c o ii n a T. N°. 75. Zaturdag 1849. 23 Junij. ISeöüi^cti cw 5!&mittt*ttraticM. iSitincitlanberfis STijbitiejcu. fiuitculatibscitc Sijfchigcu. MINISTERIE van BINNENLANDSCHE ZAKEN. PROVINCIE ZEELAND. AAN B E STER ING. Op Donderdag den 12 Julij 1849, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere approbatie door den Staatsraad Gouverneur der Provincie Zeeland of, bij deszelfs absentie door een der Leden van de Gedeputeerde Statenen in bij zijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Pro vincie Zeeland aan 1 t Lokaal van het Gouvernement te Middelburg worden aanbesteed 1. Het maken van 250 El lengte STAKET in diie reijen, en daaronder 1625 vierkante E! STEENGLOOIJING op den Zeedijk van de Noordzijde des Eilatids Schou wen. 2. Het opmaken van een BUITENBERMaan de Noord zijde van den Polder Bruinisse met het defenderen van een RIJSBESLAG over 440 El lengte, benevens eene bezetting van 1500 Lasten Vilvoordschen Steen. Deze Aanbesteding zal gerchiedeu bij inschrijvingen opbod. De bestekken der bovengemelde Aanbesteding zullen bo ven en behalve aan het Lokaal van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken en aan dat van het Gouvernement dei Provincie Zeeland, te Middelburg, ter lezing liggen op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van Waterstaats-werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende vier dagen vóór de Besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaan, en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. Ca landte Mid delburg en bij den Ingenieur IV. Badon Ghijbente Zie- rikzee. De Minister van Binnenlandsche Zaken J. M. de KEMPENAER. CERTIFICATEN FAN OORSPRONG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, van 7 Junij 1849 Provinciaal Blad no. 66 j Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat bij koninklijke dispositie van den 1 dezer, no. 167, een-ge nieuwe beschikkingen zijn genome;; ueuckkciirk de Certi- T>t J.,Uo Jrohon Oorcproilg -nrcgcuo OvJLdClCn ten uitvoer naar Nederlands Indien bestemd onder mede- deeling dat aan hen die zulks zouden verlangen de ver- eischte inlichtingen omtrent bovengenoemde beschikkingen ter Stedelijke Secretarie zullen worden gegeven. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 22 Junij 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. STANBREELR WILLEM II. De SUB-COMMISSIE tot het oprigten van een Standbeeld ter nagedachtenis van Z. M. WILLEM IIbinnen 's Gra- venhageverzoekt Heeren Burgemeesters in deze Provincie, die voornemens mogten zijn hunne Inschrijvings-lijsten alhier in te zenden, deze aan den ondergeteekende te doen toeko men vóór of uiterlijk op den 8 Julij aanstaande. Tevens verwittigt zij de Inschrijvers binnen deze Stad, in de volgende week over te zullen gaan tot het doen op halen der ingeschrevene Gelden. Middelburg, 22 Junij 1849. Namens de Subcommissie, W. C. BORSIUS, Secretaris. MIDDELBURG, den 22 Junij. Het heeft Z. M. den Koning behaagd bij onderscheidene besluiten aan den heer G. L. Baud, op zijn verzoek, een eervol ontslag te verleenen als minister van koloniën, en in deszelfs plaats tot minister van koloniën te benoemen, den heer E. B.van den Bosch, schout-bij-nacht en hoogstdeszelfs bui tengewonen adjudantvoorts te benoemen tot president van het hoog-geregtshof van Nederlandse!) Indiealsmede tot de daaraan verbonden betrekking van president van het hoog- militair geregtshof aldaar den heer mr. C. Hultman thans procureur-generaal bij eerstgemeld hof; zoo mede den heer P. Hofman Peerlkampgewoon hoogleeraar in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Leyden op zijn verzoek eervol emeritus te verklaren met vrijlating 0111 zijne aanspraak op pensioen te doen gelden. De op 18 dezer in de residentie