ilDDBLBURGSCHE COURANT. M°. 105. Zaturdag 1849. 1 September. ëcstuircti en Slbminiötiraticw. LANDBOUW EN YEETEELT IN ZEELAND.- xSiuweuUubschc Cijbinsjcu. w. Ëuitculaub^chc (Eij&ittgcti. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING VAN VEREENIGDE VERGADERING der Afdeelings-Bestu- ren in Walcherenop Maandag den 3 September aanstaande, des voonniddags ten tien ure, in het gewone Lokaal op de Groenmarkt. De invloed des Dampkrings op het groei- vermogen der Planten zal het onderwerp ter behandeling uitmaken. Middelburg, den 30 Augustus 1849. JAARMARKT. In de Gemeente POORTVLIET c. a(Kanton Tholen) zal dit jaar de gewone JAARMARKT of KERMIS niet plaats hebben. Poortvlietden 21 Augustus 1849. Het Plaatselijk Bestuur, P. VAN DER SLIKKE, Vt. Ter ordonnantie van hetzelve M. M. de LANGE. Het GEMEENTE-BESTUUR van YERSEKE maakt be kend dat de gewone KERMIS dit jaar niet zal gehouden worden. GRATIS HEELKUNDIGE REHANDELIN G. De ondergeteekendeLector in de Heelkunde, brengt bij deze ter kennis van zijne behoeftige Stadgenooten en van zoodanige Bewoners van het Platte Landdat zij in één dei- Vertrekken van het Gasthuis alhier, des Maandags, Woens dags en Vrijdags, van elke week, van één tot twee ure, hem Lector kosteloos raadplegen en Heelkundige behandeling verkrijgen kunnen. Middelburg1 Sept. 1849. J. H. CORNIELJE. MIDDELBURG, den 31 Augustus. Z. M. heeft, bij besluit van den 25 dezer maand, de hooge waardigheid van kanselier der Nederlandsche orden opgedragen aan den vice-admlraal E. Lucasdirecteur en kommandant der marine te Vlissingen. Z. M. heeft, bij besluit van denzelfden dag, aan jhr. mr. II. L. TVichersminister van justitie op diens verzoek een onbepaald verlof verleend tot herstel zijner gezondheid, en de tijdelijke waarneming dezer fuuctien opgedragen aan den minister van buitenlandsche zaken mr. L. A. Lightenvelt. Door HH. burgemeester en wethouders te Middelburg is benoemd tot stads-omroeper D. J. Rij beringwonende in de korte Noordstraat, wijk E. 110. 14. I -L-t-y-i V. t-'k De regering heeftbij memorie van Z. Exc. den mi nister van binnenlandsche zaken de Kempenaer geantwoord op de bedenkingen der Tweede Kamer van de Staten-Gene- raalten aanzien van het ontwerp van wet, voor de rege ling van het kiesregt en de benoeming van de leden der Eerste en der Tweede Kamer. Dit ontwerp zai alzoo waar schijnlijk eerlang bij de Tweede Kamer in overweging wor den genomen. De aanhef van deze memorie van beantwoording luidt aldus: De Regering, het verslag der commissie van rappor teurs van de'Tweede Kamer betreffende het wets-ontwerp ter regeling van het kiesregt en de benoeming van leden der Eerste en Tweede Kamer zullende beantwoorden heeft gemeend zich te moeten onthouden van het bestrijden der ongunstige beschouwingen miskenningen en beschuldigingen, in de inleiding van dat verslag bijeengebragt en opgehoopt. Zij zou daaraan eene géheele verhandeling moeten besteden. De zaak zou daarbij niets winnen. Het algemeen belang zou daardoor kunnen lijden." Ten aanzien van zeer vele artikelen der voordrag" heeft de Regering zich vereenigd met de gemaakte aanmerkingen, en diensvolgens is een nader ontwerp van wetwaarin de gemaakte veranderingen zijn opgenomen, aan de Kamer overgelegd. Volgens eene bij dit ontwerp behoorende tabel,- vermel dende den censuster benoeming van leden voor de Twee de Kamer der Staten-Generaalzoo als die nu veranderd is voorgedragen beloopt dezelve voor Zeeland als volgtte Middelburg f62, Goes 50, Zierikzee 48, en in de overige gemeenten 32. 