f' N°. 85. Dingsdag LIEDERTAFEL CONCORBSA 1841L 17 Julij. lacötuircw eti CtlbtmniötvMticM. Woensdag den 18 Julij 1819. 13innetilanbdrfte &ijblugcn. iSuitculUubsche &i)biugew. TWEEDE TERMIJN HERIJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG maken bij deze bekend dat de Heer Arron- dissements-ljker andermaal zal vaceren tot cjen Herijk der Nederlandsche Maten en Gewigten te Middelburg, in het gewone Lokaal, van Maandag den 16 Julij^tot en met Dings dag den 31 Jnlij daaraanvolgende, des voormiddags van 10 tot des namiddags ten 2 ureen dat daarbij de volgende orde zal worden inachtgenomen De-.s Maandags voor de IJzeren Gewigten. ''DOP' Dingsdag voor de Koperen Gewigten. Des Woensdags voor allerlei soort van Maten. Des Donderdags voor de Maten en Gewigten der Land lieden en Bewoners der Landelijke Gemeenten en Des Frijdags voor het Goud en Zilver Gewigt. En willen de belanghebbenden hebben aangemaand, van deze voor hen nog bestaande gelegenheid tot Herijking hun ner Maten en Gewigten gebruik te maken, zullende na den 31 Julijovereenkomstig het besluit van Heeren Gedepu teerde Staten van den 30 Maart jl. no. 36 Provinciaal Blad no. 39), de Herijk gesloten zijn. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 7 Julij 184.0. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Edel Achtbare M. F. LANTSHEER. MIDDELBURG, den 16 Julij. Vrijdag 11. was in de loflijkamer der concertzaal alhier de com missie Loon voor werk vergaderd om het door hare algemeene be palingen voorgeschreven jaarlijksch verslag uit te brengen. \oor de genen die belang in de zaak stellen maar de vergadering niet bij wonen konden wordt hier de hoofdinhoud daarvan medegedeeld. Aan inteekeningen en bijdragen (waaronder 4 van de opbrengst der armenloterij en eetie gift van ƒ20 uit Holland) was ontvangen 4830. De spreker merkte hierbij aan dat er in den vorigen zo mer meer dan éene reden was om voor aanmerkelijke vermindering te vreezen zoodat men het wel als een bewijs van de milddadigheid van Middelburgs ingezetenen en ook van hunne gunstige gedachte omtrent deze inrigting beschouwen mogtdat het getal der inteeke- naren slechts met 8en de som hunner bijdragen met ƒ80 vermin derd was. Nogthans moest in het belang der zaak aangedrongen wor den dat de natuurlijkgaandeweg uitvallende bijdragen door anderen mogten worden vergoed. Daar onderscheidene pogingen om nieuwe vakken van werkzaam heid op te sporen of de bestaande uit te breiden vruchteloos ge bleven waren, zoo had men op den ouden voet gewerkt, in de werk plaats aan het bolwerk en aan kalifaatwerk te huis. De timmer manswinkel was minder uitgebreid dau vroeger, ten deele wegens onden voorraad ten deele wegens minder debiet aan pnrtikulieren (tuinstoelen tuintafels enz.) terwijl daarentegen onderscheidene winkeliers de inrigting op eene verblijdende wijze hadden begunstigd. In de werkplaats waren ten gevolge daarvan dan ook slechts 50 man aan het werk die wekelijks omtrent 180 verdienden. Daarenbo ven waren daar van 20 tot 10 kinderen van 12 tot 16 jaar, met touwpluizen bezig. Aan het bolwerk vonden 150 man bij afwisseling werk (48 huisvaders van 7 tot 4 kinderen meestal gedurende 6 we ken de overigen van 3 lot 1 kind gedurende 3 en 2 weken) terwijl 90 anderen, die ook opgeroepen waren, bedankten als elders werk hebbende. In omstreeks 80 huisgezinoen was met touwpluizen een klein loon verdiend; terwijl er ruim 15000 Ned. ponden was verplozen. Het totaal bedrag der verbruikte grondstoffen was 3520 dat der daaruit vervaardigde fabrikaten 5240. Tot deze beide cijfers had aanmerkelijk hijgedragen eene dangrijke hestelling van koperen spijkers voor de marine te Vlissingen. il«t totaal bedrag der werkloonen was 6G50 daaronder voor den arbeid aan het bolwerk zoo wél in den vorigen zomer als in den afgeloopenen winter 2500. Was dat cijfer lager dan in de laatste jaren dit moest vooral toegeschreven wotden aan de noodzakelijke inkrimping van den timmerwinkelen deze vermindering ofschoon op zichzelve te betreuren had ook toch dit voordeel opgeleverd dat men meerdere voorgeschotene gelden die nog telken jare noo- dig waren had kuunen afbetalen. In bet geheel dus meende de spreker dat men zich