Bcciijfcimjcw. Slbweetcnticw. HARMONIE-MUZIJK aan het Badhuis te DOM BURG, op Zaturdag den 14 Julij 1849, des avonds ten 7 ure. 4 ger naar Frankrijk zou terugkeeren. Men houdt het er alhier voor dat de bezetting van Rome plaats gehad heeft zonder voorwaarde maar dat de Pransche regering hec reeds eens is met Oostenrijk en den paus Z. H. zou een ministerie van leeken benoemen, onder voorzitting van een' kardinaal. Zoo zou, dank zij de gematigde eischen der Frnnsche republiek de Romeinsche vraag niet lang meer eene oor- "zaak van verwarring of ongerustheid voor Europa zijn. Daarentegen zou Rome in de raagt der radicalen voort durend een stookhaard van revolutien geweest zijn. Het dagblad la Patrie wil weten dat aan het Oosten- rijksch gezantschap alhier de tijding zou zijn ontvangen dat de Hongaarsche generaal Cörgey benevens alle onder zijn bevel staande troepen zich aan den keizer van Oostenrijk zouden onderworpen hebben. De willige houding der fondsen meent men voornamelijk te moeten toeschrijven, aan de verwachting waarin men ver keert dat de verkiezingen gunstig voor de partij der orde zullen uitvallen. De 3 pet. waren 54^75 —54,5° 5 5 P<k. 89,0088,70. De cholera verminderter zullen geene bulletins omtrent die ziekte meer worden publiek gemaakt. YLISSINGEN den 11 juli}. Yoor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen Fénélon J. Barkentien Tan Rio-Janeiro met koffij Alpha J. II«ry van Londen met ballast. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild Eros Dannevig naar Memel met ballastJurgen Heinrich IT^Groht, naar Triest, en EstafetteD. II. Heijen naar Bueiios-Ayros beide met stukgoederen Concordia van Glabbeke en Persévérantde Vries, beide naar Bergen met stukgoederen; Marij HounselBaker, naar St. Jngo met stukgoederen; Guiche Zallidea naar Santander; FritzöeJohnson naar Sealand en Vrouw Adriana Heere naar Breruen alle drie met ballast; Indus- trij Lewitts; IVilliain LauwerickFrosperitij Wrn. Brown en Elizabeth Marij Rudhings alle vier naar Engeland Prince Albert Townend naar Londen; Iris Ellis naar Huil en John Clark naar Londen alle zeven met tarwe Elvira llarbeclt Rich. \Y. Bissy naar Nieuw-York met emigranten Washington Curtis naar Cadix en JVilhelmiria Schmidt naar Rio-Janeiro beide met ballast. Yan Gent: the Bee Stockd.de naar Goole Edward J. Lewis en Fannij "YYm. Burn beide naar Engeland alle drie met tarwe; Jeune Elise Giilard op avontuur met ballast. VEERE den 11 julij. Den 8 dezer is alhier binnengeko men de kof de Provincie Overijsselkapitein H. de Haan van Huilmet twist en manufacturen bestemd naar Middel burg; en gisteren van hier naar zee gezeild de schooner Stran- gerkapitein G. Walton van Middelburg naar Seaham met ballast. UITTREKSELS uit het Verslag der Gedeputeerde Staten van de Provincie Zeeland, Middelen van vervoer. Er wordt voortgegaan om de gelegen heden tot onderlinge gemeenschap te vermenigvuldigen en te ver gemakkelijken. Ue stoomboot-diensten tusschen Middelburg en Rotterdam en tus- ■scheri Zierikzee en laalstgemelde stad houden stand en beantwoor den aan het doel van hare instelling. Eene dergelijke dienst is on langs te Vlissingeu geconcessianneerd. Aanvankelijk wordt voor de vaart van die stad op Botterdam en terug, van de stoomboot op Ant- -werpen varende gebruik gemaakt, op de tusschendagen dat dezel ve voor laalstgemelde dienstniet wordt gebezigd. Aan de onder nemers dier stoomboot is dan ook., in verband daarmede vergun ning verleend om de