MIDDELBIIBGSCHE C 0 1 A T. n N°. 76. Dingsdag 1849. 26 Jimij. öcsturen en dbmitustratieu. ^iuucttlAubdchc ïEijMtigeu. SuiicttlAtibdche Cijbittgcti. BEREIS DMAKING. De ARRONDISSEMENTS-REGTBANK te Middelburg Provincie Zeeland, maakt bij deze bekend, dat de Kamer, welke, overeenkomstig Art. 17 en 18 der Wee op de Reg- terlijke Organisatie, en Art. 11 tot en met Art. 15 van liet Reglement No. 1 vastgesteld bij Koninklijk Besluit'van den 14 September 1838 Staatsblad no. 36), gedurende de va- cantieaanvangende den eersten Julij en eindigende den laat - sten Augustus aanstaande belast zal zijn met de afdoening van Burgerlijke en Handelszaken en van Strafzaken, liare gewone teregtzittingen zal houden tweemalen ter week te weten Donderdag den 5 Julij Vrijdag den 6 Julij Donderdag den 12 Vrijdag den 13 Donderdag den 19 Vrijdag den 20 Donderdag den 26 Vrijdag den 27 Voorts Donderdag den 2 Augustus Vrijdag den 3 Augustus Donderdag den 9 Vrijdag den 10 Donderdag den 16 Vrijdag den 17 Donderdag den 23 Vrijdag den 24 Donderdag den 30 Vrijdag den 31 telkens aan te vangen des voormiddags ten tien uremet bepaling, dat op Vrijdag behandeld zullen worden de Bur gerlijke en Handelszaken en op Donderdag de Strafzaken. Zullende de eerste gewone Regtsdag voor Burgerlijke en Handelszaken, na de vacantiezijn op Woensdag den 5 September dezes jaars. Middelburg, den 30 Mei 1849. In kennisse van mij Griffier LANTSHEER. AANBESTEDING Op Maandag den 23 Julij 1849, des morgens ten 11 ure, zal het Bestuur der Gemeente OVEZAND in het Gemeente huis aldaar overgaan tot de Openbare Aanbestedingbij inschrijving en opbod van liet bouwen van een NIEUW SCHOOLLOKAAL, met de levering der daartoe benoodigde Materialen waarvan het Bestek en de Voorwaarden dagelijks in het Ge meentehuis en ten Huize van den Secretaris C. de Fouwte Goes, ter inzage zullen liggen. Zullende de aan wijzing van het werk op Maandag den 16 Julij des voormiddags ten 10 ure plaats hebben. ZEEBADEN. De COMMISSIE der BAD-INRIGTING te DOMBURG maakt bij deze bekend dat de opening der Zeebaden zal plaats hebben op Woensdag den 27 Junij aanstaande; terwijl tot het nemen van Binnenbaden in het Bad-Paviljoen reeds dagelijks gelegenheid is. WELDADIGHEID. Middelburg, den 25 Junij 1849. De VEREENIGING tot het bezoeken der Armen maakt dankbare melding van eene op den 22 dezer ontvangene gift groot 50, bestaande in de Russische Coupon No. 30357, verschenen 1 Januarij 1849. De Directie der Vereeniging voornoemd J. C. SCIIORER van de SOUBURGEN Voorzitter. N. VERHULST Wz.Penningmeester. DIAKENEN van Vrouwepolder maken met gevoelens van dankbaarheid melding van eene gift van f 25 in goud, op Zondag 24 dezer in de kerk-collecte ontvangen voor de Armen hunner Gemeente. Namens Diakenen voornoemd H. Q. JANSSEN, Predikant. r-u-qj MIDDELBURG, den 25 Junij. Volgens alhier ontvangene yoorloopige berigten uit Java van 25 april 11. is de expeditie tegen Bali met gelukkig gevolg en vereerend voor de Nederlandschc wapenen aange vangen de tegenstandwas belangrijk; de sterkte Djaga- Kaga was den 16 april stormenderhand ingenomen, en men maakte zich gereed om Klongkong en Karang-Assam aan te vallen. Wij zien met verlangen meer omstandige berigten te geinoet. Gisteren avond had voor de Nederduitsche Hervorm de gemeente alhier eene aandoenlijke plegtigheid plaats. De wel-eerw. heer J. F. Kuypersedert 1841 geliefd herder en leeraar bij die gemeente, en onlangs naar Leyden beroepen, nam op eene treffende wijze afscheid, bij eene leerrede en hartelijke toespraken waarbij zijn eerw. tot grondslag nam de woorden van den. apostel paulus ik dank hem die mij bekrachtigd heeft (1 Timoth. I. v. 12). Hat kerkgebouw was naauwelijks ruim