0 U ït A N T. W. 120. Zaturdag 1849. 6 October. Jjc0turcu en Slbmictfetiratiett. J'E li PA CHTING STEDELIJKE EIGENDOMMEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigen bij deze een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat op Donderdag den n October des middags ten 12 urein een der Lokalen van het Raad huiszal worden overgegaan tot de openbare verpachting: 1. Van de GRASETTING met het regt van Scheuring van het aan de Stad toebehoorende Land in den nieuw Ingedijkten Mortiere-Poldermitsgaders van het Oud- Havenkanaal met de daartoe behoorende Dijkenin vier Perceelen en zulks voor den tijd van veertien jaren 5 terwijl de aanwijzing van deze perceelen door den Stads-Architect, zal plaats hebben op Woensdag den 10 October, des middags ten 12 ure, bij deBe- graafplaats. 2. Van twee partijen ZAAILAND gelegen binnen de Stad bij den Blaauwendijkvoor den tijd van zeven jaren. 3. Van de VISSCHERIJ in de Stads-Buitenvesten en den Veerschen Watergang tot aan de grensscheiding der Stad, voor den tijd van zeven jaren. Terwijl de conditiën van Verpachting van bovengemelde Eigendommenvan heden af, op de Stedelijke Griffie ter le zing liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 28 Sep tember 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. LEVERING VAN STEENKOLEN. De Ingezetenen welke verlangen in te schrijven op de levering der benoodigde STEENKOLEN ten dienste van het Raadhuisgedurende het aanstaande Wintersaizcen kunnen de noodige inlichtingen deswege bekomen ter Stedelijke Grif fie op Maandag den 8 en Dingsdag den 9 dezer tusschen tien en twee ure. AANBESTEDING. De COMMISSIE van ADMINISTRATIE over de GE VANGENISSEN, te Middelburgzal, op Dingsdag den 23 October 1849, ten 10 ure precies, in hare gewone Verga derkamer, onder nadere goedkeuring, openlijk aanbesteden, de levering der onderscheidene Artikelen bestaande in Roggen- en Tanven-llroodAardappelen Rund- en Kalfs- Fleesch Rund - VetBoterSchenkel- Fleesch Gort, Rijst, Gele en Groene Erwten Groenten ZoutPeper Azijn Raap- en Patent-OlieKaarsenGroene ZeepKoffij CichoreyZoete- en Karnemelk, Stroo, Steenkolen, Turf en Houtbenoodigd voor het onderhoud der gezonde en zieke Gevangenen, gedurende het jaar 1850, in het Burgerlijk en Militaire Huis van Verzekering aldaar-— liggende de con ditiën in dat Gesticht voor een iegelijk ter lezing. De Commissie van Administratie voornoemd VAN REIGERSBERG VEJISLUYS Vt. SLEGTSecretaris. AANBESTEDING. Het COLLEGIE van REGENTEN over het Arm- Gast- en Weeshuis te VLISSINGEN, zal, op Dingsdag den 9 October 1849, des voormiddags ten tien ure precies, in het Gesticht No. 1 (Gasthuis), in het openbaar Aanbeste den de levering der benoodigde Levensmiddelen Brandstof fenKleeding en Schoeiselten dienste dier Gestichten in het jaar 1850 zoo mede der behoeften voor de Spijsbereiding in het wintersaizoen van 1849 op 1850; waarvan de Condi tiën dagelijks ter lezing liggen, bij den Amanuensis en Rent meester in de Wagenaarstraat aldaar, Wijk I. No. 98. BETALING TAN PENSIOENENover het derde kwartaal 1849, ten Kantore van den Arrondissements-Be- taalmeester te Middelburg. iSitttiettlattbdrfti; ®ijbiii0cu. MIDDELBURG, den 5 October. In de op gisteren gehoudene vergadering der stemgereg- tigde deelhebbers in de Nederlandsche Har.del-maatschappij uitmakende het kiescollegie van Middelburgis tot commis saris benoemd de heer S. Luteyn en tot plaatsvervanger de heer B. Bomme. Bij de op gisteren alhier gehoudene aanbesteding van eenige voorzieningen en herstellingen aan de provinciale waterstaats-werken en wegenmet hun ouderhoud tot den 1 julij 1850, zijn die