dienst tusschen Ylissingen en Antwerpen bij de niet zeer drukke relatien tusschen deze beide steden tot slechts eene reis in de week te beperken. Het verkeer tusschen liet 1ste 3de en 5de district zal door de bedoelde beperking niet bijzonder worden benadeeld naardien er ruime en geschikte gelegenheid be staat, om met andere vervoermiddelen de Schelde over testekeu, of die rivier in de strekking der genoemde districten op en af te komen. De dienst van het overzetveer tusschen Ylissingen en Breskens is door de daarop gebezigd wordende stoomboot de Schelde voldoende verzekerd. Eene verandering in den loop van den brievenpost tot welke ook de transportmiddelen van dit overzetveer worden dienst baar gemaakt, heeft tengevolge gehad dat op hetzelve eene nacht dienst is moeten worden ingesteld. Hiervoor worden eeuige buiten gewone uitgaven vereischt die meu niet heeft kunnen ontgaan omdat met die nachtdienst het behoud der inkomsten wegens het overbrengen der brievenmaalin verband stond dat anders aan het veer zoude zijn ontvallen. Omtrent de uitvoering der verordeningen op het stuk Rer openbare vervoermiddelen zoo te water als te lande, zijn geene ongunstige berigten bij ons ingekomen. In het bestaande reglement op de overzetveren ia Zeeland goed gekeurd bij koninklijk besluit van den 1 september 1837 no. 80 zal, met betrekking tot de aanstelling van veerschippers en van de a!s zoodanig fungerende knechtsnaar ons inzien eene wijziging worden vereischt. Volgens art. 6 dier verordening bezaten de eige- uaren der heerlijke regten de bevoegdheid tot zoodanige aanstelling welke hun thans naar het bepaalde bij art. 4 der additionele arti kelen van de grondwet niet meer schijnt te kunnen worden toege kend. Een voorstel dienaangaande zal in de loopeude zitting aan uwe overweging worden onderworpen. Behalve met de vroeger vermelde stoornbootdiensten tusschen Vlis- fringen en Rotterdam zijn d*e openbare vervoermiddelen in dit ge west nog vermeerderd of aangevuld met het weder in de vaart brengen van de tusschen Brugge eu Sluis bestaande barge wier dienst sedert eenige jaren door de uitvoering van werken op het Bel gisch gedeelte des kanaals van dien naam, was gestaakt; met een nieu w beurtveer 'tusschen Neuzen en Sas-van-Gentmet de vereenigde dienst der postwagen ondernemingen van Goes op liet Katsche-veer eo van die stad op het Kortgeensche-veeren met de oprigting van eene dbigencedieost van Zierikzee op Zype in verbinding met de «atstgemelde plaats voorbij varende stoomboot tusschen Ylissingen en Botterdam. Armwezen en instellingen van weldadigheid. De staat van ht* armwezen in dit gewest, heeft, sedert ons verslag van liet vorige jaar geene in het oogloopende verandering ondergaan. Hoezeer de behoeften in welke is voorzien moeten worden door de voor de volksklasse meer gunstige omstandigheden dan die der drie voorgaande jaren minder klemmend zijn geweest heeft die voorziening, in den afgeloopen winter, nogtans weder aanzienlijke uitgaven gevorderd en geene mindere zorg dan vroeger voor de be sturen der instellingen van Weldadigheid Godshuizen en Armen- fondsen opgeleverd. Aan ruime medewerking van verschillende partikuliere vereenigingen tot leniging van de behoeften der ar men heeft het ook weder niet ontbroken evenmin als aan milda- digheid der meer gegoede ingezetenen. De onderscheidene besturen aan welke de verzorging der armen en behoeftigen is opgedragen geven meerendeels blijken van bc- LingsLdling zoo in den