1UDDELB1IMSCHE gl C O li R A IV T. =M= W. 93. Zaturda 184». 4 Augustus. A/ïtlj- öceUircu ew ^bminiötvatictt. iautncnlanbsclïe xüijbingeu. ïhiitenlaiibdche Si j buigen. tr De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen in het iste District der Provincie dat den io dezer een aanvang zal worden gemaakt met de ernstige Artilierie-oefe- ningen te Flissingen, en wel in de strekking van het Strand langs den zoogenaamden Vijgeter. Geschiedende deze keunisgevingopdat niemand hiervan onkundig zoude zijn en elk zich voor ongelukken zoude kunnen hoeden. Middelburg, i Augustus 1849. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCII. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- SINGENgelezen de missive van den Heer Kolonei-Kom- mandant van het iste Regement Vesting Artillerie, dato 28 dezer maand. Brengen bij deze ter kennis vaneen iegelijk, dat tegen den 10 der volgende maand, een aanvang zal worden gemaakt met de werkzaamheden voor de ernstige Artillerie-oefenin- gen en wel boven het Fort de Nolle, in de strekking van het Strandlangs den zoogenaamden Fijgeter. Eu opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt ter plaatse waar zulks gebruike lijk is te geschieden, mitsgaders in de Middelburgsehe Cou rant geplaatst. Vlissingenden 31 Julij 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. CALLENFELS. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, S. van der SWALME. MIDDELBURG, den 3 Augustus. Bij besluit van 30 julij jl. heeft Z. M. goedgevonden uit hoofde van verandering van woonplaatseervol ontslag te verleenen aan den heer J. A. Nicolson, als kapitein bij hethalf- bataillon rustende schutterij no. 6 in de provincie Zeelanden aan den heer J. J. Hoogenboom als ade luitenant bij het half- bataillon rustende schutterij no. 2, in dezelfde provincie. Voorts heeft Z. M. goedgevonden bij het half-bataillon rustende schutterij no. 2 in de provincie Zeelandte be noemen de navolgende heereniste kompagnie tot 1 sten luit. IF. Dijkmanthans 2de luit. tot eden luit. J. Bouterse en IV. Fitter, thans sergeants; 2de komp., tot isten luit. L. Boogerdthans 2de luit. tot 2de luitenants A. van Koever den Soetermeerthans sergeant-majoor, en J. K. de Bruine thans sergeant; 3de komp.tot kapitein G. van IFagethans 1 ste luit. 4 tot isten luit. A. van den Bout, thans 2de luit.; tot 2de luit. J. Ferjaal, thans sergeant-majoor. Gisteren werden alhier de vroeger door ons aangekondig de volksvermakelijkheden op de groote markt gehouden be staande in het mastklimmen ringloopen balwerpen het loopen op blookjes door vrouwen enzafgewisseld door de muziek der schutterij. De behaalde prijzen werden 's avonds toegewezen en die deelgenomen hadden aan de spelen deden onder geleiding van muziek en flambouwlichttot besluit, een optogt over de markt. Door een aantal nieuwsgierigen werd dit volksfeest, dat in de beste orde is afgeloopen met genoegen bijgewoond. Volgens het door ons vroeger me degedeelde programma zal morgen de tweede dag en sluiting dier vermakelijkheden plaats hebben. Wij vernemen dat heden alhier met de stoomboot van Rot terdam is aangekomen, de heer P. L.van der Brughkunst vuurwerker van Z. M. den Koning, meteen prachtig vuurwerk, dat morgen avond tot besluit der volksvermakelijkheden zal worden afgestoken. Men schrijft uit Zierikzee 31 julij Van de lading van het verongelukte schip Oliviervan Noord zijn zoo hier als te Brouwershaven en Bruinisse 492 sch. tin geborgen alsmede 7 sch. te Ouddorp. Men leest in de Amsterdamscke Courant In de op heden gehouden vergadering van den raad dezer stad is op voordragt en advies van de geneeskundige commissie besloten, dit jaar, uit hoofde van de heerschende ziekte geene kermis te doen houden." Z. M. heeft tot predikant bij Waalsche gemeente te Maas