MIDDELBUMSCHE d 0 IIII A IV T. M°. 99. Zaturdag 1849. 18 Augustus. ücetmrcn c« Sbmtiüötatwr». iMf \mWÊ R. Bhi»ctU<%nb0cIie ^ijbiaagen. PROVINCIALE GELDLEENINGEN. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van. de belanghebben den dat op Maandag den 3 September eerstkomendedes middags ten twaalf urein de Vergaderzaal der Provinciale Staten, in de Abdij te Middelburg, ten overstaan eener Commissie uit H. E. G. A. Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, in het openbaar, zal worden overgegaan tot de uitloting der aandeelen in de Provinciale Geldleeningen van 290,001» en van 20,000, mitsgaders in de Geldleening van 220,000, voor de verbetering der Wegen in het vierde en vijfde District, welke, ingevolge de plans dier Geldlee ningen gearresteerd bij Koninklijke Besluiten van den 1 December 1822, 110. 70, van den 29 Julij 1842, no. 56 en van den 28 Junij 1845, no. 62, met den eersten Januarij 1850 moeten worden afgelost, te weten: Van de laatste achttien Aandeelen.ieder van Duizend Gulden uit de eerste Van drie Aandeelen, ieder van vijf honderd Guldenuit de tweede En van zeven Aandeelenieder van Duizend Gulden uit de laatstgenoemde Geldleening. Middelburg, den 14 Augustus 1 De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. m V - PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad en Grond gebied van VLISSINGEN Brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen: Dat eerstdaags moet worden overgegaan tot het benoemen van Kiezerstot aanvulling van twee buitengewone vacatu resnaar aanleiding van Art. 12 van het Reglement op de Regering dezer Stad en dat diensvolgens de lijst der Per- sonen welke Stemgeregtigd en tot Kiezer benoembaar zijn alvorens in orde gebragt en behoorlijk aangevuld moet worden met alle zoodanige personen welkeuit hoofde hunner bezittingen buiten deze Stad gelegen, bevoegdheid tot het Stemregt en om tot Kiezer te worden benoemdheb ben verkregen waarop dezelve anderzins uit hoofde der geringheid van hun aandeel in de Directe Belastingen alhier ter stedewelügt geen aanspraak zouden kunnen maken. En worden mitsdien alle diegenen welke zich in evenge- meld geval bevinden, uitgenoodigd om, voor of op den 26 dezer maand zich ter Stedelijke Griffie aan te melden met exhebitie der Kwitantien of Aanslagbiljetten wegens de Di recte Belastingen welke door hen in andere plaatsen wor den betaald. Brengen wijders ter kennis van de belanghebbenden: 1. Dat men om tot Kiezer binnen deze Stad te kunnen worden benoemdjaarlijks in de Verponding en an dere beschrevene Rijks-middelen, buiten het Patent- regt, moet betalen eene som van Zestig Gulden en dat men om het Stemregt binnen deze Gemeente uit te oefenen in dezelfde middelen jaarlijks niet bene den de ƒ19 betalen moet, zoo als een en ander bij Art. 2 en 23 van vorengenoemd Reglement is vastge steld. 2. Dat volgens Art. 7, 8 en 9 van dit Reglement het Kiesregt door Mans voor hunne Vrouwen en door meerderjarige Zoons voor hunne Moeders, Weduwen zijnde, kan worden uitgeoefend, mits zich de Moe ders, in het laatste geval, schriftelijk aan de Rege ring verklaren door welken harer Zoons zij het stem regt in hare plaats willen doen uitoefenenen dat alle aangiften en verklaringen deswege tot op den 26 dezer maand ter Griffie zullen worden aangenomen. Wordende tevens aan de In- en Opgezetenen bekend ge maakt dat van heden af de in het hoofd dezes vermelde lijstenter Griffie voornoemd ter visie zullen liggen ten einde een ieder, des verkiezende, zoude kunnen onderzoe ken of daarop eenige Personen of omstandigheden zijn geo- mitteerd waaromtrent alzoo rectificatie zoude moeten plaats