0 U II A IV T. «5 M°. 77. Donderdag 1849. 28 Junij. ïjcoUircn en ^bminiöitraticu. Simiculanb^dtc tEijbingeu. f3uitcnlattb0rftc tTijbtngcn. ADrERTENTlE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLISSIN- GEN brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat de Raad in aanmerking nemende datterwijl onder scheidene Plaatsen in ons Vaderland door eene vreeselijke ziekte geteisterd Worden de gezondheids-toestand van de Inwoners dezer stad gelukkig tot dusverre niets te wenschen overlaat, maar dat uit dien hoofde ook alles zoo veel mogelijk behoort vermeden te worden wat daarop van eenen ongunstigen in vloed zon kunnen zijn heeft goedgevonden te bepalen dat de gewone KERMIS of JAARMARKT in den loop van de maand Julij aanstaande geen voortgang zal hebben Door bovenstaande Advertentie moet die van den 5 Junij II., waarbij van het houden der KERMIS wordt kennis gege ven als vervallen worden beschouwd. Vlissingen den 16 Junij 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. CALLENFELS. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, S. van der SWALME Secretaris. RE EA CCITTA TIE. De COMMISSIE ter Revaccinatie verwittigt den Inwoners van Middelburg dat zij hare laatste zitting houden zal in het Burger Weeshuis, op Zondag den 1 Julij aanstaande, des namiddags tusschen vijf en zes ure waarom zij nog eene algemeene oproeping doet der Inwoners van de Binnen- en Buitenwijken der Stad die mogten verlangen de Revaccinatie te ondergaan. MIDDELBURG, den 27 Junij. Bij besluit van den 22 junij jl.heeft Z. M. goedgevon den1. te bepalen, dat de tot hiertoe bij het departement van binuenlandsche zaken bestaande afzonderlijke afdeeling nationale nijverheid, wordt opgeheven, en dat de werkzaam heden dezer afdeeling zullen behooren te worden vereenigd tnet eene andere der bij dat departement ingestelde afdeelin- gen 2. als een gevolg dezer opheffing en vereeniging, met ingang van den 1 october aanstaande onder dankbetuiging voor hunne bewezen diensten tijdelijk uit hunne betrekkin gen bij het departement van binuenlandsche zaken eervol te ontslaan de heeren mr. .7. Bakker Korf, referendarisJ. P' Scholten van Aschat, commies; ,7. F. Schlosser en A. Goi- jaars, adjunct-commiesen en T. Peereboomiste klerk, en zulks onder toekenning van wachtgeld. Bij koninklijke besluiten is vergunning verleend aan den majoor der genie jhr. .7. G. W. Merkes van Gendtadjudant van Z. M.tot het aannemen en dragen der versierselen van de ridder-orde van het Zwaard, hem door Z. M. den koning van Zweden geschonken en aan den heer mr. L. A. van Lighteveltminister van buitenlandsche zaken, gelijke ver gunning van de versierselen der orde van het legioen van eerhem door den president der Fransche republiek ge schonken. De heer mr. D. van Eek is, door Z. M., bij besluit van 21 junij II. op verzoek eervol ontslagen als secretaris der gemeente Biggekerke. De Toekomst meldtdat er op last der regering door een der hoofd-ambtenaren bij de rekenkamer aan den minis terraad een wets-ontwerp ter beoordeeling is gezonden rege lende de comptabiliteit. Bij dit wets-ontwerp zouden alle overschrijvingen verbodeu zijn, doch er wordt bij elk minis terie eene groote som voor onvoorziene uitgaven voorge steld. Zoo deze in den nood niet mogt voorzienkunnen de ministers, alsde Staten.Generaal niet vergaderd zijn, de hoofdstukken der begrooting verhoogen om die nader door eene wet kracht te doen erlangen. De ministers zijn voor het gebruik en misbruik dier gelden persoonlijk verantwoor delijk gesteld. Volgens brief gezonden van Hitland, den 18 dezer, tfoor den kapitein van het hospitaalschip der Hollandsche haringvlootbevond zich een klein gedeelte dier vloot op de Baaiook arriveerde dien dag de stoomboot Cerberus. De gezondheid der visschers was bevredigend. Van de cholera vernam men niets. De visscherij was niet gunstig wordende dit toegeschreven aan de koude, die om de Noord beerscht. Zoo ver men wistwas door de weinige gevischt hebbende schepen nog slechts ton gevangen zoodat de vrees voor zouten haring ongegrond is. Zr. Ms. brik de sperwer, kapit.