MIDDELBURGSGHE C 0 U A Af T. W. 89. Donderdag 1849. 26 Julij. 23c0Uiccu en ^tbminiötvatien. &im:enlAttb@dic ©ijbiaigen. i3uitcnlanb0cïie ®ijbiti0cti. 4.0J1 JYO TIFICATIE. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden, dat door Zijne Exc. den Opperhoutvester, met overleg van Hun Edel Groot Achtbare de Gedeputeerde Sta ten is bepaalddat de Jagt op GanzenEenden en Water snippen, in deze Provincie zal geopend zijn op den i Au gustus aanstaande, met dien verstande echter, dat dezelve, wat de Publieke Jagt aanbelangt, alleen op het water, langs de Stranden en Oevers van waterplassen en op lage moeras sige gronden zal geopend wordenen bepaaldelijk zal geslo ten blijven in en langs de Bosschen alsmede op Bouw- en Weilanden tot het gewone Jagtveld behoorende. Zullende de opening der Groote Jagt nader worden be kend gemaakt. Deze Notificatie zal in het Provinciaal Blad worden ge plaatst mitsgaders de noodige Exemplaren daarvan aan de Stedelijke en Gemeente-besturen, ter affixie worden gezonden. Middelburg, den 23 Julij 1849. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. OPROEPING. Ter uitvoering van het door den Raad der Stad GOES bij deliberatie van den 28 November 1840 goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den 1 Julij 1841 No. 296 gear resteerd plan van vereveningen vernietiging derOBLIGATlEN, uitgegeven ter voldoening van de onbetaald geblevefle Inte ressen tot den laatsten December 1810 ingesloten, der ge vestigde Schuld ten laste dezer Stad welk plan in de Stads Courant van den 2 Augustus 1841 is geinsereerd worden door Burgemeester en Wethouders van gemelde Stad de houders der voorzeide Obligatien welke nog geene aangifte hebben gedaan uitgetioodigd om in de maanden Augustus en September dezes jaarsten Kantore van den Stedelijken Ontvanger, schriftelijke aangiften te doen, van de Obligatien met opgave van dagteekening, nummer en bedrag van het kapitaalwelke zij genegen zullen zijn in den loop dezes jaars, tegen kontante betaling van dertig percent der Hoofd som en aanbetaling van een Intrest tot het einde van dat jaar, uit Stads-kas te doen aflossen; en welke als dan inde aflossing of uitloting ter aflossiug zullen worden begrepen. Zullende deze Advertentie worden geplaatst in de Staats-, Middelburgsche en Goessche Couranten. Gedaan ten Stadhuize van Goesden 21 Julij 1849, Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz. MIDDELBURG, den 25 Julij. Naar wij vernemen zullen ook binnen deze stad, met toe stemming van heeren Burgemeester en Wethouders, eenige volks-vermaken plaats hebbenen zijn daartoe bepaald de Donderdag en de Zaturdag der volgende week. In ons vorig 110. meldden wij het afloopen van een Rijks oorlogsvaartuig te Vlissingen, maar gaven daarvoor abusi- velijk eene verkeerde benaming op het was de korvet ATALANTE. St. Laurens 24julij. Ons stille dorp had gisteren een feestelijk aanzien. Van uit het gemeentehuis, de school en van vele woningen der in gezetenen wapperde reeds vroegtijdig de Vaderlandsche vlag, want in den namiddag zou de geachte secretaris der ge meente, de wel-edele heer P. van de Graftnotaris te Mid delburg, in ons midden zijne vijf-en-twintigjarige betrekking vieren, waarin hij tot onze gemeente stond. Hij had den post van secretaris en ontvanger der gemeente 25 jaren met ijver en belangeloos bekleed. Ieder ingeleten der gemeente verblijdde zich dan ook in dat voorregt en wilde de onmis- kenbaarste blijken geven van hartelijke deelneming. Ten 5 uren in den namiddag vergaderden dan ook heeren burgemeester en assessoren en de leden van den gemeenteraad in het daartoe met zeer veel smaak versierde schoolgebouwwaarin op eene regt warme wijze de heer van de Graft door het hoogt geacht hoofd des bestuurs werd toegesproken en verwelkomd, en een zilveren inktkoker werd aangebodenals eene kleine maar hartelijk gemeende hulde voor zijne veelvuldige betoonde