MIDDELBURG (1 O II IA N T W. 88. Bmgsdag 1849. 24 Julij. *T Ï3c0turcti cm Cü bmi«t0t*r,sticu. SSiuiicitlaM&scfii; SijbtMgcu. fiuiientanfrddte Sij&iugctï. SR'S, SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen ter kennis van ben die dit jaar aan de Loting voor de Schutterij hebben deelgenomen, dat de Com missie, welke, ingevolge artikel 15 der wet van den 11 April 1827, voor dit jaar binnen deze Gemeente is zamengesteld tot het onderzoeken van en het beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting nog eene tweede zitting zal houden op het Raadhuis dezer Stad op Woensdag den 25 dezer maanddes voormiddags ten 10 ure terwijl tevens zij, welke, op grond van artikel 86 der wet, aanspraak kunnen maken om bij de reserve te worden geplaatst of op finaal ontslagnog in deze zitting hunne reclames zuilen kunnen doen gelden. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 17 Julij 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Edel Achtbare M. F. LANTSHEER. DEPARTEMENT van FINANCIEN. ADMINISTRATIE DER DOMEINEN. De ONTVANGER der DOMEINEN te 's Gravenhage berigtingevolge daartoe gegeven last van den Minister van Financien, dat het Tweede Perceel VISSCHERIJ, met den Grooten Zalm-Zegenin de Nieuwe Maas en het Scheur, van af de Haven van Vlaardingentot in zeeniet wordt verpacht, en' dat de Bevissching van dit Perceel, met Drijf- wantwordt begrepen onder Perceel No. één der Verpach ting van Domaniale Visscherijen te Rotterdamvoor den Notaris Dalen op den 31 Julij 1849 te houden. De Ontvanger voornoemd H. COLLOT D'ESCURY. NEDERL. HANDEL-MAAT SCHAPPIJ. De DIRECTIE maakt bekend, dat de NAJAARS-VEI- LINGEN der Maatschappij van 1849, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveel heden hieronder gemeld Te ROTTERDAM, op Maandag 3 September 1849, 206,136 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. Te AMSTERDAM, op Donderdag 6 September 1849, 248,697 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. 15 Macasser 28,912 Java ligg. te Dordrecht. Te MIDDELBURGop Woensdag 12 September 1849, 19,215 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. De Directie geeft de verzekering dat zijvóór hare ge wone Voorjaars-Veilingen van 1850, geen andere Koffij dan de bovengemelde partijen aan de markt zal brengen. De Monsters zullen op Vrijdag den 3 Augustus eerstko mende verkrijgbaar zijn terwijl de Notitien met de Veil- conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 21 Julij 1849. VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD, Direct.fung. Secretaris. TE EIIEN-AHA DE MIE. De Honoraire LEDEN en BEGUNSTIGERS worden uit- genoodigd ter bezigtiging van drie Schilderijen van onder scheidene Meesters in en buiten deze Stad de gelegenheid daartoe wordt door het Bestuur aangeboden gedurende deze week in het Gebouw der Akademie. GRATIS-FA C C INATIE. Minvermogende Ouders worden herinnerd, dat de gelegen heid om hunne Kinderen gratis te doen vaccineren alsnog opengesteld blijft in het Gasthuis, des Dingsdags en Vrijdags middags van twee tot drie ure. MIDDELBURG, den 23 Julij. Wij vernemen dat bij de Doopsgezinde gemeente bin nen deze stad tot tweeden predikant is beroepen de propo nent Pekelharingdie dit beroep heeft aangenomen. Men meldt ons dat ds.Gann-Dun, predikant bij de Ne- derduitsche Hervormde gemeente te Vlissingenhet beroep naar Zwijndrechtop zijn-eerw. onlangs uitgebragtheeft aangenomen. De Nieuwe Rotterdamsche Courant zegt in de gelegen heid te zijn te kunnen mededeelen, dat de wel-eerw. heer ds. J. J. van Oosterzee voor de op hem uitgebragte beroe ping naar 's Gravenhage, bedankt heeft. Te Vlissingen is 11. zaturdag van 's Rijks werf met goed