MIDDELBURGSCHE C 0 U R A IV T. N°. 113. Donderdag 1849. 20 September. Ijceturcu eti £lbmiiu0tv*aticti. ïmitteulaubdrftc Hijbingcw. ISuitcttlattbdcfrc fcijbittgen. af HEELKUNDE. De COMMISSIE van BESTUUR over de School tot aan kweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen brengt mits deze ter kennis der belanghebbenden dat, ten einde aan de Leerlingen dezer School een meer bepaald practisch onder wijs in het vak der Heelkunde te gevenmet overleg van de Directie over het Gasthuiseen zoogenaamd Polycliniek in gezegd Gesticht is opgerigt, op voet en wijze als door den Heer Lector Cornielje bereids isof nader zal worden aangekondigd. De Commissie voornoemd Namens dezelve VAN BAKELGEM Secretaris. MIDDELBURG, den 19 September. Door Z. M. is pensioen verleend aan den generaal-majoor der genie ,7. C. van de Polderen aan den kolonel in de 2de fortificatie-directie van IVitsenborg. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer .7. M. Hennequinals kapitein bij het 4de bataillon rustende schut terij in Zeeland. Men verneemtdat het Z. M. behaagd heeft aan de heeren II. II. Pols en N. Ochsebeide te Amsterdam woon achtig, concessie te verleenen tot het oprigten eener Neder- landsche Californische maatschappijwelke zich ten doel stelt, de exportatie van alle soorten van goederen naar de westkust van Amerika. Het oog is hoofdzakelijk gevestigd op Nederlandsch fabrikaat en product; terwijl eerlang de statuten openbaar zullen worden gemaakt en de gelegenheid tot deelneming opengesteld. De rente-betaling der kapitalen, ingeschreven op het grootboek der nationale 4 pets. schuld over het halfjaar verschijnende 1 october aanstaande neemt met dien dag een aanvang in de bureaux van het grootboek te Amsterdam. Zr. Ms. schoonerbrik ternate onder bevel van den luitenant-ter-zee iste kl. G. Fabiusis 11. zaturdag uit de Noordzee in Texel binnengekomen. Men weet dat zij de haringvloot begeleid heeft. De Russische schooner Tsaritzamaandag morgen van Vlissingen uitgezeild onder bevel van den luitenant Grevie zou alvorens naar Londen te stevenen met den priu.s Kot- choubydie zich aan boord bevond, te Ostende binnen- loopen. Met den donker bij Ostende genakende, konden zij geene loodsboot vinden en evenmin eenen loods aan de Engelsche kust ontwaren waarop zij door het aanwakkeren van den wind en het slechte weder de Noordzee zijn inge- loopen en gisteren avond weder te Vlissingen binnengeko men doch aanstonds de reis langs de rivier naar Antwerpen hebben voortgezetdaar de wind ongunstig bleef om weder naar zee te zeilen. Uit Goes 17 september wordt gemeld: Door de schut terij Altijd in Roeren alhieris tegen aanstaanden vrijdag den 21 september eene bijeenkomst of concours uitgeschre ven waaraan alle bestaande handboogschutterijen in Zuid- Beveland zullen kunnen deelnemen alsmede die liefhebbers van den handboog, op welker woonplaatsen geene zoogenaamde gilden bestaan of in werking zijn. De voorbereidingen daartoe beloven voor de ingezetenen van Goes een vreug dedag, welke wij hopen dat door niets zal worden gestoord, vooral daar het bestuur dezer schutterij niets onbeproefd schijnt te laten om dit volksfeest luisterrijk te doen plaats hebben en waarom \yij dan ook vertrouwen dat hetzelve aan de gespannen verwachting van velen zal beantwoorden." Uit 's Gravenhage wordt gemeldDen 15 dezer is in deze residentie overleden de heer mr. ,7. P. Noiret de Bruynraadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden ridder der orde van den Nederlandschen leeuw enz." Voor het standbeeldop te rigten te 's Hage ter na gedachtenis van Z. M. IVillem IIworden alle beeldhouw kunstenaars tot het inzenden van projecten uitgenoodigd. Dit monument zal bestaan in een staand beeld, voorstel lende Z. M., hoog circa 3,50 Nederl. ellen, geplaatst op een piëdestal van 3,50 a 4 Nederl. ellen hoogte gerekend uit den beganen grond. Het piëdestal voorzien