MIDDELBURGSBHE COURANT. W°. 103. Dingsdag 28 Augustus. LIEDERTAFEL CONCORDIJ 'csiïzr Besturen en Stbminiötraticu. Woensdag den 29 Augustus 1849. BimtcuUttbscfoc Sijbiwgcu. Buitcnlaubsrfte ïEijbiugcu. k 'v .iC' PROVINCIE ZEELAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 6 September des jaars 1849, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere approbatie, door den Staatsraad Gouverneur der Provincie Zeeland, of, bij deszelfs absentie door een der Leden van de Gedepu teerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur vafl den Waterstaat in de Provincie Zeeland aan het locaal van het Gouvernement te Middelburg worden aanbesteed Het werk ter voortzetting van de Oever-Defensie vóór de Vesting Neuzen bestaande in zes kapitale Zinkstukken op den Onderzeeschen Oever, en een Rondhoofd boven laagwater; alles met de vereischte materialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het Bestek der bovengemelde Aanbesteding zalboven en behalve aan het locaal van het Ministerie van Bityienland- sche Zaken en aan dat van het Gouvernement der Provincie Zeeland, te Middelburg ter lezing liggen op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de Bestekken van Waterstaats werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende drie dagen vóór de Besteding de noodige aap- wijziging in loco worden gedaan en voorts nadere informa- tien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. Caland, te Middelburg en den Ingenieur J. Strootman te Neuzen. De Minister van Binnenlandsche Zaken J. M. de KEMPENAER. AR TILLERIE-OEFENINGEN. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt ter kennis der Ingezetenen van het iste District der Provincie, dat de, in de strekking van het Strand langs den zoogenaamden Vijgeteronder Vlissingen plaats gehad hebbende ernstige Artillerie-oefeningenthans zijn geëindigd. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. AANVULLING K1ES-COLLEGIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen Dat gedurende den loop van deze maanddes morgens van tien tot twee ure, op de Stedelijke Griffie ter inzage zullen liggen a. Eene lijst der Stemgeregtigde Ingezetenen binnen deze Stad en Ambachten en b. Eene lijst dergenendie bij het Stedelijk Bestuur be kend zijn de vereischten te bezittenom tot Leden van het Kies-Collcgie te morden benoemd. Dat op gemelde Griffie, gedurende die dagen, eene Bus zal zijn geplaatst tot de ontvangst der reclamatien van die genen dieof door verzuim van de gevraagde opgave of door elke andere oorzaakop deze lijsten of op eene van die niet mogten voorkomenzullende de belanghebbenden mits dien zichzelven te wijten hebben wanneer zij abusivelijk daarvan mogten zijn weggelaten. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 24 Augus tus 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Edel Achtbare M. F. LANTSHEER. JAARMARKT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad THO- LENProvincie Zeeland, brengen bij deze ter kennis dat, ten gevolge van het besluit van den Stedelijken Raad de gewone KERMIS of JAARMARKT, in dezelve Stad en in het Gehucht SCHAKERLOO, aanvangende den 15 Septem ber, dit jaar niet zal gehouden worden. Burgemeester eil Wethouders voornoemd, WAGTHO. Ter ordonnantie van dezelve W. J. van VOORST CATSHOEK. AANBESTEDING. De DIJKS-DIRECTIE van de Polders POORTVLIET zal aanbesteden het bouwen van een Steenen WACHTER- of BINNENHEUL aan Steenlandsch-Poldermet de daartoe be- hoorende leverancien op het Gemeentehuis te POORTVLIET Vrijdag