MIDDELBUMSCHE C 0 U R A IV T. ■T in, W. 100. Dingsda 21 Augustus. jfgx^f €T i 53c sturen en ^bministraticu. r öinnculAttfcsscSïc &ijbt»0cn. De GEDEPUTEERDE STATEN van de Provincie ZEE LAND brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen de zer Provincie, dat de Rekeningen en verantwoording van Mr. P. Pous, gewezen Administrateur van'sRijks Schatkist en van de Erven PI. C. Hoijerin leven Arrondissements- Betiialmeester te Middelburg wegens de Provinciale Fondsen van de diensten 1845, 1846 en 1847, jaargang 1847, door de Algemeene Rekenkamer zijn gearresteerd, respecti- velijk bij hare resolutien van den 8 Februarij jl. No. 56 en 26 Julij jl. No 86; En dat de voorschreven Rekeningenmet den Fergelijken- den Staatover de dienst 1845, en met de algemeene Provinciale begrootingenover de 'diensten 1845, 1846 en 1847, in het Bureau der 2de Afdeelitig van de Provinciale Griffie ter inzage voor een- ieder zullen zijn nedergelegd van Maandag den 20 Augustus tot en met Zaturdag den 1 September aanstaande(de Zondag uitgezonderd) van des voormiddags negen tot des namiddags vier ure. Middelburg, den 10 AOgustus 1849. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve SLEGT. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belanghebben den dat op Maandag den 3 September eerstkomendedes middags ten twaalf ure, in de Vergaderzaal der Provinciale Staten, in de Abdij te Middelburg, ten overstaan eener Commissie uit H. E. G. A. Meeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, in het openbaar, zal worden overgegaan tot de uitloting der aandeelen in de Provinciale Geldleeningen van 290,OOJ en van 20,000mitsgaders in de Geldleening van 220,000voor de verbetering der Wegen in het vierde en vijfde District, welke, ingevolge dé plans dier Geldlee ningen gearresteerd bij Koninklijke Besluiten van den x December 1822, no. 70, van den 29 Julij 1842, no. 56 en van den 28 Junij 1845, no. 62, met den eersten Januarij 1850 moeten worden afgelost, te weten: Van de laatste achttien Aandeelenieder van Duizend Gulden uit de eerste Van drie Aandeelenieder van vijf honderd Guldenuit de tweede En van zeven Aandeelen, ieder van Duizend Guldenuit de laatstgenoemde Geldleening. Middelburg, den 14 Augustus 1849. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad THO- LEN, Provincie Zeeland, brengen bij deze ter kennis dat, ten gevolge van het besluit van den Stedelijken Raad de gewone KERMIS of JAARMARKTin dezelve Stad en in het Gehucht SCHAKERLOO, aanvangende den 15 Septem ber, dit jaar niet zal gehouden worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WAGTHO. Ter ordonnantie van dezelve W. J. van VOORST CATSHOEK. De KERMIS te HEUZEJ zal dit jaar geen plaats hebben* NERERL. BANDE L-MA ATS CHiP PIJ. De DIRECTIE maakt bekend dat de NAJAARS-VEI- L1NGEN der Maatschappij van 1849, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveel heden hieronder gemeld Te ROTTERDAM, op Maandag 3 September 1849, 206,136 Balen Java KOFFIJliggende aldaar. Te AMSTERDAMop Donderdag 6 September 1849, 248,697 Balen JaVa KOFFIJ, liggende aldaar. 15 Macasser 28,91a Java ligg. te Dordrecht. Te MIDDELBURGop PFoensdag ia September 1849, 19,215 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. De Directie geeft de verzekering dat zijvóór hare ge wone Voorjaars-Veilingen van 1850, geen andere Koffij dan de bovengemelde partijen aan de markt zal brengen. De Monsters zullen op Vrijdag den 3 Augustus eerstko mende verkrijgbaar zijn terwijl de Notitien met de Veil- conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 21 Julij 1849. VANDEROUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD, Direct, fung. Secretaris. NEDERL- HANDEL-MAATSClIArPIJ. De DIRECTIE maakt bekenddat door haar zullen wor den geveild Te ROTTERDAM, op Maandag den 10 September 1849, 23,674 Kranj en Kanass. Java SUIKER, liggende aldaar. 