MIDDELMJRGSCHE C O U ft A IV T. N°. 78. Zaturda 1849. 30 Junij. fceoturcM cn CtbnünU-itvaticu. iSinttenlatib0che ®ijï>iugeu. fiuitcnlanbdrftc Sijimttjcn. <y JAARMARKT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen ter kennis der Ingezetenen en van alle verder daarbij belanghebbenden Dat de Stedelijke Raad uit aanmerking van de in onder scheidene Steden en Plaatsen van het Rijk heerschende Cho lera ter voorkoming zoo veel mogelijk dat deze vreeselijke ziekte ook tot deze Stad worde overgebragt en aldaar hare verwoestingen in de Huisgezinnen aanrigte, als maatregel van algemeen welzijn heeft vastgestelddat deop de ge bruikelijke wijze voor dit jaar bereids aangekondigde Kermis of Jaarmarkt niet zal plaats hebben. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 28 Junij 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. AANBESTEDING. Op Donderdag den iajuiij 1849, des roormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere approbatie, door den Staatsraad Gouverneur der Provincie Zeeland of, bij deszelfs absentie door een der Leden van de Gedeputeerde Statenen in bij zijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Pro vincie Zeeland aan het Lokaal van het Gouvernement te Middelburg worden aanbesteed 1. Het maken van 250 El lengte STAKET, in drie reijen en daaronder 1625 vierkante El STËENGLOOIJING op den Zeedijk van dé Noordzijde des Eilands Schou wen. 2. Het opmaken van een BUITENBERMaan de Noord zijde van den Polder Bruinisse met het defendcren van een R1JSBESLAG over 440 El lengte benevens eene bezetting van 1500 Lasten Vilvoordschen Steen. OPENBARE AANBESTEDING. De DIRECTIE van het Fonds ter verbetering der Wegen in het 4de District van Zeeland zal, op Vrijdag den 2oJulij 1849, des voormiddags ten elf ure, ten Raadhuize der Ge meente GROEDE onder nadere goedkeuring in het open baar aanbesteden Eenige HERSTELLINGS-WERKEN aan de KLINKER WEGEN strekkende van den Grooten Rijks Straat weg der iste klasse No. 10, nabij Breskens, tot aan de Bestrating in het Dorp Groede van Schoondijke naar IJzendijke, en van Oostburg naar Zuidzande; mitsgaders van den ZANDWEG strekkende van de Stad IJzendijke tot aan het eind der zoogenaamde Pontestraat met het eenjarig onderhoud derzelven en van de Tolhuizen Toibooinen enz., tot 30 Junij 1850. Deze Aanbesteding zal geschieden in vier Perceelenzul lende de voorwaarden dagelijks ter inzage liggen ter Districts- Griffie te Sluis, ten Raadhuize te Breskens, Groede, Schoon dijkeIJzendijke, Oostburg en Zuidzande, alsmede in de voornaamste Herbergen in het District Sluis; terwijl de ver- eischte inlichtingen te bekomen zijn bij den Opzigter A. J. Callenfels, te Oostburg. TERLOTING FAN FO O RIFERPEN voorkomende op de TENTOONSTELLING van VOORTBRENGSELEN VAK INLANDSCHE NIJVERHEID VOOR DE PROVINCIËN ZUID- EN NOORD-HOLLAND te houden in de Stad Delft, in Julij 1849. De COMMISSIE maakt bekend dat de Heer L. Janse Bz. Secretaris van het Departement van Nijverheid te Middel burg op verzoek zich wel heeft willen belasten met het plaatsen van Aandeelen in genoemde Verloting, waartoe bij Zijn Edele gratis verkrijgbaar is het daarvan vastgestelde Plan en Reglement. MIDDELBURG, den 29 Junij. Naar men verneemt, zal de aanstaande vergadering van de provinciale Staten van Zeeland welke een aanvang zal ne men op dingsdag den 3 julij aanstaande des middags ten 12 ure, worden gehouden in de concertzaal alhier, en zal de toegang van het publiek plaats hebben door de op de groenmarkt uitkomende deur van het gebouw. Zoo wij wel onderrigt zijn is door de gezamenlijke genees- en heelkundigen binnen deze stad een met redenen omkleed adres aan het stedelijk bestuur ingediend strekkende om hun gevoelen over het al of niet houden der kermis te doen kennen, en het wenschelijke aan te toonen dat die, onder