MIDDELBUR6SCHE m COURANT. W°. 82. Dingsdag 10 Julij. 'Us» Besturen en Slbmitüötratieu. BimteulAubscfte QTijbingcn. Buitculatibscfte &tjbutgen. •M. OPENBARE AANBESTEDING. De DIRECTIE van het Fonds ter verbetering der Wegen in het 4de District van Zeeland zal, op Vrijdag den 20Julij 1849, des voormiddags ten elf ure, ten Raadhuize der Ge meente GROEDE onder nadere goedkeuring in het open baar aanbesteden Eenige HERSTELLINGS-WERKEN aan de KLINKER WEGEN strekkende van den Grooten Rijks Straat weg der iste klasse No. ïo, nabij Breskens, tot aan de Bestrating in het Dorp Groede van Schoondijke naar ljzendijke, en van Oostburg naar Zuidzande mitsgaders van den ZANDWEG strekkende van de Stad ljzendijke tot aan het eind der zoogenaamde Pontestraatmet het eenjarig onderhoud derzelven en van de Tolhuizen, Tolboomeu enz., tot 30 Junij 1850. Deze Aanbesteding zal geschieden in vier Perceelen 5 zul lende de voorwaarden dagelijks ter inzage liggen ter Districts- Griffie te Sluis, ten Raadhuize te Breskens, Groede, Schoon dijke ljzendijke. Oostburg en Zuidzande, alsmede in de voornaamste Herbergen in het District Sluisterwijl de ver- eischte inlichtingen te bekomen zijn bij den Opzigter A. J. Callen felste Oostburg. SC HO OL TEE EEN. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in Zeeland zal hare gewone ZOMER-VERGADERING houden bin nen Middelburgin de Abdijop Woensdag den 8 Augustus 1849, des voormiddags te elf urenzullende op Donderdag den 9 dier maand, des morgens te acht uren, worden over gegaan tot het examineren van zoodanige Aspiranten naar eenigen rang als Onderwijzerwelkemet overlegging van één of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedragbenevens van eene authentieke acte hunner geboorte zich ten minste acht dagen te voren bij den Schoolopziener van hun District zullen hebben aan gemeld. Middelburg, den 8. Julij 1849. ADR. P. van DEINSE Secretaris. NE DE RL. HANDELSMAATSCHAPPIJ. De DIRECTIE brengt ter kennisse van de Stemgeregtigde Deelhebbers, dat, ingevolge het 91ste der Artikelen van overeenkomstde in de vergadering van Commissarissen goedgekeurde Balans over het vier-en-twintigste Boekjaar, geëindigd met ultimo December 1848, voor hen ter visie zal liggen van den 9 tot en met den 24 Julij 1849, ter Se cretarie van de Directie te Amsterdambij de Agenten der Maatschappij te Rotterdam Middelburg en Dordrechtaan het Lokaal der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leg den en op het Raadhuis der Stad 's Gravenhage, Amsterdam, 5 Julij 1849. VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD, Direct, fung. Secretaris. MIDDELBURG, den 9 Juljj. Bij koninklijk besluit van den 4 dezer, is de fungerende secretaris-generaal bij het ministerie van koloniën P. van Swie- ten, overeenkomstig zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontheven van de waarneming dier functienonder dankbe tuiging voor de door hem in die betrekking bewezene dien sten terwijl bij hetzelfde besluit aan den heer C. F. Pahud, laatstelijk directeur der producten en civile magazijnen in Nederlandsch Indie thans met verlof hier te lande voor- loopig is opgedragen de waarneming der functien van se cretaris-generaal bij het opgemelde ministerie. Bij besluit van 28 junij jl. heeft Z. M. rot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw benoemd den heer .7. Revius administrateur van kleeding en wapening bij het regement grenadiers en jagers. Bij besluit van dienzelfden dag heeft Z. M. aan den ge pensioneerden luitenant-kolonel .7. Irish-Stephensort komman- dant der militaire strafgevangenis te Leydenvergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van het legioen van eer, hem door de Fransche regering geschonken. Bij Zr. Ms. besluit van den 2 julij jl. is tot raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden benoemd: jhr. rar. G. A. Melortthans raadsheer in het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland. Z. M. heeft