40,702 Dito DITO ligg. te Amsterdam. 2,756 Dito DITODordrecht. 2,445 Dito DITO, Middelburg. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden (ïitgegeven. Amsterdam, den 6 Augustus 1849. VAN DER OUDERMEULEN President. GOUDSWAARD, Direct, fung. Secretttris. MIDDELBURG, den 20 Augustus. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft op nieuw een treffend en smartelijk verlies geleden, in het treurig afster ven van deszelfs griffier den heer A. Fréke in den vroe gen morgen van den 15 dezer maand in drie-en-vijftigjarigen ouderdom. Eene langdurige ongesteldheid die hem in den laatsten tijd aan het ziekbed hield gekluisterd maakte een einde aan zijn zoo nuttig en werkzaamen voor zeer velen regt dierbaar leven. I11 jeugdigen leeftijd was hij als klerk werkzaam ter griffie der voormalige regtbank van eersten aanleg alhier en wist zich door ijver, naauwkeurigheid $n vlugheid van bevatting dermate het vertrouwen van dat collegie te verzekeren dat hij reeds ten jare 1819 werd aangesteld tot commies-griffier; en in 1835, bij het overlijden van den griffierin diens plaats door den Koning werd benoemd. Bij de regterlijke organi satie in 1838 zag hij zich vereerd met de opdragt van ge lijke betrekking bij het geregtshof, hetgeen voor hem van des te meer waarde wasomdax hij door langdurigen omgang en door zijne veelzijdige bekwaamhedendienstvaardigheid stipte eerlijkheid en ordelievendheid in het behandelen van zaken zich de leden van dat collegie en de ambtenaren van het openbaar ministerie te dezer stede tot vrienden of tot beschermers had gemaakt. Zoo genoot hij onder meerook het volle vertrouwen van den, op den 10 mei jl. te vroeg aan zijnen werkkring en aan de zijnen ontrukten mr. C. J. Ackermansridder der orde van den Nederlandschen Leeuw vroeger procureur-crimineel in dit gewest en laatst procureur- generaal bij het hofeen mandie in moeijelijke tijdsge wrichten veel dienst aan de justitie bewezen heeft, eri wien de heer A. Vrike tot in 1838 meestentijds ten dienste stond. Naauvvelijks zijn drie maanden voorbij gegaanen beschermer en beschermeling (als wij ons eens zoo mogen uitdrukken) van vroegeren tijd en later vrienden volgden eikanderen in het graf; en nog geen volle zes maanden zijn er verloo- pen en reeds heeft het hof vier tot deszelfs personeel be- hoorende personen door den dood verloren 1 Door allen geachtdoor velen bemind, door de meesten vertrouwd, mogt de heer A. Fréke niet alleen in het regter lijke daarvan de zoete vruchten plukken ook zijne achter volgende betrekkingen van ouderling en laatst van notabele der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier, en het zich toevertrouwd zien van belangrijke administratienmogten daarvan doen blijken. Lang zal hij ongetwijfeld door zijne diep bedroefde betrek kingen beweend worden maar niet minder lang zal het ver lies gevoeld worden van een man die in zoo velerlei op- zigten het toonbeeld waswat eigen goede wilzucht tot werkzaamheid, gepaard aan eerlijkheid, vermogen, en hoe, zelfs in rustige tijden de baan der eere voor de zoodanigen niet gesloten blijft. Vrede zij zijne asch Mcdigedeeld Wij vernemen dat ds. N. Beetsden 5 dezer door den ker- keraad der Nederduitsche Hervormde gemeente alhiertot predikant beroepen voor die beroeping heeft bedankt. den 1 januarij 1850, eervol ontslag verleend aanN^e'rrien ambtenaren bij het departement van financien. r. - Door Z. M. is aan alle personen, die bij de hofhou ding van wijlen Koning IVillem II in eenige betrekking wa ren geplaatst, voor zoover