C O U li A IV 11 September. 23e$Uttren co Slbmintetiratien. 33hmcul&n&0chs; &ijbittgcn. 35uitcnlanb0chc <Tijï>ui0Cti. PROFINCIALE GELDLEENING. De STAATSRAADGOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbendendat bij de vroeger aangekondigde en op den 3 dezer maand ten overstaan eener Commissie uit de Edel Groot Achtb. Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie in het openbaar ge dane Uitloting van Aandeelen in de Provinciale Geldleeningen: 1Van 290,000 voor de verbetering der groote Com- municatien in Zeeland 2. Van ƒ20,000 voorde instandhouding van de bestaande Stoombootdienst in het Veer van Vlissingen op Breskens-, 3. Van ƒ220,000 voor de verbetering der Wegen in het vierde en vijfde District, Zijn uitgekomen de volgende Nummers: Van de eerstgenoemde de nummers: 9, 21, 50, 72, 81, 124; 127, 130, 134, 144» I51» I52» 162; 195, 204, 247, 275 en 283; ieder van 1000, zijnde de eenige Aan deelen dezer Negotiatie, welke nog moeten worden afgelost. Van de tweede genoemde de nummers: 11 17, en 33, ieder van 500 en Van de laatstgenoemde Negotiatie de nummers: 4, 31 50, 92, 101, 116 en 208, ieder van 1000. Welke mitsdien ingevolge de Plans dier Geldleeningen gearresteerd bij Koninklijke besluiten van den 1 Deceinbei 1822 110. 70, van den 29 Julij 1842 no. 56, en van den 28 Jnnij 1845 no. 62, met den eersten Jamarij aanstaande ten Kantore van den Arrondissement?-Betaalmeester te Mid delburg zullen worden afgelost; die der Negotiatie van 290,000 nog daarenboven met bijbetaling van twaalf en een half percent Premie op de aflossing; en zulks tegen intrekking der betrokken Obligatien en van de daarbij af gegeven op dat tijdstip niet verschenen Interest-Coupons voor zoo veel betreft de Negotiatien van 20,000 en van 220,000. Middelburg, den 7 September 1849. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. V ERP ACHTING TOLLEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigen bij deze een iegelijk dien zulks zou mogen aangaan dat op Donderdag den 20 September aan staandedes voormiddags ten elf ure, ten Raadhuize zal worden overgegaan tot de Verpachting van den TAUX der TOLLENop den Straatweg tusschen de Steden VIissingen en Middelburgliggende de conditiën dezer Verpachting van heden af ter lezing voor een iegelijk ter Griffie van laatstgenoemde Stad. Middelburg, den 10 September 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKEllKE. Ter ordonnantie van Hun-Edel Achtbare M. F, LANTSHEER. OPENBARE VERPACHTING VAN DOMANIALE GOEDEREN gelegen in het VIJFDE DISTRICT DER PROVINCIE ZEELAND. Door den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gentals daartoe behoorlijk gemagtigdzal ten verzoeke van den Notaris C. E. Verniandel, residerende te Sas-van-Gent, op Maandag den 24 September 1849, des morgens om 10 ure, in het Logement het IVapen van Zeelandbewoond bij de Weduwe de Rechterte SAS-VAN-GENT, worden over gegaan tot de Openbare Verpachting van 4 Perceelen GRASGEWASSEN der Fortificatie-Gronden te Sas-van-Gent; 2 Perceelen WEILAND, gele gen in de Gemeenten Axel en Westdorpe; 2 Ei landen als SCHOR gelegen in het Sassegathet SCHOR genaamd de Kleine Stellede SCHORREN rond den Angelina-Polderdie voor de Zeedijken van de Polders Koegors, Melo Kruis, Nijs, Hoog land, 's Heer-Arendskerke en Ruymersdijk; Louisa Nieuw-Kieldrecht cn Prosper, respectivelijk gelegen onder de Gemeenten Hoek, Philippine en Biervliet, Neuzen Grauw en Langendam Hontenisse Osse- nisse en Clinge en eindelijk het SCHOR of de Plaat van Saftingen zoomede 2 Perceelen VISSCHE- RIJEN en 14 Perceelen GRASGEWASSEN, be- hoorende tot de Kanalen van