HERINNERING. Bcetijbutgcn. SJbocvtenttcn. aan de Waagstroopende benden van Ilongaarsche opstande lingen vertoond hebben. Niet alleen vanhier, maar ook uit Moravie zijn in allerijl troepen ter versterking van het be- legerings-korps van den generaal Czorich afgezonden. Hoe ver de maarschalk Paskewitz op zijnen togt naar de zyde van Groot-Waradin is gevorderdis niet met zeker heid bekend. Bijzondere berigtendie allezins geloof schijnen te ver dienen, melden, dat de generaal Hajnau zich met het cen trum van zijn hoofdleger den 2 dezer, zonder slag of stoot, van de positie van Szegedin heeft meester gemaakt. Te gelijk spreken de Weener berigten nog van een allerhevigst gevecht, dat de Russen op 23 julij tegen Bern in Zevenbergen geleverd hebben. Van beide zijde moet den geheelen dag door met vertwijfeling en voorbeeldeloozen moed gestreden zijn. Des avonds ten 11 ure zegt het officieel bulletin trokken de Russen zich achter den Alt terug, om Kroonstadt te dekken. Berlijn 8 augustus. Gisteren middag is de zitting der wetgevende kamersin de witte zaal van het koninklijk slot te Berlijn door den president-minister graaf von Branden burg aan het hoofd der ministerster linkerzijde van den troon staande met eene aanspraak geopend. Frankfort 9 augustus. De hier sedert eenige dagen ver breide geruchten van eene ophanden zijnde toenadering tus- schen Oostenrijk en Pruissen beginnen ook in de hoogere kringen meer en meer ingang te vinden. Packet"W. Robins naar Fowey alle rijf met tarwe. Van Gent: AlbertFogelmark naar Mailagamet stukgoederen; Prince AlbertFownend en Breeze Clarkson beide naar Goole; Providence W. Cole en Alert Simpson beide naar Engeland alle vier met tarwe. De schepen Nicolay Nicolay sen, Fjefer,en Peder SchröderH. Dansen, welke alhier als bijleggers hebben binnen gelegenzijn gis teren morgen naar Hamburg verzeild in de verwachting dat de blok kade bij hunne aankomst opgeheven zal zijn. ONDERWIJS IN DE STAATHUISHOUDKUNDE IN IERLAND door Blr. P. IV. Alstorphius Grcvclink. Ontleend uit het Tijdschrift ter bevordering van Nijverheid. 1849. 3". Stuk.) Italië. Uit Rome wordt van den 1 augustus gemeld, dat de door den paus benoemde regerings-commissie daar aan gekomen is. Zij heeft hare residentie in het Quirinaal geves tigd. De generaal Oudinot heeft de autoriteiten bij eene circu laire van de instelling dezer commissie kennis gegeven, en berigt darde administratieve magtdie het Fransche militair bestuur sedert de inneming ran Rome had uitgeoefend thans in handen van gezegde commissie is overgegaan. Het paus- selijk gezag is derhalve weder in zijn geheel hersteld. Van den 30 Julij wordt uit Venetie het berigt bevestigd dat de Venetianen een groot voordeel op de Oostenrijksche vloot behaalden, welke naar Triest de vlugt moet genomen hebben ten einde aan eene algeheele vernieling te ontko men. De berigten nopens Garibaldi zijn heden eenigzins uiteen loopend. Zijn toestand schijnt echter wanhopend te zijn. Men zegt thans weder dat het vredesverdrag met Sardinië zal geratificeerd worden zoodra de baron de Merburg te Weenen zal zijn teruggekeerd. De veldmaarschalk Radetzky zou daarbij tot prins, met den titel van Doorluchtige Hoog heid verheven worden. Frankrijk. Parijs 10 augustus. In de wetgevende vergadering van gisteren is het wets-ontwerp op het in staat van beleg stellen na eenige wijziging te hebben ondergaan met 419 tegen 153 stemmen aangenomen. Maar in de zit ting van heden heeft een schandaal plaats gehad zoo als zich onder al de voorgevallene (en ze zijn niet weinig) in de nationale vergadering van Frankrijk, sedert februarij nog niet vertoond had. Bij de behandeling van het ontwerp tot vervolging van de deelnemers in den opstand van 13 junij waarvan de noodzakelijkheid was aangenomen is weder door eenige leden der linkerzijde hevige