LANDBOUW KUNDIGE SCHEIKUNDE ES GEOLOGIE, STOOMJ AGTEN, MicldelburgRotterdam f Men leest in een der dagbladen Twee voorname leden vau het vredes-congresAmeri kanen van geboortekwamen den 25 dezer arm in arm uit de vergadering en spraken nog druk over de behandelde on derwerpen en het verheven doel van hun streven. Daar het reeds vrij laat was, hadden de omnibussen de straten reeds verlaten maar gelukkig werden onze vredesmannen eene huurkoets gewaarwier koetsier zich terstond ter hunner beschikking stelde; maar nu rees eene moeijelijkheidde een moest een gansch anderen weg uit dan de anderen ieder verlangde het rijtuig terstond voor zich, van woorden kwam men weldra tot dadenen ieder ijverde om het hardst om zijn tegenstander door vuistslagen rot reden te brengen. Juist van pas kwam eene patrouille der policie aan, welke aan den twist een einde maaktede beide vrienden des vredes met zich voerdeen hen in de gelegenheid stelde den geheelen nacht in een wachthuis over hunne stellingen na te denken." Men verzekert dat de leening van 200 millioenen eerst in de maand mei des volgenden jaars zal worden aangegaan. Parijs 28 augustus. Het schijnt dat de onderscheidene partijen het oogenblik van rust, dat de staatkunde hun aan biedt gebruiken om zich voor te bereiden tegen den strijd die de hervatting der zitting van de wetgevende vergadering zal kenschetsen. Inmiddels zijn het de verschillende partijen on derling in het geheel niet eens, overal heerscht afval en ver deeldheid, die iedere partij verzwakt. Onder deze omstan digheden merkt men op dat het dagblad PUnivers een geest van gezag en onverdraagzaamheid aan den dag legt, die dui delijk het systeem doet kennen dat de partijwier orgaan het is, zou volgen indien die de overhand mogt krijgen. Deszelfs kortelings geplaatste redeneringen leiden tot een toe stand die ons eenige eeuwen zou terugvoeren. Het is onmo gelijk de gewetensdwang verder te drijven dan het de schrij vers van dat blad pogen te doen. Het staatkundig congres, dat zich te Ems rondom den graaf de Chambordgevormd heeft, is uiteen maar de legitimistische leden van die vereeniging achten het oogenblik nog niet dddr om van hen te doen hooren. Twee vroegere ministers van koning Lodewijk Philipsde heeren Guizot en de Salvandyzijn thans te Parijsen wor den reeds als candidaten voor de wetgevende vergadering genoemd. De heer Ney de la Moskowavolksvertegenwoordiger en presi dent van het centraal congres des Institutions progressives du créditzamengesteld uit vertegenwoordigersindustriëlen huishoudkundigen en groote grondeigenaarsheeft in de Siècle een manifest medegedeeld de denkbeelden daarin ver vat zijn niet altijd overeenstemmend met die van den heer T'aiershetwelk volgens dat blad weder een nieuw verschijn sel is van scheuring in de partij der meerderheid. De leden van het vredes-congres hebben bij hunne terug komst van een uitstap naar Versailles hunne opwachting gemaakt bij den president der republiek, maar zijn daar niet kunnen ontvangen worden. Uit Victor bingo's bekende roman Notre Dame de Paris wordt thans een tooneelstuk vervaardigddat met buitenge woon prachtige costumes en decoratien zal worden opgevoerd. Een groot aantal arme lieden arbeidt thans aan het -verleggen van de straten te Parijs, die bij de baricaden-ge- vechten van onderscheidene tijden erg geleden hebben. Dit werk is noodig en nuttigmaar hiervoor zal op het ste delijk budget geene onaardige som verschijnen. IIIiddeXjPRIJZen der Objecten van Markt binnen de Stad Middelburg, op den 30 Augustus 1849. 