den 31 Augustus 1849, des namiddags 6 ure. - Gedurende 4 dagen te voren zal aldaar Bestek en Teekening ter inzage liggen en op den dag der Besteding aanwijzing op het werk geschieden. Poortvliet, den 24 Augustus 1849. De Dijks-Directie voornoemd, M. M. de LANGE Vt. Ter ordonnantie van hetzelve, J. A. van RHEE. MIDDELBURG, den 27 Augustus. Het heeft Z. M. den Koning behaagd bij besluit van den 20 dezer, aan den heer A. Riemensop ziju verzoek, eervol ontslag te verleenen als gezworen van de Loven- en Willems- kerke-polders. Voorts zijn bij gemeld besluit door Z. M. benoemd Tot lid der centrale directie van Schouwen, Burgh en Westland zoomede Zuider-Nieuwland nabij Zierikzee de heer C. L. Gasttot beheerder bij den Bastiaan de Lange- polderde heer H. D. Fock. Tot dijkgraaf, de heeren J. IV. D. van Dongen van den polder Klein-Beddewaarde J. Vermetin plaats van wijlen G. Verburg van den Ankerveere-polderJ. Fransen van de Puttein plaats van wijlen D. Vermetvan den 's Heer- Arendskerke-polder M. J. de Jonge mede in plaats van wijlen D. Vermet, van den St. Pieters-polderJ. Dubois, in plaats van wijlen J. Sandersvan den Adornis-polderen P. A. Thienpondtvan den Clara-polder. Tot gezworen, de heeren: A. Bliek, bij den Suzanna- polderM. de Jongebij den polder van Kruiningen P. Bruin zeel bij den Reigersbergschen polder; B. de Die, bij de Robbemoreel-Gouverneurs- en Craaijens-polders in plaats van P. de Bruynebenoemd tot dijkgraafAbr. Dieleman bij den Aan- en Genderdijke-polder, in plaats Van Andr. Die leman, overleden; J. de Feyter Pz.bij den Loven- en Wil- lemskerke-polder,7. F. Verkauterenbij den polder Nieuw- Kieldrecht, in plaats van wijlen J. van Poelen J. Truyman bij de Willem-Hendrik en Klein-Kieldrecht-polders. Door Z. M. den Koning isbij een kabinets-schrijven van den 22 dezer, aan den heer J. Dedel, wien bij besluit van den 10 bevorens, met 1 januarij 1850 eervol ontslag is verleend uit zijne betrekking van secretaris ter kanselarij van de beide orden, nader hoogstdeszelfs tevreden heid betuigd over de goede en ijverige vervulling van die functien welke door den heer Dedel gedurende zoo vele jaren zijn waargenomen. Bij besluit van den 24 dezer heeft Z. M. tot gewoon hoog leeraar in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en let teren aan de boogeschool te Groningen in plaats van wij len den heer B. H. Lulofsbenoemd den heer M. de Vries, doctor in de letteren, docent voor de Nederlandsche taal en geschiedenis aan het gymnasium te Leyden. Het heeft Z. M. behaagd te benoemen tot H. D. bij zonderen lijfarts, den heer C. IV. Vinckhuizenmed. doctor te 's Hage. Door Z. M. is tot Nederlandschen consul te Memel benoemd de heer .7. Hoeftman en als consul van de Fran- sche republiek te Rotterdam erkend de heer Mure de Pelanne. De heer van Hoytema onlangs tot lid der Kamer in het 8ste kies-district van Gelderland verkozen heeft voor die keuze bedankt. gedaan, heeft opgebragt de aanzienlijke som vanƒ8064,44. Onder deze gelden was begrepen het op Scheveningeir inge zameldeten bedrage van ƒ200,16. Met genoegen meenen wij op goede gronden te kunnen melden, dat in het district Hulst, in Staats-Vlaandereneen belangrijke stap is gedaan voor de afwatering en den land bouw aldaardoor de benoeming eener commissie van on partijdig deskundigen tot nader onderzoek ea beoordeeling der ontwerpen van indijking van den Schelde-arm het Helle gat in verband met de verbetering der afwatering van de polders suerende langs de zeesluizen te Kampen. Deze commissiebestaande