zij niet bij H. D. hebben kunnen bevestigd worden eervol ontslag verleendmet dankbetuiging voor hunne bewezene diensten. Z. M. heeft aan den heer Krusemanboekhandelaar te Haarlem uitgever van het Gedenkboek wegens de Inhuldiging van Koning IFillem den derdenvervaardigd door mejufvrouw Toussainteene prachtige en kostbare pendule ten geschenke gegeven, tot dankbetuiging voor de nette en zorgvuldige uit voering van het werk. Er zijn in de laatste dagen onderscheidene langdurige minister-raden gehouden en ook afzonderlijke bijeenkomsten van sommige ministers, hetgeen men in verband brengt met eene aanstaande verandering in het ministerie. De arrondisseinents-regtbank te s Ilage heeft, op het daartoe aan haar op nieuw gedaan verzoek der Koninklijke erfgenamen tot verlenging van den termijn van beraad over de al of niet aanvaarding der nalatenschap van Z. M. IVil lem IIdat verzoek toegestaan en een naderen termijn van drie maanden verleend, eindigende 17 november. Men schrijft ons uit Feere 19 dezer; Onze stad heeft zich door Gods bijzondere hoede heden morgen ten half acht ure voor bitter onheil en ramp spoed mogen gespaard zien. Nadat in den voornacht bij afwisseling zich het onweder had doen hooren ontlastte zich des morgens ten half acht ure eene zware regenbui uit het noord-oostenwaarop een buitengewoon heftige bliksem straal onmiddelijk door een ontzettenden donderslag gevolgd, over deze stad uitbarstte zoo dat ieder nadenkende angstvol naar het gevolg van dien uitzag. Weldra bleek het dan ook dat dezelve was ingeslagen op den middensten mast van het tot windwijzer dienende vaartuig, op den meer dan 220 voet hoogen toren onzer voormalige groote kerk thans als militair hospitaal bekend staande. De steng van dien middenmast door den bliksemstraal afgebroken zijnde, daalde die straal tot onder het kapwerk de looden goot en schaliën van het leijen dak wegwerpende breuken binnenwaards daarstellende en te ge lijk twee lijsten van zwaar houtwerk eenige voeten lengte hebbende door zijne alles vernielende krachtde eene in een lindenboom, binnen den ringmuur der uitgestrekte erve en de andere op den ouden stads wal ter neder werpende zon der eenig verder nadeel te berokkenen. Uit 's Heer-Arendskerke 19 dezer wordt gemeld: Heden morgen omstreeks half vier ure sloeg (vermoe delijk door den bliksem) de vlam in den houten wind-koren molen van het naburige dorp Ileinkenszand toebehoorende aan den molenaar Jan Raas, met dat gevolg dat dezelve binnen weinige oogenblikken totaal door den brand is ver nield en er niets is overbleven dan eenige stukken verkoold hout. Alle middelen tot blusschen aangewendzoo door de spuit der gemeente Heinkenszand als door de privé-spuit van den heer Buteuxwaren vruchteloos, om 7 ure lag de geheele molen omver en was men bezig de brandende stukken te blusschen en uit elkander te rukken met dat ge volg dat men den brand om 8 ure meester was. De mo len was tegen brandschade verzekerd bij de maatschappij van Zierikzee. Gelukkig heeft de brand zich enkel tot ge noemden molen bepaald zoo dat geene der aangrenzende ge bouwen iets hebben geleden." Z. M. heeft bij besluit van den 15 dezer, onder dank betuiging voor de door hen bewezene diensten én behoudens hunne aanspraken op pensioen of wachtgeld, met ingang van Uit Tholen wordt ons gemelddat het Z. M. behaagd heeft gaarne op zich te nemen het beschermheerschap der handboog-schutterij onder de zinspreuk Non Semperaldaar gevestigd. Den 1 3 dezer heeft het nationale concours van hand boog-schutterijen te 's Hertogenbosch plaats gehad. Negen tien handboog-schutterijen hebbeu aan hetzelve deelgenomen. De optogt werd door fraai weder begunstigd en is in goede orde