iSuitcnlAttbiscftc &t}biifgcu. Bceti)biti0cn, 3ïsocrtciitic«. DE KOEPOK-IJNENTIJVG. MSARMOIVME COWCERT de zaak der Volks-Encyclopedie doclr niettemin dit onderwerp in ernstige overweging blijft houden. 9. Dat de kansen ten aanzien van het Volks-Zang-Onderwijs en de invoering der Gymnastie voor de maatschappij eenigzins verbeterd zijn; en zij allengs haren wensch op deze punten vervuld zal zien. 10:' Dat eene commissie uit het hoofdbestuur omtrent de zaak van Lager-Onderwijs bij de flooge Regering gepaste stappen had ge daan betreffende de te verwachten wet op dat zoo hoogst belangrijk onderwerp. 11. Dat ook dit jaar, even als vroeger, aan onderscheidene de partementale schooi-inrigtingen aan bewaar-zang- en herhaling- scholen wederom geldelijke ondersteuning uit de kas der maat schappij zijn verleend geworden. 12. Dat de maatschappij in het afgeloopen jaar een legaat ontvan gen had ter waarde van 1000van wijlen mejufvrouw C. M. Loopuijt te Schiedam. 13. Dat de maatschappij door tusschenkomst van de heeren J. Groe- nendaal en H. van Genderen hare geschriften verspreid had bij de Overzeesche Volkplantingen aan de Saramakka en de Kaap de Goede Hoop. 14. Dat op de vraag, omtrent de verbetering van den Dienstboden stand door verschillende departementen antwoorden waren ingezon den waarvan eenige negatiefandere bevredigend mogten geacht worden. 15. Dat aan 71 personen eereblijken of onderscheidingen voor edel moedige bedrijven waren toegewezen waarvan de uitreiking aan de zorg der departementen wordt toevertrouwd, die in der tijd de opgave gedaan hebben. 10. Dat uit het fonds (aan het beheer van hoofdbestuurderen toer- vertrouwd) bekend onder den naam van Fonds voor Huisduinen laatstelijk eenige uitkeeringen gedaan wareu bestemd tot tegemoet koming in den nood van behoeftige huisgezinnen waarvan de hoof den bij eene zeer edelmoedige poging tot redding van schipbreu kelingen op de kust van Huisduinen in de golven hunnen dood had den gevonden. 17. Eindelijk, dat de financien der maatschappij in eenen allezins gunstigen toestand verkeeren. Vervolgens gaf het hoofdbestuur berigt omtrent de uitgeschrevene prijsvragen en advijseerde tot intrekking der 3de vraag Handleiding voor Plaatselijk Toczigt op de lagere Scholen. Uit het eerste vernam de vergadering dat niet eender ingezondene prijs-antwoorden een voldoend aantal steramen ter bekrooning op zich had mogen vereenigen, zoodat er ditmaal geene bekrooning heeft plaats gehad. Engeland. Londen 16 augustus. Door de onlangs geweldige regens zijn in Schotland en Ierland verscheidene rivieren buiten hare oevers getreden en hebben hier en daar overstroomingen plaats gehad. In Ierland is de aardap pelziekte niet zoo ongunstig als men wel gevreesd had de sporen daarvan blijken niet erger te zijn dan men reeds se dert 50 jaren gewoon is. Te Londen in Btitler's arms hotel is eene vergadering gehouden van de voorstanders der Hongaren, waarin besloten is tot het opstellen van een verzoekschrift aan II. M. tot erkenning der Hongaarsche on afhankelijkheid. Maandag zijn in de dokken van Londen 7 schepen aangekomen allen met suiker beladen inhou dende de aanzienlijke hoeveelheid van 7080 vaten of kisten. De cholera blijft nog hevig voortduren. Dultscliland. Volgens een berigt uit Warschau van den 14 dezer, medegedeeld in een extra-blad van den Kurijer IVarzawski was de overwinning op de Hongaren bij Debreczin behaald zoo gewigtigdat Paskewitsh 6000 gevangenen maakte den vijand met het 3de armee korps vervolgde en Grosswardin innam. Te gelijker tijd greep Haynau op den linker-oever van den Theiss den' vijand aan, nam hem 20 stuks geschut af en rukte tegen Arad op. Volgens datzelfde blad zou de Hongaarsche landdag zich in twee deelen hebben gesplitstwaarvan het eene Kossuth het andere Görgey tot dictator wilde uitroepen. De prins van Pruissen heeft slechts één dag te Frank fort'vertoefd en is daarna naar Carlsruhe teruggekeerd. De stad Hamburg was den 13 en 14 dezer het too- neel van ergerlijke ongeregeldhedenwaartoe het binnen trekken der uit Sleeswijk-Holstein terugkeerende Pruissiiche troepen aanleiding gaf. Het gepeupelnaar sommiger mee ning door Beijersche soldaten opgehitst, ontevreden