IIDD1LBUMSCHE m C O U R A N 1.( W. 91. Bingsdag 31 «Tul ij. 3öe$turctu ca üStbmiwiötvatiieu. 28 - 5 öo 2 80 i5iuucnl«»nb0che Sijbingeu. I5uitcnïaub$rfte ^tjbhtgett. STAATS-L O TE RIJ. Achterviilgens artikel 3 van Zr. Ms. besluit van den 6 Januarij 181110. 68 Staatsblad 110. 2.) heeft Zijne Ex cellentie Minister van Financien bij resolutie van den 's-en-twinti;.^en Julijbepaald de prijzen, het opgeld daar %r begrepen, waarvoor de CollecteursSplitters en Debi- v 'ben der Staats-Loterij, de Loten en gedeelten van dien, <>r de tweede week der trekking van de laatste Klasse der -jte Loterij zullen mogen uitgeven te weten BIJ VERKOOP Geheele Loten 74 Halve Vijfde Tiende Twintigste BIJ VERHURING 99 99 99 - 37 - 14 80 - 7 j 4° - 3 s 7° Geheele Loten Halve Vijfde Tiende Twintigste - 14.— - t 40 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zr. Ms. besluituitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten ge houden zijn 0111 zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 30 Julij 1849. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland Bij delegatie van denzelven, De Burgemeester der Stad Middelburg, PASPOORT van GRIJPSKERKE. BELASTING OP DE FOERAGE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG maken bij deze bekend dat bij den Raad dezer Stad voorloopigis gearresteerd de Leggerrol van de ont vangst der Plaatselijke I5elasting op de Fouragien over 1849, en dat die Rol van heden af rot en met den 14 Augustus aanstaande, ter Stedelijke Griffie, ter lezing zal liggen des morgens van tien tot twaalf ure, ten. einde een iegelijk in de gelegenheid zoude zijn 0111 zich met zijnen aanslag bekend te maken alsmede dat aldaar eene bus is geplaatst tot de outvangst der reclamatien welke de belanghebbenden zou den mogen noodig achten tegen hunnen aanslag op de voor melde Rol in te brengen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 27 Julij 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Edel Achtbare, M. F. LANTSHEER. JAARMARKT' De Jaarlijksche KERMIS te HOEK zal beginnen op Woensdag den 8 Augustus en eindigen op Zaturdag den 11 daaraanvolgende. De gewone KERMIS te KORTGENE zal dit jaar geen plaats hebben. De Burgemeester A. van DAMME. SPAARBANK. Het BESTUUR der SPAARBANK te Middelburg maakt bekend, dat door hetzelve, gedurende den loop dezer maand en de maand Augustus aanstaande, des Woensdags van iedere weekop de gewone plaats van 1 tot 2 ure des namid dagstegen aanteekening op de Inlegboekjes zal worden ge vaceerd tot uitbetaling der Interessen over de eerste helft van het jaar 1849. Zullende de niet afgehaalde Renten eerst na verloop der maand Augustus als Kapitaal worden bijgeboekt. Middelburg, den 2 Julij 1849. Namens het Bestuur voornoemd HUBERTUS REKKER, Secretaris. WELDADIGHEID. Middelburg den 29 Julij 1349. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente al hier, maken dankbare melding eener, op gisteren voormid daginde Nieuwe Kerk, gecollecteerde gift van Vijftig Gul den in Goud ouder het opschriftNederduitsche Armen Diaconie. J. DHONT Pz. Praeses. Cs. NUYS Scriba. MIDDELBURG, den 30 Julij. De kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier heeft vrijdag j 1uit het vroeger door denzelven zamengc- stelde en den 13 dezer door ons medegedeelde twaalftal van predikanten het volgende zestal gestemd DD. F. C. van den Ham, th. doet.te Harderwijk J. Droedelette Gouda; L. van Haaften, te Nijmegen; E. Cats PVorte Mijdrecht; N. Beets, th. doet., te Heemstede, en .7. A. M. Mensinga te Sijbekarspel. Waaruit vervolgens op het drietal zijn gebragtDD. F. C. van den Ham J. Broedelet en