gehouden groote pa rade ter herinnering aan den roemrijken veldslag van Wa- terloo is, bij gunstig wederzeer luisterrijk geweest. Déze militaire plegtigheid bij welke de houding en bedrevenheid der manschappen allezins lofwaardig waren had een groo- ten toevloed van aanscbouwers zoo ingezetenen als vreem delingen uitgelokt. Des namiddags hebben op de pleinen voor de kazernen almede in tegenwoordigheid eener groote menigte aanschou- vvers uit alle standen der maatschappij de militaire feesten plaats gehad. -Uit Leyden meldt men, dat het Z. M. heeft behaagd, aan een aantal gevangenen, zoowel militaire als burgers, in de onderscheidene gevangenissen des Rijks gedetineerd, ontslag of afslag van tuchthuis- of gevangenisstraf te verleenen. Op den steenweg tusschen Oostburg en Schoondijke is den 19 dezer een iandmans-knecht, Pieter Riemens genaamd, door het afglijden van de planken van een mestwagen zoo danig aan het hoofd gewond dat hij een half-uur daarna is overleden. Statem-Cfeneraal. tweede kamer. Zitting van 19 junij. De beraadslagingen over de wet op de regeling van de uitgaven van het fonds op de verstrekkingen zijn voortgezet en is het ontwerp door de ministers van marine van oor log en van binnenlandsche zaken verdedigd. Bij hoofdelijke omvraag, is het eenig artikel en daarna de geheele wet met 40 tegen 11 stemmen verworpen. Voor hebben gestemd, de heeren id'interbergLotsyvan Voorst, van Randwjckvan Hall, Mutsaerts Donker, van Naamen van TwistGodefroi en Groen. Afwezig waren de heeren Storm van Zuylenvan Ro- s ent halMe jan, van der Linden Anemaetde Monchy SchooneveldFokker, van Eek, ZylkerLeclercq en de Rité. Op de aan hem gerigte vragen, heeft de minister van bin nenlandsche zaken verklaarddat de ontworpene gemeente wet op da goedkeuring des Konings wacht, om aan het oor deel der provinciale Staten, welke in het begin van julij bij eenkomen te worden onderworpen dat de provinciale wet is afgewerkt en aan het oordeel van den Raad van State on derworpendat het bewind zijne verpligting kent, en het mogelijke doetom daaraan te beantwoorden dat het onaf gebroken en krachtdadig is ondersteund door den afgetreden minister Donker Curtiusmaar dat tot het onmogelijke niemand gehouden is. De heer Bachiene zeide weinig bevredigd te zijn met deze beantwoordingwant in plaats dat de regering begonnen is met de wetten die allereerst moesten aangeboden wordenis zij gekomen met die op de vereenigingen en ministeriele ver antwoordelijkheid die later konden zijn aangeboden. In vier maanden tijds is eene geheel nieuwe grondwet gemaakt en thans zou men in gelijk tijdsbestek nog geen drie wetten kunnen maken? Als de Raad van State dan zoo traag is, dan zullen er middelen moeten gevonden worden om daarin te voorzien. De heer Donker Curtius heeft het ministerie verdedigd te gen het verwijt van traagheid. Engeland. Londen 18 junij. De 34ste verjaardag van den slag bij Waterloo wordt hier heden op de gebrui kelijke wijze gevierd. De hertog van (Vellington gééft een prachtig feestmaal, waarbij omstreeks 80 officieren, welke aan dien slag hebben deelgenomen en ook Z. K. II. prins Alberttegenwoordig zijn. Er zjjn nog 520 Engelsche officieren in leven welke tijdens dien veldslag bij het leger dienden. De koningin zal zich eerder dan men dacht, met haar gezin, naar Schotland begeven. Volgens een hier ontvangen bijzonder berigt uit Ma drid van 10 junij, is het gerucht, als of de Spaansche regering voornemens zou zijn om hare troepen uit Italië terug te roepen ongegrond en is zij integendeel voornemens, nog 1000 man derwaarts te zenden. In den avond van zondag den 10 dezer, heeft het in de omstreken van Manchestergedurende een paar uren ge sneeuwd. Den volgenden ochtend-leverden de gemaaide