S taats-Loterij. ZONDAGMORGEN-LECTUUR m ^1c«0cHwgctï. De ondergeteekende ziet zich verpligt, door voortdurende ongesteldheid, zijne GOUD-en ZILYER-RASIIOUDERS- AFFAIRE te eindigen bedankt tevens zijne Begunstigers voor het vertrouwen gedurende eene reeks van jaren genoten. De ondergeteekende berigt door deze aan alle Liefhebbers van WINTER-BLOEMEN dat bij hem tot zeer lage prij zen te bekomen zijn uitmuntend fraaije soorten van BLOEM BOLLEN zoo voor Potten en Glazen als vrijen Grond. H- j}E LANGE maakt aan het geëerde Publiek bekend, dat hij gearriveerd is met eene groote partij BLOEMEN HEESTERS, PLANT- en ItASGEWASSENalsmede eene schoone verzameling BLOEMBOLLENgeschikt voor Potten en Glazen en voor den vollen grondstaat uitge pakt op den Dam, bij de Graanbeurstot Donderdag avond alwaar alles te bekomen is voor civilen prijs. Uit Presburg meldt men dd. 23 aug. dat de Waaglinie door de Magyaren geheel verlaten is. De keizerlijke troe pen naderen al meer en meerKomorn. De generaal Giulay heeft aan de vesting drie dagen beraad gegeven, maar er is geen antwoord ontvangen. De vijandelijkheden waren geschorst. Tha s is het officiële berigt ontvangen dat Herman- stadt den 6 augustus na een korten maar bloedigen strijd door de Russische troepen weder veroverd en bezet is. Het banaat is geheel van Hongaren gezuiverd. De communicatie tusschen deze stad en Pesth is nog niet herstelden de brieven van daar zijn reeds sedert twaalf dagen niet aangekomen. Berlijn 23 augustus. Bij de Pruissische kamers ziet men eerlang gewigtige beraadslagingen over deDuitsche aangelegen heid te gemoet. De Zuid-Duitsche bladen spreken sedert eenige dagen weder van eene toenadering tusschen Oostenrijk en Pruissen met betrekking lot het Duitsche vraagstuk, waarop allezin; uitzigt zou bestaan, en die het gevolg zou wezen van ijveri ge bemiddeling oer Beijersche regering. De Pruissische regering heeft verklaard dat zij zich niet in Hamburg's inwendige aangelegenheden wil mengen maar de stad vooreerst nog zal bezet houdenzoo om den be dongen doormarsch van Pruissische troepen te verzekeren als omdat geen nabuurstad het rustig kan aanzien, datdeon- beschaamdste aanvallen en opruiiingen van Hamburg voort- durenu uitgaan ja deze stad zelfs tot middelpunt wordt ge maakt voor de woelzieke en revolutïonnaire partij in Kooid- Duitschland. Frankfort 23 augustus. De hertog van Nemours bevindt zich in Weenen; de hertog van Bordeaux in de badplaats F.ms. In laatstgenoemde plaats zal de beroemde Jenny Lind een concertten voordecle der behoeftigen geven. Hamburg 22 augustus. De kroonprins van Zweden is in Lubeck aangekomen, om, zoo men meldt, de reis vandaar naar Nederland te vervolgen. De Hamburger senaat heeft den 21 dezer eene bekend making uitgevaardigd. Hij noodigt daarbij zijne medeburgers even ernstig als nadrukkelijk uitom hem bij de tot duur zame handhaving der rust zoo ncoclge maatregelen met alle krachten te ondersteunen vermits daarin alleen het zekerste middel gelegen isom aan den bezwarenden toestand zoo spoedig mogelijk een einde te maken en de welvaart van Hamburg te verzekeren." Italië. De tijdingen uit dit lar.d zijn heden onbe langrijk. Te Rome is niet eene demonstratie beproefd geworden, zoo als men aanvankelijk wilde doen gelooven. De Fransche invloed neemt allengs toe. Het decreet van uitbanning der vreemdelingen is geschorst, dat van de ontbinding der legers verworpen geworden al de gewone misdadigers worden overeenkomstig dc Fransche wetten gevonnisd.