hebben. Zullende wijders na den 26 dezer maand aan de Huizen der Stemgeregtigden Biljetten worden rojidgebragtwaarin dezelve de bij hen in aanmerking komende personen om tot Kiezer te worden benoemd ten getale als in het Biljet ver meld, verkiesbaar uit de lijst aan het Biljet geannexeerd ge lieven in te vullen terwijl deze Biljetten behoorlijk geteekend en gesloten zullen moeten gestoken worden in de Bussen die i van wege dit Bestuur ter ophaling aan de Huizen der In gezetenen binnen vier dagen na de uitgifte zullen worden rond gezonden. En opdat niemand hiervan onkundig zij zal deze wor den afgekondigd en aangeplakt, ter plaatse waar zulks ge bruikelijk is te geschieden mitsgaders in de Middetburgsche Courant geplaatst. Vlissingen, den 14 Augustus 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare S. van der SWALME. NEDERL. HANDEL-MAATSCHAPPIJ. De DIRECTIE maakt bekend dat de NAJAARS-INDIGO- en COCHENILLE-VEILINGEN der Maatschappij van 1849, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te AMSTERDAMop Maandag den 24 September 1849 16 Heele 7 bisten jAyA inqigO, liggende allaar. 2604 Kwart J 137 Kisten Java COCHENILLE, 4 Tegel DITO, met voorbehoud deze hoeveelheid te vermeerderen met on geveer 530 kwart Kisten Java Indigowanneer het Schip, waarmede deze aanvoer verwacht wordt, tijdig genoeg mogt arriveren. Te ROTTERDAM, op Donderdag den 27 September 1849, 122 Heele 1 Kisten Java INDIGOliggende aldaar. 776 Halve en Kwart J J bb De Directie geeft bij deze Aankondiging de verzekering dat zijvóór hare gewone Najaars-Veilingenvan 1850. geene andere Indigo en Cochenille dan de bovengemelde par tijen aan de markt zal brengen. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 14 Augustus 1849. VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD, Direct.fung. Secretaris. ZIEKE N-F O NRS. BESTUURDERS -VERGADERING tot opname van Leden, op Dingsdag 21 Augustus 1 S49, des avonds ten 7 ure in het Sint-Joris, op de Balans. De Secretaris, J. PIETERSE Tz. WELDADIGHEID. Middelburg, den 16 Augustus 1849. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente al hier, maken melding van den ontvangst eener gift, groot één Gulden, onder het opschrift: Maandelijksche Collecte in de collecte bij de namiddag Godsdienst van Zondag 12 dezer, in de Nieuwe Kerk, en de uitkeering daarvan aan den Amanuensis van den Algemeenen Armen. Diakenen voornoemd T. AKKERMAN, Praeses. C. NUYS Scriba. De KERMIS te REUZEN zal dit jaar geen plaats hebben, MIDDELBURG, den 17 Augustus. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat de rentebetaling van de kapitalen, ingeschreven op het grootboek der nationale schuld, rentende drie ten honderd in het jaar, over het halfjaar, verschijnende op den I september aanstaan de, za! plaats hebben van zaturdag den I tot en met vrijdag den 14 september aanstaande, en vervolgens over al de nog verschuldigde halfjaren, alle werkdagen (met uitzondering van den zaturdag) van maandag den 17 september 1849 tot en met den 15 januarij 1850, en zulks op de bureaux van het grootboek der nationale schuld gevestigd te Amsterdam. Door Z. M. den Koning is bij besluit van 12 augus tus jl.op verzoek eervoi ontslag verleend aan den heer C. G. Altenaals officier van gezondheid 2de kl. bij het batai 1 Ion rustende schutterij 110. 