IjuitctilanfcscUc 3cetij&iiujcu. 3bnet:Jcuttcu. De voorzitter heeft nog kennis gegeven dat de commissie voor het ontwerpen van een adres van antwoord op de troon rede haar ontwerp, na de opmerkingen der afdeelingen ont vangen te hebben nader heeft vastgesteld. Zitting var. 21 september. De beraadslaging heeft plaats gehad over het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede. Dat stuk is met eenparige stemmen aangenomen nadat het weinige veranderingen on dergaan had. Na de vaststelling van het adres van antwoord op de troonrede hebben de respective commissien van rapporteurs verslag uitgebragt1. over het wets-ontwerp tot verhooging van uitgaven voor de openbaarmaking van 'het verhandelde bij de Staten-Generaal; 2. over dat tot uitbetaling van pen sioenen aan geëmployeerden en werklieden van 's rijks werven. Op voorstel van den heer Gevers van Endegeest is beslo ten dat de vergadering die wets-ontwerpen onmiddellijk zou behandelen waarna dezelve achtervolgens in beraadslaging gebragt en beide met algemeene stemmen aangenomen zijn. TWEEDE KAMER. Zitting van 20 september. Is ingekomen een koninklijk besluit van den 19 dezer waarbij de heer mr. J. K. baron van Goltstein benoemd wordt tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge durende de tegenwoordige vergadering. De heer van Golt stein heeft het hem op nieuw opgedragen voorzitterschap met eene hartelijke rede aanvaard. Nadat de trekking der afdeelingen afgeloopeu waszijn door de afdeelingen benoemd tot voorzitters de heeren de Monchy Duymaer van Twist Thorbecke Albarda en Donker Curtius; tot tweede voorzitters, de heeren: Storm BackerGroen van Prinsteren Nedermeijer van Rosenthal en van Zuylen van Nyevelttot leden der commissie tot het ontwerpen van een adres van antwoord op de troonredede heerenEngelenBackerThorbecke Dullert en de Man tot leden der commissie voor de verzoekschriften de heeren Fokkervan Eek, van Heiden Reinestein Meeussen en Dom mer van Poldersveldt. Ten slotte zijn de heeren Ferwey-Mejan en Wintgens her kozen tot leden der commissie voor de huishoudelijke zaken der Kamer. Zitting van 21 september. In deze zitting heeft de minister van financien de be- grootings-wetten voor 1850 ingediend. Z. Exc. heeft bij het aanbieden daarvan in eene uitvoerige redeeene be schouwing van 's lands financielen toestand voorgedragen. Daaruit blijkt, dat bet tekort over 1848 begroot is op bijna tien millioen maar dat dit cijfer ongetwijfeld nog eenigzins verminderd zal worden. De regering meent, dat de loop, dien de zaken in 1848 genomen hebben, met erkentelijk heid behoort te worden opgemerkt. Ook den financielen toe stand des landsop dit oogenblik acht de regering gunstig. De uitgaven voor 1850 worden voorgedragen ten beloope van f 69,996,411 de ontvangsten geraamd op ruim 71 millioenen; zoodat er een overschot van bijna 12 ton zou te verwachten zijn. De minister berekentdat de werkelijk reeds ver- kregene bezuinigingen zeventien tonnen gouds bedragen. Wat de middelen betreftdeze zijn op hetzelfde bedrag als vroe ger voorgedragen. Het ministerie heeft gemeendten aan zien van het belastingstelsel en het voorzien in het tekort, het oordeel van de toekomstige raadslieden der kroon niet te moeten vooruitloopen. De ingediende ontwerpen der begrootings-wetten zijn naar de afdeelingen verzonden. De voorzitter stelt voor, om de ontwerpen, die in de vorige zitting onafgedaan gebleven zijn op nieuw naar de afdeelingen te verzenden. Hierover ontstaat eenige woorden wisseling. De heer Thorbecke meentdat het nieuwe minis terie het welk mogt optredende aanhangige ontwerpen van wet waarschijnlijk zal intrekken weshalve een onder zoek derzelve in de afdeelingen nutteloos zou wezen. Op voorstel van den heer Thorbecke ismet 40 tegen 7 stem men besloten om nopens het verzenden van eenige ontwer pen naar de afdeelingen voor alsnog geen besluit te nemen. Hiertegen hebben gestemd de heeren FokkerDirks, Backer van Foorst van RtjckevorselLambreclits en JVesterhof. Rusland. Berigten