bij besluit goedgevonden, aan den isten luitenant A. II. Spaan, van het regement grenadiers en ja gers een eervol ontslag uit de dienst te verleenen met ver gunning om de uniform der bataillons jagers van het rege ment grenadiers en jagers, waartoe hij tot dusverre heeft be hoord, te blijven dragen. Z. M. heeft benoemd tot hofmaarschalk den heer L. E. graaf van Bylandt, tot intendant van al de koninklijke pa leizen den graaf J. N. van Limburg Stirum thans op het Looen tot intendant van het paleis en domein het Loo den heer L. van Bronkhorst, secretaris des Konings. Door Z. M. den Koning-Groothertog zijn bij verschil lende besluiten benoemd tot ridders met de star van de orde der Eikenkroon de heer IV. A. baron Schimmelpenninck van der Oije min. van Staat gouv. van Gelderland en de heer 77. J. Traversconsul-gen. te Mannheimtot comman deurs dier orde de heer Arriensschout-bij-nacht; de heer mr. A. J. Borretstaatsraad-gouv. van Noord-Brabandde J. G. J. van Breda, directeur van Teijlers museumJ. IV. C. baron van Ittersum oud-burgem. van Groningen de heer Menso gepens. kol. de heer J. J. van Muiken majoor baron A. F. J. F. J. dïOmphal, gen.-majoor, en de heer P. Brüijningkapt.-luit. bij de marine; en tot ridders dier orde de heer Augustinproc. van Staat, te Diekirch en aud.-mil. bij het Luxemburgsch Bonds-contingentde heer .7. J. Engeringhkapiteinen de heer P. E. J. T. de la Fontaine, ie. luit. bij gemeld contingent, en C. L. J. dJOlimart, proc. van Staat te Luxemburg. Te 's Gravenhage is bij de Nederduitsche hervormde gemeentedoor het verleend emeritaat aan ds. C. L. van den Broek, met eenparige stemmen van den breeden kerkeraad beroepen, ds. J. J. van Oosterzee, th. dr. en predikant te Rotterdam. Den 5 dezer is te 's Hage overleden de heer mr. .7. II. Scholten van Oud Haarlemlaatstelijk oud-president van het hoog geregtshof en van het hoog militair geregtshof in Nederlandsch Indie, die, tijdens zijn verlofhier te lande, de grondslagen heeft gelegd van de nieuwe wetgeving, die in Indie is ingevoerd. De 's Gravenhaagsche Nieuwsbode meent op goede gronden te kunnen verzekeren dat de geruchten wegens eene wijzi ging in het ministerie, door eenige dagbladen met het opge ven van namen medegedeeld geheel onwaar zijn. Het stoomschip IVillem I, kapitein .7. II. Savertaan welks boord zich II. K. H. Prinses Marianne en gevolg be vindt, is den 5 dezer van Texel naar Bordeaux vertrokken. Den 5 is bij de te Amsterdam door de Nederlandsche Ilandel-maatschappij gehouden veiling van 81,337 kranjangs en kanassers Java suiker alles coulant zelfs iets boven taxatie naar qualiteit van 25^- tot 38J verkocht. De Delftsche courant meldt met zekerheid dat de cho lera te Delft gedurende de laatste dagen zoodanig is afgeno men dat men haar genoegzaam kan beschouwen als van die stad geweken. Te Utrecht verheft de cholera zich weder met nieuwe woede, vooral in de buurten rondom het Vreeburg; velen zien er met angst de kermis te gemoet, daar die buurten, thans reeds te eng voor hare bewonersdan nog overstroomd wor den door hetgeen uit de Amsterdamsche jodenhoek overvloeit; ook wegens de uitspatting waartoe de kermis aanleiding en aan deze vreeselijke ziekte nieuwe voortplanting geeft. Het mag in dit saizoen opmerkelijk genoemd worden uit de provinciën Utrecht en Overijssel te vernemen dat de nachtvorsten van den 28 op 29, van den 29 op 30 junij en van den 1 op den 2 julij aan de te veld staande boekweit veel schade gedaan en geheele velden die reeds in bloei kwamenbedorven hebben. Uit Nieuw-Tork meldt men van den 16 junij: Het barkschip Nederwaardkapitein S. A. Meijer van Rot terdam herwaarts gedestincerd met landverhuizers is op Romer Shoal gestrand, heeft het roer uitgestooten en veel water in het ruim. Adsistentie is derwaarts afgezonden doch het is moeijelijk er bij te komen. Het schip zit gevaarlijk." Volgens eene te Zierikzee ontvangene