MIDDELBUR6SCHE m COURANT. N°. 107. Donderdag 6 September. 1849 ïjceturcu en Qlbminiötfntieu» isinttcnl&nbscitc Sijbiwgcu. l^uitcnlAii&djcfrc SEijbiugeti. COMMISSIE LOON NOOR 7FERK. De COMMISSIE Loon voor IVerk heeft de eer bij deze te berigten dat zij in de volgende week weder hare ge wone Inteekenings-Biljetten zalrond zenden ten einde door de milde bijdragen der meer gegoede Ingezetenen aan de onderscheidene hulpbehoevenden, die werken willen en kun nen in den aanstaanden Winterzoo veel mogelijk ge schikt werk te verschaffen, en hen alzoo op de krachtigste en weldadigste wijze te helpen. Zij meent daarbij op nieuw den wensch te mogen te ken nen geven dat men het haar toegedachte nu reeds in eens gelieve in te schrijven opdat zij daarnaar te beter hare plannen kunne beramen. De Biljetten zullen eene week daarna weder opgehaald worden. Middelburg, De Commissie voornoemd, den 5 Sept. 1849. Namens dezelve, A. M. CRAMER, Voorzitter. HUBERTUS REKKER, Secretaris. MIDDELBURGden 5 September. Meer en meer spreekt men van onderhandelingen over een huwelijk tusschen den kroonprins van Zweden en Prin ses Louisadochter van Prins Frederik der Nederlanden. Prins Karei Lodewijk Eugenius oudste zoon van den Zweedschen koning Oscar I en van koningin Josephine dochter van den hertog Eugeniusvan Leuchtenberg is den 3 mei 1826 geboren en dus ruim 23 jaren oud. Prinses iVilhelmina Freclerika Alexandrina Anna Louisa oudste dochter van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden en van H. K. II. Prinses Louisa van Pruissenis den 5 augustus 1828 geboren, en telt dus 21 jaren. Naar men verneemt zijn door Z. M. benoemd tot ambtenaren der eerste klasse voor de dienst in Nederl. Indië de heeren mrs. D. L. F. de Pauly jonkh. E. A. J. D. DibbetsA. M. FokkerIV. A. van JeverenR. J. Bouricius T. C. A. van Citters en A. J. IV. Cornets de Groot. Men wil weten dat eerstdaags het voorstel van wet op het lager onderwijs, als mede de concept-gemeentewet, door de regering aan de Tweede Kamer zal worden aange boden. Men verzekert dat bij de commissie tot oprigting van een standbeeld ter eere van wijlen Koning IVillem II, in de residentie bereids ruim f 20,000 zijn ontvangen en dat er van verschillende zijden bij haar nog bijdragen worden te gemoet gezien. Uit s Gravenhage 3 dezer wordt gemeld Gisteren morgen hebben H. M. de KoninginHM. KK. HH. de kroonprins van Zweden en Noorwegen en Prins Hendrik de godsdienstoefening in de Waalsche kerk bijge woond, onder het gehoor van den wel-eerw. heer D.Chan- tepie de la Saussayepredikant te Leyden. Eergisteren hebben zich met den tweeden gewonen trein van den Hollandschen spoorweg naar Amsterdam begeven HH. MM, de Koning en de KoninginZ. K. H. Prins Hendrik en Z. K. H. de Kroonprins van Zweden, ten ein de aldaar tegenwoordig te zijn bij het van stapel loopenvan 's Rijks stoomboot pluto. Ten 3 ure waren de hooge gasten met hun talrijk ge volg op 's Rijks werf, waar het bedoelde vaartuig zou wor den te water gelaten. Vele autoriteiten waren op de plaats vereenigd. HH. MM. werden door het talrijk publiek met levendige toejuichingen begroet. Het schoone muzijkkorps der stedelijke schutterij liet zich aanhoudend hooren. Het Y, vooral voor het gebouw Zeemanshoepleverde een won derschoon schouwspel op. Eene ontelbare menigte gieken, wherries en sloepen met hunne bonte equipages voer heen en wederen zette leven en bedrijvigheid aan het fraaije tooneel bij. Eene daar liggende Zweedsche schooner waar van de manschap in het want paradeerde was met ontel bare vlaggen prachtig versierd en verwachtte een bezoek van het koninklijke gezelschap. Het schoonste weder be gunstigde de plegtigheid. Het doel der reis is echter niet bereiktvermits