MIDDELBUBGSCHE C O II E A N T. W. 101. Donderdag 1849. 23 Augustus. J 33e®tMircu es* ^bminiötvatiieM. PROVINCIE ZEELAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 6 September des jaars 1849, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere approbatie, door den Staatsraad Gouverneur der Provincie Zeeland, of, bij deszelfs absentie door een der Leden van de Gedepu teerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd-Itigenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeeland aan het locaal van het Gouvernement te Middelburgworden aanbesteed Het werk ter voortzetting van de Oever-Defensie vóór de Vesting Neuzen bestaande in zes kapitale Zinkstukken op den Onderzeeschen Oever en een Rondhoofd boven laagwater; alles met de vereischte materialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het Bestek der bovengemeld* Aanbesteding zalboven en behalve aan het locaal van het Ministerie van Binnenland- sche Zaken en aan dat van het Gouvernement der Provincie Zeeland, te Middelburg ter lezing liggen op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de Bestekken van Waterstaats werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende drie dagen vóór de Besteding de noodige aan- wijziging in loeo worden gedaan en voorts nadere informa- tien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur rl. Caland, te Middelburgen den Ingenieur J. Strootman te Neuzen. De Minister van Binnenlandsche Zaken J. M. de KEMPENAER. AANBESTEDIN G. De CENTRALE DIRECTIE des Eilands WALCHEREN zal onder nadere goedkeuring van het Ministerie van Bin nenlandsche Zaken op Maandag den 27 Augustus aanstaande in tegenwoordigheid van den Heer Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeeland in het Lokaal der Di rectie in de Abdij te Middelburgdes voormiddags ten elf ure publiek aanbesteden de leverantie van DIJKSMATERIALEN voor het dienstjaar 1850 benoodigd bestaande in Hollandsch RIJS en HARINGBAND Walchersche STAKEN, Brabandsch RIJSHARING BAND en STAKENen BRIKSTEEN. Zullende de conditiën acht dagen te voren ter lezing lig gen ter Griffie van voornoemde Directie en nadere inlich tingen te bekomen zijn bij den Opper.Commies S.ROELSE, te Middelburg. De YEERSC1IE POORT zal, uit hoofde van het ver leggen der Brug, van af Vrijdag den 24 Augustus, slechts voor Voetgangers toegankelijk zijn. TE EKE W-AEADE MIE DIRIGERENDE LEDEN der TEEKEN-AKADEMIE binnen de Stad Middelburg adverterendat de uitdeeling der Prijzen Zal plaats hebben op Woensdag den 29 Augus tus 1849, des middags ten 12 ure, in het Gebouw der Akademie. iSitutenlAtibdrfte ®ijbiagcu. MIDDELBURG, den 22 Augustus. Z. M. de Koning werd woensdag ochtendH. M. de Koningin reeds maandag avond van het Loo in de resi dentie verwacht. Z. M. heeft den gepensioneerden luitenant-kolonel G. B. van Bronkhorst verheven in den Nederlandschen Adel stand met het prasdicaat van jonkheer, en zulks als erken ning van zijne den lande bewezene diensten. -Vrijdag avond is in de residentie overleden de weleerw. zeergel. heer Christiaan Leonard van den Broek, ridder der orde van den Nederl. Leeuw predikant der Nederduitsche Hervormde Gemeente aldaar. Sedert den eersten julij dezes jaars was eene eervolle rust van de Evangeliebediening die hij ruim 42 jaren bekleedde zijn deeleen tijdvak van 35 jaren was aan de zorg voor de gemeente te dier plaatse toegewijd. In Bellevue te 's Ilage wordt eerstdaags verwacht de kroonprins van Zweden. Zr. Ms. stoomschip cur.A£AO luitenant iste klasse II. Iluygens van Hellevoetsluis en Falmouth naar Suriname is den 20 julij te Madera binnengeloopen. Volgens tijdingen uit Lissabon bevond de stoomboot IVillem Iaan boord hebbende H. K. H. Prinses Marianne, zich den 4 aug. aldaar in de haven. De Prinses had den 14 julij Havre verlaten was den 29, na eene reis van 150 uren te Lissabon aangekomen en moest daar eene quarantai ne van vijf dagen houden. Den 3 Aug. was H. K. H. door eene sloep der koningin van Portugal aan wal gebragt en dadr met eerbewijzen ontvangen. Den 4 dineerden de Neder- landsche gezantbaron Sirtema van Grovestinsen de Ne- derlandsche consulaan boord bij II. K. H. Den 6 is de Prinses te Cadix aangekomen. Den volgenden morgen vertrok H. K. II. naar Sevilië waar zij voornemens was om eenige dagen te vertoeven om vervolgens de reis naar het Hei lige Land voort te