M1DDELBIIA6SCHE C 0 II R A IV J N°. 119. Donderdag 4 October. Besturen en Ctbmimstvaticn. ButucuHaitbschc &i]bingcti. Buitenlanbsehc CTijbiugcn. VEEMARKT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebben den, datdeNAJAARS PAARDEN-en VEEMARKTnaar aanleiding van het besluit van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 14 Maart jl.zal plaats hebben op Donderdag den 11 October aanstaande. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg', den 28 Sep tember 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTI1EER. LEVERING VAN STEENKOLEN. De Ingezetenen welke verlangen in te schrijven op de levering der benoodigde STEENKOLEN ten dienste van het Raadhuisgedurende het aanstaande Wintersaizoen kunnen de noodige inlichtingen deswege bekomen ter Stedelijke Grif fie op Maandag den 8 en Dingsdag den 9 dezertusschen tien en twee ure. AANRESTERING. De DIRECTIE van den NIEUWEN-NEUZENPOLDER gelegen in de nabijheid der Stad Neuzen zal op Woensdag den 10 October 1849, des voormiddags ten 10 ure in het Logement bij Steenkampte NEUZEN, openbaarlijk aanbe steden liet maken en zinken van vijf kapitale RIJS-ZINKSTUK- KEN aan het Westgat van gemelden Polder, met bij levering der daartoe benoodigde Rijsmaterialen Vil- voordsclie en Doorniksche Steen, Puin en Vletgrond. Alles breeder omschreven in het bestek hetwelk dagelijks ter lezing en inzage liggen zal ten huize van den Dijkgraaf van den Broek, in denzelven Polder, en in genoemd Loge ment terwijl de aanwijs in loco zal plaats hebben op Dings dag den 9 van gemelde maand des morgens zeven ure. R IJR EL-GE NOOT SC HAP. VERGADERING van de LEDEN des BIJBEL-GENOOT- SCIIAPS alhier, op Donderdag den 4 October, t1es 'middags ten één urein het Museum ten einde de jaarlijksche Re kening te hooreuen de openvallende plaatsen der aftre dende Directeuren te vervullen. Middelburg, 26 Sept. 1849. A. M. CRAMER, Secretaris. MIDDELBURG, den 3 October. De dagbladen die gisteren avond bij ons ontvangen zijn behelzen evenmin als partikuliere brieven eenige stellige berigten aangaande een nieuw ministerie al wat er over ge sproken en geschreven wordt zijn niets meer dan gissingen. Als zoodanig zullen ook velen de verzekeringen van het Zon dagsblad beschouwen dat de heer Thorbecke geene porte feuille wil aannemen in weerwil van de pogingen, die zijne partij in de Tweede Kamer aanwendt, om hem daartoe over te halen en dat de heer van Hall evenmin naar eene por tefeuille verlangt. Datzelfde blad meldt tevens dat Prins Frederik zich thans hijzonder veel met 's lands zaken bezig houdten daarom zelfs eene reis naar Berlijn uitstelt. Onder dagteekening van den 12 september jl. heeft de commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaaldie belast is geworden met het onderzoek van het verslag over het armwezen gedurende het jaar 1847, rapport gedaan. Zij besluit met de verklaringdat de toestand van het arm wezen allezins ongunstig is; dat de middelen ter bestrijding der armoede niet voldoende zijndat met het aangroeijend aantal hulpbehoevenden de toekomst bekommerend wordt en krachtige maatregelen tot herstel vordert; dat daartoe de vereenigde werking van de Regering, plaatselijke en arm besturen liefdadige instellingen en menschlievende genoot schappen wordt vereischt. De commissie stelt alzoo voor, dat de Kamer der Regering haren dank zal betuigen voor de meer dan gewone zorg bij het opmaken van dit verslagaan- gewend haar leedwezen dat daarin geene mededeeling wordt gevonden van de uitkomstenwaartoe de overweging der bescheiden het hoog bestuur ter voorbereiding der gewigtige wetgeving op het armwezen