tricht benoemd, de heer J. H. de Greejf, th. dr. en catididaat. In de memorie van beantwoording, omtrent het wets ontwerp betrekkelijk de heffing der vuur- ton- en baken gelden beantwoordt de regering den in de afdeelingen der Tweede Kamer geuiteu wensch, dat eerlang ook voor andere onderwerpen van soortgelijken aard eene wettelijke regeling worde tot stand gebragtmet de verzekering dat bereids een ernstig onderzoek deswege is ingesteld hetwelk alreeds tot eene wets-voordragt over het brievenvervoer geleid heeft die naar zij hoopt eerlang der Kamer zal kunnen worden voorgelegd. Dat onderzoek zal, zoodra de belangen van meer dringenden aard, welke thans de onverdeelde zorg der regering vereischen dit zullen toelaten met kracht worden voortgezet. Geen der onderwerpen welke voor eene zoo danige regeling vatbaar kunnen geacht worden, zal daarbij onaangeroerd blijven; en meer dan eene wets-voordragt zal vermoedelijk de vrucht van dien arbeid zijn. Nopens het loodswezen aarzelt d'e regering niet, reeds nu eene zoodanige voordragt toe te zeggen. Door het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van 'z Algemeen is aan Z. M. den Koning een adres aangeboden om deszelfs verlangen te kennen te gevendatbij de be handeling van de kwestie der wetgeving op het lager onder wijs de navolgende punten in de wet mdgten opgenomen worden 1. De aanneming van het onderrigt in vreemde talen als grensscheiding tusschen middelbaar en lager onderwijs. 2. De omschrijving van het doel of de strekking van het lager onderwijs, welk doel behoort te omvatten: de even redige ontwikkeling var. het ligchaam, den geest en het ge moed der jeugd, de gestadige opwekking eu aansporing tot Christelijke deugd en pligtbetrachting en de tijdige voorbe reiding tot maatschappelijke werkzaamheid." 3. Uitbreiding van het school-onderwijsdoor als verplig- te leervakken aan de tegenwoordige toe te voegen de zang kunstde gymnastie de natuurkunde, het regtlijnig teeke nen en het onderrigt in de kennis der grondslagen van hand werken en bedrijven. 4. Erkenning van het onderrigt in de godsdieust als be standdeel van het lager onderwijs, met vrijlating der toepas sing van het beginsel, naar plaatselijke omstandigheden. 5. Wettelijke verpligting voor alle ouders en voogden om hunne kinderen of pupillen lager onderwijs te doen genieten. 6. Het openstellen der gelegenheid voor alle onvermogen- den tot het kosteloos verkrijgen van lager onderwijs. 7. Onderscheiding der lagere scholen in -staats-scholen die van staatswege door tusschenkomst der gemeenten on dernomen en bekostigd worden en in bijzondere scholen als ondernemingen van bijzondere personen of corporatien. 8. Stellige verpligting voor alle gemeenten tot het vestigen en onderhouden van voor het minst ééne of van meer staats scholen naar de mate van hare bevolking en uitgestrekt heid met het uitzigt op ondersteuning van 's Rijks wege ingeval van behoefte. 9. De bepaling waarbij de onderscheidene thans bestaan de iagere school-inrigtingen de bewaarscholen avondscho len herhalingsscholenleer- en werkscholen en dergelijke als lagere- of hoogere klassen hetzij van de staatsschool hetzij van de bijzondere school, met deze in onmiddellijk verband gebragt en gelijkelijk onder hetzelfde toezigt der wet betrokken worden. 10. Hervorming en uitbreiding van het tegenwoordig school bestuur in diervoege, dat er een organisme van toezigt en bestuur tot stand komewaarbij de Regering en vertegen woordigers van provinciale en plaatselijke schoolbelangen met vertegenwoordigers van den onderwijzersstand in gemeen overleg zamenwerken, 11. Opbeuring van den onderwijzersstand, inzonderheid door hem een aandeel te geven in het schoolbestuurdoor de wettelijke en meer gunstige regeling van het honorarium, aan zijne betrekking verbonden; door det verheffing van den onderwijzer, die in de staatsschool zal werkzaam zijn, tot staats-auibtenaar, en eindelijk door het uitzigt op gestadige verbetering van zijn lot, bij toenemende bekwaamheid of verdiensten. 