de tegenwoordige omstandigheden geen plaats hebbe. Bij koninklijk besluit van 20 dezer is aan den majoor R. H. Ester.y dienende bij het bataillon jagers no. 27 in West-Indie op zijn daartoe gedaan verzoek verleend een eervol ontslag uit de dienst, onder toekenning van pensioen en vergunning om de uniform van zijn wapen te blijven dragen. Bij besluit van Z. M. van 21 dezer is benoemd, tot bur gemeester van de gemeente Stavenisse de heer A. van Klinken in plaats van wijlen den heer L. C. A. Dorst. In een partikulieren brief uit Batavia wordt de eer van den dag, in het door de expeditie tegen Balie verrigte aan den overste de Bratw met het 7de bataillon toegeschreven. Men twijfelde te Batavia niet of de expeditje zou met het innemen van het geheele eiland eindigen. Een postscriptum eener Engelsche correspondentie aan het Londensche blad the Express meldt nog omtrent de expe ditie van Balie het volgende als hebbende plaats gehad na de inneming van Djagaraga. Wij vernemen nog, dat de radja's van Beliling en Ka- rang Assam de wapens hebben neergelegd zonder weer stand te bieden en zich onvoorwaardelijk aan de Hol landers overgegeven. De Hollandsche vlag waait nu op Ba lie dit nieuw grondgebied zal in vijf residentien verdeeld worden en de havens zullen vrij zijn. Generaal Michiels keert naar Padang terugdaar de oorlog geëindigd is. Door Balie-Beliling is herhaaldelijk de bescherming der En- gelschen ingeroepenmaar de gouverneurs-generaal van Indie hebben die alliantie niet willen aannemen. Nu zijn de Hollanders in het onbetwist bezit van een eiland, dat sedert lang als de graanschuur van den Oosterschen archipel werd beschouwd." Dit berigt gaat verder dan de per landmail hier re lan de ontvangen berigten het zou niettemin waarheid kunnen bevatten, en afkomstig kunnen zijn uit Singapore, waar veel handel op Balie gedreven wordt, en waar men regtstreeks latere berigten uit Balie kon hebben dan die men hier te lande over Sourabaija, Batavia en Singapore ontvangen heeft. QDIederl.j Uit Zierikzee 26 dezer, schrijft men: Door heereu directeuren der Zuid-Hollandsche maat schappij tot redding van schipbreukelingen, gevestigd te Rot terdam is aan de zeevarenden in het algemeen ter kennis gebragtdat zij besloten hebben in de vaart te brengen en te Brouwershaven onder toezigt van den heer II. II. van Maanente stationeren eene tweede schokker, genaamd: Zuid-Hollandsche Redding-MaatschappijNo. 2, hebbende als verkenningsteekens den naam in het grootzeil en eene roode vlag met eenen witten bol van den top van den mast, gevoerd door schipper Marinus Braamen bemand doorer varen zeelieden, die met al de zeegaten, banken en droog ten bekend zijn ten einde deze te doen kruisen lang de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche kust, en wel speciaal 0111, hetzij aan inkomende of uitgaande maar vooral in nood verkeerende schepen alle mogelijke en onbepaalde hulp en bijstand te verleenen. Ook, indien de noodzakelijkheid zulks gebiedt de voor gaats komende schepen van een loods te voorzien, of deze, aan boord van uitzeilende schepen zich bevindende, af te halen." Men meldt wtMeppel, dat zich de heer P. R. Rekker, violoncel-virtuoos van Middelburg, dezer dagen in het mu ziekgezelschap Euterpe met den meesten bijval heeft doen hooren en dat hem het gezelschap eene zilveren tafelschel, uit erkentelijkheid voor het verschafte kunstgenot, ten ge schenke had aangeboden. De heer Rekker werd gezegd voor nemens te zijn, te Amsterdam een of meer concerten te geven. Uit Rotterdam den 27 dezer meldt men Gisteren zijn binnen deze stad in het Hotel des Pays-Bas afgestapt, eenige voorname reizigers met gevolg, die echter het strikst incognito bewaarden. Heden morgen vertrokken zij naar Londen en men verneemt thans dat het waren me vrouw de hertogin