ELBIIRGSCHE COURANT. W. 95. Donderdag 1849. 9 Augustus. f. ïScetnvcu ctt ISiuueulanb^chc STijbingcu. SuitcnlAnb^die STijbuigett. (IIcl liïjvoegsel gratis.) E EREND MA KIN G. BURGEMF.ESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG; In aanmerking nemende dat drie buitengewone vacatures in het Kiezers-Collegie dezer Stad bestaan Gelet op het bepaalde bij de Artikelen 2 en 23 van het Reglement voor het Bestuur der Steden in de Provincie Zeeland houdende dat om liet Stemregf Binnen deze Stad te kunnen uitoefenen, jaarlijks in de Grondlasten en de yerdere beschrevene middelen (buiten het Pateutregt)niet heneden de dertig Gulden en om tot Kiezer be voegd te wezén in dezelfde middelen jaarlijks ten minste honderd en-tien Gulden moet worden betaald. Brengen bij deze ter kennis yan een iegelijk dien zulks zoude mo gen aangaan 1". Dat aan de Woonhuizen der Ingezetenen, die in 's Rijks Di recte Belastingen (het Patentregt alléén uitgezonderd) zijn aange slagen yan Stadswege door Heeren Wijkmeesters der respective Wijken zal worden uitgereikt een gedrukt Biljet, hetwelk door een iegelijk zal belmoren te worden ingevuld en geteekeud en drie da gen ua de uitreiking zal worden teruggehaald. 2°. Dat dien onverminderd, aan alle Ingezetenen, welke op vo rige Kohieren dier middelen niet zijn begrepen geweest, en echter vermeeneo tot het Stemregt binnen deze Stad bevoegd te zijn, de gelegenheid zal worden gegeven om zich als zoodanig bij het Stede lijk Bestuur te doen kennen. 3°. Dat, volgens Art. 7 en 8 van meergemeld Reglement, het Stemregt door Mans voor hunne Vrouwen en door meerderjarige Zoons voor hunne Moeders, Weduwen zijnde, kan worden uitge oefend, mits de Moeders in het laatste geval schriftelijk aan de Re gering verklaren door welken harer Zoons zij het Stemregt in hare plaats willen zien uitoefenen. 4°. Pat, volgens Art. 4 van meergemeld Reglement, zoodanige Ingezetenen welke hunne Belasting-betaling in eene andere Ge meente ten dezen zullen willen doen gelden, verpligt zijn om daar van vooraf aan het Stedelijk Bestuur kennis te geven en des gevor derd aan dat Bestuur de bewijzen van die Belasting te vertoonen; en 5". Dat tot de ontvangst van alle aangiften en verklaringen welke naar aanleiding van voorschrefene bepalingen zouden mogen geschie den tot en met den achttienden Augustus aanstaande eene Bus ter Stedelijke Griilie zal zijtr geplaatst. En willen fborts RiA-gemeester en Wethouders, de Ingezetenen hebben herinnerd aan het belang, hetwelk voor hengelegen is, orn niet door nalatigheid in de invulling der voorschrevens Biljetten of in het doen der vereischte aangiften Ie worden overgeslagen bij de opmaking van de Lijsl der Stemgeregtigde Ingezetenen en der zoo- danigen welke tot het Kiezerschap zijn bevoegd. En opdat niemand hiervan onkundig Blijve zal deze worden af gekondigd mitsgaders in dezer Stids-Cdurant geplaatst. Gedaan ten Raad huize der Stad Middelburgden 6 Augustus 1849. Burgemeester en AVethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtb, M. F. LANTSIIEEU. LAGER ONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen 'bij deze ter kennis van een iegelijk wien zulks zou mogen aauga-an dat de Raad dezer Stad bij besluit van den 24 Julij 1849, Art. 4 van het Stedelijk School-Reglement in dier voege heeft gewijzigd dat de sub no. 2 voorkomende woordeneene Stedelijke Nederduitsche Schoolzullen wegvallen, en dat sub no. 7, In plaats van vijf bijzondere Nederduitsche Scholen der 2de klasse, zes zal worden gelezen. En opdat niemand hiervan onkundig blijve zal deze wor den gedruktafgekondigd en in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 6 Augus tus 1840. Burgemeester en Wethouder» voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Edel Achtbare. M. F. LANTSIIEER. NEDER!JTAN D E L- MAA TS CHAJ' PIJ. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen wor den geveild Te ROTTERDAMop Maandag den 10 September 1849, 23,674 Kranj en Katiass. Java SUIKER, liggende aldaar. 