DE GOD DES HEMELS E» DE DEEGEN DEI AADDE Bü den Boekhandelaar J. J. TIJL te Zwolle, is van de Pers gekomen YEE-STAPEL 3cetijbittgcw. nieuw 0. Qtbucïtcnticu. sisclie korps onder den generaal von Hirschfeld was te ge- moet getrokken Peigerde het tweede dragonder-regement te gehoorzamen aan het bevel om naar Schmetzinger op te breken dit voorbeeld werd door de te wapen geroepen bur gers gevolgd en zoo geraakte de stad zonder eenig gevecht, van de insurgenten bevrijd. De Pruissen zijn overal met luid gejuich door de burgers ontvangen maar weldra verder getrokkenom de insurgenten in den rug aan te tasten. Italië. Volgens tijdingen uit het leger hebben de Ro meinen achter de bres, welke door het Fraosche .geschut in den wal gemaakt iseen anderen wal opgeworpen die veel beter weerstand biedt aan de kogels dan de voorste. Intus- schen beweert men dat in de stad zelve oneenigheid heerscht en dat van de driemannen alleen Mazzini wil voortgaan met het bieden van een wanhopigen tegenstand. Hij wordt ondersteund door Garibaldi en de 20,000 avonturierswaar over deze generaal het bevel voert. Men zegt, dat gene raal Otidinot aan deze troepen heeft doen voorstellen om naar Algerie te gaan, waar zij dan als een legioen van vreem delingen zouden georganiseerd worden met behoud van den graad welken zij thans te Rome bezitten. Zij hebben dit aanbod van de hand gewezen. De Napelsche troepen zijn de grenzen gepasseerd en be zetten Frosinone en Veroli. Latere Tijdingen. Den 21 dezer, des avonds ten 11 ure, hebben de Franschen eindelijk eene eerste bestorming tegen Rome beproefd die het gevolg had dat twee bastions zijn ingenomen. De telegrafische tijding die dit gebeurde overbrengt maakt echter geene melding dat de inneming der stad het onmiddelijk ge volg van dezen aanval geweest ismaar meldt slechts dat de operatien met het beste gevolg worden voortgezet, terwijl men daaruit moet besluiten, dat nieuwe bestormingen zullen noodig zijn om den tegenstand der Romeinen te overwinnen. De generaal Oudinot meldt in zijn telegrafisch berigt, dat zijne troepen met vasten moed, en zonder aanmerkelijk ver lies, deze verovering hebben tot stand gebragt. Uit bijzon dere berigten verneemt mendat de werping van bommen in de stad de bevolking zeer verbitterde, en dat dezelve reeds tot driemalen voornemens heeft aan den dag gelegd die weinig geruststellend zijn voor zekere personen het oogenblik kon (volgens een dier berigten) wel eens niet ver af zijn dat de razernij den toorn verving, en geen mensche- lijke magt de rampen zou kunnen keeren die als dan zouden volgen dan zou de hoofdstad der Christenheid ophouden te bestaan, en slechts beken bloeds, puinhoopen en lijken zou den hare plaats aanwijzen. Sedert 11 junij begonnen in Rome de levensmiddelen uit- terst schaars te worden men vreesde voor gebrek aan meel de bakkers mogten op strenge straf niet dan een zeker ge- wigt brood aan bijzondere personen afleveren, en de koo- pers werden bij overtreding met gelijke straf bedreigd. On der zoodanige omstandigheden begon de nationale vergadering over het ontwerp van staats-regeling te beraadslagen Allessandria is door de Oostenrijkers ontruimd. De Con- cordia verzekert, dat onder de vredes-voorwaarden behoort, dat Sardinië eene gewapende neutraliteit zou bewareneeni- ge additionele artikelen moeten geheim worden gehouden. De dood van koning Karei Albertdie dan eens gemeld en dan weder is tegengesproken wordt door eene telegrafi sche depeche uit Baijonne officieel bevestigd. De Opinione van Turin behelst eene zeer opmerkelijke tijding uit Venetie van 14 junijvolgens welke de Oosten rijkers het beleg zouden hebben opgebroken, om zich naar Frioul en tot Triest op marsch te begeven ten einde eene Hongaarsche Ieger-afdeelingdie in aanmarsch