werken, door verschillende aanne mers, in tien perceelen, aangenomen voor 13,560. De heer Hetz is hier aangekomen; het geannonceerde concert zal eerstdaags volgens programma plaats hebben. Bij besluit van den 1 dezerheeft Z. M. tot rector mag nificus bij de hoogeschool te Groningen, voor hetakademie- jaar 1849- 1850 benoemd den hoogleeraar mr. J. H. Phi- lipseuit de faculteit der regstgeleerdheid. Z. M. heeft bij onderscheidene besluiten goedgevonden het pensioen te verleenen aan den generaal-majoor J. Wage- naarlaatst chef der afdeeling administratie bij het deparce- c ment van oorlogaan den generaal-majoor J. C. van de Polderlaatst chef der afdeeling genie bij het departement van oorlogaan den kolonel M. Witsenborgdirecteur der 2de directie van fortificatiën en aan den kolönel P. G. R. baron Snouckaert van Schouburgadjudant van wijlen Z. M. Koning Willem II, als zoodanig bij den Koning laatstelijk dienst hebbende gedaan de beide laatstgemelden onder toe kenning van den rang van generaal-majoor. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Neder- landschen leeuw, den heer hoofd-ingenieur M. II. Conrad ter zake van de loffelijke wijze, waarop hij zich heeft ge- kweken van de hem opgedragen taak als Nederlandsche com missaris bij de gemeenschappelijke opneming van den Rijn van Bazel tot aan de zee. LI. dingsdag avond werd in de residentie verzekerd dat het ministerie aldus zoude zijn zamengesteldbuiten- landsche zaken, de heer Lightenveldbinnenlandsche zaken de heer Thorbecke financien de heer van Bossekoloniën de heer J. C. Baudmarinede heer van den Boschoor log, de generaal Knoll-, Hervormde eeredienst, de heer van Heemstra Roomsch-Katholieke eeredienstde heer Mutsaers justitie, de heer Sevenstern prokureur-generaal te Groningen. Woensdag middag was echter van deze zamensteliing nog niets naders bekend geworden. Men meende echter, dat, zoo er nog geene benoeming heeft plaats gehaddeze spoedig zou volgen. Bovenstaand personeel werd echter nog zeer betwijfeld. Den 2 dezer heeft de Fransche gezant weder eene con ferentie met den minister van buitenlandsche zaken gehad en daarop is hij naar Parijs vertrokken. In het kiescollegie der Nederlandsche Handelmaat schappij te Rotterdam, werden woensdag tot commissarissen, met overgroote meerderheid herkozen de heeren A. van Rijckevorsel Hz., H. T. L'óhnis en W. Suer mondt Bz.en de heer Jacob Mees in plaats van den heer A. van Hoboken van RhoonPendrecht en Cortgenewelke per missive ver zocht had niet meer in aanmerking te komen. Tot commissarissen-plaatsvervangers zijn herkozen de hee ren E. P. de MonchyJoost van Follenhoven en mr. P. Loopuyten in plaats van den heer Jacob Meeswelke tot commissaris is gekozen de heer A. van Iloboken Jr. Door de Nederlandsche Handel-maatschappij zijn be vracht gewordeu 4 schepen als 2 voor Rotterdam en 2 voor Amsterdam. Uit Dordrecht van den 3 dezer meldt men Dezer dagen is alhier eene reederij tot stand gekomen onder directie van de heeren A. J. Verbeek v. d. Sande mr. C. A. Friesendorp en G. van der Sande welke zich ten doel stelt een ijzeren stoomschroefschip in de vaart te brengen van deze stad op Londen voor het vervoer van pas sagiers en goederen. Eene onderneming als dezede eerste van dien aard in deze stad verdient allezins toejuiching, daar zij gewis veel zal toebrengen nier alleen om den handel dezer stad met Engeland te verlevendigen maar ook om de handels ondernemingen tusschen Engeland en Duitschiand langs deze stad te leiden. De meer gunstige ligging van deze stad welke het voordeel eener kortere en minder kostbare ge meenschap tusschen Engeland en