1IDDILBUI6SGHE C O IJ 11 A IV T. W°. 97. Dingsdag 1849. 14 Augustus. I LIEDERTAFEL r-,4 a üc sturen cm Obntiniötraticu. Vijfde - 16 40 Tiende - 8 20 Twintigste - 4 10 Woensdag den 15 Augustus 1819. Diuncnl&nb^cftc ÏEijbiugen. 33uitcnl<uib0rftc &ijbiugcn. vj? STAATS-LOTERIJ. Achtervolgens artikel 3 van Zr. Ms. besluit van den 6 Januarij 1831, no. 68 Staatsblad no. 2.) heeft Zijne Ex cellentie de Minister van Financien bij resolutie van den negenden Augustus, bepaald de prijzen, het opgeld daar on der begrepen waarvoor de CollecteursSplitters en Debi- tanten der Staats-Loterijde Loten en gedeelten van dien, voor de vierde week der trekking van de laatste Klasse der 208ste Loterijzullen mogen uitgevente weten bij verkoop Geheele Loten 82 Malve 41 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zr. Ms. besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten ge houden zijn 0111 zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 13 Augustus 1849. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland Bij delegatie van denzelven De Burgemeester der Stad Middelburg, PASPOORT van GRIJPSKERKE. KERMIS te KLOOSTERZANDE en LAMZWAARDE. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente HONTENISSE brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen en van alle verdere daarbij belanghebbenden Dat de Gemeenteraad, uit aanmerking van de reeds in deze Gemeente heerschende Cholera en als maarregel van alge meen welzijn, heeft vastgesteld, dat de in dit jaar invallende Kermissen op de Dorpen Iiloosterzande en Lamzwaarde binnen deze Gemeente, geen plaats zullen hebben. Gedaan te Hontenisse, den 8 Augustus 1849. Burgemeester en Assessoren voornoemd E. F. NOËL. Ter ordonnantie van dezelve A. I. V. WATERSCHOOT. JVAAR S CIIUWING. De PLAATSELIJKE COMMISSIE van Geneeskundig Toe- voorzigtwenschende bevorderlijk te zijn tot de instandhou ding van de gezondheid der Ingezetenen acht het zich ten pligt hen in het algemeen opmerkzaam te moeten maken op het gevaar, hetwelk vooral in dezen tijd het gebruik van onrijpe en te veel verkoelende Vruchten ([Appelen, Peren, Pruimen, Komkommers en dergelijke) zoude kunnen na zich slepen; terwijl zij hen tevens met nadruk meent te moeten indachtig maken op het doelmatige van eene geregelde levens wijs en vooral op het nadeel hetwelk eene te plotselinge ver koeling der ligchamenzoude kunnen te weeg brengen. Middelburg, den 6 Augustus 1849. De Commissie voornoemd II. RIPPING. Voorzitter. Adr. A. FOKKER, Secret. JYEBERL. HAWBEL-MAAT SCHAP PIJ. De DIRECTIE maakt bekend, dat de SPECERIJ- VEILING der Maatschappij van 1849, welke zal gehouden worden te AMSTERDAM op Donderdag den 4 October eerstkomende, bestaan zal uit de volgende hoeveelheden: 2040 Vaten NOTEN-MUSCAATliggende te Amsterdam. 720 Dito DITO, Rotterdam. 475 Dito FOELIE, Amsterdam. 355 Dito DITORotterdam. 760 Dito Amboina NAGELEN, Amsterdam. 557 Dito DITO, Rotterdam. <.^1 Fardeelen 1 T T 21 Pakken j Java KANEEL Amsterdam. 560 Fardeelen DITO Rotterdam. 3251 Balen PEPER, Amsterdam. 3342 Dito DITO, Rotterdam. 21 Dito STAARTPEPER, Amsterdam. 89 Kisten NOTENZEEPAmsterdam. 47 Dito DITO, Rotterdam. 335 Balies Japansche KAMFER Amsterdam. 