MIDDELMJRGSCHE C 0 II li A N T. fl N°. 83. Donderda 12 Julij. 4= Beztureu en 2tbmini<3!ti*rttien. j£ititKnlatiï>0rftc 3Eijbitigcu. ISuitcnlanbsrfie ®ijbtugen. cr ADMIJV1STRA TIE VAN 'S KONINGS PARTIKULIERE DOMEINEN. VERPACHTING van TIENOEN, gelegen in het District Middelburg, over den jare en Oogst van 1849: Te VLISSINGENten overstaan van den Notaris D. Uyt- tenhooven en getuigen, op Dingsdag den 17 Julij 1849, des voormiddags ten to ure, op het Stadhuis aldaar; En te VEEREten overstaan »an den Notaris IV. M. Snij der en getuigen op Vrijdag den co Julij 1-849 op den Kamp- veertchen Toren, mede des voormiddags ten 10 ure. WELDADIGHEID. De COMMISSIE onder de Zinspreuk: Loon voor IVerk berigt door deze, dat op Vrijdag den 13 Julij 1849, des mid dags ten één ure, in de Concertzaal alhier, zal worden ge daan Verslag harer Werkzaamheden gedurende den afgeloo. penen Winter; terwijl de Commissie de vrijheid neemt hare Inteekenaren en Begiftigers tot het bijwonen dier Vergadering vriendelijk uit te noodigen. Middelburg, den 4 Julij 1849. De Commissie voornoemd, Namens dezelve A. M. CRAMER Voorzitter. HUBERTUS REKKER, Secretaris. DE ZAAMSLA GSCIIE KERMIS zal dit jaar beginnen den 17 Julij 1849 en eindigen den 19 daaraanvolgende des middernachtsterwijl op dezelve geene Liedjeszangers, Bedelaars, Hazardspelers of Iloroskooptrek- kers zullen worden toegelaten. MIDDELBURG, den 11 Julij. Bij Zr. Ms. besluit van den 2 dezeris tot plaatsvervanger van -den kantonregter te Middelburg benoemd de heer II. Rek ker procureur bij de arrondissements-regtbank te Middelburg. Bij resolutie van den 4 dezer is door het departement van binnenlandsche zaken aan de heeren G. van Glabbeek en .7. P. Pistorinsbeiden te Helmond en .7. C. Kiersch te Aarle-Rixtel onder zekere voorwaarden concessie tot weder-opzeggens toe verleend voor eene stoombootdienst tus- schen Helmond en Rotterdam, zoo voor koopmansgoederen als voor passagiersmet de bevoegdheid om tusschenliggende plaatsen aan te doen en wekelijks zoo dikwijls af en op te varen als zij in het belang van handel en nijverheid zullen noodig oordeeien. Met deze dienst zal echter niet mogen worden aangevan gen, dau nadat een reglement omtrent de wijze van hare uitoefening en het daartoe betrekkelijke tarief door genoemd departement zullen zijn vastgesteld. Z. M. de Koning is voornemens de stad Rotterdam op den 17 en 18 dezer met een bezoek te vereeren, en de feesten bij te wonen die aldaar door de Yachtclub zullen worden gegeven. Ook zal de Koning de stad Delft bezoe ken ten einde aldaar de tentoonstelling van voortbrengselen van nationale nijverheid, die aldaar thans geopend iste be- zigtigen. Z. M. de koning van Hanover heeft aan Z. M. den Koning der Nederlanden de orde van St.-Joris verleend. Nog heeft de koning van Hanover aan Zr.-Ms. adjudant, den heer van Goedecke liet ridderkruis der Guelphen-orde geschonken. In de residentie is aangekomen sir Robert Peelreizende onder den naam van sir Englishmet gevolg. De prins en prinses van Joinville zijn laatstl. vrijdag Belgie doorgereisdzich naar Osrende begevende waar zij zich naar Engeland hebben ingescheept. De Regering doet door den hoogleeraar Dumont eene geologische kaart van de Kempen vervaardigen die bijna gereed is; het schijnt zeker, dat de Kempen delfstoffen be vatten waarvan veel voordeel zou te trekken zijn. Uit Delft den 7 dezer wordt gemeld De tentoonstelling van voortbrengselen van inlandsclie nij verheid van de provinciën Zuid- en Noord-Holland doch uitgestrekt tot voortbrengselen uit het geheele rijk is heden te dezer stede geopend. De ingezonden voorwerpen zijn zeer talrijk, en voorzoo veel men bij een algemeen over- zigt kan opmerken leveren zij het bewijs op dat in de laatste jaren ook hier te lande in vele