Bü Vonnis op den derden September door de Arrondis sements-Regtbank te GOES gewezen'en behoorlijk geregis treerd is de Heer ADRIAAN HENDRIK CIJSOUW wonende te Neuzen op eigen verzoek, ter zake van zwak heid zijner vermogensgesteld onder curatele. LIKDERTAFEL CONCORDIJ m ^Ibocrtetitieu. De Curators in het Faillissement van ARIE SCHAAP Winkelier te Groedemaken bekend, dat de rangregeling met de daartoe behoorende bewijzen in gezegd Faillissement, ter Griffie der Arrondissements-Regtbank te Middelburg is ne dergelegd om aldaar ter inzage van een iedergedurende veertien dagen, na deze aankondiging te verblijven. piet Gemeente-Bestuur te BRESKENSverlangt eenen ONDERMEESTER, die den Onderwijzer op de Dagschool behulpzaam kan zijn des avonds onderwijs in het Fransch kan geven, en in staat is, des noodsde Kerkdienst te ver- rigten. Het salaris zal boven Kost en Inwoning Bewas- schen en eene vrije Kamer, ruim 100 bedragen. Belang hebbenden adresseren zich met franco Brieven, aan het Post kantoor te Breskeus. Woensdag den 12 September 1849. die van al de vorige weken, en bedroeg driemaal de gemid delde van andere jaren in dit getijde des jaars. Ook te Dublin heeft de cholera gedurende de laatste da gen vele slagtoffers gemaakt. Uit Westindie zijn tijdingen tot 14 augustus ontvangen. Te Carthagena heeft de cholera nagenoeg een vierde der be volking ten grave gesleeptmaar was nu afnemende. Op Kayti bleven bloedige twisten voortduren. HHIII-T I Polen. Te IVarschau is den 3 dezer de volgende dagorder des keizers aan het leger bekend gemaakt Mijne kinderen 1 God heeft uwen ijver uwen manne'.ij- ken moed uwe onvermoeide volharding gezegend. Gij hebt uwen pligt gedaan mijne kinderen en de opstand is onder drukt. Waar de vijand zich verstoutte u af te wachten daar hebt gij hem overwonnen en de vlugtenden op den voet vervolgende, hebt gij ten laatste een zeldzaam verschijnsel ge zien de geheele vijandelijke legermagt heeft de wapenen nedergelegd en zich onvoorwaardelijk aan onze genade onder worpen. In den loop v^an twee maanden werden door ons vermeesterd of aan ons overgegeven 150 vaandels en stand aarden en 400 stukken geschut en meer dan 80,000 opstan delingen legden de wapenen neder. Eere en roem zij u, eere en roem zij uwen zegevierenden aanvoerder. Gij hebt, als altijd u den naam van het roemrijke Russische leger waardig betoond. Ik dank u allen en een ieder van u in het bijzonder. Ik ben met u tevreden ik ben trotsch op u. NIKOLAAS." De Russische troepen zetten hunnen terugtogt uit Honga rije onafgebroken voort. Duitschland. IVeenen 3 september. Morgen loopt de wapenstilstand met de bezetting van Komorn ten einde. Indien zij zich niet overgeeft, zijn de Oostenrijkscbe gene raal Nugent en de Russische generaal Grabbe belast met de belegering. Men meent zich echter te mogen vleijen dat het zoo verre niet zal komen. Ook Peterwardin schijnt zich nog niet te willen over geven. Oorzaak daarvan is de oppositie der officieren van het garnizoen die vroeger in Oostenrijksche dienst stonden en de vrees voor het lot, dat de overloopers wacht. De opstand in Bosnië neemt een bepaald karakter aan en men vreest dat het den een of anderen Poolschen revo- lutionnair na den ongunstigen afloop van den Hongaarschen opstand en bij de onmagt des sultans in de provinciën, in het hoofd zal komen daar eene militaire gastrol te vervul len ten einde Oostenrijk nieuwe ongelegenheden te berok kenen. De zaak wordt des te erger, dewijl zich een aantal Europesche vlugtelingen in de Turksche provinciën vereeni gen sedert hun het verblijf te Konstantinopel ontzegd is. Men zegt dat het beslist is dat in Oostenrijk eene be lasting op de inkomsten zal worden ingevoerd, en wel van 3 pet. op de zuivere revenuen. In Hongarijen zou over het geheele gebied de regie op de tabak worden gelegd. Eerlijn 6 september. Heden zijn in de tweede kamer de beraadslagingen geopend over de betrekkingen van Pruissen tot en in de constitutie van Duitschland zonder dat het nog tot eene stemming is gekomen. De berigtgever was de heer von Beckerath, die op den voorgrond stelde, dat Duitsch land en Pruissen wederkeerig aan