genoeg om de talrijke schaar van toe hoorders te bevatten die met zigtbare aandoening de laatste woorden en heilwensehen van den geachten prediker ontving. Moge zijn eerw. in zijnen toekomenden werkkringbij eene andere gemeentediezelfde persoonlijke achting en prijs stelling op zijn dienstwerk genieten! Onze beste wenschen vergezellen hem en de zijnen naar de akademiestad. Gisteren was het 50 jaren geleden dat onze 74jarige zeer geachte stadgenoot, de heer D. Borking Gz.werd aange steld als hoofdonderwijzer in eene Fransche bijzondere school alhier. Met hoogen lof verkreeg hij den 24 april 1808 den isten of hoogster, onderwijzersrang, wordende tenzelfden jare aangesteld als instituteur voor de stedelijke Fransche kost school voor jonge heeren binnen deze stad volgens verslag van het schoolopzigtvoorkomende in de Bijdragen voor het schoolwezen van julij 1808, bladzijde 57: onder af- stand van eene zeer bloeijende bijzondere school in wel- ke hij zich zoo gekweten heeft, dat hij niet alleen het n vertrouwen van de gaasche burgerij in den hoogsten trap genoot, en de goedkeuring en toejuiching van alle be- voegde beoordeelaars wegdroeg, maar ook, dat men hem het regt moet doen wedervaren, dat hij met de eersteon- derwijze.rs in het geheele Vaderland om den rang mag wed- ijveren." Waarop votgt 1 Grondige kennis in alle vak» ken van het lager-onderwijs met ongemaakte zedigheid en eene bijzondere geschiktheid om de jeugd te leiden vereenigen zich zoo zeer in hem, als men zelden aantreft; terwijl zijne zorg en ijver 0111 zijne leerlingen zoo veel in hem is, te volmaken, hem van den vroegen morgen tot den laten avond doen werkzaam zijn." Genoemde hoogstgewigtige en werkvolle bediening heeft hij met den mees ten ijver vervuld gedurende 34 jaren, namelijk van 1808 tot 1842, wanneer hij wegens zijne klimmende jaren op zijn verzoek, en met toekenning van een ja-ar 1 ijksch pensioen op de meest eervolle wijze is ontslagen waarna hij 0111 niet ge heel werkeloos te zijn, maar met inachtneming der wette lijke voorschriften, aan dezen en genen onderwijs te kunnen geven, is aangesteld als huisonderwijzer in de Nederduitsche en Fransche taal. Voorts was de heer Borking sedert 1813 mede-bestuurder en om de drie jaren voorzitter van het nog bloeijende depar tement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen als ook sedert 1820 mede-bestuurder en bij afwisseling voorzitter van de school-commissie uit genoemd departementbenoemd over de kinderen welke voor rekening van hetzelve depar tement om niet ouderwezen worden, benevens sedert 1806, *n alzoo sedert 43 jaren, lid (sedert 1838 voorzitter) der plaatselijke school-commissie alsmede eene reeks van jaren kiezer ter vervulling van vacaturen in den sredehjken rsad. I11 alle genoemde en nog andere betrekkingen heefc de heer Borking aan de maatschappij zeer vele zeer gewigtige, en zeer langdurige diensten bewezen gelijk dan ook alge meen erkend wordt, niet alleen door zijne talrijke leerlin gen, welke hier en elders, in alle standen, betrekkingen bekleeden, en door een aantal, door hem opgeleide, secon danten, van welke één zijn opvolger als hoofdonderwijzer in het instituut voor middelbaar onderwijs geworden ismaar ook door de geheele burgerij en deelt hij in de algemeene hoogachting onbepaald in de ruimste mate door zijne dienst vaardigheid om we! te doen en raad te geven door onder steuning van nuttige inrigtingen en deor zijne groote nede righeid niet minder ook door opregte godsvrucht welke gedurende den loop zijns levens menigmaal door de treffend ste verliezen ten zwaarste is beproefd geworden. Algemeen genoegen zal het dan ook geven dat hij op gisteren van Z. Exc. den heer staatsraad