takken van nijverheid groote vorderingen gemaakt zijn. Onder de goederen die zeer de aandacht verdienen behooren een zestigtal voort brengselen van nijverheid uit Neêrlandsch Indie afkomstig, ingezonden door deNederl. Handelmaatschappij." Zr. Ms. stoomschip cura?ao, luitenant-ter-zee iste klasse II. Huygensvan Hellevoetsluis naar Surinameis laatstleden donderdag te Falmouth binnengeloopen om steen kolen in te nemen. Kapitein Broer van het Hollandsche schip LVilheltntna door de tolbeambten te Antwerpen aangehouden wegens sluikerijis door de regtbank aldaar veroordeeld tot 4 maan den gevangenis en tot beraling van het tienvoud der gesmok kelde regten 29,000 ongeveer) of bij niet-betaling tot een jaar gevangenis. Buitendien is op schip en lading be slag gelegd. De visschermau Eldert Eldersvoerende het schip de Goede Verwachtingwonende te Borkum redde in den nacht van 9 mei laatstleden in de nabijheid van het eiland Borkum, de manschap van het verbrijzelde Fransche schip Adèle komende van Havre-de-Graceen bestemd naar Bremen, be staande in kapitein stuurman en drie matroozen. Hij is te dier zake van wege de Fransche republiek den 28 der vorige maand met de zilveren medaille iste klasse benevens een vereerend getuigschriftbegiftigd. Brieven van Curafao tot 5 junijdoor de Utrechtsche courant medegedeeld, melden, dat de longziekte onder het vee zich daar op eenige plantagien vertoond heeft. Men meende, dat zij door vree.rfde runderen aangebragt was, en vreesde, dat zij zich ook in de oost-divisie zou uitbreiden. De oorlogs-schooner de vos, luit. Cambier was den 31 mei van St. Martin en St. Eustatius te Curafao teruggeko men. In Venezuela was het rustiger, de uitgewekenen keer den naar hunne haardsteden terug doch van de verleende amnestie waren 15 personen, onder welke de generaal Paez en zijne drie zonen uitgesloten. De generaal Ximeneslaat stelijk president van de republiek van St. Domingo doch ten gevolge van een gewapenden opstand van daar verdreven, is den a junij, aan boord van eene Engelsche brikte Cura- 9ao aangekomen. Aan het hoofd der genoemde republiek stond toen de generaal Santana. Engeland. Londen 7 julij. De prins van Joinville is heden te Dover aangekomen van waar hij zich naar St. Leonard bij de gewezen koninklijke familie van Frankrijk, heeft begeven. Een kabinets-courierheden van Berlijn aangekomen, heeft belangrijke depeches overgebragt van lord iVestmore- landEngelsch ambassadeur bij het hof van Pruissen. De Standart zegt, dat het regt op de buitenlandséhe granen door den heer Merries voorgesteldmeer het be lang van de inkomsten der schatkist dan wel het oogpunt der bescherming ten doel heeft. In antwoord op eene vraag van den heer Hume in het lagerhuis zeide lord .7. Russelldat de tusschenkomst des keizers van Rusland in de Oostenrijksche en Hongaarsche zaken zoo ver hem bekend wasgeen inbreuk op het Weener traktaat maakte, noch dat, zijns wetens Rusland eenige uitbreiding van grondgebied tot loon van zijnen bijstand van Oostenrijk verlangen zou. Sommige dagbladen beweren dat, wordt de voorslag van den heer Merries tot verhooging der inkomende regten verworpen geen andere weg tot verbetering der geldmiddelen het gouvernement zal overblijven dan eene verhoogde be lasting op de inkomsten of eene vermindering der rente van de openbare schuld. DuHschland. IVecnen 5 julijZ. M. de keizer van Oostenrijk is heden van het oorlogstooneel in Hongarije te Weenen teruggekeerd. De IVien. Zeit. van dien dag bevat een breedvoerig ver slag nopens een hevig gevechthetwelk den 2 dezer tusschen den linker vleugel van het Oostenrijksche leger onder den veld- tuigmeester Maynau en de Hongaarsche hoofdmagt in de om streken van Komorn is voorgevallen en waarin de Oosten rijksche troepen wel het