N°. 81. Zaturdag 7 Julij. ise sturen cn C31bmitii0tiratieu. isinnettlAttbsche fëijbiuijCM. iSuitculAubsdtc <Tij&ui0C«. ADMIN1STRA TIE VAN 'S KONINGS FARTIKULIERE DOMEINEN. VERPACHTING van TIENDEN, gelegen in het District Middelburg, over den jare en Oogst van 1849: Te VLISSINGENten overstaan van den Notaris D. Uyt- tenhooven en getuigen, op Dingsdag den 17 Julij 1849, des voormiddags ten 10 ure, op het Stadhuis aldaar; En te VEERE ten overstaan van den Notaris IV. M. Snij der en getuigen op Vrijdag den 20 Julij 1849, op den Kamp veer schen Toren, mede des voormiddags ten 10 ure. NE DE ltL. HAND EL-MAATS CI1AFPTJ. De DIRECTIE maaktingevolge het 94ste der Artike len van overeenkomst, bekend, dat door den Raad, in des- zelfs zitting van lieden in overeenstemming met de bepalin gen van het 92ste en 9de der evengemelde Artikelen is be sloten tot de uitkeering van een Dividend over het boekjaar 1848, ten bedrage van vijf-en-veertig Gulden, over elk Aandeel, groot ƒ1000, staande, op naamen verwittigt dien tengevolge de Houders van Aandeelen op naam, dat, over eenkomstig den inhoud der bij die Aandeelen afgegevene nieuwe dividend-bewijzen tot de betaling, tegen intrekking van het veertiende derzelve zal worden gevaceerd bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam en wel te beginnen met den eersten Augustus 1849. Amsterdam, 29 Junij 1849, VAN DER OUDERMEULEN President. GOUDSWAARD, Direct, fung. Secretaris. MIDDELBURG, den 6 Julij. In de vergadering der provinciale Staten van gisteren, is jhr. mr. ,7. van Reigersberg Versluysmet eene meerderheid van 39 tegen 2 stemmen (zijnde eene stem in blanco) weder als lid der Gedeputeerde Staten herkozen, en heeft zich deze benoeming doen welgevallen. Ook is in deze zitting bij Stemming geformeerd eene nominatie van drie kandidaten ter vervulling eener vacature in liet provinciaal geregtshof van Zeeland, waarop voorkomen de heeren mr. C. IV. E. Vail- lantregter-commissaris in de arrondissements-regtbank te Middelburg, mr. J. .7. van Deinsevervullende dezelfde be trekking bij de regtbank te GoeS, en mr. B. C. Cauregter in de arrondissements-regtbank te Zierikzee. De vergadering is op reces gescheiden zullende de werk zaamheden over acht dagen weder worden hervat. Gisteren is van de werf der commercie-compagnie dezer stad met het beste gevolg te water gelaten het barkschip de Commercie-Compagnie van Middelburggroot ongeveer 500 Java lasten, gebouwd door den scheepsbouwmeester A. Otto voor rekening van de commercie-compagnie; het zal gevoerd worden door kapitein M. Butijn en is bestemd voor de vaart op de Oost-Indien. E11 is onmiddelijk daarop wederom de kiel gelegd van een schip berekend op 300 Java lasten. Door de Nederlandsche Handel-maatschappij zijn weder bevracht 20 schepen als voor Amsterdam 9 voor Rot terdam 7voor Dordrecht 2 en voor Middelburg 2 zijnde voor onze stad Minervakapitein J. A. van Boven en Duivelandkapitein .7. C. Kreije. Het eergisteren op den Banjaard vast geraakte schip tiaar men verneemt Olivier van Noord, van Batavia bestemd naar Rotterdam, is thans masteloosin eenen wrakken staat en bij hoog water geheel onderer zijn onderscheidene vaar tuigen bij om de goederen te bergen. De equipage is gered en op Schouwen aangekomen. Het gisteren avond in het Klein Schuttershof gegeven concertdoor de acht Pyrenesche zangersheeft de verwach ting niet te leur gesteld. Het oordeel van alle muziekmin naren en kenners stemt overeen in den lof en de toejuiching die het talent dezer zangers en de voortreffelijke uitvoering zijn toegeliragt. Men zal dan ook zeker met genoegen ver nemen dat zij voornemens zijn een tweede concert op dings dag eerstkomendein de schouwburgzaal alhierte geven. Naar men verneemt, is de Regering gereed met hare antwoorden, omtrent het ontwerp van wet, betrekkelijk de kroon-domeinen zoo dat, na de hervatting der werkzaam heden van de Tweede Kamer, het algemeen verslag daar omtrent zal worden uitgebragt. Spoedig daarna zal over dat ontwerp en over de voordragt nopens het inkomen der kroon beraadslaagd kunnen worden. Z. M. de Koning werd woensdag van het Loo in de residentie terug verwacht. Z. K. H. Prins Hendrik is dings dag avond reeds aangekomen en heeft zich den 4 naar Rot terdam begeven. H. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden met hoogst- derzelver gevolg, bestaande uit 12 personen, waaronder de Zwolsche predikant G. 77. van Senden is maandag namid dag ten 2i ure, per gewonen spoortrein van 'sGravenhage te°Amsterdam aangekovriem en. heeft zich onmiddellijk aan boord van het stoomschip Willem I. kapt. 7. H. Savert begeven ten einde de reis naar Syrië te aanvaarden. Na het lossen der gewone saluutschoten heeft het stoomschip omstreeks ten acht ure de reede van Amsterdam \erlaten. Naar men verneemt, bestaat het plan om BordeauxLissabon en eenige der voornaamste havens in de Middellandsche zee aan te doen, alvorens Jaffa, het doel der reis, te bereiken. Laatstleden woensdag is te 'sGravenhage, door den minister voor de zaken der Hervormde eeredienst enz., ver gezeld van den secretaris-generaal en adviseur, geopend de vier-en-dertigste vergadering van de algemeene synode der Nederlandsche Hervormde kerk zamengesteld uit de afge vaardigden, benoemd door de onderscheidene Hervormde kerkbesturen en de drie godgeleerde faculteiten. De zamenstelling der voormelde synode is als volgt, de heeren P. A. C. Hugenholtz predikant te Dokkum pre sident J. S. iVorpredikant te Zwolle, vice-president 77. P. Timmers Verhoeven, predikant te 'sGravenhage, se cretaris; 11. vanllAjningen predikant te Meppelsecun dus van den vice-presidentp. J. Ameshoffte Amsterdam, qutestor-generaalN.C. Kist, hoogleeraar te Leyden 77. .7. Rooijaardshoogleeraar te Utrecht; L. G. Pareauhoog leeraar te Groningen mr. 77. .7. 77. Moddermanoud-ouder ling te 'sGravenhage; .7. Steenmeijerpredikant te Arnhem; 77. (Voerman, predikant te Delft; .7. A. Coenepredikant te Hoorn; .7. Ab Utrecht Dresselhuispredikant te Wol- faartsdijk 77. A. van der Ven, predikant te Driebergen; N. IVarmoltspredikant te Westerembden 77. Potholt van Dorp, predikant te Veghel.7. IV. Suringarpredikant te Maastricht; P. J. J. Mounierpredikant te Amsterdam; 1-V. A. van Hengelhoogleeraar te Leyden mr. J. Rau van Gameren ouderling te Arnhem. Den 4 dezer is te Rotterdam in het Hotel de Pays- Basweder eene algemeene vergadering gehouden van leden der koninklijke Nederlandsche Yachtclubwelke bijeenkomst door Z. K. H. Hendrik Prins der Nederlanden zeiven werd gepresideerd. De wedstrijd blijftbuiten onvoorziene omstandigheden bepaald op den 18 dezer. In de vergaderingen van het landhuishoudkundig con gres te Utrecht gehouden zijn door onderscheidene leden rapport uitgebragt omtrent den toestand der veldgewassen die over het algemeen gunstig is. 'Engeland. Londen 1 julij. De koningin en de konink lijke familie zijn heden namiddag naar het eiland Wight ver trokken. Men denkt dat H. M. in de eerste dagen der vol gende maand herwaarts terugkeertom in persoon het par lement te prorogeren. Dc koningin der Belgen en de hertogin weduwe van Or- leans, door den graaf van Parijs en den hertog van Chartres vergezeld hebben een bezoek bij de hertogin weduwe van Kent afgelegd. In het hoogerhuis viel heden niet veel belangrijks voor alleen ontkende de markies van Lansdownebij eene woor denwisseling over de buitenlandsche aangelegenheden dat Kossuth en de Iiongaarsche opstand door Iir. Ms. regering waren erkend. Op eene vraag van den heer Eaillit in het lagerhuis betrekkelijk het niet voldoen door de Chinesche regering aan de bepaling dat Britsche onderdanen binnen Canton zou den worden toegelaten, antwoordde lord Palmerston dat het, onder de gegeven omstandigheden het voornemen der En- gelsche regering niet was dat regt door