tijding, kunnen wij aan de betrekkingen der landverhuizers die zich uit die stad ook op dezen bodem bevonden, berigten dat, volgens schrijven van kapitein Meijer, uit Nieuw-York aan zijne moeder, wonende te Dordrecht, dd. 19 junij, al de pas sagiers geene uitgezonderdzijn gered en behouden te Nieuw-York aangekomen, en dat ook de goederen zijn ge borgen. Het ongeluk is gebeurd in den avond van 12 junij, in het gezigt van Nieuw-York. Zoo er geen harden wind kwamhoopte de kapitein dat het schip binnen 4 dagen zou worden afgebragt. ZZ. Ct. Te Goes had den 30 junij 11., bij de aldaar bestaande handboog-schutterij de eerste koning-schieting plaats. Deze schutterij werd reeds in 1486 met eene keur begiftigd door Maximiliaan van Oostenrijk, en in 15T6 bij vernieuwing door keizer Karei V. Hare spreuk isAltijd in Roerenen de naamlijst der schutters van 1620 tot 1776 is nog voorhanden. Uit Domburg wordt als eene gelukkige bijzonderheid vermeld dat aldaar op eene bevolking van nagenoeg 800 zielen gedurende de jongstverloopen drie maanden april mei en junij dezes jaarsgeen enkel sterfgeval heeft plaats gehad. A'SP.GIsh De Pyrenesche zangersdie 11. vrijdag zich met zoo veel goedkeuring hebben doen hooren zullen op aanstaanden donderdag (in plaats van diugsdag, zoo als vroeger was ge meld ,j naar wij vernemen een concert geven in den schouw burg, De proeven van hunne buitengewone talenten 11. zaturdag en gisteren in beslotene kringen gegeven zijn met de meeste voldoening ontvangen en doen verwachten dat hun publiek concert niet minder bijval zal vinden. Zij hopen dat hun nog zal worden toegestaan ook in Vils- singen een concert te geven. In den loop dezer maand zal binnen de stad Gent plaats hebben eene tentoonstelling van NijverheidLand- en Tuin bouw. Het door de regering dier stad voor die plegtigheid uitgeschreven programma hetwelk eene hoogte beslaat van ruim twee Nederlandsche ellenhoudt de volgende festivitei ten in Zondag den dó julij. Opening der tentoonstelling van Nijver heid. Volksspelen. Prijskamp der Roeisloepen. Kostelooze vertoo ning in den schouwburg. Groot bal en verlichting in het park der Sociëteit Rylokevest. Maandag den dó julij. Ditdeeling van brood aan de armen. Schie ting met den kleinen kruisboog. Muzijk op de wapenplaats. Schijf- werpschieting in de Tyrolscbe sociëteit. Dingsdag den d7 julij. Muzijk op den Kouter. Algemeene scbermstrijd van al de stedelijke en vreemde soeieteiten ep-omgnog j. van dezelve door de stad met ontrolde vaandels. Groot naehtrft^sA in het lokaal der sociëteit Concordia. - Zondag den 22 julij. Aankomst van Hunne Majesteiten den Ko ning en de Koningin der Belgen in de^tad. Groote schieting met den handboog. Groot concert in het park der sociëteit Bylokevest. Groot bal in den schouwburg in tegenwoordigheid van HH. MM. Maandag den 23 julij. Schieting der sociëteit van St. Sebastiaan. Omgang der groote cavalcade en van den historische stoet van Gent door de stad. Veldfeest in het Cassino. Volkshal op den Kouter. Dingsdag den 2i julij. Muzijk en prijsuitdeeling in de bewaar school. Bal der burgerwacht in het Cassino. Algemeene verlichting der stad. Zondag den 29 julij. Tweede omgang van den historischen stoet door de stad. Schieting met den kleinen kruisboog. Sehieting met de carabine. Kostelooze vertooning van de maatschappij Rhctorica. Veldfeest in het park der soeieteit van St. Joris. Maandag den 30 julij. Voortzetting der schietingen. Veldbal en verlichting in de sociëteit der Renaissance. Zondag den 5 augustus. Wedstrijd van choorzang van de ste delijke en vreemde sbcieteiten in het paleis van justitie. Bal in de zalen en de open lucht van het Cassino. Groot bal en verlichting der Philharmonische sociëteit. Volksbal op den Kouter. Maandag den 6 augustus. Derde omgang van den historischen stoet door de stad. Opening der tentoonstelling der voortbrengselen van Land- en Tuinbouw. Serenade met fakkels op