aan twee zijden met basreliëfsvoorstellende de wapenfeiten van Z. M. te Quatre-Bras en Bautersem en de twee andere zijden met de toepasselijke opschriftendie de commissie daarop zal doen plaatsen. Het emplacement zal zijn op een plein of ander vrij ter reinzoodat het beeld van alle zijden zigtbaar zal wezen. Het project door den kunstenaar in te zenden moet be staan in een schetsbeeldje (statuette ébauche van 4 it 5 palmen hoogte op een ongedetailleerd piëdestal, in evenre digheid der opgegevene maat, met en benevens de projec ten der basreliëfs. De schetsbeelden zullen moeten worden ingezonden vóór of op den 15 november aanstaande, aan het adres van den secretaris der hocrf3-Commissie te 's Gravenhage. De commissie looft eene premie uit van twee honderd vijftig gulden voor de meest voldoende schetsdie daardoor haar eigendom wordt. Zij behoudt zich voor om daarna al dan niet met den vervaardiger in onderhandeling te treden over de uitvoering van het beeld. De onbekroonde schetsbeelden zullen vrachtvrij aan de inzenders worden terug bezorgd. Men leest in d Q Rotterdamsche courantvan 17 dezer: Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden was voorne mens zich woensdag den 19 dezer naar deze stad te bege ven, ten einde, in naam van Z. M. den Koning, het nieuwe vaandel aan de schutterij uit te reiken, bij weike gelegen heid den Prins een déjeuner zou zijn aangeboden. Heden vernemen wij van goederhand dat dit bezoekom opgeko- mene redenen tot nader te bepalen tijd is uitgesteld. Van goederhand kunnen wij de verzekering gevendat op de erven der afgebrande stoom-suikerraffinaderij enz., aan het zuidwesteinde der Leuvehaven alhier, welke den 12 de zer, in openbare veiling, door den heer .7. van Limburgh en drie andere partikulieren binnen deze stad zijn aange kocht niet andermaal eene stoom-suikerraffinaderij zal wor den gevestigd. Eergisteren morgen, omstreeks half 9 ure is in de bran derij van de heeren Blankenheym en Noletin de Lombard straat alhierdoor het springen van een ketel brand ontstaan, welke, door de spoedig aangebragte hulp van de spuiten der branderij zelveweldra was gebluscht." Zaturdag jl. is te Rotterdam in het hótel des Pays- Basde algemeene vergadering der Hollandsche maatschap pij van fraaije kunsten en wetenschappen gehouden. De al gemeene voorzittermr. IV. S. van Reesemaopende de vergadering met het houden eener redevoering over de dicht en letterkundige vereenigingen in Nederland in welker in leiding hij kort, maar treffend, het verlies herdacht, dat de regtswetenschap en letterkunde in ons Vaderlanddooi den dood zijns onvergetelijken vaders, hadden onder gaan, die in het voorgaande jaar, juist op den dag der al gemeene vergadering van de maatschappij was overleden. De hoogleeraar A. des Amorie van der Hoeven bedankte den spreker voor zijne voortreffelijke rede en verzocht hem namens de maatschappij haar wel in de werken der maat schappij te willen doen afdrukken hetwelk hij toezeide. Vervolgens gaf de algemeene secretaris verslag van de lot gevallen der maatschappij. Nadat dit verslag was aange hoord ging men over tot de keuze der stoffen voor een drie tal prijsvragen voor het volgende jaar uit te schrijven. Uit het vak der wijsbegeerte werd gekozen In hoeverre heeft de materialistische wereldbeschouwing die zich in on zen tijden vooral in Frankrijkals de hoogste wijsbegeer te wil doen geldenmedegewerkt tot de vortning ontwikke ling en verbreiding van de communistische en socialistische denkbeelden Uit het vak der taalkundeIn hoeverre kan de studie van het Vlaamsch bevorderlijk zijn aan de verrij king onzer taal? Voor eene proeve van poëzij Studen- tenlust en studentensmart. De voorzitter herinnerde voorts aan de in 1848 uitgeschreven prijsvragen, waarop voor of uiterlijk op den 1 januarij 185°» de a'itwoorden moeten ingezonden worden. Tot algemeenen voorzitter voor het volgende jaar