dat de Pruissen bij de burgers ingekwartierd moesten worden en in den waan gebragt dat de vreemde troepen ingeroepen waren om het oude regeringsstelsel der Vrijstad te helpen bescher men begroette hen metsteenen en de ruwste scheldwoorden hetwelk ten gevolge had dat sommige soldaten gebruik van hunne wapenen maakten en eenige menschen verwondden. Nu kwam bevel dat de Pruissen niet in de voor hen bestelde kwartieren maar in de Ilrautersche rijbaan den nacht zou den doorbrengen. Niet dan met moeite konden zij zich hier verzamelen. Eerst des avonds ten elf ure werd de btirger- militie onder de wapenen geroepen, doch kwam'traag op. Het werpen met steenen duurde den ganschen nacht voort en in verscheide straten werden geweerwinkels uitgeplunderd. De infanterie en kavallerie der bezetting hebben de mees te dienst tot herstel der rust en bescherming der Pruisschen bewezen. Des morgens van den 14 was het oproer gestild, hetwelk verscheidene militairen en rustverstoorders het leven gekost heeft. De senaat vaardigde dien dag eene waarschu wing uit, waarbij bevolen wordt alle herbergen en tappe-, rijen vóór acht ure des avonds te sluiten en ieder burger aangemaand zijne huisgenooten van vroeg in den avond af 1:1 huis te houden. Aan de bezadigdheid en krijgstucht der zoo zwaar belcedigde vreemde troepen wordt groote lof toe gezwaaid. De Hamburger bladen melden dat de rust in den loop van den 14 in die stad niet verder gestoord is, en dat in den avond van dien dag een tweede Pruissisch bataillon al daar aangekomen en bij de burgers ingekwartierd is. [n de ministeriele Berlijnsche correspondentie van den 16 dezer leest men Negen Pruissische bataillons en de noodige artillerie zul len Hamburg zoo lang bezet houden tot voor de aldaar :>an de Pruissische troepen aangedane beleediging behoorlijke voldoening zal gegeven zijn. Frederik de Groote liet na den vrede van Ilubertsburg een regement huzaren 22 jaren iang in Mecklenburg staan omdat men daar de betaling ee- ner verschuldigde oorlogs-contributie weigerde. Men zal aan Duitschland weder eens moeten herinneren dat het leger hetwelk Frederik de Groote in het aanzijn riep niet onge- sirafc onder het oog van magtelooze regeringen beleedigd kan worden. Op de ontbinding der burgerwacht en op het ge- geregtelijk vervolgen der schuldigen zal in de eerste plaats moeten worden aangedrongen. Italië. De tijdingen, welke men uit Rome heeft, gaan tot den 7. Generaal Oudinot was er uit Gaëta terug waar hij door den paus met de grootste blijken van toegenegen heid ontvangen was, zoo zelfs dat de eenige post van groot- waardigheids-bekleeder in de Pius-orde voor hem bewaard gebleven is. Het vereerend onthaal door den Franschen generaal bij den Heiligen Vader genoten belet echter niet dat tusschen de door dezen te Rome aangestelde regerings commissie en dien generaal de hevigste oneenigheid blijft heerschen. Omtrent het lot van Garibaldi zijn de berigten nog zeer tegenstrijdig volgens sommigen is hij naar Venetie ontko men volgens anderen te Rolano door de Oostenrijkers in gesloten. Te Tarin is door den koning een rouw van 180 dagen ter zake van het overlijden zijns vaders uitgeschreven. Twee der gewezen Romeinsche driemannen de heeren Saffi en Armellinizijn in de Sardinische hoofdstad aangekomen. Te Genua is eenige botsing tusschen de burgers en de troe pen voorgevallen. Te Napels worden nog steeds arresta- tié'n gedaan. Een verspreid gerucht als of Z. H, Plus IX aan eene hersenontsteking te Gaëta zou zijn overleden heeft geen grond hoegenaamd. De dagbladen van Turin zeggen dat het alleen eene ellendige speculatie van nieuws-uitschreeuwers en geheel uit de lucht gegrepen is. Te Venetie zouden de zaken voor de belegerden eenig zins gunstiger gaan staan men moet uit die stad met voor deel eenige uitvallen hebben gedaan die de Oostenrijkers nood zaken hunne blokkade-linie terug te trekken. Manin is op nieuw als dictator bevestigd. De patriarch die eene be weging ten voordeele der Oostenrijkers had willen doen wordt in zijn paleis bewaakt. Frankrijk. Parijs 17 augustus. De heer Pierre Bonaparte is heden door de zesde kamer van policie veroor deeld tot eene boete van 200 frs. en in de kosten