was, tegen te houden. Dit berigt vordert echter nadere bevestiging. Wegens de overgave van Ancona door de Weener dagbla den vermeldzwijgen de Italiaansche tijdingen. Er heeft een gerucht ge'oopen over eene zamenzwering die te Rome zou zijn ontworpen en te Civita-Vecchia zou heb ben moeten in uitvoering gebragt wordenzij zou hebben bestaan om de Fransche bezetting te overrompelen de ma gazijnen af te snijden en de toevoer uit Frankrijk te beletten. Het complot is ontdekt en eenige verdachte personen zijn gevangen genomen. Laatste tijding. Toulon 25 junij. Rome kapituleert. Frankrijk Parijs 24 junij. De hoofdstad levert heden weinig nieuws op. De verdeeldheid onder de gema tigde staatslieden blijft nog aanhouden. De socialisten heb ben den moed nog niet verloren in weerwil hunner mislukte pogingen, bereiden zij zich 0111 hunne candidaten bij de ver kiezingen van 8 julij aanstaande te doen zegevieren. Door de policie is eene zeer aanzienlijke geldsom in be slag genomendie door het provisioneel bewind in Baden alhier bij een bankier geplaatst was mét het doel om daar voor wapens aan te koopen. Die som was uit de schatkist ontstolen waarvan de insurrectie zich had meester gemaakt. De baron von Schweizerminister-resident van den groot hertog te Parijs, heeft die gelden officieel aan den heer de Toe- queville terug gevraagd. De kolonel Morin is in de plaats van den heer Pouiliet tot directeur van het conservatoire der kunsten en handwer ken benoemd. Te Lyon worden nog gedurig militairen onverwacht vermoord zoo wreekt zich daar de overwonnen partij De president der republiek heeft uit verscheidene steden adressen ontvangen, om hem geluk tewenscheri met denuit slag van den opstand van den 13 junij. Bij een besluit van 23 junij zijn in onderscheidene steden de nationale gardes ontbonden. Volgens berigten uit Bern is de heer Ledru-Rollin in Zwit serland. Nu in Zwitserland dan weder te Londen volgens sommigen nog in Parijs;zou Ledru-Rollin onder die ver scheidenheid van berigten zijn wezenlijk verblijf niet willen verbergen VLISSINGEN den 25 junij. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen RubensL. Meijer, Tan Singapore met verw- hout; Flora, Mitiopoens van Bahia (laatst van Qowes) en Triton, II. Rijntje van RioJaneiro, beide met koflij Navigator T. Ulle- noss en Julia Carolina Jacobsen beido van Gothenburg; Thetis W. llopp en Frederik Gustaf Oscar, Clausenbelde van Riga alle vier met bont Ann Elisabeth Cuilberg van Triest met krenten; Annechina van der Wijck van Palermo met olie rozijnen enz. Progress Witteveen van de kust van Afrika met grondnoten en verscheidene dieren, voor de Zoölogie te Antwerpen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar ree gezeild: loven Elvira de Rastarecchia naar Londen; Dili gent ia H. Ruylnaar Bueuos-AvresDel Carmen Espinosa naar Santander; Edwin, Porter naar Limerick, Macasser de Ruyter n«ar Singapore, en Concordia Christophersen naar Gothenburg alle met ballast; Diana, Gress naar HuM niet stukgoederen Oak, Holdrudge naar Huil; Two Brothers Cook en Horracks Hor- racks beide naar Londen alle drie met tarwe; Melia Gundersen, naar Stavangermet stukgoederenDurango Parket, naar New- portErstatningenMarthenaen en ExperimentAlmgren beide op avontuur, alle drie met ballast; laBonne St. Anne Colbourdin naar Havre Dos Amigos Arriandaga naar Santander en Jonge Johanna de Vries, naar Newcastle alle drie inet stukgoederen. Van Gent: OronoChase, naar Boston, TriuwphualeM. de Menehaia naar Liverpoolbeide met ballast. VEERE 2(5 junij. Heden is hier binnen gekomen de schoener Isabella Iieronkapitein G. H. Dixon van New castle naar Middelburg gedestineerd. Geschiedenis der Midden-TCederlandscIic Blclilkunst door Prof. W. J. A. JONCKBLOET. Sints eene reeks van jaren