heeft gebragten haar wensch dat zoo mogelijk reeds in den aanvang der volgende zitting eene nieuwe wet op dit onderwerp in al zijn omvang zal worden voorgesteld. De Kamer heeft zich, gelijk men weet, met deze con clusie vereenigd. Ten gevolge der vertoogen van de Nederlandsche Re gering bij het Portugesche gouvernementis door dit laat ste bewilligd in de gelijkstelling van de Nederlandsche vlag met de Portugesche, wat betreft de betaling van het haven en tonnen- of lastgeld, zoowel in de havens van Portugal en onderhoorige eilanden als in die der Overzeesche Bezittin gen, alwaar de handel met vreemdelingen wettelijk is ver oorloofd. De Bataafsche brandwaarborg-maatschappij en Neder landsche brandwaarborg-maatschappij voor mobilair, beiden gevestigd te 's Gravenhage, heeft, ten gevolge van het over lijden van den heer A. Fréke tot correspondent voor Zee land benoemd, de heer Johs. Meeusenbij wien dus deel in die maatschappij kan genomen worden en informatien te be komen zijn. Uit Leyden 29 september meldt men De derde dag der zoo druk bezochte tentoonstelling der Maatschappij van Landbouw was voornamelijk tot bezigti- ging van het vee bestemd. De toevloed van bezoekers was nu nog veel grooter,daar de marktdag honderden van land lieden uit de Rijnlandsche dorpen had uitgelokt. Men heeft in twee uren tijd meer dan 3,000 personen geteld. Er was een keur van paarden hoornvee schapen en varkensuit muntende door schooue vormen of forschen ligchaamsbouw, of zwaarte of andere bijzondere eigenschappen zoodat de tentoonstelling ook ten opzigte van de veeteelt hoogst be langrijk was. Men leest in de Rotterdamsche Courant het volgende De Evangelisch-Luthersche gemeente alhieren de maat schappij in het algemeen onderging den 28 der afgeloopene maand september een groot, ofschoon niet onverwacht ver lies, door het afsterven van den wel-eerw. heer Johannes Gottfried Ernestus Pnpke Fortmeijeroudsten leeraar bij ge noemde gemeente die hem 0111 zijn karakter en zijne pre- dikgaven hoogschatte. Ons wordt medegedeeld, dat het standbeeld van wijlen Z. M. PVillem hetwelk de heer Pn. van Uden alhier ten zijnen koste, door den heer J. Strackéebeeldhouwer te dezer stede heeft doen vervaardigen, om geplaatst te wor den voor zijn nieuw gebouwd huis op den hoek van de Gapersteeg en Wijnstraatop zondag aanstaande den 7 oc tober juist op den dag der negende verjaring van de aanvaar ding der Regering door genoemden Z. M. ontbloot zal zijn." Zaturdag 11. had te Rotterdam de roei-wedstrijd plaats der leerlingen van de roei-korpsen der Koninklijke Neder landsche Yachtclub, en tevens eene hardzeilpartij van eenige leden der club. Na afloop daarvan werd een vriendschap pelijke maaltijd gehouden ten huize van den heer Tromp vice-president der clubwaar ook tegenwoordig was den heer E. Sillempresident der Nederlandsche zeil- en roei- vereeniging te Amsterdam. Vrijdag had te 's Hage de be oordeeling plaats der ingekomen teekeningen voor het ge bouw der Yachtclub, te Rotterdam op te rigtenhet plan van den heer AN. Codefroite Amsterdam is het beste gekeurd. Op den 29 sept. vierden de leden van het teekenge nootschap Pictura te Dordrechtmet een huisselijk feest, deszelfs vijf-en-zeventigjarig bestaan. De vergadering werd door den president met eene gepaste aanspraak geopend waarin zijn ed.na van het doel der bijeenkomst te hebben gewaagdin korte en krachtige trekken aantoonde hoe nuttig deze inrigting steeds voor de teeken- en schilderkunst is geweest. Daarna las de secretaris een verslag vooruit hetwelk onder anderen bleek, dat het genootschap in de laatste 25 jaren niet minder dan