toestand liuuner armen als in de zorg voor een doelmatig en ordelQk gebruik hunner middelen. Slechts een der alge me ene arm-besturen ten platten lande heeft daarop wat het beheer van deszelfs middelen betreft eene uitzondering gemaakt. Door dat besuur zijn niét alleen op eene zeer willekeurige wijze de bij deézelfs begrooting toegestane sommen overschredenmaar ook velschillende sommen tot andere einden gebezigd, dan waarvoor do- zelve bij de begrooting waren toegestaan terwijl door hetzelve ook nog gedurende drie jaren, eene schuld is gemaakt van 586 87 tot kwijting waarvan uit de plaatselijke kas de noodige fondsen zijn verstrekt moeten worden. Onze voorzieniug is daarin niet achter ge bleven. Het lid van dat armbestuur hetwelk zich meer bijzonder die onregelmatige handelwijze had veroorloofd is in zijne betrek king geschorst, en vervolgens daaruit ontslagen; terwijl hetgeen door dat lid buiten de alloeatie der begrooting was uitgegeven voor zijne rekening is gelaten. Met uitzondering van de rekening van het Roomsch-Katholijk arm bestuur te Sas-van-Gent welke is moeten worden aangehouden in afwachting van de rekening dier administratie over 1846 die na herhaalde aanschrijvingen, eerst dezer dagen is ingezonden, zijn al de rekeningen der algerueene en gesubsidieerde diaconie-armbestu ren alsmede van de gestichten ten platten landeover 1847 door ons onderzocht en goedgekeurd. Ook de begrootingen van de zelfde adrninistratien voor het loopende jaar zijn alle door ons goed gekeurd. In sommige dier begrootingeu hebben wij ons echter ver- pligt gevonden voor zoo veel het daarin gebragte cijfer voor sub sidie uit de plaatselijke kassen betrof, eene wijziging te brengen, aangezien dat cijfer, door onderscheidene besturen tot een gelijk be drog, en door sommige nog hooger was voorgedragen, dan waartoe hetzelve, ten gevolge van de bijzondere omstandigheden, in de laat ste jaren was opgevoerd dit hebben wij met het oog op den be krompen toestand der plaatselijke kassen en de meer gunstige om standigheden ten aanzien der levensbehoeften gemeeud niet te mo gen toelaten zoo als de subsidien dan ook tot het bedrag waarop die voor het jaar 1847 waren toegestaan geregeld zijn met aanbe veling aan de besturen om bij ontoereikendheid der toegestane middelen het noodige te verrigten ten einde daarin door het ver krijgen vnn meerdere giften of collecten van de meer gegoede inge zetenen te doen voorzien. Eene aalmoes vernedertmaar liet loon voor arbeid verlieft. De toepassing dezer waarheid is van eenen beduidenden invloed op de zedelijke gesteldheid der armenen zoo hebben wij daar waar dit pas gaf aangedrongen dat aan tijdelijk hulpbehoevenden niet onder de gewone bedgelden behoorende zoo min mogelijk onder stand om nietmaar veeleer verdienste door werk wierd verschaft. Voor arbeid toch kan ten platten lande bij het eindigen van het veldwerk, meteen ernstigen wil, veel gedaan worden. Wij wijzen daartoe slechts op de vlasbereidinghet vervaardigen van klompen kruiwagens kammen knoopen en dergelijke waarvan meerendeels de grondstoffen in dc provincie aanwezig zijn. Mogten slechts de plaatselijke besturen en zij die met de verzorging der armen te doen liebben het hoog belang daarvan beseffen en met eene vaste hand de zaak ondernemen en ten uitvoer brengen. Is daartoe wel meer aandrang noodig dan de beschouwing van het verbazend verschil tusschen vroeger en thans Yoor ons liggen de bescheiden dat in deze provincie in liet jaar 