elkander verbonden behoe den te zijn, ter vestiging hunner magt en gezag, en ter be vordering hunner welvaart. Wij zullen het onze daartoe aanwenden (zeide hij) en indien de overige Staten de hand niet willen leenen zullen wij de schuld niet dragen; maar dan zal Duitschland zich in Pruissen oplossen en deze laatste mogendheid het brandpunt worden van het Duitsche vaderland." De heer Reicher.spergerde voorstander van het groote vereenigde Duitschland, sprak krachtig voor het verblijven van Oostenrijk in het naauw vereenigde Duitsche verbond doch het ontbrak niet.aan sprekers, welke duidelijk betoog den dat dit met de steeds in stand blijvende Oostenrijksche constitutie niet mogelijk was. De bestaande goede verstandhouding tusschen den rijks bestuurder aartshertog Johann en den prins van Pruissen maakt hier een zeer aangenamen indruk. Heden is hier het stellig berigt ontvangen dat Hessen- Darmstadt tot de Pruissische geoctroijeerde constitutie is toe getreden. Frankfort 6 september. Naar den uitdrukkelijken schijn te oordeelenzijnde tusschen Pruissen en Oostenrijk bestaan hebbende geschillen zoo goed als uit den weg geruimd, en zijn de vroegere vriendschappelijke betrekkingen tusschen die mogendheden hersteld. Omtrent de zamenstelling van het nieuw centraal bewind is echter nog niets met zekerheid be kend alleen verzekert men dat de aartshertog Johann onze stad nog niet denkt te verlaten en dat het gerucht, dat de vroegere Palatyn van Hongarije, aartshertog Stephan deel zou nemen aan een nieuw centraal bewind van allen grond ontbloot is. Prins Leopold van Beijeren welkezoo men verzekert, lid van het centraal bewind zal worden, wordt h-ier verwachtzoodra hij de Beijersche kamers zal hebben geopend, waarmede hij door zijnen broeder, den koning, is belast. De senaat onzer stad houdt zich heden bezig met het over wegen der vraag, of Frankfort tot het drie-koningen-ver bond behoort toe te treden. Het is niet meer twijfelachtig, of die vraag zal bevestigend beantwoord worden. Onze stad is sedert eenige dagen vervuld met vreemdelingen. Hamburg 4 september. Deensch-Sle-eswijk is thans door 4000 man Zweedsche troepen bezetdie last hebben eene naauwkeurig onzijdigheid in acht te nemen. Het gedrag dezer forsche krijgslieden is zeer loffelijk, 's Morgens bij het appel rukken zij uit er wordt een gebed gedaan en twee verzen uit een kerkelijk gezang gezongen even als zulks ten tijde van Gustaaf Adoif in den dertigjarigen oorlog plaats had. Dit vroom gebruik wordt niet dan in bijzondere geval len verzuimd. Italië. Men verzekerde als stellig dat de Fransche regering instructien naar Rome gezonden heeft, strekkende, om van de regerings-commissie van kardinalen te Rome vrij zinnige instellingen voor het Romeinsche volk te eischende commissie zon echter geweigerd hebben daaraan te voldoen. Ten gevolge van deze weigering zou een ordonnans-officier- van den president der republiek op nieuw met instructien naar Rome vertrokken zijn welke niets minder behelzen dan een magtiging aan generaal Rostolan, om zich meester tema ken van een bewind, van hetwelk de kardinalen een zoo ge vaarlijk gebruik maken. Men voegde bij dit allesdat de instructien aan bovengemelden generaal den volgenden dag op eene half-officiele wijze in den Moniteur zouden verschijnen. Natuurlijk vereischt dit gerucht nog allezins bevestiging. Echter schijnt uit eene proclamatie van generaal Rostolan aan de Fransche armee, waarvan de Italiaansche dagbladen slechts een uittreksel mededeelen te blijken dat deze ge neraal krachtiger instructien ontvangen heeft dan Oudinot. Zoo leest men er onder anderen de volgende zinsneden in De zending welke de regering aan onze wapenen heeft toe vertrouwdis nog niet geëindigd. De armee zal de stad Rome en de kantonnementen blijven bezetten. Hare positie, tot nu toe in zekeren zin provisioneelzal gewijzigd wor den naar mate een meer duurzaam verblijf dit zal vereischen. Ik zal niets verzuimen om uw welzijn te bevorderen en u te handhaven op den post, dien gij verkregen hebt." Bij het in bezit nemen van Venetie heeft de maarschalk Radetsky de nieuwe bezetting dier stad bestaande uit 7,000 manop de St.