werd in Belgie en Duitschland zoowel als in Noord-Nederland de litteratuur der middeleeuwen met zorg en liefde beoefend en de plantgekoesterd en gekweektschoot op tot een boom die weldra vruchten zou afwerpen. Teksten wer den openbaar gemaakt, die eene rijke bron waren voor nieuwere spraakkunst getuigen het Brills grammatische "werken 1 maar ook het overzicht van den voorraad die naauwelijks bekend was ge weest werd gemakkelijker gemaakt en verruimd terwijl de kritiek nieuwe gezichtspunten won ter beoordeelieg van die voortbrengselen onzer uationale oudheid. Dit alles echter geschiedde binnen eeri engen kring van geleerden zoo als de natuur der zaak dit meebracht: bijeenzameling der stofle onderzoek, kritiek, polemiek 't is het werk der voorbereiding waarin het groote beschaafde publiek luttel belang kan stellen. Da" publiek heeft echter recht op de uilkomsten van die studie een dubbel recht als het de pogingen tot onderzoek geschraagd heeft en bevorderd en daardoor toonde zin te hebben voor de geschiedenis der voorvaderlijke ontwikkeling. Die zin bestaat, en de beste waar borg daarvoor vinden we in de ondersteuning die aan de Vereeniging ter bevordering der oude Nederlandsche letterkunde ten deel viel. Die algemeene deelneming heeft den moed en den lust der arbei ders onderschraagd, hunnen ijver aangevuurd; en na jarenlange strenge studie kan men thans de letterkundige nalatenschap der va deren overzien terwijl de overtuiging is geworteld, dat de gedichten der middeleeuwen, zoo door vorm als door inhoud, belmoren op het gebied der kunst. De tijd is gekomen om die kennis, die overtuiging meer algemeen te verbreiden en aan eene erkende behoefte te voldoen door aan Vlaamsche en Hollandsche Nederlanders het tafereel voor te houden der gemeenschappelijke aesthetische ontwikkeling hunner vaderen in de uitgave van eene Geschiedenis der Midden-Nederlandsche Dichtkunst. Is de geschiedenis van letteren en beschaving eens volks onmisbaar ter waardering zijner staatkundige lotgevallen hoeveel te meer prijs zullen wij dan niet stellen op de kennis der litterarische ontwikkeling van een deel van onzen voortijd dat nog zoo schaarsch juist werd gekend of beoordeeld 1 Maar ook het gevoel van billijkheid en recht doet ons omzien naar de veder der historie daar geene zaak meer door vooroordeel en onkunde werd bekampt en belasterd dan juist die letterkunde die slechts verlangt gekend te worden om zich te zuiveren van de blaam die op haar rust. Er bestaat behoefte aan eene geschiedenis onzer vroegste letter kunde die ons op niet karige schaal leere welke des geestes-voort- brengselen waren waarin men zich sedert de 12de eeuw in het rijke en beschaafde Holland en Vlaanderen verlustigde die den roemruchten adel idealen voorspiegelden, of voedsel schonken aan de leergierig heid der nijvere burgerij. Er bestaat behoefte aan want de wer ken die over onze letterkunde handelen hoe verdienstelijk en uit stekend ook in andere opzichten, laten ons hier onbevredigd: het midden-Nederlandsch wordt daarin als inleiding in weinige bladen afgehandeld om eerst bij den bloeitijd der 17de eeuw met voor liefde stil te staan. En niets is natuurlijker dan dat; want wie had voor eenige jaren met recht kunnen beweren dat ook de 13de eeuw voor onze letterkunde een guldeu eeuw was Onze dagen zijn rijp voor eene geschiedenis onzer oudste letter kunde. Niet zoodanig eene die met blinde vooringenomenheid ten hemel verheft al wat men had gering geschat, alleen omdat het oud is of uit jacht naar paradoxen maar onze kritische onpartijdige voorstelling, die zoo ze al de begrippen, den smaak of de denk wijs van vroeger tijd bij haar oordeel in rekening brengt, toch de eeuwige wetten van het schoone de eischen der kunst in het alge meen niet