gouverneur der pro vincie heeft ontvangen de vereerende kennisgeving dat Z. M. de Koning, ter zake van het op dien dag invallende vijftig jarig tijdperk zijuer optreding ais hoofdonderwijzer hem van Rijkswege heeft begiftigd met eene zilveren medaille, voorzien van een toepasselijk opschrift. Moge deze Koninklijke onderscheiding, den waardigen grijsaard te beurt gevallen, even zeer als eigene bewustheid en de algemeene erkentenis van zijne, aan de maatschappij zoo vele jaren bewezenc diensten den avond van zijn le ven verhelderen en bij nog menig jaar ook nog menig levens genot aan 'hem worden toegevoegd 1 Door bijzondere omstandigheden worden heden eerst ver meld de plegtighedenwelke in Tholen op zondag den 10 dezer hebben plaats gehad Door de bereidwilligheid van eenige dames, is aan de muzijk-vereeniging Concordia een prachtig vaandel geschon ken, hetwelk op de gewone plaats der oefeningen aan ge melde vereeniging is uitgereikt; daarna zijn de leden van Concordiamet hun ontrold vaandelnaar den tuin van het edel-handboog schutters-gezelschap Non Semper gegaanal waar dergelijke plegtigheid plaats had. Een d.er verdienste lijkste leden, de wel-edele heer B. Boom, schonk aan zijne gilde-broeders ook een zeer net bewerkt vaandel, hetwelk door den president en koning met gepaste aanspraak ontvangen werd en aan den vaandeldrager ter hand gesteld beide vereenigingen bragten voorts den avond, opgeluisterd door de heerlijke muzijk en de verlichting van den tuin, genoege- lijk door, zoo dat steeds aangename herinneringen aan dien dag allen zullen bijblijven." Bij koninklijk besluit van den 14 junij 11. !s benoétrid tot ontvanger der in- en uigaande regten en accijnsen te 's Gravenhagede heer A. J. Verniers van deiLo'eff thans arroridissements-directeur der directe belastingen"in- en uitgaande regten en accijnsen te Zwolle. Z. M. de Koning heefc aan den heer schout-bij-nacht Arriensden generaal-majoor Omphal, den luitenant-kolonel jhr. H. de llaze Bommeen den luitenant-ter-zee ede klasse IV. C. A. B. F. Arriens, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen van de versierselen der ordes hun respec tievelijk geschonken door HH. MM. den keizer van Rus land, de koningen van PruissenHanover, Denemarken, Zweden en den president der Fransche republiek. De Beer H. Vrieseudorp is erkend als vice-consui van Zweden en Noorwegen te Dordrecht. Ingevolge het algemeen reglemenc voor het bestuur der Nederlandschc Hervormde kerk heefc Z. M. bij besluit van den 10 junij jl. voorde vergadering der algemeene Hervorm- 1 de sijnode, welke op woensdag den 4 julij aanstaande zal worden geopend benoemd tot president den beer P. A. C. Hugenholtz president van bet provinciaal kerk i bestuur van Friesland en predikant te Dokkura tot vice-presi- dent den heer J. S. Worsecretaris van het provinciaal kerkbestuur van Overijssel en predikant te Zwolle, tot se cundus van den vice-president den heer II. van Heijningen president van het provinciaal kerkbestuur van Drenthe en predikant te Meppel. In de kiesvergaderingden 21 dezer te Sluis gehouden, is tot lid der provinciale Staten van Zeeland, voorden lan- delijken stand verkozen de heer A. de Smidt Hz.notaris en secretaris der gemeente Schoondijke en zulks in plaats van het onlangs verkozen lid, den heer Adriaan van den Broecke. die voor deze betrekking heeft bedankt. Naar wij vernemen zullen voortaan de vergaderingen der provinciale Staten door het publiek kunnen worden bijgewoond. Tot arrondissements-directeur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen is bij besluit van Z. M. van 14 junij 11. benoemd te Middelburg de heer H. Kuyper Gz. Bij koninklijk besluit is tot 2deu luitenant bij het