MÏMÊLBURGSCMË C O III A M T. w. 114. Zaturdag 22 September. 1849; V. U f; 'iSis&tnKcn cta Qtbmtniötirfitici». HERHALING SCHOOL. De SCIIOOL-COMMISSIE bij het Departement Middel burg der Maatschappij TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN berigtdat de Herhaltngschooi dit jaar zal geopend worden op Maandag den i October aanstaande, en dat de Lessen gedurende de zes wintermaanden van 7 tot 9 ure des avonds, zullen worden gegeven des Maandags- en Donderdags aan de Jongens, en des Dingsdags en Vrijdags aan de Meisjes. Van heden tot en met den 29 dezer maand is dagelijks de gelegenheid opengesteld ten huize van den ondergeteekende ;'achtcr de Oostkerk Wijk O. No. 3,) om zich tot de bij woning van dit Herhaling-Onderwijs aan te melden. Middelburg j den 20 September 1849. Namens de Commissie, P. de MARET TAK, Secretaris. ümuicuïfui&scfoe MIDDELBURG, den 21 September. Bij Zr. Ms. besluit van den 14 dezer is bij de rustende schutterij in de provincie Zeeland eervol ontslag veneend aan den'heer .7. M. Ilennequin als kapitein der iste kom pas-u ie bat. no. 4 (zie ons vorig no.)en aan den heer IV. f. van"Visvlietals 2dè luitenant bij de eerste kompagnie van het half-bataillon no. 6. Voorts zijn bij hetzelfde besluit benoemdbij gemelde rustende schutterij, bat. no. 4 iste kompagnie: tot kapitein de heer F. van Maldegemthans ïste luitenant; bij gezegd bataillon' tot isten luitenant, de heer L. Pateerthans 2de luitenanttot 2den luitenantde heer A. Jansen thans ad- ju'dant-ondêr-officier. Bij het half-bataillon no. 6 ïste kom pagnie tot kapitein, de heer C. M. Bal, thans 1 ste lui tenant; tot 1 sten luitenant, de heer P. F. IV. Engelse thans 2de luitenant;" tot aden luitenantsde heeren A. J. Bierens en P. K. de Graaf, thans schutters. Z. M. heeft, bij besluit van den 15 dezer, tot hoogst- deszelfs adjudant in buitengewone dienst benoemd de gene- raal-majoor titulair van het leger in Oost-Indie, thans met verlof in Nederland jhr. F. F. A. ridder de Stuers. 13ij koninklijke besluiten van den 17 dezer zijn: inge trokken de kantoren van registratie te Schoonhoven en te Vlaa'rdinsen t. en vereenigd, het eerste met dat te Gouda, het tweede met dat të SchiedaïhT Men leest in de Staats-courant van gisteren: De ministers hebben hun ontslag verzocht. Z. M. heeft hetzelve nog niet aangenomen maar op gitteren de heeren mrs. Donker Curtiusen Lightenvelt bij zich ontboden cn he den bij zich ontvangen en heeft aan hen de noodige instruc- tieu gegeven ten einde eene nieuwe zamenstelling van het ministerie voor te bereiden en van hunne beraoeijingen aan Z. M. verslag te doen." Uit''s Gravenhagè den 19 september schrijft men Gisteren is Z. Exci de minister van Denemarken bij het Nederiandsche hof, de heer Coopmansbij Z. M. ten ge- hoore ontvangen, en heeft, zoo men verneemt, aan Z. M. den Koning van wege zijnen souverein overhandigd de ver sierselen der orde van den Olifant. De commissie van de Tweede Kamer der Sraten-Gene- raal belast, met het aanbieden aan den Koning van eene lijst van drte kandidaten voor'het voorzitterschap dier Kamer gedurende de thans geopende zitting is heden namiddag ten een ure bij Z. M. toegelaten en heeft zich van hare taak gekweten. Men verzekert dat hec Z. M. behaagd heeft den heer mr. .7. K. baron van Goltstein eersten kandidaatte be noemen tot voorzitter van de. Tweede Kamer der Staten-Gene- raal gedu.renfie de tegenwoordige zitting. x Morgen zal de Tweede Kamer eene zitting houden waarin de benoemde voorzitter zijne betrekking zal aanvaar den en de Kamer hare werkzaamheden zai aanvangen. Men verwacht alsdan de verkiezing der leden die zullen uitma ken de commissie tot het ontwerpen van een adres in ant woord op de troonrede. Van regeringswege is, onder dagteekening van 13 dezer, geantwoord op het verslag der commissie van rap porteurs van de Tweede Kamer der Staten-Generaalbe