-Marcus-plaats iu oogenschouw genomen. De Venetianen erkennen dat zij door de Oostenrijkers grootmoedig worden behandeld. Frankrijk. Parijs 6 september. De permanente commissie van de wetgevende vergadering is heden bijeen geweest. De heer Moli was van Champlatreux herwaarts gekomen 0111 deze zitting bij te wonen. De minister De- faure heeft verslag gedaan van den toestand des lands zoo wel als van de hoofdstad. Zoo het schijntis dit verslag, wat betreft de handhaving van orde en rust, zeer voldoende geweest; immers de commissie heeft begrependat er nog geene noodzakelijkheid bestond om de wetgevende vergade ring op nieuw bijeen te doen komen. Parijs 7 september. Een brief, dien de president der republiek aan zijn adjudant Edgard Ney heeft geschreven en die heden in al de dagbladen is opgenomen heeft hier den levendigsten indruk gemaakt. Tot hiertoe hield een ieder zich overtuigd dat er tusschen de Fransche regering en den paus een zeker misverstand heerschtemaar niemand kon denken dat het zoo ver zou gaan als uit den brief des presidents schijnt te blijken. De bedoelde brief is van den volgenden inhoud Parijs18 augustus. Mijn waarde Neyde Fransche republiek heeft geen armee naar Rome gezonden, om de Italiaansche vrijheid te onderdrukkenmaar integendeel om haar te regelen door haar voor eigene bui tensporigheden te bewaren en haar een vasten grondslag te geven, door op den pauselijken troon dien vorst weder te plaatsen die het eerst zich aan het hoofd der beweging had gesteld voor alle nuttige hervormingen. Ik verneem met smart, dat de goede bedoelingen van den II. Vader gelijk ook onze werking vruchteloos blijven, tegenover vijandige hartstogten en invloedenwelke de terugkomst des pausen zouden willen gronden op verbanning en dwingelandij. Zeg uit mijn naam aan den generaaldat hij in geen geval mag toelaten, dat onder bescherming der driekleurige vlag eenige daad geschiedewelke het karakter onzer interventie zou kunnen doen miskennen. De wereldlijke magt van den paus kan mijns inziens hersteld worden op de volgende voorwaarden algemeene amnestie; het bestuur in handen van leeken het code Napoleon en eene vrijzinnige regering. Ik heb mij personeel beleedigd gevoeld bij de lezing van de proclama tie der drie kardinalen waarin geene melding wordt gemaakt van den naam van Frankrijk of van hetgeen onze dappere soldaten hebben geleden. Elke beleediging onzer vlag of aan de Fransche uniform aangedaan, treft mij diep. Beveel den generaal wel aan dat hij te kennen geve dat indien Frankrijk zijne diensten niet verkoopthet ten minste eischt, dat men het dank wete voor zijne opofferingen en zijne tus- schenkomst. Toen onze legers Europa doorkruisten lieten zij ten bewijze van hunnen doortogt na, de vernietiging van de misbruiken der feodaliteit en de kiemen van de vrijheid. Men moet niet kunnen zeggen, dat in 1849 een Fransch leger in een anderen zin heeft kunnen handelen en andere uitkomsten te weeg brengen. Verzoek den generaal het leger in mijn naam te bedanken voor deszelfs edele houding. Ik heb gehoord, dat het stoffelijk zelfs niet behandeld is gelijk het zulks verdiende. Ik hoop, dat hij onverwijld dezen staat van zaken zal doen ophouden. Niets moet worden verzuimd om onze troepen behoorlijk te huisvesten. Ontvang enz. LODEWIJK NAPOLEON BONAPARTE." Op dezen brief, die men niet enkel voor de bijzondere denkwijze van den schrijver, maar voor de uitdrukking van de gevoelens van het Fransch kabinet meent te moeten houden is thans al de aandacht gevestigd en verdringt de belangstelling in alle andere zaken. Zoo wel in Frankrijk als in Rome heeft dat schrijven van den president aan zijn aide-de-camp diepen indruk gemaakt en leidt tot velerlei beoordeeling en gevolgtrekking. Sommigen gaan reeds zoo ver van een oorlog met Oostenrijk en Napels er uit te voor spellen anderen zien er niets anders in dan een verzoek tot de invoering der constitutionele bepalingen die reeds te Gaêta waren aangenomen en gelooven derhalve dat de zaken zich wel zonder groote botsingen zullen schikken. Bovendien deelt het Journal des Dóbats een brief mede, volgens