Duitschiand oplevert, be looft dan ook wederkeerig den ondernemers goede uitkomsten wanneer eenmaal de vreemde kooplieden met dezen weg be kend zullen zijn. Het stoomschip zal vervaardigd worden op de werf van den heer Fop Smitaan den Kinderdijk en den naam voeren van de Stad Dordrecht."''' Zondag avondomstreeks tien ureontstond er brand in het gehucht Orthen nabij 's Hertogenboschwelke zoo hevig toenam dat binnen 4 uren reeds vijf boeren wonin gen met al het huisraad en hooi, dat zich daarin bevond, geheel in de asch zijn gelegd. Menschenlevens of verlies van vee zijn er niet te betreuren. Men vermoedt dat kwaad willigheid de oorzaak van dit ongeval zou wezen. Op den 1 dezer is aan den zeedijk van Borssele aan gespoeld een lijk van het mannelijk geslachtdat bij de schouwing door den vergevorderden staat van ontbinding niet meer kenbaar waszooveel men heeft kunnen opmaken was het gekleed met een blaauw gestreepten broek witten onder broek ondervest met streepen witte koussenwollen sok ken linnen hemd en borstrok. Zijnde het lijk binnen de gemeente Borssele begraven. Te Boxtel is den 29 sept. in den ouderdom van 66 jaren overleden de bekende Nederlandsche dichter A. N. van Pellecom heer van Kortenhoef, emeritus-predikant en ridder der orde van den Nederl. leeuw. Zr. Ms. stoomschip suriname onder bevel van den luitenant-ter-zee der ïste kl. BII. Staring, is den 2 dezer van Suriname te Hellevoetsluis binnengekomen. Kerknieuws. Door den breeden kerkeraad der Ne- derduitsche Hervormde gemeente te Flissingen isuit het be vorens opgegeven viertal tot predikant beroepen ds. G. Barger Jz. te Vreeland. Uit het bestaande negental van predikanten zijn door den breeden kerkeraad te 's Gravenhage op het drietal ge- bragt: DD. R. Bennink Janssoniusth. dr. te Arnhem; C. Ilooyerte Zalt-Bommel en J. Broedelette Gouda. Dingsdag 9 october zal het beroep plaats hebben. ÜSuitcnlanb^che ®ijbiti0Ctt. Engeland. Londen 1 october. H. M. de koningin en de leden van haar gezin zijn zaturdag namiddag in goe- J den welstand te Osborne-House, op het eiland Wight, terug gekomen. Men zegtdat H. M. voornemens is in den volgenden zomer een zeetogt naar de Middellandsche-zee te doen ,v'ea dan Gibraltar te bezoeken. x De jongste berigten uit Ierland luiden minder gunstig. Op verscheidene plaatsen worden de veldvruchten door tal rijke benden van de akkers geroofden verzet de bevolking zich met geweld tegen de invordering der pachten. Hier en daar heeft dit aanleiding gegeven tot bloedige vechtpartijen met de policie. Bovendien is de heer John. O'Connell we der op het staatkundige tooneel opgetreden met een langen brief aan zijne landgenootenwaarin hij hen aanspoort tot het hervatten van de volks-beroeringvoornamelijk ter zake van de kerkelijke instellingen. De over Parijs ontvangene berigten uit Konstantinopel, betreffende het tusschen de Porte en Rusland gerezene geschil over de uitlevering der Hongaarsche en Poolsche opstande lingen hebben hier een diepen indruk gemaakt. Duitschiand. JVeenen 29 september. De laatste poging, om de bezetting van Komorn tot de oveFgave der vesting te bewegen, is gelukt. De generaal Haynau heefc zich in persoon derwaarts begeven en heeft het bevel over het belegerings-korps van den generaal Nugent overgenomen. Reeds werd den 27 in Raab verbreid dat dien dag met zekerheid de overgaaf der vesting te verwachten was, en de generaal Haynau heeft nog dien dag, des avonds laat, uit zijn hoofdkwartier te Aczop den regter-oever van den Donau, gemeld, dat de vesting werkelijk is overgegeven geworden dat in de acte der overgave is bepaalddat de stoomschepen dadelijk