UIIDDELBUMSCHE C 0 U B A Bf T. ar' N°. 90. Zaturda; 28 Julij. j rv;j3C, ¥i -Besturen cn SlbmiuistrAtien. Biuucnlanbschc &ijbtugeu. Buitcnlaubsdte &ijbingctv. «JgC? Vv T" '>Vv. ADMINISTRATIE DER DOMEINEN. OPENBARE VERPACHTING VAN VISSCHERIJEN. Op Dingsdag den 31 Julij 1849, des voormiddags ten 10 ure, zal de Ontvanger der Domeinen als daartoe getnagtigd in het openbaar, bij opbod en afslag, ten overstaan van den te Rotterdam residerendén Notaris Mr. P. G. Dalen, in bet Huis der Publieke Verkoopingenop de Geldersche Kade te ROTTERDAM, Verpachting houden van De Domaniale ZALM Zegen-Steek- Schat- en andere FISSCHERIJENop de Oude cn Nieuwe Maas het Scheur, de Botlek en de Hart lekhet Spuide Dordsche Kilde Biesboschhet Hol- landsch Diep het Haringvliet het Folkcnrak de Krammerde Bieningen enz.De OESTER- en MOSSELB ANKEN daaronder begrepen. En zulks voor den tijd van twaalf jaren aanvangende 1 Januarij 1850, op de voorwaarden en naar de verdeeling in Perceelenwaarvan de omschrijving ter lezing ligt ter Griffie van het Provinciaal Gouvernement, ter Secretarie van de onderscheidene Gemeente-Besturen, waar de Visscherijen gelegen zijn ten Kantoren der Registratie te Rotterdam Schiedam, DordrechtVlaardingen, den Briel Middelhar- nis Papendrecht, Oud-Beijerland en IJsselmonde alsmede ten Kantore van den Notaris Mr. P. G. Dalente Rotterdam, en van den Ontvanger der Domeinen te 's Gravenhage alwaar de Kaart, houdende de indeeling der Perceelen, ter visie li"-t, en bij wien nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Ontvanger der Domeinen II. COLLOT D'ESCURIJ. DEPARTEMENT van FINANCIEN. ADMINISTRATIE DER DOMEINEN. De ONTVANGER der DOMEINEN te 's Gravenhage berigt ingevolge daartoe gegeven last van den Minister van Financien dat het Tweede Perceel VISSCHERIJ met den Grooten Zalm-Zegen, in de Nieuwe Maas en het Scheur van af de Haven van Flaardingen tot in zee, niet wordt verpacht, en dat de Bevissching van dit Perceel, met Drijf- waurwordt begrepen onder Perceel No. één der Verpach ting 'van Domaniale Visscherijen te Rotterdamvoor den Notaris. Dalen op den 31 julij 1849 te houden. De Ontvanger voornoemd H. COLLOT D'ESCURY. FOI A'S-EER M AAI'. De ondergeteekenden met toestemming van Heeren Burge meester en Wethouderszich in eene Commissie vereenigd hebbende, ten einde met behulp eener geldelijke ondersteu ning van hunne Mede-ingezetenen de op Donderdag en Zaturdag der volgende week aangekondigde VOLKS-VER- MAKEN te regelen zullen de eer hebben daartoe eene lijst van Inteekening aan hunne Stadgenooten aan te bieden waarin het Programma der te houden Vermaken zal zijn omschreven. Middelburg, den 27 Julij 1849. C. NUYS. P. DIKKENBERG. J. A. SISTERMANS. MIDDELBURG, den 27 Julij. De Staatscourant van den 25 dezer behelst de bepalin gen, bij koninklijk besluit van 30 april 11. vastgesteld, we gens de verantwoording der ontvangsten van het ijk loon der maten en gewigten enz.benevens de modellen bij dat be sluit behoorende. liet blad de Toekomst zegt, dat het concept-ontwerp van wet op het onderwijs, hetwelk van het departement van binnenlandsche zaken is uitgegaan in den Raad van State zeer ongunstig is ontvangen. Men spreekt van eene aanstaande suppressie van het collegie van raden en generaalmeesteren der munt en eene nieuwe regeling van het bestuur der munt. Op onderscheidene plaatsen neemt de cholera roe; vooral ook te ZwolleZwartsluis en elders. Uit Groningen wordt van den 23 dezer gemeld Van den 19 dezer tot heden middag zijn hier aange geven, als door de cjiolera aangetast, 203 personen, her steld 37, overleden 103; alzoo tot nu toe aangetast 612, hersteld 87, overleden 284, in behandeling 241 personen. Tot geruststelling van ouderswelke kinderen hebben op het instituut voor doofstommen alhier, kunnen wij me- dedeelen, dat nog geen der kweekelingen door de cholera ziekte is aangetast, en dat het instituut, zoowel als de wees