ook nu we der verblijden mogt over den belangrijken onderstand door Loon voor Werk aan de hulpbehoevenden verschaft. Met genoegen kunnen wij melden, dat bij de feestelijke opening der nieuwe kunstzaal te Bremen, den i mei II., bij de tentoonstelling van schilderstukken met lof en onder scheiding is opgemerkt een landschap van onzen stadgenoot, den heer C. Kimmel, en dat die schilderij aldaar door een par- tikulier is aangekocht. Bij besluit van 2 julij op het Loo geteekend en mede- onderreekend door den minister van financiën, heefc Z. M. het volgende bepaald Overwegende dat het noodzakelijk is eenige regelen vast te stellen tot billijke voorziening in het lot van zoodanige burgerlijke ambtenarenalsten gevolge van reeds genomene en rog te nemen maatregelen van bestuur tot bezuiniging van staats-uitgaveo door ver eenvoudiging bij dc onderscheidene vakken van administratie buiteu betrekking zijn geraakt of zullen geraken en geene aanspraak hebben op pensioen Gelet op de wet van den 28 mei 1849 (SA bl. n. 23) waarbij de verschillende hoofdstukken der begrooting vari staatsuitgaven over het loopende jaar zijn aangevuld met een artikel wachtgelden Den Raad van State gehoord enz. Art. 1. Aan de ambtenaren die ten gevolge van maatregelen van bestuur huiten betrekking zijn geraakt of geraken zal voor zoo verre zij geene aanspraak hebben op pensioen wachtgeld worden verleend. Art. 2. De hoofden der departementen van algemeen bestuur zullen ons daartoe, ieder voor zooveel zijn departement betreftde noodige voorstellen doen en daarbij in acht nemen de regelen ver meld in het volgende artikel. Art. 3. Het bedrag van het wachtgeld wordt berekend voor amb- teuaren die op den dag waarop het ontslag ingaatden ouderdom van veertig jaren hebben bereiktnaar den maatstaf, in de eerste afdeeling der wet van den 9 n ei 1846 Stbl. n. 24) voor de bere kening van pensioen aangenomen met dien verstande dat het wacht geld ten minste bedraagt de helft'van het tractement dat door hen op het tijdstip van het ontslag wordt genoten. Voor zooverre bet te verleenen wachtgeld de helft van dat tracte ment zou moeten te boven gaan zullen de hij art. 2 bedoelde voor stellen aan ons niet mo ;en worden aangeboden dan nadat de stalen van dienst van de daarbij betrokken ambtenaren bij bet departement van financiën zijn onderzocht. Aan ambtenaren die op den d.ag waarop hun ontslag ingaat den ouderdom van veertig jaren nog uiet hebben bereiktinagwacht- o-eld worden toegestaan voor den tijd van vijf jaren, en het bedrag daarvan gesteld op twee derde gedeelten van het tractement dat door hen op het tijdstip van het ontslag wordt genoten. liet wachtgeld mag, onverschillig tot welke der beide categorien de ambtenaren hehooren nimmer de som van 3000 's jaars te hoven gaan. Art. 6. 18 en 20 der wet van 9 mei 1846 St.bln. 24 zijn op de ambtenaren van beide categorien toepasselijk voor zoo verre zij zulks moeten verkiezen en de voorwaarden bij die wet gesteld vervullen. Art. 4. Ambtenaren op wachtgeld gesteld die nrogten weigeren functien te aanvaarden, waarvan de daaraan verbonden belooning ge lijk staat met of overtreft het bedrag van hun wachtgeld verliezen dadelijk alle verdere aanspraak op genot van dat wachtgeld. In zoodanig geval zal tot de intrekking daarvan aan ons onmid- delijk de noodige voordragt moeten worden gedaan." Naar men verneemt, heeft de nieuwe minister van justi tie, jhr. II. L. Wichers het voornemen om na afloop der beraadslagingen over dc voordrage van wet, betrekkelijk de vreemdelingen uit hoofde van den staat zijner gezondheid den Koning zijn eervol ontslag uit die betrekking te verzoeken. De schout-bij-nacht II. F. Tengbergen zal op den 15 dezer, op zijn verzoek, eetvol ontslagen zijn als komman- dant van het Koninklijk instituut voor marine te Medemblik. Door den eersten officier, kapitein-ter-zee titulair, P. G. Crombetzal vooreerst het kommando over genoemd instituut worden waargenomen. Met den i dezer, is op zijn verzoek eervol onder toeken ning van pensioen ontslagen, de kapitein-ter-zee F. Jonker epuipage-meester bij 's Rijks werf aan den Helder. Tot kapi tein-ter-zee is benoemd de kapitein-luit. J. F. A. Coertzen. De wedstrijd