slagveld behoudenmaar geene be slissende overwinning behaald hebben, zijnde de vijand ach ter zijne verschansingen teruggetrokken werwaarts hij niet vervolgd kon worden. Uit het Pruissische hoofdkwartier teForro had men te Weenen berigten van 30 junij ontvangen volgens welke eene afdeeling van het Russische leger Tokai vermeesterd en zich eenen overtogt over de Theiss gebaand had en naar De- breczin in aantogt washetwelk men binnen weinig dagen hoopte te vermeesteren. De bestorming van Raab op den 28 junij, waarbij nagenoeg tachtigduizend Russen en Oostenrijkers in het ge vecht waren heeft zeer veel bloed gekosten die van Komorn, hetwelk, op bevel des keizers van Rusland, ins gelijks tot eiken prijs met storm moest worden ingenomen, zal geene mindere offers kosten, of welligt reeds gekost hebben. Keulen 7 julij. De gemalin des hertogs van Bordeaux is, onder den naam van gravin van Chambordte Coblenz naar de badplaats Ems doorgereisd, waar ook de hertog ver wacht wordt. Sommigen willen dat aldaar eene groote bij eenkomst van Fransche legitimisten op handen is. Naar men verzekert is Freiburgna zwakken tegen stand door de Pruissen ingenomen. De burgers hadden het opwerpen van straatverschansingen belet. De vrijscharen welke zich te Freiburg verzameld hadden zijn nu in het gebergte verstrooid. Uit Rastadt luiden de jongste berigten dat de bezetting de overgave weigerde enmogten de burgers de vesting willen overgeven, het geschut naar de stad zou keeren en die in de asch leggen. Een persoon wien het gelukt is den 3 dezer uit Rastadt te ontvlugten verhaalt de volgende bijzonderheden: de gouver neur der vesting heet Tiedemannen is vermoedelijk een voormalig Grieksch officier; in het geheel liggen nog vier duizend mati binnen Rastadtnamelijk de vestingartillerie een gedeelte der veldartillerie, het overschot van het eerste en derde infanterie-regement, eene afdeeling dragonders, het Duitsch Poolsche legioen en leden der volksweer uit den Bovenrijnkreitsden Beijerschen Paltz Durlach enz. Een Pruissisch parlementair mogt alleen met den bevelhebber spre ken en toen ook de burgemeester Sahlinger zich met hem onderhouden wilde, dreigde men hem het hoofd'je zullen klieven. Uit de vreemdelingenlijsten der groote logementen té Ba zel blijktdat F. Raveaux Itzstein VogtSimon en Mie- roslawskibenevens andere minder algemeen bekende leiders van den opstand in Duitschland, korter of langer aldaar ver toefd hebben. Mieroslawski is naar Aarau gereisd. Uit Mannheim wordt als zeker gemeld dat onder de in beslag genomene papieren van zekeren Osterhauseen gewe zen opperbevelhebber der burgerwacht in die stadstukken zijn gevondenwelke het onloochenbare bewijs opleveren dat er verstandhouding bestond tusschen de Badensche op standelingen en den Franschen volksleider Ledru-Rollin. Men verzekert dat de hoogleeraar Kinkel, van Bonn, welke een daadwerkelijk aandeel heeft genomen aan den Badenschen op stand bij standregt is ter dood veroordeeld, en dat dit von nis aan hem is voltrokken. Mamburg 7 julij. Bijzondere brieven te Koppenhagen ontvangen spreken van een geregeld gevechtdat bij Sil- keborg tusschen Pruissische en Beijersche en Badensche sol daten heeft plaats gehad van weérszijden was van de ba jonet gebruik gemaakt en waren onderscheidene wagens met gekwetsten te Skanderborg aangekomen. Den a dezer heeft men te Moen 11 oorlogschepen in eene zuidelijke rigting kruisende gezien; men hield deze vaartuigen voor de Russische vloot. De amtman Orla Lehman is, nadat hij zijne echtge noot ter aarde besteld hadweder in zijne gevangenschap teruggekeerd. Men zegt, dat Engeland en Rusland pogingen blijven aanwenden om den vrede tusschen Duitschland en Dene marken te herstellen. Rusland vooral moet op den vrede aandringen dewijl