diensten. Aangenaam was het te zien, hoezeer het geheele gemeentebestuur als het ware voorging, om hulde te bren gen aan den mar.die niet alleen onder ons hooggeacht wordt, maar die ook het onbepaaldst vertrouwen bezit van vele in woners van het naburige Middelburg, ja van vele andere ste den in ons Vaderlandmaar daarom wedijverde dan ook gaarne ieder ingezeten ten onzent om den man, die zoo lang den belangrijken post van secretaris bekleed haddie hulde toe te brengen waarop hij zoo regtmatig mag aanspraak ma ken. Ouden en jongen, aanzienlijken en geringen, ja zelfs vreemdelingen bleven niet achter om hunne deelneming op eene regt hartelijke wijze te uiten. Het bleek van achteren dat de geachte onderwijzer der jeugd ook de kinderen der gemeente reeds eenigen tijd geoefend had in het zingen van een aangenaam lied, zoo juist voor deze gelegenheid ge schikt. Verrassend was het dan ook, dat de schooljeugd, op eene naive en regt kinderlijke wijzede bewijzen gaf dat zij gaarne deelde in de vreugde die ook meerbejaarden', ja zelfs ouden van dagenzoo zeer bezielde. Het was dus ten onzent inderdaad een regt volksfeest. De achtingwaardige secretaris beantwoordde dan ook ongedwongen de zoo wel gemeende zegenbeden van allendie dit feest bijwoonden. Aangenaam was het allen uit zijnen mond te vernemendat hij steeds met genoegen den post had vervuld dien hij hier bekleedde, hetgeen ons dan ook hopen en verwachten doet,- dat hij nog eene reeks van jaren met het secretariaat zich wel zal willen belasten, daar het voorzeker der gemeente leed zou doen, indien hij niet nog een aantal jaren, in ver- eeniging met den burgemeester en assessoren voor de belan gen der gemeente bleef zorgen. Geheel de middag, ja zelfs tot in den laten avond werd dus gewijd aan eene regt beta melijke volksvreugde. De gulheid en de onbekrompenheid van den nederigen man had zorg gedragen dat men gemeen schappelijk aan eenen ruimen en welvoorzienen disch geze ten in vrolijkheid den avond doorbragt. Menige toast werd hem ter eere ingesteld, en «treelend was het op ieders gelaat te kunnen lezen de deelneming en belangstelling die in ieders hart huisvestte, niet het minste ook van de zulken die regt hebben van te midden van vreugde niet vergeten te worden. Het bezoek toch aan de diaconie-armen der gemeente ge tuigde dat men, zonder weldadigheid aan de hulpbehoeven den te bewijzen niet regt vrolijk zijn kan of mag. Op den daaropvolgenden dag werd ook geheel de schooljeugd in de gelegenheid gesteld zich aangenaam te verpoozen van den arbeid waartoe zij anders geroepen wordt. Vele ouden en jongen meer en minvermogenden vrienden en vreemdelin gen die dit feest van ijverig vervulde pligtbetrachting, be kroond met Gods zegen mogten bijwonenzullen steeds aan deze voor St. Laurens regt aangename dagen blijven denken, en niet aarzelen den geachten secretaris, in vereeniging met zijn gezinden zegen des Allerhoogsten uit de volle borst af te smeeken. C. Uit Goes wordt gemeld dat door de leden der handboog schutterij Altijd in Roeren den 20 dezer ter viering van de heugelijke tijding, dat het Z. M. den Koning behaagd had het beschermheerschap van die schutterij op zich te nemen eene eereschieting gehouden is, en dat deze feestviering tot algemeen genoegen en deelneming aanleiding heeft gegeven. Te Rotterdam is door het stedelijk bestuur afgekondigd dat uit aanmerking de Aziatische cholera nog voortdurend in die stad bestaatde kermis voorloopig wordt uitgesteld. Men schrijft uit UtrechtWij verblijden ons iti het sluiten van de kermis. De geheele burgerij heeft gedurende de laatste dagen getoond in ,dat gevoel te deelen. Het Iaat zich verwachten, dat de ziekte, die gedurende het kermisge- woel in hevigheid aanmerkelijk is toegenomen nu spoedig eenen beteren loop zal nemen en aan onze stad den anders zoo wel verdienden lof van gezondheid zal terug geven." Men schrijft uit Nijmegen van den 