huizen hier ter stede, tot dusverre, even als vroeger bij het tieerschen der cholera alhier, van die vreeselijke ziekte be vrijd is gebleven. De kweekelingen, die in deze week met het invallen der vacantie van hier naar Amsterdam zullen vertrekken, 0111 zich van daar verder naar huis te begeven, zullen derwaarts vergezeld worden van eenen medicinae- doctor voorzien van de noodige geneesmiddelenom dade lijk hulp te kunnen aanbieden indien zulks onverhoopt 1100- dig mogt zijn." Te Rotterdam is aan die ziekte overleden, ds. H. Oort oudste predikant bij de Nederd. Hervormde gemeente. In eenige steden worden, bij onderscheidene godsdienstige gezindheden, bedestonden gehouden, om van God hulp en bijstand in dezen nood af te smeeken. In vele steden en j dorpen worden de kermissen uitgesteld of in het geheel niet gehouden. Uit Tilburg meldt men dat, bij de Avondmaalsviering der Hervormde gemeente aldaar, op aanstaanden zondag, een dankbaar gebruik zal kunnen gemaakt worden van de kostbare gift die II. M. de Koningin-Weduwedezer dagen aan die gemeente schonk bestaande in een zilveren schotel en twee borden met toepasselijke opschriftenter gedachte nis aan Hr. Ms. treurig verblijf te dezer stede, in maart II. Te Texel is binnengekomen, van IlellevoetsluïsZr. Ms. transportschip merwede luitenant 2de klasse J. II. Bee- laerts hetwelk te Amsterdam tot wachtschip zal worden gebezigd. Men schrijft ons uit Flissingen De op den 23 dezer aangekondigde algemeene doel- schieting naar eene zilveren medaille, bij den kastelein J. B. Kuijpers in de Oude Friendschap alhier is in de beste orde afgeloopen zijndede medaille behaald-, met het meeste getal punten, door den schutter K. de Jager, van de socië teit de Friendschapte dezer stede gevestigd. Aan deze schieting hebben verscheidene leden van de sociëteit St. Sebastiaans-Doel en andere liefhebbers uit deze stad deel genomen. Van elders zijn er geene schutters opgekomen hetwelk aan het regenachtige weder is toe te 'schrijven. Het ware te wenschen dat dergelijke bijeenkomsten in dit eiland navolging vonden ten einde meerder verkeer onder de beoefenaars van den edelen handboog aan te kwee ken waarvan zij bij uitnoodigingen in andere provinciën meestal verstoken moeten blijven, uit hoofde der groote af standen." F F Tweede Kamer der §(aten-GencraaI. Zitting van 24 julij. In dezelve is. de beraadslaging aangevangen over het wets ontwerp houdende voorziening omtrent de kroon-domeinen. Na den afloop der algemeene beraadslaging over dit wets ontwerp is de vergadering tot de behandeling der afzon derlijke artikelen overgegaan. Het eerste artikel is onver anderd aangenomen met 46 tegen 15 stemmen. Tegen hebben gestemd de heerende Man, van der Lin den, van Eek, van IFalcherenvan Hall, van der Ileijde, van Zuijlen van NyeveltReindersDommer van Polders- veldtHeemskerk, van Doorn, ThorbeckeÏFjnaendtsDul- lert en IFesterhoff, Zitting van 25 julij. Door den minister van koloniën werd eene mededeeling ge daan omtrent de laatstelijk uit Oost-Indie ontvanger, berigten. Die mededeeling is door de Kameronder dankbetuiging aan de troepen der land- en zeemagtwelke aan de expe ditie tegen Bali deel namen, voor kennisgeving aangenomen. De beraadslaging over het wets-ontvverp houdende voor ziening omtrent de kroon-domeinen is vervolgens voortgezet en ten einde gebragt. Nadat de artikelen 4 en 5 nog en kele veranderingen hadden ondergaanis 'iet wets-ontwerp in deszeifs geheel met 55 tegen 5 stemmen aangenomen. Mét wets-ontwerp tot regeling van het inkomen der kroon is daarna zonder beraadslaging met algemeene stemmen aan genomen. In dezelfde zitting is ingekomen een wets-ontwerp strek kende tot bekrachtiging eener overeenkomst, den 2 dezer gesloten tusschen den minister van koloniën en de Neder land sche Handei-maatschappij. De bovengemelde mededeeling luidt als volgt Mijne Heeren De Indische brievendezen morgen ontvangen