40,702 Dito DITOligg. te Amsterdam. 2,756 Dito DITO, Dordrecht'. 2,445 Dito DITO, Middelburg. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden' uitgegeven. Amsterdam, den 6 Augustus 1849. VAN DER OUDERMEULEN President. GOUDSWAARD, Direct, fung. Secretaris. MIDDELBURG, den 8 Augustus. Bij besluit van den 3 dezer, heeft Z. M. den heer II. Boogaertop zijn verzoekeervol ontslag verleend als ka pitein bij de 2de komp. van het half-bataillon rustende schut terij no. 1., in de provincie Zeeland en voorts bij die komp. benoemd, tot kapitein den heer II. D. Fock, thans ïste luit.; tot isten luit. de heer .7. II. Q Janssenthans 2de luitenant. Z. M. heeft bij onderscheidene besluiten goedgevonden te benoemen: tot 2de luitenants bij het wapen der infanterie: bij het ïste regement, de kadets J. A. L. Q. van der Monde jiir. H. L. P.Hovy en C. M. IV. Kamps; bij het 3de rege ment, de kadets W. G. Weier en JV. A. baron Mulert tot de Leemkulebij het 4de regement, den kadet.7. A. de Vassy bij het 5de regement, de kadets D. F. K. HardenbergS.J. L. Creutz en M. J. Nolthenius de Manbij het 8ste rege ment, de kadets B. J. baron Mulert tot de LeemkuleA. H. Schade van Westrum en K. J. G. baron van llardenbroek tot 2den luit. bij het leger in Oost-Indie bij het wapen der infanterie, den kader i". Meijers; bij het wapen der artil lerie, den kadet M. S. du Pui; bij het korps der genie en sappeursden kadet II. A. L. Boptsquee allen herkomstig van de- koninklijke milkairc akademic. Bij de Nederlandsche marine is al weder een stap voorwaarts gedaan. Velen zullen zich herinneren hoe door den minister eene proeve is genomen met het verminderen van het jenever-rantsoen op 's iands schepen. Eenige vaartui gen vóór een paar jaren naar Oost- en West-Indie bestemd hebben de reis voibragt, terwijl slechts dén oorlam daags, in plaats van twee aan de equipage werd uitgereikt. Deze proef heeft zoo goed voldaandat sedert januarij jl. op 's lands vloot algemeen de maatregel is ingevoerd om slechts déns daags een klein glaasj* jenever aan het volk te schen ken, terwijl, in plaats van de andere helft die zij vroeger kregen, nu 2 lood koflij en 1J lood suiker wordt uitgedeeld. Den 15 oct. houdt de Haarlemsche afdeeling der Hol- landsche maatschappij van landbouw aldaar eene tentoon stelling van jong vee, in die afdeeling gefokt; alleen de stieren kunnen elders gefokt zijn mits de eigenaars in de afdeeling wonen. Treurig blijven nog de berigten omtrent de voortdu ring der cholera, vooral uit Utrecht. Als een bewijs hoe men ook buiten ons vaderland de Ilollandsche kunstvlijt op prijs stelt, diene de volgende me- dedeeling Voor twee jaren werd er reeds melding gemaakt, hoe eenige Nederlanders zich verbonden hadden om onder ge maakt contract met de Nederlandsche stoomboot-maatschappij te Rotterdam, zich naar Rusland te begeven en wel bepaal delijk naar de stad Rybinskaan de Wolga, 0111 aan de Wolga-scoomboot-maatschappijonder directie van den heer Röntgen, aldaarals scheepstimmerlieden ten behoeve van Rusland werkzaam te zijn van welke taak onze landgenoo- tcn zich met eer hebben gekweten waarna de meesten hun ner weder in het vaderland zijn teruggekeerd. Twee van hen werden uitgenoodigdorn naar een ontworpen planvan Rotterdam opgezonden eene stoomboot naar de Hollandsche manier, voor partikuliere rekening, in de stad Balagna zijnde circa 150 uren verder dan Rybinsk, te bouwen. Daar toe werden twee Rotterdammers, namelijk Johannes Snelle- maeis, als bouwmeester, en JanWesse/s, als machinist, ge kozen. Zij namen die moeijelijke taak op zich den 1 sep tember des vorigen jaars werd de kiel gelegd en, volgens de daar heerscbende gebruiken, door de geestelijkheid inge wijd. De geheele stoombootSarama genaamd, welke 240 voet lang, 32 voet breed, 10 voet holen slechts 2 voet en 5 duim Amsterdamsche maat