287 Dito DITO, Rotterdam. De verkoop zal geschieden bij Kavelingende Noten- muscaatFoelie en Nagelen, elk van twee Vaten, de Java Kaneel, Peper, Notenzeep en Kamfer, zoo als die bij de Notitien zullen worden aangewezen. De Maatschappij geeft de verzekering dat zijvóór den eersten September 1850, geene andere soortgelijke Specerijen zal aan de markt brengen. De Monstersbenevens de opgaaf van de hoeveelheden van elke sortering der Specerijen zullen op Dingsdag den 2t dezer verkrijgbaar zijn; terwijl de Notitien met de Veil- conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 8 Augustus 1849. VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD, Direct.fung. Secretaris. MIDDELBURG, den 13 Augustus. Aan Zijne Exc. den minister van Staat, gouverneur van GelderlandSchimmelpenninck van der Oyeheeft Z. M. eervol ontslag verleend als kanselier der militaire Willems orde en der orde van den Nederlandschen Leeuw, onder dankbetuiging voor zijne in die betrekking bewezene dien sten. Z. Exc. de heer JVichers heeft, uithoofde van den staat zijner gezondheid Z. M. den Koning zijn ontslag ver zocht als minister van justitie en zal als zoodanig aftre denzoodra Z. M. een opvolger zal hebben benoemd. Uit Apeldoorn wordt gemeld dat onze beroemde va- derlatidsche schrijfstermejufvrouvv Toussaint een pracht exemplaar van het door haar vervaardigd Gedenkschrift van de inhuldiging des Konings aan HII. MM. den Koning en de Koningin op het Loo heeft aangeboden, en aldaar met de uitstekende beleefdheid is ontvangen. Wij vernemendat in den afgeloopen nacht te Bier vlietin eene bakkerij op de markt, een zware brand ont staan is die het huis gedeeltelijk heeft vernield. Men schrijft ons uit het vierde district dezer provin ciedat zich de aardappel-ziekte in die gewesten, na de onlangs gevallen regens, weder onmiskenbaar heeft vertoond, vooral in zware en vette kleigronden gelijke berigten ont vangt men ook uit andere oorden der provincie en in Wal cheren wordt hier en daar hetzelfde waargenomen. Geluk kig dat de vroege soorten in staat zijn om gerooid te wor den en dus van de ziekte minder zullen lijden, indien men ze niet in den grond laat. In den tuin van J. D. TVagenaarte Stiensgrietenij Leeuwarderadeel, staat eene aardappelplant, welke een om trek heeft van 21 oude voeten en 5 voet hoog is. Zij pronkt met 64 prachtige bloemen en zal met niet minder dan 50 van dezelve vermeerderd worden. Dagelijks komen veie nieuwsgierigen om dit zeldzame wonder te aanschouwen. Het schijntdat in de laatste dagen de haringvangst verbeterd is. Staten-GcneraaJ. eer^JE kamer. Zitting van 9 augustus. De commissie van rapporteurs heeft verslag uifgeb.-agt om trent het wets-ontwerp tot heffing der vuur ton- en baken gelden. Vervolgens hebben de beraadslagingen plaats gehad over het wets-ontwerp tot heffing van provinciale opcenten in Noordbrabant en dat tot invoering der pnarmacopoea Neerlandica en Nederlandsche apotheek. Het eerste is met 31 tegen éëne stem, zijnde die van den heer van Mierlo, en het laatste met aigemeene (32) stemmen aangenomen. Voorts heeft de vergadering bepaalddat op vrijdag mor gen ten 11 ure de beraadslagingen zouden gehouden worden: 1. over het wets-ontwerp tot regeling van uitgaven op het fonds van herbeiasting op de grondbelasting 2. over dat tot overschrijving van fondsen voor den grooten weg van Utrecht naar 's Hertogenbosch 3. over dat tot regeling van de toe lating en uitzetting van vreemdelingen en 4. over dat tot heffing der vuur-, ton- en bakengelden. Zitting van 10 augustus. In deze zitting heeft de commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp betreffende de kroondomeinen verslag uit- gebragt. Door de vergadering zijn