uit den ingenieur IV. Badon Ghijben, namens het bestuur van den waterstaat; den kapi tein-ingenieur IV. F. del Campogenaamd Camp, namens het departement van financienen den ingenieur B. P. G. van Diggelen, namens de commissie tot daarstelling eener nieuwe uitwatering langs Kampen, zou, wordt verder gemeld, hare vergaderingen aanvangen op donderdag den 30 augustus aan staande te Hulst. De menigvuldige belangendie door hare werkzaamheden kunnen bevorderd worden doen den uitslag daarvan, ongetwijfeld, in die streken reikhalzend te ge- moet zien. (St. Post.~) De sociëteit der boogschutterij te Zierikzee heeftop een deswegens gedaan verzoek, toestemming ontvangen om die sociëteit te noemen boogschutterij van den Prins van Oranie terwijl Z. K. H. het beschermheerschap der societeic op zich heeft genomen. v Den 23 dezer heeft te Assen plaats gehad de verkoo" ping der oude munten welke voor eenigen tijd te Gieten gevonden zijn. In het geheel heefc dezelve 253,80 opge bragt. De heer van der Chijs uit Leyden heeft voor 113,10 daarvan aangekochtwaarschijnlijk voorliet akademisch pen ning-kabinet aldaar. De cholera-berigten uit de plaatsen waar die ziekte heerschtzijn over het geheel niet ongunstiger. Uit Arnhem, den 24 augustus, schrijft men. „In Belgie heeft men de opmerking gemaakt dat, wanneer de cholera het sterkst woedde zwaluwen en andere vogels zich verza melden en vertrokken om eerst terug te keeren wanneer de ziekte aan het afnemen was. Toen te Pepinstre, nabij Verviersde cholera dagelijks 28 menschenvan eene be volking van 2000 wegsleepte zag men in de gansche streek geen zwaluw of zangvogeldoch zoodra de plaag ophield keerden de zwaluwen weder naar hunne gewone nesten terug. Hier ter stede is dezelfde opmerking gemaakt. Sinds geruimen tijd zag men geene zwaluwen of kraaijen, terwijl deze thans nu de ziekte schijnt af te nemen weder gezien worden. Donderdag laatstl. is er kabinetsraad gehouden die gelijk gewoonlijk door den Koning werd gepresideerd en waarbij HH. KK. HH. de Prinsen Frederik en Hendrik der Neder landen zijn tegenwoordig geweest. Vrijdag 11. zijn ook bij Z. M. onderscheidene leden van het corps diplomatique ten gehoore ontvangen. Er blijft steeds sprake van de opheffing der beide ministerien van eeredienst. Men verneemtdat door den minister van koloniën aan den heer van Hoëvell verzocht isom zijne denkbeelden en inzigten mede te deelen omtrent den tegenwoordigen toestand van het onderwijs in Nederlandsch Indieen nopens de uit breidingverbeteringen en hervormingen, die daarin, vol gens zijn oordeelzouden behooren plaats te hebben. De Regering heeft dezer dagen breedvoerig geantwoord op de bedenkingen der afdeelingen van de kamer op de kieswet. Uit het verslag der commissie van rapporteurs dei- Tweede Kamer (de heeren van Hasseltvan TwistIVintgens, Thorbecke en IVesterhoffj omtrent de Provinciale met blijkt dat noch de zamenstelling noch bearbeiding naar het ge voelen der rapporteurs aan de verwachting hebben beant woord en men den vorm en de strekking van dat ontwerp onvoldoende vindt. In het nommer der Nieuwe Rotterdamsche Courant van 22 dezer komt een artikel voor, hetwelk de strekking heeft om de Regering van groote onverschilligheid ten aanzien van het invoeren van verbeteringen bij het ppstwezen te beschul digen. De Nederl. Staats-courant noemt die aanmerkingen ongegrond. Er is (zegt zij) gedurende de laatste twee of drie jaren misschien geene maand verloopen waarin niet bij dit vak van administratie de eene of andere