werd gekozen jhr. mr. .7. de Bosch Kemper te Amsterdam, terwijl werd medegedeeld, dat de algemeene secretaris voor dat jaarmr. IV. C. de Backer te Amster dam zou zijn. De voorzitter deelde ten laatste mede dat het volgende jaar het 50ste van het bestaan der maatschap pij zal zijn waarvan het jubileum te Amsterdam feestelijk zou worden gevierd. Naar aanleiding van nader ingewonnen informatien schijnt het, dat het berigt, dat te Harderwijk eene volon taires-school zou worden opgerigt enz.niet geheel en al juist was. Men verzekert namelijk, dat er niet bepaald eene school en wel in die stad zal worden gevestigd doch dat alle jongelingen van een onbesproken gedrag van 16 tot 26 jarenop de vroeger mede gemelde wijze bij elk regement in de gelegenheid zullen worden gesteldom als onder officieren voor Oost-Indie te worden opgeleid, ten einde als dan in 4 jaren tijds tot officieren in de Indien te worden verheven. Men verwacht, dat eerlang van Regeringswege nopens deze zaak eenige mededeelingen in het openbaar zul len worden gedaan. Kerknieuws. De zaak eener nieuwe Bijbelvertaling moet in de daartoe benoemde commissie der Hervormde Sy nodebij niet geringen tegenstand, ook vele voorstanders gevonden hebbenzoodat de Synode zou besloten hebben om haar andermaal aan de overweging eener commissie aan te bevelen. Tot secundus van den heer .7. ab Utrecht Dres- selhuisals lid der Hervormde Synodale commissie, moet benoemd zijn de heer Papevan Heusden. Verder moet van dat collegie lid geworden zijn de heer Rau van Gameren. heerschende spanning te gemoet. De Times van heden oordeelt, dat eene intrekking van het besluit, hetwelk zulk eene voorbeeldeloos sterke tegenkanting in de kolonie-vindt, raadzaam is; maar vraagt tevens, wat nut de kolonie van Groot-Brittannie heeftwelke weigert eene last vöor-h.êt -- rijk te dragen, welke voor het overige weinig voordeel op levert, en voor welke verleden jaar nog twee millioenen p. s., ter zake van den oorlog met de Kafferste koste gelegd zijn. De heer Anson, secretaris van prins Albertschreef het Volgende aan mrs. Judgewelke verzocht had ontslagen te worden van boetenwaartoe haar echtgenootwegens herhaalde schotschriften tegen de koninklijke familie, door de regtbanken is veroordeeld geworden. Gij kent, mevrouw, de pogingen, sedert jaren door uw echtgenoot in het werk gesteld om H. M.prins Albert hunne familie en het hof, door een verfoeijelijk stelsel van bespiegeling, in een hatelijk daglicht te stellen. Dit zoo zijnde, zult gij ligt begrijpen, dat de schuldige geen aan spraak maken kan op de vrijstelling van de opgelegde boeten. Inmiddels is het voor de koningin en Z. K. H. prins Albert een pijnlijk gevoel, dat onschuldige personen, zoo als gij en uwe kinderenzouden lijden door de gevolgen van een proceswaarin hunne namen betrokken zijn. Ten gevolge van dien ben ik gelast u een mandaat van 180 p. st. 2040) toe te zendenten einde alle kosten af te betalen en uwen echtgenoot uit de gevangenis te bevrijden. Het is te wenschendat hij voortaan zijne familie door eenen meer eervollen arbeid verzorge." Engeland. Londen 15 september. Van de Kaap de Goede Hoop, 10 julij zij" zeer belangrijke tijdingen ont vangen. De gisting, ter zake van het besluit der regering, om veroordeelde misdadigers als werklieden naar die kolonie te zenden had in den laatsten tijd als het ware haar top punt bereiktdoor de afkondiging van het bedoelde besluit (gedagteekend 4 sept. 1848) in het officiële dagblad der kolonie van 21 junij. De overige dagbladen hebben dat stuk overgenomenmaar warenten teeken van afkeuring en rouw, van zwarte randen voorzien geworden. De gouverneurgeneraal Smithverkeert door dit een en ander ongetwijfeld in eene groote moeijelijkheid. Persoon lijk keurt hij den maatregel van het gouvernement af, en hij is openlijk daarvoor uitgekomen; maar tevens is hij verpligt te gehoorzamen en de hem