het stoom schip pluto, hetwelk te water zou worden gelaren, hal verwege de helling is vastgeraakt. HH. MM. en de verde re Vorstelijke personen zijn dadelijk naar de residentie te ruggekeerd en omstreeks half-zeven ure alhier aangekomen. Heden morgen is Z. K. H. de kroonprins van Zweden en Noorwegen vergezeld van den hofmaarschalk den graaf JVachtmeister den chef van den generalen staf, den graaf Hamilton en den geneesheer Lundbergmet den eersten trein naar Arnhem vertrokken ten einde hoogstdeszelfs op wachting bij H. M. de Koningin-Moederop het kasteel Biljoente maken van waar Z. K. H. morgen met den eersten trein weder naar de residentie zal terug keeren." Uit Amsterdam den 3 dezer schrijft men Nadat gisteren morgen omstreeks 12 ure, door het aan brengen van strik-schoren en jijnsde stoomboot pluto in beweging was gebragt, is zij met gewone snelheid volkomen goed van stapel geloopen, zonder dat men tot nog toe van de oorzaak, die den afloop op zaturdag jl. belette, met ze kerheid iets kan zeggen alleen is de helling eenigzins toegetreden. Wij vernemen dat op den 13 dezer, des morgens 10 ure, aan het landbouwkundig gesticht te Montfoorteen examen zal plaats hebbenbij gelegenheid van de tweede jaarlijksche vergadering van heeren provinciale commissarissensuper- intendanten agenten en verdere leden van het gesticht. De bewijzen van toegang zijn bij de predikanten Meerens en van Hoogstraten, te Utrecht, kosteloos te verkrijgen. Het Letterlievend Maandschrift110. I. van 1848, van dit gesticht sprekendezegt van hetzelve Door den tijd zullen wij alzoo mogen bogen op eene naar onzen landaard en volksgeest, zeden en gewoonten ge wijzigde instelling als dé kolonie van Mettrayin Frank rijk het instituut van Rauhen-Hausin Duitschlaudnabij Hamburg, de landbouwkundige scinSol van Ilofwijl, in Zwit serland en de normale school van Batterseain Engeland eene enkele inrigting zal alzoo hier al die buitenlandsche gestichten omvatten." Uit Zwolle wordt gemeld dat het Noord-Amerikaansche middel om den cholera-lijders de zuivere zwavel in poeders toe te dienen tot nog toe geene gewenschte uitkomst heeft opgeleverd zoodat sommigen reeds aan eene goede uitwer king twijfelen. Uit Rotterdam berigt men dat daar valsche 25 cent stukken in omloop zijnkenbaar onder anderen aan de lood achtige kleur en den klank. Twee honderd vier en vijftig jongelieden hebben zich dit jaar aan het Staats-exsmen voor de toelating tot het akade- misch onderwjjsonderworpen, en daarvan zijn toegelaten twee honderd-tien. Staten-Sencraal. tweede kamer. Zitting van maandag 3 september. Bij de opening der zitting geeft de voorzitter te kennen dat het vereischte getal leden niet aanwezig is, en worden dienvolgensovereenkomstig de deswege bestaande bepalin gen de namen der afwezige leden door den griffier opge lezen. Zijn ingekomen eenige Koninklijke boodschappen ten ge leide van zoo vele wets-ontwerpen met daarbij behoorende vnemorien van toelichting. Die ontwerpen zijn de volgende 1. betreffende de heffing eener provinciale belasting in Over ijssel 2. houdende nadere bepalingen omtrent het opgehe ven bijzonder fonds wegens de proceskosten3 houdende regeling van het lager onderwijsen 4. het ontwerp van gemeente-wet, Is ontvangen een Koninklijk besluit betreffende het ver- leenen van een onbepaald verlof tot herstel van gezondheid aan den heer IVichers, als minister van justitie, en de op- dragt der tijdelijke waarneming van dat departement aan den heer Lightenveltminister van buitenlandsche zaken. Voorts is van de Eerste Kamer ontvangen de kennisge ving omtrent de door haar genomen beslissingen ten opzigte van verschillende van de Tweede Kamer ontvangen wets ontwerpen. Onderscheidene verzoekschriften