12. Behoud van het vergelijkend examen voor hen, di.e naar den post van sfaats-schoolonderwijzer dingen. 13. Strenge bepalingen en voorschriften omtrent de school- localen in dier voege dat zij door omvang en inrigting .waarborgen bevattenvoor de gezondheid der schoolbevol king en de gelegenheid tevensom alle verpligte leervak ken behoorlijk te onderwijzeu. 14. Onbelemmerde toegang ten allen tijde tot alle school- inrigtingen voor het erkend schoolbestuuren wettelijke verpligting voor hendie aan het hoofd dier inrigtingen staan tot het geven van alle gewenschte inlichtingen om trent den staat van de school en den gang van het onderwijs. 15. Vestiging van ééne of meer onderwijzers-kweekscho len van rijkswege. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van 31 julij. Is ingekomen de rekening van het pensioenfonds voor bur gerlijke ambtenaren over 1847, welke ten fine van rapport in handen gesteld is van eene commissie, bestaande uit de heeren de Man Albarda DirktReinders en de Lom de Berg. De commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp betrekkelijk de vuur-, ton-en bakengelden heeft haar verslag uitgebragt, waarna de vergadering de beraadslaging over dat wets-ontwerp bepaald heeft op zaturdag aanstaande, des voor middags ten 11 ure. Door den voorzitter is kennis gege ven dat de afdeelingen verkozen hebbentot rapporteurs voor het wets-ontwerp ter bekrachtiging van de overeen komst, laatstelijk tusschen den minister van koloniën en de Handel-maatschappij gesloten de heeren Neclermeijer van Rosenthal, de MonchySmitDullert en Dirkttot leden der commissie, op grond van art. 90 van het reglement van orde ingesteld, ten einde te overwegen, of en in welken zin omtrent de aflossing en den afkoop der tienden een voorstel van wet zal worden gedaan de heeren Wijnaendts van Nispen van Sevenaervan der LindenThorbecke en van Doorn. Zitting van 1 augustus. Heden is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten ge leide van een ontwerp van provinciale wetalsmede eene dergelijke boodschap ten geleide van een wets-ontwerp tot verhooging der uitgaven voor het departement van binnen- landsche zaken en de algemeens lands-drukkerij, ter zake van het meer volledig en spoediger openbaar maken van het ver handelde in de zittingen der Staten-Generaalmet daarbij be- hoorende memorien van toelichting. Voorts is ter kennis der vergadering gebragt, dat door de derde der afdeelingen voor februarij en maart, ter vervan- pjWteur om ging van den heer van Dam van Isselttot rapporteur om trent het wets-ontwerp tot helling eener belasting' tot dek king van het te kort enz., is benoemd de heer Dirfa. Eindelijk zijn door de commissie voor de verzoekschriften eenige verslagen uitgebragt, met welker conclusien de ver gadering zich achtereenvolgens heeft vereenigd. Woensdag zijn de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bijeengekomen tot het nader onderzoek van de belasting-wet. t "-S32-5 AJlïVITai, Wij rneenen onze lezers oplettend te moeten maken op ommestaande annonce, volgens welke ons publiek dezer da gen in de gelegenheid wordt gesteld 0111 de collectie schilde rijen te bezigen die verloot zal worden onder de inteekenaren op den loopenden jaargang der Kunstkronijk. Van de 80 schilderijen, die op de laatst gehoudene expositie te 's Hage zijn verkocht, kwamen er niet minder dan 20 in bet bezit van den heer K. Fuhriuitgever van bovengenoemd pracht werk. Dit getal is thans tot 30 aangevuldmet stukken pas uit de ateliers van Nederlandsche schilders gekomen. De