uit den Kaukasus, te Warschau ontvangen melden dat de Russen in het laatst van julij de voortreffelijk verdedigde vesting Achulgaden zetel van den beruchten Schamyl-bvyaangetast hadden. Nadat een eerste storm der Russen op het bastion Surschajew door de Circas- siers afgeslagen washadden zij den aanval hervat en na een bloedig gevecht die sterkte, welke den sleutel der vijande lijke positie uitmaakte vermeesterd. Zij hadden daarbij 25 officieren en 397 soldaten aan dooden en gekwetsten verlo ren. Den 27 julij was een algemeene aanval op de vesting Achulga ondernomen waarbij de Circassiers overal terug gedreven werdenterwijl de Russen 875 man aan dooden en gekwetsten verloren. De uitslag van een tweeden storm, die den volgenden dag zou plaats hebben wordt door de berigten nog niet vermeld. Dultscltland. IFeenen 18 september. Gisteren zijn; onder voorzitting des keizersde beraadslagingen begonnen over de algeheele reorganisatie der Oostenrijksche Staten. De keizer heeft den minister van financien verlof verleend tot het aangaan eener geldleening van 71 millioenen florijnen rentende 4i pc. en uit te geven tegen 85 pc. van het kapi taal. Aan den deelnemer wordt alzoo volgens den minister, eene rente verzekerd var, 5,29 ten honderd, met het uitzigt van 15 ten honderd op het kapitaal te winnen. Zoolang het beleggen der vervallen renten in 5 pc. obligatien welker renten in Frankfort en in Amsterdam betaald worden geoor loofd iskunnen de vervallen coupons dezer nieuwe obli gatien op dezelfde wijze belegd worden. Behalve de in Oos tenrijk gevestigde inrigtiogen bij welke de inschrijving kan geschieden is daartoe ook aangewezen het bankiers-huis van de heeren Hope en Comp. te Amsterdam. Den 15 vleide men zich nog in Pesth dat de bezet ting van Koraorn tot een vergelijk zoude kunnen gebragt worden. Onder deze dagteekeuing wordt echter uit Presburg gemeld dat destijds werkelijk een aanval op de werken van den Landberg en het bruggehoofd was ondernomen. Italië. Te Rome heeft men meer dan 800 personen, die voor hun verblijf aldaar geene genoegzaam wettige beweegreden konden opgeven de stad doen verlaten. De minister van oorlog is ijverig met de reorganisatie van het leger bezig. In Piemont heeft zich oneenigheid tusschen de twee kamers geopenbaard. Men verneemt dat Garibaldi op 16 sep tember met de koninklijke stoomboot Tripoli naar het eiland Sardinië en van daarnaar Tunis zou vertrekken. Men heeft hem kennis gegeven, dat hij binnen twee of drie maanden weder zal kunnen terugkeerenzoo Italië in rust blijft. Sframltrijlc. Parijs 21 september. De toestand van Parijs en van Frankrijk blijft, luidens de berigten nagenoeg dezelfde en zoo men op voortduur mogt rekenen zou men zeggen dat hij zich verbetert. De onrust in hetgeen de staatkunde betreftbedaartalle berigten verzekeren dat de Romeinsche aangelegenheid in goeden gang van vereffening is en met deze verwachting verdwijnen ook de geruchten eener verandering in het Fransche kabinet. Onder de partij der gematigdheid en der orde komt meer eenheid. Dit alles geeft vastheid aan de beurs vertrouwen in den handel en vermeerdering van arbeid inde fabrieken. Ongelukkig maar dat deze bedaardheid en eendragt voor een gedeelte te dan ken is aan de vrees voor de overdrevene republikeinen, wier woelingen men zegt dat weder aanvangen. Intusschen is eene poging, welke de beruchte opruister Jeanne Deroin ge daan had, ,om eene vereenigingaller socialistische associatien te bewerkenmislukt. Heden is op het .Elysée een langdurige ministerraad gehouden voorgezeten door den president der republiek. Men zegt dat nieuwe depeches uit Rome daartoe aanleiding hebben gegeven. Volgens 'vertrouwelijke mededeeling zou den de zaken tuischen Frankrijk en Rome weldra tot eene beslissing komen, met opoffering van eenige vroegere vorde ringen van beide zijden. Er loopen weder geruchten over wijzigingen in het ministerie zoo zegt men dat indien het tegenwoordig kabi net kon gedwongen worden uiteen te gaande