N. Beets. De beroeping zal op aanstaanden zondag geschieden. Te Bergen-op-Zoom is bij de Nederduitsche Hervormde gemeente als predikant beroepen Ds. Pleyte te Nieuwen- hoorn. LI. zaturdag avond is een vierjarig kind van J. de Buk wonende in de Winterstraat, in een regenbak met water ge vallen het kind lag reeds op den bodem van den bak toen het door B. J. Hamelinkwoonachtig op het Vlissing- sche wagenpleinis gered geworden en bij deszelfs ouders teruggebragt. Deze persoon heeft reeds vroeger voor red dingen door de maatschappij tot Nut van t Algemeen be wijzen van erkentenis ontvangen. Men schrijft ons uit Ilulst, den 26 dezw Tusschen 1 en 2 ure barstte heden middag een zwaar onweder over deze stad en omstreken los, hetwelk met een buitengewoon zvvaren en langdurigen slagregen gepaard ging. Eene der zich snel opvolgende bliksemstralen vergezeld met plotselingen hevigen donder, trof de schuur van den landman Krieckaertin den Molenhoek gemeente Hontenisse en verwekte daar brand welke zich zoo spoedig verspreidde dat er aan geen redden van iets dat zich in de schuur be vond te denken viel. Gelukkig waren vier span paarden juist op het oogenblik van het ongeluk ingespannen om uit te rijden en bevond het rundvee zich in de weiden. Door den gnnstigen wind en de spoedig aangesnelde hulp, is het woonhuis bewaard gebleven en bepaalt zich de schade al leen tot bet verlies der schuur, welke geassureerd was, van een veulen, eenig stroohet ingezamelde hooi en eenig bouwgereedschap." Bij besluit van den 26 dezer, heeft Z. M. goedgevon den aan den staarsraad in buitengewone dienst.//. Ewijk met ingang van 1 janaarij 1850, en met vrijlating 0111 zijne aanspraak op pensioen te doen gelden, te verleenen eervol ontslag uit de betrekking van raad-adviseur bij het departe ment van binnenlandsche zakenonder dankbetuiging voor de veeljarige ijverige en getrouwe diensten, door hem bewezen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is tegen donder dag 2 augustus aanstaande opgeroepen tot hervatting van hare werkzaamheden. Van regeringswege zijn aan de Tweede Kamer de ant woorden medegedeeld op de bedenkingen wegens de voor- dragt tot dekking van het tekort. Men vermoedt alzoo, dat het denkbeeld van de invoering der daarbij bedoelde be lasting-wet, hoe dan ook gewijzigd nog niet is opgegeven. De Nederlander meldt als gerucht, dat de regering tegen zondag 5 augustus een algemeenen bededagwegens de heerschende cholerazal uitschrijven. Uit GroningenLeeuwarden en Leyden luiden de laatste berigten nopens de cholera gunstiger. Te Delft komen nog steeds talrijke bezoekers de ten toonstelling van de voorwerpen van nationale nijverheid be- zigtigenen ieder die aldaar het aantal zalen met de voort brengselen van kunst en industrie in oogenschonw heeft ge nomen verlaat die niet zonder ten uiterste voldaan te zijn. De tentoonstelling zal nog tot den 5 augustus geopend blij ven, en de aandeelen in de verloting tot dien dag verkrijg baar zijnte Middelburg zijn die te bekomen bij den heer L. Janse Bz.secretaris van het departement der Maat schappij van Nijverheid in deze stad. Aan het feest hetwelk donderdag avond nabij Delft, op Reiueveld door de regering dier stad gegeven is aan de commissie voor de tentoonstelling en aan de inzenders van voorwerpen, hebben een groot aantal fabriekanten uit ver schillende plaatsen deelgenomen. Door verscheidene der aan wezigen zijn feestdronken ingesteldtoepasselijk op deze vereeniging en ter eere van degenen, die tot de tentoonstel ling in betrekking staan. De Amstercl. Cour. zegt dat door een schipper con cessie is aangevraagd tot