der koniuklijk Ned. Yachtclub te Rotterdam is vooreerst uitgesteld. Te Utrecht is, volgens de Nederlandereen adres in omloop aan de Tweede Kamer der Staten-Generaaltegen het aanhangig ontwerp van kieswet. De adressanten omhel zen het door den heer van Hall geopperd denkbeeld dat niet de bevolking maar het belastingbedrag de maatstaf moet zijn waarnaar het aandeel van iedere provincie in de ver tegenwoordiging wordt afgemeten. In het kiesdistrict Zaltbommelis bij de herkiezing tusschen de heeren Bylandt van Maricnweerd en baron van Iloëve IIgebleken, dat eerstgenoemde, met 431 van de 614 stemmen, tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in de plaats van den heer van Dam van Isseltverkozen is. Te Groningen zijn van 9 tot 12 julij door de chole ra aangetast 69 personen, hersteld 5' overleden 23, (waar onder de verdienstelijke amanuensis van het Akademisch Mu seum van Natuurlijke Historie, J. O. Karstenjin behan deling gebleven 64. Uit Zwolle wordt onder 13 julij gemeld, dat te Zwartsluis de cholera nog zeer sterk blijft voortduren. De Tijd deelt uit 's Hertogeubosch in dato lo dezer, mede dat de prior van "St. Agatha eene petitie beeft inge diend aan de provinciale Staten van Noord-Braband de tus- schenkomst der vergadering inroepende omtrent den voorge nomen verkoop der kloostergoederen van St. Agatha. De commissie der provinciale Staten in wier handen die petitie is gesteld, heeft daarop een allergunstigst rapport uitgebragt, strekkende, dat gedeputeerde S'aten, uit naam van provin ciale Staten, het verzoek der Kruisheeren van St. Agatha bij den Koning krachtdadig behooren te ondersteunen. Het is niet twijfelachtig, of de vergadering zal zich gereedelijk met dat rapport vereenigen. Te 's Gravenhage ontvangene berigten aangebragt door een vaartuig, hetwelk de haringvloot voor acht dagen had gepraaid, blijkt, dat de vangst over het algemeen niet gunstig was, ten gevolge waarvan de vijfde haringjager de vloot alsnog niet kon verlaten. De tot nu tce aangebragte voorraad is reeds bijna geheel opgeruimd. De ex-ministers van Baden Ileunisch en Mördes, heb ben op hunne vlugt niet alleen een aantal Badensche Staats schuldbrieven medegenomen maar ook de schepramen tot vervaardiging van het papier voor die schuldbrieven. Men neme dus vooreerst geen Badensche Staats-schuldbrieven op dat papier gedruktaan zonder behoorlijk endossement. Tweede Kassier der Staten-«encraal. Zitting van 12 julij. Heden heeft de voorzitter aan de vergadering medegedeeld dat door de nieuw verkozen commissie voor de verzoek schriften de heer Heemskerk tot haren voorzittei benoemd is en dat door de afdeclingen tot hare rapporteurs voor het wets-öntwerp betrekkelijk de heffing, van vuur-, ton- en ba kengelden verkozen zijn de heeren van Hasselt, Heemskerk Lotsy van Ryckevovsel en Boxman. Door de commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp betrekkelijk de toelating en uitzetting van vreemdelingenis omtrent dat wets-ontwerp verslag uitgebragtwaarna de vergadering de beraadslaging over dat wets-ontwerp heeft bepaald op maandag 16 julij. Zitting van 14 julij. In de zitting van heden is door den voorzitter kennis gege ven dat door de afdeelingen tot hare rapporteurs zijn benoemd over de wers-ontwerpen tot aanvulling van hoofdstuk I der staats-begrooting over 1849, en tot overbrenging van fijnd sen voorden grooten weg van Utrecht naar 's Hertogenboslph de heeren Poortman, Storm van 's Gravesandevan der Lip-. den, Dullert en Dtrks. Voorts hebben de beraadslagingen over de algemeene strek- king van het wets-ontwerp tot invoering der Pharmacopoea Neerlandica en Nederlandsche apotheek plaats gehad. In dezelfde zitting heeft de commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp houdende voorziening omtrent de kroon domeinen haar algemeen verslag over dat wets-ontwerp uit gebragt. De beraadslaging over hetzelve is bepaald op dings dag den 17 julij, na afloop van de beraadslaging over de wet betrekkelijk het inkomen der kroonover welke wee denzeifden dag beraadslaagd zal worden. Provinciale Staten van Zeeland. In de zittingen van zaturdag en heden zijn de beraadsla gingen over de gemeente-wet voortgezet. Komt uit zee naar