Neuzen en Hulstden ouden Afsluitdijk in het Axelsche Gatdien in de Axelsche Vlakte en de Tragels van laatstgemelde Vlakte. Alles breeder omschreven bij de voorwaarden van Ver pachtingwelke ter lezing zullen liggen ten Raadhuize'te Sas-van-Gent, Westdorpe, Axel, Hoek, Philippine, Bier vliet, Neuzen, Grauw, Ossenisse Clinge, St. Jansteen en Zaamslag in het Logement van Zeeland, te Sas-van-Gent, en ten Kantore van den Notaris Vermandei aldaar; terwijl ten Kantore van vorengemelden Ontvanger der Domeinen nadere inlichtingen zijn te bekomen. De Ontvanger der Domeinen voornoemd T. W. van ZUYLEN van NVEVELT. PROMOTIE. De RECTOR van het STEDELIJK GYMNASIUM maakt bekend, dat de gewone jaarlijksche Promotie zal plaats heb ben op Woensdag, 12 September, des voormiddags ten elf urein de Engelsche Kerk. Bij deze gelegenheid zullen Oratiën worden gehouden door de Leerlingen L. F. van Panhuys de Demetrio Poliorcete J. van der Beke Callenfels de Q. Sertorio L. II. Slotemaker, de Demosthene welke Jongelieden daarnaieder met een' Prijs begiftigd eervol ontslag van het Gymnasium zullen erlangen. Verder zullen de Leerlingen: C. P. Pous Koolhaas, W. F. de Jonge, C. J. Pické, W. F. van Deinse J. P. Ber denis van Berlekom W. E. van PanhuysM. van Lissa J. D. C. Delhvig N. J. van IJsselsteyn J. W. M. Scho- rer W. L. Schorer en G. Gaun Dunn aan HH. Curatoren hunnen dank voor de ontvnngene Boekgeschenken betuigen in de Latijnsche taal, L. F. van Panhuys, in de Engelsche, W. F. de Jonge in de Hoógduitsche A. J. van Eekelen in de Nederduitsche en W. F. van Deinse iu de Fransche. taal. Bij deze bekendmaking voegt de ondergeteekende de uit- noodiging aan allen, die in deze plegtigheid belangstellen, om haar met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Middelburg, 8 Sept. 1849. De Rector voornoemd, H. POLMAN KRUSEMAN. MIDDELBURG, den 10 September. De bij het ontwerp van gemeente-wet gevoegde tabel,J aan wijzende de somin de directe belastingen te betalen om kiezer te kunnen zijn voor de benoeming van raadsleden luidt voor Zeeland aldus: Middelburg 31; Goes 25; Zierikzee 24; in de overige gemeenten 16. De Nederl. Staats-courant van 9 en 10 sept. deelt het programma mede voor de opening van de vergadering der Staten-Generaal op maandag den 17 dezer; hetzelve behelst het gewone ceremonieel. Men meent uit eene goede hand te weten, dat Z. Exc. de minister van marine Rijkbenevens de secretaris-gene raal Quarles van Ufordstellig met 15 september zullen aftredenen zulks niettegenstaande alle daartoe van hooger- hand aangewende pogingen. Van de vermoedelijke opvol gers van beide genoemde heeren schijnt nog niets met ze kerheid bepaald te zijn. QAmst. Ct.j In de zitting van den Hoogen Raad, van den 6 dezer, heeft de advokaat-generaal Gregory conclusien genomen in de bekende zaak van Henri de Bourbon contra den Staat der Nederlanden, en geconcludeerd tot adjudicatie van den eisch. De advokaat-generaal heeft, naden loop der onderwerpelijke procedure kortelijk te hebben herinnerdals slotsom zijner overtuiging kenbaar gemaaktdat de gegrondheid der vorde ring aan geenen redelijken twijfel kan onderhevig zijn dat niet de beginselen van het burgerlijk regtmaar van het staatsregt op de onderwerpelijke zaak van toepassing zijn dat de eischer niet schroomvallig behoefde te onderzoeken in hoeverre de daarbij betrokken minister al dan niet binnen den kring zijner wettige attributen had gehandeld. De ad vokaat-generaal herinnerde de discussien van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal nopens deze zaak, en bepaaldelijk dat het gevoelen van slechts één