1815 het getal be deelden ten platten lande, alwaar de staat van zaken, in vergelijking van dien in de steden, de gunstigste is, bedroeg 2,725, en dat dit getal in het jaar 1848 was geklommen tot 11,702 personen. Dat in 1315 de subsidien aan de armbesturen met uitzondering van die voor uitbestede weezen ten platten lande beliepen 34,555, en in 1848 naauwelijks met eene som van f 103,400 konden worden gedekt. En wat zal de toekomst verbeidenindien de verbetering der maat schappelijke en zedelijke gesteldheid der behoeftigen niet met ijver en volharding wordt ondernomen? Wij vreezen het ergste; want bij de steeds toenemende bevolking bij de voortduring van het verbro ken evetiwigt tusschen arbeid en de daartoe beschikbare handen, bij de zekerheid dat armoede armoede voorlbrengt geeft het verschiet wel geene andere verwachting aan dan voor het gezag bezorgdheid eo voor hen welke daarbij het naatst betrokken zijn vermeerdering van ellende. Ten einde U G. A. den staat van het armwezen in dit gewest, over het jaar 1848 meer in deszelfs bijzonderheden te doen kennen leggen wij hierbij onder no. 15 der bijlagen aan U. G. A. weder ter inzage over de statistieke tabellen welke daarvan door ons op uitnoodigiog van het departement van binnenlandsche zaken zijn ver vaardigd. U. G. A. zullen ontwaren dat die nog op dezelfde wijze als vroeger zijn ingerigt, hetgeen door het voorschreven departement is verlangd uit hoofde de aanhangende overwegingen tot eene wij ziging der tabellen derzelver eindbeslag nog niet hebben kunnen erlangen. Daar de voormelde tabellen echter zoo als door ons reeds vroeger is opgemerkt, niet zoodanig z'.j'i ingerigt, dat zij den waren toestand van het armwezen kunnen doen kennen onthouden wij ons ook nu wederom nopens de cijfers in die tabellen vervat eenige nadere toelichtingen te geven of opmerkingen te maken maar veroorloven wij ons op gelijke wijze als dit over de jaren 1845 en 1846 heeft plaats gehad aan U. G. A. hierbij onder no. IC der bijlagen mede ter inzage aan te bieden eenige tabellen waarbij bet getal der be deelden de verleende onderstand en de daarvoor aangewende mid delen op zoodanige wijze worden aangewezen als dit naar oas oor deel behoort te geschieden om eene juiste kennis van den staat van het armwezen te erlangen en uit welke tabellen het U. G. A. zal blijken a. Dat het getal personen in deze provincie hetwelk door al de instellingen van liefdadigheid te zamen in 1848 ondersteund is bedraagt 28,311. h. Dat de uitgaven voor onderstand met inbegrip der admini stratie-kosten beloopeu hebben de som van 389,182; en cDat deze uitgaven voornamelijk zijn bestreden 1°. Door inkomsten van bezittingen, ad 131,702; 2°. Uit collecten giften en inschrijvingen, ad 97,242 en 3°. Door subsidien uit de plaatselijke kassen en van andere in stellingen ad 174,947,00. Een staat van vergelijking en daartoe betrekkelijke nota van toe lichting, zal U. G. A. bekend maken met de voorname oorzaken der verschillen welke in de alzoo in tweederlei vorm opgemaakte tabellen worden aangetroffen aan welke nota wij de vrijheid nemeu ons te gedragen. Behalve de vereeniging tot het bevorderen van ambachten onder de Israëlitische jeugd te Middelburg; de spaarkas te Goes; de ver eeniging tot wering der bedelarij en leniging der armoede mitsga ders tot het bevorderen van liet leeren van handwerken door jongens en meisjes, te Tholende commissie tot wering der bedelarij te Poortvliet de vereeniging tot wering