het in werking brengen van eene schroefboor tusschen Rotterdam, Overschie, Delft en 's Gra- venhageen dat de raad der drie eerstgenoemde plaatsen dat voorstel heeft aangtnomen. Naar men verneemt is te Amsterdam door verscheidene Israëliten de aanzienlijke som van 15000 bijeengebragt tot ondersteuning der huisgezinnen, waarvan de hoofden aan de cholera zijn overleden. De directeur van policie te Amsterdam heeft ter kennis van het publiek gebragtdat door een magazijnhouder dier stad worden uitgegeven biljetten welke naar hunnen inhoud, de strekking hebben van een adreskaart, met aanwijzing dat in het magazijn de goederen 25 percent goedkooper dan el ders worden verkocht, doch welke biljetten in grootte, in- rigting, rand, sortering en kleur geheel den vorm van ge wone bankbiljetten van 25 gulden nabootsen, hetgeen bij de circulatie dier biljetten bij het publiek tot bedriegelijke handelingen, misvattingen en schaden aanleiding zal kunnen geven. Een ieder wordt mitsdien gewaarschuwd om bij den ontvangst van bankbiljetten in zijn eigen belang tegen mo gelijke misleiding te waken. De heer .7. H. C. van der Kun is erkend als vice- consul van Brazilië te Rotterdam. adres ter griffie waarop eene beraadslaging is ontstaan ten 'gevolge van een voorstel van den heer van Heiden Reine- stein om het adres tevens bij afschrift te verzenden aan den minister van binnenlandsche zaken en van een ander voorstel van den heer van Voorst, om te dezer zake art. 115 van het reglement van orde in toepassing te brengen en eene commis sie van onderzoek te benoemen. Ten slotte zijn beide deze voorstellen door de vergadering verworpen, nadat deze zich met de couclussie van het rapport had vereenigd. Zitting van 27 julij. In deze zitting heeft de interpellatie plaats gehad van den 'heer Dommer van Poldersveldtwaartoe de Kamer vroeger verlof verleend had en die strekte 0111 van de Regering te vernemen of de Kamer eerlang een ontwerp van wet ver wachten mogt tot regeling van den afkoop en aflossing der tienden. I11 den loop der discussie, waartoe deze interpel latie aanleiding gegeven heeftheeft de minister van binnen landsche zaken de redenen ontwikkeldwaarom nog niet heeft kunnen worden overgegaan tot het voorstellen van zoo danige weten verklaard dat nog wordt beraadslaagd of en zoo ja op welke wijze later aan het deswege geuite verlan gen zou kunnen worden voldaan. Voorts zijn te dezer za ke de twee volgende voorstellen gedaan a. Door den heer Thorbccke het voorstel tot benoeming eener commissie, op den voet van art. 98 van het regle ment van orde tot het ontwerpen van een adres aan den Koning: 1. kortelijk ontwikkelende deredenen, die schijnen te pleiten voor het tot stand brengen eener wetgeving die den weg baant tot aflossing en afkoop van de tienden 2. aan gaande de beginselen, welke ten grondslage vau een zoo danige wet moeten dienen. b. Door den heer Schooneveld het voorstelom op grond van art. 90 van het reglement van orde te benoemen eene commissie, ten einde te overwegen, of en in welken zin omtrent de aflossing en den afkoop der tienden een voorstel van wet zal worden gedaan. Het eerste voorstel is met 30 tegen 23 stemmen afgestemd en het tweede met 50 tegen 3 stemmen aangenomen. Daarna heeft de interpellatie van den heer Groen van Prin- sterer plaats gehad en heeft die spreker in eene uitvoerige rede zijne beschouwingen omtrent een homogeen ministerie ontwikkeld en daaromtrent inlichtingen aan de ministers gevraagd waarop de heer Donker Curtius het woord heeft gevoerd en teil slotte door den minister van binnenland sche zaken uit naam van het ministerie