- Er loopt een gerucht, dat men re Rome in het Spaansche paleis toe bereidselen maakt om de koningin Isabella II te ontvangen. De kardinaal Lambruschini had namens den paus zijne appartementen in het Vatikaan waar de Fransche staf zijn verblijf houdtopgeëischt. Dit heeft aanleiding gegeven rot hevige woordenwisselingen. Men zegt dat de paus een bronzen medaille zal doen slaan om daarmede de Fransche soldaten te decoreren die deel aan de expeditie van Rome hebben genomen. De koning van Napels heeft den heer de Corcelles zijn eerste geneesheer toegezonden en hem tegelijk zijn prachtig kasteel Castellamara toe verblijf aangeboden. Een brief uit Milaan maakt melding van eenige onlusten die aldaar hebben plaats gehad en waartoe aanleiding was gegeven door eene winkeliersterwier woning door vele Oos- tenrijksche officieren werd bezochten die bij gelegenheid van het Tc Deum een schild mee geele en zwarte kleuren voor hare glazen had geplaatstwaarop men las leve Ra de tzky leve de Keizer l Zoo als gewoonlijk waren de be wegingen door straatjongens begonnen en door kavallerie- char^es geëindigd. Er hadden eenige arrestatien plaatsgehad. uft Midden-Italië mkldt men, dat te Velletri een gevecht heeft plaats gehad tusschen de Spanjaarden die de bezetting uitmaken en de inwonersde eersfgenoemden zouden met achterlating hunner bagagie de vlugt hebben moeten nemen. Frankrijk. Parijs 23 augustus. Lodewijk Napo leon isnaar men wilpersoonlijk niet ten gunste van den heer Dufaure gestemd omdat hij in dien bewindsman altijd ziet den vriend en den raadsman van zijnen vroegefen staat kundigen mededinger Cavaignac. De voorname raadslieden van den voorzitter zijn steeds de heeren MoléThiers en de generaal Changarnier. De laatstgenoemde schijnt zich wei nig over de toekomst te bekommeren en verlangt voor het oogenblik niets anders dan dat men hem de materiële midde len zal blijven verstrekkenom de openbare orde te kunnen handhaven en het oproer, indien dit onverhoopt weder mogt uitbreken, te dempen, op eene zoodanige wijze, als hij zelf het meest geschikt zal oordeelen. Geheel anders is het daarentegen met de heeren Molé en Thierswelker terugwerkende gezindheid volstrekt geen ge heim is, en die mitsdien door Bodewijk Napoleon in geenen deele onbepaald worden vertrouwd. De minister Dufaure is en blijft steeds de bewindsman die thans door de openbare drukpers het krachtigst wordt bestreden. Het schijnt echter, dat hij, wel ver van te be zwijken integendeel dagelijks in kracht toeneemt. Er is sprake van eene toenadering tusschen den gene raal Cavaignac en de liberale partij van het kabinetde ultra-conservatieven van hunne zijde beijveren zich om in den boezem der algemeene raden stemmen te winnen, ten gunste van eene onmiddelijke revisie der constitutie. De permanente commissie van 'Vijf-en-twintig heeft gisteren eene zitting gehouden. Ook de generaal Changarnier was daarbij tegenwoordig. Aangezien den rustigen toestand van Parijs heeft de commissie hare bijeenkomst verdaagd tot de volgende week. De groothertog van Baden heeft aan den president der republiek een brief gezonden waarin hij hem dank zegt voor de welwillendheid waarmede hij in Frankrijk is ontvangen, tijdens den opstand in zijne staten. De heer P. Bonaparte heeft aan de Union een brief doen toekomen, waarin hij verklaart, een gematigd republi kein te zijn, na de bergpartij verlaten te