treffende het ontwerp van provinciale wet. Bij de memorie van beantwoording is een gewijzigd wets-ontwerp gevoegd. De minister van koloniën tijdelijk belast met de waar neming der functien van minister van marine, heeft ter Ken nis van alle officieren, ambtenaren cn verdere belanghebben den gebragtdat alle stukken requesten enz. betreffende de zaken der marine voortdurend moeten worden ingezonden onder het adres: aan hel departement van marine, en bijaldien dezelve van geheimen inhoud of persoonlijk voor hem minister zijn bestemd zal ter zijde op het adres dienen te worden gesteld het woord geheim of voor den minister. Men schrijft ons uit Vlissingenden 20 dezer: Heden namiddag omstreeks 2J- uur-, had- hier een aller- vreesselijkst ongeluk plaats, zijnde, bij het vuren met scherp op de marine-exercitie-batterij, door de equipagie van het wachtschip de maas een der zwaarste stukken (een dertig ponder),, bij het vijfde schot dat daarmede gedaan werd gesprongen, en wel met dat noodlottig gevolg, dat van de 36 mariniers en matrozen, die benevens ettelijke onder-offi cieren aan de oefening deelnamen dadelijk 6 werdeu gedood en 12 zwaar gekwetst, van welke laatste sedert tiog één is overleden; terwijl verder nog 4 personen ligt werden gewond waaronder een der 6 officieren die bij de exercitie tegenwoordig waren doch wier wonden gelukkig als onbe duidend kunnen beschouwd worden. Hec verschrikkelijk schouwspel dat na dit treurig geval plaats had, laat zich door niemand der ooggetuigen naar waarheid beschrijven, dewijl allen door de geweldige uit barsting min of meer ledenen ontniddélijk daarop door hen alles in het.werk moest worden gesteld, wat maar eeuig- zius dienen kon om nog te redden wat daarvoor vatbaar was." Later 'berigt. Zoo op het oogênblik vernemen wij dat nog een der gewonden is overleden. Hedén middag om één uur zijn de zes personen, die bij het springen van het "stuk oogënbUkkeüjk zijn bezweken, op eene eenvoudige doch plegtige wijze begraven: vooraf gingen 2 pijpers en 4 tamboers, gevolgd door 25 mariniers daarna drie wagensieder met twee doodkisten beladendie met vlaggen omwonden warentwee officieren van het wachtschip, matrozen, onder-officieren van de mariniers enz. volgden de lijken. Uit Aardenburg wordt gemelddat aldaar op 11. za- turdag een broodbakkerdie in tamelijke welvaart leefde en die nog een uur te voren zijne werkzaamheden behoorlijk had verrigt, zich met een scheermes den hals heeft afge sneden aiie redding was onmogelijk en wat hem tot deze wanhopende daad gebragt heeft, is onbekend, alleen schijnt men te weten dat hij eenigermate ongesteld was en klaagde over kwade uitwerking van zekere ingenomene pillen. Is dit waar, dan is hier weder een voorbeeld van het gevaar van het eigendunkelijk aanwenden van geneesmiddelen. Men 'eest in de Zierikzeesche Courant'. Men heeft vroe ger in de dagbladen vermeld dat het barkschip Olivier van Noord, komende van Passarouangbestemd naar Rotterdam, ia den nacht van den 3 op den 4 julij 11. door vergissing van II. Burger, loods bij 'het loodswezen van Goederee en de Maasis vastgeraakt en verzeild op den Banjaard. Ten gevolge daarvan is dan ook genoemde loods correc tioneel vervolgd en voor de arrondissements-regtbank alhier gedagvaard; doch, is bij vonnis dier regtbank op grond der eenstemmige verklaring van alle de geproduceerde gerui sen en der tot dat einde benoemde deskundigen verklaard te zijn niet schuldig aan cenig piigtverzuim of nalatigheid ia het loodsen van genoemden bodemen mitsdien ontslagen van alle regtsvervolging ter dier zake. Bij besluit van 14 augustus 1L heeft Z. M.' eene nieu we inrigting der artillerie goedgekeurd, ten einde, betref fende dit wapen de bezuinigingen in te voeren welke bij hec verslag van den 13 november 1L zijn aangeduid. Daar bij is bepaald dat hec regement rijdende artillerie uit vier