vrienden van den heer Molé hem het voorzitterschap van een nieuw kabinet wilden verzekeren. Meerder geruchten van dien aard zijn in omloop. Zoo geeft ook de aanstaande terugkomst van den heer de Persignydie door den president naar eenige hoven van Duitschland is gezonden stof tot allerlei veronderstellingen en gissingen. Weder meer dan voor eenigen tijd hoort men van herstelling der monarchie en over herschepping der repu bliek in een keizerrijk van een tienjarig presidentschap enz. spreken. De berigten omtrent den gezondheidstoestand van den heer de Falloux zijn merkelijk gunstiger de koorts blijft weg, en men heeft hoop op eene spoedige herstelling. Volgens een besluit van den president der republiek is er eene commissie benoemd om de papieren, die na den 24 februarij uit het paleis der Tuillerien gered en verzegeld zijn, te onderzoeken en die naar bevind van zaken te verzorgen hetzij aan den staat, aan de oude koninklijke familie, of aan de personen die daarvan eigenaars zouden blijken te zijn aan het hoofd dezer commissie figureren de volksvertegen woordigers, de heeren de Brogliede admiraal Cécile en Favin. De meerderheid der departementale raden heeft zich verklaard tegen de belasting op het inkomen, en voor de instandhouding der belasting op de dranken. De cholera is hier sterk aan het afnemen eergisteren waren er slechts 10 dooden in de hospitalen en het getal herstelden is vrij aanzienlijk. Een groot aantal Polen voornemens zijnde Frankrijk te verlaten zal zich naar Amerika begeven. MIDDELBURG den 24 september. Eergisteren is ter reede van Veere gearriveerd het Noordsche barkschip Elisa- beth Maria kapitein J. Christophersen van Friedrichshamn met deelen, voor deze stad. VLISSINGEN den 24 september. Voor Antwerpen bestemd rijn alhier ter reede gekomen: AuroraI,. Stuive vsd 1'etersburg met lijnzaad Ven 11 s Andersen van Gothenburg Enigheden Nielsen en ArchimedcsH. S. Fretwurstbeide van Riga, alle drie met houtFriedenreich Rasmussen van Stege met lijnzaad en hout three Sostre Kansen van Memelmet houtl 'Espcrance Jonge- bloed van Bergen met stokvischAdolphe Crichantvan lllar- seille met wijn en stukgoederen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild Christian Berg HoppctAndersen beide met ballast en de Jonge Johanna de Vriesx, met stukgoederen alle drie naar Neweastle George Stevens Robertson en Cyane Lovelanp heide naar Nieuw-York met landverhuizersTeniers Divoortnaar Triest en CarolineSevrennaar Havre beide met stukgoederen; General MinnaLarraj'an naar Liverpoolmet ballast. Deden beviel van eene doode DOCHTERF. HEN DRIKS, Huisvrouw van Middelburg J. JERONIMUS. den 21 September 1*849. Eenige kennisgeving. J-Jeden overleed onverwachts, tot onze grievende droef heid ons veelgeliefd derde Zoontje JAN in den bloeijen- den leeftijd van vier jaren en vijf maanden. Middelburg J. van LEERDAM, den 21 September 1849. M. van LEERDAM, geb. Jacobse. Algemeene kennisgeving. JJ[eden overleed zeer subiet, Mejufvrouw MARIA HAN- NA SCHOT, geboren SMIT. Middelburg, den 21 September 184^. PJeden overleedin den ouderdom van ruim 72 jaren onze veelgeliefde Vader en Behuwd-VaderMARTINIS van VLAANDERENin leven Schatter en Weger van het Slagt- vee dezer Stad. Vlissingen Uit aller naam den 22 September 1849. P. van VLAANDEREN Mz. J)e ondergeteekende brengt door deze aan hare Begunsti gers ter kennis, dat zij heeft outvangen FRANKLINS PEDESTALS en CUISINIÈRES, alle in het Vuur gezwart en geen onderhouden aanalsmede Plattebuis KAGCHELS Is instaat gesteld om te kunnen wedijveren zoo in goede kwa liteiten als in lage prijzen. Verzoekt ieders gunst, met be lofte eener soliede bediening. Wed. DRIESSEN, tusschen de twee Poorten te GOES. De ondergeteekende verwittigt zijnen geëerden Begunstigers de ontvangst van beste Winter ANSJOVIS, die ook te be komen zijn per Dozijn, bij W. de KEYZER, Schoen- en Borstel winkel, Giststraat. Versche gespeende OESTERS, bij PF. van den Abeele. VERPACHTING van de IIAARD-ASCH en de SE CREET-MEST in de