Vlissingen eene Nederlandsche oorlogs korvetwaarschijnlijk de sujiatra, van Hellevoetsluis. EngeJancI. Londen 11 julij. De nieuwe Fransche ambassadeur bij het Engelsche hof, de heer Drouyn de L'suys is gisteren hier gearriveerd en zal zeer spoedig zijne geloofs brieven aan II. M. overreiken. Sir R. Peel woonde maandag het diner bij de koningin op Osbornehouse bijen gaf gisteren een grooten maaltijd aan verscheidene personen van rang. (Het blijkt dus dat men zich in den persoon vergist heeft, toen men uit 'sGra venhage meldde dat die staatsman aldaar was aangekomen.) The Morning Post meldt heden dat de heer Thiers gisteren hier is aangekomen, en dat het gerucht wildat hij belast is met het openen eener onderhandeling over eene echt- verbindtenis tusschen den president der Fransche republiek met de hertogin-weduwe van Orleans. De Londensche bladen melden dat de heeren Ledru- Rollin Et Arago Martin Bernard en de sergeant Boichot (welke thans in Frankrijk vervolgd worden wegens hunne woelingen) in den avond van den 11 dezer, uit Ostende te Londen zijn aangekomen. Eene stoomboot van Chagres had voor omtrent 800,000 dollars aan Caiifornisch goud te Nieuw-York aangebragt, en eene andere voor 300,000 dollars te Philadelphiadie uit sluitend de vrucht van den mijn-arbeid van slechts tien per sonen passagiers aan boord dier stoombootuitmaakten. Onder de goudklompen waren er die 6 ponden wogen. Te Californio waar de gouddorst alle ondergeschiktheid vernietigt, en men wel goud maar geen levensgemakken, levensvreugde of veiligheid vindt, zal eene wetgevende vergadering van 15 leden worden gekozen, volgens de con stitutie der Vereenigde Staten. Bulisclilaml. Weenen 10 julij. De insurgenten heb ben Pesth geheel ontruimd en de weg is volkomen vrij voor het Russische leger. Te Presburg zeide men dat de vesting Komorn zich vrijwillig had overgegeven. Tijdens Kossuths jongste reis naar Groot-Waradin is op hem geschoten de kogels vlogen echter in een rijtuig dat op het zijne volgdeen wondden twee personen van zijn geleide. Eene nieuwe proclamatie van den luitenant-veldmaarschalk Haynau van I julij, beveelt de aflevering der banknoten van Kossuth de bezitters, die dezelve niet binnen 48 uren uit leveren zullen voor eenen krijgsraad teregt staan. Den 4 julij is de voorhoede van 2000 man van het in aantogt zijnde Russische legerkorps van 54000 man te Krakau binnengerukt. Bern moet zich weder in Ilermanstadt bevinden van waar hij de inwoners van Zevenbergen in velerlei proclamatien aanspoort, zich krachtdadig tegen de Russen te verzetten. De vesting Peterwaradin is den 29 junij door den ban Jellachich ten tweeden male opgeëisclit generaal Kissdie 'aldaar het bevel voertgaf ten antwoord dat bij zich lie- 'ver onder de puinhoopen der stad zou laten begraven dan aan dien eisch voldoen. De bergsteden Altsohl NeusohlKoningsberg, Scbemnitz en Kremnitz zijn zonder den minsten wederstand door de Russische troepen bezet. Frankfort 12 julij. De voor Rasradt liggende Pruissen hebben den 10 dezer des avonds een hevig pelotonsvuur in de vesting gehoord men gelooft dat de burgers handgemeen zijn geworden met een gedeelte der bezetting, die van geene overgave weten wil tenzij men baar toesta met wapens en bagage vrij af te trekken. Met spreekt van zelf dat de ze voorwaarde door den Pruissischen opperbevelhebber is verworpen deze heeft echter in eenen wapenstilstand van 48 uren bewilligd, alsmede in het verzoek, om geneesmid delen voor de zieken en gekwetsten in de vesting te laten brengen. De kroonprins van Pruissen is aldaar aangeko. men "en heeft zijn hoofdkwartier in het nabij gelegen slot Favorite gevestigd. Eenige Pruissische regemen'.en hadcen zich vrijwillig aangeboden om de vesting' stormenderhand in te nemen dit aanbod werd echter door den prins niet aan genomen daar de vesting zich binnen kort zal moeten on derwerpen, en hij een nutteloos bloedvergieten wilde vermij den. Naar men verneemt zoude een gedeelte der opstande lingen nog in de nabijheid van Thiengen zich tegen de aan rukkende riikstroepen te wéér willen stellen het echter waarschijnlijkdat zij bij de nadering derzelve dit plan

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1