taal gevoerddie ook tot beleedigende uitdrukkingen over den president der republiek steeg, en waarbij de heer Pierre Bonaparte zich zoover ver gat dat hij den heer Garniereen der bergpartij, in woede een klap gaf; dit bragt eene onstuimigheid te weeg, die den president der vergadering tot tweemalen noodzaaktezijn hoed op te zetten, als teeken.dat de zitting geschorst werd. De heer Odilon Barrot verklaarde dat ter dezer zaak de justitie haar loop zou worden gegeven. Nadat de twee twis tende leden werden gelast de vergadering te verlaten en ge dreigd hadden die zaak elders met elkander te zullen afmaken is de omvraag'tot vervolging van twee leden Sommier, en Richardetwelk verzoek tot dat beklagenswaardig feit had aanleiding gegeven met 413 tegen 131 stemmen aangenomen. Zij zijn verwezen naar het hooggeregtshof van Versailles. Er is eene scheuring gekomen in de partij die zich onder de benaming van het verbond der orde vereenigd had en za- mengesteld was uit de vrienden van den heer Thiers en de -catholieken aan wier hoofd de heer de Montalembert staat. Gisteren nacht is door de policie een inval gedaan in een geheim speelhuis in de straat Chauchat hier ter stede. Eene som van 40,000 fr. die zich op de groene tafel bevond is door den commissaris van policie in beslag genomen. De echtgenoote van wijlen jien maarschalk Molitor Is dezer dagen overleden op haar kasteel bij Nancy en -dus spoedig haar gemaal gevolgd. Men spreekt heden over een treurig gevaleen volks vertegenwoordiger bekend als een voornaam redenaar en dichter zou door eene aandoening der herzens gevaarlijk ziek zijn. Het blijkt thans met zekerheid dat de generaal Oudinot zat terugkomen. De generaal Rostolan zal vooreerst belast blijven met het bevel over de Fransche krijgsmagt in Italië. MIDDELBURG den 13 augustus. Gisteren arriveerde ter reede het barkschip Mercuriuskapitein Veeneman van Java. VLISSINGEN den 13 augustus. Voor Antwerpen besterad zijn alhier ter reede gekomen: Havannah PacJcetFolkerts van de 11a- Tancah met suiker Helena Brons J. B. Brons Tan Memel met lijnzaad St. Johannes A.Larzen^ van Kiga met timmerhoutSt. Pierre Légallen van Baijonne met terpentijn-olie. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: Commune Paulseo naar Cardif; CondorKersting., en jErnst GustafD. Sagelken beide naar Cadix; Preciosa H. Rits, naar Lissabon; Elisabeth Mar ie Larsen naar RostockJulia Adaras op avontuur; Ottersteen N.'Gron; CondorWhiting; Vo lant Finney; EstherJ. R. JonesFr ei lagMolm, en JSarah Jackson Abbott, alle zeven naar JNewcastle en alle 12 met hallast; JlectorD. Post, naar Nieuw-York, met landverhuizers; Augusta PUgeman naar Konstantinopelmet stukgoederen Elisabeth Wood Watt, naar LiverpoolSar ahTupman, en BrothesWaddingham, heide naar Engeland Elisabeth R. Brooke naar Londen en Cork Vervolg Wat mij zelve betreft en het apostelschap der staathuishoud kundeik beschouw mij eenvoudig als van de hoogeschool van Ox ford naar die van Dublin te zijn overgegaan. Mijn godsdienstig ge loof is mij liier gevolgd maar mijn wetenschappelijk geloof ook eene nieuwe waardigheid is aan dit alles toegevoegd maar zij heeft er niets in kunnen veranderen. Toen ik mij van Oxford verwijderen de ook het hoogleeraarsambt moest vaarwel zeggen nam ik mij voor niet te rusten voor dat ook in het programma der hoogeschool van Dublin het onderwijs in de staathuishoudkunde zou zijn opgeno men. Ik moet het erkennen in de verlichte denkbeelden der rec toren vond ik eenen zeer magtigen steun. Mijn voorstel werd met toejuiching aangenomen en tot de daarstelling des leerstoels werd besloten; er moest nog slechts een onderwijzer zijn. Ongelukkig had er zich nog geen kring gevormd waaruit wij konden kiezen. De schaapskooi was geopend., de kudde vereenigd; maar er ontbrak nog een herder. Er was dan