twaalf met roem bekende beoefenaars der schilderkunst door den dood heeft verloren waaronder mannen als A. van StrijM. VersteegJ. C. Schotel en anderen. Na het verslag nam de president nog maals het woord, en wekte de leden op, om, ieder naar vermogen door beoefening of aanmoediging der beeldende kunsten Dordrechts roem in dezelve te handhaven. Later op den avond werden de leden van Pictura aangenaam ver rastdoor eene serenade met fakkellicht, van het met lof bekende harmonie-gezelschap Euterpe. Het feest werd be sloten door een soupéhetwelk zich door gulle vreugde kenmerkte en tot aller genoegen afliep. Laatstl. woeusdag avond had te Harderwijk een voorval plaats, hetgeen ten bewijze kan strekken, hoezeer bijgeloof hier nog heerscheude is en heidensche sprookjes nog bij Christenen geloof vinden.' Sedert geruimen tijd had men verhaald, dat eene tooverkol in de gedaante van een konijn in een der tuinen rondzwierf; men vertelde reedshoe hierdoor vee bekold was en kinde ren door ziekten geteisterd werden. Op gemelden avond komt langs bewusten tuin eene oude weduwe P. voortsuk kelen toen zich onder eenige daar staande menschen de kreet doet hooren dat is de tooverkoldie zich in het konijn verandert." Deze kreet, spoedig herhaald, was vol doende, om in die druk bewoonde visschersbnurt een ont zettende menigte menschen op de been te brengen. Doch ook nu zegt men sla dood de heks aan welke woorden men spoedig gevolg wil geven. De arme onthutste weduwe wordt geslagen, geschopt en valt bewusteloos op den grond,) en zou ongetwijfeld bezweken zijnzoo niet de policie door eenige militairen ondersteund haar gered had. Thans nog is haar toestand zeer zorgelijk. De zaak wordt reeds geregtelijk onderzochteenige belhamers zijn reeds ontdekt en het is te hopen dat de regtbank te Arnhem in dezeniet als naar gewoonte de wet met zachtheidmaar in al hare ge strengheid zal toepassen. (Over-Feluwsch kVeekblT) Ter reede van Batavia lagen den 28 julij Zr. Ms. oor logsfregatten prins van oranje en de SAMBREkorvetten argo en NEiiALENNiA brik de koerier en stoomschepen HEKLA SAMARANG VESUVIUSBATAVIA en PHOENIX. mannelijke en 21 van het vrouwelijke geslacht. Lev aangegeven 3. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van jaar, 17 van 1 tot 5 jaren oud, 2 van 5 tot 10 jaren van 10 tot 15, o; van 15 tot 20, 1; van 20 tot 25, van 25 tot 30, 2; van 30 tot 35, 1 van 35 tot 40, vau 40 tot 45, ovan 45 tot 50o van 50 tot 55, van 55 tot 60, 4; van 60 tot 65 3 van 65 tot 70, van 70 tot 75, 1; van 75 tot 80 1 van 80 tot 85, van 85 tot 90, 1 en van hoogeren ouderdom geene. 2; 2 Gedurende de maand september 1849 zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der stad Flissingen ingeschreven, als: Geboren 22 kinderen; 11 van het mannelijke en 11 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 28 personen19 van het mannelijke en 9 van het vrouwelijke geslacht. Onder de overledenen zijn begre pen 3 militairen in het hospitaal2 elders overledenen doch alhier ingeschrevenen en 8 mariniers en matrozendoor het springen van een stuk geschut omgekomen. Levenloos aan gegeven geene. Gehuwd 2 paren. