MIDDILBURGSCHE COURANT. M°. 94. Dingsdag 1849. 7 Augustus. 35c0üurctv en ^bmini^tiraticw. 8a,- fêinttenlftïtböcfre Sijbingeu. 33uitcuianh0cisc ®ijbhtgew. v -• i STAAT S-L O TE RIJ. Achtervolgens artikel 3 van Zr. Ms. besluit van den 6 Januarij 1831, no. 68 Staatsblad no. 2.) heeft Zijne Ex cellentie de Minister van Financien bi] resolutie van den tweeden Augustus, bepaald de prijzen, het opgeld daar on der begrepen waarvoor de CollecteursSplitters en Debi- tanten der Staats-Loterijde Loten en gedeelten van dien, voor de derde week der trekking van de laatste Klasse der 208ste Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: bij verkoop Geheele Loten Halve Vijfde Tiende Twintigste - 41 - 16 40 8 ao - 4,10 BIJ VERHURING Geheele Loten 44 Halve Vijfde Tiende Twintigste - 22 - 8 80 4 40 - 2 20 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voornoemd artikel van Zr. Ms. besluituitdrukkelijk is vastgestelddat de CollecteursSplitters en Debitanten ge houden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 6 Augustus 1849. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland Bij delegatie van den'zelven De Burgemeester der Stad Middelburg, PASPOORT van GRIJPSKERKE. IVAAR S C NU IFIKG. De PLAATSELIJKE COMMISSIE van Geneeskundig Toe- voorzigtwenschende bevorderlijk te zijn tot de instandhou ding van de gezondheid der Ingezetenen acht het zich ten pligt hen in het algemeen opmerkzaam te moeten maken op het gevaar, hetwelk vooral in dezen tijd het gebruik van onrijpe en te veel verkoelende Vruchten (Appelen Peren Pruimen, Komkommers en dergelijke) zoude kunnen na zich slepen; terwijl zij hen tevens met nadruk meent te moeten indachtig maken op het doelmatige van eene geregelde levens wijs en vooral op het nadeel hetwelk eene te plotselinge ver koeling der ligchamenzouden kunnen, te weeg brengen. Middelburgden 6 Augustus 1849. De Commissie voornoemd H. RIPPINGVoorzitter. Adr. A. FOKKER, Secret. JAARMARKT. De gewone KERMIS te KORTGENE zal dit jaar geen plaats hebben. De Burgemeester A. van DAMME. NEB E RL. IIANB EL-MA A TS CIIA PP IJ. De DIRECTIE maakt bekend dat de NAJAARS-VEI- LINGEN der Maatschappij van 1849, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveel heden hieronder gemeld Te ROTTERDAM, op Maandag 3 September 1849, 206,136 Balen Java KOFFIJ liggende aldaar. Te AMSTERDAMop Donderdag 6 September 1849, 248,697 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. 15 Macasser 28,912 Java ligg. te Dordrecht. Te MIDDELBURGop JVoensdag 12 September 1849, 19,215 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. De Directie geeft de verzekering dat zijvóór hare ge wone Voorjaars-Veilingen van 1850, geen andere Koffij dan de bovengemelde partijen aan de markt zal brengen. De Monsters zullen op Vrijdag den 3 Augustus eerstko mende verkrijgbaar zijn terwijl de Notitien met de Veil- conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 21 Julij 1849. VAN DER OUDERMEULENPresident. GOUDSWAARD, Direct.fung. Secretaris. STRAK BIOKBERIJ. Een iegelijk welke vermeent geregtigd te zijn tot. de na volgende aangespoelde en geborgene Strandgoederen vervoege zich, vóór den 10 Augustus 1849, bij den Opper-Strandvon- der van het 4de District van Zeeland, te Sluis, te weten: Een DENNEN PAAL met ijzeren Boutenringter lengte van ii Ellen, aangespoeld aan den Paulina-PolderGemeente Biervliet, in het begin der maand Mei 1848. Een gedeelte SCHEEPSRA, lang 15 Ellen, dik in het midden 1 El 7 dm.blaauw geverwd en met twee Koperen Plaatjes beslagen, aangespoeld