over het hoofd ziet; die niet alleen aantoont dal en waar om eenig werk voor eeuwen opgang maakte maar zich ook verpligt acht rekenschap te vragen van het oordeel van het voorgeslacht, op gronden die elke'eeuw moet eerbiedigen. Blaar boven alles behoort die geschiedenis eene populaire te zijn. Zal zij eene behoefte van het beschaafde publiek vervullen dan moet haar vorm vooral geschikt zijn voor en welgevallig aan dat pu bliek. Geene onverwerkte bijeenbrenging van stof geeu schriften met omhaal van geleerdheid geen polemiek gestaffierd met eene zee van autoriteiten geen werk van voorbereidend onderzoek of letter- zifterij verlangd onze tijd. Klare vroeger bemachtigde historische stofkalme beoordeeling waarbij de vorm de stijl geheel het uiterlijke, evenzeer hoofdzaak is als de inhoud waarvan het innerlijke gehalte van zelf in het oog springtzonder het waarmerk te behoe ven van noten en citaten klatergoud dat vaak alleen dient om eigen armoede te verbergen een onderhoudend leesboek voor den beschaaf den stand ziedaar wat bij den tegenwoordigen stand van zaken mag geëischt worden. Aan die voorwaarden heeft Prof. Jonckbloet trachten te voldoen. Een werk uit zoodanige beginselen voortgesproken en in het licht gegeven door iemand, wiens vroegere arbeid op het gebied der mid den Nederlandsche letterkunde waarborgen oplevert voor zijne bevoegd heid zulk een werk behoeft, vertrouwen wij, geene aanprijzing noch in Hollandnoch in Vlaanderen. Het werk zal bestaan uit twee deelen elk van ongeveer 20 a 25 veilen druks in groot Bvo. Elk vel druks zal den Inteekenaren a 15 cents berekend worden en de betaling geschieden bij de uitgave van ieder deel. De inteekening staat open tot 1 september. Getrouwd ABm. BROMBACHER en Middelburg M. GRANDIA. den 27 Junij 1849. Deze is dienende tot bijzondere zoo wel als algemeene kennisgeving.. J-Jeden beviel voorspoedig van eene DOCHTER, H. A. JANSSEN, Echtgenoot van Aardenburg M. E. van den BROECKE. den 23 Junij 1849. fjeden beviel door Gods goedheid voorspoedig van eene DOCHTER J. J. TERMIJN geliefde Echtgenoot van Middelburg W. G. van SWERS den 26 Junij 1849. Onderwijzer. GEREGTELIJKE AANKONDIGING. Al de genen, zoo bekende als onbekende Schuldeischers welke Iets te vorderen hebben van de onder het voorregt van Boedelbeschrijving aanvaarde, Nalatenschap vanJOHAN- NES de MUNTERen vau zijne vóór hem overledene Huisvrouw PETRONELLA CHRISTINA van SOELEN, worden bij deze opgeroepen om te verschijnen op Dingsdag den 17 Julij 1849, des middags ten één ure, in het Neder- landsch Logement in de Abdij alhierten einde aan te hoo- ren de rekening en verantwoording in gemelde Nalatenschap en bijaldien geen verzet plaats heefthunne vorderingen voor zoo verre het bedrag dier Nalatenschap toereikende zijn zal, te ontvangen. Middelburg, 27 Junij 1849. HUBERTUS REKKER, Procureur. /P' De Notaris D. Uyttenhooven zal, op Maandag den - Julij 1S49, des namiddags ten 3 ure, in het Kof- fijWs fijhuis de Oude Vriendschap, op de groote Markt te VLISSINGENpresenteren te verkoopeneen hecht, sterken weldoortimmerd HUIS en ERF, staande en gele gen op de Dokkaai te Vlissingen, Wijk L. No. 109; Kadas traal bekend Sectie D. No. 22 thans bewoond door den Wel-Ed. Gestr. Heer F. IV. PVissel. Zaturdag den 30 dezer voor een Ieder te zien', op ver toon van een Toegang-kaartje ten Kantore van genoemden Notaris te verkrijgen. PUBLIEKE VERKOOPING binnen Middelburg, in de Langevijle, Wijk K. No. 209, op Woensdag den 4 Julij 1849, de voormiddags om 10 ure, ten overstaan van den Notaris A. Stuart Makkers en getuigen van zindelijke MEUBE LEN waaronder een KabinetBureau eene Glazen- en Kleerkasmitsgaders eene partij nieuwe ZEEFTEN SCHOP PEN WANNEN, BORSTELWERK, DWEILEN aan de RolPORCELEINVROUWE KLEEDEREN en hetgeen verder zal worden gepresenteerd. Daags vóór de Ver« kooping, van des namiddags 1 tot 6 ure, voor een ieder te zien. Men zal op Dingsdag den 10 Julij 1849, des namiddags ten zes ure in het Logement de Kamp- veersche Toren te VEERE ten overstaan van den Notaris PV. M. Snijder en getuigen in het openbaar en aan den meestbiedende te koop aanbieden de navolgende HUI ZEN en ER YEN binnen de Stad Veere: 1. Een HUIS en ERVE, zijnde eene HOEFSMEDERIJ en SLOTEMAKERS-WINKEL, op de Markt of Bree- straat, Wijk C. No. 17, Sectie A. No. 118; Grond lasten over 1849 5,38. 