gevolg te water geloopen hetoorlogs-fregat salamander. Ook hebben er op dien en den vorigen dag ondersc'nei- denene volksvennakelijkhedenals het mastklimmen spriet- loopen in zakken loopen en andere spelen plaats gehad al hetwelk veel volk op de been bragt, maar in de beste orde en tot veler genoegen is afgeloopeu. Van het barkschip Olivier van Noord, den 4 dezer bij het binnenkomen op de Zeehondenplaat gestrand, is zelfs bij laag water niets meer te zien zoodat het wrak daarvan waarschijnlijk geheel verbrijzeld is. Bij besluit van 17 dezer heeft Z. M. goedgevonden: i. met ingang van den 1 januarij 1850 op te heffen de be trekking van inspecteur der Latijnsche scholen en van het middelbaar en lager onderwijsalsmede die van adviseur belast met de inspectie van het onderwijs in Limburg 2. als een gevolg daarvanmet ingang van gemeld tijdstip den heer B. Schreuderadviseur beiast rnet de inspectie van het onderwijs in Limburg tijdelijk eervol uit 's Rijks dienst te ontslaan onder toekenning van wachtgeld en onder dank betuiging voor de langdurige dc-or hein aan den lande bewe zen diensten; voorts, met ingang van hetzelfde tijdstip, den heer II. Wijnbeek eervoi te ontslaan als inspecteur der Latijnsche scholen en van het middelbaar en lager onderwijs en hem te benoemen tct adviseur voor cle zaken van het onderwijs bij het departement van binnenlandsche zaken. *De Staats-courant behelst een besluit van den 11 de zer, houdende vaststelling van een reglement, betreffende de vergoeding, bij wijze van teruggavevan accijns op het ge maal van cie tarwebij de wet van 26 mei li. ten behoeve van verraiceilie- en macaroni-fabrieken toegestaan. Naar men verzekert, zal Z. M. den 27 dezer zich van het Loo naar de residentie begeven. De koningin-weduwe heeft aan den "bisschop Van Gerra geschonken een kruis met edele gesteenten omzet, langende aan een gouden ketenen een missaal-stoeltje met een gou den onderstel. - Z. M. heeft den heer rnr. D. II. Levysoknadvokaat bij den Hoogen Raad vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Pool star, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Generaal Serrariskommandant der vesting Maastricht, die in junij te Luik, in naam zijns Koningsden koning dei- Belgen kwam begroeten is benoemd tot kommandeur der Leopolds-orde en zijn adjudantkapt. Suarz tot ridder. De minister Heemstra heeft aan de leden der Kerv. Synode een luisterrijk diner gegeven van 40 couverts, waar ook de .ministers der R. K. Eeredienst, van marine enz. aanzaten. Naar men verneemt, heeft de heer O. W. A. graaf van Byiandt van Marienwaerddie in het 8ste kiesdistrict van Gelderland tot lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal benoemd was voor die betrekking bedankt. Volgens een der dagbladen heeft de Staats-commissie tot herziening der verordeningen op het hooger-onderwijs aan de onderscheidene faculteiten onzer hoogescholeu voor stellen van daarin te brengen veranderingen gezonden. Het beginsel door de commissie" aangenomen is vrijheid van stu die, afschaffing van alle verpligte bijwoning van collegien zij verlangt verder eene zoo groote vermeerdering van het aantal hoogleerarendat in alle vakken afzonderlijke lessen kunnen gegeven worden. Het oordeel over deze voorstellen schijnt in vele opzigten minder gunstig te zijn. Op den 17 dezer en volgende dagen is in de Stads- Doelen te Haarlem gehouden de 72ste- Alge mee-,ie Vergade ring der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheidonder het voorzitterschap van den heer dr.A. van Bemtnelen. Woensdag avond had te Rotterdam de twee-en-vijf tigste algemeene vergadering'van het Nederlandsche zendeling genootschap plaats, in