der bedelarij te St. Maar tensdijk en de commissie van hulpbetoon te 's Gravenpolder waarmede het getal der in deze provincie bestaande instellingen van weldadigheid sedert ons verslag, van het vorige jaar is ver meerderd en welke in de hiervoren bedoelde tabellen of in de daarnevens gevoegde memorie van toelichting zijn vermeld is in dit jaar ook nog in de stad Middelburg tot stand gekomen eene instel ling onder de benaming van Hulpbank, hebbende de strekking om minvermogende handwerkslieden en neringdoenden door het ver strekken van een geldelijk voorschot in hun bedrijf te hulp te ko men of te ondersteunen. Onder de instellingen welke hebben opgehouden te bestaan be- hooren de Dorcis te Ylissingen en de commissie tot uitdeeling van levensmiddelen en brandstoffen te Sluis. Afgezonderd van hetgeeu omtrent de in dit gewest aanwezige ban ken van leeuing bij de vorenbedoelde tabellen is aangegeven moeten wij nopens die instellingen nog mededeeleri dat niette genstaande de gebragte verhooging in den maatstaf van interest bij de leenbank te Hulst, voor die bank, zelfs met aanbod van eene geldelijke toelage uit de stedelijke kas, geen pachter gevonden is kunnen worden zoodat dezelve in het afgeloopen jaar niet in wer king is geweest; dat de leenbank te Sluis, inet Zr. Ms. bewilliging, op nieuw voor den tijd van drie jaren te rekenen van denljauuarij dezes jaars is verpacht geworden; dit bij de leenbank te Vlissin- gen overeenkomstig vroegere beschikking de maatstaf van den in terest met den 1 mei 1848 had behooren te zijn verminderd doch datten gevolge van tegen die vermindering in het midden ge bragte bezwaren door de regering is bewilligd geworden dat die nog tot den 1 mei van dit jaar onveranderd zou blijven onder be paling nogtans, dat inmiddels door het stedelijk bestuur eene voor- dragt tot vermindering zou worden gedaan. Die voordragt is wel ge schied doch daar zij niet aan het verlangen der regering heeft be antwoord is de maatstaf van den interest bij de leenbank van ge melde stad nog niet finaal geregeld kunnen worden. Ook de maat staf van den interest bij de leenbank te Zierikzee die slechts voor vijf jaren, tot den laatsten april dezes jaars was toegestaan had nader behooren ie zijn vastgestelddoch sulks is nog niet geschied uit hoofde van de bedenkingen die door het bestuur dier stad 'in het raidden zijn gebragttegen de vermindering van dien interest wel ke door het departement van binnenlandsche zaken was verlangd en waaromtrent dus de beschikking der regering nog wordt te ge- moet gezien. {wordt "vervolgd.) \oor de noodlijdende te Grafhorstis hij den ondergeteekende ingekomen: van Mej. T. 2 van E. 20; van A een coupon, No 400 3 pot. Nationale Schuld 1 48» en van Z. Z. 5. DE JONGE VAN ELLEMEET. Getrouwd J. SIX DIJKSTRA en v F. de PLAA. Middelburg den u Julij 1849. J. F. A. van BREDA en E. de PLAA. Die iets te vorderen heeft van of verschuldigd is aan de Nalatenschap van wijlen Mejufvr. SUZANNA KLAASSE Weduwe N. de LANDMETER op den 2 Julij laatstleden te Oostkapelle overleden wordt verzocht daarvan aangifte of betaling te doen aan den Executeur ten zeiven Boedel, A. de Landmeter in de lange Giststraat te Middelburg, of ten Kantore van den Notaris IV. M. Snijderte Veere vóór den 25 dezer loopende maand. De ondergeteekende bedankt zijne Stad- en Landgenooten voor de gunst die hij zoo veel jaren en ook nu nog moge genieten. Door zijne vergevorderde jaren en afnemende krach ten genoodzaakt zijnde zijn' GOUD- EN ZILVERSMIDS- WERK.WINKEL te sluiten, heeft bij denzeiven overgedaan aan zijne Zonen die zich vestigen zullen op de Vlasmarkt en voor welke hij vriendelijk de gunst verzoekt. De Winkel in GOUD en ZILVER wordt uitverkocht, en is inmiddels uit de hand te koop, op de VarkenmarktI. 