diep gi"g> was met 30 Russi sche werklieden den 28 april II. voltooiden werd daarop met de gebruikelijke plegtigheid der geestelijkheid, in tegen woordigheid van den eigenaar, de inwoners en vele vreem delingen te water gelaten; deze boot voldeed in alle opzig- ten zoo zeer, dat eenparig, uit duizende mondenhet: eere aan de Nederlandersweergalmde; terwijl de bouwmeester eti machinist op eene plegtige wijze werden bedankt, de treffendste blijken van erkentelijkheid ondervonden en de vereerendste attestatien wegens bekwaamheden en goed ge drag ontvingen. Zoo werd door Nederlanders in Rusland nog eens den roem verkregen, dien Peter keizer van Rusland, vóór anderhalve eeuw, tijdens zijn verblijf hier te lande, reeds zoo begeerig voor zijne onderdanen zocht. En wij danken onze stadgenootetiwaarvan de bouwmeester reeds in de af- geloopene week na eene moeijelijke reis in ons midden is terug gekeerd, en ook de machinist spoedig te wachten is, dat zij den ouden vaderlandschen roem in den vreemde op eene zoo waardige wijze hebben gehandhaafd. (AL R. Ct Slafen-Cencraal. eerste kamer. Zitting van 6 augustus. Is ingekomen een door de Tweede Kamer aangenomen wets-ontwerp betrekkelijk de heffing der vuur-, ton- en ba kengelden. De voorzitter heeft kennis gegeven, dat dooi de afdeelingen gekozen zijit tot hare voorzitters de heeren Hofmanvan Mtursde Jonge van Ellemect en Gevers van Endegeest; tot hare onder-voorzitters, de heeren: van Wei- deren RengersDiemontvan Lidth de Jende en Corver Hooft. Door de commissien van rapporteurs voor de navolgende wets-ontwerpen is daaromtrent verslag uitgebragtals: i. over het wets-ontwerp tot regeiing van het inkomen der Kroon 2. over dat tot aanvulling van het hoofdstuk I der Staats- bcgrooting van 1849; 3. over dat tot heffing van provin ciale opcenten in Noordbrabanten 4. over dat tot invoe ring der pharmacopceaNeerlandica en Nederlandsche apotheek. De beraadslaging over de beide eerstgenoemde wets-ont werpen en o-ver het wets-ontwerp tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1847 was bepaald op den 8 dezer. tweede kamer. Zitting van 6 augustus. Is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide van twee wets-ontwerpen strekkende tot inwisseling der zilve ren specien naar de wet van den 28 september 1816 {Staats blad no. 50) gemunten tot het ontnemen van de hoedanig heid van standpenningen aan de gouden muntspeciën naar de wetten van 28 september 1816 en 22 December 1825 Staats blad no, 50. en 80) gemunt. Ter kennis der vergadering is gebragtdat door de afdee lingen. tot rapporteurs over het wets-ontwerp tot regeling van uitgaven ter zake van de openbaarmaking van het verhandelde in de zittingen der Staten-Generaalzijn benoemd de hee ren PoortmanGodefroiLeclercq Thorbacke en Fokker. De commissie van rapporteurs heeft haar algemeen verslag uitgebragt over het wets-ontwerp tot heffing eener belasting tot dekking van het tekort over 1849, en de beraadslagin gen over het wets-ontwerp zijn vastgesteld op maandag 13 augustus des voormiddags ten 11 ure. Uit de aan de Kamer aangeboden en door de reken kamer afgesloter.e rekening betreffende het beheer van de landsdrukkerij, over het jaar 1847, blijkt, dat de ontvang sten hebben beloopen eene som van 172,837; de uitgaven daarentegen f 154,535 en dat er alzoo een batig slot is over gebleven van 18,302. Onder de ontvangsten vindt men een bedrag van 10,730 van drukwerk ten behoeve van de Tweede-Kamer der Staten-Generaal. Kerknieuws. Tot predikant bij de Hervormde ge meente te Tholen is beroepen, Ds. J. P. Burgerhoudtte Dirksland. De heer Aertspastoor te Wanssnm (Limburg)is te midden der verzamelde gemeente op den predikstoel door eene beroerte getroffen de waardige grijsaard stierf dadelijk in de kerk zelve. Engeland. Londen 4 augustus. Het stoomjagt waarop H. M. de Koningin met haren gemaal en hare kin deren naar Ierland zijn vertrokken is reeds