wegens den slag dien hij in de zitting der wetgevende vergadering van den 10 dezer aan den vertegenwoordiger Gastier gege ven had. De president der republiek heeft den divisie-generaal R. J. I. Exelmans benoemd tot groot-kanselier van het le gioen van eer in de plaats van wijlen den maarschalk Molitor. De aartsbisschop van Parijs is zeer ontevreden over de openbaarmaking van zijnen brief aan den minister van bui- tenlandsche zaken waarin hij Franlcrijks tusschenkomst ten gunste van Venetie verzoekt; te meer daar deze brief een ge volg was van zeer onvolledige kennis der diplomatische on derhandelingen die thans over dat punt gevoerd worden. Men zegtdat de heer Ledru-Rollin zich weder hier bevindt, maar zich verborgen houdt. De vice-admïraal Parseval Deschênes heeft het bevel over het eskader van de Middellandsche zee aanvaard. Er is berigt ontvangen van de aankomst van den graaf van Chambord in de badplaats Ems. Men verzekertdat generaal Charron als gouverneur- generaal van Algerie op zijn eigen verzoek ontslagen en in die waardigheid door generaal Mac Mahon opgevolgd is. De Fransche regering heeft bij de Romeinsche eene nota laten indienen waarin geprotesteerd wordt tegen som mige maatregelen van de commissie van kardinalen. Een der hoofdpunten moet zijn een vertoog tegen de vermindering der waarde van het papieren geld. Eerlang zal hier het zoogenaamde vredes-congres verga deren. Uit vele landen worden leden dier vereeniging ver wacht. Reeds vroeger is eene vergadering van dien aard te Brussel gehouden waarbij echter betrekkelijk weinige Franschen aanwezig waren. Ditmaal zal Frankrijk op eene waardige wijze worden vertegenwoordigd. De regering heeft eene zaal op het stadhuis voor de leden van het congres be schikbaar gesteld. Men is thans bezig met te beraadslagen over eenen voorzitter. De aartsbisschop van Parijs en de heer de Larochefaucauld-Liancourtwelke men deze waar digheid heeft aangeboden, hebben dezelve van de hand ge wezen gelijk mede de heer Coquerel, die zich echter be reid verklaard heeft, om als onder-voorzitter werkzaam te zijn. Men meent dat, zonderling genoeg, de heer Lucien Marrat het voorzitterschap zal bekleeden van de vereeni ging tot bevordering van den vrede. Het bewind heeft in een half officieel artikel van den Moniteur du Soir het gerucht doen tegensprekenals of er grond bestond om eerstdaags een coup d'état te wachten. Dit artikel dient ook tegelijk om vooraf de pogingen te verzwakken die de vertegenwoordigers der regterzijde willen aanwenden, 0111, door de algemeene raadsvergaderingen ma- nifestatien tegen de constitutie uit te lokken. Het gouver nement doet daarbij verklaren dat alle wijzigingen in de staatsregeling vóór den tijd, en in anderen vorm als de con stitutie zelf aanwijstvan welke partij ze ook uitging, als eene revolutionnaire daad zou moeten beschouwd worden. De bekende regtscbapene denkwijze der leden van ons ka binet, laat aan de opregtheid dezer verklaring geen twijfel over. De vroeger besprokene ministeriele wijzigingen schijnen vooreerst te zijn uitgesteld. Men wil datten gevolge van onderscheidene conferentien van den generaal Vaillant met den president der republiek en den minister van buitenlandsche zaken order gezonden is aan den generaal Oudinot om zijne terugkomst naar Frank rijk uit te stellen. Bij eene ministeriele aanschrijving zullen de schouwbur gen weder hunne vorige'benamingen aannemen, en hunne republikeinsche titels laten varen. De gravin von Sandow dochter van den prins von Met- ternichis te Parijs aangekomen, met het doel 0111 eender voornaamste artsen uit te noodigen tot het houden van con sult te Londen, over de gezondheid van prins Metternich, die zich in een bedenkelijken toestand bevindt. Het treurig berigt loopt door de stad De heer Lamartine is krankzinnig geworden." Sedert geruimen tijd hadden de artsen hem eene volstrekte rust voorgeschrevenomdat zij voor eene hersenschudding vreesden. Lamartine scheen den raad der geneesheeren niet te willen volgen maar bleef als naar gewoonte zijne letterkundige bezigheden voortzet ten. Ten huize van een zijner vrienden verzocht zijnde en aldaar het middagmaal gebruikendemeende men onder den maaltijd