hebben wijl deze zich met het socialismus verbroederde. Te Lyon is eene inschrijving geopend om een eere degen aan den generaal Oudinot aan te bieden. LI. woensdag is alhier het congres van de vrienden des vredes geopend; de Engelscben en Amerikanen maken er de groote meerderheid uit. De heer Victor Hugo heeft met eene belang rijke rede het voorzitterschap aanvaard de heeren Coquerel en Surivgarbeide onder-voorzitters, hebben in de tweede z'tting het woord gevoerd laatstgenoemde sprak met een vreemd accent en tevens met eene zwakke stem. Vervolgens hebben Franschen Engelschen en Amerikanen gesproken al de onderwerpen waren natuurlijk van philantropischen aard, en werden zeer toegejuichd. Het beginsel om op eene ont wapening aan te dringen is eenparig aangenomenen er is eer.c premie van 500 fr. uitgeloofd voor de beste verza meling van uittreksels uit de geachtste schrijverswaarin de rampen -en onzedelijkheid des oorlogs worden afgeschilderd. Men heeft met genoegen opgemerkt dat de onderscheidene geloofsbelijdenissen hier in de beste eensgezindheid zamen waren en de Roomsche geestelijken aan het lidmaatschap deel nemen. Toen de predikant Coquerel gesprokén had drukte de abt Deguerry hem de hand en dit bewijs van achting lokte eene langdurende toejuiching uit. Parijs 24 augustus. De heqr MoH heeft in de Opinion Pu- blique een brief doen plaatsen waarin hij ontkent op zijn landgoed Champlètreux staatslieden te hebben ontvangen, zoo als genoemd dagbiad aanhoudend vermeldt; hij was daar met zijne kinderen alleen, en ontving geene bezoeken. Er was heden sprake over het zenden van een nieu wen gevolmagtigden minister naar Gaëta. De groote onverwachte wending der oorlogskans in Hongarije door de onderwerping van Gorgeyhoudt hier zoo als door geheel Europa, de aandacht bijna uitsluitend bezig, verdringt voor het oogenblik de belangstelling in de Italiaansche aangelegenheden en doet allerlei gevolgtrekkin gen maken over het gedrag van dien generaal. Het leger dat Parijs bezet zal door verandering in de or ganisatie eene aanmerkelijke wijziging ondergaan. De iu- fanterie-regementen die er bet langst garnizoen hebben ge houden zullen dientengevolge vertrekken. Men weet dat de bezetting van Parijs en de omstreken bestond uit 60 ba- taillons infanterie van linie en ligte kavalerie. Dit getal zal worden behouden maar ieder regement zal voortaan be staan uit 3 bafaiüons van oorlog, zamengesteld uit 6 kom- pagnien en het depót van ieder dier korpsen wordt zamen gesteld uit de 5de en 6de kompagnien van ieder bataillon. Helgle. De koning en de prinsen hebben het kamp van Beverloo bezocht en zijn daar met geestdrift ontvangen. ZIERIKZEE 24 augustus. Den 12 junij.jl. is te Batavia gearriveerd het fregatschip de Roompotkapitein H. H. de Boer, van Zierikzee hebbende de reis in 85 dagen afge legd. Den 22 junij is gemeld schip naar Soerabaija vertrok ken. Het barkschip Schouwen, kapitein R. Tange, is den 27 mei van Batavia naar Rotterdam vertrokken. YLTSSINGEN den 27 augustus. Voor Antwerpen bestemd rijn alhier ter reede gekomen Marlha Elizabeth Koster van Peters- burg; de rrouw Marthade Jonge, van Dantzig en Cornelia Ca- tharina Korter van Itiga aHe met lijnzaad. "Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild Maria Borg aQar Brammen Wilhelmine Pratorius naar GothenburgElbe Bietz en Figaro Monnaije beide naar Ilavre; Veptunus Liebe naar ChristiaausandActifTliin naar Hamburg en Quintin