jUIDDELBURGSCIIE COURANT. 1 i M°. 110. Donderdag 1849. 13 September. Besturen en Slbmimstratien. haiwel-maatschappij. 0 Buitcttlaub^cftc <Tijbingcu. PR OVIN CIALE~GELDLEENING De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbendendat bij de vroeger aangekondigde en op den 3 dezer maand ten overstaan eener Commissie uit de Edel Groot Achtb. Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie in het openbaar ge dane Uitioting van Aandeelen in de Provinciale Geldleeningen: 1. Van 290,01)0 voor de verbetering der groote Com- municatien in Zeeland 2. Van/'20,000 voorde instandhouding van de bestaande Stooir.bootdienst in het Veer van Vlissingen op Breskens 3. Van 220,000 voor de verbetering der Wegen in het vierde en vijfde District. Zijn uitgekomen de volgende Nummers Van de eerstgenoemde de nummers: 9, 21, 5°? 71* 81, 124; 127, 130, 134, 144» ï5i> 1521öa195, 204, 0-5 en 283; ieder van 1000, zijnde de eenige Aan- zer Negotiatie, welke nog moeten worden afgelost. genoemde de nummers: 11, 17, eii 33, ~en emde Negotiatie de nummers: 4, 31 Sn 208, ieder van f 1000. igevolge de Plans dier Geldleeningen koninklijke besluiten van den 1 December den 29 Julij 1842 no. 56, en van den no. 62 met den eersten Jamiarij aanstaande Tvan den Arrondissements-Betaahneester te Mid- worden afgelostdie der Negotiatie van Jo~ooo nog daarenboven met bijbetaling van twaalf en een half percent Premie op de aflossing; en zulks tegen intrekking der betrokken Obligatien en van de daarbij af gegeven op dat tijdstip niet verschenen Interest-Coupons voor zoo veel betreft de Negotiatien van 20,000 en van 220,000. Middelburg, den 7 September 1849. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. BETALING van TRAKTEMENTEN over het derde Kwartaal 1849ten Kantore van den Betaalmeester en Hee ren Ontvangersonder het Arrondissement Middelburg. De DIRECTIE maakt bekend dat de NAJAARS-INDIGO- en COCHENILLE-VEILINGEN der Maatschappij van 1849, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te AMSTERDAMop Maandag den 24 September 1849 16 Heele 1 Kjsten jAyA INDIG0, liggende aldaar. 2604 Kwart J 137 Kisten Java COCHENILLE, 4 Tegel DITO, met voorbehoud deze hoeveelheid te vermeerderen met on geveer 530 kwart Kisten Java Indigo, wanneer het Schip, waarmede deze aanvoer verwacht wordttijdig genoeg rnogt arriveren. Te ROTTERDAM, op Donderdag den 27 September 1849, 122 Heele 1 Kisten Java INDIGOliggende aldaar. 776 Halveen Kwart J J De Directie geeft bij deze Aankondiging de verzekering dat zijyóör hare gewone Najaars-Veilingenvan 1850, geene andejre Indigo en Cochenille dan de bovengemelde par tijen aan c]|j^fcAt zal brengen. De Not^^^F t de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegevi^^^ Amste^Hf, fén 14 Augustus 1849. VAN DER OUDERMEULENPresident. GOUDSWAARD, Direct.fung. Secretaris. t' COMMISSIE LOOIT VOOR WERK. De COMMISSIE Loon voor Werk heeft de eer bij deze te berigten dat zij in de volgende week weder hare ge wone Inteekenings-Biljetten zal rond zendenten einde door de milde bijdragen der meer gegoede Ingezetenen aan de onderscheidene hulpbehoevenden, die werken willen en kun nen in den aanstaanden Winterzoo veel mogelijkge schikt werk te verschaffenen hen alzoo op de krachtigste en weldadigste wijze te helpen. Zij meent daarbij op nieuw den wensch te mogen te ken nen gevendat men het haar toegedachte nu reeds in eens gelieve in te schrijvenopdat zij daarnaar te beter hare plannen kunne beramen. De Biljetten zullen eene week daarna weder opgehaald worden. Middelburg De Commissie voornoemd den 5 Sept. 1849. Namens