MDDELBOMSCHE C 0 U E A N T. Hf°. 106. Biogsda 4 September. 184! ^cötwïci? cw i3itntcnl<%tfb0dte SEijbitigeti. !5uiicttianb0c?!£ Sijbiugcn. GENEESKVNDE. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in ZEELAND residerende te Middelburg verwittigt bij deze de belanghebbenden, dat zij hare gewone Vergadering houden zal op Donderdag den 4 October 1849, en verzoekt tevens allen welke dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-Verlos- of Altsenijmengkundig Exa men, of tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogist, om hun daartoe strekkend requestonder overlegging van. de noodige bewijzenvóór den co dezer maand, te doen toe komen aan Professor B. de JongeVoorzitter derzelve Com missie. Middelburg, den 3 September 1849. De Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland, Namens dezelve, Js. de MAN Jz.Secretaris. MIDDELBURG, den 3 September. Z. M. de Koning, met den kroonprins, Prins Hendrik, den Zweedschen gezant en verder gevolg zijn 11. zaturdag met den tweeden stoomtrein naar Amsterdam vertrokken om het te water laten van het stoomschip pluto bij te wo nen. Z. M. werd des avonds teruggevvacht. Vrijdag heeft de minister van buitenlandscne zakende heer Lightenvelteene langdurige conferentie gehad met den Franschen gezant. De Koning heeft aan de commissie voor de tentoonstel ling te Deift opgedragen, om aan al de inzenders van voor werpen de tevredenheid te betuigenwaarmede Z. M. die tentoonstelling bezigtigd heeft. Tot gouverneur van de koninklijke Prinsen is benoemd de luit.-kol. bij den geueralen staf, Forstner van Dambenoy en tot grootmeesteres van het huis van II. M. de Koningin mevrouw de douairière Fa lek geboren baronnes de Roisiti. Z. M. de Koning heeft aan den kroonprins van Zwe den het grootkruis der orde van den Nederlandschen leeuw geschonken. Woensdag 11. heeft de Fransche gezant een groot diner gegeven waarbij de heer Pierre N. Bonaparteen onder meer andere aanzienlijke personen ook de Deensche gezant tegenwoordig zijn geweest. Donderdag heeft de heer Bo naparte weder ten hove gedineerd, en was hij voornemens om den 31 aug. de terugreis naar Parijs aan te nemen. Door den minister van binnenlandschc zaken is tot rector van het stedelijk gymnasium te Wageningen benoemd de heer G. J. Everts doctor in de letteren rector der la- tijnsche school te Goes. Door de Nederlandsche handel-raaatschappij zijn weder bevracht geworden 13 schepen, als voor Amsterdam 7; voor Rotterdam 4; voor Dordrecht 1 voor Middelburg 1 zijnde de Ondernemingkapitein .7. C. van Heeckeren. I11 eene buitengewone vergadering van de Kon. Neder!. Yachtclub, 11. woensdag te Rotterdam gehouden, en gepre sideerd door Z. K. H. Prins Hendrik, is besloten dit jaar geen wedstrijd te houden. Zijne eminentie de kardinaal van Mechelen is in de residentie aangekomen en heeft zijnen intrek genomen 6ij den heer van der Iloj^top halfweg Loosduinen. Men leest m de Zierikzeesche courant Twee echtgenooten te dezer stede leefden sedert eenigen tijd van elkander gescheiden. De man dreef een kleinhan del en de vrouw won haar brood als naaister. Nu gebeur de het donderdag, dat de man zijne koopwaren aandiende aan de bewoners van het huis waar de vrouw toevallig dien dag naaide. En naauwelijks ontmoette laatstgenoemde haren man of zij viel plotseling dood ter aarde zonder vooraf eenig blijk van ongesteldheid gegeven te hebben." In den Hortes te Groningen bevindt zich thans eene bloeijende groote of zoogenaamde honderdjarige aloë QAgavc AmericanaAan deze plant, welke eene hoogte van <5 el iii streep (bijna 22 voet) bereikt heeft, bevinden zich 28 zijtakken; aan elke van welke door elkander 125 bloemen of bloemknoppen, dus te zamen ongeveer 3500, zigtbaar zijn. Volgens een partikulier schrijven te Dordrecht