is verklaard dat de Regering, gehoord hebbende het in deze zitting in het midden gebragte daarover wenschte te beraadslagenten einde te overwegen in hoeverre en wat op de gedane inter pellatie behoort te worden geantwoord en daarna op een nader te bepalen dag dat antwoord aan de vergadering be kend te maken. Op voorstel des voorzitters is daarop de voortzetting van deze beraadslaging vastgesteld op maandag den 30 dezer des voormiddags ten 11 ure. Tweede Kamer der Sfaten-Ceneraal. Zitting van 16 julij. Hierin is het wets-ontwerp tot aanvulling van hoofdstuk I der staatsbegrooting over 1849 zonder beraadslaging, en dat tot overbrenging van fondsen voor den grooten weg van Utrecht naar 's Hertogenboschnadat de heer de Monehy van den minister van finantien eene inlichting gevraagd eu be komen had met aigemeene (dat is voor het eerste ontwerp 54 voor het tweede 57J stemmen aangenomen. Daarop heeft de commissie voor de verzoekschriften rap port uitgebragt omtrent een adres van H. J. de Vries en 335 andere schippers in Overijssel en Drenthebetrekkelijk de heffing van tol door de maatschappij tot verbetering van den handelsweg over het Zwolsche diep, mede door middel van landaanwinningen geconcludeerd tot nederlegging van het Engeland. Londen 26 julij. De prins van Canino is over Havreaan boord eener stoomboot van de Fransche admiraliteithier aangekomen. Het parlement zal denkelijk den 31 dezer, niet door de koningin in persoon maar in haren naam door eene com missie, geprorogeerd worden. De aankomst van H. M. te Dublin wordt den 6 augustus te gemoet gezien. Zij zal ook Glasgow bezoeken. Gp Maltha is men zeer gestreng jegens alle vreemde lingen die aan de opstanden in Italië en elders hebben deel genomen zelfs al komen zij met Engelsche schepen en met Engelsche paspoorten voorzien. Avezzaina laatstelijk mi nister van oorlog te Romehad slechts weinige dagen op het eiland mogen vertoeven en zich toen naar Engeland moeten inschepen. Men meldt uit Parijsdat aldaar een gemagtigde van den hertog van Bordeaux is aangekomen welke zich reeds, namens dien pretendent, met de hoofden der legitimistische partij heeft beraden. Deze gemagtigde verklaart, dat de genoemde vorst zich stellig verzet tegen elke poging 0111 eene tegenomwenteling ten zijnen gunste te bewerken en alleen gehoor zoude geven aan eene terugroeping door de wetgevende vergadering zelve sprekende in naam des volks. De hoofden der legitimisten zouden daarop hebben besloten, om geene dan vredelievende middelen aan te wenden ter be reiking van hun oogmerk; 0111 zich zelfs niet te verzetten tegen het opdragen van de keizerlijke waardigheid aan den voorzitter Bonapartemaar om ten allen tijde het monarchale beginsel te handhaven en uit dien hoofde het opdragen van eene levenslange consulaire waardigheid aan dien voorzitter met den meesten ernst te bestrijden. Duitscliland. IVeenen 24 julij. Het regeringsbiad bevestigt thans de reeds vroeger van elders ontvangen tijding, dat de vesting Arad zich ten gevolge van volslagen gebrek aan levensmiddelen genoodzaakt heelt gezien zich over te geven. Uit de verdere door dat blad medegedeelde zeer verwarde berigten, blijkt dat de Russen onder vorst Paske- witsh de Hongaarsche leger-afdeeling van Cörgcy op haren togt naar de Boven-Theiss steeds vervolgen, en dat het hoofd kwartier van den baron Haynau den 24 naar Kecs-Kemct verplaatst zou worden: Dit laatste strekt ter bevestiging van betgeen andere berigten melden dat namelijk de Oostenrijk- sche opperbevelhebber met geforceerde marschen naar den

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1