behelzen twee belangrijke berigten welke ik mij haast u mede te deelen over tuigd van uw aller belangstelling hi deze onze bezittingen. Het eerste is dat de tijding van het overlijden van wijlen Koning Willem II op Java met diepe smart is vernomen waarvan door al gemeene deelneming aan den gouverneur-generaal is gebleken en dat de troonsbeklimming van Koring Willem III aldaar met de meeste plegtigheid is afgekondigd. Het tweede is dat de zege onzer wapenen te Djagaraga een be- slissenden invloed beeft gehad op <le onderwerping van Balie. De berigten van den generaal Michiels opperbevelhebber der expe ditie die zulke belangrijke resultaten heeft opgeleverd komeu iu substantie hierop neder Na de verovering van Djagaraga heeft de bevolking van Beliling zich aan het Nederlandsche gezag onderworpen den weêrspannigen vorst verjaagd en zich voorloopig gesteld onder de leiding van een door haar zelve gekozen bestuur. liet landschap Djembran 1 geleden aan den westhoek van Bali te genover de Javasche kust, is mede in onderwerping gekomen en ver langt van ons eenen nieuwen vorst. Die van Banglie onder de vijanden van Beliling behoorende, is weder in het bezit gesteld van het landschap Batoer hetwelit hem vroeger door Beliling was ontnomen. Door dezen vorst is men almede onderrigt geworden dat eenige dorpen van Karaog-Assain zich aan hem onderworpen hebben. De generaal Michiels is, na eenige politieke regelingen, in het Belilingsche met de onder zijne bevelen staande magt tegen Karang- Assam opgerukt; Padang-Cove eene belangrijke positie aan de oost kust van Balie, werd bezet en tot hoofdkwartier gekozen; de bevol king en hoofden werden zeer tot onderwerping geneigd bevonden en vele dezer laatste zijn dit ook persoonlijk komen betuigen. Ook is gebruik gemaakt van het aanbod der vorsten van Selaparang (Lombok) om hulptroepen te leveren en het gevolg van dit alles is geweest, dat de vorst van Karang-Assam door die hulptroepen en een gedeelte zijner eigene onderdanen is aangevallen en om het leven gebragt en dat de vorst van Beliling zoomede de voorname aan- vuurdcr van den oorlog Goesti Djilentiek de vlugt naar het ge bergte hebben genomen terwijl zij door de bevolking geheel zjjn verlaten die van alle zijden in onderwerping komt, en vele wape nen inlevert welke hij de vorige expeditie in hare handen waren gevallen. Men mag dus thans de verwachtiug koesterendat de volgende landmail ons de finale en gunstige beslechting der Baliesche questie zal melden. Euftscltland. IVeenenu julij. De niet officiële b ?- rigten van het tooneel des oorlogsin Hongarije, luiden z tegenstrijdig en behelzen zoo vele bewijzen van onkunde te 1 opzigte van het terrein, dat men teregt zwarigheid maak' ze mede te deelen. In het algemeen blijkt zoo veeldat c. oorlog met groote hardnekkigheid van weerszijden wor voortgezet en dar de strijd dagelijks meer slagtolfers kost. In den morgen van den 17 werd Waitzen door oir troepen aangetast en na een wanhopigen tegenstand verover... Het bleek echter dat alleen de achterhoede van het lege: der Magyaren in het gevecht was geweest en dat het hoofd korps zich in de duisternis had teruggetrokken. Het korp- van generaal Rudigeralsmede andere sterke legerafdeeli: - gen ontvingen bevel den vijand met den meesten spoed te vervolgenten einde hem te beletten aan de Theiss eer.e vaste stelling in te nemen of dezelve over te trekken. Over het gevecht op de volgende dagen zijn nog geen nadere berigten ontvangen. Bijzondere berigten van Pestli van den 19 willen intusschen weten, dat Ilaynau te Pestb Ramberg te Waitzen en Paskewitsch te Ipoly-Sagh waren. Kossuth zou te Arad zijn. Berlijn 22 julj. Men spreekt hiervan onderhandelinge tusschen Pruissén Oostenrijk, Frankrijk en Sardinië overc.