MDDELBUMSCHE COURANT. W. 84. Zalurdag 1849. 14 Julij. J. ISestutrcÊï c« C3bimtudtrAticu. BumculeinïJödic JEtjbiugeu. Suitculanbf.che Cijbiugcu. A AF li E S TE U IF G. De CENTRALE DIRECTIE des Eilands WALCHEREN, .al, onde'- nadere goedkeuring van het Stedelijk Bestuur van Middèlbnrg op Donderdag den ip Julij 1849, in het Lo kaal der Di'-ectie in de Abdij te Middelburg des voormid dags ten elf ure publiek presenteren aan te besteden Het vernieuwen van 13000 vierkante Ellen KRAMWERK ar. ie L 'dijken van het Havenkanaal derStad Mid del''.. -iet bijlevering van de benoodigde materialen. Zullende Je Conduite, acht dagen te voren, ter lezing liggen ter Griffiie van voornoemde Directie, en nadere in lichtingen te beken-,..! z bij den Oppercommies S. Roelse. FERKOOPIFG f AA STRAFRGOEREREF. De OPPER-STRANbVONDER Bewesten-Scheldead interim, zal op Maandag den 1 ji te ARNEMUIDEN aan de Scheepstimmerwerf, des morgeus ten elf ure, ten be hoeve der regthebbendenwelke hu r ze ter réclame wor den opgeroepen publiek pre entere.; te verkoopenéén groote SCHEEPSMAST, met Zaling en Ezelshoofd, lang 16 El Ned.benevens het ondereind van de groote Steng, lang 4 Ei een Greinen Steng, lang 19 a 20 EIeen dito Spier, lang 10 El, benevens eene groote 1U; daarna aan het Oude Schoollokaaleene partij van 700 Ned. fg door zeewater beschadigde KOFFIJBOONEN afkomstig uit het verongelukte Schip Olivier van Noord; alles op den dag der Verkooping te bezigtigen gelijk mede een Monster Koffijboonen bij gemelden Opper-Strandvonder. FERERE. HA NI) E L-MA ATS C HAP PIJ. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen wor den geveild. Te AMSTERDAMop Donderdag den 2 Augustus 1849. Circa 167,000 Blokken Banca TIN, liggende aldaar. 83,000 Dito DITO, ligg. te Rotterdam. of zoo veel minder als niet tijdig mogt zijn aangevoerd. Deze verkoop zal geschieden bij Kavelingen van ongeveer 1000 Blokken; terwijl hetgeen van voormelde hoeveelheid mogt worden opgehouden tot op de volgende Veiling niet aan de markt zal zijn beneden den laagstcn prijs in deze Veiling besteed. De Directie geeft voorts de verzekering, dat zij vóór de maand Augustus 1850, geen ander Tin zal aan de Markt brengen en dat tot op genoemd tijdstip geene Gouvernements- Veilingen van Tin in Nederlands-Indie zullen gehouden wor den alsmede dat geene verzendingen van dat Metaalvan Indie naar China, voor Gouvernements-rekeningzullen plaats hebben. De Notitieu met de Veil-conditicn zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 4 Junij 1849. VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD, Direct, fung. Secretaris. FE DE RE. HAFREE-MA AT SCHAPPIJ. De DIRECTIE brengt ter kennisse van de Stemgeregtigde Deelhebbers, dat, ingevolge het 91ste der Artikelen van overeenkomstde in de vergadering van Commissarissen goedgekeurde Balans over het vier •en-twintigste Boekjaar, geëindigd met ultimo December 1848, voor hen ter visie zal liggen van den 9 tot en met den 24 Julij 1849, ter Se cretarie van de Directie te Amsterdam bij de Agenten der Maatschappij te Rotterdam Middelburg en Dordrechtaan het Lokaal der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ley- den en op het Raadhuis der Stad 's Gravenhage Amsterdam, 5 Julij 1849. VAN DER OUDERMEULEN President. GOUDSWAARD, Direct, fung. Secretaris. ZIE KEF-F O FR S. BESTUURDERS-VERGADERING tot opname van Leden, op Dingsdag 17 Julij 1849, des avonds ten 7 ure, in het Sint-Joris, op de Balans. De Secretaris, J. J. PIETERSE Tz. MIDDELBURG, den 13 Julij. Door den kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier, is op gisteren ter vervulling der vacature, veroor zaakt doof de beroeping van Ds. .7. F. Kuypernaar Ley- den geformeerd het navolgende twaalftal van predikanten DDs. G. .7. Vinketh. doet,, te Beest; F. C. van den Ham, th. doet., te