in den nacht van den 19 op 20 November 1848, voor het Strandvak van den Adornis- PolderGemeente Nieuwvliet. S TRAKB FOKKERIJ. Openbare Verkooping door den Notaris IVoutersen van STRANDGOEDEREN te IVestkapelleom gereed geld, op Zaturdag den 11 Augustus 1849, des voormiddags ten 11 ure, bestaande in een-baal Boomwol, een Razeil, een Ra, lang 20 Ellen een Steng, lang 16 Ellen, eenige nieuwe Dee- len en hetgeen verder ter veiling zal worden aangeboden. Inlichtingen te bekomen bij den waarnemenden Opper- Strandvonder JVm. Roe/se Lz.te Westkapelle. JFELBABIGHEIB. Middelburg, den 6 Augustus 1849. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier maken dankbaar melding eener gift van 10 onder het opschrift: voorden Armen der Ned. Herv. Gemeente, E. D. gecollecteerd op gisteren namiddag in de Nieuwe Kerk. Diakenen voornoemd T. AKKERMAN, Pra:ses. Cs. NUYS, Scriba. MIDDELBURG, den 6 Augustus. In de op heden gehoudene openbare teregtzitting van het kantongeregt alhier, is als regter-plaatsvervanger geïnstal leerd de heer Hubertus Rekker, tot die betrekking door Z. M. den Koning benoemd. Het volksfeest van laatstleden zaturdag is wederom, onder begunstiging van het schoonste wederin eene volmaakte orde afgeloopen en heeft dat van donderdag nog overtroffen. Eer en dank hebbe het stedelijk bestuur, hetwelk, ter ver goeding der afgezegde kermis, een zoo wöl uitgedacht mid del heefc daargesteld om de gansche burgerij een kosteloos genoegen en den neringdoenden eenig voordeel te ver schaffen Maar deele ook in onze erkentelijkheid de com missie aan welke door de regering de moeijelijke taak was opgedragen de feesten te regelen en die zulks zoo uitmun tend volbragt; de heer stads-architectdie dezelve met zoo veel zorg en orde ten uitvoer heeft gelegd en die inge zetenen die door eene vrijwillige inschrijving hiertoe hebben willen bijdragen. Groot was ook weder op dien dag het getal der aanschou- wers, waarmede onze fraaije en ruime markt als overstroomd wasmaar verhoogd werd het nog toen des avonds ten 10 ure duizenden, zoo uit de stad als de naburige dorpen, het ongemeen fraai en schitterend vuurwerkgelijk hier nog nimmer in het publiek is afgestoken, in eene volslagene op getogenheid bewonderden. Lang nog zal dit zoo echt nationaal en genoegelijk feest, dat den burgerbandbij orde en algemeene tevredenheid zoo naauw aan elkaar strengelde, in onze herinnering blijven. Men verzekert voortdurend dat de minister van justitie, de heer IVichers 11a de behandeling van het ontwerp van wet betrekkelijk de vreemdelingen bij de Eerste Kamer zal af treden. Ook dat de minister van marine, de heer Rijk eer lang als zoodanig zal aftreden. Volgens sommigen zou de schout-bij-nacht van den Bosch, thans minister van koloniën den heer Rijk vervangen. De 's Gravenhaagsche Nieuwsbode meldtdat het ont werp van belasting-wet in de afdeelingen der Tweede Ka mer zeer gunstig is beoordeeld. De commissie welke dit jaaronder voorzitting van den heer mr. A. IV. Engelen, met het afnemen van het staats examen is belast geworden heeft hare werkzaamheden den 1 dezer te Haarlem begonnen. Van ia jongelieden, dien dag geëxamineerd, zijn 11 toegelaten; den 2 dezer van 11 jon gelingen 10, en den 3, van 11 allen toegelaten. Door Z. M. den Koning zijn erkend als vice-consul van Sardinië te Rotterdam, de heer .7. ri. M. van Berkel en als consul van Belgie te 's Hertogenbosch de heer F. L. II. van Rijckevorsel. Vrijdag avond is door de stoomboot Kinderdijk van Hellevoetsluis in zee gesleept Zr. Ms. brik