van Orleans reizende onder den naam van gravin de I'illiersvoorts hare zonen de graaf van Parijs en de hertog de Chartres en eindelijk de hertog van Nemours reizende onder den naam van mr. de Lemblore. De hoofd-commissie tot het oprigten van een standbeeld te 's Gravenhagevoor wijlen Z. M. Koning IVillem II, heeft ontvangen van monseigneur de Belgraao, apostolisch internuntius, de aanzienlijke som van 1556,50; als eene bijdrage van de geestelijken van de aan zijne eminentie toever trouwde missie 1098 25 idem van het apostolische vica riaat en van de geestelijken in Limburg 358,25, idem van zijne eminentie f 100, en dus tezamen 1556,5°* Zondag avond II., ten 8 ure. is te Amsterdam over leden na een langdurig en smartelijk lijden mevr. Anna Maria Kamphujzengeb. Snoek, in den ouderdom van bijna 71 jaren. Zij was den 2 julij 1778 geboren en sedert 1794 tot 1847, dus 53 jaren, aan den stads-schouwburg verbonden geweest. Zij was op den 15 maart jl.in eene buitengewone voorstelling, ten haren voordeele in voornoem den schouwburg gegeven voor de laatste maal ten tooneele verschenen en wel als Maria van Lalain in het treur spel van dien naam. De verdiensten der overledene tooneel- kuustenares zijn te zeer bekend dan dat daarover behoeft uitgeweid te worden. Te Amsterdam overleed den 18 junij, bijna 100 jaren oud, de heer IV. IVouterszgepensioneerd zee-officier, na dat 'den dag te voren zijne echtgenoote hem in 79jarigen ouderdom was vooruitgegaan. De Arnhemsche courant bevat een belangrijk artikel van den heer doctor J". P. Scheltema te Arnhem hetwelk vooral ren doel heeft, de overmatige zorg tegen de cholera te be strijden. Doctor Scheltema ontraadt een ieder zijne gewone levenswijze te veranderen maar waarschuwt des te meer voor buitensporigheden. Wij bepalen ons tot de overneming der volgende reeeten uit dit artikel Op de "vraag naar den leefregel, die tegenwoordig dik wijls voorkomtantwoorde men dus: leef zoo als gij gewoon zijt, in alles zoo veel mogelijk matiger. Vermijd alle plot selinge verhitting en verkoeling. Vermijd het staan op togt bij een bezweet ligchaamvermijd koude voeten en zorg boven alles voor eene goede maag eene goede spijsvertering." Den 25 dezer is het lijk van den hoogleeraar Lulofs plegtig ter aarde besteld op het zuiderkerkhof te Groningen. Eene aanzienlijke schare van ambtgenooten vrienden, vereer ders en leeriingen van den overledeneheeftmet zijne naaste bloedverwanten, het lijk naar het graf geleid, bij hetwelk de heeren de Greuverector magnif. der hoogeschool, ds. Diest Lorgion dr. IV. Hecker en de student G. Baart de la Faille deels in proza, deels in poezij op eene treffenj de wijze hulde toegebragt hebben aan de groote verdiebsteti van den ontslapene. Dnitschland. PVeenen 23 junij. Volgens een heden bekend gemaakt officieel bulletin, werden de insurgenten eer gisteren sterk 30,000 man met 80 stuk geschut onder bevel van Gorgey zeiven door het korps van den generaal H^ohl- gemuth ondersteund door de Russische divisie Paniutin uit hunne stelling bij Pered verdreven en tot Farkard vervolgd. Het gevecht was zeer hevig en duurde des avond» ten 8 ure nog voort. Eene telegrafische depechegisteren avond ontvangen voegt bij het bovenstaande dat de vijand geslagen over de Waag teruggeworpen en dat de brug bij Negyed afgebroken isde insurgencen werden in de rigting van Gutta vervolgd. Reizigers die uit de nabijheid van het slagveld kwamen verzekeren dat een aantal Magyaren volgens zeggen ruim 2000, door de vereenigde Oostenrijksche en Russische troe pen vervolgd op hunne vlugt in de golven van de Waag hun graf gevonden hebben. Peterwardin is nog naauw ingesloten. Het garnizoen is zwak heeft weinig amunitie en voorraad en kan van gee- nen kant op eenigen toevoer hopen. De vele uit Neusatz gevlugte Magyaren de sterke hitte de cholera en de hon ger, zullen dus het garnizoen weldra noodzaken zich op ge nade of ongenade over te geven. Den 18 dezer hebben de keizerlijke troepen Fünfkirchen weder bezet. Men zegt dat de ban de Magyaren bij Serbobran (St.