Metsijs Micbaelsen naar de Havannah alle met stukgoederen Sisters VV. Broughton naar Londen met tarwe; Transit, Ilay naar Engeland Gaspard Monqe RidelClémence Ninteman; de VredeEbeling; Solui, Teugelsen eu George Jon ge bloed alle vijf op avontuur; tVhitcrflid Egelin van Suudwall Vascongado T). Echevaria naar Hamburg j Brt'vig Lnrsen en Bhe~ derinden, Backerbeide naar Gothenburg; Plantin, Knudsen naar Cadix en Fredcrich ErnstArmondsen naar Buenos-Ayres alle twaalf met ballast; Uncas Leetham, en Exchange Mayor beide naar Nieuw-York met landverhuizers. Van Gent: Brise A-Clinetnaar Bordeaux, en Colvmbus Fal- kenberg, naar Odessa beide met ballast; Industrie, Zellin naar Triest met stukgoederen. Trekken die dc menseiiheld vereerenen zulke die de mensclilicid bedroeven. Te Groningen had een door de commissie Toor cholera-zieken aangesteld waker 4 nachten aan liet ziekbed van denzelfden patiënt gezeten, en inen begreep dus te regt, dat hem eenige rust toekwam. Hij weigerde dit echter en wilde geen nacht aan een ander afstaan. y> Liever waak ik dan zonder belooning- ik wil den zieke niet gaarne aan een ander toevertrouwenzeide hij tegen de commissie. Een ander behoeftige had door de zorg der commissie hij zijne zieke vrouw een waker gehad. Hij bed mkte voor die hulp de com missie echter wetende dat de vrouw nog niet geheel beter was en dus nog oppassing noodig had als de man buitenshuis zijn brood ver diende bood hem den verleenden bijstand nog verder aan. Maar hij bleef bedanken en zeide d Och de heeren en dames hebben zoo veel te doen en te verzorgen er moet toch maar alles gegeven wor den wij mogen dus maar vief aannemen wat wij krijgen kunnen. Ik heb met mijne vrouw overlegd wij zouden ons zien te redden.3 r Eene waakster die in de week nog al iets door hare moeijelijke be trekking verdiend had gaf daarvan 50 cents voor de cholera zieken aan de commissie terug. Ziedaar edele karaktertrekken hij de armen naar de wereld. Die geven kan en wil gevoelt zich dubbel gelukkig als bij zulke tref fende bewijzen van dankbaarheid leest. Hoog staan de behoeftigen die zóó toonen dat ook onder schamele kleed ij een Godsdienstig en braaf hart kan kloppen bij eiken weldenkende aangeschreven. Voor hen zal met blijdschap gezorgd worden als de Voorzienigheid die arm maakt en rijk maar wiens kinderen allen zijn in hunne hui zen dioefheid zendt. Dubbel smartelijk treft het ons, na de vermelding van het bovenstaan de, in de Provinciale ZJtrechtsche Courant eene geheel andere liaudel- wijze te lezen In die door de cholera zoo zwaar bezochte stad waar honderde huisgezinnen in diepen rouw ziju gedompeld en waarover in geheel Nederland de grootste deelneming wordt betoond, keerden den 18 (le zer een aantal dragers, die pas een hunner medemenschen ter aarde bestelden zwaar beschonken arm in arm onder het aanbellen van straatliederen, van hunnen droevigen arbeid terug en traden een® herberg in Verschrikkelijke losbandigheid Teregt werd zfl open baar gemaakt, ter beschaming, enware het mogelijk ter verbe tering van ligtzinnigen die zóó, als het ware, den God van leven en dood durven bespotten en hunne treurende medemenschen op d® grievendste wijze ergeren. Kunst-berigt. Dezer dagen werd te Munchen een kunststuk ter bezigtiging gesteld hetwelk, volgens de Allgtmeine Zeitungniet alleen om zijne ge schied-en aardrijkskundige belangrijkheid maar ook om zijne nieuw heid en waarheid meer algemeen verdient bekend