graslanden het zonderlinge schouwspel op dat de hooista- pels met sneeuw bedekt waren. ISuttschland. iVeenen 16 junij. De keizer van Rusland is den 14dezer te Krakau gekomen, hield inspec tie over de Russische troepen en zette kort daarop zijne reis naar Dukladat nabij de Hongaarsche grenzen ligt voort. Wel zegt men dat hij vervolgens naar Weenen en dan naar Kalisch gaan zal, maar, dewijl de monarch niet gewoon is zijne reisplannen lang vooruit bekend te maken kunnen dit slechts gissingen wezeu. De keizer zeggen oog getuigen heeft nog altijd zijne vroegere indrukwekkende houding en zijn scherpen blik, maar zijn haar is vergrijsd, en zijne gestalte slanker geworden. Mag men sommige dag bladen gelooveu, dan hebben eenige leden van zijnen raad hem den veldtogt tegen de Hongaren als gevaarlijk afgeraden en zou die togc zelfs tegen den zin van vorst Paskiwitsch geschieden. Zeer vele Polen uit het groothertogdom Posen, en zelf6 zulken die te Berlijn gevestigd zijn, hebben zich naar Hon garije begeven om deel aan den strijd te nemen. Het groot ste gedeelte der uit Dresden verbannen Polen heeft denzelf den weg ingeslagen. Frankfort, 18 junij. Deze stad is bijna geheel van troe pen ontbloot. De Pruissen die hier nog achter gebleven waren, zijn naar het leger in Baden vertrokken, en de Oos tenrijkers, die nu de eenige bezetting uitmaken, zijn zoo danig afgemat, dat zij ongeschikt zijn 0111 eenige dienst te kunnen doen. Men verhaaltdat de rijks-bestuurder zich met Pruis sen heeft verstaan omtrent het aanknoopen van onderhande lingen over eenen vrede inet Denemarken. Keulen 19 junij. Het overschot der rijksvergadering heeft nu den 16 dezer in het lokaal der rijschool te Stuttgardt zitting gehouden, hetwelk met vaandels, groene takken en bloemen was opgesierd. Onder gejuich der op de tribunen aanwezigen is besloten te verklaren dat het onwettige aan matiging van den aartshertog Johann is zijn'ambt als rijks bestuurder waarvan hij bij besluit van 6 dezer ontheven was langer te blijven waarnemen dat geen Duitsch burae pligt is hem langer in die hoedanigheid te erkennen pf te;ge hoorzamen en dat het regentschap gemagrigd wordt .het Jan- gematigd gezag des aartshertogsmet alle binnen zijn bereik liggende middelen tegen te werken. Voorts is besloten tot het verordenen eener algemeene volks wapening de uitsluiting van alle leden welke niet ter ver gadering verschijnen en het niet meer toestaan van verlof. Sommige redevoeringen waren allerhevigst, vooral die van Mohl, waarin alle Duitsche vorsten en kabinetten sterk ge gispt werden en inzonderheid de aartshertog Johann als een volks- en landverrader werd uitgekreten. Des avonds moest een groot volksbanket, ter eere der afgevaardigden, plaats grijpen waarbij men rustverstoring duchtte. Men zeide dat het ministerie Romer zijn ontslag had be komen. De geheele noordelijke helft van den Paltz is thans nagenoeg zonder tegenstand in de magt der Pruissen meer zuidelijk zijn, zoo ver men weet, Landau en Germersheim nog in handen der Beijeren. In Baden is de tegenstand sterker36 uren lang is tusschen de troepen en de benden onder aanvoering van Mieroslawski hardnekkig gestreden beide partijen kennen zich de overwinning toe; maar, zoo veel zich uit de tegenstrijdige berigten laat opmaken is de kamp zonder beslissend gevolg gebleven, terwijl hij weder zijds veel bioed gekost heeft. Twee medeleden der voormalige provisionnele regering van den Paltz zijn als vlugtelingen te Karlsruhe aangekomen. Dat de Pruissische troepen na een heet gevechtLud- wigshafen hebben ingenomen, is zeker, maar omtrent Mann- heim loopen de geruchten nog uiteen. Zoo veel weet men echter stellig, dat het, ofschoon van twee kanten ingesloten, geweigerd heeft te kapituleren maar