4, in de provincie Zeeland. Bij hetzelfde besluit zijn benoemd bij voormeld batalllon, tot officier van gezondheid ede kl.de heer P. Renierthans 3de kl.en tot officier van gezondheid 3de kl., de heer IV. C. Callenfelsthans schutter. Men schrijft ons uit IJzendijke16 augustus: Op zaturdag den 8 september aanstaande zal alhier een muziekfeest plaats hebben waaraan onderscheidene so- cieteiten zullen deelnemen. Des namiddags ten één uur zul len die sociëteiten met muziek worden binnengeleid om zich ten 2 ure gezamenlijk in geregelden optogt naar de markt te begeven, en aldaar muziekstukken naar eigen keus uit te voeren. Na het uitreiken van medailles van aanden kenzal het feest met verlichting en vuurwerk worden be sloten." Naar wij vernemen heeft Z. M. goedgevonden te be palen dat de gewone bijéénkomst van de verlofgangers der nationale militie, in de maand september, ten einde in den wapenhandel te worden geoefend, in dit jaar niet: zal plaats hebben. Men wil dat de regementen lansiers eene reorganisatie zullen ondergaan en in huzaren of dragonders zullen veran derd worden. QHandelsbl.j Naar men verneemt zou II. K. H. Mevrouw de Prin ses Albert van Pruissen hare reis niet verder voortzetten. Cs Gravenh. N. Bode. Tz Amsterdam heeft den 13 dezer de 32ste algemeene vergadering van de leden der vereeniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels, onder het voorzitterschap van den heer G. T. N. Suringarvan Leeuwarden, plaats gehad. Onderscheidene boek- en papierhandelaars uit ver schillende oorden van ons vaderland woonden de vergade- ring bij die naar gewoonte door een vriendschappelijken maaltijd werd besloten. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De G3ste algemeene vergadering der maatschappij iot Nut van 't Algemeen werd den 14 dezer, des morgens ten half 11 ure in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente te Amsterdam geopend. Het geschiedde met eene openingsrede van den algemeenen voorzit ter voor dit jaar den hooggel. heer dr. J. van Gilse waarhij de aandacht der vergadering bepaald weid op den Volkstoon zoo als die wenschelijk is voor de geschriften der Maatschappij. De spreker deed hierbij vooral uitkomen dat men zich dikwijls eene verkeerde gedachte vormde van het populaire als slechts jeen gedeelte van het volk en wel de mindere klasse passende elatmen tot dat einde vaak in het platte en plompe was vervallen in geschrif ten die men voor het volk bestemde dat men veeleer het gehëelet volk op het oog moest hebben. De werken der maatschappij waar van men wel eens met leedwezen bemerkt had dat zij niet genoeg ge lezen werden hadden thans meer den ouden vorm verlaten om in meer behagelijken trant en uiterlijk ingang te vinden enz. [Op het verslag van het hoofd-hestuur wegens den staat en de werkzanmhedeu der maatschappij zullen wij nader terugkomen.] Kerknieuws. De breede kerkeraad der Ned. Her vormde gemeente te 'sGravenhage heeft, uit het laatstelijk opgegeven drietal als leeraar beroepen, den wel-eerw. heer J. F. Blaauwpredikant te Leeuwarden. Een bchartigingwaardig woord voor onzen tijd. I11 eene leerrede van ds. van Duinenvan Oudeschoot over Jes. 55, 2a, geplaatst in de 6de aflevering van zijnen Bijbelgidskomt de volgende zinsnede voor, die wij aan het nadenken van allen die het wel met'volk en land mee- uen aanbevelen. Men spreekt van grondwetsherziening en de heilzame gevolgen daarvan voor den welstand des volks. Ik vermeet mij niet te oordeelen over dingen, die mij te hoog zijn, en laat het oordeel daarover gaarne aan ervaren staatslieden over; maar dit weet ik, dat, zal er ware, duurzame wel stand wezen de grondwet in de harren van velen herzien moet worden en aldus luidenbemint uwen naaste als u zeiven." Staats-examcn 13 augustus, 12 geëxamineerd, 11 toegelaten. H 11 Het duizendjarig Eeuwfeest der stad Zierikzee. On der dit opschrift verschijnt de courant dier stad van woens dag den 15 dezer, met eene belangrijke geschiedkundige herinnering