de sperwer onder bevel van den kapitein-luitenant-ter-zee P. Bruining, naar Suriname. Men meldt, dat in sommige streken, als te Appinge- dam te Assen, Mèppel en andere plaatsen in Drenthe Zalt- Bommel's Gravenhage de vroegere ziekte van het aar dappelengewas of ten minste de beginselen daarvan zich in de laatste dagen weder vertoond hebben. Ook in de om streken van Haarlem heeft men sedert weinige dagen op enkele plaatsen weder een ziekelijken toestand van het loof waargeno men. I11 Walcheren tot heden hier en daar in geringe mate. Te 's Gravenhage en elders heerscht onder de kavalle- rie-paarden eene vrij kwaadaardige ziekte meestal openbaart zij zich als kwade droes. Ook heeft men bij de varkens eene ziekte naar cholera gelijkende opgemerkt. Men schrijft ons uit Vlissingen Donderdag den 2 dezer heefc op zee, omstreeks 10 mijlen afstands van Schouwen een ongeluk plaats gehad hetwelk voor het grootste gedeelte aan onbezonnenheid is toe te schrijven. Een Belgische loodskotter op de bovenge melde hoogte kruisende, ontwaarde het volk, zoo ver hun oog slechts reiken kon een schip waarop zij oogen'olikke- lijk de sloep in orde bragten en vijf man zich in dezelve be gaven om het schip van eenen loods te voorzien. Door het schoone weder uitgeloktzeilden zij steeds vooruit en de kotter verloor het ranke bootje alras uit het gezigt. Mid delerwijl kreeg de jongste der in het bootje zijnden, met name P. Callierin het hoofd voor een luttel iets naar den top van den mast te klimmen hetwelk te laat door de an deren werd opgemerkt om hem dit te beletten. Naauweüjks had hij zijn doel bereikt of de bootdie door de deining van het water heen en weer waggelde verloor haar even- wigt en kantelde omver omstreeks drie ure in den namiddag. Na eenige vruchtelooze pogingen tot reddingbezweken de twee jongste, te weten: P. Callier en een matroos van bijna twintig jarengenaamd T. Vernieuwen. De drie ove rigen, waaronder de loods IV. van Hoek, die zijne beide lotgenooten gedurig moed insprak worstelden tegen de zee tot des avonds half elf ure, toen de bootsman IVillebroek, van vermoeijenis en koude afgemat, de kiel der boot los liet en voor de oogen der beide anderen verdween welke twee laatsten zijnde de loods IV. van Hoeck en de matroos K. van Noppen, om elf ure de kotter zagen naderen en een half uur daarna gered waren. Men leest in de Nederlandsche Stoompost Wij hebben ontvangen het proces-verbaal van de onlangs gehoudene algemeene vergadering der Aken-Maastrichtsche spoorweg-maatschappij. Daaruit blijkt dat de staatkundige gebeurtenissen ook op die onderneming haren ongunstigen invloed hebben doen ge voelen; doch dat evenwel de werken op Pruissisch gebied eenigen voortgang gehad hebben en men ook op Hollandsch gebied niet geheel heeft stil gestaan. Terwijl uit de reke ning en verantwoording blijkt, dat de domaniale steenkolen mijnen een batig slot van 16850 hebben opgeleverd. In het algemeen verslag lazen wij met genoegen dat de Pruissische regering met de Hollandsche in overleg zou treden ten einde die onderneming te ondersteunen. Het is te hopendat dit voornemen der Pruissische regering zich moge verwezenlijken en door daden bewezen worden, en dat wij zulks ook weldra met betrekking tot de voltooijing en aansluiting van onzen Rijn-spoorweg (die, in het voorbijgaand gezegd, volgens gewoonte weder verzuimd heeft ons het verslag toe te zenden) zullen vernemen. Moge toch hoe langer zoo meer door de regeringen en door de geregeerden begrepen worden dat de ontwikkeling van