keuze dier stukken wordt zeer geroemd. Men vindt er, behalve een kapitaal zeestuk van Breuhaus de Groot, een stadsgezigt van Hardenberganderen van Hoen Tètar van Elven Enhleenz. Men weet, dat de inteekenaren op de Kunstkronijk, be halve een lot in deze verloting zonder nieten, nog ontvan gen 24 afleveringen tekst onzer eerste en meest gelief koosde letterkundigen, geïllustreerd met houtgravuren en 24 gelithographieerde platen. De jaarlijksche contributie is f 10. De uitgever, zicji ditmaal buitengewone opofferingen voor de verloting getroost hebbende (zijnde de gekochte schilde rijen van hoogere waarde en 10 meer in getal dan vorige jaren) zal de stukken in onderscheidene steden van ons land ten toon stellen. Ook in het belang der kunst en hare beoefenaren is deze onderneming aliezins waardig de ondersteuning onzer stadge- nooten te erlangen. Wij twijfelen niet of een ruim bezoek zal deze tentoonstelling ten deel vallen waarvan gratis toe- gangbilletten bij de voornaamste boekhandelaren verkrijg baar zijn. Burgerlijke Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg ingeschreven als: Geboren 36 kinderen 21 van het mannelijke en 15 van het vrouwelijke geslacht. Gehuwd: 13 paren. Overleden (waaronder 2 elders): 29 personen; 18 van het mannelijke en 11 van het vrouwelijke geslacht. Leven loos aangegeven: 1. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar6van I tot 5 jaren oud1 van 5 tot 1 o jaren o van 10 tot 15, 1 van 15 tot 20, o; van 20 tot 25, o; van 25 tot 30, 1 van 30 tot 35, 2; van 35 tot 40 2 van 40 tot 45 1van 45 tot 50o van 50 tot 551 van 55 tot 60, 3; van 60 tot 65 3 van 65 tot 70, 5 van 70 tot 75, 1; van 75 tot 80, o; van 80 tot 85, 2, en van hoogeren ouderdom geene. Gedurende de maand julij 1849 zijn in.de registers van den Burgerlijken Stand der stad Flissingen ingeschreven, als: Geboren 16 kinderen; 9 van het mannelijke en 7 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 22 personen; 11 van het mannelijke en 11 van het vrouwelijke geslacht. Onder de overledenen zijn begre pen 1 militair in het hospitaal1 elders overledene doch al hier ingeschreven en 7 alhier niet te huis behoorende per sonen. Levenloos aangegeven 2 zoons. Gehuwd n paren. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 2; van 1 tot 5 jaren oud, 4; van 5 tot 10 jaren, 1 van 10 tot 15, 4; van 15 tot 20, o; van 20 tot 25, i, van 25 tot 301 van 30 tot 35 3; van 35 tot 402; van 40 tot 45, 3; van 45 tot 50 1 van 50 tot 55, 1; van 55 tot 60, 1 van 60 tot 65, o; van 65 tot 70, o; van 70 tot 75 1 van 75 tot 80, o; van 80 tot 85, o, en van hoogeren ouderdom mede geene. Buitschland. Vali Hongarije deelen de Weener be- rigten het volgende mede Een gedeelte van de magt van den Rnssischen generaal Luders zou het dorp Fogarssz !- zet, en daarbij 200 Hon garen gedood en 400 anderen gevangen _enomen hebben. Paskfivits/i naderde meer c moei et Karpathische ge bergte. Hij was den 25 te Gyongytw. Het derde en vierde legerkorps was over Miskolc na. St. Peter opgerukt. Görgey had in de Karpathische gebergten eene wijk-plaats ge nomen en was voornemens daar een Guerilla-krijg te voeren. Bij de groote ovennagt der hem om; ngende keizerlijke troe pen verwachtte men echter 'd>: deze niet lang duren zou. Dembinski huist aan de oevers van de Tbeisz langs den spoorweg van Szegled tot Szo Zijn punt van operatie is te Nagy-Kata. Het sprookje van het oir lekken eener wijdvertakte zamenzwering in St. Petersbt tegen 'e bestaande orde van zaken aldaar, wordt tha. 'p nieuw door uit Rusland komende reizigers herhaald. Men spreekt in Weene vai eene verandering in het ministerie. Frankfort 30 Dei u-standers van de Oostenrijksch- Beije verc-eoiging blijver» niet werkeloosen maken voor

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1