den Donau zullen kunnen afvaren doch dat er een gestreng bevel is gegeven dat zij niet eer in Komorn zullen kunnen aanleggen voor dat dez e vesting door keizerlijke troepen bezet zal zijn. Het gerucht wil, dat GSrgey te Klagenfurtdooreen der hèeren Zichy is doodgeschoten. Berlijn 1 october. Het appelgerigt heeft den opper-bur- gemeester Zieglerter zake van hoogverraad en oproer, in staat van beschuldiging gesteld. Wurtemberg heeft thans bepaald geweigerd toe te treden tot het verbond van 26 mei. Binnen kort zullen hier de onderhandelingen geopend worden over eenen definitieven vrede met Denemarken het plan om hierover te Londen te onderhandelen, blijkt derhal ve opgegeven te zijn. Frankfort 1 october. Ten gevolge der uitgebreide maat regelen van voorzorg, welke gisteren avond tot handhaving der orde waren genomen, hebben er geene nieuwe vecht partijen onder het garnizoen plaatsgehad, en is de orde niet gestoord. Dewijl die maatregelen ook nog heden worden voortgezetmeent men echter dat de verbittering onder de troepen nog niet is geweken. De wegens deelneming aan den Badenschen opstand ter dood veroordeelde hoogleeraar Kinkelwelks straf later is veranderd in levenslange gevangenisstraf, is dezer dagen uit Rastat naar eene Pruissische vesting overgebragt. Reeds vele der hoofden van den Badenschen opstand, welke naar Zwitserland waren geweken zijn naar Londen vertrokkenmet het doel om zich verder naar Amerika te begeven. Daaronder behoort ook de bekende Struve. Italië. Men schrijft uit Florence, dat de onderhan delingen tusschen de Toskaansche regering en een Neder- landsch bankiershuis over het sluiten eener leening geheel zijn afgebroken, uithoofde van de al te bezwarende voor waarden, aan welke het bankiershuis het verschaffen der noo dige gelden had verbonden. Het schijnt, dat de Toskaan sche regering thans daarvoor met Fransche bankiers in onder handeling is getreden. De afschriften van het ultimatum des pausen welke op last der kardinalen-commissie overal in Rome zijn aange plakt zijn op nieuw op vele plaatsen afgescheurd. Men zegtdat de verbittering tegen deze kardinalen zoo groot is, dat zij zich te naauwernood in het openbaar durven ver- toonen. Uit Napels wordt gemeld, dat het in de bestaande omstandigheden niet waarschijnlijk isdat de paus binnen kort Portici zal verlaten. Frankrijk. Parijs 1 october. Ten gevolge van ver spreide geruchten, had de regering heden morgen eenige maatregelen van voorzorg tot bewaring der rust genomen. Gelukkig zijn die echter niet noodig geweest; de groepen welke in de nabijheid van het gebouw der wetgevende ver gadering stonden hadden een zeer rustig aanzien. Na eene rust van zes weken heeft de wetgevende verga dering heden hare werkzaamheden hervat. Er waren 486 le den tegenwoordig. Na eenige voorbereidende werkzaamhe dendeed de minister van buitenlandsche zaken aanvraag om een crediet van 140,000 fr., de minister van oorlog om een van 6,817,000 fr. en die van marine om een crediet van 1,945,000 fr.alles ten behoeve der Italiaansche ex peditie. Deze ontwerpen werden naar de afdeelingen ver zonden tot benoeming eener speciale commissie. De heer de Tocqueville berigttedat de staat van zaken nog niet ver oorloofde het expeditie-leger terug te roepen. De minister van financien diende nog meerdere wets-ontwerpen in 1. strekkende om aan de hertogin vanOrleans de gelden te be talen welke haar bij de wet van 17 mei 1842 zijn toegestaan 2. omtrent het zegel der handels-effecten en 3. strekkende om de wet op de patenten om de vijf jaren te herzien. Na- VAN

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1