2. Een PAKHUIS op de Markt of BreestraatWijk C. No. 22, Sectie A. No. 110; Grondlasten f 2,09. 3. Een HUIS en ERVE in de WagenaarstraatWijk B. No. 10, Sectie A. No. 467; Grondlasten 2,62. 4. Een HUIS en ERVEzijnde eene HERBERG etr LOGEMENT, van ouds bekend als De Roode Leeuw, onder de Gaanderij van den Kampveerschen Toren Wijk C. No. 91 Sectie A. No. 503 waarin sedert jaren met gunstig gevolg bovengemelde bedrijven zijn en nog worden uitgeoefend. Betrekkelijk het verlaten van het Biljard en andere Goederen aan den Kooperdaartoe is de Verkooper genegen. Grondlasten over 1849/8,32. Nadere informatien zijn acht dagen te voren ten Kantore van gemelden Notaris te verkrijgen en dezelve Huizen en Erven op den dag van Verkoop te zien. Wordt terstond gevraagd een bekwame SLAGTERS- KNECHT, van de Israëlitische Godsdienst; adres hij de Uitgevers dezer Courant. Bü BROESE COMP. te Bredais uitgegeven en alom verkrijgbaar gesteld een werkgetiteld DOOR Ds. J. P. HASEBROEIt, in twee Deeien. Prijs in karton f 6,50 ingenaaid f 6. Ds. messinga zegt in de Boekzaal, December 1848, onder meer, deswegens het volgende: Dit werk verruit eeneri wensch die eens bij ons opkwam onder liet hooren der heerlijke preek van van Oosterzee over Psalm CXXI Eene wetenschappelijke aesthetische godsdienstige en stichtende beschouwing der in de heilige geschiedenis voorkomende bergen. Indien iemand onder de onzen daartoe de geschiktheid bezat was het Hasebroclc. Er wordt niet alleen zin voor Bijbelsche poëxij en aesthetiek maar ook eigen poëtische gave toe gevorderd. En dat hij die geschiktheid bezat en gebruiken wilde heeft hij hier bewezen. Niet ligt zal iemand het zonder genot uit de handen leggen. De lezer wordt hier achtereenvolgend rondgevoerd over liet Paradijs-ge bergte AraratMoria Sinaï Sion en Karmel in een stijl als wij dien van Ilascbroek kennen, met eene levendige verbeelding, een' rijkdom van Bijbelkennis, heiligen zin gemoedelijkheid; dikwerf zalving. Aan de plaatsbeschrijving van iederen berg schakelt hij tel kens vast de gebeurtenissen, waarvan zij het tooneel waren, de her inneringen die zij opwekken, en, gaarne vergezelt men hem, als hij van eiken bergtop als een nieuw rustpunt der gedachten afda lend zijne verbeelding en zijn Godsdienstig gevoel laat weideu in de geheimen der heilige opeubaringen in levens- en gemoeds-geschie- denis der Bijbelsche vromen, in leer en geest des 0. en N. Y. Bij de plaatsbeschrijvingen heeft Hasebroek een vlijtig ge bruik gemaakt van de beste nieuwere reizigers en landbeschrijvers van Palestina Leon Laborde Poujoulat Lamartine Chateau briand Robinson Keith van welke hij inenigen schoonen brok mede deelt zoowel als van Klopstock Rilderdijkda Costa Beets en andereu." VERHANDELING over den OVERIJSSELSCHEN in verband beschouwd met de hulpmiddelen tot deszelfs verbeteringen en behoud, door J. JENNES Rijks-Vee-Arts der iste klasse te Zwolle. Uitgesproken in de Vergadering der Overijsselsche Vereeni ging tot ontwikkeling van Provinciale welvaart, van den 2 Maart 1849, en uitgegeven door dezelfde Vereeniging. Prijs 75 cents. TEB DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDEltS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 2