toekomende bevelen uit te voeren. Met groote belangstelling ziet men ook hier den ver deren loop der zaak en de ontwikkeling der in de kolonie Dultschland. PVeenen 13 september. Hedenmiddag ten 12 ure, heeft vorst Radetzky hier zijnen intogt gehouden. Hij werdzoo wel als de ban Jellachichmet veel geestdrift ontvangen. Volgens berigten uit Bucharest is generaal Bern door de Russische troepen op de Walachysche grenzen gevangen ge nomen. Dit berigt verdient echter bevestiging. De Russen trekken hunne troepen steeds terug. Alleen ge neraal Rudiger bevindt zich nog met de derde leger-afdee- ling bij Kaschau en heeft van daar eene divisie naar Komorn gedetacheerd. Generaal Tscheodajeff zal te Lemberg halt houden. De verwachte deputatie uit Venetie is hier aangekomen, ten einde den keizer een adres van hulde aan te bieden. Den 4 dezer hebben de vijandelijkheden tegen Komorn een aanvang genomen. De kommandant Klapka heeft alle Rus sische gevangenen uit de vesting gezonden en aan generaal Grabbe overgegeven. Deze gebeurtenis heeft aanleiding ge geven tot het gerucht, dat de Hongaren wegens de overgave van Komorn met den Russischen generaal Grabbe in onder handeling getreden waren. Berlijn 12 september. De koning en de koningin hebben zich gisteren naar Tegel begeven om den beroemden Alex- ander von Ilumboldtbij het beleven van zijnen 8osten ver jaardag, geluk te wenschen. Van wege den staat zijn thans electro-magnetische telegrafen aangelegd en in werking, van de hoofdstad naar Frankfort a. d. Main naar Keulen en Aken naar Hamburg en naar Stettin meerendeels met in gutta-pecha gelegde onderaardsche draadverbindingen. Eene vijfde lijn naar Breslau zal eerlang gereed zijn. Frankfort 15 september. Men heeft hier berigt ontvan gen dat in den afgeloopen nacht een brand te Kreutznach gewoed en vele huizen in den asch gelegd heeft. De cholera heeft zich op nagenoeg alle plaatsen in Wur- temberg vertoond. Te Stuttgardt is de minister Romer er door aangetast, doch thans is hij aan de beterhand. - Het bevestigt zichdat Beijeren definitief geweigerd heeft toe te treden tot het verbond der drie koningen, de minister von der Pfordten heeft eene nota in dien geest aan den Pruissischen gezant te Munchen overhandigd. Heden loopt de door de Pruissische regering gestelde termijn voor die Staten welke zich alsnog zich niet bepaalde lijk hadden verklaard omtrent hunne al of niet toetreding tot het Duitsch-Pruissisch verbondten einde. Men meent hier dat buiten Oostenrijk, Wurtemberg en Beijeren, alle overige Duitsche Staten tot dat verbond zullen zijn toe getreden. Onze stad heeft nog beproefd eenig uitstel te verkrijgendoch te vergeefs. Het schijnt zeker te zijn, dat ook Hessen-Homburgin tegenspraak met hetgeen gemeld is omtrent de voorwaarden aan welke dit vorstendom zijne toetreding zou hebben verbondenonvoorwaardelijk zijne goedkeuring daaraan heeft gehecht. De groot-Duitsche partij geeft echter den strijd nog in geenen deele op, en meent, dat er nog zoo vele bezwaren bestaan tegen het invoeren der Duitsch-Pruissische consti tutie ook van de zijde van Saksen en Hanover zelf, dat deze niet ligtelijk in werking zal kunnen gebragt worden. Waar de zetel zal zijn van den, volgens deze constitutie, bijeen te roepen rijksdag is nog niet bekend. De heer von Radowitz is herwaarts gekomen ten einde daarover met den prins van Pruissen in overleg te treden en isop het ver nemen dat de prins naar Karlsruhe was vertrokkenmede derwaarts gereisd. Er schijnt nog veel kans te zijn, dat deze stad en niet Erfurtvoor dien rijksdag zal aangewe zen worden. Langzamerhand vermindert hier ter stede de Pruissische bezetting, hetwelk, vooral uit hoofde van het bezwarende der inkwartieringveel genoegen geeft. Italië. Het in verzekerde bewaring stellen van Gar- ribaldi te Genua heeft bij de kamer der afgevaardigden te

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1