zetten. Uit het verslag van de commissie der Tweede Kamer we gens de rekening van het burgerlijk pensioenfonds over 1847 blijkt, dat de middelen hebben bedragen f 20,870 de uitga ven f 16,798en dat de rekening niet eene bate van f 4072 is gesloten welk bedrag op de rekening van het fonds over 1848 in ontvang is overgebragt. De commissie beeft voor gesteld de rekening ter griffie neder te leggen doch niet zonder te letten op den inhoud van het verslag van den t ij - delijken raad der ministers, van november 1848, voorzoo- veel de pensioenen betreft. Uit het verslag van de commissie van rapporteurs, we gens de roordragt ter inwisseling van de volgens de wet van 1816, geslagen zilveren munt, blijkt, dat de groote meer derheid der leden van de Tweede Kamer instemt met de re gering dat deze inwisseling een uitvloeisel is^ van de munt wet van 1847, en dat zij zonder ongerijf niet langer kan worden uitgesteld. Met betrekking tot het ontnemen van de hoedanigheid van standpenning aan de gouden tien en vijf gulden stukken is men nagenoeg algemeen van oordeel geweestdat daartoe moet wor den overgegaan en het nieuwe muntstelsel volledig in wer king gebragt. De onbepaalde magtiging tot de uitgifte van muntbiljetten heeft ernstige tegenspraak gevonden en men heeft begrepen dat eene uitgifte van 100, ja welligt van 150 milioenen muntpapier gevaarlijk zoude kunnen worden. Men vond het bepalen van een termijn binnen welken het muntpapier moet ingetrokken zijn, noodzakelijk. Voorts isbij de uitgifte van muntpapier ook het be staan van muntbiljetten van 5 als wenschelijk voorgedragen. Uit Koevorden wordt van deu 16 geschreven, dat al daar in de laatste dagen zoo herhaaldelijk brand is ontstaan, dat men niet dan aan kwaadwilligheid kan denken. Den 9 en 10 ontstond viermaal brand in een en hetzelfde huis daags daarna in de woning van Si/non Boenein eene bed stede naast die, waarin de kinderen van den bewoner sliepen den volgenden dag alweder in eene bedstede van Simon Ogstee 9 en in den morgen van den 15 Li het huis van den koopman de Jong in de Sallandschestraatnaast de pastorie die zoo hevig toenam dat binnen korten tijd 7 woningen en 2 schu ren afbrandden. De ontsteltenisdoor deze herhaalde bran den veroorzaaktwas algemeen. Des nachts wordt er door 20 gegoede ingezetenen wacht gehouden. De substituut-offi cier en regter- commissaris der arroudissements-regtbank zijn uit Assen vertrokken ten einde den staat van zaken op te nemen. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. ISuttcitlanbdche Engeland. Londen 18 augustus. De secretaris van staat voor binnenlandsche zakensir G. Greyheeft den lord-luitenant van Ierland een brief gezonden om de tevre denheid der koningin over hare hartelijke ontvangst daar te lande te betuigen en tevens het genoegen waarmede zij had opgemerkt dat de verschillende standen der maatschappij door geene partijzucht of ouderlingen afkeer verdeeld schenen te zijn. Sir Thomas Read, sedert acht en twintig jaren consul- generaal van Engeland te Tunis, is den 4dezer aldaar over leden enop last van den bey die de grootste achting voor hem hadop eene plegtstatige wijze begraven. Hij had daartoe een zijner eigen rijtuigen met zes muilezels bespannen, afgestaan, en het door drie-honderd man paar denvolk doen escorteren. De kist werd omringd door de geestelijkheid der Grieksche kerk diebij gemis van een Protestantsch leeraar de dienst verrigtte. Al de grooten des lands volgden te voet, hetwelk te Tunis, vooral in het wanne jaargetijde en gedurende de Ramazan eene groote zeldzaamheid is. Naar aanleiding van het heerschen der cholera te Londen doet een dagblad opmerken hoe betrekkelijk gering het getal harer slagtoffers nog is in vergelijking van die welke de pest ten jare 1665 ten grave sleepte. Het grootste cijfer der alhier aan de cholera overledenen gedurende de tegenwoor dige epidemie is toch daags nooit ver boven de 150 dat is nog niet 1 op de 10,000 inwoners geweest, terwijl gedu rende vijf weken in augustus en september van genoemd jaar 38,195 menschen, dus nagenoeg een tiende gedeelte der toenmalige bevolking, aan de pest bezweken. Duitschlanci. JVeenen 16 augustus. De krijgskans in Hongarije wordt meer en meer ongunstig voor de Magya- ren. De keizerlijke legers hebben in den laatsten tijd ver scheidene beslissende voordeelen behaalden