het volks-bestaandoor de vermeerdering en aanmoedi ging van den ondernemingsgeest moet toenemenen dat zulks geschieden kan en moet door het ondersteunen van partiku- liere ondernemingen in stede van derzelver aanvrage in de portefeuille te laten liggenof met nietige bezwaren te ver volgen. Ware dit het geval, de kanalisatie der provinciën Over ijssel en Drenthe, de verbetering der water-afleiding in Noord- Braband, de Zeeuwsche werken de indijkingen in het IJ en de Zuiderzee enz. zouden gewis beter volgen." Staten-Clencraal. eerste kamer. Zitting van 2 augustus, De Kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. In deze zitting zijn onder anderen ingekomen de navolgende acht door de Tweede Kamer aangenomen wets-ontwerpen als: 1. dat tot regeling van uitgaven op het fonds van her belasting op de grondbelasting; 2. dat tot invoering der Pharmacopoea Neerlandica en Nederlandsche apotheek 3. dat tot heffing van provinciale opcenten in Noordbraband 4. dat betrekkelijk de toelating en uitzetting van vreemde delingen 5. dat houdende voorziening omtrent de kroon domeinen 6. dat tot regeling van het inkomen der kroon 7. dat tot aanvulling van hoofdstuk I der staatsbegrooting voor 1849; 8. dat tot overschrijving van gelden voor den grooten weg van Utrecht naar 's Hertogenbosch. In dezelfde zitting heeft de vernieuwing der afdeelingen voor de maand augustus plaats gehad. tweede kamer. - Zitting van 4 augustus. In deze zitting is ter kennis der vergadering gebragtdat door de afdeelingen tot rapporteurs zijn benoemd: Voor de wets-ontwerpen tot regeling van uitgaven op fondsen voor verstrekkingen uit 's Rijks magazijnen ontvan gen de lieeren Costerus Storm van '1 GravesandeIVint- gensvan Zuijlen van Nyevelt en Albardavoor het wets ontwerp betrekkelijk de heffing van twee provinciale belas tingen in Friesland de heerenAnemaet, Storm van 's Gra vesande IVint ge hsvan Zuylen van Nyevelt en Albarda. Voorts hebben de beraadslagingen plaats gehad over het wets-ontwerp betrekkelijk de heffing der vuur-, ton- en ba kengelden hetwelk na vrij langdurige discussien met in achtneming van de door de Regering ingezonden wijzigin gen is aangenomen met 55 tegen 2 stemmen. Kerknieuws. Door den kerkeraad der Nederduit sche Hervormde gemeente alhier is gisteren avond uit het vroeger vermelde drietaltot predikant bij deze gemeente beroepen Ds. Nicolaas Beets theol. doet. en predikant te Heemstede, en zulks ter vervulling der vacature, veroorzaakt door het vertrek van Ds. ,7. F. Kuypernaar Leyden. Door den kerkeraad der Nederduitsche Hervormde ge meente te 's Ilage is geformeerd het volgende negental ten einde te voorzien in de vacature, ontstaan door het eme ritaat van den wel-eerw. heer Ds. van den Broek en het bedan ken van den wel-eerw. heer Ds. .7. .7. van Oosterzee als DD. de Blaauwte Leeuwarden Broedelette Gouda Oort te Broek en Waterland; Cats IVorte Mijdrecht; Stricker te DordrechtVoorhoeven te Leerdam Bet'ns te Spankeren Harencarspelte Leeuwarden, en Klerckte Haarlem. De 14de algemeene kerkelijke vergadering der Herstelde Evangeliscli-Luthersche kerk in het koningrijk der Nederlan denis woensdag door Z. Exc. den minister voor de Her vormde eeredienstenz.in naam des Konings te Amster dam geopend. Engeland. Londen 2 augustus. De parlements-zitting is gisteren, door eene daartoe door LI. M. benoemde com missie gesloten. In de bij die gelegenheid gehoudene aan spraak word in de eerste plaats aan de vergaderingnamens

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1