ontvan gen was op den 25 junij reeds een gedeelte der troepen van de Balische expeditie op de reede van Batavia terugge keerd, aan boord van het schip Diligence, kapitein Smit, en zulks in goeden welstand. Kerknieuws. Ds. N. Beetste Heemstede, de beroeping tot predikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te Middelburg niet aangenomen hebbendeis heden door den breeden kerkeraad dier gemeenteter vervulling der vacaturehet volgende twaalftal predikanten gestemd DD. .7. .7. L. ten Kate te Almkerk c. a.A. Niermeijer te 's Heer-Arendskerke c. a. F. IV. van Andel TVeijers te Westzaandam .7. Sickens Boelens, te Nijmegen F. C. van den Hamth. dr. te Harderwijk .7. Broedelette Gouda L. van Haaftente Nijmegen .7. A. M. Mensingate SijbekarspelB. J. II. Taatste Harderwijk G. Barger Jz. te Vreeland; G. .7. Vinketh. dr. te Beest, en II. Z. A. Gutteling te Scherpenisse. NB. Wij konden deze opgave slechts in eenige der laatste afdrukken van ons vorig 110. mededeelen. Z. M. heeft goedgekeurd het beroep van ds. II. Gann Dun, van Vlissingen naar Zwijndrecht. Men verneemtzegt de Utrechtsche Courantdat de al- gemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk in de maanden julij en augustus vergaderd, na kennis genomen te hebben van de talrijke consideratien der provinciale kerkbe sturen der klassikale besturen der kerkeraden, der provin ciale coliegien van toezigt en der kerkvoogdijen op het concept-reglement voor het bestuur der Hervormde Kerk bij haar ingekomen geoordeeld heeft voornoemd reglement in zijn geheel niet te mogen aannemen, en evenmin het ter wij ziging ter hand te kunnen nemen. Men weet tevensdat de Synode desniettegenstaande be sloten heeft ernstig en krachtig in het werk der revisie van de kerkelijke reglementen voort te gaan. Daartoe heeft zij zoowel de beide concept-reglementen van 1847 en 1848., met al de daarop ingekomene stukken, op nieuw in handen gesteld der algemeene Synodale Commissie ten einde aan de Synode van 1850 een nieuw gerevideerd concept-regle ment aan te bieden, dat aan de behoeften der Hervormde Kerk nu door de ingeleverde consideratien meer kenbaar ge worden zou kunnen voldoen als zelve in hare zitting van 1849 datgene gerevideerd, waaraan de Hervormde Kerk reeds nu dringende behoeften heeft. Zij heeft daarom provi sioneel gearresteerd eene revisie van die hoofdpunten in het vigerende reglementwelke op de verkiezing en zamenstel- ling der kerkelijke besturen enz. betrekking hebben en be paalddat de leden der verschillende kerkelijke besturen door de Kerk zullen benoemd worden en dat deze vrije kerke lijke keuzen zuilen uitgaan van de klassikale vergadering. Te gelijk heeft zij maatregelen beraamd waardoor zooda nige kerkelijke verkiezingen reeds zouden kunnen worden gedaan op de klassikale vergaderingen in junij 1850, en de nieuwe kerkbesturen spoedig daarna in werking komen. De ze provisioneel gearresteerde revisie kan vervolgens met de volledige herziening van het algemeene reglement en. de overige kerkelijke reglementen in behoorlijk verband gebragt worden en als toepassing van het beginsel der zelfstandig heid van de Kerk in betrekking tot hare vertegenwoordiging daarin worden opgenomen. §iaats-cxsimen 29 augustus 12 geëxamineerd, 8 toegelaten. 30 10 6 De staats-commissie voor hét afnemen der examina heeft den 31 aug. hare laatste vergadering gehoudenten einde de hoofdpunten van het aan de Regering in te dienen verslag vast te stellen. Na den afloop daarvan werd door den voor zitter der commissie aan de leden een diner gegeven in het logement de geleerde Man onder Bennebroek. Burgerlijke Staitd. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg ingeschreven als: Geboren 42 kinderen 25 van het mannelijke en 17 van het vrouwelijke geslacht. Gehuwd 15 paren. Overleden 16 personen; 8 van het mannelijke en 8 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 4. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 4; van 1 tot 5 jaren oud, 1 ;'van 5 tot 10 jaren, 2; Van 10 tot 15, o; van 15 tot 20, o; van 20 tot 25, 1; van 25 tot 30 o van 30 tot 35, o; van 35 tot 40 o van 40 tot 45, ovan 45 tot 50o van 50 tot 55, 3; van 55 tot 60 1 van 60 tot 65 I van 65 tot 70, 1 van 70 tot 75, 1 van 75 tot 80 o; van 80 tot 85, 1 en van hoogeren ouderdom geene. Gedurende de maand augustus 1849 ziin in de registers van den Burgerlijken Stand der stad Vlissingen ingeschreven, als: Geboren 24 kinderen 11 van het mannelijke en 13 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 31 personen19 van het mannelijke en 12 van liet vrouwelijke geslacht. Onder de overledenen zijn begre pen 2 militairen in het hospitaal1 elders overledene doch alhier ingeschreven 3 verdronkenen en 1 elders te huis be- hoorende persoon. Levenloos aangegeven geene. Gehuwd 4 paren. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 3; van 1 tot 5 jaren oud, 4; van 5 tot 10 jaren, 3; van 10 tot 15, o; van 15 tot 20, 2; van 20 tot 25 3, van 25 tot 30,0; van 30 tot 35,3; van 35 tot 40i van 40 tot 45, 2; van 45 tot 50 o van 50 tot 55, 4; van 55 tot 60, 1 van 60 tot 6 5,0; van 65 tot 70o van 70 tot 753 van 75 tot 80, 2; van 80 tot 85, o, en van hoogeren ouderdom mede geene. Kngeland Londen 29 augustus. De cholera-opgaver. geven weder toeneming te kennen. Gedurende de week welke 11. zaturdag is geëindigd hebben in 'deze hoofdstad 2457 sterfgevallen plaats gehad zijnde zulks nog ruim 200 meer dan de vorige week toen dat cijfer reeds het dubbel bedroeg van het gewone getal. In Ierland heeft de ziekte zich dezer dagen weder in de aardappelen vertoond, maar tot nog toe slechts het loof aangetast, terwijl de wortel nog geheel gezond is gebleven. Ook in Schotland vooral in de noordelijke districten is dë aardappelziekte met groote hevigheid uitgebroken. In de vorige week werd te Oidham een middagmaal gegeven door den heer IV. Ainsworth aan 122 oude' lieden. De vereenigde jaren van de aanwezigen bedroegen 92;7^ja*i6é of gemiddeld ieder 76 jaren. Er waren tweelingzusters vij; 83 jaren. De oudste persoon was eene vrouw van. 9^» jw-:' ren, die 19 kinderen had gehad. Met zang en dans Men5 het feest besloten nadat er eerst eene hardlooperij had plaats gehad die door een man van 80 jaren gewonnen werd. ISusIand. Petersburg den 20 augustus. Bij eene dagorder heeft Z. M. den keizer van Rusland, ter erkenning van den moed en de diensten door den vorst I'askewitsh aan den troon en het vaderland bewezen, aan denzei ven de militaire eerbewijzen toegestaan welke volgens de wetten alleen den keizer mogen bewezen worden. Gelijktijdig zijn aan eenige generaals verschillende ridderorden geschonken. 59ti£tsc!«ïand. IVcenen 28 augustus. Van eene goed onderrigte zijde wordt verzekerd dat de geruchten omtrent het bezetten van Komorn door de Oostenrijksche troepen voorbarig zijn geweest. Aan den bevelhebber dier vesting den generaal Klapkais op zijn verzoek een wapenstilstand voor deti tijd v.an 14 dagen toegestaan, welke den 4 september zal verstreken zijn. Men beschouwt het echter als zeker dat de overgaaf der vesting binnen dien tijd zal plaats heb ben. Eenige Oostenrijksche officieren welke door de be zetting der vesting werden gevangen gehouden zijn reeds vrijgelaten, en men meldt, dat K/apta zich bereid heeft verklaard, om zich aan den Russischen generaal Osten-Sacken over te geven nadat men zich nog omtrent eenige punten van de voorwaarden der overgaaf zal hebben verstaan. Ook Peterwaradin welke vesting zich den 21 nog dapper ver dedigde, zal, zoo men meent, niet lang meer stand houden. Regtstreeksche