zijn nog bij de Kamer ingekomen, waaronder één bij hetwelk de vergadering wordt uitgenoodigd al zoodanige voorstellen aan te nemenals kunnen strekken tot bevordering van het heil van Nederland. Deze vergadering alzoo alleen gediend hebbende tot het ontvangen van ingekomen stukkengaat alzoo zonder het nemen van een besluit uiteen. Engeland. Londen 1 september. De Times verklaart moeijelijk geloof te kunnen hechten aan het in omloop zijnde gerucht, als of lord Palmerstonna zich tot dusverre wijs- selijk van alle bemoeijing met den krijg tusschen Oostenrijk en Hongarije onthouden te hebben dezer dagen dwaas ge noeg zou geweest zijn om een sterk vertoog dien betreffende aan het Oostenrijksche kabinet toe te zenden ten ware ge zegde minister van buitenlandsche zaken zich tot doel hebbe gesteld om den invloed van Groot-Brittanje in Europa hoe langer hoe meer te verzwakken. Van wege den Times wordt aan de Venetianen zoowel om reden van de heldhaftige verdediging hunner stad, als om het wijs gekozene tijdstip van de overgave derzelvede hoogste lof toegezwaaid 5 doch ook aan de verstandige en mensch- lievende voorwaarden welke door den Oostenrijkschen gene raal aan de Venetianen toegestaan zrjnzegt dit blad deszelfs volle goedkeuring evenmin te mogen weigeren en verwacht hetzelve uit een en ander tusschen Oostenrijk en Venetie voor het vervolg het sluiten van naauwere vriendschapsbanden dan vroeger waartoe het volgen door het Oostenrijksche ka binet van eene staatkunde, welke van het vestigen van libe rale instellingen uitgaat, natuurlijk zal kunnen geleiden. Huitschland. JVe'enen 30 augustus. Komorn wil zich onderwerpen onder voorwaarde van vrijen aftogt en passen naar het buitenland. Voor den 4 sept. is er aan eene volkomene overgave niet te denken. Te Pesth werd de pastoor Andreas Kautsurwegens het verdonkeren van gelden, en Joseph Schkeitzerboekdrukker, om het verbergen van wapensdoodgeschoten. Te Arad vielen insgelijks drie personen door den kogel en wel een Pooleen letterkundige en een Hongaarsch overstegraaf Liningen. De straatweg van Temesvar naar Dewa is geheel bedekt met weggeworpen wapens en kleedingstukken van de ver- schillendste soort. Onder de gesneuvelden in de bataille van Temesvar vond men vele knapen van 13 h 14 jaren, terwijl een aantal jon gens van dien leeftijd hulpeloos op den weg rondzwierven. De Russische luitenant-generaal Berg bevond zich op dén 23 aug. te Peterwardin in conferentie met den komman--, dant dier vesting, Kiss. Ten gevolge daarvan zou deze be reid zijn na terugkeer van den tot Iiaynau gezonden majoor Jothde stad over te geven. Uit Jassy wordt gemeld dat het Poolsche legioen 800 man sterk, aan de Moldavische grenzen de wapens nederge- legd en zich overgegeven heeft. Bij dit legioen zou zich de keur der Poolsche propagande bevonden hebben. Te Presburg zouden op den 27 aug. des avonds ten 8 ure in drie elegante reiswagens zijn aangekomen de echtgenoote van Kossuth en hare kinderen, benevens hare schoon-moeder alsmede onderscheidene vrouwen van Hongaarsche generaals, als mevr. Splenij en Gujon enz. Berlijn 31 augustus. Naar men zegtheeft onze regering die Staten welke nog niet tot het drie-koningen-verbond toe getreden zijn uitgenoodigd om zich deswege en wel binnen 14 dagen te verklaren. Daarna zal van de zijde der ver bonden Staten tot de benoeming van den rijksdag overgegaan worden. Nog vernemen wijdat tusschen Pruissen en Oostenrijk eene bepaalde schikking betreffende de Duitsche aangelegen heid tot stand gekomen zou zijn. Volgens hetzelve zou het door de kabinetten van Weenen en Munchen voorgestelde directoire in het leven treden. Hetzelve zou bestaan uit 7 leden waarvan de tot het drie-koningen-verbond