GemeenteKOLIJNSPLAAT, vooreen' termijn van 5 jaren, op den 4 October 1849, des morgens ten 10 ure. J)e Notaris Barthelresiderende te Watervliet, zal, ter Herberge van de Weduwe Dobbelaerete BASSEVELDE, ten Dorpe, op Woensdag 10 October, des voormiddags om 10 ure, openbaarlijk verkoopen 1. Twee partijen ZAAILAND, verdeeld in twee koopen gelegen te Zaamslag en Zaatnslags-Polder Kadastraal bekend Sectie F. No. 477 tot en met 483 en 505 tot en met 50pbis, te zamen groot 12 Bunders 84 Roeden 10 Ellen, in gebruik bij Jacob Haak. 2. «Eene partij ZAAILANDEN, GRAZING en AAN WASSEN, gelegen te Axel, in den Polder Beoosten- blij, groot 7 Bunders 84 Roeden 94 Ellen Kadastraal bekend Sectie F. No. 42, 43, 44, 45 en 45^/s, in gebruik bij Dixhoorn. 3. Twee partijen ZAAILAND met GRAZING, van we derzijden het Kanaal of Vaart van Axel naar Hulst gelegen in denzelfden Polder Beoostenblijte zamen groot 24 Bunders 77 Roeden 90 EllenKadastraal be kend Sectie E. No. 124 tot 129, en 131, 132, 135, 136 en 137. De Landen worden ten titel van half vrucht gebruikt bij Cornelis van den Boer. Elk zegge het voort. MIJ ZIJ KW ERIIEN. Piano, Fluit, Fiool, Piano-Zang, GuitarAccordion 1 Clarinet enz. Ook eerste kwaliteit MUZIJKPAPIER MUZIJKPENNEN (of Balkentrekkers)STEMVORKEN enz.alles nieuw assortiment. Voorhanden in den Boekwinkel van HOUPT. JVJet November een bekwamen STALKNECHT benoo- digd, ter verzorging van twee Paarden; adres bij van Ben- them Jutting, Boekhandelaars te Middelburg. I'egen November eene bekwame Burger DIENSTMEID benoodigd adres bij de Uitgevers dezer Courant. ]?ene aankomende DIENSTMEID benoodigdadres bij de Uitgevers dezer Courant. BÜ R. J. SCHIERBEEKte Groningenis uitgegeven en alom te bekomen B. BRUGSMA Sterrekundige Beschouwing der Aarde in vragen en opgavenh 75 ets. PAYNE'S UNIVERSUM een fraai Plaatwerk met Hol- landschen Tekstdoor j. j. a. coeverneur, 7de DeelAf levering 12 en 3. N. BOHNYNieuw Prentenboek voor het aanschouwelijk Onderwijs en het allereerste Reken-onderrigt in Huisgezinnen Bewaarscholen enz., door j. h. enter, 82 gekleurde Pla ten in karton a 3,25. Hetzelfde Werk ten dienste der Scholen a 2,80. Hetzelve opgeplakt en doorgesneden in eene Doos a 4,60. Wat is er op de Kermis te zien door H. ilpzema vinc- kers met gekleurde Platen k 1,40. Nog iets van de Kermis, door denzelfden, metid. f 1,40. Kleinigheden tot nut en genoegen, door denzelfden, mede met gekleurde Platen A 90 ets. TWINTIG PLATEN voor het aanschouwelijk Onderwijs in de lagere et) kleinere Kinderscholen 2de Drukdoor b. brugsma, 2,25. Hetzelfde Werk gekleurd, A 3,75. Gekleurd opgeplakt en doorgesneden in eene Doos 5,75. Bii BROESE COMP. te Breda is uitgegeven en alom verkrijgbaar DOllN SEIFFEN (Mr. G.) Handboek der Algemeene Ge schiedenis, in 5 deelen compleet,- bevattende het eerste deel, de Geschiedenis der Oostersche Volken het tweede deelde Grieken het derde deelde Romeinen het vierde deelde Middeleeuwenhet vijfde deeliste en 2de stuk de Nieuwe Geschiedenis, 21,70. Ieder deel van dit werk is afzonderlijk verkrijgbaar. Handleiding der Algemeene Geschiedenis voor het onderwijs in de Gymnasiën naar gelijke volgorde. In 5 stukken compleet, f 3, 25. Gelijktijdig Overzigt der voornaamste Vorsten van Europa, van den jare 1800 tot onze dagen. In vier Tabellen, op groot drukpapier, ƒ0,90. Voornaamste Gebeurtenissen der Algemeene Geschie denis, gelijktijdig beschouwd tot 1832. ft, 20. .Geslacht-Tafel der Koningen van Europa van 1500 tot 1840 en Overzigt der Staten, regerende Vorsten en Staatsvormen in 1840. ƒ0,50. Voortgang der Beschaving zigtbaar in de Geschiedenis der Volken, ƒ0,40. BOSSCHA(J.) Schets der Algemeene Geschiedenisen van die des Vaderlands ten dienste vooral der Adspi- ranten tot Kadets bij de Koninklijke Militaire Akade- mie. 2,60 HEUSDEN(A. A. van) Leerboek der Aardrijkskunde ten dienste van hen die zich tot de lessen bij de Ko ninklijke Militaire Akademie wenschen voor te berei den. 1,80 TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 2