en eenige dichtregelen als hoofd-artikel. Wij nemen daaruit het volgende over Volgens de overleveringen en hetgene in de oude Hol- landsche krotlijken vermeld wordt, zoude de stad Zierikzee in den jare 849 gesticht zijn en tot stichter gehad hebben Ziringus of Zierikde zoon van Zallandus uit Pannonie overgekomen, die zijne handtering, zijnde het vervaardigen van zout uit de asch van derriemoeralhier heeft uitgeoe fend en ingevoerd. Deze aloude oorsprong en de naam des stichters zjjn der vergetelheid ontruktdoor eenige dichtregelen door den kronijkschrijver Reigersbergh aangehaald en in de kronijkvan Zierikzee van wijlen den heer Johannes de Kanter Philz., overgenomen; welke dichtregelen in vroeger tijd, op fran- cijn geschreven in eene lijst gevatin de kleine of Gast- huiskerk dezer stad plagten op te hangen. Indien men aan dit een en ander geloof mag hechten zoude deze stad, zoo als de dichtregelen vermelden ge sticht zijn toen men de octave van Onze Vrouwe"1 s Hemelvaart in gezegd jaar 849 begon te houden en dus op den 15 au gustus 1 849 haar duizendjarig eeuwfeest vieren. Zeker is het, dat de regering en de burgerij in 1649 bet achthonderdjarig jtibilé der stad plegtig gevierd hebben, en er toen ten stadhuize een maaltijd plaats had waarbij de regeringsleden en de voornaamste collegien zich veree- nigd hebben om dit belangrijk tijdstip te gedenken. In 1749 schijnt dit niet geschied te zijn, en vindt men in de notulen van den raad aaugeteekenddat de ongunsti ge staat der financiën niet gedoogde, eenige kosten voorzoo- danige feestviering te besteden maar is toch dit belangrijk tijdstip niet ongedacht voorbij gegaan daar een voormalig ingezeten dezer stad, met name Cornelis Rootjes, destijds te Medemblik woonachtig aan de regering een gedicht inzond waarin hij het tijdstip van het uegenhonderdjarig bestaan der stad in herinnering brengt. Heeft men dit vroeger gedaan het ware wel waardig geweest, het 1111 vervulde duizendjarig eeuwfeest op eene eenigzins plegtige en voor de geheele burgerij welgevallige en aangename wijze te gedenken; doch, wij vermoeden dat de druk der tijden, die waarlijk niet zeer geschikt is, om met vrolijke opgeruimdheid zoodanig feest te vierende regering weerhouden heeft daarin voor te gaan en de in gezetenen er toe op te wekken. De onzekerheid der toe komst ten aanzien van de staatkundige gesteldheid van Euro pa de vermindering der algemeene welvaart, daardoor te weeg gebragt; maar vooral de schier overal in ons vader land en naburig rijken heerschende ziekte, die zoo velen ten grave sleept, die zooveel rouw en jammer aanbrengt, zul len haar zeker bewogen hebben, de viering van dit, voor deze stad zoo belangrijk feest tot een meer gunstig tijdstip te verschuiven. Gaarne eerbiedigen wij deze beweegreden; doch kunnen niet afzien bij deze gelegenheid stil te staan om te betoo- gen dat er geschiedkundige grond genoeg voorhanden schijnt om het er voor te houdendat deze stad in den jare 849 het eerst in den vorm eener stad is begonnen gebouwd te wor den en vervolgens met dankbaarheid terug te zien op hare tegenwoordige omstandigheden en het vele goede op te merken, dat haar op dit merkwaardig tijdstip nog mag tea deel vallen." Nog leest men in genoemde courant Dezer dagen is door de commissie voor de alhier be staande onderlinge waarborg-vereeniging van arbeiders, nopens die inrigting aan de regering verslag gedaan. Naar men verneemt, heeft het getal deelnemers in 1848, 135, dat is elfmeer dan in 1847, bedragen, die in het zomer-saizoen 979,99 hebben ingebragt, en door wier huisgezinnen, ge-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1