestuur te Parijs was goedgekeurd en waarin op vergoeding van in den Mexikaanschen oorlog geleden verliezen ten bedrage van tusschen een en twee millioen dollars werd aangedrongen. Deze zaak was het onderwerp van alle gesprekken zoo in de politieke als handels-wereld. SDuitscMand. Weenen 2 october. De maarschalk Radetsky heeft een togt naar Presburg gedaan doch is reeds van daar teruggekeerd. De generaal Hayr.au moet reeds in persoon vergezeld door een adjudantin de vesting Komorn zijn geweest. Behalve de observatie-legers in Boheme en Voorarlberg zal er ook een observatie-corps bij Braunau worden veree- ni°d waartoe een gedeelte der troepen zal dienen welke voor de belegering van Komorn bestemd waren. De inschrijvingen voor de nieuwe leening zijn in Oos tenrijk en in de kroonlanden tot 22 23 millioenen geklom men. Het gerucht van eene aanranding van den persoon van Görgey door een der graven Zichy blijkt ongegrond te zijn. Berlijn 4 october. De eerste kamer heeftmet het con stitutionele grondbeginsel van vrijheid van godsdiensttevens aangenomen het beginsel dat de christelijke godsdienstals beleden wordende doofde groote meerderheid der bevolking, in Pruissen bij al de godsdienstig-burgerlijke instellingen ten grondslag zal worden gelegd zonder die vrijheid te verkorten. Er bestaat werkelijk uitzigt op liet tot stand brengen ee- ner overeenkomst tusschen Pruissen en Oostenrijknopens het centraal bewind van geheel Duitschland. Oostenrijk heeft

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1