Harderwijk; ,7. Broedelette Gouda; TV. Beetsth. doet., te Heemstede; A. .7. Molenaar, te Scheveningen .7. A. M. Minsinga te Sijbekarspel L. van Haaften re Nijmegen; .7. Hoekte Giethoorn; D. Bres- serte Strijen II- T. de Blaauw te Hoorn E. Cats Wor te Mijdrechten B. J. II. Taatste Harderwijk. LI. zondag heeft bij de Hervormde gemeente te Ley- dende plegtige bevestiging en intrede plaats gehad van ds. .7. F. Kuyper. De bevestiging geschiedde des morgens door ds. Rutgers van der Lneff, naar aanleiding van 1 Cor. 3 IFunt wij zijn Gods mede-arbeiders. Des avonds deed ds. Kuyper zijne intrede, tot tekst nemende Mare. XVI: 15a Predikt het Evangelie. Bij de op den 12 dezer alhier gehoudene aanbesteding van het maken van 250 ellen lengte staketmee steenglooi- jing, op den zeedijk aati de noordzijde van het eiland Schou wen qn van eenen buitenberm aan de noordzijde van den polder Bruinisseover eene lengte van 440 ellenmede met steenglooijingis het eerstgenielde werk aangenomen door den heer Jacob Filiste Breskens,-voor 16,800 en het laatstgenoemde door den heer Pieter Kalis, te Sliedrecht, voor f 15,900. Het concert, door de Pyrenesche zangers op giste ren avond in den schouwburg gegeven heeft de verwach ting niet bedrogen; men heeft van het kunsttalent van deze acht virtuozen niets te veel vermeld. Zoo wij vernemen zullen zij zich heden avond in de Sociëteit in den Langen- deift doen hooren. Door het bestuur der stad Goes is gepubliceerd dat de kermis aldaar dit jaar geen plaats zal hebben. Bij vonnis der arrondissements-regtbank te Zierikzee van den 6 dezer zijn de personen van Hendrik Appels Ale- xander van der Star, Jan Foorthuizen en Johannes Gente naar, ter zake, dat dezelve, met gebruikmaking van be- driegelijke middelen zich gelden hebben doen afgeven en langs dien weg zich op eene bedriegelijke wijze van een ge deelte derzelveten nadeele van den eigenaar, hebben mees ter gemaaktveroordeeldde twee eersten in eene gevange nisstraf van vijf jaren, eene geldboete van 1500, en de derde en vierde in eene gevangenisstraf van één jaar, eene geldboete van 25 en allen solidair in de kosten. Bij koninklijk besluit van 7 dezer is aan den heer G. W. F. baron van Fridaghop zijn verzoek, een eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van hoofd-inspecteur van 's Rijks directe belastingenin- en uitgaande-regten en accijnsen speciaal belast met de liniedienstzijnde voorts bij hetzelve besluit de betrekking van hoofd-inspecteur gesupprimeerd. Bij besluiten van dienzelfden dag zijn nog benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hulst, en van de in- en uitgaande regten en accijnsen te Kauterde heer .7. C. de Potter thans controleur van 's Rijks belastingen tot auditeur bij den schuttersraad der dienstdoende schutterij dezer stad de heer mr. C. N. de Stoppelaaradvokaat alhier. Men verneemt, dat thans bij het ministerie van bin- nenlandsche zaken in bewerking is een ontwerp van wet ten aanzien der inkwartieringen waardoor zal worden vol daan aan eene sedert lang bestaande behoefte. Ten aanzien der groote finantiele aangelegenheden des Rijks, ziet men eerlang een nader voorstel te gemoet. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter ken nis van het publiek gebragtdat bij den boekhandelaar A. J. van IVeelden te 'sHage en door diens tusschenkomstin de voornaamste steden des rijks, tegen den prijs van f o. 50 het exemplaar is verkrijgbaar gesteld het volgende werk Fcrslag over den staat der gestichten voor krankzinnigen en toelichtende opmerkingen nopens de daarbij gevoegde sta tistieke tabellen betrekkelijk de bevolking in dezelve over het jaar 1847, aan den minister van binnenlandsche zaken in gediend door de inspecteurs der gestichten. Blijkens eene opgave, voorkomende in een onzer dag bladen zijn, gedurende