kracht van wape nen te handhaven, want dat men met behoud van dat regt, in eene tijdelijke schorsing daarvan bewilligde verder ver klaarde hij dat men van de Chinesche regering de ten uit voer legging zou eischen van dat artikel van het verdrag van Nankinwaarbij wordt bepaald dat Engelsche onderdanen vrijelijk in China handel mogen drijven zonder tusschenkomst van den Co-Hong. Bij de verkiezing van een volksvertegenwoordiger voor de City van Londen verklaarde zich heden de groote meer derheid der keizers andermaal voor den baron Rotschild. De kandidaat der andere partij was lord John Manners, wiens rede, door het onophoudelijk gedruisch en geschreeuw naauwe- lijks verstaanbaar was. Dultschland. IVcenen 30 junij. Volgens bekend gemaakte berigten van het tooneel van den krijg, is Ilaab den 28 des avonds ten tien ure aangetast, na een heftig ge vecht vermeesterd en heeft de keizer den 29 in den na middag bezit van die stad genomen en zijnen intogt, aan het hoofd van het eerste korps van het Oostenrijksche leger, in dezelve gedaan. Men was voornemens, om bij Gönyöeene brug over den Donau te leggen ten einde het 3de korps hetwelk achter de Waag was gebleven des gevorderd en indien de Hongaren nog aan die zijde zouden willen door breken te kunnen versterken. Zoo gemeld wordt, had de maarschalk Paskewitz zijn hoofd kwartier te Rosenau, westwaarts van Kaschaugevestigd. Men verzekert stellig dat de ban van Croatie, gelijktijdig met de troepen uit het noorden tegen de Hongaren is opge trokken en het gerucht wildat de laatstgenoemden op nieuw zijn geslagen en bij Szegedin over de Theisz gedreven. Nog behelzen de Weener bladen een keizerlijk besluit, waarbij verklaard wordt dat de Oostenrijksche nationale bank tot dekking der staatsbehoefcen met eene nieuwe ver meerdering harcr in omloop zijnae noten.niet meer zal be zwaard worden, maar dat men, tot dekking dier behoeften onverwijld zal overgaan tothet uitschrijven eener vrij willige lee ning, op voorwaarden voor den staat en de belastingschul digen zoo voordeelig mogelijk. Tot zoo lang zal de behoefte gedekt worden door de uitgifte van 3 pets. schatkistbiljet ten. Nog wordt bij ditzelfde besluit op de spoedige schor sing van het verbod wegens uitvoer van Oostenrijksch geld uitzigt gegeven. Berlijn 1 julij. De Staats-courant van heden; behelst twee koninklijke besluiten het eerste van welke tem doel heeft het voor de wettige vrijheid en orde gevaarlijke* jhi's- bruik van het regt van vereeniging en verzameling te ver hoeden terwijl men bij het tweede trachten wil de verme nigvuldiging en verbreiding van geschriften en verschillende andere, door woord, schrift, druk, teekenen en aanschou welijke voorstelling, begane strafbare handelingen te keer te gaan. Beide deze wetten gaan vergezeld van eene memorie van toelichting van het ministerie. Men spreekt te Berlijn van een aanstaand vorsten- congres te Erfurtwaaraan ook de koning van Pruisseu deej zou nemen. Keulen 3 julij. Eergisteren was het hoofdkwartier van den prins van Prtiissen te Ooshetwelk van de Badensche zijde door het korps van Peucker was ingenomen. De op standelingen hebben zich deels in Rastadt ingesloten en zijn anderdeels over Stollhofen in de rigting van Kehl geweken. Den 28 der vorige maand werd te Rastr.dt een verkleed Pruissisch officier als spion gearresteerd en toen hij ont- vlugten wilde door zijne begeleiders op de vreeselijke wijze vermoord. Vroeger reeds was een andere spion IVcil ge naamd, en sedert eenige jaren onderwijzer in het Fransen te Karlsruhe op grond der uitspraak van eeu krijgsraad ter dood veroordeeld en gefusilleerd. De berigten wegens het gevechtden 29 en 30 junij tusschen Muggensturm en Rastadt, geleverd, zijn wel inde bijzonderheden uiteen loopendemaar komen allen hierin overeen, dat het zeer bloedig is geweest, en inde neder laag der oproerigen en het overtrekken van de Merg door