22 dezer Gepasseerden vrijdag had hier een weddingschap plaats tusschen den heer baron van Brakell en eenige andere heeren dezer stad. Baron van Brakell nam aan, om in een en uur te paard te rijden van Nijmegen naar Kleef en terug. Die heen- en terug-rid is een afstand van acht en een half uur. Baron van Brakell zelf volbragt den rid op een paard dat elf jaar oud was, in den tijd van honderd minuten, dus vijf minuten binnen den bepaalden tijd. Men zegt dat die wed dingschap om f 300 ging. Het paard is daags na den bijna ongeloofelijken rid gestorven. In de vergadering van het te Zwolle gehouden vierde landhuishoudkundig congres zijn gekozen de heeren Nitman, dl Ablaing van Giessenburg, van den Bosch (Zeeland) Gevers van EndegeestPKellenbergh van Ittersum (te Hattem) Jennes (veearts te Zwolle) Corneli (Limburg) en Martini van Gejfen (Noord-Braband)ten einde op het volgende congres rapport uit te brengen over de maatregelen welke haar het meest geschikt voorkomen die ter Beteugeling der longziekte worden genomen. Uit Tilburg meldt men dat jl. zaturdag morgen in het dorp Goirlede bliksem geslagen is in een huis, staande in de kom dier gemeentewaardoor dat huis, benevens de twee belendende huizen geheel zijn afgebrand. De straal nam den weg door den schoorsteen en moet nog een meisje ge kwetst hebben dat aardappelen zat te schillen. Ook in Gelderland hebben dien dag verscheidene branden dqor het onweder plaats gehad. Te Veip is een kind door den blik sem gedood. Den 20 dezer is 's Graven'nage na een langdurig lij den overleden den heer G. Fosmaerridder der orde van den Nederlandschen leeuw, en directeur der algemeene lands drukkerij. Tweede Kamer der Staten-Gencraal. Zitting van 23 julij. Het wets-ontwerp tot regeling van de toelating en uitzet ting van vreemdelingen, is met 51 tegen 12 stemmen aan- genomen. Engeland. Londen 21 julij. Gisteren klaagde lord Brougham over de wijze op welke de Engelsche regering zich sedert eenigen tijd met de binnenlandsche aangelegen heden van Italië bemoeid had in welke bemoeijingen zijns oordeelseen ingeworteld vooroordeel tegen Oostenrijk en bovendien groot gebrek aan opregtheid doorstraalde. In verband hiermede deed zijn lordschap voorstellen welke na door sommigen ondersteund en door graaf Carlisle be streden te zijn, met de meerderheid van 12 stemmen ver worpen werden. Ook heden hield het lagerhuis eene zittingin welke de heer B. Osborne het overleggen van papieren verlangde, tot het voortrukken der Russen in Hongarije betrekkelijk. Dit gaf tot levendige woordenwisselingen aanleiding in welke de heer Roebuck zeer hevig tegen het despotismus van Rus land uitvoeren niet minder tegen hetgeen hij het nog on- verschoonlijker gedrag van den veelhoofdigen despoot, het Fanschevolk, ten opzigte van Italië noemde. Lord Palmerston verdedigd in eene uitvoerige rede de buitenlandsche staatkunde .van Engeland. De maar al te bekende gravin van Lansfeldt QLola Montesj is hier laatstleden donderdag in het huwelijk getre den met een officier der lijfgarde George Trafford Iieald een zeer jong menschdie eerst onlangs meerderjarig ge worden isen wiens jaarlijksch inkomen op ongeveer veer tienduizend ponden sterling geschat wordt. Men acht zijne bevallige echtgenoot bij uitstek geschikt tot het bedenken van middelen om deze aanzienlijke som op eene aangename wijze te besteden zoodat hijuit dat oogpuat beschouwd wel geene betere huwelijkskeus had kunnen doem. Van de Kaap de Goede Hoop zijn belangrijke maar verontrustende tijdingen, tot 28 mei, ontvangen. De ver wachte aankomst der veroordeelde misdadigers, die men te vergeefs getracht had af te wendenhad nu eene zoo sterke en algemeene gisting veroorzaakt, dat men eene hevige uit barsting van het misnoegen duchtte, ja zelfs pogingen om zich van het Moederland af te scheiden. Zeer talrijke ver gaderingen en openbare demonstratien hadden bijna dagelijks plaats