lidten betooge dat de Staat niet aansprakelijk zou zijn, schier eenparig door al de leden en ook den minister van binnenlandsche zaken is ge wraakt.. De uitspraak is bepaald op 5 october aanstaande. Men schrijft uit 's Gravenhage den 7 dezer Van eene geloofwaardige zijde verneemt men dat op gisteren door Z. M. de reorganisatie van het leger is goed gekeurd deze zou meer bepaaldelijk plaats hebben met be trekking tot de kavallerie; de thans bestaande vier regemen- ten zullen geformeerd worden tot twee regetnenten zware en twee regementen ligte dragonderswaardoor het wapen der lansiers zal komen te vervallen ten opzigte der infanterie zal er slechts eene verandering van indeeling plaats hebben." Laatstleden donderdag morgen heeft er op het Alexan- ders-veldte 's Hage, eene groote wapenschouwing over de troepen der residentieen over het eerste bataillon grena diers in garnizoen te Delftter eere van Z. K. H. den kroonprins van Zweden en Noorwegen plaats gehad. HH. KK. 1IH. de kroonprins van Zweden en Noorwegen en Prins Frederik der Nederlanden woonden deze revue bijverge zeld van hunne staven. De troepen hebben verschillende groote manoeuvres uitgevoerd. De kavallerie en artillerie hebben op nieuw hare bedrevenheid en vlugheid doen uit komen. De kroonprins heeft bij herhaling hoogstdeszelfs bijzondere tevredenheid te kennen gegeven. De generaal Spengler voerde het kommando over deze troepen. In weer wil dat het houden dezer wapenschouwing weinig bekend waswas er eene groote menigte zoo in rijtuigen als te voet, daarbij tegenwoordig. Fraai weder begunstigde deze luisterrijke wapenschouwing. Naar men verneemtinoet het in april van dit jaar alhier in werking gekomen ziekenfonds aanvankelijk aan deszelfs doel beantwoorden en schijnen reeds in de zestig huisgezinnen in hetzelve opgenomen te zijn. Buiten de voor- deelen aan dit fonds verbonden zoo als de vrije keus van doctor, chirurgijn, apothecar (ten gevolge van de bijna eenparige medewerking van alle kunstgenooten) moet er te vens een vrij zekere waarborg bestaan voor de deugdelijk heid der medecijnen waardoor aan een groot hoofdvcreischte voldaan is geworden. Mogten dan ook, bij de zoo gunstige ziektegesteldheid van dezen zomervele huisgezinnen zich voor alsnog aan de deelneming onttrokken hebben zoo mag men thans verwachtendat zjjbij de beginnende najaars- ziekten hun belang beter in het oog zullen houden, en van het den 18 dezer maand ingaande nieuwe kwartaal ge bruik maken, hetgeen, naar aanleiding van het Iregtèment voor hen altijd het voordeeligst is. In de op 11. donderdag te Amsterdam door de Nëtfèrl. Handelmaatschappij gehouden veiling van 277,609 balen Ja va en 15 balen Maccassar koffij is alles naar kwaliteit van 22 tot 33 cents verkocht. De afloop der koffij veiling is zeer gunstig geweest. Als de 19,000 balen nog te Middelburg te veilen in de verhouding tot de besteede prijzen te Rotterdam en te Am sterdam worden verkocht, dan heeft de veiling, globaal be rekend, ij- millioen gulden meer opgebragtdan men die eene maand te voren taxeerde ruim 3 millioen gülden meer dan naar de taxatie van de voorjaars-veiling, en ruim 4]- millioen gulden meer dan naar die van september 1848. Men schrijft van het Nieuwe Diep6 september „Gisteren avond is alhier binnengekomen de tot de Rus sische St.