4- Weetij bimjeu. per Ned. Mudde 5 10 - 7 50 - G - per Ned. Pond - 68 Zetting van het Brood, voor het tijdvak loopcnde van den 3 lol den 9 September 1849. 1'rljs-courant vau Effecten. Amsterdam, den 29 Augustus 1849. ÜkugcUttgen. VEERE den 29 augustus. Heden zijn naar zee gezeild de kof de Stad Enschedékapitein H. R. Veldhuisnaar Huil, en de schooner Izabella Heronkapitein G. H. Dixonnaar Sunderland beide van Middelburg, met ballast. GR AANHARKTMiddelburg 30 Augustus. Schadelijke Insecten. Walviscli-strljd ging, dekking en oppassing, voor gezond en versterkend voedsel bij de herstellendenmaar ook voor de ter aarde bestelling der gestorvenen. De gemeente- en diaconie-kassen gesterkt door milde bijdragen uit de gemeente, hebben zich getrouw van hare pligten gekweten en doen ditzooveel zij vermogen bij voortduring. Maar tochmenige weduwe en vele weezen zien met de meeste zorg niet alleen den naderenden wintermaar eiken aanbrekenden morgen te ge- moet; in aller behoeften kan niet voorzien worden. Tot gemoetkoming hierin wordt de Christelijke liefde en mildda digheid van Middelburgs ingezetenendoor den ondergetee- kende, met vertrouwen ingeroepen. In deze stad geboren en opgevoed is hem hare milddadigheid te zeer bekenddan dat hij zou vreezen eene vruchtelooze poging aan te wenden. Groot is ook haar voorregt, daar zij tot nu toe van de zoo algemeene bezoeking door Gods liefderijke Voorzienigheid goedgunstig verschoond is gebleven. Zou zij dan niet vol gaarne een bewijs van dankbaarheid aan God en van Chris telijke handreiking aan eene zoo zwaar bezochte plaats wil len geven. De predikanten willen zich gaarne met den ontvangstook van de minste bijdragenbelasten. Middelburg, 31 augustus 1849. C^bucvtentten. Qetrouwd Mr. W. C. BORSIUS, Advokaat Axel en den 29 Augustus 1849. S. A. C. NOSKE. Eenige kennisgeving. Qetrouwd Middelburg den 29 Augustus 1849. Eenige kennisgeving. C. J. ROTGANS en D. P. WILLEMSEN. Qetrouwd A. de BROEKERT, Genees- Heel- en Verloskundige Waarde en den 30 Augustus 1849. J. DJJL. Algemeene kennisgeving. JJeden beviel door Gods goedheidallervoorspoedigst van een' welgeschapen ZOONM. KLAASSENgeliefde Echtgenoote van Vlissingen A. ENGELMAN, den 29 Augustus 1849. Broodhakker. Dienende deze tot kennisgeving aan Vrienden en Bekenden, zoo binnen als buiten deze Stad. Die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den Boedel vaii wijlen den Heer J. B. ALEXANDRE overleden te Vlissingen den 18 Augustus 1849: gelieven daarvan opgaaf of betaling te doen aan .7. F. Alexandre in het Groene woud aldaar, vóór of op den 15 September 1849. De ondergeteekende zijne BIERBROUWERIJ BE ROOS, aan de Heeren GEBR. van 't GROENE WOUT overgedragen hebbendebetuigd bij deze aan zijne Begunsti gers zijnen opregten dank voor het vertrouwen waarmede zij hem zoo ruim hebben vereerddurvende tevens zijne Opvolgers in hunne gunst en aandenken aanbevelen. IJzendijke, 29 Augustus 1849. P. F. KRIEL. Op heden is geopend eene HANDBOOG-SCHUTTERIJ in de Uitspanning PAX INTRANTIBUS men verlangt daarin eene ruime deelnemingen beveelt zich daartoe be leefdelijk aan. S. DODENHUIZEN. Tot den verkoop van het sedert jaren proefondervindelijk POEDER tegen het zwart worden der Tarwe worden in de voornaamste Steden van Zeeland Depóthouders gevraagd. Adres met franco Brieven bij de Uitgevers dezer Courant. ]?r is