- Tomas) andermaal geslagen heeft. Meer dan duizend Magya ren hebben, zoo men beweert, den grond met hun bloed geverwd. Perczel moet ter naauwernood het gevaar van ge vangenneming ontkomen zijn. Dat zelfs Bern aan dit gevecht zou deel genomen hebben vereischt nog bevestiging. Ilossuth is beroofd geworden. Men ontstal hem bij zijn laatste verblijf te Raab zijn reiskoffer, waarin zich eene som van 11. 30,000 bevond. Naar men uit eene goede bron verneemt, zal tot regeling der finantiele aangelegenheid eene bijzondere commissie be noemd worden. Voorloopig zou besloten zijn tot het slaan van twee nieuwe soorten van kleine koperen munten. Keulen 25 junij. De Beijersche staatsminister dr. vonder Pfordten isna Weenen bezocht te hebbente Berlijn aan gekomen hetwelk stof tot allerlei gissingen geeft. Men spreekt onder anderen van het plan volgens hetwelk de koning van Pruissen ten einde met Oostenrijk en Beijeren op een goeden voet te kunnen staan, het ontwerp van con stitutie, den 28 mei uitgevaardigd, in dien zin zou willen wijzigendat het opperste rijksbewind aan Oostenrijk en Pruissen gemeenschappelijk werd opgedragen terwijl daar nevens een rijksraad bestaan zou,.van welken die twee mo gendheden en Beiieren ieder één lid, de overige koninklijke regeringen gezamenlijk één lid en de niet koninklijke rege ringen insgelijks te zatnen één lid benoemen zouden. Den 26 junij. Bij Stedtfeld hebben de overwinnende troepen den 23 dezer den wijkenden vijand ontmoet en ander maal op de vlugt gedreven. Een adjudant van Mieroslawski is gesneuveld, waarna ook Sinsheim door de Pruissenen Hes sen bezet is. Geheel het noordelijk Baden is nu in het bezit der rijks- troepen, en verkeert daarbij in den vreemden toestand dat het van tweeërlei zijden in staat van beleg verklaard is, namelijk door de groot-hertogelijke regering en het provisio neel bewind. Allen die uit den Rijn-Paitz gevlugt waren om de ver volging van het revolutionnair bewind te ontwijkengeeste lijken schoolonderwijzers en ambtenaren, keeren van liever lede derwaarts terug. De Beijersche troepen welke den Paltz zijn binnengerukt vonden daar niets meer te doen, dewijl de vrijscharen over den Rijn naar Baden getogen waren. Reeds voor het bezetten van Heidelberg door de Pruis sen hadden de daar nog overgebleven vrijscharen die stad ver laten en den weg naar Rastatc ingeslagen waar Mieroslawskl, zegt men zich nog zoo lang mogelijk wil verdedigen. -Italië. Wegens de kapitulatie van Rome zijn nog geene stellige berigten. De onderwerping van Ancona is officieel bevestigd maar Venetie houdt nog vol. Er loopen onderscheidene geruchten over nieuwe verwik keling met den paus wegens de herstelling van zijn wereld lijk gezag. Ook zoudenvolgens berigten uit Milaan nieuwe moeijelijkheden in de vredes-onderhandelingen zijn opgekomen. Frankrijk. Parijs 25 junij. In de zitting van de wetgevende vergadering van heden is door den heer Odilon- Barrotop het bureau van den voorzitter, een wets-ontwerp strekkende ter beteugeling van de drukpers en voornamelijk der oproerige dagbladen, nedergelegd. Na een beknoptbe- toog der dringende noodzakelijkheid van het bestaan eener dergelijke wet in de tegenwoordige omstandigheden van Frank rijk is door de meerderheid der vergadering tot het onmid- delijk verzenden van dit ontwerp naar de afdeelingen beslo ten. De aangelegenheden van Duitschland welke in diezelfde zitting door de bergpartijen vooral de heeren Manguin en Savcyeter tafel gebragt zijn, hebben tot niets anders ge-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1