reeds eene zekere opgewondenheid bij hem op te merken, doch niets deed voor als nog denken aan eene ver standsverbijstering. Doch een weinig latertoen hij zich van een room-kaasje bediende en er zijn aangezigt in duw de voorts opstond en allerlei onzamenhangeude woorden en klanken uittebleek het helaas al te waar te zijn. Men greep hem aan en poogde hem tot bedaren te brengen maar de rede keerde niet weder. Daarna werd hij ten zijnent gebragt, waar men terstond geneeskundigen raad inriep en alle hulpmiddelen in het werk stelde. Hij werd adergelatenmaar tot nog toe waren alle aangewende pogingen te vergeefsom den beroemden zieke tot zijn verstand terug te brengen. VEERE den 18 augustus. Heden zijn binnengekomen de kof de Stad Enschedekapitein H. R. Veldhuisvan Huil, met twist, en de schooner Izabelle lleron kapitein G. H. Dixonvan Seaham, met kolen; beide bestemd naar Mid delburg. Qisteren vierden hun Vijf-en-twintigjarig Huwelijks-Feest Christoffel WOLF en Pieternella VENDEVOGEL. J-Jeden verloste van een' ZOON, E. van de POEL, Echtgenoote van Middelburg J. M. B. FRANSELLA. den 20 Augustus 1849. Algemeene kennisgeving. PPeden overleedin den ouderdom van 53 jarentot diepe droefheid van mij en mijne Kinderen, na een langdurig lijdenmijn waarde Echtgenootde Edel Groot Achtbare Heer ABRAHAM VRÉKE, in leven Griffier bij het Provin ciaal Geregtshof in Zeeland. Middelburg D. J. van DULLEMEN, den 17 Augustus 1849. Wed. A. VitiKE. Ppeden overleed, tot onze groote droefheid, ons hartelijk geliefd Zoontje, EDUARD ADOLF in den ouderdom van twee jaren en vier maanden. Aardenburo Jb. BLINDENBACH Jz. den 17 Augustus 1849. C. J. BLINDENBACH, geb. Janssen. Eenige kennisgeving. PPeden overleed, aan een langzaam verval van krachten, onze veel geliefde Vader en Behuwd-Vader, de Heer JEAN BAPTIST ALEXANDRE in den ouderdom van 79 jaren en 4 maanden. Vlissingen J. F. ALEXANDRE. den'18 Augustus 1849. Uit aller naam. Diegenen welke genegen zijn hunne GROENE MEEDE ter Bereiding te zenden in de Meestoof Middelburg gelie ven daarvan opgaaf te doen voor den 15 September eerstk. bij den ondergeteekende. Middelburg, 20 Augustus 1849. W. F. HAMAN. Directeur. De ondergeteekende heeft de eer hare geachte Stad en Landgenooten bekend te maken dat zij op heden haren WINKEL op de Vlasmarkt, Wijk K. No. 154, heeft ge opend; is voorzien van KANTEN, TULES NETEL DOEKEN LINTEN en meer andere Artikelen tot het vak van Modes behoorende;maakt en vermaakt Mutsen volgens de nieuw ste Modellen en is door bijzondere gelegenheid in staat gesteld voor de Buitenlieden Vrouwen-Kaphoeden in de gevraagde modellen te kunnen presenteren, waartoe de ondergeteekende de vrijheid neemt tot bovenstaande zich aan te bevelenbe lovende allezins eene solide bediening. Middelburg, 20 Augustus 1849. C. A. CATS. pfenige weken geleden is binnen de Stad Middelburg of op den Vlissingschen Weg vermist een ADMINISTRATIE- BOEK met rooden Klasvoor den Vinder van geene waar dedie het terugbrengt bij de Boekhandelaars van Benthem Jutting, zal eene belooning genieten. pfr is gevonden den 19 dezer te Veere een WINDHOND (lange Hond)bruin Haar met een witten halsborst en het uiteinde van den staartte verkrijgen tegen betaling van kos ten dezer Advertentie, bij ,7. Corbijnonbezoldigd Opziener der Jagt te Vrouwenpolder, aan de Oostwatering. Circa 4000 Essen en Eisen MUTSAARDS uit de hand te koopadres bij de Uitgevers dezer Courant, Nieuwe CHALOTTE en KNUFLOOKbij PuttePottem. Door ziekte terstond een BAKKERSKNECHT benoo- digd bij A. A. Schreurs. Derstond een JONGEN benoodigd bij S. Dodenhuizen op het Zand, P)ene DIENSTMEID benoodigd; adres bij E. Hendrikse. ppij DE GEBROEDERS ABRAHAMS is uitgegeven en alsnog te bekomen 1 Een woord van aanbeveling door de vereeniging van genees- en heelkundigen in zeeland aan de Inwoners der Stad Middelburg. Prijs 15 cent. door het KORPS MUZIJKANTEN der Dienstdoende Schut terij te Middelburg, op Donderdag den 23 Augustus 1849, des Avonds ten 6 ure in den Tuin van het Klein Schut tershof waarvan bij de Tweede Afdeeling het Plein zal geïllumineerd zijn. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMST"

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 2