M°. 79. Dingsdag 1849. 3 Julij. LIEDERTAFEL CONCORDIJ e, iacötwvcM en 2tfejmiii0tcfïticn. iSuuicitlauDddtc SEijbingeu. £5uÜcuiau&0chc Üijbiugen. na— I)e abonnements-prijs dezer Courant is f 2,75 voor drie maandenen franco per Post f3- De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomenen de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend legen 22 cents de regel, met uitsondering van Huwe lijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs isvan één tot zes regels f 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij cllce plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald JAARMARKT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen ter kennis der Ingezetenen en van alle verder daarbij belanghebbenden Dat de Stedelijke Raad uit aanmerking van de in onder scheidene Steden en Plaatsen van het Rijk heerschende Cho lera ter voorkoming zoo veel mogelijk dat deze vreeselijke ziekte ook tot deze Stad worde overgebragt en aldaar hare verwoestingen in de Huisgezinnen aanrigte, als maatregel van algemeen welzijn heeft vastgesteld, dat de, op de ge bruikelijke wijze voor dit jaar bereids aangekondigde Kermis of Jaarmarkt niet zal plaats hebben. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 28 Junij 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van IIun-Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. AANBESTEDING. Op Zaturdag den 7 Jtilij 1849, des voormiddags ten 11 ure, in het Logement de Korenbeursbij den Heer Breker, te GOES, zal de ondergeteekende Rentmeester trachten aan te besteden Het afbreken eener Bouwmanswoning, Bakkeet, enz., benevens het opbouwen van een zoodanig geheel nieuw WOONHUIS met aanhoorighedenen de leverancie van al de daartoe benoodigde Materialenzulks op de Hofstede bewoond door den Pachter Willem de Jonge, in Terseke-Soute onder de Gemeente Yerseke. Het Bestek en de Voorwaarden zullen van stonden aan ter lezing liggen ten Kantore van voorschreven Rentmeester te Goesinformatien bij denzelven en bij den Heer Archi tect L. Pk. de Lannée de Bêtrancourt aldaar te bekomen zijn en de aanwijzing in loco plaats hebben op Woensdag den 4 Julij bevorens. Goes, 27Junij 1849. J. FRANSEN van de PUTTE. AANBESTEDING Op Maandag den 23 Julij 1849, des morgens ten 11 ure, zal het Bestuur der Gemeente OVEZAND, in het Gemeente huis aldaarovergaan tot de Openbare Aanbestedingbij inschrijving en opbod van Het bouwen van een NIEUW SCHOOLLOKAAL, met de levering der daartoe benoodigde Materialen waarvan het Bestek en de Voorwaarden dagelijks in het Ge meentehuis en ten Huize van den Secretaris C. de Fouwte Goester inzage zullen liggen. Zullende de aanwijzing van het werk op Maandag den 16 Julij des voormiddags ten 10 ure plaats hebben. NEDERL. HA NDEL-MAA TS CIIA PP IJ. De DIRECTIE maaktingevolge het 94ste der Artike len van overeenkomst, bekend, dat door den Raad, in des- zelfs zitting van heden in overeenstemming met de bepalin gen van het 92ste en 9de der evengemelde Artikelen is be sloten tot de uitkeering van een Dividend over het boekjaar 1848, ten bedrage van vijf-en-veertig Gulden over elk Aandeel, groot ƒ1000, staande op naamen verwittigt dien tengevolge de Houders van Aandeelen op naam, dat, over eenkomstig den inhoud der bij die Aandeelen afgegevene nieuwe dividend-bewijzen tot de betaling, tegen intrekking van het veertiende derzelve zal worden gevaceerd bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam en we! te beginnen met den eersten Augustus 1849. Amsterdam, 29 Junij 1849, VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD Direct, fung. Secretaris. SPAARRANK. Het BESTUUR der SPAARBANK te Middelburg