'v Men cegt dat de nieuwe formatie van artillerie en \avallerie zou geteekend zijndat beide wapens aanmerkelijk verminderd zullen worden en de rijdende artillerie vooral in die vermindering zal deelen. De trein, zegt men dien aangaande, wordt bij dat regement ingedeeld en de batterijen Worden van 8 op 6 gebragt, terwijl de officieren van den Itrein op twee derden van hun activiteits-traktement gebragt vorden. De minister van marine heeft ter kennis van de zee fden en verdere daarbij belanghebbenden gebragtdat ^den Roompot, en wel aan den noordkant van Vuil- jjeplaatste witte tonvroeger no. 3 doch thans no. ^bijvoeging der ton bedoeld bij de in de Neder- courant onder den datum van den 14 dezer tie is moeten worden verlegd in 3A va- |pde merken het witte huis op den ha- vendijk van Colijnsplaat aan de oostzijde aangesloten aan een bosch den toren van Ouwerkerk eene kabellengte b/N het havenvuur van Zierikzee. Uit sGravenhage 29 augustus schrijft men Eergisteren avond heeft er ten hove eene soïrée plaats gehad, welke door den kroonprins van Zweden en den heer Pierre N. Bonaparte is bijgewoond. Gisteren heeft Z. K. H. de kroonprins van Zweden, in het hotel Bellevuehet corps diplomatiquede hoofd-offi- cieren en de kamerheeren van HH. MM. en van Prins Fre- derik ontvangen. Des namiddags is Z. K. H. bij Prins Fre- derik ter maaltijd geweest. Des avonds heeft Z. K. II. weder eene soiree ten hove bijgewoond. Heden ochtend heeft de kroonprins van Zweden eene conferentie gehad met de gezanten van Prtiissen en Zweden." Teeken-Akademie. Eergisteren werd alhier gehouden de 71ste algemeene ver gadering van dirigerende en honoraire leden der teeken-aka- demie binnen deze Stad en vereerd met de tegenwoordig heid van Zijne Excellentie den heer Staatsraad gouverneur van de provincie Zeeland, alsmede eener commissie uit het stedelijk bestuur. Na de opening der vergadering op de gewone wijze door den heer voorzitterwerd door hem hulde gedaan aan de vele en belangrijke diensten der akademie door den heer J. C. Gaal, als dirigerend lid bewezen, gedurende een tijdsverloop van* 16 jaren, die uithoofde van verandering van woonplaats zijn ontslag heeft genomen en verder ver slag uitgebragt van den staat dezer iurigting, welke, naar mate der omstandigheden en der hulpmiddelen die ter be schikking van het bestuur stonden voortging aan het doel te beantwoorden. Hierna deed de heer thesaurier rekening van het gfge- loopen dienstjaar. Vervolgens werd tot het ontvangen der groote zilveren medaille van 's Konings wege opgeroepen de primus in de hoogste klasse der bouwkunde, Wilhelmus van Uye Jz. en tot het ontvangen der kleine zilveren medaille van 's Ko nings wege, de primus in de iste klasse der bouwkunde, Hendrik van Nederveenwelker uitreiking onder gepaste toespraak geschiedde door Zijne Excellentie den lieer Staats raad gouverneur. Voorts zijn boekgeschenken studiën instrumentdoozen en getuigschriften uitgereikt door het oudste lid der directie, in de iste klasse naar pleister, (waarin door toevallige om standigheden niet naar de medaille van 's Konings wege is kunnen gedongen worden) aan Jan Si/non Lenselink, in de 2de klasse, aan Hendrik Hermanus Roelse, en in de 3de klasse aan Marinus Quintus Mz. in de iste klasse naar prent, aan Abraham Nicolaas Dikkenberg, in de 2de klas se, iste afd.aan Gerrit Willem Vroone2de afd.aan Evert Lievense en in de 3de afd. aan Lambrecht Corne- lis Meijer; in de klasse naar ornament, aan Jacobits Frede- rik Smit; in de 2de klasse der bouwkunde, aan Jöhannes Mulder, in de 3de klasse, aan Herbert Pieter van de Ree in de 4de klasse, aan Bernardus Johannis Groenendijken in de 5de klasse aan Johannes Bonmanen in de d-oorzigt- kunde, aan Hendrik van Nederveën. Voorts is nog van onderscheidene