afgeloopen. De twee praalwagens, op eene van wel ken het koninklijke wapen prijkte, en op den anderen een beeld Diana voorstellende waren zeer sierlijk gedecoreerd en met netgekleede kinderen bezet. De stad had over het algemeen een feestelijk aanzien en eerst laat in den avond werd het feest van den dag besloten. De N. Rott. Courant meldtdat de kloekmoedige eu eerlijke zeeman welke de Britsche schooner Amelia uit de magt der muiters en roovers gered heeft (zie onze courant vai laatstl. donderdag) niet Jan Smitmaar P. Smit Hazelbach genaamden niet van Rotterdam maar van den Briel ge boortig is. Hij bevindt zich thans te Rotterdamen ont vangt daar van reedersgezagvoerders van schepen en van allen, die bij de zeevaart belang hebben, bewijzen van be langstelling, welke zijn moed en trouw zoo zeer verdienen. Het genoemde vaartuig had eene som van 287,786 dollars (ruim 719,000) in specie aan boord, welke te LJjnolulu in veiligheid gebragt en aan den Engelschen consul ter be waring gegeven is. Men schrijft uit Utrecht-. Van alle zijden van het vaderland luiden de berigten over de aardappelziekte ongunstig. Ook in deze provincie neemt dezelve aanmerkelijk toe het schijntdat de ziekte dit jaar een sneller beloop heeft dan vroegere jaren. Akkers, voor weinigen tijd nog geheelgroen, zijn thans zwart en ver dord ook begint men de ziekte meer aan den knol te bespeuren. Deskundigen raden echter het dadelijk rooijen af, omdat het weder nog te warm is, en men vreest den aardappel buiten den grond niet lang genoeg te kunnen bewaren. Men schrijft uit Geffen van den 13 dezer: „Heden werd alhier een voerman met zijn paard en kar passe rende eenen bijenstal zoodanig door de bijen aangevallen dat het paard kort daarna dood wasterwijl de voerman aan zijn hoofd vooral, zoodanig was opgezwollen, dat hij ook eerst niet zonder gevaar scheen te zijn echter is hij het gelukkig nog te boven gekomen. Eene geduchte waar schuwing voor een ieder J" De vrijstelling van doorvoerregten voor de verzendin gen van Antwerpen naar een der Tolverbond-Staten en vice- versa tusschen Keulen en Minden, is met de opheffing der Deensche blokkade opgehouden. Staats-examcn 15 augustus, 12 geëxamineerd, allen toegelaten. >6 17 I I 12 97 79 IO H V» Maatschappij tot Kat van »t Algemeen. ■-pq.c-i- In de algemeene vergadering den 14 dezer te Amsterdam gehou dendeed het hoofdbestuur, bij monde van den algemeenen secre taris Yerslag van den staat en de werkzaamheden der maatschappij waaruit bleek 1. Dat de maatschappij het verlies te betreuren had van de depar tementen IleenvlietStavenisse en Paramaribo. 2. Dat daarentegen de maatschappij vier nieuwe departementen had aangenomen, namelijk: Oost-Dongeradeel Langstraat, Echten en Neuzen zoodat zij thans telde 284 departementen te samen bevat tende 13,587 contribuërende en honoraire leden. 3. Dat als leden voor het hoofdbestuur herkozen waren de oud hoofdbestuurders WH. Wamsinck Bz. en J. P. Heije in plaats der als zoodanig afgetredeue heeren IV. H. Suringar en P. J. Vcth 4. Dat tot voorzitter van de algemeene vergadering voor het vol gende jaar gekozen was, de liooggel. beer P. JVeth. 5. Dat bereids een begin was gemaakt met den druk van het Nieuw Natuurkundig Schoolboek. 6. Dat hetzelfde werd aangekondigd wegens het geschrift over de Ontwikkeling van het Kind en dat over Ziekenverpleging; waar van voor beide de kopij door bekwame en bereidvaardige schrijvers waS toegezegd. 7. Dat weldra een aanvang zal wordén gemaakt met den druk van de in den verleden jaar bekroonde prijsverhandeling over Land- ontginning. 8. Dat hét hoofdbestuur dit jaar minder gelukkig geslaagd was met

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1