en eenige oorlogschepen lagen onder het bevel van den scbout-bij-nacbt Reynolds, in Simons Baay geankerd. De gouverneur sir IL. Srnith is door eene ernstige ziekteaan getast geweest, maar was nu herstellende. Men heeft d« berekening gemaakt, dat ten gevolge van den geschokten staat van Europa, gedurende de laatste acht tien maanden niet minder dan 22,000,000 ponden vreemd kapitaal in Engelsche fondsen is belegd. De sterrekundigen hebben opgemerktdat de Argus eene welbekende ster in het zuidelijk halfrondeen veel ster ker licht heeft verkregen envan eene ster der tweede of derde grootte, thans schittert hls eene ster van de eerste grootte. Daitschlsnd. IVeenen 19 julij. De berigten ten aanzien van den staat van zaken in Hongarije zijn nog ta melijk onvolledig. Of Klapka en Görgey zich van Komorn hebben verwijderd, en zoo ja, werwaarts zij zich hebben gewend ligt nog in het duistere. De divisie Paniutin is op weg naar Ofen om van daar naar Pesth over te gaan. Reeds den 14 zou de laatstgenoemde stad door eene voorhoede van den maarschalk Paskewitz in bezit genomen zijnwelke laatste zich echter van Hatvan naar Waitzen heeft gewend alwaar hij den 15 of 16 een scherp gevecht moet hebben gehad met een korps der opstandelingen hetwelk waarschijn lijk dat van den generaal Dembinski moet zijn geweesten hetwelk of naar Komorn of noordwaarts moet zijn teruggeslagen. Het ontbreekt intusschen aan genoegzaam ze kere berigten nopens dit gevecht. Verder wordt gemelddat het vierde Russische leger-korps hetwelk Debreczin heeft bezetvan daar is opgebroken en den weg naar Szolnock heeft ingeslagen denkelijk, om zich bij den maarschalk Paskewitz te voegen. Deze beweging moet Kossuth aanleiding hebben gegeven om zich naar Sze- gedin te begeven; waarschijnlijk om de hoofdplaats van zijn bestuur in de vesting Arad te vestigen welke sterkte zich onlangs aan de opstandelingen heeft moeten overgeven. Het gerucht van de nederlaag van den ban en zijn terug- togt naar Semlin is bevestigd. Sommigen verzekeren dat hij van Sove is opgebroken om Theresienpol aan te tasten anderen, dat hij verdedigenderwijze te werk gaat; weder anderendat hij zich van Sove meer zuidwaarts zoude heb ben begeven. In Zevenbergen maken de Russische troepen meer en meer vorderingen ook Hermanstadt is in hunne handen. Indien men geloof mag slaan aan eene mededeeling, die uit eene zeer geloofwaardige bron is voortgevloeitdan zou Görgey door een parlementair om een wapenstilstand ver zocht hebben welke echter geweigerd moet zijn. Frankfort 21 julij. Ten gevolge van de strenge maatre gelen die te Straatsburg tegen de Ouitsche vlugtelingen zijn genomen, hebben vele derzelve reeds die stad verlaten en zich meest allen naar Zwitserland begeven. De uit het zui den van Frankrijk aangekondigde troepen zijn reeds ten deele in den Opper-Elsas aangekomen. Naar men verneemt, zijn van Constanz tot Bazel de grenzen overal met rijkstroepen en Pruissen bezet, die de zelve zorgvuldig bewaken. Aan allen die zich thans naar Zwitserland willen begeven is het aan te raden zich van eenen goeden pas en tevens van een toereikend bewijs te voorzien, dat zij aan geene oproerige bewegingen hebben deel genomen. Lord Cowleyvroeger Britsch gezant alhierbevindt zich thans te Stuttgart. Volgens partikuliere berigten van daar ontvangen houdt hij drukke conferentien met den minister Rijmer, betreffende de Duitsche aangelegenheden. Men twijfelt zeer dat dezelve zullen bijdragen tot eene toena dering tusschen de Zuid- en Noord-Duitsche staten, daar Engeland uit het voortduren dezer geschillen voordeel voor zijnen handel hoopt te trekken. Men verneemt, dat tot instandhouding van de rust in Ba den een Pruissisch armeekorps van 36000 man gedurende eenige jaren daar blijven zal de Badensche troepen zullen naar Westphalen verlegd en daar op nieuw georganiseerd

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1