het bestaan der Nederlandsche Han- del-maatschappij of van af het jaar 1825, een getal van 51 Nederlandsche Oost-Indievaardersin- of op de reizen naar of van de Oost-Indien verloren gegaan. Te Enkhuizen is overleden eene ongehuwde dame Mejufvrouw de Fries die in haar leven een voorbeeld was van weldadigheid en thans eene testamentaire beschikking heeft nagelaten, waarbij zij bemankt: 100,000 aan de dia conie der Hervormde gemeente f 70,000 aan het weeshuis dier gemeente; f 10,000 aan de kerken en f 6000 aan bij zondere inrigtingen en genootschappen. Mogt zulk voor beeld vroeger bij onze natie niet vreemd navolging vinden bij hen, die met groot, vermogen zijn gezegend I Staten-Gencraal. tweede kamer. Zitting van 10 julij. De Kamer heeft hare werkzaamheden hervat. Bij dezelve zijn twee wets-ontwerpen ingekomen het eene tot aanvul ling van het iste hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1849, in verband met art. 31 der grondwet, handelende van het jaarlijksch inkomen der Koningin-Weduwe, het andere tot overbrenging eener som voor den weg van Utrecht naar 's Hertogenbosch van de begrooting van 1848 op die van 1849. De door het nieuw benoemde lid uit Limburg, den heer Lambrechtsingezonden geloofsbrieven zijn in handen gesteld van eene commissie bestaande uit de heeren Thor- becke Poortman en van Foorstmet uitnoodiging om over die stukken in de eerstvolgende vergadering verslag uit te brengen. Door de respective commissien van rapporteurs is verslag uitgebragt1. over het ontwerp van wet betrekke- lijk de Pharmacopoea Neerlandica en 2. over die omtrent de heffing van provinciale opcenten in Noordbraband. De be raadslaging over die wetten is bepaald op zaturdag den 14 julij. Na de trekking der afdeelingen voor de maanden julij en augustus zijn door die afdeelingen respectivelijk tot hare voorzitters verkozen de heerenNedermeijer van Rosen- thalde Man van Naamen Thorbecke en Albarda en tot hare tweede voorzitters de heeren: BackerDuymaer van TwistSmit, van Zuylen van Nijevelt en Fokker, en tot leden der commissie voor de verzoekschriften (welke commissie volgens het nieuwe reglement van orde elke twee maanden vernieuwd wordt) de heeren JFijnaendtsHeems kerk van der Linden van Heiden Reinestein en Borret. Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van 12 julij. '-\fj -"o,. De vergadering der Provinciale Staten werd gisteïen, moe*-' gen ten 11 ure weder hervat. De voor het publiek be- stemde plaatsen waren aanhoudend bezet en bewezen de belangstelling in de openbare zittingen. Behalve den voorzitter (den heer staatsraad gouverneur) en griffier waren er 37 leden tegenwoordig; de heeren mr. M. C. de CraneIF. Seydlitz en H. MolenburgJiwerden door on gesteldheid verhinderd deze zitting bij te wonen. Na het voorlezen en goedkeuren der notulen van de vorige zitting werden deliberatien geopend over een voorstel betreffende de wegen in.het 4de en 5de district dezer provincie, naar aan leiding eener missive van den minister van binnenlandsche za ken in de vorige vergadering gelezen. Deze zaak wordt ten fine van onderzoek en rapport gesteld in handen van eene commissie van 9 leden met adjunctie van den griffier. Jhr. mr. .7. van Reigersberg Fersluys doet namens eene daartoe benoemde commissie rapport over een voorstel tot het daarstellen eener verbeterde vergaderzaal der Staren daarbij concludeerde tot aanneming van het voorstel. Na eenige dis- cussien is dat voorstel aangehouden tot een volgend jaar. Op een request van den heer H. G. Hammachernotaris te Groedehoudende bezwaren over de administratie der wegen in de 4de en 5de districten dezer provincie, wordt besloten de requestrant te kennen te geven dat door hem aangevoerde bezwaren gedeeltelijk ongegrond" zijn bevonden terwijl in andere reeds voorzien is of