leerlingen loffelijke mel ding gemaakt. De leerlingen zijn, door den heer voorzitter, naar tijdsge legenheid toegesproken; na aanbeveling dezer instelling in de bescherming der provinciale en stedelijke autoriteiten, als mede in de welwillendheid der honoraire leden en begunsti gers, is de vergadering gescheiden. Op dien dag was een der zalen van de akademie open gesteld tot bezigtiging der prijsteekeningenen hetgeen ver der door tegenwoordige en vroegere oefenaren ter tentoon stelling was aangeboden. Den 27 dezer des namiddags om drie ure is er brand ontstaan in de schuur van den heer C. Moolenburgh Jz. burgemeester der gemeente Zonnemaire, met dat gevoig, dat de schuur met den daarin aanwezigen oogst geheel is ver brand, doch zijne woning met de over den weg staande ge bouwen gespaard zijn gebleven. De brandspuit der gemeente heeft uitmuntend gewerkt en is kort na het ontstaan van den brand nog geadsisteerd geworden door de brandspuiten van Noordgouwe en Brouwershaven van welke het personeel zoo mede een gedeelte van het personeel van het loodswe zen uitnemende diensten hebben bewezen en zelfs nog na den afloop van den brand ter plaatse tot adsistentie zijn gebleven, uit hoofde van het aanhoudend ontvlammen van het koren hetwelk gaande weg met voertuigen buiten het dorp is gebragt. De schuur was tegen brandschade verzekerd, doch niet de oogst, waarvan het verlies zeer groot is, zijnde de oor zaak van den brand onbekend. In de gemeente Steenderen en Warnsveld heeft zich onder de varkens eene ernstige ongesteldheid, bekend onder den naam van blaauwziektegeopenbaard. Vele dezer dieren scierven spoedig aan deze ziekte. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat door een knecht in de sociëteit Bellevue, met een jagtgeweer, dat hij meende niet geladen te zijn, een der vrouwelijke dienstboden op wie hij uit jokkernij aanlegde en aftrok, zoodanige verwonding is toegebragt dat men voor haar leven vreest. Staats-examen 27 augustus 11 geëxamineerd, 9 toegelaten. 2 A si 9 '8 Duitschland. Weenen 25 augustus. De telegraaf meldt uit Triest van den 24 dat aldaar tijding van den ad miraal Dahlerup was ontvangen, inhoudende, dat Venetie zich onvoorwaardelijk had overgegeven. Aan de echtheid van dit berigt kan niet worden getwijfeld. Met den val dezer heldhaftige stadkan men den oorlog in Europa voor geëindigd beschouwen en nergens bestaat voor het oogenblik opstand der bevolking tegen hare rege ringen. De vesting Komorn laat thans ongehinderd Oostenrijksche stoombooten voorbijvaren. Oostenrijksche zoowel als Rus sische officieren bezoeken deze sterkte, en ook Hongaarsche officieren verlaten dezelve ora zich naar het Oostenrijksche kamp te begeven. De overblijfselen van de Hongaarsche krijgsmagtwelke men nog bijeen heeft kunnen houdenzijn naar Zevenber gen geweken alwaar laatstelijk nog een heftige strijd werd gevoerd. De generaal Liiders heeftna de Hongaren bij Szas- varos te hebben geslagen en 1500 man gevangen te hebben genomen, Karlsburg ontzet, en de generaal Grotenhjelm was naar Klausenburg 111 aantogtten einde zich van die plaats meester te maken, hetwelk denkelijk den 15 zoude gelukken. De uit de Hongaarsche gevangenschap terugkeerende Oos tenrijksche officiereu beroemen zich hoogelijk over Goergey. Volgens een der dagbladen van Weenenzal dit legerhoofd door de Russen aan Oostenrijk worden uitgeleverd, maar, in stede van naar Weenen te worden gebragtin eene Mo ravische of Boheemsche vesting in verzekerde bewaring wor den gehouden. Uit Pesth schrijft men hoe een Russisch officier al daar verzekerd had dat de vrede met de Hongaarsche opper hoofden bereids gesloten en