ook nog eerst eene vreemde voorwaarde aan de benoeming van eenen hoogleeraar verbonden. Onafhankelijk van de wetenschap namelijk moest hij de denkbeelden van het behoud en de staatkunde van het verzet (dat is het verzet tegen den alge- meenen volkswensch) zijn toegedaan. Deze allervreemdste voorwaarde ging ik met al mijn kracht tegeu en ik bevrijdde dan ook de weten schap van den staatkundigen dwangwaarin men haar wilde knel len belemmeren, ja, misschien verminken. Ik behaalde de over winning en na onophoudelijke pogingen na herhaalde beroepen op de staathuishoudkundigen van Ierland Schotland en Engeland werdzonder het opsteken van vlag of nationaal teeken na een merkwaardig congreseindelijk ook de leeraar benoemd en een be gin met het onderwijs gemaakt. Wanneer wij er op uit zijn om onze denkbeelden in de gemoe deren ingang te doen vinden., dan verheffen wij aan den eenen kant het zedelijk standpunt des lands en aan de andere zijde redden wij hetzelve uit het geweld en de wanorde waarin het van tijd tot tijd door de zoogenaamde vraagstukken van den dag wordt gestort. Wij dwalen grovelijk wanneer wij het er voor houden dat de gods dienst en de zedeleer op zich zelve voldoende zijn om een land te redden. Neen 1 honderdmaal neen zonder de allesverinogende hulp van de beginselen en de leer der staathuishoudkunde zijn zij daar toe onvoldoende. Hoe eerlijk iemand ook zij hoe edel zijne gevoe lens ook zijn, wanneer in de dagen van onrust zijne eerlijkheid niet geschraagd wordt door een geheel van naauwzamenhangende denk beelden dan wordt hij in de handen der staatspartijen een werktuig van wanorde en geweld. Overgelaten toch aan zoo gevaarlijke als verleidelijke inblazingen zal hij bijv. gelooven dat de grondbezitters dn staat zijn om alle arinen des lands op hunne kosten te onder houden dat zij met eene bepaalde oppervlakte grond en eene zekere hoeveelheid koren, aan onbeperkte behoeften zullen kunnen voldoen; en "hij ziet nietwelke omwentelingen eu welke oppervlakkigheid aan dergelijke leer ten grondslag liggen. Hij begrijpt niet, dat er niet meer of minder uit ontstaan zou, dan de volkomenc ondergang van allen, die slechts een voet grond bezitten en de opdrooging der bronnen van algemeene welvaart. Met de zuiverste de eerlijkste be doelingen en met eene in beginsel prijselijke mensehlieveudheid zal die zelfde man van het gouvernement willen ranken eene soort van factotum of bemoeial met de zaken des volks,, in alk kleinigheden en bijzonderheden van het volksleven afdalende. Zoo zal hij om eene wet vragen dat men niet meer dan 10 uren zal behoeven te werken en wanneer hij hier dan de algemeene goedkeuring op inoogst zal men dit op 8, 7, 6 uren willen brengen; tot dat die weldoener der menschheid de nijverheid tot rust zal hebben gehragt en de kapitalen vernietigd. Veronderstel nu dat dergelijke denkbeelden gevestigd zijn in het brein vao eenen staatsman van eenen volksleider dan zult gij daaruit zien voortvloeijen eene lange reeks van verkeerde maatregelen van uitbundige staatsuitgaven van volksrampen van omwentelingen .alles door eene wisse ondergang besloten. Komen dan al die dwaze redeneringen zoo heilloos in der daad als zij in boeken en gesprekken heilrijk worden voorgesteld ko men zij niet voort uit onkunde, uit onbekendheid met de huishou ding van staatmet de eeuwig ware en eeuwig harmonische wetten die den arbeid en den rijkdom besturen De godsdienst en de zede- leer prijzen de liefdadigheid aan; zij verheffen haar en zij doen de hand des rijken uitstrekken lot leniging van de smarten der armen; maar wie weet nietdat verkeerdedat kwalijk toegepaste liefdadig heid de grootste onheilen veroorzaakt en mogelijk meer kwaad doet dan het gemis van alle mogelijke liefdadigheid die aalmoezen als bij stortvloeden en over allen uitgestort, zijn