berigten uit Arad van den 22 augustus hou den in dat de generaal von Hdynau dien dag zijn hoofd kwartier naar die vesting had overgebragtdoch van daar weldra haar Pesth zon oprukken. In diezelfde berigten wordt gemeld, dat Bem en Kossuth te Nieuw-Orsova waren aangekomenen zich onder de bescherming hadden gesteld van den bassa dier stad. Volgens bijzondere berigten uit Zevenbergen daarentegen zou Bem met het overschot zijner troepen eene positie bij Piski hebben ingenomen en alsnog voornemens zijn zich daar te verdedigen. Door eene proclamatie van den generaal von Haynauvan den 18 dezer uit Temeswar, wordt het gerucht bevestigd van eene algemeene amnestie voor al de onder-officieren en soldaten van' het Hongaarsche legeralsmede voor die soldaten en onder-officieren van het Oostenrijksche ieger, welke tot de Hongaren zijn overgeloopen. Deze amnestie is voorts uit gestrekt tot die overgeloopen onder-officieren welke later bij het Hongaarsche leger tot officieren zijn bevorderd. Om trent de hoofden van den opstand en de overgeloopene offi cieren zal later een besluit genomen worden. Frankfort 29 augustus. De gedachtenis van het ioojarig geboortefeest van den beroemden Goet'ie is hier, en ook te Dusseldorp, met veel luister gevierd. De hertogin-weduwe van Orleans is; met hare zonen den graaf van Parijs en den hertog van Chartresden 28 dezer uit Engeland te Aken aangekomen. Hamburg en Bremen zijn tot hec zoogenaamd verbond der drie-koningen toegetreden. Niet voor in de maand november zou de Duitsche rijks dag vergaderen en wel te Erfurt. Oostenrijkzoo verze kert men heefc de volgende voorslagen te Berlijn gedaan Pruissen met de Staten die zich aan bet verdrag van 26 mei aansluitenmaakt, als Noord-Duirsch verbond een ver drag met het Zuid-Duitsch verbond tot hetwelk Oostenrijk en de Staten die zich daarmede vereenigen behooren waar door de gezamenlijke Duitsche regeringen tot elkander in dezelfde betrekkingen als volgens de bonds-acte van 1815 blijven behalve dat de Noord-Duitsche in een naauwer ver bond met Pruissen de Zuid-Duitsche met Oostenrijk treden. Uit Stuttgart wordt van den 28 augustus gemeld dat Z. M. de koning dien dag geheel onverwachts naar Re gensburg was vertrokken. Men meende, dat deze reis in verband stond met staatkundige aangelegenheden. De Pruissische regering heeft het bestuur der stad Lubeck uitgenoodigd zich voor den 15 september te ver klaren, of die stad al of niet tot het drie-koningen-verboud toetreden wil. Pruissen sterk door zijn leger en evenzeer door den gunstigen staat zijner schatkist, gebruikt zijne magt met mate; de regering heeft last gegeven om de Pruissische bezetting der stad Hamburg spoedig aanmerkelijk te verminderen. Italic. De maarschalk Radetzky heefc, bij eene nieuwe proclamatie, den 19 augustus, te Mantua aangeplakt, cer.e algemeene amnestie toegestaan voor alle politieke misdrijven, gedurende 1848 en 1849 bedreven. Van deze amnestie zijn alleen uitgesloten de officieren de openbare ambtenaren en dezulken, die zich aan manslag hebben schuldig .gemaakt. Indien men de geruchten gelooven mag dan zou de laat ste nota van den Franschen gezant, welke hij bij wijze van ultimatum te Gaëta had ingediend door kardinaal Antonelli en de kardinalen van zijne partij zeer ongunstig opgenomen zijn. De heer Rayneval was naar Castellamara vertrokken ten einde met den heer de Corcelles eene bijeenkomst te hebben. Het berigt wegens de kapitulatie van Venetie heeft zich volkomen bevestigd het officiële dagblad van Milaan van den 24 aug. deelt het proces-verbaal daarvan mede het welk den 22 aug. is opgemaakt, op de villa Papadopoli nabij Mestre alwaar zich het hoofdkwartier van het twee de reserve-legerkorps bevindt.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1