de vesting Komorn overgegaan was. Het vredes-verdrag zou spoedig bekend worden. Ook wilde hij weten dat de verbonden monarchen eerlang in eene der Hongaarsche steden, hetzij Pesth, Debreczin of Grosz- waradinbij elkander komen zouden. Verder liep te Pesth het gerucht, dat Kossuth aan de Wal- lachijsche grenzen aangehouden en gevangen genomen was. Na van de eene plaats naar de andere overgebragt te zijn zou de fabrijk van Hongaarsche banknoten te Vilagos in han den der Russische troepen gevallen zijn. De waarde voor welke zoodanige banknoten afgegeven zijn wordt zeer uiteen loopend opgegeven, sommigen stellen die op acht, anderen op slechts een millioen Weener guldens. Behalve Goergey hebben tien Hongaarsche generaals van hoogeren en lageren rang, zich den 13 dezer bij kapitulatie onderworpen en een aantal leden der voormalige Hongaar sche regering heeft met die kapitulatie ingestemd. Berlijn 27 augustus. De eerste kamer heeft bet voor stel van den heer Camphausenstrekkende om de Pruissische constitutie ten spoedigste in verband te brengen met de grond wet voor het Duitsch-Pruissisch-Verbond met 9Ö tegen 14 stemmen en dus met eene aam eenstemmigheid grenzende meerderheid, aangenomen. Dé tegenstemmers behoorden tot de monarchale terugwerkende partij die geen heil voor Pruis- sen ziet dan in een vernieuwd verbond met Rusland en Oos tenrijk. De Pruissische ministers hebben zich met de grootste openhartigheid, maar ook tevens met den meesten nadruk verklaard voor de goedkeuring der voordragt, en derhalve voor het volharden bij de eenmaal aangenomene staatkundige beginselen betreffende het stichten van een naauw veree nigd en krachtig Duitschland. Alhier liep het gerucht dat de Russische grootvorst Mi- chaël te Warschau aan eene beroerte zou zijn overleden. Italië. Behalve de tijding van de onderwerping van Venetie, zijn de Italiaansche berigten van weinig aanbelang. Deze onderwerping voltooit de zege van Oostenrijk in Ita lië. Het is te wenschen dat die mogendheid, die nu niets dan overwonnen provinciën voor zich heeftde noodzakelijkheid zal gevoelen om de overwonnene bevolking niet door wille keurig en geweldadig gezag maar door een wijs en vrijge vend beheer, voor zich te winnen. Het is voorzeker een schouwtooneel dat niet zonder grootheid is, wanneer men Oos tenrijk zich van tusschen zoo vele ruinen het hoofd weder ziet verheffen, maar dat die regering er aan denke: de ge varen die zij ontkomen heeft, zijn slechts verdaagden zul len nog schrikkelijker herrijzen, indien het regeringsbeginsel niet gewijzigd en gematigd wordt dat zoolang gedrukt heeft op die deelen van het magtige rijk waar de opstand bijna een oogenblik het huis van Habsburgop den troon deed waggelen. Er is geen nieuws, noch uit Rome noch uit Gaëta alleen wil men weten dat de paus door toevallen is aangetast, waaraan hij in zijnen jongeren leeftijd onderhevig was maar sedert hadden opgehouden. Frankrijk. Parijs 27 augustus. De president der republiek heeft heden aan eenen kabinetsraad voorgezeten waarin voornamelijk over de Romeinsche questie gehandeld is. De aangelegenheden van Italië geven voortdurend aanleiding tot velerhande gissingen. Men beweert dat het kabinet voor nemens is met meer ernst bij het hof te Gaëta aan te drin gen om vorderingen van meer vrijzinnigen aard in te willi gen dan waartoe de paus besloten schijnt. Daarentegen wordt de terugkomst van den generaal Oudinot als zeker ver meld en als zijn opvolger generaal Rostolan genoemd. Men begint in de wijndistricten zich meer en meer te ver heffen tegen het herstel der belasting op de wijnen.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1