het kerkgebouw der Remonstranten. Te Utrecht zijn gisteren avond, ter zake van de cho lera in de Dom- en Jacobikerken bedestonden gehouden geworden. Men schrijft uit Schiedam Zondag den 15 julij des voormiddags ten half elf ure heeft men hier onder de godsdienstoefening eene kleine be weging aan de kerkkroouen in de groote en ook aan die in de Gasthuiskerk waargenomen; ook te Maassluis heeft men op dienzelfden tijd hetzelfde verschijnsel opgemerkt, alwaar de kroonen naar gising 3 ned. palmen uit het middelpunt gebragt werdenniet ongegrond is het vermoeden dat men deze omstandigheid aan eene schudding der aarde moet toe schrijven." V/ij kunnen hier bijvoegen dat op dienzelfden tijd in de Waalsche kerk alhier, door onderscheidene personen ook eene slingerende beweging aan de lichtkroonen is waargenomen. zijn, en dat hij, zoo hij zich niet in staat njogt, ge voelen zich van zijnen pligt jegens Koning en Natij te kwij ten onverantwoordelijk zou meenen te handelen door dat ontslag niet te vragen. Evenwel bestaat erbij hem -oog- de hoop dat hij nog niet tot dien stap zal b'ehoeven over te gaan gesterkt en bezield door den vasten wil om Koning en Vaderland van dienst te zijn ook ten koste van zijne rust. Zitting van 20 julij. De beraadslaging over het wets-ontwerp tot regeling van de toelating en uitzetting van vreemdelingen wordt voortge zet. Achtervolgens heeft de Kamer de artikelen 1 tot en met 11 aangenomen, het laatste nadat het op voorstel van de heereri Wintgens en Duymaer van Twist eene wijziging ondergaan had. Daarna is de beraadslaging aangevangen over art. 12, welke beraadslaging zaturdag ochtend ten elf ure zou worden voortgezet. Zitting van 21 julij. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen over het wets-ontwerp tot regeling van de toelating en uitzetting van vreemdelingen voortgezet. De artikelen 12 en 13 zijn eenig- zins gewijzigd aangenomende artikelen 14, 15 en 16 onver anderd art. 17 met weglating der woorden: „op belofte van wederkeerigbeid" in de iste alinea, en van de gebeele laatste alinea; ten laatste art. 18 mede onveranderd. Daar na is de beraadslaging geopend over art. 19, waarop on derscheidene amendementen zijn voorgesteld, te weten door cle heeren Godefroivan Nispen van Sevenaer en van Eek. De voortzetting dezer beraadslaging werd bepaald op maandag des voormiddags ten elf ure. üirsede JLWmer «Ier laten-iGencraeï. Zitting van 19 julij. Heden zijn de algemeene beraadslagingen over het ontwerp van wet tot regeling van de toelating en uitzetting van vreem delingen voortgezet en ten einde gebragt. De minister van justitie heeft de algemeene strekking van het wets-voorstel in het breede verdedigd en de onderschei dene bedenkingen, deswege in het midden gebragt, behan deld en beantwoord. In den aanvang zijner rede heeft Z. Exc. gezegd dat men bij zijne eerste optreding als ministerwelligt verwachten zou dat hij zijne staatkundige denkwijze zou uiteenzetten. Meer dan eene reden weerhoudt hem daarvan. Vooreerst, wilde hij liever naar zijne daden en verrigtingen worden beoordeeld ten andere vond hij dit thans minder passend in de omstandigheden waarin hij zich persoonlijk bevond daar hij toch de mogelijkheid inzietdat hij zich eerlang genoopt zal gevoelen aan Z. M. den Koning het verzoek tot ontslag te. rigten. Zijne gezondheid toch door aanhou denden arbeid en onder het zoo drukkend klimaat van Java geschokt, is op verre na niet hersteld en vooral zij die in het tegenwoordige tijdsgewricht, deel van de regering uitmaken, moeten bovenal in het bezit zijn van al hunne krachten omdat de verschillende onderwerpen welke gere geld moeten worden even gewigtig ais