I) R A IV T. M°. 108. Zaturdag 8 September. üc sturen c« tra tien. Ëittticulattbdche £ijbiugcu. im porteurs voor het wets-ontwerp tot bekrachtiging eenèt*.mét de Nederlandsche Handel-maatschappij geslotene overeen komstnamens die commissie en naar aanleiding van het verslag en de memorie van beantwoording betrekkelijk dat wets-ontwerp aan de vergadering verlof verzocht tot inter pellatie van den minister van koloniën die in de vergadering tegenwoordig wasten einde van dezen inlichtingen te er langen omtrent de ware redenen, waarom in 1844 de aflos sing der schuld aan de handel-maatschappij slechts gedeelte lijk heeft plaats gehad. Nadat de minister van koloniën zich bereid verklaard had om de gevraagde inlichtingen reeds dadelijk te geven daarbij het verlangen te kennen gevende datalvorens hij hiertoe zou overgaan de openbare verga dering in comité-generaal veranderd zou worden heeft de voorzitter de vergadering in comité-generaal doen overgaan. Buitenlaubdrftc 3Tijbingeu. NOTIFICATIE. DE STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND; Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Exc. den Opperhoutvester, met overleg van Hun Edel Groot Achtb. de Gedeputeerde Staten is bepaalddat in deze Provincie, voor dit jaar, de Groote Jagtzal ge opend zijn op Maandag den 10 September aanstaande met uitzondering van het Eiland Walcheren, en voor dit Eiland op Zaturdag den 15 daaraanvolgende; mitsgaders dat, met betrekking tot de lange Jagtop het publieke Jagtveld in het iste, 3de, 4de en 5de District, is vastgesteld: a. Dat dezelve slechts tweemaal 's weeksals: in het iste District des Woensdags en Zaturdagsin het 3de Dis trictdes Maandags en Vrijdags, en in het 4de en 5de District, des Dingsdags en Vrijdags zal mogen uitge oefend worden. b. Dat niet meer dan vier Hazen telken reize zullen mo gen gevangen worden. t. Dat geene vereenigde Jagt met lange Honden zal mogen gehouden worden, en dat degenen welke die Jagt uit oefenen, steeds 1000 Ellen of ongeveer ééne Neder- landsche Mijl van elkander verwijderd zullen moeten zijn. Dat voorts niet zal mogen worden gejaagd op gronden waarop noghetzij Graangewassen of Peulvruchten in den grond te Velde staan wordende de Eigenaren van privatieve Jagtengrenzende aan de Zee of Rivieren aandachtig ge maakt, dat dezelve, mede aan de zijde van die wateren, behooren afgepaald te worden en wijders de belanghebben den onderrigtdat degenen die Wild zullen wenschen te vervoerennaar Provinciën alwaar de Jagt nog niet is ge opend zich tot het bekomen van Consent-Biljetten tot dat einde bij de Houtvesters zullen kunnen vervoegen. Deze Notificatie zal in het Provinciaal Blad geplaatst, en in den gebruikelijken vorm aan de Plaatselijke Besturen ter affixie toegezonden worden. Middelburg, den 5 September 1849. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. AANBESTEDING. De CENTRALE DIRECTIE des Eilands WALCHEREN zal, op Donderdag den 20 September aanstaandein derzel- ver Lokaal in de Abdij te Middelburg, des voormiddags ten elf ure, publiek aanbesteden Het maken van twee Openingen met Afsluitingsdeuren in het Westelijk gedeelte van den Steenenbeertus schen de Binnen- en Buitenvest voor Front 4-5 der Vesting VEEIIE. Zullende de conditiën acht dagen te voren ter lezing lig gen ter Griffie van voornoemde Directieen nadere in lichtingen te bekomen zijn bij den Opper-Commies S.Roelse, te Middelburg. MIDDELBURG, den 7 September. De voortzetting der oever-verdediging vóór Neuzen wel ke op gisteren aan het provinciaal gouvernement alhier is aanbesteed, is door den heer J. P. Crointe Hoofdplaat, aangenomen voor f 25,500. Eergisteren had alhier door de commissie van toezigt, ir. tegenwoordigheid van de heeren onderwijzers, de jaar- lijksche prijs-uitdeeling plaats aan de leerlingen van het Instituut van Middelbaar Onderwijste