-luitenant Bruining is den 25 dezer een kruistogt gaan doen in de Noordzee «en Zr. Ms. korvet sumatra kapit.-luitenant V Hooftzal met het eerste springtij van Hellevoetsluis naar Vlissingen verzeilen. In de algemeene jaarlijksche vergadering der maatschap pij van Nederlandsche letterkundete Leyden den 21 dezer "gehoudenzijn onder anderen tot leden benoemd de heeren H. Q. dansen, predikant te O. L. Vrouwepolder, en A. Niermeijer, predikant te 's Heer-Arendskerke. De koninklijke bibliotheek te 's Gravenhage heeft de zer dagen eene, voor de beoefenaren onzer geschiedenis, .zeer belangrijke aanwinst gedaan in den aankoop namelijk van twee Fransche handschriften waarvan het eene bevat een' analytischencronologisch gerangschikten catalogus van 2,509 oorkonden en stukken betrekkelijk de geschiedenis zoo staatkundige als administrative der Nederlanden welke in de koninklijke bibliotheek te Parijs in handschrift aanwezig zijn. Deze stukken hebben betrekking tot de 16de en 17de eeuwen. Het tweede handschrift bevat een' soortgelijken catalogus van 670 stukken welkein handschriftin de overige bibliotheken van Parijs bewaard worden. Zij om vatten de 7de, 9de, nde tot de 18de eeuw. Achter ieder nommer is de juiste plaats opgegeven waar die stukken in de verschillende bibliotheken te vinden zijn. Z. Exc. de vice-admiraal Lucas is gisteren, met de stoomboot de Stad Vlissingenin die vesting teruggekomen. Te Leyden is den 23 junij tot doctor in de beide regten gepromoveerd de heer T. A. Lambrechtsen van Mid delburg, na verdediging van een specimen jur. inaugurale de Societate mutua. Bij gunstig weder zullen de muziekanten der dienstdoende schutterij morgen (donderdag) avond van 7 tot 8 b ure muziek maken in het Schuttershof van St. Sebastiaan. Oost-Indische Koloniën. Batavia 25 april. Hier ter stede is veel sensatie verwekt door anonyme brieven die in het paleishet residentshuis en op andere plaatsen gevonden zijn en waarin de gouver neur-generaal over verscheidene punten gegispt wordtter wijl zij eindigen met eene bedreiging, dat men hem bij de eerste gelegenheid zal doodschieten. Men hield die brieven voor hst werk van een of anderen persoon die in eene aanvraag om een ambt of gunst is teleurgesteld. Baldadigheden gepleegd in straat Sunda en op de eilan den aan de zuid-westkust van Java hadden bij de bevol king en het bestuur van de residentie Bantam vrees doen ontstaan voor het aanwezig zijn van zeerooversen het gou vernement doen besluiten derwaarts te bestemmen Zr. Ms. stoomschip onrust. Na AnjerTjieringien het Prinsen eiland het Klapper-eiland en het Trouwers-eiland te heb ben aangedaan en onderzocht, is de onrust teruggekeerd ter reede van Bataviazonder iets omtrent het aanwezen van zeeroovers te hebben kunnen vernemen of eenig ver dacht vaartuig te hebben ontmoet. Particuliere brieven uit Batavia melden dat de aanstaande koffij-oogst door den hevigen West-Mousson sterk is bena deeld. In de Preanger-regentschappen is de bloesem van de meeste boomen afgeslagen en men gelooft dat op de gouver- nementsgrondendrie vierde van den oogst zal verloren zijn. In het Solosche is het eenigzins beter en in het Malangsche is de schade onbeduidend. Suiker heeft reeds in het bibiet (zaad) aanmerkelijk geledenzoodat van den aanstaanden voorraad weinig goeds te verwachten is. De Oosthoek is echter grootendeels tegen nadeel bewaard gebleven. Thee gaat hoe langer hoe meer achteruit en zal waarschijnlijk geheel worden ingetrokken zoodra het gouvernement tot vernietiging der contracten bij magte is. Nog meldt een particulier schrijven van daardat de slechte suiker-oogst van het verledene jaar en de schaarste van geld veroorzaakt door het terugtrekken der alhier ge plaatste Europesche