ba- taillon no. 4, 5de komp. rustende schutterij in Zeeland, benoemd de heer H. W. F. van t Groenewoudthans ad judant-onderofficier. In de door de Nederlandsche Handel-maatschappij den 21 dezer te Amsterdam gehouden veiling van binarottingen is alles verkocht als volgt: 61742 bossen, liggende te Am sterdam van 5 tot ƒ7,60, dooreen f6,8p, en 43054 bos sen liggende tc Rotter4am van f 5,20 tor ƒ7,30, door een 5,90. Naar men verneemt beeft Z. M. het laatstelijk door hem als Prins van Oranje bewoond paleis op het plein te 's Gravenhagevoor de zittingen van den Hoogen Raad der Nederlanden afgestaan. Men meent dat II. K. H. Prinses Marianne der Ne derlanden met de stoomboot Willem I, kapitein Stavertdie daartoe door de Prinses is afgehuurd den 2 julij eerstk. de voorgenomen reis naar het Heilige land zal aanvaarden. De reis zal vijf maanden duren. De kinderen van H. K. H. zullen voor dien rijd naar Berlijn terugkeeren. Te Utrecht is, na verdediging van theses, tot doctor in de beide regten bevorderd de heer N. C. Lambrechtscn van Middelburg. Men schrijft uit Groningen De hoogleeraar rnr. Bartold Hendrik Lulofs een der sieraden van onze hoogeschoolis den 20 dezer bezweken,,- na een langdurig lijden, in den ouderdom van 62 jaren. Ilij was te Zutphen geboren uit een deftig geslacht ontving daar zijne eerste wetenschappelijke opleidingen vestigde zich daar als advokaat, na in 1808 te Groningen tot doctor in de beide regten te zijn bevorderd. In 1811 werd hij be noemd tot substituut-officier van justitie ter zelfde stede en in 1S15 tot hoogleeraar aan de akademie te Groningen voor het vak der Nederlandsche letterkunde en welsprekendheid. Met buitengevvouen ijver was hij in dit vak werkzaam, gelijk blijkt onder anderen uit de groote menigte van zijne uitge- geveue werken. Terwijl hij zelf uitmuntte in de kunst der declamatie heefc hij door zijn onderrigt en voorbeeld vooral tot verbetering der uiterlijke welsprekendheid in het bijzon der bij de kansel-redenaars veel bijgedragen. Voor de wetenschappen, in het bijzonderde vaderlandsche letterkunde, is zijn sterven eeu gevoelig verlies." Uit een bij de redactie van de Groninger courant in gekomen officieel berigt van den boogleeraar A.. A. Sebastian president der stedelijke geneeskundige commissie te Gronin gen, blijkt, dat van den 5 mei tot den 18 junij jl. 9 of 10 personen door de cholera te Groningen zijn aangetast, maar dat er 11a den 18 junij geene aangifte van nieuwe gevallen is gedaan, en dat op het oogenblik (22 junij) de stad Gro ningen wederom kan gezegd worden zonder cholera-lijders te zijn tot meerder geruststelling kan hier nog bijgevoegd worden dat het geheele getal der overledene personen van den 15 tot den 21 junij slechts 7 ouden en 3 jongen be draagt terwijl in dien tijd geboren zijn 24 kinderen. Engeland. Londen 21 junij. De schorsing derpar- lemencs-zitcing zal waarschijnlijk niet voor augustus kunnen plaats hebben. De toestand der arbeiders in Manchester en in de om liggende fabriek-streken is in de laatste maanden merkelijk verbeterd. Bijna allen, ook de vrouwen en kinderen, kun nen nu werk vinden; en in plaats van de diepe armoede waarin zij verleden jaar verkeerden, heerscht thans over het algemeen eene verblijdende welvaart onder hen. Over de straat Metiaitusschen de kust van Wales en het eiland Anglesey, is eene ijzeren brug, in den vorm van eene buis, vervaardigd. Deze buis bestaat -uit op elkander geklonken ijzeren platen en rust op groote gemetselde hoofden 100 voeten boven de oppervlakte der zee: Gisteren avond zjin de werkzaamheden van het opwinden en plaatsen van dat ontzettende gevaarte gelukkig afgeloopen.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1