donderdag avond in de haven van Cork aangekomen. Het heefc het anker laten vallen naast het linieschip Ganges. Al de in de haven liggende schepen zijn terstond geïllumineerd en op de berg toppen bij de kust zijn op verscheidene plaatsen vreugde vuren ontstoken. Gisteren ochtend was het te Cork nog niet bekend, wanneer het koninklijke gezin aan wal zou komen. De eerebogen en andere toebereidselen voor Hr. Ms. ontvangst waren nog niet alle gereed want er was aange kondigd dat de vorstin eerst zaturdag hare intrede in de stad zou doen. De heden met de Washington te Southampton aange- bragte berigten uit Nieuw-York van 20 julij behelzen weinig nieuws. De cholera was in de laatste dagen in de Ver- eenigde-Staten aanmerkelijk verminderd. De prijzen der granen en katoen waren vasthet geld overvloedig. Een.e groote hoeveelheid goud was uit California te Valparaiso aangebragt en verder naar Engeland gezonden. ISuitscIiland. Weenen 1 augustus. De veldtuig- meester Haynau is met zijn hoofdkwartier op, den 29 julij te Felegghare aangekomen. Alles was daar ili diepe rust. De oproeping van den landstorm vond er weinig bijval. Het derde armcekorps is ook zonder eenigen tegenstand te ontmoeten op denzelfden dag te Mclykut binnengerukt terwijl de insurgenten bij Neusatz Temerin en St. Tamas zouden staan. Den vijand scheen de verschijning van den veldtuigmeester zeer onverwacht. De Hongaarsche regering zou Szegedin hebben verlaten en naar Gyula en verder naar Grosswardin gevlugt zijn. Te Szegedin was een kruidmaga- zijn gesprongen een kwaad voorteeken zoo als de be zeting meende. Die van Komorn deed nu en dan kleine uitvallen. Jcllachich berigt dat de zuidelijke armee zich met goed gevolg verdedigt tegen de overwegende strijdkrachten der insurgenten. Zoo greep het vijandelijk leger op 23 julij herhaalde keeren zijne troepen hevig aanmaar werd ook telkens teruggeslagen. Volgens eene telegrafische depeche zoo even hier aan gekomen werd in den nacht van 29 op 30 julij Venetie hevig en aanhoudend met gloeijende kogels beschotende stad beantwoordde dit vuur zeer fiaauvv. De Lloyd berigt, dat Jellachich steeds te Ruma is. De Magyaren hadden bevel ontvangen tegen Szegedin op te rukken. Van de Russische troepen komen aanhoudend zege- bulletins aan. Volgens hetzelfde blad waren ettelijke bataillons van de regementen grootvorst MichaêlPeretThuiski enz. tegen Venetie opgetrokken, ook orn het door ziekte verzwakt lc- ger-korps ce versterken. De beschieting der stad met lucht ballons had niet de verwachte uitkomst. De Presse wildat te Szegedin eene contra.revolutie uitgebroken, Kossuth afgezeten Görgey tot dictator uitgeroe pen zou zijn. Volgens partikuliere. tijdingen staat Aullich bij Mocksa Vetter bij Sorokzar en Keresztur, en zou een gedeelte van het Komornsche belegeringskorps teruggetrokken zijn. De Wanderer deelt mededat Görgey gelukkig over den Theiss. is gekomen en wel drie uren vóór Paskewitsh zich in beweging stelde om dit beletten. Van de achterhoe de maakten de Russen nog eenige gevangenen en 16 kanon nen prijs. Triest 31 julij' In deti afgeloopen nacht schijnt er einde lijk iets beslissends ten aanzien van Venetieu te zijn geschied. Men voelde hieromstreeks 2 ure eene schudding aan de huizen, als of er eene aardbeving plaats greep. Reizigers, zondag avond uit Messre vertrokken verzekeren dat maan dag dus gisteren een algemeene aanval tegen de stad zou worden ondernomen. De jongste berigten door de Pluto aangebragtmelden dat het gebrek aan levensmiddelen elk oogenblik -steeg. Berlijn 5. augustus. De koning van Pruissen heeft zijnen broeder den prins van Pruissen de militaire Orde van Ver diensten en aan prins Frederik Karei van Pruissen die van den Rooden Adelaar met het Zwaard verleend. Den 3 dezer de geboortedag van wijlen koning Frede rik Willem IIIis de grondsteen van het gedenkteeken door

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1