kapitalen aan verscheidene suikerfabrie kanten groote moeijelijkheden berokkenen in het bekomen der noodige fondsen tot bewerking van hun product, door dien een aantal contracten van consignatie-inkoop, die ge- expireerd waren niet worden hernieuwd. Volgens een brief uit Batavia van 25 april moet het getal gesneuvelden en gewonden bij de expeditie naar Balie ongeveer 300 bedragen. Toen de kommandant van het 13de bataillon gekwetst werd en zijne troepen niet kon aanvoe ren trok de generaal Michiels zijn degenen voerde dat bataillon aan; onder den uitroep „Voorwaarts kameraden, volgt mij De generaal was overal in het heetst van het gevechtdoch bleef ongedeerd schoon een geweerkogel een gedeelte van eene zijner epauletten wegnam. Bij gelegenheid dezer expeditie heeft men geen vrouw of kind der inboorlingen gezien welke dus vermoedelijk naar het binnenland gezonden waren. In den nacht van den 13 op den 14 januarij heeft de 2de luitenant Ilausler civiel gezaghebber der districten Be- kompay en Doesson in de bovenlanden der residentie Bor- neo's Zuid- en Oostkust, naar het schijnt ten gevolge eener niet goed overlegde handeling, het leven verloren. In den avond van den 13 was in de nabijheid van de benting een klein inlandsch feesthetwelk de gezaghebber bijgewoond doch reeds verlaten had toen aldaar zekere hadji Mohamad Arip ketib van Marabahan met zijnen zoon en schoon zoon aankwam, met het doel, om eenen inwoner van de Doesson te noodzaken, hen voor schuld te volgen, onder voorgeven dat hij zich door de vlugt aan derzelver beta ling trachttete onttrekken. Dit was oorzaak van eenige op schudding bij welke wapenen ontbloot en met dezelven ge dreigd werd. De gezaghebber dit vernomen hebbende be gaf zich naar de plaats van het voorgevallene doch trof den genoemden hadji daar niet meer aan waarop hij zich naar zijne woning begaf ten einde hem over zijn gedrag te on derhouden. Aldaar aangekomen werd hij onmiddelijk door den hadji onder het roepen van amok'\aangevallen waarbij zich ter stond een aantal andere gewapenden voegden. Hierdoor ontstond in 'de duisternis een gevechtin het welk de gezaghebber, naar men veronderstellen moet, het leven heeft verloren zijnde het lijk later niet teruggevonden en daarvan geen spoor meer te vinden geweest. De vier in- landsche policie-bedienden die den gezaghebber vergezelden, hebben zich, na eenige wonden te hebben bekomen, met de vlugt gered, met achterlating van den gezaghebber, die in het begin van het gevecht reeds was nedergestort. Toen den volgenden ochtend de plaats van het voorgeval- lene onderzocht werd was de woning ledig en van den verslagene niets meer te ontdekken; slechts eenige sporen van bloed werden opgemerkt in de rigting naar den oever der nabijgelegene rivier. Deze misdaad wordt toegeschreven aan wrok jegens den gezaghebber, die den genoemden hadji reeds meermalen in zijne pogingen om zich ten koste der Daijaksche bevolking te verrijken, had tegengegaan. Hij heefc zich, zoo als weldra vernomen werd verwijderd naar de op gouverne- ments-grondgebied gelegene Campong Aijoe eene plaats al waar zich vele wederspannige Bekompaijen verzameld hebben, en welke het toevlugtsoord was geworden van allen die zich schuldig gevoelden en zich tegen de bedoelingen van het gou vernement wenschten te verzetten. Weinige dagen na oe ontvangst van dit berigt is de gouverneur van Borneo en on- derhoorigheden met Zr. Ms. stoomschip onrust naar Borneo's Zuid- en Oostkust gestevend, ten einde, na te Banjermas- sing een detachement militairen te hebben opgenomennaar Aijoe, zijnde gelegen op 46 mijlen van de monding der ri vier te stoomen de schuldigen zoo mogelijk op te vat ten en de wederspannige kampong te tuchtigen. Engeland. Londen 23 junij. De graaf en gravin van Neuilly vergezeld door de hertogen van Nemours en Aumale en hunne gemalinnen bragten eergisteren een bezoek aan de koningin, op het paleis van