den Kouter. Engeland. Londen 4 julij. Door de mededeeling van een brief, door den secretaris van staat van binnenlandsche zaken sir G. Grey aan den lord-luitenant van Ierland ge- rigtheeft de gemeenteraad van Dublin officieel kennis be komen van het voornemen der koningin om eerlang dat ge deelte harer rijken te bezoeken. De heer F. O. Connor poogde in het lagerhuis, gelijk zulks jaarlijks door hem en zijne vrienden geschiedt, de be ginselen der volks-charternamelijk algemeen stemregt, verkiezing bij ballottagegelijke verdeeling der kiesdistric ten betaling der parlementsleden enz.te doen goedkeuren. Sommige leden schonken hem onvoorwaardelijken anderen voorwaardelijken bijval, terwij! anderen, en daaronder de minister Russellde motie bestreden, die dan ook, en wel met 222 tegen 13 stemmen, verworpen werd. De wet op de huwelijken ging heden in comité door na de verwerping van een ameudement van den heer Fox Maulewaarbij hij verhinderen wilde dat de wet tot Schot land en Ierland werd uitgestrekt. Bij de stemming van gisteren heefc de baron Rothschild 6619, en zijne tegenpartij, lord John Mannersslechts 3104 stemmen voor de betrekking van parlementslid verwor ven. Inmiddels hebben eenige kiezers een protest tegen de benoeming van den baron Rothschild bij de sheriffs inge diend zoowel omdat hij geen christen isen dus de ge vorderde eeden niet kan afleggen als onder anderen ook omdat zij hem beschuldigen van omkooping bedreiging en andere ongeoorloofde middelen tijdens de verkiezing in de ciry ten jare 1847. Duitscliland. IVeenen 3 julij. De berigten uit I-lon - garijen blijven gunstig voor de Oostenrijksche wapenen. Van alle kanten worden de Magijaren teruggedreven hunne aan de Waag staande voorposten zijn teruggetrokken. Z. K. II. de prins van Joitiville met zijn gezin is den 1 te Weenen aangekomen en zal daar waarschijnlijk geruimen tijd blijven. Deze vorst is door de Oostenrijksche familie met onderscheiding ontvangen. Frankfort 4 junij. Volgens een berigt uit Appenweiler was Mieroslawski des avonds van den 30 junij daar doorge trokken om zich naar Freiburg te begeven. Ook waren vele weggeloopen Badensche soldaten daar aangekomen die zich beklaagden dat hunne buitenlandsche aanvoerders hen verradelijk hebben verlaten. Sznaide heeft de vlugt genomen. Oborski en twee andere Poolsche officieren zijn te Straatsburg aangekomen. Zij schenen zorg te hebben gedragen niet genood zaakt te zijn met ledige beurzen de wereld verder in te gaan. De Zwitsersche bondsraad iszegt menvoornemens van de bondsvergadering volmagt tot het stellen van troepen op de Badensche grenzen te vragen. De overste-luitenant Bieser in Bazellandschap wilde een Zwitsersch vrijkorps orga niseren om de Badenschen te hulp te komen. Alvorens naar het bad Gastein te vertrekken heeft de aartshertog Johann aan verscheidene personen de verzekering gegeven dat hij na geëindigde badkuurnaar Frankfort zal wederkeeren en het centraal bestuur zoo lang in handen houden als het welzijn van Duitschland dit vordert. De staat van beleg, waarin de stad Berlijn sedert ge- ruimen tijd verkeerd heeft, wordt denkelijk den 9 dezer op geheven. Het Wurtembergsche regeringsblad van den 2 behelst dé wet, wegens bijeenroeping eener vergaderR."- van volksver tegenwoordigers, om te beraadslagen over de her; .ng der grondwet. Men vermeent, dat tusschen de bezetting en de in woners van Rastat werkelijk vrij 'ige vei chillgn zijn ont staan uithoofde de laatsten er',.r dat de w j- zjc^ zonder verdediging zoude 1 SU;- - e£ gevaj niet zijn, dan zal de genera. Crot vóedig een aanvang maken met het bom en uts ds ves- tingswerken niet geheel volbe, de?;e onbekende zwakke zijde aanta De zekere tijding van het b van Freib niet ontvangen; doch men v K ,s f-'g door den prins van Pruissen z 'nrt )o &ie ';<den lawsky welke getracht heeft z °men, >>- '^Vf'en zuer

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1