toegetreden staten 3en de overige nog niet toegetreden staten 4 leden zouden benoemen. De zetel van dit directoire zou Frank fort zijn. Het voorzitterschap zou Pruissen en Oostenrijk bij toerbeurten bekleeden. Een en ander verdient echter nog nadere bevestiging. De burgerij van Bremen heeft den 29 zich met 11 8 tegen 103 stemmen voor de aansluiting aan het drie-koningen-ver- bond verklaard. Keulen 2 september. Het heeft zich nu wel bevestigd dat de grootvorst Michaëlden 24 dezerop de parade bij Mokotow, door eene beroerte overvallen en van het paard gestort ismaar het berigt wegens den dood des vorsten is voorbarig geweest. Echter was zijn toestand zorgwekkend. De keizer bragt den ganschen nacht bij zijnen broeder door, die den volgenden morgen de verlorene spraak in zekere mate herkreeg. Uit Zwitserland wordt gemeld, dat de zich daar be vindende Duitsche vlugtelingen er niet aan denken naar Amerika te verhuizen dr. HeckeFs afschildering van den toestand aldaar zou velen van hun voornemen hebben doen afzien. Struve en zijne vrienden vooral zijn aan de oevers van het meer van Genève zeer naar hun genoegen. De keizer van Oostenrijk heeftuit erkentelijkheid voor de groote dienstenhem door de Russen in Hongarije bewezen een aantal benoemingen gedaan. Daaronder be hoort die van den grootvorst troonopvolger tot chef van het 7de regement chevaux-légersvan den grootvorst Konstan- tijn tot ridder der militaire orde van Maria Iheresia en van vorst Paskewitsh tot kommandeur dier orde. Italië. Dat generaal Oudinot naar Frankrijk zou te- rugkeerenwas tot dusverre eigenlijk niets meer dan een geruchtthans is de inhoud bekend geworden van eene pro clamatie uit Rome, van 23 augustus, waarin de generaal en-chef bepaald aankondigt, dat hij de stad zal verlaten. Denzelfden dag verscheen eene dagorder van Oudinot aan het leger, houdende kennisgeving, dat het effectief van het zelve eene vermindering zou ondergaan en dat generaal Ros- tolan in zijne plaats benoemd is. Volgens een brief uit Romedoor de Gazette du Midi medegedeeldzouden de Romeinen aan generaal Oudinot verschillende bewijzen van dankbaarheid gegeven hebben. De geestelijkheid van de St Pieterskerk heeft den generaal op een ontbijt genoodigddat gegeven werd op den koepel van de St. Pieterskerkeene eer die anders alleen aan vorsten te beurt valt. Het schijnt zeker te zijn dat de maarschalk Radetzky den 23 te Rome is aangekomen. Zijne tegenwoordigheid aldaar, te midden van het Fransche leger, geeft veel stof tot aanmerkingen van allerlei aard. Men zegt evenwel dat dit bezoek alleen geschiedt bij het doortrekken naar Napels, alwaar de maarschalk den H. Vader zijne opwachting ging maken. Ofschoon de kapitulatie van Venetie, die den 22 augus tus te Mestre is geteekendbuiten allen twijfel iszijn de Oostenrijkers aldaar, volgens de laatste berigten nog niet binnengetrokkenhetwelk tot het gerucht heeft aanleiding gegevendat het volk zich tegen de kapitulatie had verzet. Er bestaat hoegenaamd geen grond om hieraan geloof te hechten. Frankrijk. Parijs 1 september. Dagelijks ontvangt de regering berigten nopens de werkzaamheden der depar tementale raden. Over het algemeen luiden de opgaven gun stig en het verdientals een geruststellend verschijnsel vermeldingdat in de meeste departementen in welke nog in den loop van dit jaar de bevolking van hare ingenomen heid met de socialistische grondbeginselen heeft doen blijken de meerderheid tot geheel andere denkbeelden is teruggekeerd en opregt gezind is om zich tot handhaving der orde aan de regering aan te sluiten. Verder houden die berigten in dat de poging der legitimisten, om op eene onverwijlde her-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1