weten: aan de iste klasse: aan C. G. Lijnaar le Nobelvoor vorderingen in het Fransch en EngelschA. van Citters, voor vorderingen in het Frahsch en de wiskunde; A. A. Snouck Hurgronje voor vorderingen in het Engelsch en Hoogduitsch en M. C. Jerasvoor vorderingen in de wiskunde. Aan de 3de klasse: aatt L. BaaleE. P. SchórerA. C. L. de Beveren van Sori en P. Verhuistalle vier voor vorderingen in het Fransch Hoogduitsch en de wiskunde. Aan de 4de klasseaan H. J. Boogaett en J. A. Tak. beide voor vorderingen in het Fransch. Aan de 5de klasse: aan .7. P. Reeter TakE. van Citters J. C. van den Broecke S. A. Bomme en IV. L. Slotemaker alle vijf voor vorderingen in het Franschwaarvoor eenige der bekroonde leerlingen op eene gepaste wijze in verschil lende talenhunne erkentelijkheid aan heeren commissarissen voor het instituut betuigden. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen om te vergaderen op den 10 september aanstaande. Men leest in de Staats.Courant van gisteren Bij besluit van 4 september jl.heeft Zijne Majesteit goedgevonden goed te keuren en te agreëren de opklimming der kommandeuren in de Duitsche orde, Balye van Utrecht, welke ten gevolge van het overlijden van graaf kV. van Quadt fVijkradt Isny kan plaats hebben alsmede i«> van graaf IV. F. C. Bentincktot kommandeur van Schoonhoven en s° van graaf G. van der Recke Volmerstèin, tot eersten jonkheer. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn tot le den der commissie van beoordeeling voor den grooten wed strijd welke in dit jaar bij de Koninklijke academie van beeldende kunsten te Amsterdam zal plaats hebben in het vak der beeldhouwkunst, benoemd de heeren D. D. Buchlerlid van het Koninklijk Nederlandsch In stituut voorzitter van den raad van bestuur der akademie te Amsterdam J. E. J. van den Bergcorrespondent van het Koninklijke Nederlandsche Instituuthoofd-onderwijzer bij de teeken-akademie te 's Gravenhage E. F. Georges lid der akademie en beeldhouwer te Utrecht.7. van Harder wijk Rz. lid dtr akademie te Rotterdam C. Leemans lid van het Koninklijk Nederlandsch Instituutdirecteur van het ar- chteologisch kabinet te Leyden L. Moritz, lid van het Ko ninklijk Nederlandsch Instituuten van de akademie te Am sterdam; J. kV. Pienemanlid van het Koninklijk Neder landsch Instituut, iste directeur bij de akademie, te Am sterdam; L. Royerlid van het Koninklijk Nederlandsch In stituut, directeur bij de akademie te Amsterdam; J. B. IVee- niuklid der akademie en van den raad van bestuur der tee ken-akademie te s'Gravenhage. Uit 's Gravenhage den 4 september meldt men Heden is de verjaardag van Z. K. H. Prins IVillem Nikolaas Alexander Frederik Karei Hendrikoudsten Zoon van Z. M. den Koning, op de gebruikelijke wijze in de re sidentie gevierd. Des middags was er in de Maliebaan groote parade der bezettingop het Huis ten Bosch heeft een groot diner plaats gehad waaraan al de leden der Koninklijke Fa milie deel hebben genomenbenevens Z. K. H. den kroon prins van Zweden met hoogdeszelfs gevolg. Het diner was in de Oranjezaal. Alhier wordt verwacht de regerende groothertogin van Saksen-Weimar-EisenachZuster van H. M. de Koningin- Moeder, tot het afleggen van een bezoek bij H. M. Dezer dagen werd de heer K.ambtenaar te s'Hage in een der voornaamste buurten dier stad plotseling door de cho lera overvallen die hem zoo hevig aantastte dat hij zich niet meer kon staande houden en op de straat nederzeeg. Twee vleeschhouwersknechtsdaar voorbijkomende, zagen den zieke liggen begrepen dat hij de cholera had en gin gen nochtans voorbij zonder hem eenige hulp te verléenen. Eenige oogenblik'keii later komt echter een Israëliet dienzelf den weg uit; hij ook ziet den kranke, maar, medelijden- der dan zijne voorgangers rigt hij hem op en ontwaren de dat hem de kracht tot loopen ontbreekttilt hem op en draagt hem naar zijne woning. De tegenstelling tusschen de handelwijze der beide s'agers en die van den Israëliet, spreekt luide genoeg tot lof van den laatsten. Met genoegen verne men wij dat de heer K. weder hersteld is, ('s Gr. N. B.j Op de groote koffij-veiling der Handel-maatschappij, te Rotterdam, den 3 dezer gehouden, is alles verkochttot verhoogde prijzen, van 25 tot 32^ cent; de grootste par tijen golden.. 