de Duitsche vorsten dan hunne troepen in hunne eigene staten konden gebruiken. Van den anderen kant verzekert mendat de Russische vloot in last heeft om Koppenhagen in toom te houden zoo daar democratische bewegingen mogten ontstaan, De dagbladen van Petersburg van 30 junij melden het overlijden van de grootvorstin Alexandra Alexandrowna dochter van den grootvorst troonopvolger. De grootvorstin overleed den 28 junij. Italië. Rome heeft zich den 3 junij onderworpen aan de Fransche wapenen. Men zegt dat de generaal Oudi- not bij de kennisgeving daarvan aan den paus, Z. H. ver zocht heefc eene commissie van geleerden en kunstenaars te benoemen ten einde op te nemen in welken toestand zich de gedenkstukken van oudheid en kunst, tijdens de verove ring zullen hebben bevonden. Bijzonderheden omtrent den intogt der Franschen in Rome zijn nog niet bekend. De inwoners schijnen de Franschen wel te ontvangen; onder de troepen der bezetting heerschte tweedragt en haat tegen de vreemde benden en het driemanschap. Volgens loopende ge ruchten heeft de inneming plaats gehad na een bloedig ge vecht in de wijk Trantsteverewaarbij de bezetting groote verliezen heeft geleden. Garibaldi zou aan het hoofd van 6000 man op Terracina zijn getrokken en door eene Fran sche afdeeling vervolgd worden. Men wil dat Oostenrijk zou verlangen om den paus geheel in zijn wereldlijk gezag te herstellen en er op rekent dat Frankrijk zal gezind zijn de uitvoering daarvan de hand te bieden. Het bombar dement van Venetie zou den 1 julij gestaakt zijn ir. afwach ting van het antwoord van den maarschalk Radetzkyop de voorstellen door de gevolmagtigde Venetianen tot kapitulatie aan hem gedaan. De koning van Sardinië heeft het staats bestuur bij eene proclamatie weder aanvaard in dit stuk be looft de koning op nieuw de door zijn vader aan het volk gegevene instellingen te zullen handhaven en verdedigenen opent het uitzigt op eenen voor het land vereerenden vrede. Frankrijk. Parijs 7 julij. Heden heeft de verga dering de wet aangenomen waarbij de regering gemagtigd wordt in handen van den generaal Changarnier het dubbele opperbevel over het garnizoen van Parijs en over de natio nale garde te vereenigen. De bergpartij heeft zich hierte gen natuurlijk met alle kracht verzetmaar hare zwakheid is gebleken bij de eindstemming, daar zij slechts 148 stem men vereenigen konde tegen eene kracht van 332 stemmen. Men is nu weder in de verwachting wat de nieuwe ver kiezingen welke uit hoofde der dubbele keuzen moeten plaats hebben, baren zullen. Te Parijs heeft men elf leden noodig; doch men merkt weinig belangstelling, en de vrien den der orde schijnen zeker van hunne zegepraal. Parijs 8 julij. De verkiezingen gaan zonder rustversto ringvoort, en men bemerkt geene volksbeweging die tot bui tengewone maatregelen aanleiding zou geven. De heer Drouyn de Lhuys is als buitengewoon gezant der republiek bij H. M. de koningin van Engeland benoemd. Mevrouw Ledru-Rollin is door de regtbank gemagtigd om bij de bewezene afwezigheid van haren man zonder zijne vol- magt, hare huren en renten te mogen ontvangen, Uit het Badensche komen dagelijks vlugtelingen der op standelingen te Straatsburg aan. Men laat hun de keuze van 1. naar hun land terug te keeren om van de verleende am nestie gebruik te maken 2. in Frankrijk te blijven en in de westelijke departementen vereenigd te worden of 3. in het legioen vreemdelingen van Afrika te worden ingelijfd. De militairen kiezen meestal het laatste. Volgens la Correspondence Générale zou de generaal Ou- dinot te Rome eene bezetting van 6000 man latendie met 4000 Spanjaarden den troon van den H. Vader zouden beschermen, terwijl de generaal met het overig expeditie Ie-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1