achtervolgensna eenige discussie, de navolgende wets-ontwerpen met aigemeene stemmen aange nomen dat tot regeling van uitgaven op het fonds van her- belasting op de grondbelasting; dat tot overbrenging van fondsen voor den grooten weg van Utrecht naar 's Hertogenbosch dat tot regeling der toelatingen uitzetting van vreemdelingen; dat tot regeling der heffing van de vuur-, ton-en baken-gelden. Daarna is bepaald dat de beraadslaging omtrent het wets ontwerp over de kroondomeinen zou plaats hebben op zatur- dagdes voormiddags ten 11 ure. Zitting van 11 augustus. De beraadslaging heeft plaats gehad over het wets-ontwerp houdende voorziening omtrent de kroon-domeinendat wets ontwerp is met 31 stemmen tegen céne afgestemd. Voor heeft gestemd de heer van Nispen van Pannerden. tweede kamer. - Zitting van 9 augustus. De commissie in wier handen gesteld was de rekening van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over 1847, heeft bij monde van den heer Dirksdeswege verslag uit- gebragt. Voorts heeft de commissie voor de verzoekschriften eeni ge verslagen uitgebragt, met welker conclusien zich de ver gadering achtervolgens heeft vereenigd. Ter kennis van de vergadering is gebragt dat tot rappor teurs over bet ontwerp van provinciale wet zijn benoemd, de heeren: van HasseltDuymaer van Twist, IVintgens Thorbecke en IVesterhojf. Ten slotte heeft de vergadering, naar aanleiding van een voorstel van den heer Thorbecke, besloten, om na afloop van het onderzoek in de afdeelingen van de wets-ontwerpen tot inwisseling van zilveren specien, en ontneming der hoe danigheid van standpenningenaangouden specien, en der beraad slaging over het wets-ontwerp houdende eene belasting tot dek king van het te kort enz. de werkzaamheden voor een tijdvak van drie weken te schorsen tenzij spoed-vereischehde za- ken eene vroegere bijeenkomst mogten noodzakelijk maken. Zitting van 11 augustus. Is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een wets-ontwerp omtrent de verdere betaling van pensioenen aan eenige mindere geëmployeerden en werklieden van's Rijks werven met daarbij behoorende memorie van toelichting. Voorts zijn ingekomen twee missives van de Eerste Kamer der Staten-Generaaldie daarbij kennis geeft, dat zij zich heeft vereenigd met de wets-voorstellen omtrent de heffing van provinciale opcenten in Noordbrabant, en tot invoering der pharmacopoea Neerlandica en Nederlandsche apotheek. Nog is ingekomen eene missive van Z. Exc. den minister van financien, die daarbij kennis geeft, dat hij van Z. M. den Koning magtiging heeft gevraagd en bekomen om het wets-ontwerp tot het heffen eener belasting tot dekking van het tekort enz. voorloopig althans voor de tegenwoordige zitting, in te trekken. Ter kennisse der vergadering is gebragt, dat door de af deelingen tot rapporteurs voor de wets-ontwerpen omtrent het muntwezen benoemd zijn de heeren Nedermeijer van Rosenthalvan Hall, van Na amen van Zuijlen vanNije- velt en van Eek. Eindelijk heeft de commissie van rapporteurs haar alge meen verslag uitgebragt omtrent het wets-ontwerp tot hef fing van twee provinciale belastingen in Friesland. De be raadslaging over dat wets-ontwerp is vastgesteld op dingsdag den 4 september. Staats-examen te Haarlem 8 augustus, ia geëxamineerd, 10 toegelaten. 