dezelve, A. M. CRAMERVoorzitter. HUBERTUS REKKER, Secretaris. ZEEBADEN. De COMMISSIE der BAD-INRIGTING te DOMBURG, maakt bij deze bekend, dat het Buitenbad voor dit Saizoen, na Zaturdag den 15 September zal gesloten zijn. MIDDELBURG, den 12 September. Z. M. heeft benoemd tot lid van het geregtshof van Zuid- Holland mr. J. H. van de Sanderegter in de regtbank te Leyden. Ook heeft Z. M. mr. .7. Rau van Gamerenvice-president van het hof van Gelderland benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft den Russischen grootvorst Konstantijn ter zake van zijn aandeel in de jongste krijgsverrigtingen in Hon garije de Nederlandsche Willems-orde3de kl. vereerd. Uit 'sGravenhage den 10 dezer wordt gemeld: Door Z. M. zijn de heeren, die het gevolg hebben uit gemaakt van Z. K. II. den kroonprins van Zweden en Noor wegen, gisteren met verschillende ridder-orden begiftigd. Gisteren avond is er ten hove eene soirée behouden. Al de leden der Koninklijke Familie waren aldaar bijeen bene vens Z. K. H. de kroonprins van Zweden en Noorwegen. Heden avond ten 10 ure zal Z. K. H. de Kroonprins van Zweden en Noorwegen met hoogstdeszelfs gevolg van hier vertrekken naar Rotterdam ten einde zich aan boord te begeven van de stoomboot op Antwerpen, om van daar de reis verder naar Stockholm voort te zetten. Het groot gala-baldat heden avond ter eere van Z. K. H. bij Z. K. H. Prins Frederik zoude gegeven worden zaluit hoofde van het vertrek van den prins, geen plaats hebben, Naar met verneemt is door Z. K. II. den kroonprins aan den hofmaarschalk en aan den heer de Constant de Re- becque die gedurende het verblijf van Z. K. II. in de resi dentie de dienst als adjudant bij hoogstdenzelve heeft verrigt, eene rijke met edelgesteenten omzette gouden snuifdoos, met het naamcijfer E.ten geschenke gegeven." De regering heeft geantwoord op het verslag der af- deelingen, wegens het ontwerp tot verhooging van uitgaven voor het spoediger openbaar maken van het officieel verslag van de handelingen der kamers. De memorie zegt o. a., die spoedige mededeeling op prijs te stellen maar het is der regering voorgekomen bedenkelijk te zijn thans buiten gewone kosten daartoe te besteden. De regering wil gaarne medewerken om de uitgevers der gewone dagbladenzoo veel dat in haar vermogen is aan te moedigen tot het geven van meer omstandig verslag van het verhandelde in de zitting der kamers. De behoeften der schatkist laten evenwel voor het tegenwoordige niet toe, dat anders te doendan door, de voormelde uitgevers te vergunnen om bij hunne dagbladen op afzonderlijke vellen ongezegeld papier verslag te geven van het verhandelde in de openbare vergaderingen van de beide kamers der Staten- Generaal, van de Provinciale Staten en van de Gemeente radenonder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat op die ongezegelde bijlagen hunner dagbladen niets anders worde vermeld dan die handelingen zonder eenige bijvoeging van hetgeen in die vergaderingen niet is gezegd gelezen of geschied. Aan het voornemen daartoe zal uitvoering worden gege ven door eene wets-voordragt, tot het verleenen dezer ver-' gunning gevorderd. Men schrijft ons uit IJzendijke den 8 dezer Heden werd in onze gemeente het te voren aangekon digde muzijkfeest gevierd; elf muzijk-gezelschappen uit het 4de en 5de district en uit het naburig Vlaanderen te zamen gekomen werden achtereenvolgens door de sociëteit Geduld Overwintmet hare directeuren aan het hoofd binnen ge leid vormden zich vervolgens tot een aaneengeschakelden optogt, en trokken met hunne vaandels, onder het afwisse lend spelen