voor de eerste maal gedurende dezen veldtogt is door de Russische geschut- salvo's den volke eene zegepraal verkondigd. Alles vereenigt PUBLICATIE. GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie ZEELAND Brengen bij deze ter kennis van allen die zulks zoude kunnen aangaan dat de Staten van dit Gewesttij derzelver resolutie van den T\ Julij dezes jaars hebben gearresteerd de navolgende door Zjjne Majesteitbij Hoogstdeszelfs Besluit van den 21 dier maand no. 49 goedgekeurde wijziging van hetbij Publicatie van den 14 September 1832 ter kennis van de belanghebbenden gebragte Re glement op het Begraven van Lijken voor deze Provincie JVIJZIGING van hetbij Koninklijk Besluit van den J6 Augustus JS32 no. 2.1goedgekeurde Reglement op hel Begraven van Lijken voor de Provincie I£ee- land door de Staten dier Provincie vastgesteld den 5 Julij 3832. Artikel 1. Wijziging van Art. 4 door het weglaten van het 2de gedeelte bevattende de woorden hetwelk bevoegd zal wezen daaromtrent zoodanige bepalingen te maken als noodig zijn om de Burgerlijke Gemeente voor schade y> te hoeden." en het in plaats stéllen van het volgende Bij dien aanleg zal behooren te worden opgevolgd hetgeen het Plaatselijk Bestuur uit het oogpunt eener goede 1'olicie en meer bijzonder uit dat eener gepaste zorg voor de gezondheid der Ingeze tenen zal vermeenen te moeten voorschrijven." Artikel 2. Vervanging van Art. 56 door het volgende Ingeval van twijfel over de juistheid der toepassing van de tarie ven .zullen de erfgenamen of de beheerders ten sterfhuize, die zich daardoor bezwaard vinden bij de administratie welke over de Be graafplaats gesteld is de terugbetaling kunnen vragen van hetgeen de Ontvanger naar hun oordeelte veel heeft gevorderd. Artikel 3. Vervanging van Art. 57 door het volgende Bijaldien dit verzoek niet wordt ingewilligd zullen de erfgenamen of de beheerders ten sterfhuize de beslissing van Gedeputeerde Staten der Provincie kunnen inroepen naar Welke beslissing de Ontvanger der begrafenis-regten en loonen zich zal moeten gedragen. Artikel 4. Vervanging van Art. 58 door het volgende Bij de begraving van Lijken van bedeelden der Armbesturen, zal geen regt verschuldigd zijn maar zal voor zoover daaromtrent bij de Plaatselijke Reglementen niet anders is bepaald het loon der Opzigtersvolgens tariefaan de Armbesturen in rekening gebragt worden. Artikel 5. Vervanging van Art. 59 door het volgende De Lijken van personen welke tijdens hun leven geene bedeeling van eeni" Armbestuur genoten hebben maar welker achterblijvende betrekkingen volstrekt buiten staat zijn, om de verschuldigde begra fenis-reten en loonen te voldoen, of uit wier nalatenschap die kos ten niet kunnen worden bestreden zullen in alles behandeld worden als die van bedeelden en alzoo begraven worden op dat gedeelte der begraafplaats, hetwelk voor het ontvangen der Lijken van onver- mogenden is bestemd. Even als voor de begraving van bedeelden, zullen de loonen der Opzigters aan de Armbesturen in rekening wor den gebragt. Artikel 6. Vervanging van Art. 60 door het volgende De in Art. 58 en 59 bedoelde vrijstelling van begrafenis-regten zal niet anders worden verleend dan voor de bedeelden op een schrif telijk bewijs van het Armbestuur behelzende dat de overledene tot zijne bedeelden heeft behoord, en voor de overigen, op een getuig schrift van het hoofd des Plaatselijken Bestuurs dat de achterblij vende betrekkingen of de nalatenschap des Overledenen tot de be taling van die regten onvermogend zijn. Zullende opdat niemand' hiervan eenige onwetendheid zoude kun nen voorwenden, deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan ter Vergaderkamer van de Gedeputeerde Staten van Zee land te Middelburg, den 10 Augustus 1849. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCIL Ter ordonnantie van dezelve SLEG T. «E3S3-: ASJPrtéSf* Vervolg en slot van het verslag der laatst-gehoudene algemeene vergadering. Na de benoeming der commissie tot samenstelling der dubbeltallen van beoordeelaars, voor de prijs-antwoordenwelke met 1 december eerstkomende verwacht wordenging men over tot de keuze van nieuwe prijsvragen. Die keuze bepaalde zieli tot no. 5 uit de eerste en tot no. 43 nit de tweede lijst van ontwerp-prijsstoffen y No. 5. Met het oog op de belangrijke vraagstukken Arbeid en Armoedewaarmede thans geheel Europa zich bezig houdt, en let-"'" tende op de hervorming die naar veler oordeelaan bet school wezen ook hier te Lande te wachten staatvraagt men In welke opzigten zou het tegenwooidig lager-onderwijszoo in leerstof als vorm in een meer regtstreeksch verhand moeten en kun nen gebragt worden met den stand en de toekomstige bestemming der leerlingen De maatschappij verlangtdat wel hoofdzakelijk het onderwijs in het oog worde gehouden doeli dat daarbij tevens worde aangewezen de noodzakelijke en mogelijke veranderingen die uit genoemd ge wijzigd onderwijs zouden voortvloeijenzoo in de inrigtiDg der school lokalen als in de tot durverre. gebezigde leermiddelen en de ver- eisehten in de toekomstige onderwijzers. No. 43. Vermits de zucht tot eene wetenschappelijke beoefening van de landhuishoudkunde, ook onder den minder beschaafden boe renstand in ons Vaderland, meer en meer toeneemt, en dit voorze ker een verschijnsel mag genoemd wordendat op zichzelf verblij dend is en behoorlijk te gemoet gekomen gunstige uitkomsten voor bijzondere en algemeene welvaart in de toekomst belooft; ver mits, behalve de pogingen, op andere wijzen tot zulk eene tege moetkoming reeds aangewend, eene welgeschrevene populaire, vol ledige Handleiding biertoe onontbeerlijk is en de bestaande geschrif ten niet volkomen in deze behoefte voorzien, zoo wordt gevraagd Eene populaire volledige Handleiding voor de Landhuishoud kunde ingerigt naar de behoefte van den minder beschaafden boe renstand in ons Vaderland." Na de benoeming der commissie tot nazien der rekening voor het volgend jaar, kwam alsnu in overweging het rapport der commissie ter zake van de Landverhuizing. De commissie lichtte het voorloopig bij de punten gegeven rapport nog nader toedoor eenige meer bij zondere mededeelingen met de slotsommen van welk een en ander de vergadering zich vereenigde en overeenkomstig den wensch der commissie besloot Tot de benoeming eener permanente commissie van drie leden te Amsterdam woonachtig welke commissie wordt belast met de voort zetting der aangevangen correspondentie en met de opmerking en verzameling van al wat in het belang der landverhuizers wetenswaar dig kan geacht wordenenz. Daarna bragt de commissie ter zake van Bijzondere Scholen rapport uitten gevolge waarvan de commissie onder dankzegging voor ha ren belangrijken arbeid outbonden werd. Ten slolte ontving de voorzitter een inmiddels ingekomen voorstel eu benoemde daartoe eene commissie tot onderzoekom den volgen den dag haar rapport ter tafel te brengenwaarna de zitting opgehe ven en de voortzetting der werkzaamheden door den voorzitter uitge steld werd tot den volgenden morgen ten half 11 ure. Alstoen werdbehalve het bespreken van eeDige huishoudelijke schikkingen de maatschappij betreffende onder anderen besloten tot de oprigting van Normaal-inrigtingen voor de Gymnastiewaartoe voorloopig een zestal departementen in de meest bevolkte steden zul len worden uitgenoodigd. Deze inrigtingen zullen worden openge steld voor a. onderwijzers hulp-onderwijzers en kweekelingen van armenscholen en liefdadige inrigtingen b. schoolkinderen van armen scholen en liefdadige instellingen; c. onderwijzers en hulp-onderwij zers van bijzondere of eigene scholen d. kinderen van meergegoede ouders. Na verloop van vijf jaren wordtop gelijke wijze en ten gelijken einde een tweede zestal departementen uitgenoodigd ten zij de verdere tusschenkomst der maatschappij inmiddels gebleken mogt zijn overtollig te wezen. Na uitvoerige discussien en verwerping der voorstellen omtrent eene wijziging in den vorm der uitgave van de Bijdragen en den Almanak der maatschappij besloot de vergadering, dat voortaan niet alleen (zoo als tot nu toe het geval was) gelden zullen verstrekt wor den ter opleiding van onderwijzeressen voor Bewaarscholen maar dat men ook subsidien zal verleenen ter oprigting en ondersteuning dier scholen, even als zulks plaats heeft niet de Zang- en Herhaling- seholen der maatschappij, Ten slotte betuigde de afgevaardigde van het voorstemmend depar tement, iu hartelijke bewoordingen, den dank der vergadering aan het hoofd-bestuur en den algemeenen voorzittervoor de leiding der werkzaamheden. Waarna de voorzitter met eene gepaste toespraak, deze 65ste al- emeene vergadering sloot.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1