verloren een Zilveren PORTE-CRATONwaarop de letters A. O.die het terug brengt bij de Uitgevers dezer Courant, kan eene goede belooning verkrijgen. KEUKENMEID tegen November benoodigd; adres bij den Boekverkooper Z. de Buisonjéte VLISSINGEN. J3ij H. A. KRAMERS, la Rotterdam, komt vau de pers GRONDBEGINSELEN G. J. MULBER. Tweede omgewerkte en vermeerderde uitgave. Een deel in gr. 8vo.van 23 vellen druks, met Houtsne Figuren. Prijs 3. Onder de vele plaatsendie door de thans heerschende ziekte zijn bezocht geworden, zal wel Naaldwijk met naam mogen genoemd worden. In de weken dat de cholera daar woedde werden van de 3000 zielen tweehonderd door die vreesselijke ziekte in het graf gesleept. Vele zijn de opofferingen geweest welke daardoor geëischt werden. Daar de meeste kranken tot den stand van arbeiders behoorden en man en vrouw en kinde ren niet zelden gelijktijdig bezocht werden, zoo moest er gezorgd worden voor geneeskundige verpleging, voor lig- varende in het Beurtveer tusschen de Steden en op alle daar tusschen gelegen Plaatsen. SEPTEMBER 1849. VAN MIDDELBURG: Zaturdag i'smorg. 10 ure Zondag 2, Maandag 3 Dingsdag 4, *Woensd. 5, *Donderd. 6, - Vrijdag 7, Zaturdag 8, - Zondag p, - i°| 11 II| 4j- 5i 61- 6k- 4i VAN ROTTERDAM: Zaturdag 1,'smorg. 3jitreJ Zondag 2 Maandag 3 Dingsdag 4, Woensd. 5> Donderd. 6, Vrijdag 7, Zaturdag 8 Zondag 4 TEK DRUKKERIJ YAN DE GEBROED! per Ned. Mudde Tarwe 8 GO Rogge - 4 80 (tot regeling der Broodzetting") Gerst Haver Boekweit Witleboonen Groene Erwten Aardappelen Yersche Boter. (per Nederlandsch Fond) Fijn Tarwenbrood 19 ots, 1 Roggenbrood 10 ets. Grof Tarwebrood 17 Masteluinbrood 13J 2 J. pets. Werk. Schuld 53-4. a 53 jt 3 dito dito 63£ - 64 4 dito dito 83J- 844. Amortisatie-Syndic. - 3.4 pet. 834- 844 Handel-Maalscbappij Dito Leening 1835/37 Aand. Holl. Spoorweg Rijn Spoorweg Oost-Ind. Leen. 4 pet. Fransche 3 pet. INopelsche certificaten 82;-- 514- 831 52 j Rusland Hope tip Co. 104| a IO54 1054 944 854 124 84 31 884 724 834 Leening fJTI. Tdem lueui ;i - Idem 1340. Spanje Ardoin Coupons 105 93»- T 85 - 12 - 84- Portugal 4 pet. 30*- Ooslenrijk Goll. tp C.x 87.» - 4 pet. 714 - Melaliek 824 Pruissen, 1832. - Denemarken N. Lond. YLISSINGEN den 31 augustus. Yoor Antwerpen bestemd rijn alhier ter reede gekomen Barbara Abrams Tan Riga Roelfina Gezina Bolhuis, en Neptunus Bakker, beide Tan Petersburg alle met lijnzaadSt. Johannis N. M. Bugge Tan Riga met hout. Voor GentAugustTan der Heydeu Tan Archangelmet lijn- 1 raad en ylas; Eros, Dannevig Tan Riga, met hout. Yan Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en Tan onze reede naar zee gezeild: Oscar, Ebbellnaar Gothenburg; Anne Bergethe Ma- rit, Pedersen en Moss Ultrop beide op aTontuur; Erstatningen Moortensen én Bellona Herlofsen beide naar de Oostzee; Dili gence Ellingsen naar Newcastle alle met ballast ChristineW. Berner naar StavangerGalothea Boyitz naar Bergen en Caro line Ellingnaar Genua alle drie met stukgoederen. Yan Gent: GlenJ. Lrnpermet tarwe; Felix Caroline, Dou- hanyille en Victoire Maillard alle drie naar Engeland Minerva B. Olsen en HebeWalter, beide naar de Oostzee, alle Tier met ballast. Van deze stad Sine NomineH. Meuldijk naar Engeland met appelen. Bij minder grooten aanvoer dan de vorige week was ook de vraag naar tarwe uiterst klein zoodat heden hierin op onze markt bijna «iets omging en men weder 30 a 40 cents lager moest afgeven. Oude Walchersche tarwe is Toor 9 verkochtjarige