te worden. Het is een panorama van Jeruzalem met de omstreken genomen van den toren der Hemelvaartskerk op den Olijfberg. Ulrich Halbretterf de bekende Munchensche historieschilder, heeft hetvier jaren gele den op zijne reis in het Oosten op de plaats zelve zeer getrouw geschetst, en op herhaalde uitnoodiging van vrienden, in de laatste maanden ter grootte van 100 voet in omtrek en 18 voet hoogte door den jongen en talentvollen schilder L'óffier te Munchen in kleuren doen uitvoeren. De beschouwer bevindt zich midden in een hoog prieel en wordt als het ware verplaatst op den toren der Hemel vaartskerk op den Olijfberg; rondom hem breidt zich voor zijne oogen het Iltilige Land uit roet de stad Jeruzalem en al de merkwaardige piaaisen water en bergen die door de geschiedenis van vroegere eeuwen hem eerwaardig, ja heilig zijn geworden, en die inderdaad met veirasiende getrouwheid en waarheid en met onnavolgbare kunst in het panorama weergegeven zijn. üSbïJCïrtCttttCU. JJeden beviel van een' ZOON, de Hoogwelgeb. Vrouwe Gravin-,e VAN LIMBURG STIRUM, geboren THIBAUT VAN AAGTEKERKE. Utrecht, den 24 Augustus 1849. Gisteren beviel door Gods goedheid voorspoedig van een tZOONS. van WITSENgeliefde Echtgenoote van Middelburg E. H. BOASSON, den 27 Augustus 1849. Boekbinder. Eenige kennisgeving. Middelburg, 22 Augustus 1849. Heden overleed onze geliefde jongste Dochter, JOHANNA, in den ouderdom van 22 jaren. N. T. MUNTENDAM. M. W. SERLÊ. J-Jeden overleed tot onze innige droefheid, ons geliefd oudste Zoontje, JACOBUS ANTHONIJ, in den jeugdigen leeftijd van ruim achttien maanden. Aardenburg P. HERNY. den 25 Augustus 1849. A. J. HERNY, geb. Blonker. f-Jeden overleedin den ouderdom van 80 jaren 7 maan den en 14 dagen, na eene Echtvereeniging van 57 jaren, 3 maanden en 26 dagen NEELTJE MARIJSEchtgenoote van Gri.jpsker.ke IZAAK UIJTERSCKOUT. den 26 Augustus 1849. Dienende deze tot algemeene kennisgeving. Aan het Kantoor van den gekwalificeerden Collecteur der Staats-Loterij zijn, voor de 209de Loterij, te bekomen HEELE en GEDEELTEN van LOTEN, volgens prijs-cou- rant. De trekking begint den 24 September 1849. Middelburg, 27 Aug. 1849. ABR. OOMS. JYJet November aanstaande te huur het HUIS No. 16, op de Noordzijde van den Dam thans bewoond door den Heer Mr. Slicher van Domburg. Adres 1 C. Nuys Brouwe rij de LelijKoestraat, K. 291. A. BLAAS Bloemist buiten de Dampoort. geste gerookte WINTERZALM bij L. J. van der Harst aan de Reigerstraat. VOOR HUISMOEDERS ONDER HARE KINDEREN GEZETEN. J)ic TIJDSCHRIFT, dat zich vooral ten doel stelt de Huiselijke Godsdienst ook ter vorming van jeugdige harten aan te wenden tot inplanting en aankweeking van Godsvrucht en Deugdverschijnt jaarlijks in vier Stukkenieder van 12 Vellen of 192 Bladz. druks, gr. 8vo. en alzoo 48 Vellen of 768 Bladz. druks, met Titel en Omslagvoor den zonder voorbeeld geringen prijs van 4te betalen in vier termijnen telkens 1 zullende er gezorgd worden dat er tegen eiken Zondag eene genoegzame hoeveelheid lectuur ter stichting op dien dag aanwezig is. In de meeste Steden des Rijks zijn bij eenige Heeren Boek handelaren Prospectussen op dit Tijdschrift gratis verkrijg baar, kunnende Hun-Ed. ze anders op franco aanvragen be komen bij den Boekdrukker J. TAK te Amsterdam, Bij alle echter kan men op bovenstaand Tijdschrift inteekenen. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS."

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 2