9 10 12 12 r> 7 6 9) J» Engeland, Londen 9 augustus. LI. M. de koningin en prins Albert worden in Ierland met de meeste blijken van hartelijke genegenheid ontvangen. De graan-oogst is door het geheele rijk in vollen gang, en belooft veel. De cholera blijft hier voortduren. Men verwacht in den loop van dit jaar hier te lande een gezelschap Chinesche tooneel- spelerswier bekwaamheid zeer wordt geroemd. Rusland. Blijkens eene opgaaf, in de Gazette du Commerce (overgenomen in het Journal de St. Petersbourg van 27 juiii) is de invoer van Nederlandsche koloniale en andere producten, in 1849, bij vergelijking tegen 1848, be duidend vermeerderd. Die opgaaf loopt tot 11 julij van ieder der genoemde jaren en bevat onder anderen het volgende Invoerensuiker in 1848 536,730, in 1849 970,790 pds.; koffij in 1848: 80,221, in 1849:108,131 pds.; Indigo in 1848 18,958 in 184923,555 pds.; haring in 1848 30,755, in 184948,705 tonnen. Gelijk men zich zal herinneren heeft bij de Russische regering het voornemen bestaan den invoer van geraffineerde suiker (tot dusverre verboden) tegen een nader te bepalen hoog regt toe te laten. Dit voornemen mag gegrond zijn geweest deels op de aanzienlijke bestellingen uit het binnen land waaraan door de raffinaderijen niet konde worden vol daan deels op den ongunstigen uitslag welken de beet wortel-cultuur in Rusland en de suikeroogst in de Havanna, ten jare 1848 heeft gehad; doch men schijnt teruggehouden te zijn door de overwegingdat de kleine raffinaderijen te veel door den bedoelden maatregel zouden lijden, zoodac hij dan ook in dit jaar niet is afgekondigd geworden hetgeen, bij de bestaande behoefte aan ruwe suiker, gunstig is ge weest voor den afzet van Java-suiker. Bij eene keizerlijke ukase aan den dirigerenden senaat van 25 junij jl. zijn de aan de stad Odessa verleende regten ais vrijhaven wederom voor vijf jaren d. i. tot 27 augustus 1854, verlengd. Buitscliland. JVeenen 7 augustus. Zoo gemeld wordt, heeft de Hongaarsche generaal Görgey zich met een geringer aantal troepen uit de nabijheid van Komorn verwij derd dan men had vermoed en heeft deze vergissing te weeg gebragt, dat het belegerings-korps van den generaal Czorich niet genoegzaam is versterkt geworden om de be zetting dier vesting in toom te houden. Na zich te hebben overtuigd, dat van de noordzijde geen gevaar te duchten was heeft de generaal Klapka met 4000 man een uitval zuidwaarts ondernomen waartegen de Oostenrijkers slechts vijf zwakke bataillons hebben kunnen overstellen welke, na een korc gevecht, en niet bestand tegen de overmagt, zich op den linker oever van den Donau hebben teruggetrokken en daarbij zoo het schijnt, niet bij magte zijn geweest, om de brug, over welke zij dien terugtogt hebben bewerkstelligd naar eisch af te breken. Men verzekert bij herhaling, dat het korps, hetwelk den uitval heeft gedaan, door opstandelin gen, die, zoo het heet, aan de Plattenzee stroopende wa ren is versterkt geworden. In dien stand van zaken heeft de in Raab kommanderende keizerlijke generaal gemeend, die stad, na de bruggen aan de oostzijde te hebben afgebroken te moeten ontruimen het welk dan ook in allerijl is geschied. Lieden welke den 5 dezer Raab hebben verlatenen dien dag in Presburg zijn aangekomen, verzekerden, dat de stad dien ochtend nog niet door'de Hongaren was bezet, maar dat zij zich in de nabij heid van dezelve van ee* transport siagtvee, van twee veld- apotheken en van verderen veldtros hadden meester gemaakt. Voorts verhaalt mendat zicli ten noorden van de vesting

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1