kompagnien zal bestaan elk voor zes vuurmondenen eene depot-kompagnie, tevens bestemd voor het artillerie-voer- wezen terwijl de twee thans bestaande kompagnien arti'le- rie-transportrein zullen worden opgeheven. Het regement veld-artillerie zal blijven bestaan uit zes kompagnien, elke op den voet van vrede voor zes vuurmonden eene depot- kompagnie voor het Limburgsch bonds-kontingent welke laatste voor acht vuurmonden ingerigt zal blijven. De twee regementen vesting-artillerie blijven zamengestëld elk uit zes tien .kompagnien en eene depot-kompagnie. De overkomplete officieren en verdere manschappen, de rijdende en veld-ar tillerie zullen bij de korpsen tot welke zij behooren la suite worden gevoerd,* tot dat op eene andere wijze over hen zal kunnen worden beschikt. Statcn-SrCJteraal. Zitting van i 8 september. De Eerste Kamer der Staten Generaal heeft lieden hare werkzaamheden weder aangevangen. Nadat voorlezing was gedaan van een Koninklijk besluit van den 12 september, waarbij de heer L. G. A. graaf van Limburg Stirum be noemd is tot voorzitter der Kamer gedurende de zitting van 1849—1850, heeft deze met eene aanspraak het voorzit terschap aanvaard. Daarna heeft de trekking der afdeeiingen plaats gehad en heeft de voorzitter de iaden verzocht om zich 11a afloop der zitting onmiddelijk in hunne respective afdeeiingen te ver- eenigen ter verkiezing van derzelver voorzitters en onder voorzitters, alsmede van leden voor de commissie tot het opmaken van een adres van antwoord op de troonrede. Zitting van 19 september. In deze zitting heeft de voorzitter der vergadering kennis gegeven dat door de afdeeiingen verkozen zijn tot hare voorzitters de hoeren Gevers van EndegeestGtoeninx van Zoeleiivan IVelderen Rengers en Hofman; tot hare onder voorzitters de heeren Marters van Scvenhoven Lost Jordens Borski en Blankenkeijm en tot leden der commissie voor het opmaken van een adres van antwoord op dè troonrede de heeren van Beeck Vollenhoven de Jonge van Ellemeet van Meurs en Philipse. In dezelfde zitting heefc de verkiezing plaats gehad van twee leden die met den voorzitter de commissie voor de huishoudelijke zaken der Kamer zullen uitmaken. Als zoo danig zijn herkozen de heeren Gevers van Endegeest en Hofman. De commissie tot het opmaken van een adres van antwoord op de troonrede heefc haar outwerp-adres ter tafel gebragt, dat naar de afdeeiingen verzonden is. Zitting var. 18 september. In de zitting van heden welkevolgens art. i van het reglement van ordegehouden is onder hec voorzït^tik^ag^J van hec oudste lid in jaren den heer mr. S. II. Anemaêt heeft de vergadering zich bezig gehouden met het opmaken eener aan den Koning, aan te bieden nominatie van drie kan didaten voor het voorzitterschap der Kamer gedurende de thans aangevangen zitting. Op die nominatie zijn geplaatst de heeren van Goltstein Thorbecke en L. D. Storm. Shiitcnlanbsefre JEngeland. Londen 17 september. Eergisteren 'zijn, zeventien wagens, zeventig vaten met goudstof en driemil- lioen dollars inhoudende, door vijf en tachtig paarden ge trokken, en door poiicie begeleidvan het spofHrweg-station aan de Londenbrug naar de bank van Engeland vervoerd in wier gewelven deze schat, ter waarde van viif millioen pon den stelling, is nedergelegd. Dit goud is uit California af komstig, en door H. M. schip Calipso te Portsmouth aan- gebragr. Te Cambridge heefc een zware brand, eergisteren avond, acht woonhuizen in Market Hill vernield. Men herfc borigt dat de stoomboot Iliberniawier achterblijven zoo groote ongerustheid veroorzaakt heeft, na bij Halifax gedurende een storm is verongelukt. Gelukkig zijn de passagiers en de depêches gered en worden heden met de stoomboot Canada te Liverpool verwacht. Het gerucht was verspreid dat de gouverneur van Mal ta de heer More 0,Ferralleene bestraffing ontvangen had, omdat hij de Italiaansche uitgewekenen