- beperking van het regt van Zwitserland om aan staatkundig misdadigers eene wijkplaats te verleenen. Oostenrijk en Bei- jeren zouden dit plan zeer toegedaan zijn, doch Frankrijk zou zich in dezen lijdelijk willen houden. De Fransche generaal Lamoricière is gisteren te Stetti 1 aangekomen en onverwijld met de PFlademir haar Petersbur voortgereisd. Alhier heeft zich onder den naam van trouwverbond eene vereeniging van deftige vrouwen en jonge dochters ge vormd, met het doel om de liefde des volks voor den ko ning aan te kweeken, en mede te werken tot oplossing die: maatschappelijke vraagstukken op welke de nood der tijde 1 zoo ernstig wijst, onder anderen door zorg voor de opvoe ding van arme kinderen. Dit verbond heeft vier graden en verschillende vaste feestdagen die allen op personen uit het koninklijk huisof daarmede voorgevallen gewigtige gebeur tenissen duiden. Frankfort 23 julij. Het laat zich aanzien dat de aange legenheid der Badensche'vlugtelingen en de vraag over de uitlevering der wapenen ammunitie en geld naar den wensch der Badensche regering zullen beslist worden. Na eene laatste vruchtelooze poging om de bezetting van Rastadt tot de overgave te bewegen, zou de prins van Pruis sén den 22 besloten hebben de vesting met allen nadruk aan te tasten. Den 22 is door de Badensche regering een besluit uitge vaardigd volgens welke alle krijgsraden door Pruissen be zet worden. Italië. Men kent thans de nadere bijzonderheden be treffende de herstelling van het pauselijk gezag te Rome. Deze plegtige gebeurtenis werd te vier ure des namiddags aangekondigd door het lossen van honderd kanonschoten van het kasteel St. Angelo en het ophijschen der pauselijke vlag in drie hoofdkerken van Rome, Sint PieterSint Maria- Magd. en Sint Jan van Lateraanwerd een plegcig Te Deunt gezongen. Des avonds was de sfad schitterend verlicht. Onder de bevolking heerschte de beste stemming. Men riep bij herhaling Leve Frankrijk'. Leven de Fransche bevrijders Leve generaal Oudinot en Pius IX! In de straten strooi den de dames bloemen van de balkons en generaal Oudinot werd toen hij op het plein van St. Pieter van zijn paard steegom zich te voet naar de kerk te begeven letterlijk in triomf naar het gebouw gedragen. Te Civita Vecchia heeft een dergelijk feest plaats gehad doch de bevolking toonde niet zooveel geestdrift als te Rome. De Romeinsche gemeenteraad heefc zijne demissie genomen. Ter vervanging van denzelven heeft generaal Oudinot eene commissie benoemd. Volgens berigten uit Marseilledd. 20 dezerzouden de Fransche troependie vroeger ter versterking van het Italiaansche leger derwaarts vertrokken warenbevel ont vangen hebben, den marsch verder naar Italië voort te zetten. De reden van dit bevel, ligt tot dusverre in het duister. Het berigt nopens het traktaat van Monza tusschen Oos tenrijk en Piemont, schijnt onjuist geweest te zijn. Men beweert integendeel dat Radetsky een termijn van 4 dagen aan het kabinet van Turin zou gesteld hebbenbinnen welken het traktaat moest borden aangenomen zoo als het door Oostenrijk was voorgesteld bij gebrek waarvan de Oos- tenrijksche troepen onmiddelijk op de hoofdstad van Piemont zouden marcheren. Men dient eene nadere bevestiging van dit berigt af te wachten. Uit Gaëta wordt gemeld datwat er ook gebeuren mag de paus die stad niet zou verlaten voor dat de koningin van Napels bevallen was, hetwelk dagelijks werd verwacht, al- zoo de H. Vader uit erkentenis voor de genotene gastvrij heid zelf het kind wilde doopen. Geen der Sardinische dagbladen maakt melding van bet ultimatum dat door Oostenrijk den 19 te Turin zou zijn overge- iegd. Men weet nog niets met zekerheid over Garibaldiwel dacht men dat hij zich naar den zeekant wende, en men zoekt hem dien pas.af te snijden. Volgens later berigt is hij te Todi. De generaal Oudinot heeft uit de stad Ileggio wier naam zijn doorluchtige vader tot titel voerde een adres van ge- lukwensching wegens het gehouden gedrag van het Fransche leger ontvangen.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1