maakt bekend, dat door hetzelve, gedurende den loop dezer maand en de maand Augustus aanstaande, des Woensdags van iedere week op de gewone plaats van I tot 2 ure des namid dags, tegen aanteekening op de Inlegboekjes zal worden ge vaceerd tot uitbetaling der Interessen over de eerste helft van het jaar 1849. Zullende de niet afgehaalde Renten eerst na verloop der maand Augustus als Kapitaal worden bijgeboekt. Middelburg, den 2 Julij 1849. Namens het Bestuur voornoemd HUBERTUS REKKER, Secretaris. SOIREE met introductie van Damesop Woensdag den 4 Julij 1849, in het Klein Schuttershof, des avonds 7 ure. MIDDELBURG, den 2 Julij. Men verneemt dat bij de hervatting van de werk zaamheden der kamers, aan haar zal worden aangeboden een gewijzigd wets-ontwerp betrekkelijk de - regeling der toelating en uitzetting van vreemdelingen. Zaturdag jl. had alhier de uitspraak en executie plaats van drie vonnissen door den krijgsraad in het provinciaal kommandement van Zeeland geveld tegen de mariniers der 3de klasse, in garnizoen geweest te VlissingenCarel IMeers hoek, Carl Friederich Aletzler en Jan van Schaijkzijnde de eerste wegens misdaad tegen de dienst en de subordinatie tot de straf des doods met den kogel veroordeeld geweest; welke straf echter door Z. M. den Koning is verwisseld in die van vervallenverklaring van den militairen stand en 10 jaren kruiwagenstraf; de tweede wegens gelijke misdaad, doch met verzachtende omstandigheden verwezen ftt vervallenverkla ring van den militairen stand en vijfjaren kruiwagenstraf, en de laatste ter zake van diefstal bij nacht in ecne bewoon de huizing, verklaard eerloos, mitsgaders vervallen van den militairen stand en veroordeeld tor confinement in een tucht huis gedurende den tijd van vijf jaren. Te Feere hield op gisteren de wel. eerw. L. G. F. Creutz- berg beroepen predikant bij de Hervormde .gemeente aldaar, voor een talrijk gehoor zijne intree-leerredena des morgens in het Heilige dienstwerk bevestigd te zijn door den wel. eerw. heer J. P. Ilasebroekpredikant te Middelburg. Te Utrecht is den 24 junij de eerste zitting van het vier de landhuishoudkundige congres door den vóprzitterden heer J. G. van Nes, met eene rede over de strekking van het congres, geopend. Daarna werden verschillende zaken behandeld en onderscheidene rapporten ingediend. In deze zitting werd onder anderen besloten dat het vijfde con gres in de tweede helft van junij 1850 te Leyden zal plaats hebben. De stad had een feestelijk aanzien uit alle publieke en vele partikuliere gebouwen wapperden de vlaggen alie aca demische inrigtingen benevens 's rijks museum veeartsenij school en munt alsmede bijna alle openbare instellingen bin nen deze stad zijn voor de lijden van het congres openge steld. Ongeveer 500 leden waren tegenwoordig. LI. vrij dag is er ecne harddraverij gehouden waarin 8 paarden hebben medegedongen. Den 27 dezer hield de Nederlandsche Maatsohappij ter bevordering der Pharmacie hare vierde algemeene vergade ring te Amsterdam. Men verneemt dat bij de hooge regering concessien zijn aangevraagd door de heeren-mr. H. C.Carsten, mr, IF. Goedkoop mr. A. P. Grevelink te Assen en de heeren Quintusen Diephuis te Groningen voor het graven van een kanaal van Assen naar de stad Groningen en tevens een hulp-kanaal van Dwingelo naar Steenwyk. Zr. Ms. stoomschip cerberus, onder bevel van den luitenant ter zee iste klasse P. A. AF Hinlópenis den 29 dezer, als eerste haringjager te Hellevoetsluis binnengeko men aanbrengende 58 ton. De berigten over den vangst luiden niet voordeelig. Ruslnml Petersburg 21 junij. De volgende dagor der is den 13 junij door den keizer aan