datdoor het vuur der Pruissen, verscheidene gedeelten der stadafgebrand zijn, ver- eischt nadere bevestiging. Italië. Tot heden worden de geruchten dat er van w.ege den paus voorslagen tot schikkingen in de zaken van Rome zonden gedaan zijn, niet bevestigd. De Fransche ge zanten, de heeren dJHarcourt en de Raynevalwaren in het kamp van Gaëta aangekomen. De laatste berigten omtrent het beleg van Rome laten geen twijfel over van de op han den zijnde verovering door de Fransche wapenen. Het drie manschap dat onderrigt was van de insurrectie die te Parijs moest plaats hebben, en op_ die crisis hoopte, heeft bij het vernemen der ontknooping van dezen berg-opstand alien moed verloren. Men spreekt zelfs over de vlugt van Maz- zini. Bij een uitval moet Garibaldi met een belangrijk ver lies zijn terug geslagen. Het beleg nadert het einde, maar niet zonder moei.ielijkheden en deze zullen na de inneming gceuzins verminderen. Het beschieten van Venetie', dat eenigen tijd had opge houden, is den 13 dezer op nieuw begonnen. Naar het scheen veroorzaakte het groote verwoesting. frankrijk. Parijs 18 junij. In de zitting der wetgevende vergadering van heden is beraadslaagd over eene aanvraag der regterlijke overheidwelke verlangde gemagrigd te worden tot het vervolgen van den afgevaardigde Felix Pyatals mede-onderteekenaar van het ultra-repubü- keinsche manifestwaarbij de menigte tot gewapenden tegen stand is aangespoord. De roode-republikcinen hebben de meerderheid trachten te bewegen om die magtiging niet te verleenen. De afgevaardigde Valon heeft betoogd dat het bedoelde stuk door 120 afgevaardigden was onderteekend en de vergadering mitsdien voorzigtig behoorde te zijn. Deze en dergelijke redenen hebben echter geen ingang gevonden en de meerderheid heeft begrepen dat er termen bestonden om ook den beruchten ultra-republikeiu Pyat in regten te vervolgen. Nog heeft de heer Jules de Lasteyrie bet verslag uitge- bragt nopens de door de regering gedane wetsvoordragtbe treffende het verbieden der clubs gedurende den tijd van een jaar. Dat verslag luidt gunstig ten aanzien van het ontwerp en daarin wordt betoogd eensdeels, dat er noodzakelijkheid bestaat tot het onverwijld behandelen van hetzelve ander deels dat de aanneming wenschelijk is. Het verdient in middels vermelding, dat de commissie eene supplementaire bepaling in de wet voorstelt, inhoudende, dat de regering nog in den loop van dit jaar een wets-ontwerp zal indienen tot het geheel verbieden der clubs en tevens tot regeling van het regt van vereeniging. Men meent, dat deze bepaling is voorgesteldom de zoogenaamde witte bergpartij te vrede te stellen. De heeren Thiers Molé en andere voorname staats lieden namelijk hebben aangedrongen op het geheel verbieden der clubsde gezamenlijke ministers hebben zich met kracht verklaard voor het ontwerpzoo als het door den heer Dufaure is voorgesteld. Het schijnt te blijken dat de beide onderdeelen der partij van de orde nog al moeite hebben ge had, om zich daaromtrent met elkander te verstaan. Ten slotte heeft men begrepen, dat de vergadering niet langer permanent behoeft te zijnen mitsdien bepaald dat de zittingen op de gewone wijze zuilen worden hervat. Parijs 19 junij. De wet op de clubs is gisteren in de wetgevende vergadering binnen den tijd van een half uur aangenomen. Er is bijna niet beraadslaagd de twee par tijen die de vergadering scheiden speelden gelijk spel: beide zwegen; wanneer een lid om het woord vroeg, werd hij daarvan door zijne vrienden zelf terug gehouden. De voor gestelde wet behelst de volgende artikelen 1. Het bestuur wordt gemagtigd om gedurende het jaar na de afkondiging der tegenwoordige wet de clubs en andere

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1