van eenige muzijkstukkende plaats rond om op het doelmatig afgesloten en ruime marktplein aangekomen volgens aangewezene ordede fraai versierde estrade te be klimmen, en door de uitvoering van twee muzijkstukken, naar eigene keuze proeven te geven van hunne muzijkale begaafdheden. Na den afloop hiervan (terwijl inmiddels eene fraaije illuminatie van de markt en het orkest was daarge- steld) werden met korte toespraken aan ieder der opgeko- mene sociëteiten eene keurig bewerkte medaitle uitgereikt, en het geheel door het afsteken van vele vuurwerken besloten, Eene ontelbare volksmenigte uit omliggende plaatsen woonde dit feest bijhet schoonste weder begunstigde het zelve vriendschappelijke vrolijkheid bezielde allen en geene de minste ongeregeldheid heeft dat genoegen gestoord. Dit feest zal dus gewis bij allen die er deel aan namen eenen goeden indruk hebben te weeg gebragten een aangenaam aandenken achterlaten." en alzoo bewijzen van bekwaamheid zal gegeven hebben/ De onder-officieren die op deze school mogten geplaatst en'yar. daar naar de Indien vertrokken zijn zullen aldaar hanne stu* dien moeten voortzetten en binnen de twee jaren in de Oost als officieren geplaatst worden. Er zal alzoo voor jongelin gendie de school te Harderwijk zullen bezoeken, gelegen heid bestaan om binnen den tijd van vier jaren als officie ren in Oost-Indien in dienst te treden. In de algemeene vergadering van aandeelhouders in de Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij11. vrijdag, onder voorzitting van den heer mr. Faber van Riemsdijkte Am sterdam gehouden, zijn vertegenwoordigd 61,792 aandeelen uitbrengende 1762 stemmen, van welke alleen 1666, van Engelscbe aandeelhouderswerden uitgebragt door den heer mr. Donker Curtius. De vergadering is tot den 14 dezer verdaagd. In de op den 10 dezer te Rotterdam door de Neder landsche handel-maatschappij gehoudene veiling van 69,577 kranj. en kan. Java suiker, is alles naar kwaliteit verkocht van f 26 tot f 34J. Men verneemt dat het pand van den heer van Putten op de Wijnhaven te Rotterdam is aangekocht tot het bouwen eener kerk voor de orde der Jezuitenwelke thans reeds in een nabij gelegen pand godsdienst-oefeningen houdt. De cholera berigten zijn over het geheel niet ongunstiger alleen in Utrecht en Montfoort blijft die ziekte nog hevig voortduren. Men schrijft uit Curapao van den 25 julij, dat de gou verneur Elsevier dien dag naar het eiland Bonaire was ver trokken. Bij de terugkomst zou de gouverneur het eilandje Klein-Cura^ao aandoen om er den eersten steen van den vuurtoren te leggen. Met den 15 der aanstaande maand zal de bouw van dezen toren een aanvang nemen. i r i 1 Engeland. Londen 8 september. De gewezen mi nister van buitenlandsche zaken, graaf van Aberdeenis verleden maandag te Balmoral bij H. M. de koningin aangekomen en zou daar tot woensdag blijven. De komst van dien staatsman heeft aanleiding gegeven tot vele gissin gen doch het scheen dat zijn bezoek slechts in verband stond met den vroeger voorgenomen uitstap van het koninklijk gezin naar zijn zomerverblijf Haddo-House, en men meen de nu dat H. M. zich niet derwaarts zou begeven. Men verzekert, dat de in Ierland aanwezige krijgs- magt eerlang weder verminderd zal worden. Het is thans daar ongemeen rustig, en het blijkt meer en meer, dat het verblijf der koningin in dat land een zeer goeden indruk ge- maakt heeft. In een woensdag te Balmoral gehouden kabinetsraad is besloten tot het uitschrijven van openbare gebeden naar aan leiding der groote sterfte door de cholera. De brief van den president der Fransche