25 26 en 2Ó± cent. Te Dordrecht zijneenige dagen geleden bij het af breken van de voorzijde van een huis in de Prinsestraat, eene groote verzameling van doodsbeenderen, schedelsbek- keneelen enz.6 k 8 palmen beneden de werkplaats van een blok- en pompmaker gevonden, hetwelk (gelijk doorgaans) tot vele gissingen, gesprekken en vreemde vertellingen heeft aanleiding gegeven tot wegneming waarvan op oudheid kundige gronden, wordt berigt: dat daar ter plaatse vroe ger een kerkhof heeft bestaan, en men bij de opruiming waarschijnlijk de doodsbeenderen in putten heeft bijeengebragt. Vooreenigen tijd is in het zand nabij Emmen (Drenthe) een stuk versteende honig gevonden. Duidelijk kan men het bijenwerk van de honig onderscheiden zelfs zijn de vormen van de honigdopjes of celletjes bewaard gebleven. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van maandag 4 september. In deze zitting heeft de beraadslaging plaats gehad over het wets-ontwerp tot heffing van twee provinciale belastin gen in Friesland. Dat wets-ontwerp heeft in den loop der beraadslagingten gevolge der aanneming van een amen dement van den heer de Monchy en van een ander van den heer Bachienede navolgende wijziging ondergaan: de iste alinea van den considerans luidt thans aldus:,, dat de Pro vinciale Staten van Friesland door hun besluit van 28 maart 1849, tot dekking van enkel provinciale en huishoudelijke uitgaven aan ons hebben voorgedragen het heffen eener be lasting in hunne provincie over ieder van de jaren 1849 en 1850;" enz. de iste alinea van art. 1 is aldus gewij zigd De vereischte bekrachtiging wordt voor de provin cie Friesland verleend aan de navolgende belastingen, te hef fen door de Staten van die provincie voor ieder van de ja ren 1849 en 1850, op de wijze bij hun vermeld besluit van 28 maart 1849 vastgesteldals:" Het aldus gewijzigde wets-ontwerp is met 31 tegen 10 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren de Moraaz Thorbecke FokkerGroen van Prinsterer Storm van 's Gravensande van der Linden van Eek de Man Mutsaers en IVesterhojf. In dezelfde zitting is ingekomen eene missive van den mi nister van financienten geleide der staatsrekening over 1845. Deze rekening is ten fine van rapport, in handen gesteld van eene Commissie bestaande uit de hêeren Verweij Me jan van Zuijlen van NijeveltHeemskerkBachiene en van Doorn. De commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp tot bekrachtiging eener met de Nederlandsche Handelmaatschappij geslotene overeenkomst heeft hieromtrent haar algemeen ver slag uitgebragt. De beraadslaging over dit wets-ontwerp is bepaald op vrijdag aanstaande ten elf ure. Zitting van den 5 september. De commissie voor de verzoekschriften heeft omtrent eenige adressen verslag uitgebragt. Daarna heeft de heer Neder- meijer van Rosenthal, als voorzitter der commissie van rap- Engeland. Londen 3 september. Het patentwaarbij de prins van PVallis tot graaf van Dublin verheven wordt zal eerstdaags worden uitgevaardigd. Sir II. Lytton Bulwerde nieuwe Engelsche ambassadeur in Noord-Amerika is gisteren van Parijs hier gearriveerd. Men heeft tijdingen uit Nieuw-York tot 22 augustus. De president Taylornagenoeg geheel van den aanval van cholera hersteld was, op zijne reis naar de Oostenlijke Staten, te Pittsburg aangekomen. Die ziekte was te Nieuw-York aan het afnemente Philadelphia geheel verdwenenmaar re Boston toenemende. In