dito Toor 8,50 8,75 en 9 nieuwe dito voor ƒ7,/ 7,50 en 7,75 naar kwaliteitpuike oude Zeeuwsche tarwe bleef zonder handeljarige dito was voor 8 tot 8,40 moeijelijk te plaatsen de nieuwe dito was niet mooi en bragt maar 8,75 tot 7,25 op. Jarige rogge werd naar kwaliteit van 4,75 tot 5,25 verkocht. Wintergerst 4,15 4,25, zomer dito 3,50 en 3,70. Boekweit voetstoots ƒ5,10 per rnud. Koolzaad, minder geveild en met geringe vraag, kocht men van 11 tot 12 de mud. Walchersche wittebqpnen werden voor 7,50 en ƒ7,75 gekocht; een paar partijtjes nieuwe Walcliersche bruineboonen die ter markt waren schenen goed Tan droogte doch waren klein zij werden Toor 11 en 12 aangeboden maar niet verkocht. Walchersche groene- erwten goed kokende soorten, 6 en 6,25 groote dito 7 en 7,50; Zeeuwsche groene-erwten 5 en ƒ5,50 per inud. De prijs der oliën is 50 ets. verhoogd raap-olie 41,50 patent olie 43,50, lijn-olie 32 per vat; lijnkoeken 8,50 de 104 stuks. De prijs van de gort is niet veranderd. Overzigt der Marktprijzen van de Meekrap over de afgeloopene week. TEELT 1848. Twee en een 1ste kwaliteit 20 8 21 idem middelbare 18 a 19; idem mindere 16 a 17 Een en een 1ste kwaliteit ƒ19 a f 20; idem middelbare 17 a 18; idem mindere 15 a 16. On- beroofde 1ste kwaliteit ƒ19 a 20; idem middelbare 17 a ƒ18; idem mindere ƒ15 a ƒ16. Muilen, 1ste soort - a - middel bare de 50 N. pond. Op het laatste landbouwkundig congres te Utrecht is de vraag ge opperd, in hoeverre de mogelijkheid denkbaar was, dat de veeziekte bij het hoornvee kon toegeschreven worden aan eene buitengewone vermeerdering van eenige insecten in weilanden. Bij die gelegenheid werd door mij de aandacht gevestigd op het aanbod ten vorigen jaredoor de Nederlaodsche Entomologische YereenigiDg gedaan aan de Geldersche Maatschappij van Landbouw. Het bestuur namelijk dezer vereeniging ter beoefening der insectenkunde heeft bijgelegen heid eener briefwisseling met dat van genoemde maatschappij over de nuttigheid en vereischten vaneen populair werk over de in Neder land schadelijke insecten voor den landbouw vooral aangedrongen op het voortdurend doen van waarnemingen en inzamelen van berigten omtrent alle schade door insecten veroorzaaktdaar men op dit punt, voor ons land nog grootendeels in bet onzekere verkeert. Ten dien einde heeft de vereeniging bare diensten aan die maatschappij aan geboden in het bijzonder, tot het opgeven van de juiste soort der insecten die bevonden mogten worden inderdaad schadelijk te zijn alsmede tot het geven van inlichtingen over hunne levenswijze en de deugdelijkheid van voorgeslagene verdelgingsmiddelen. Yoor den landbouwer tochis dikwijls eene dergelijke juiste be paling der soort onmogelijk, tenzij hij zich bepaaldelijk met de be oefening der insectenkunde heeft bezig gehouden, iets, dat verreweg bij de meeste wel niet het geval zal wezenen trouwens in redelijk heid dan ook niet te vorderen is. Yan daar dat de landbouwer zich gewoonlijk minder aan de zaak gelegen laat liggen daar hij het on volledige zijner waarnemingen over de aangerigte schade beseft, zoo hij de bedrijvers daarvan oiet weet te noemen; terwijl, op zijne beurt, de beoefenaar der insectenkunde, in den regel, te weinig met den landbouw in aanraking is om de schadelijkheid hier le lande van eenig insect met grond te kunnen beoordeelen. Zullen er alzoo langzamerhand bruikbare bouwstoffen hijeengebragt worden voor dengenen die later lijd en lust zal hebben 