181, te Middelburg. Cs. WENDELS. De ondergeteekende volgens bovenstaande Advertentie de ZILVERSMIDS-AFFAIREmet zijnen Broeder, van hunnen Vader overgenomen hebbende, zoo bevelen zij zich bij opvolging in de gunst van hunne geachte Stad- en Land genooten. Zij vleijen zich dat zij door eene allezins prompte en solide bediening zich het door hunnen Vader genoten ver trouwen zullen weten waardig te maken. De Werkplaats is gevestigd ten Huize van den ondergeteekendeop de Vlas marktK. 148. G. de LANGEN WENDELS. Middelburg, den ti Julij 1849. De Directie van het Engelscli Magazijn te Amsterdam" heeft bij Heeren A. ENGELER Co. te Middelburg ter bezigtiging gesteld, het door de hooge Geneeskundige'van Engeland, Frankrijk en Holland bijzonder aangeprezen RE- GENBAD. Hetzelve is doelmatig ingerigt, zoo dat het gemakkelijk in alle Slaapkamers kan geplaatst wordende prijs is f 65 franco. De Directie van het Engelsch De Commissie» zullen door Magazijn te Amsterdam. genoemde Heeren aangeno men en uitgevoerd worden. De ondergeteekende geeft door deze kennis, dat hij in de korte Noordstraat, zijn Winkel in GAREN, BAND, SAAIJET en wat verder tot dat vak behoortop heden heeft geopendhij beveelt zich in de gunst zijner Stadgenoo- ten belovende eene zoo goedkoop mogelijke bediening. Middelburg, 12 Julij 1849. J. F. A. van BREDA. aVERKOOPING aan het NIEUWE VERKOOP HUIS bij de Stadsschuur, op Dingsdag den 17 Julij bestaande in eene aanzienlijke partij zindelijke MEUBELEN, als: Kabinetten, Ledikanten, Ladetafel, Collis-Tafel, ronde Tafels en andere; Bedden, Spiegels, Schilderijen, eene extra partij Randen-Behangselpapier Por- celein-Glas- en Aardewerk, Koper-, Tin-, Ijzer- en Blikwerk en wat verder zal worden bijgebragtdaags voor de Verkooping voor een ieder te zien. ÉH^SlÉ| De Notaris van den Broecke te AARDEN» j§a»M| BURG, zal, op Woensdag den 18 Julij 1849, ^ISÉSH© des namiddags om 5 uren, aldaar, in de Herberg het IVapen van Aardenburg in het openbaar bij opbod te koop veilen en aan de meestbiedenden in eigendom toe wijzen 8 Bunders 44 Roeden 60 Ellen BOUWLAND en DIJK gelegen ter Gemeenten van Sint-Kruis Eede en Aar denburg benevens nog een WOONHUIS met STAL en ERF, vroeger eene Leerlooijerj staande en gelegen aan de Zuid zijde der Weststraat, binnen laatstgenoemde Stad alles bree- der bij Biljetten omschreven. Nader onderrigt te bekomen ten Kantore van bovenge- noemden 'Notaris. ]3ij J. LAÏ is getrokken, op No. 4441 een PRIJS van f IOOO. Edele Metalen Zijn hier te halen. MEUWE HARING bij van der Harst Reigerstraat. Jn den BOEKHANDEL wordt gevraagd een JONGELING als Leerling, op aannemelijke voorwaarden; nader adres, met opgave van ouderdom en eigenhandig geschreven briefjes, lett. R. H., mits franco, bij de Uitgevers dezer Courant. De Apotheker de Blaecke de Ligny vraagt een LEER LING tegen den eerster. Augustus aanstaande. Den LOOPJONGEN benoodigd Smallekade G. 58. £ene ordentlijke Burger DIENSTMEID die wat Koken kan tegen November benoodigd adres bij den Boekver- kooper Hendrikse. £en aankomend MEISJE tusschen de 16 en 17 jaar ter stond benoodigdadres bij J. C. IV. Altorfer. TEK DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 2