eigenlijk slechts premien voor luiheid en wanorde waardoor men den mensch verzwaktde pogingen van den armen om uit zijn treurigen toestand te geraken te leur stelten waardoor men eindelijk niet langer helpen kan. Zóó handelt men als iemand die om het eene kleed met het andere te lappen, heiden bederft; men berooft den wakkeren, bekwamen man 0111 het aan den lediglooper en onbekwamen uit te reiken. De lief dadigheid is zouder twijfel een pligtja 1 een edele pligt; maar, meer dan elke andere pligt vordert zij y ten einde met verstand te worden toegepastde keunis der ware en gezonde lessen der staat huishoudkunde. Maar vooral in een vrij land waar ieder burger aan het bestuur en de wetgeving deel heeften dientengevolge door zijne overtui ging en zijne denkbeelden invloed heeft op algemeene belangen daar vooral is de beoefening der staathuishoudkunde eene volstrekte noodzakelijkheid. De ware zorg voor de vrijheid wordt slechts in waarlijk vrije zielen aangetroffen. Bij die belangrijke beraadslagin gen waarbij het volk de balans der instellingen naar de zijde van l waarheid of van dwaling kan doen overslaan is het van het uiterst belang dat ieder j-uist wete welke gevolgen de leerstellingen die elkander als het ware het oppergezag betwisten voor de welvaart des j lands hebben moeten. Inzonderheid diene ieder te weten welke gevolgen de tusschenkomst van den staat in de handelingen des volks hebben kan en wat men daarvan, in inoeijelijke tijden, heeft te ver wachten. Vooral dan wanneer de staatsstorm rondom liet maatschap pelijk gebouw buldert en er de grondvesten van doet trillen wendt zich dc menigte tot de hooge landsregeringen vordert van haar als het ware tooverformulieren besluiten bestemd om als in ééns overal overvloed uit te storten en de volks-ellende^lls weg te nemen. Die dwalingen ontstaan daaruitdat de menigte oppervlakkig oor deelt, intusschen weet ieder een, dat men 0111 paarien te vinden tot den bodem der zee moet afdalen. Met evenveel geest als juistheid heeft Hooker aangemerktdat ieder die een stellaadje beklimt om te prediken dat een land slecht bestuurd wordt, er altijd zeker van zijn kan, hoorders en toejuichers te zullen vinden. Dit is waar ten aanzien van louter staatkundige on derwerpen; maar uit het oogpunt van huishouding van staat wordt de zaak van oneindig meer belang. De arbeider toch die verdiept is in de voorstellingen, welke men voor zijne verbeelding heeft doen oprijzen, vergeet zijn werk; en de handen welke hij naar de rege ring uitsteektbezigt hij niet om de aarde te bebouwen en vrucht baar te maken. Van daar die volks-ellende naast liet onkruid op anders vruchtbare akkers, -—Wat kan de ziel eener domme menigte meer in beweging brengen en innemen dan het hooren van deze of dergelijke woorden welke schande welke vreesselijke onbil lijkheid is er niet in gelegeu dat men menschen ziet met een jaar lijks inkomen van 5000 p. st. naast eeue verhongerde menigte in lompen gehuld! Welke bedroevende vertooning van grootheid en rampspoed, van genoegens en verzuchtingen! Wanneer die stuitende overvloed onder honderd arme gezinnen verdeeld was, zou ieder van hen een inkomen ran 50 p. st. hebben en als men deze verdeelin<* dan op eene groote schaal toepastedan zou er geene armoede en el- lende meer zijn." Maar juist deze verdeeling van rijkdom heeft inderdaad plaats bij den natuurlijken loop der dingen; welke vrijheid en eigendom heiligtzonder de wetgeving van een land te onteeren door roofzuchtige decreten en zonder de groote daden van het com munisme. Door den band, die alle klassen der maatschappij naauw aan elkander verbindt worden die 5000 p. st. verdeeld in arfceids- loonen in verbruik en de rijkdom dringt op die wijze van stand tot stand tot de nederigste gezinnen door. Het zou daarenboven niet moeijelijk te bewijzen