republiek aan zijn ordonnans-officier Neyheeft hier geen grooten in druk gemaakt. De hertog van Wellingten moet gezegd heb ben dat dit stuk meer Fransch dan staatkundig is. Lola Montesthans mevrouw Healdis met haren. echtgenoot te Londen terug. Terwijl men gisteren gereed stond het dagblad de Stan dard af te drukken ontving de drukkerij een onwelkom be zoek een groote stiervan de marktplaats naar het slagthuis onderwegtrad binnen en geraakte tusschen twee persen beklemdzoodat men een kwartier uurs bezig moest zijn om dien lastigen gast van daar te verwijderen. Luidens berigt uit Rio-Janeiro is een slavenhalerdie door een Engelsch oorlogs-stoomschip werd gejaagdnabij die plaats op strand geraaktwaarbij 200 van de 600 Negers verdronken de overigen reddeden zich zeiven of werden door het stoomschip gered. Men heeft tevens vernomendat twee andere slavenschepen met volle ladingen hebben weten te ont komen. Uit Zwolle 10 september schrijft men Gisteren morgen hadin de vroegpreek in de Bethle- hemsche kerk een aandoenlijk voorval plaats. Ds. L. Vroom die er de dienst waarnam werd in het midden zijner rede gestoord door eene vrouwdie door stem en gebaren de gemeente in opschudding bragtonder het uiten van woor den die gemoedsbezwaren schenen aan te duidenwelligt veroorzaakt door een ontwaakt geweten. De ontroering was algemeen en velen moesten de kerk verlaten van daar dat ds. Vroom de godsdienst-oefening met eene korte toe spraak eindigde wijl er aan eene hervatting niet te denken viel. De vrouw is dadelijk adergelaten en kort daarop vertrok ken voorgevende als reden harer handelwijze, dat zij voor den aanvang der kerk sterk was aangedaan op het zien van eene haar tegenkomende lijkstatie. Men verneemt dat Z. M. bepaald heeft, dat te Har derwijk zal worden opgerigt eene volontaire school, tot op leiding en onderrigting van jongelingen, die als officierenen onder-officieren in de Indien in dienst verlangen te treden. Geen der jongelingen zal naar de Indien vertrekken dan i nadat hij twee jaren te Harderwijk als onder-officier gediend Duttschland. Weenen 6 september. Koraorn heeft zich tot heden toe niet overgegeven. Veel opzien baart een geschriftdat bij den Poolschen zendeling Czaplickie, die te Breslau in hechtenis werd geno men gevonden is. Het betreft eene conferentie, die te Pa rijs heeft plaats gehad tusschen prins Adam Czartoryski graaf TelekySzarvady Pulski en Rieger en waarin beslo ten zou zijn tot de ontbinding van de Oostenrijksche mo narchie en tot een verbond tusschen de Oostenrijksche pro vinciën en het vrije en onafhankelijke Hongarije. De keizer zal den 15 dezer naar Cilli vertrekken, de opening van den spoorweg van deze plaats naar Laibach bijwonen en ir. laatstgenoemde stad met den koning van Na pels en den groothertog van Toskane eene conferentie heb ben. Men spreekt er zelfs van dat Z. H. de paus zich naar Laibach zou begeven in allen gevalle twee kardina len derwaarts zenden zal om den keizer te verwelkomen. Daar de keizer den veldmaarschalk Radetzky en generaal Hess naar Weenen opontboden heeft vermoedt men niet zonder grond dat beiden de onderhandelingen te Laibach zullen bij wonen. Behalve denminister presidentprins Schwarzenberg en den minister van koophandel von Bruck, zal nog een tal rijk gevolg den keizer vergezellen die bij zijne terugkomst een gedeelte der Kroatische militaire grenzen passeren zal. Eergisteren is de hertog van Bordeaux onder den naam van graaf Chambordhier aangekomen. Goergey iszoo men zegtreeds in Gratz en geheel

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1