welken de kardinalen te Rome zouden verklaard heb ben de voorwaarden, door het Fransche gouvernement voor geschreven, niet te kunnen aannemen. Die tegenstand der kardinalen is klaarblijkelijk de vrucht van Oostenrijks in- trigues en niemand weet nog tot welk eene hoogte de zaak kan gedreven worden. Gisteren liep er een gerucht, dat de generaal Rostolan last had ontvangen, 0111 zich in onvoorziene omstandigheden van het gezag meester te maken. Die geruchten verkrijgen heden veel waarschijnlijkheid. Gisteren hield de commissie van 25 weder eene verga dering en beraadslaagde voornamelijk over de Italiaansche aangelegenheden en den inwendigen toestand van Frankrijk. De lieer Dnfaure en generaal Changarnier voerden bij die gelegenheid het woord. Men verzekert dat mevr. de marquizin van Douglas nicht van den presidenteene volkomene verzoening heeft te weeg gebragt tusschen den president en zijn oom den ex-ko ning Jérómedie sinds de ongenade van zijn zoon daarover zekere gevoeligheid had betoond. De koningin van Spanje heeft aan den generaal Chan garnier het groot cordon der orde van Karei IIIgeschonken. Zondag den 9 zal de president de inwijding van den spoorweg van Parijs naar Tonnerre bijwonen. Hij zal zich niet tot aan Tonnerre maar alleen langs de linie van Lyon tot Sens begeven. De ondergeteekende maakt bij deze dankbare melding van den ontvangst der navolgende giftenten behoeve der onge- lukkigen in zijne gemeente: 1 september van N. N. ƒ2,50. 2 september uit de collecte in de N. K. des voorm. 1, id. des avonds van V. 1van L. ƒ20, een coupon gr. ƒ6,1 81. 4 sept. van -ü°ff 5 uit de coll. in de K. K. 25 idem van K. 1idem 1; 5 sept. van N. N. 5. Door Ds. J.J. van Deinse2 sept. van N. 'N. een coupon gr. 12,37!-, van L. X. in goud 10; 3 sept. van T. 50 ct., uit de coll. in de K. K. ƒ2,50; 4 sept. van S. W. 1van D. ƒ2,50 5 sept. een pakje met vier giften: van V. ƒ2,50, van M. 50 ct. van C. 50 ct.van I. 50 ct.nog op 5 sep tember 2,50, 2, van Z. 2; 6 sept. 75 ct.10 in goud; 7 sept. ƒ2,50; 8 sept. van Ds. .7. P. Hasebroek 5, en door Ds. Borsiits, 2 sept. uit de coll. K. K. des voorm. 50 ct.terwijl hij de vrijheid neemt, nogmaals de ongeluk- kigen in zijne Gemeente aan de milddadigheid van Middel burgs ingezetenen dringend aan te bevelen. Middelburg, 10 Sept. 1849. b. s. van deinse. P[eden beviel vrij voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER Vrouwe M. J. E. BREVET geliefde Echt- genoote van Terneuzen J. STROOTMAN den 6 September 1849. Ingenieur van den IVaterstaat. pjeden beviel voorspoedig van eene welgeschapene DOCH TER R. J. van ZON Echtgenoote van Middelburg J. E. de GROOT, den 8 September 1849. PJeden beviel voorspoedig van eene DOCHTERmijne ge liefde Echtgenoote, N. van WILLIGEN. Middelburg J. H. KNEETEMAN den 10 September 1849. Mr. Stukadoor. Algemeene kennisgeving. PJeden overleed te Delftonze geliefde Zuster en Be- huwd-Zuster, W. BORKING Weduwe van J. WALING, in leven Onderwijzer binnen deze Stad. Middelburg D. BORKING Gz. den 6 September 1849. Mede uit naam der overige Betrekkingen. Algemeene en bijzondere kennisgeving. GEREGTELIJKE AANKONDIGING. Middelburg, den 10 September 1849. De Curators voornoemd IIUBERTUS REKKER. M. MAZURE. De Officier bij de Arrondissements-Regtbank te Goes. J. DE BACKER. QPENBARE VERKOOPING binnen Middelburg, in Zeeland, aan den Branderijmolen, Donderdag den 13 Sep tember 1849, des voormiddags ten ii ure, ten overstaan van den Loyds-Agent, om contant geld, van een partijtje KATOENEN GARENS, bestaande uit 139 Stuks Ketting- Garen, en 1100 Pond Inslag,- alles door Zeewater zwaar beschadigd, aangebragt per Schip Stad EnschedeKapitein Helthuisden 21 Augustus laatstleden. Xe huur tegen November het HUIS op de Noordzijde van den Dam, Wijk N. No. 5, te bevragen in de Koe poortstraat Wijk N. No. 30. Pe koop, op approbatie, twee zeer fraaije en extra HAZEWINDHONDEN te be- ggfgyjjg vragen bij C. F. E. Calont Landman in de Ge meente IJZENDJJKE. Xerstond eene MEID benoodigd; adres bij de Uitgevers dezer Courant. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS?"

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 2