de Pruissen onder den generaal von Peucker is geëin digd. De opstandelingen tusschen veertien en vijftien duizend man sterk vochten met den moed der vertwijfeling, en konden eerst na den hardnekkigsten tegenstand terugge dreven worden. De prins van Pruissen kwam het vijande lijk vuur zoo nabij, dat de kogels hem bestendig over het hoofd snorden, en de paarden van meer dan een der officieren van zijn gevolg onder hen werden dood geschoten. De opstandelingen bezigden het zwaar geschut uit Rastadt met groot gevolg, terwijl de Pruissen uit hoofde van hetberg- ac'ntig terrein, zich niet van hunne kavalerie bedienen kon den. Na dit gevecht is het hoofdkwartier van den prins van Pruissen naar Ettlingen dat van den generaal Peucker naar Baden verlegd en Rastadt van verschillende zijden ingesloten. In het gevecht bij Bischweiler is onder anderen profes sor Kinkel uit Bonn in handen der Rijkstroepen gevallen. De troepen dieeenige dagen geledenvan Dusseldorp naar Gladbach trokken hadden ook de ontwapening der burgerweer aldaar in last, welke zonder tegenstand geschied is. Tevens zijn verscheidene arrestatien gedaan. De voorstellen van Oostenrijk en Beijeren, door den heer van der Pfordten naar Berlijn overgebragtzouden de verdeeling van Duitschland in twee groepen ten doel heb ben van welke de eene de noordelijke en Oostelijke landen onder Pruissische, de andere de zuidelijke en westelijke on der Beijersche suprematie bevatten zou. Zij zouden voor- loopigcu tot dat Oostenrijk ten opzigte zijner binnenland- sclie aangelegenheden de handen vrij had tot elkander en tot Oostenrijk in eene betrekking treden die het midden tus schen een bondstaat en een statenbond hield, en wier juis tere bepaling het onderwerp van latere onderhandelingen zal uitmaken. Vele leden van het Pruissisch kabinet zouden niet ongeneigd zijn deze voorslagen aan te nemen; anderen, waar toe de heeren Manteuffel en Strotha behooren houden zich aan het plan der geoctroijeerde rijks-constitutie. Italië. Rome heeft verzocht te kapituleren. Uit Civita-Vecchia 1 julij is door den heer de Corce/ies aan den Franschen minister van buitenlandsche zaken het navol gende telegraphisch berigt gezonden De generaal Oudinot heef: aan het bewind tijding gezon den wegens het opwerpen van een nieuw bastion no. 8 in den nacht van den 29 en 30 junij. De brief van den ge neraal zal de bijzonderheden dezer zaak, die welligt beslis send zijn zaldoen kennen. De vijand heeft veel volk ver loren en verzoekt om eene kapitulatie. Op het oogenblik ontvang ik van den generaal Oudinot het volgende schrijven Den 30 heeft de constituerende vergadering een decreet uitgevaardigd van dezen inhoud „„De vergadering wi! eene verdediging doen ophouden die niet meer mogelijk is. Zij belast het driemanschap met de uitvoering van dit besluit." Ter zeiver tijd heeft de opperbevelhebber van het Ilo- meinsche leger eene wapenschorsing verzocht van zes uren en kennis gegeven van eene zending uit den municipaien raad. Ik vertrek naar liet hoofdkwartier dat ik gisteren avond heb veriaten, te gelijk met de heeren dUIarcourt en de Ray- nevaldie onbekend met het besluit van de Romeinsche overheden, dezen morgen naar Gaëa zijn vertrokken. L: ga hun door een advies-jagt tijding doen toekomen. PS. Ik ontvang berigten uit het hoofdkwartier dat de municipale deputatie ten 3 ure bij den generaal is aange komen; hij verzocht mij bij hem te komen. Ik vertrek oogenblikkelijk." Frankrijk. Parijs 2 julij. De wetgevende verga dering heeft heden haar bureau vernieuwd volgens de be palingen van het reglement voor drie maanden. De heer Dupin is bij de eerste stemming nagenoeg algemeen tot pre sident herkozen. Ook de vice-presidenten en secretarissen zijn allen herkozen. Wijders is in deze zitting verslag uit gebragt over de nieuwe aanvrage tot vervolging van leden

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1