het leger uitgevaar digd Soldaten nieuwe moeijelijkheden nieuwe gevechten verbeiden 11Wij snellen een bondgenoot te hulpten einde een opstand te dempendie, 18 jaren geleden, door u in Polen onderdrukt, andermaal het hoofd verheft in Hongarije. Met den bijstand Godszult gij u zoo gedragen als de Russen zich steeds gedragen hebben ontzagchelijk voor hen, die verklaarde vijanden zijn van alles wat heilig is edel moedig jegens vreedzame burgers. Uw keizer en ons heilig Rusland verwachten niets anders van u. Kinderen, voor waarts volgt onzen held van Warschau verwerft u nieuwen roem God is met ons Van den Kaukasus deelceen dagblad de volgende berigten mede De Russische troepen hebben zich van het begin der lente op de aangewezen punten geconcenteerd om een begin te maken met de zomer-werkzaamheden. Wanneer men eenige onbeduidende aanvallen der bergbewoners uitzondert, heb ben deze niets durven ondernemen. IStiltsciilanrï. JFeenen 16 junij. Heden is alhier een officieel .leger-bulletin van den generaal Haynau van den 23 dezer uit Presburg bekend gemaakt. Daaruit blijkt dat destijds de landstreek tusschen den Donau en de Waag geheel van' opstandelingen was gezuiverd; dat de rebellen zelfs Gutta verlaten en «zich naar de zijde van Komorn teruggetrokken hadden, en de brug over den Donau, digt bij de plaats waar de Waag in de rivier valt, hadden vernield. Uit eene verkenningwelke door den generaal von Hertzin- ger was gedaan, was het gebleken, dat de insurgenten bij Sereg-Akot de Waag waren overgetrokken en de brug aldaar verbrijzeld hadden. Verder wordt de dapperheid en het over leg van den generaal Wohlgemuthalsmede de moed der di visie Paniutinwelke krachtig had bijgedragen tot de over winning bij Zsigard, hoog geprezen. Omtrent dit gehecht bij Zsigard worden thans door de hier uit komende dagbladen eenige nadere bijzonderheden medegedeeld, waaruit blijkt, dat daarbij van des ochtends 5 tot des avond 8 ure zeer hardnekkig is gevochten. De opstandelingen ten getale van 30,000 man, aangevoerd door den generaal Gorgey zijn ten slotte genoodzaakt geworden over de brug bij Negyed te vlugten, welke zij daarna hebben in brand gestoken. Een groot gedeelte hunner heeft bij deze vlugt den dood in de golven gevonden, terwijl een ander gedeelte den weg naar Gutta is ingeslagen uit welke laatste piaats zij den 25 de zer verder zijn teruggedreven.- Uit Fiinfkirchen wordt gemeld dat den 18 dezer een Oos- tenrijksch korps in die stad was binnengerukt. De Ban van Croatie stond destijds bij Zombor en had twee brigaden ge zonden naar Földvar en St.-Thomaswelker bezit van groot belang is voor de scheepvaart op de Theiss. Aan de beurs sprak men van eene overwinning, welke de Ban bij Zombor zou hebben behaald, doch deswegens is niets met zekerheid bekend. Ook zijn er geruchten, dat de Russen Orsova met storm zoude ingenomen hebben. De minister van oorlog Gyulai heeft zich naar het tooneel van den o^log in Hon garije begeven. 'Den 18 dezer had de keizer van Rusland te Grab het vertrek van een Russisch leger van 120,000 man naar Hongarije bijgewoond. Uit Presburg schrijft men van den 25 dezer dat eene groote troepenmagt zich van Wieselburg naar llaab had begeven en men meende dat den 29 de krijgsbewegingen overal een aanvang zouden nemen. Tyrnau is door Oostenrijksche troe pen ontruimd en door Russen bezet. Frankfort 28 junij. Voortdurend komen hier vele vlug- telingen uit Baden aan, die als vrijwilligers deel aan de jong ste gevechten tegen de Prnissen hebben genomenen thans naar hunne haardsteden terugkeeren. Wijsselijk worden hun hierbij geene hinderpalen in den weg gelegden hun zelfs de middelen