Canada was het op nieuw on rustig. Na de arrestatie van personen die het parlements- huis hadden helpen vernielen werd het huis van den pro cureur-generaal Lafontaine door het volk aangevallen maar van binnen waren soldatendie op de menigte vuurden waardoor een jong mensch omkwam. Twee straat versper ringen werden opgeworpen maar weldra door de troepen vernield. Hierbij was het, tijdens de afzending der berigten, gebleven. De IVeekly Chronicle deelt mededatingeval de stand der buitenlandsche aangelegenheden bevredigend blijft, koningin Victoria voornemens is om, met prins Albert, hare kinderen en verscheidene aanzienlijke personen in het aanstaande jaar een togt naar de Middellandsche zee te doen om ook Malta en de Ionische eilanden te bezoeken. Dnltschland. IVeenen 1 september. Men zegt, dat Goergey gratie bekomen heeft en naar Stiermarken vertrok ken is. Alvorens het Magyaarsche korps onder Bern zich bij Deva aan generaal Luders overgaf, werden door laatstge noemde aan hetzelve dezelfde voorwaarden toegestaan wel ke aan Goergey bewilligd zijn. En toch weet men tot op dit oogenblik nietwaarin deze voorwaarden bestaan heb ben hoewel men meent onderrigt te zijn, dat de manschap pen van geld en passen voorzien, naar hunne haardsteden gezonden zijn en dat de officieren overeenkomstig hunnen rang behandeld worden. Sommige officieren moeten zich uitgelaten hebben dat zij in Russische dienst zouden over gaan en zulks onder gunstige voorwaarden. Te Bucharest is de tijding ontvangen dat Kossuth zich in Wallachije bevindt hij wordt door Turksche troepen bewaakt. Ook werd daar verhaald dat bij de Turksche troepen op de grenzennabij Orgovatwintig reizende kooplieden met hunne bagaadje aangekomen waren, die, bij nader onderzoek bleken Hongaarsche en Poolsche of ficieren te zijn welke in het leger der insurgenten gediend hadden en dat zich onder deze lieden de generaals Mesz-aros en Dembinski bevonden. Allen waren naar de Turksche vesting Weddin gebragt. Ook meldt men dat de generaal Perkzel met zijn broeder en de familie van Kossuthzich mede op Wallachijsch grondgebied bevinden Frankfort 3 september. De aartshertog rijksbestuurder wiens komst herwaarts vertraagd is door een mondgesprek hetwelk hij met de koningin van Beijeren en Wurtemberg heeft gehouden is zoo evenmet den spoortreinvan Ha- nau hier aangekomen en met groote vreugde ontvangen. Gisteren heeft de prins van Pruissen een bezoek afgelegd bij het hof van Rijn-Hessen en heeft dientengevolge zijn voornemenom des avonds de voorstelling in den schouw burg bij te wonen, niet kunnen volbrengen. Men zegt, dat hij een paleis in de nabijheid van het station van den Hanauer- spoorweg heeft gehuurd. Het schijnt zeker, dat nu weldra een nieuw centraal-be- wind voor het groote Duitschland zal worden aangestelden van goederhand wordt beweerd, dat dit zal bestaan uit den prins van Pruissen, prins Leopold van Beijeren en den aarts hertog Stephan. Gisteren avond hebben hier welerom ernstige vechtpartijen plaats gehad tusschen Pruissische soldaten onderling. De Oostenrijksche troepen hebben de orde hersteld. Sommigen wilden dat de prins van Pruissen voor de aan komst van den rijksbestuurder Frankfort zou verlaten om zoodoende verlegenheden voor beide te sparen. Zulks is ech ter niet gebeurd. De prins is hier gebleven. Men leidt uit dit zamenzijn der beide vorsten af, dat her bereids tusschen Pruissen en Oostenrijk tot eene schikking wegens de voor- loopige voering van het bondsgezag gekomen is. Van den Rijn schrijft men van den 2De vermindering van den Rijntol zal stellig binnen kort plaats hebbeD. De centrale scheepvaarts-commissie die den 15 te Mainz bij eenkomt zal omtrent deze aangelegenheid een bepaald be sluit nemen. De tegenwoordige tarieven zullen over het al-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1