zijn datwanneer men de rijken wilde be- rooven om de armen te ondersteunen men dan aile zedelijke en godsdienstige wetten met de voeten zou treden; de pogingen van hen die rijkdommen voortbrengen zou verijdelen en een volk tot eene verzameling van bedelaars zou vernederen." (Het slot volgt.) JJeden verloste van eene DOCHTERJACOBA MARIA van UIJEgeliefde Echtgenoote van Oostburg J. W. le NOBEL den li Augustus 1849. Notaris. Eenige kennisgeving. JJeden beviel voorspoedig van eene welgeschapene DOCH TER J. G. SPRECH geliefde Huisvrouw van Middelburg II. BADEN, den 11 Augustus 1849. Vlissingsche straat. JJeden verloste van een' ZOONG. F. SNEL Echtge- noote van Middelburg J. S. ROSSET, den 11 Augustus 1849. Eenige kennisgeving. JJeden overleed na een zeer langdurig lijden in den ouderdom van bijna vier-eu-zestig jaren onze geliefde Moe der en Behuwd-MoederJANNA MALJAARS Weduwe van JACOB JACOBSE CORRÉ. Domburg L. J. CORRÉ. den 11 Augustus 1849* Mede uit naam van Broeder en Zuster. Erkentelijk voor de ontvangene blijken van deelneming, bij het overlijden mijner geliefde Echtgenoote, ELISABETH ROSA de LANDSHEERbetuig ikook namens mijne Kinderen en Behuwd-Kinderen mijnen hartelijken dank. Middelburg Ldt. de ZEEUW, den 14 Augustus 1849. ItOEKrEllKOOPlNG TE MIDDELBURG. JJEDEN vervolgt men op het Koorkerkhof, Letr. A. No. ui, met den Verkoop van meergemelde Verzamelingen BOEKEN; zullende de MUZIJK- WERKEN KAARTEN PRENTWERKEN LIEFHEB BERIJEN enz. op morgen den 15 Augustus, des voormid dags ten 10 ure, geveild worden. \TERKOOPING aan het Venduhuis van M. D. Prijes teu overstaan van den Notaris Th. van Uije SB* Pieterse re VLISSINGENDingsdag 21 Augus tus 1849 des morgens 10 ure van MEUBELAIR MAKS- en VROUWE KLEEDEREN en wat verder wordt bijge- bragt. Daags te voren te zien. immö. Men za' °P Dingsdag en Woensdag den 21 en 22 Augustus 1849, des morgens ten 10 ure, in de lange GortstraatWijk K. No. 27 ten overstaan van den Notaris P. van Graftin het openbaar verkoopen Een kompleten en goed onderhouden INBOE DEL waaronder twee Kabinetten Kassen Chiffonnières diverse Tafels, waaronder eene Mahonijhouten Colis-Tafel een Schrijftafel, Stoelen met zwarte zittingen, eene moderne Dortsche Schouw, een Mangel en Pers, twee Pendulen, Barometer, VloerbankGanglantaarn, Schilderijen, Spie gels Ledikanten Bedden Matrassen Dekens Meubel- en Glas-Gordijnen, Tafel- en tfnder Lijnwaat, Tapijten en Kar petten een extra goed Kabinet-OrgelKeuken-Gereedschap pen en voorts een driebanks GLAZEN WAGENeen Dito op IJzeren Veren, een kleine Dito, eene CHAIS met Lin nen Kap eene Mestkar en cenig VLEESCHIIOUWERS- GEREEDSCHAP. Gemelde Goederen zijn Maandag van 9 tot 12 uren en van 2 tot 6 uren te zien. gij BOASSON, Koepoortstraat, is getrokken 1000 op No. 7169. Op een half Lot is getrokken bij H. N. SPIER, op No. 7169, een PRIJS van ƒ1000 en op No. 15089 een PRIJS van f 200. gij M. E. KOSTER, is getrokken op No. 7169, een PRIJS van f ÏOOO, en op No. 15007, een PRIJS van 200. gij S. V. KOSTER te Flissingen is getrokken op No. 7.169, een PRIJS van 1000. De ondergeteekende Hof-Leverancier en Fabriekant van BRAND WAARBORG-KASTEN ENZ. ENZ. berigt bij deze iederen belanghebbenden, dat zijn verblijf is en blijft bepaald tot en met heden (Dingsdag). De uren ter bezigtiging zijn gesteld van 's morgens 10 tot 's middags 1 en namiddags van 4 tot 6 ure, in het Nederlandsch Logement in de Abdij. Middelburg, den 14 Augustus 1849. J. M. GIESBERS van Roermond. VJ?en BOODSCHAPMEISJE benoodigd K. 169. verbetering. In de Iaatstvorige courant isin de advertentie van Jacoba Duyvermantot dagvaarding van haren Echtgenoot, de naam van den gedaagde verkeerd gezet MUREMET hij is MIEREMET. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMsT""" Tlt-NR

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 2