-Petersburger Yacht-Club behoorende schooner no. 19 van de Yacht-lijst, genaamd Tsaritsa kominandant de luit. Grevieaan boord hebbende den Russischen prins Kot- choubykomende van Petersburg. „Deze schooner is van eene zeer fraaije bouworde, 184 tonnen groot en behoort te Kroonstad te huis. De prins komt alhier om ons land te bezoeken zul lende de schooner vooreerst in deze haven blijven liggen." [Gemelde schooner is gisteren ter reede van Vlissingen gearriveerd, óm, na eenig oponthoud, van daar naar Lon den te vertrekken.] Staten-Generaal. tweede kamer. Zitting van 7 september. Is ter kennisse der vergadering gebragt, dat door de af- deelingen tot hare respective rapporteurs benoemd zijn Voor het wets-ontwerp omtrent de pensioenen voor amb tenaren en geëmploijeerden aan 'sRijks werven de heeren: IVijnaendtsvan VoorstSmit, van Rijckevorsel en van Walcherenvoor het wets-ontwerp tot heffing van provin ciale opcenten in Overijssel de heeren: Wijnaendtsvan Voorst, Smit, van Rijckevorsel en Schijfervoor het wets ontwerp betreffende het fonds van proces-kosten de heeren Backer van Voorst, Engelen, van Rijckevorsel en Fokker. Voorts heeft de commissie van rapporteurs voor de beide wets-ontwerpen betreffende het muntwezen haar algemeen verslag uitgebragt, en zijn de beraadslagingen over die wets ontwerpen vastgesteld op dingsdag den 11 dezer, des voor middags ten 11 ure. Daarna zijn de algetneene beraadslagingen aangevangen over het wets ontwerp, houdende bekrachtiging eener met de Nederlandsche Handelmaatschappij geslotene overeenkomst en hebben daarover, na eene uitvoerige rede van Zijne Exc. den minister van koloniën het woord gevoerd de heeren GodefroiSloet tot OldhuisLotsyde ManZijlker en Donker Curtius. De voortzetting der beraadslagingen werd bepaald op des avonds ten half acht ure. Zitting van 8 september. Nadat in de zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal van vrijdag avond de algemeene beraadslagingen over het wets-ontwerp betreffende de overeenkomst met de Handel-maatschappij waren voortgezet en ten einde gebragt, hebben die over het eenig artikel der wet in de zitting van zaturdag ochtend eenen aanvang genomen en zijn daarop amen dementen voorgesteld door de heeren Duymaer van Twist (met twee sub-amendementen van de heeren van Zuylen van Nyevelt en Poortmanvan Hall, Verwey Me jan en Don ker Curtius. In dezelfde zitting heeft de commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp betreffende de vermeerdering van uit gaven voor de openbaarmaking van het verhandelde in de Kamers der Staten-Generaal haar algemeen verslag uitgebragt, en zijn de beraadslagingen over dat ontwerp vastgesteld op woensdag 12 dezer, des voormiddags ten ïi ure. De voortzetting der beraadslagingen over het wets-ont werp betreffende de overeenkomst met de Handel-maatschap- pij werd bepaald op des avonds ten 7 ure. Avond-Zitting 8 september. Het ontwerp is met 32 tegen 26 stemmen aangenomen. Tegen, de heeren Storm van s GravesandeMeeussen DullertHeioma, Zijlker, van Eekvan Nispen, Dommer, van der Ileyden van Ilcyden Reinestein Schijfer Leclercq Lom de BergJespersReinders Botz Luybenvan der Linden WesterhojfDirks, van Twist, de Manvan Zuylen van NyeveltSloet tot OldhuysLotsy en van Goltstein. Kerknieuws. Naar men verneemt beeft ds. J. F. Blaauwpredikant te Leeuwarden, bedankt voor het beroep naar 's Gravenhage. Tot lid der algemeene synodale commissie van het Neder- duitsch Hervormd kerkgenootschap is benoemdds. J. ab Utrecht Dresselhuis. Engeland. Londen 5 september. De minister Russell is thans te Balmoral in Schotland, waar het Hof nog steeds verblijf houdt. H. M. en prins Albert hebben zich wel ge durende eenige dagen naar het jagthuis te Loch-Muich bege ven maar de koninklijke kinderen te Balmoral achtergela ten. De sterfte in deze hoofdstad overtrof in de laatste week

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1