Buckingham. De voor malige koning en koningin der Franschen hebben kapitein Paulgezagvoerder op de stoomboot Expressdie hen in februarij 1848 te midden van zeer stormachtig weder, van Havre naar Engeland overvoerde, eene smaakvolle en kost bare zilveren vaas en dekselmet een toepasselijk opschrift, ter gedachtenis aan die treurige en gevaarvolle dagen doen toekomen. Men verzekert dat de heer Ledru-Rollin over Ostende in deze hoofdstad is aangekomen, na met veel moeite de nasporingen der Fransche policie te zijn ontkomen. Van het vasteland van Indiëzijn tijdingen tot 12 mei ontvangen. Overal heerschte rust, behalve in Nizam waar een pretendent naar den troon onlusten te weeg had gebragt. De brigadier Onslow heeft de oproerlingen op de vlugt ge jaagd, maar zelf het leven verloren. Door den keizer van China is geweigerd de stad Canton voor Engelsehe on derdanen open te stellen waartoe hij zich btf verdrag ver bonden had. Als reden is'opgegeven dat de keizer niet kan bewilligen in iets waartegen de geheele bevolking zich verzet. Men verneemtdat de Engelsehe gouverneur instruc- tien van lord Palmerston heeft, om voorloopig niets anders te doen dan zijn lordschap kennis re geven van de schending van het traktaat. De gouverneur heeft bepaald, dat geene Britsche onder danen voor het tegenwoordige moeten pogen de stad binnen te dringen de meeste oorlogschepen die er lagen zijn naar andere maritieme stations verzeild. De Chinezen hebben van hunne zijde aanstalten tot verdediging gemaakt. Br. Bowring heeft den 13 april te Canton zijne functien als Britsch consul-generaal aanvaard. Dnltschland. IVeenen 21 junij. Het Russische leger, hetwelk op 80,000 man wordt begroot, onder bevel van den veldmaarschalk vorst Paskewitzen hetwelk verdeeld is in vier hoofd-afdeelingenaangevoerd door de generaals Bu- sching Bielogujef Grabbe en Rudigeris den 17 en 18 de Hongaarsche grenzen overgetrokken. Den 18 heeft de genoemde veldmaarschalk zijn hoofdkwartier in Bartfeld ge vestigd. De reserven onder de generaals Sacken en Sasz blijven vooreerst in Galliciedoch aan de grenzen. Uit het zuiden wordt gemeld dat de Hongaren uit Pe- terwaradin Neusasz tot een puinhoop hebben geschoten dat die plaats daarop door de keizerlijken is verlaten doch dat de ban van Croatie niettemin met achterlating van de noodige strijdkrachtenom de genoemde vesting van nabij gade te slaan met het gros van zijn leger noordwaarts is opgerukt, om de Hongaren bewesten de Theisz op te zoe ken en slag te leveren. Frankfort 24 junij. De Pruissen die Mannheim hadden bezet, zijn dadelijk verder opgerukt, en indien zich nog op standelingen tusschen de beide Pruissische korpsen mogten bevinden zoude het dezen naar het scheen moeijelijk val len om te ontkomen. Men rekende de geregelde krjjgs- magtdie tegenover de opstandelingen in Baden stond, op niet minder dan 50 k <5o,ooo man, en alzoo als genoeg zaam 0111 den opstand in het zuiden des lands krachtdadig te bedwingen. Nagenoeg al de leden der Duitsche nationale vergade ring hebben Stuttgardt verlaten en de meerderheid van hen wilde den 25 dezer de zittingen te Karlsruhe voortzetten waartoe hun nu na de beslissende zegepraal der Pruissen, de gelegenheid ook wel zal benomen zijn. Het regentschap was reeds vooruit gereisd. De rust te Stuttgardt is ongestoord gebleven. Keulen 24 junij. De prins van Pruissen heeft eergisteren de Badensche insurgenten bij Waghausel verslagen het korps van den generaal von der Gröben is bij Ladenburg en Mannheim over de Neckar getrokken Mannheim is door de reserve divisie en reserve-kavalerie bezet, en Heidelberg door de generaals von Schack en von Cölln. Verscheiden Badensche militairen als mede de vroegere afgevaardigde von Trutzchler, zijn gearresteerd. Mannheim is zonder slag of stoot ingenomen. Nadat Mieroslawsky met het grootste deel zijns legers, het Pruis-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1