verschafc om hunne reis te kunnen voortzet ten. Allen die de wapens weggeworpen of verklaard had den dat zij dezelve slechts door dwang hadden opgevat, hebben van de zijde van Pruissen dadelijk verlof gekregen om zich te verwijderen. Door dit middel hoopt men den vijand te verzwakken en aan den verderen weerstand een spoedig einde te maken. Het schijnt, dat mede in Straatsburg vel dier vin -telingen aangekomen zijn volgens hunne verklaring heerscht er eene groote moedeloosheid onder de opstandelin gen die hoogst waarschijnlijk binnen weinige dagen geheel uit het veld zullen geslagen zijn. In dien staat van zaken zal Mirolawski bezwaarlijk aan de hem vervolgende Pruissi- schc en andere rijkstroepen slag kunnen leveren maar genood zaakt zijn in Ilastadi een toevlugtsoord te zoeken. Naar men verzekert is bij den rijksbestuurder het officiële berigt ontvangen van het aanstaande binnenrukken van een aanzienlijk korps Oostenrijkers in Constanz. De aartshertog-rijksbestuurder vertrekt in den loop dezer week naar Gasteinom aldaar de baden te gebruiken de rijksminister van buitenlandsclie zaken Jochmus vergezelt hem derwaarts. Nopens het tijdstip van de terugkomst van Z. K. H. is men in het onzekereliet lijdt echter geen twij fel of de rijksbestuurder zal in weerwil der verregaande aanmatigingen van het Pruissische kabinetop zijnen post blijven. Het gerucht dat de Pruissische gezant eerstdaags teruggeroepen zal worden schijnt gegrond te zijn. Van de andere zijde'schijnt Oostenrijk de uiterste pogingen te doen, om op nieuw zijnen invloed op de uitoefening der centrale niagt en bij de kwestie, betreffende de invoering eener rijks- constitutie te doen gelden. Men spreekt van een door Oostenrijk gedanen voor slag tor het houden van een congres te Regensburg men voegt er bij dat de koning van Hanoverin de jongste tij den" mede door den Oostenrijkschen invloed, zoo ver gebragt isom niet langer de politiek van het Pruissische kabinet te ondersteunen. Er zijn hier brieven ontvangen welke melding ma ken van twee nederlagen die door de insurgenten moeten geleden zijn en ten gevolge waarvan de Pruissen zich mees ter gemaakt hebben van de sterke vesting Rastadt. De in- surgenren die aanvankelijk voornemens waren zich nog in het zwarte woud te verdedigen hebben afgezien van ailen wederstand en zich in alle rigtingen verspreid. I11 het Mannheimer Journal van den 26 junij leest men de volgende aankondiging Heden voormiddag werden de kelders van de groother togelijke amortisatie-kas met geweld opengebroken en eenige serien nog niet uitgegeven Badensche rentebrieven en obli- gatien daaruit ontvreemd. Een iegelijk wordt voor den aan koop van deze papieren gewaarschuwd naardien al deze serien en nommers nietig verklaard zullen worden." Italië. Het bevestigt zich dat de Franschen 111 een gedeelte van de Rome omringende wallen zijn binnen gedrongen maar men verneemt nog niets van de gevolgen die deze verovering gehad heeft. Dat Rome zou hebben geka- pituleerd is nog niet gebleken integendeel schijnt men zich van binnen nog tot een hardnekkigen weerstand voor te bereiden evenwel moeten de Fran&chen eene hoogte heb ben ingetiomen van welke de stad geheel onder het bedwang hunner batterijen is. Er loopen geruchten over de be middeling die Engeland én te Parijs én te Rome had aangeboden. De stremming in de vredes-onderbandelingen tusschen Oos tenrijk en Sardinië is nog niet vereffend. Het overlijden van koning Karei Albert vroeger gemeld weder tegengespro ken en later bevestigd wordt thans door dagbladen v'wOporto van 11 junij op nieuw tegengesproken.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1