menigvuldig zijn en omdat hij beschouwt dat dralen daarmede pligtverzuiui zou fnrklje. In de wijk Pera te Konstantiuopel is den 26 junij een brand uitgebarsten waardoor meer dan 400 huizen, grootendeelsjdoor Grieken en Amerikanen bewoond in de asch zijn gelegd. Engeland. Londen 19 julij. H. M. de koningin heeft eergisterente Osbornehouse op het eiland Wighteene raads-vergadering gehouden waaraan bijna al de ministers hebben deelgenomen. Daarna heeft LI. M. den nieuwen Fran- schen gezantden heer Drouyn de Lhuys in een plegtig gehoor ontvangen en zijne geloofsbrieven aangenomen. De genoemde gezant is vervolgensmet lord Palmerston en ver. scheidene andere ministers naar deze hoofdstad teruggekeerd. Het huis der gemeenten heeft gisteren avond zich schier uitsluitend met de begrooting voor het departement der ar tillerie bezig gehouden. De beer Cobden en zijne aanhangers hebben weder op vermindering van de uitgaven voor het krijgswezen aangedrongen doch vruchteloosde gevraagde sommen zijn toegestaan. Gedurende de jongste week is de gezondheids-toestand dezer hoofdstad zeer ongunstig geweest. Het getal der ge storvenen was 1369 waaronder 339 aan de Aziatische cholera, en velen, inzonderheid kinderen en jongelieden aan de kinkhoest. EwedcsE» Koning Oscar I die den 4 dezer zijnen vijftigsten verjaardag vierde, heefc zich met zijne familie naar Noorwegen begeven en werd den 23 dezer te Christiauia verwacht. Eerst nu is officieel bekend gewor den wat velen reeds sedert geruimen tijd wisten dat vier Zweedsche fregatten, twee korvetten, eene brik en eene stoombootbenevens verscheidene Noordweegsche fregatten en schooners een eskader vormen welks bestemming nog geheim gehouden wordt. Btiïtschlaiul. Weenen 17 julij. De keizer heeft zich eergisteren naar Brünn begevendoch is reeds dezen nacht van daar teruggekomen. Men had verzekerd dat de keizer van Rusland zich insgelijks te Brünn zoude hebben laten Vinden, ten einde als getuige tegenwoordig te zijn bij de doopsplegtigheid van den zoon van den aarshertog Ferdi- nanddoch dit gerucht schijnt ongegrond te zijn geweest. Berigten uit Presburg van gisteren melden, dat de Hongaren en met hen de bevelhebbers Klapka en Görgey op eenmaal uit Komorn zijn verdwenen en zonder bezet ting in de vesting te laten zich noordwaarts hebben gewend, wel denkelijkom zich in de bergsteden te werpen en daar den krijg zoo lang mogelijk vol te houden. Dit berigt, omtrent de nieuwe wending, welke de Hong^ei aan den gang des oorlogs zouden gevenwordt ook in andere brie ven van het tconeel des krijgs medegedeeld, en is der halve nier 011 waarschijnlijk, maar het is niette denken, dat de opstandelingen de gewigtige en zoo gunstig gelegene sterkte van Komorn zonder bezetting zullen hebben gelaten. Iu- tusschen beweren de keizerlijken dat de krijgsbewegingen der verbondene legers ook deze poging zullen weten te ver ijdelen. Indien de togtvan de hoofdmagt der opstandelingen noord waarts wordt bevestigd zal de Russische reserve onder den generaal Grabbe wel denkelijk het eerst met eene over- magt harer vijanden te kampen hebben; ten ware spoedig, hetzij van den kant van deu generaal Ilaynauhetzij van den maarschalk Paskewitz, hulpen ondersteuning koinc op dagen. Van de aankomst der Russische troepen bij Waitzen, of in Pesth wordt nog niets gemeld. Van de zijde der Hongaren wordt verzekerd dat zij thans de stad Groot-Waradin tot het vereenigingspunt van hun be stuur en hunne magt hebben uitgekozen. Sedert gisteren loopt het gerucht, dat de generaal Bern den overtogt van de Theisz bij Tilt heeft geforceerd dat bij den ban heeft geslagen en

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1