niet op dat ei land heeft willen toelaten en dat hjj dientengevolge zijn ontslag had ingediend. Dit een en ander wordt nu stellig tegengesproken. ©uitscMaud. IVeenen 13 september. De aankomst van den grijzen maarschalk Radetzky is een ware zegetogt geweest. De vensters en de straten welke hij doorreed waren met tapijten en bloemen getooid, en aan het gejubel der menigte scheen geen einde te zullen komen. Jellachich de president-minister Sckwarzcnberg en de minister van oor log Giulay vergezelden hem naar den hofburg, waar, op last des keizersvertrekken voor hem in gereedheid gebragt waren. Na van eeneligte ongesteldheid hersteld te zijn heefc keizer Frans Josepk een bezoek bij den veldmaarschalk Radetzky afgelegd. Deze zou naar men verzekerttot stadhouder en Haynau tot bevelvoerend generaal in het Lombardisch- Vcneciaansch koningrijk benoemd worden. Wanneer de regering zich naar eene door den generaal Haynau uitgevaardigde proclamatie gedraagt, dan zai tegeii allendie aan den Ilongaarschen opstand deel genomen heb ben zoowel uit d,e hoogste ais uit de lagere standen een monsterproces worden gevoerd zoo als welligc nog nooit heeft plaats gehad. Maar ofschoon reeds verscheidene offi cieren en anderenter dood zijn'gebragtgelooven sommigen tcch steeds aan eene althans gedeeltelijke amnestie. De nog steeds voortvlugtige hoofden des opstandsBemKossuth Petofy Perczel en anderen hebben echter stellig geene ge nade te wachten bijaldien zij den Oostenrijkers in handen mogten vallen. Daar Komorn zich niet schijnt te willen Overgeven zal de belegering op eene regelmatige wijze worden aangevangen. Te Trieste woedt de cholera vreeselijk, zoowel in de stad ais op de ter reede liggende schepen. Berlijn 17 september. Nog altijd wordt er onderhandeld over de zamenstelling van een centraal bewind over geheel Duitschlandin stede van dat van den rijks-bestuurder. Men voert nog strijd over de vraag, welke magt, indien Pruisset) en Oostenrijk elk twee leden zullen benoemen van een directoriumzal beslissen zoo dikwerf deze lieden zich niec met elkander kunnen verstaan. Oostenrijk ver langt dit op te dragen aan BeijerenIlanover en bij afwis seling aan Saksen en Wurtembergen daarmede schijnt Pruissen geen genoegen te kunnen nemenals te zeer in het belang van Oostenrijk, en daardoor te zeer in het na deel van Duitschland, vermits de voornaamste kracht van Oostenrijk buiten Duitschland ligt. De gewone wapenoefeningen worden op eene kleine schaal ingerigtter zake van de steeds heerschende ziekte. Onder de vreemde officierendie zich alhier bevindenbemerkt men inzonderheid den heer Persigvyden adjudant van den voorzitter Bonapartewelke ten hove met zeer vee! onder scheiding is ontvangen. Hem moet door een zeer hoog ge plaatst persoon te beunen zijn gegeven dat men het in Pruissen niet ligt zal vergeten, dat toen deze mogendheid in den jongsten tijd alleen stond, Frankrijk haar de hand heeft geboden cn datzoodra ue straatsregtoiiji.e toestand van Frankrijk eerfigen waarborg van duurzaamheid oplevert, Pruissengenegen is, om zich. i^et die mogendheid, met Engeland en het centrale Duitsehiand te verbinden tot be houd van den vrede en tevens van de nationale onafhan kelijkheid der westelijke Staten van Europa. Italië. Volgens brieven uit Rome van den 8 dezer zou het ultimatum der Franscbc regering zich tot de volgende drie punten bepalen1. een staatsraad met de consultatieve stem voor binnenlandsche zaken 2. gedeeltelijke amnestie 3. intrekking van al het muntpapiermet betaling der vroe ger gemaakte schulden en erkenning van de handelingen der vorige regering. Men zegt dat de bankier Forli te Rome met de porte feuille van financien zal belast worden. De Sardinische kamer van afgevaardigden heefcin hare f' a EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER,.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1