zal worden. Hierna werden de deliberatien geopend over de voordrage der gemeente-wet. De heer mr. Kroef stelt voor artikelsgevvijze het rapport van Gedeputeerde Staten en der commissie te hooren en te bedicussierenwelk voorstel wordt aangenomen. Gedeputeerde Staten verklaren zich met de algemeene strek king van de ontwerp-wet wel te kunnen vereenigen. De heer Kroef geeft te kennendat hij zich met de 111 het ontwerp opgenomene verdeeling van gemeenten in twee klassen niet kon vereenigen als beschouwende hij zulks strijdig met de art. 138144 der grondwet. Dit gevoelen wordt door de hee ren van der Meer Mohr en Blaaubeen ondersteund. Na eenige nog volgende discussien tot stemming gekomen is gebleken dat de meerderheid het gevoelen der genoemde heeren deelt. Vervolgens werden de artikelen 1 tot 4 successiveiijk be discussieerd en sommigen geheel anderen gedeeltelijk goed gekeurd terwijl de vergadering zich bij meerderheid met het ede lid van art. 2 niet heeft kunnen vereenigen. Zitting van 13 julij. De discussien over de gemeente-wet worden voortgezet. De artikelen 5 tot 33 worden niet eenige wijzigingen goed gekeurd. - Duiischland. IFeenen 8 julij. Brieven uit Pesth zeggen dat het misnoegen tegen Kossuth in Hongarije toe neemt, zoodat de plakkaten zijner regering door velen niet meer geachtja zelfs beschimpt worden. Gevangene Oos- tenrijksche soldaten zijn met geweld door het volk bevrijd, en geschut en artillerie wordt verborgen gehouden om die, zoodra de gelegenheid dit toelaattegen het revolutionnair- bewind te keeren. Volgens berigten zou Kossuth, voor zijne veiligheid in Pesth beduchtden 2 met zijn aanhang naar Szcgedin ver huisd zijn en zouden die van Pesth thans de aankomst van de Russen met gelatenheid afwachten. Een ander berigt meldt, dat bereids te Schönbrnnn een courier zou aangekomen zijn met de tijding van het be zetten van Pesth en Waizen door de Russen en van het af zenden van eene kolonne langs den linker-Donau-oever naar Komorn. Op deze versterking zouvolgens den berigt- geverHaynau slechts wachten, om de voor Komorn ver zamelde Hongaarsche magtdie op 80,000 man geschat, en als de keur van het Hongaarsche leger beschouwd wordt aan te tasten. Men zegt dat Görgey zich van kant zou heb ben gemaakt. Frankfort 9 julij. In den nacht van den 6 op den 7 de zer is het vuur der Pruissische batterijen op Rastadt geopend. Den 7 en ook in den daarop gevolgden nacht heeft men die vesting op nieuw beschoten. Op verscheidene plaatsen is door dit vuur brand ontstaan; doch het blijkt niet, datde bezetting daardoor is bewogen om inonderhandeling te treden. Den 7 is de prins van Pruissen aan het hoofd eener di visie zijner troepen, in Freiburg binnengekomen, en door de inwoners feestelijk ontvangen. Eene aanmerkelijke af- deeling Badensche troepen welke te voren bad verklaard zicli te willen onderwerpenis ontwapend. De ovqrige op standelingen hadden zich deels naar het gebergte, deels naar de Zwitsersche grenzen begeven. Keulen 10 julij. De vroegere afgevaardigde, professor Kinkel, die een groot aandeel in de Badensche revolutie en de beweging te Karlsruhe genomen had, is den 2 dezer, volgens uitspraak van een krijgsraad te Mannheim gefusilleerd. Ook de westelijke Paltz is thans rijkelijk door Beijersche militairen bezeten de rust aldaar wedergekeerd ofschoon men onder de mindere klassen eene groote verbittering tegen de rijken en de aanleggers van den opstand bespeurt die zich of uit de voeten gemaakt of nog middelen genoeg over gehouden hebben om zich buiten bezwaar te houden. Een gevolmagtigde van den prins van Pruissen zou te Straatsburg naar Parijs zijn doorgereisd om over het trekken van Pruissische troepen naar Neuchatel over Fransch grond gebied te onderhandelen.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1