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 6; van 1 tot 5 jaren oud, 2; van 5 tot 10 jaren, o; van 10 tot 15, 1; van 15 tot 20 2 van 20 tot 25 5; van 25 tot 30, 3; van 30 tot 35, 3; van 35 tot 40, 1; van 40 tot 45, 1; van 45 tot 50 o van 50 tot 55, o; van 55 tot 60, ovan 60 tot 65, o; van 65 tot 701 van 70 tot 7 5,2; van 75 tot 80, o; van 80 tot 851 en van hoogeren ouderdom mede geene. Griekenland. Te Athene zijn twee der ministers, Christenides en Balbisafgetreden. De dagbladen hadden een brief bekend gemaaktwaarin van den eerstgenoemde zeer bedenkelijke dingen werden aan het licht gebragter zou tegen hem een vonnis wegens valschheid en een aan- klagt van moord bestaan waarop bij den senaat een voor stel gedaan en op de dagorder gesteld werdstrekkende om met zulk een persoon alle betrekkingen af te breken. Hierop volgde de aftreding. ISurgerlijke Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg ingeschreven als: Geboren 45 kinderen 22 van het mannelijke en 23 van het vrouwelijke geslacht. Gehuwd 10 pareu. J Overleden: 42 personen (waarvan 8 elders); 21 van het Engeland. Londen 29 september. De koningin prins Albert en het geheele hof zijn eergisteren van Balmo- ral vertrokken en in al de plaatsen op hunnen weg, vooral te Edinburg en Darby, feestelijk ontvangen. Hoogstdezelvc wordt elk oogenblik hier verwacht. Gisteren is hier eene vergadering van vrienden van den vrede gehouden waarbij de heer Cobden tegenwoordig was en waarin besloten werd eerstdaags eene openbare zamenkomst in de City te houden, met het doel, om een adres aan alle voorstanders van den vrede te rigten wegens de algemeene kwestie van geldleeningen ten behoeve van oorlogzuchtige plannen er. staande legers. De heer Cobden heefc deze vergadering belegd ten gevolge van het bekend worden der nieuwe Oostenrijksche leening, welke hij wil tegenwerken. Men schijnt echter de pogingen vau den heer Cobden weinig te vreezen dewijl reeds 2 j- pet. agio boven den prijs van uitgifte der nieuwe obligatien is betaald. Duitschland. IVeenen 28 september. Men heeft thans de tijding bekomen dat de Porte de uitlevering van Kossuth en de overige Hongaarsche uitgewekenen bepaalde lijk weigert. Nog heeft men de hoop niet opgegeven ombij ver drag meester te worden van de vesting Komorn en het zeggen isdat op nieuw en nog meer gunstige voorstellen aan de in dezelve aanwezige hoofden van den opstand ge daan zijn. Frankfort 29 september. Omtrent de instelling van een nieuw centraal bewind is hier niets nieuws bekend. Men is hier algemeen van oordeeldatzoo lang Oostenrijk vol hardt bij zijne eischen om aan dit bewind eene souvereine magt te verleenen, aan de instelling van een Duitschen bondsstaat niet te denken valten het schijnt dan ook be vestigd te worden, dac de door den onder-staats-secretaris van het rijks-bewind, den heer von Biegelbeendeswegens aangeknoopte onderhandelingen geheel zijn afbroken. Gisteren hebben weder vechtpartijen onder de troepen plaats gehad. Er zijn op nieuw verscheidene hunner ge wond doch de overheid is spoedig en krachtig tusschen- beiden gekomen, waardoor de orde weldra is hersteld. De van wege onze stand naar Berlijn gezonden commissaris Harnier is zoo men verneemtonverrigterzake van daar teruggekeerd. Het schijnt nu zeker te zijn dat de Porte be paaldelijk geweigerd heeft de hoofden van den Hongaarschen opstand uit te leveren. Men voegt hierbij dat de Oostenrijk sche en Russische gezantenonvoldaan met het afwijzend antwoord der Turksche ministerszich onmiddelijk tot den sultan begeven hebben die het antwoord zijner ministers be vestigde, en zeide dat hij het regt der gastvrijheid niet schen den zou. Een dagblad dat de zaak der Hongaren is toege daan noemt nu deswege den sultan den christelijksten der koningen en meldt tevens dat de Saksische regering bijna ter zelfder tijdOostenrijksche vlugtelingeu heeft uitgeleverd en de Duitsche regeringen zich gereed maken om Zwitser land wegens zijne bereidwilligheid om vervolgden op te ne mer. door dreigende nota's vrees aan te jagen.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1