nieuwe maat regelhetzij in het algemeen belang, hetzij in dat van de briefwisseling met bepaalde plaatsengenomen is waarvan de ingezetenen de vruchten trekken. Tot bewijs worden voorbeelden aangehaald en de regering tegen de genoemde aantijging verdedigd. Ten slotte zegt zij Er bestaat eindelijk bij de Regering niet alleen het voornemen om de aangelegenheden der brieven-posterij in zooverre dezelve daarvoor vatbaar zijn bij de wet te doen regelen, maar het daartoe betrekkelijke wets-ontwerp is reeds werkelijk bij den Raad van State in overweging." In de residentie is aangekomen en in het Hotel de PEurope afgestaptde prins Pierre Bonaparte. Zaturdag morgen zou naar men verneemtde prins bij Z. M. den Koning ten ge hoore ontvangen zijn, na reeds vrijdag, onmiddelijk 11a de aankomst, ten hove te zijn geweest. Overigens heeft de prins langdurige conferentien gehad met den Franschen am bassadeur. Men verneemtdat de schaalcollecte op donderdag laatstl. te 's Gravenhage ten behoeve van de, ten gevolge der heerschende ziekte, noodlijdenden te Scheveningen Volgens berigt uit Koppenhagen heeft de Deensche regering den 17 dezer besloten, de opheffing der blokkade ook uitte strekken tot de oostelijke kust van Holsteinen wat verder nog was uitgesloten gebleven. Nadere berigten uit Koppenhagen van den 19 dezer, hou den indat de bevelen tot opheffing van de blokkade wat betreft het Sleeswijk-Holsteinsche kanaalde oostelijke kus ten en havens van Holstein nog niet zijn verzonden en dat deze maatregel steeds afhankelijk blijfc van den loop der zaken in de hertogdommen in verband met de erkenning en ten uitvoer-legging van den wapenstilstand. Staats-examen 22 augustus, 12 geëxamineerd, 23 12 24 12 9 11 5 toegelaten. Sultschland. IVeenen 21 augustus. Aangaande hetgeen de overgave van Gorgey is voorafgegaan leest men in bijzondere brieven het volgende Gorgey's broeders zijn in Oostenrijksche staatsdiensten hij zelf is met den minister van oorlog Cordon verzwagerd. Sedert twee maanden waren geruchten in omloop dat hij in onderwerping wilde komen maar dat men het omtrent de voorwaaiden niet eens kon worden. Zoodra het bepaald was dat Rusland tusschenbeide zou komenschijnt het denkbeeld der onderwerping bij Gorgey levendig geworden te zijn en hij de overtuiging te hebben erlangd, dat het onmogelijk was om verder, met eenige kans op goeden uit slag tegenstand te bieden. Hierover ontstond tweedragt tusschen hem en Kossuthwiens onbuigzaamheid geheel niet met deszelfs denkwijze overeenstemde. Van toen af ontston den er twee partijen in het Hongaarsche legeren toen die welke den vrede wildeallengs de sterkste 'was trad Kos suth af, droeg het dictatorschap aan Gorgey over, en nam met Bem en zijne verdere aanhangers de wijk naar Turkije. Zeker is het dat de onderhandelingen tusschen Gorgey en de Oostenrijksche regering van den aanvang af door bemiddeling van vorst Paskewitsh zijn gevoerd, en men houdt het alge meen daarvoor, dat aan de Hongaren in het geheim belang rijke concessien gedaan zijnom de zaak tot een einde te brengen. Sommigen gelooven dat de houding welke Pruis- sen in Duitschland aanneemt, en waartegen Oostenrijk, zoo lang de Hongaarsche opstand duurde niet bij magte was op te komen veel heeft bijgedragen om deze laatste tot het bewilligen van die concessien te nopen." Volgens berigten uit Temeswar werd het korps van den ban, van uur tot uur daar verwacht, daar zijne voorhoede reeds den 14 daar was aangekomen.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1