0111 aan een dergelijk werkover de schadelijke insecten hier te lande zijne krachten te beproeven, zoo is het noodig, dat hierbij zamenwerking plaats grijpe en in de eerste eu voornaamste plaatsde aandacht der meer wetenschappelijke landbouwers in verschillende oorden van ons Yaderland meer en meer op dit punt gerigt zij. Zij toch die dagelijks in het veld verkeeren zijn meer dan anderen in de gele genheid daarover opmerkingen te doen. Aan hen allen is de Vereeni ging bereid evenzeer als zij reeds aan de leden der Geldersche Maatschappij heeft aangeboden daartoe de behulpzame hand te bieden. Volgaarne voldoe ik dan ook bij deze aan de uitnoodigiog door een der aanwezige leden van het congres mij destijds gedaan om door middel van de Landhuishoudelijke Courantnadere opgave te doen van het adres der Vereeniging waaraan men zoodanige insec ten ter bepaling van naam en wat dies meer zij kan opzenden als zijnde op de algemeene vergadering der leden, onlangs te Leyden gehonden de conservator der verzameliog van de Vereeniging J de heer J. lV. Lodcse (Prinsengracht, bij de Westermarktno. 370 te Amsterdam) door het bestuur uitgenoodigd geworden zich daar mede te willen belasten. Onder schadelijke insecten worden natuurlijkerwijze alleen de zoo danige verstaan die door hunne verwoestingen merkbare schade aan veld-, tuÏD- of boomvruchten en bosschen hebben toegebragt; alzoo niet dezulke waarvan de aangerigte schade te gering is om er zich over te bekommeren en daartegen middelen te bezigen die hoe ook aangewend noodzakelijkerwijze toch altijd eenige onkosten moe ten veroorzaken. Zij, die zich met de litteratuur over dit onderwerp wenschen be kend te maken zullen daartoe gelegenheid vinden in het jongst verschenen nommer van het Magazijn voor Landbouw en Kruidkunde. LandhCt.) H. VERLOREN. Kapitein Rochefortbevel voerende over de Roseonlangs van Londen te Dublin aangekomen verhaalt in zijn scheepsrapportop 7 mijlen Z. W. van Kaap Leznrd een ontzaggelijk grooten walvisch gezien te hebben. De walvisch was in strijd met de twee welbekende vijanden van zijn ras namelijk de zwaardvisch en de zeewolf welke dieren meest gezamenlijk reizen om waar zulks noodig iseen ver bond tegen de walvisschen te sluiten. Gedurende drie vierde uurs was kapitein Rochefort en zijne equi page ooggetuige van den strijd zonder er den afloop van te kunnen bijwonendie noodlottig voor den walvisch scheen te zullen zijn. Immers de zwaardvisch had hem bij herhaling reeds zijn vreesselijk wapen in het lijf gestoken, terwijl de zeewolf hem op den rug sprong en geweldige slagen toebragt. Verscheidene malen sprong de walvisch boven het water uit, ten einde uit het bereik van den zwaardvisch te komendie hem de zijden openscheurde. Doch de 20 voet lange zeewolf sprong nog hooger dan de walvisch, en wanneer deze dus al zijn eenen vijand ontweek dan was zijn andere hem weer op den rug. De zee was rood geverwd door de bloedstroomen die het zeemonster, slagtoffer van het offensief verbond uit de gapende wonden verloor. Het schijnt dat de zeewolven en de zwaardvisschen gezamenlijk de walvisschen alleen dooden om hunne tongen te verslinden. Het ove rige gedeelte van het ligchaam der walvisschen laten zij aan andere zeemonsters over. B. S. VAN DE1NSE predikant te Naaldwijk. DER DOOR JAMES F. W. JOHKSTON. NAAR den vierden druk bewerkt door J. R. E. TAN LAER. MET EENE VOORREDE VAN 5

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 2