MIBBBLBUIUSCIIK C 0 U ft A N T. N°. 73. 19 Junij. Biiissda ËGEJLËM iSeetnren en ^bmuusstsraticti. iSiuneuUubechc ïEijbiugeM. Or ABMINISTRATIE 1)ER ROMEINEN OPENBARE VERPACHTING VAN VISSCHERIJEN. Op Dïngsdag den 31 Julij 1849, des voormiddags ten 10 ure zal de Ontvanger der Domeinen als daartoe gemagtigd in het openbaar, bij opbod en afslag, ten overstaan van den te Rotterdam residerenden Notaris Mr. P. G. Balenin het Huis der Publieke Verkoopingenop de Geldersche Kade te ROTTERDAM, Verpachting houden van: Be Bomaniale ZALM Zegen-Steek- Schut- en andere FIS SCIIE RIJ ENop de Oude en Nieuwe Maashet Scheurde Botlek en de Ilartlek, het Spuide Bordsche Kilde Biesboschhet Hol- landsch Biep het Haringvliethet Folkenrak de Krammer de Bieningen enz.Be OESTER- en MOSSELS ANKEN daaronder begrepen. En zulks voor den tijd van twaalf jaren aanvangende 1 Januarij 1850, op de voorwaarden en naar de verdeeling in Perceelen waarvan de omschrijving ter lezing ligt ter Griffie van het Provinciaal Gouvernement, ter Secretarie van de onderscheidene Gemeente-Besturenwaar de Visscherijen gelegen zijn ten Kantoren der Registratie te Rotterdam Schiedam, Dordrecht, Vlaardingen, den Briel Middelhar- nis Papendrecht, Oud-Beijerland en IJsseltnonde alsmede ten kantore van den Notaris Mr. P. G. Balen, te Rotterdam, en van den Ontvanger der Domeinen te 's Gravenhage alwaar de Kaart, houdende de indeeling der Perceelen, ter visie 1M en bij wien nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Ontvanger der Domeinen H. COLLOT D'ESCURIJ. ALBE ER TENTJE. BURGEMEESTERen WETHOUDERS der Stad VLISSIN- GEN brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat de Raad, in aanmerking nemende dat, terwijl onder scheidene Plaatsen in ons Vaderland door eene vreeselijke ziekte geteisterd wordende gezondheids-toestand van de Inwoners dezer Stad gelukkig tot dusverre niets te wenschen overlaat maar dat uit dien hoofde ook alles zoo veel mogelijk behoort vermeden te worden, wat daarop van eenen ongun- stigen invloed zou kunnen zijn,heeft goedgevonden te bepalen, dat de gewone KERMIS of JAARMARKTinden loop van de maand Julij aanstaande, geen voortgang zal hebben. Vlissingen den 16 Junij 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. CALLENFELS. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare S. van der SWALME Secretaris. AAN KON BIGING. De BURGEMEESTER van WESTKAPELLE maakt be kend dat de KERMIS aldaar zal aanvangen den 2 en eindi. gen den 9 Julij eerstkomende zullende op Vrijdag den 6 naar de Gaai geschoten en op Zaturdag den 7 naar den Ring gereden worden. De Burgemeester voornoemd P. J. BERTEL. BEKE NB MAKING. Het PLAATSELIJK BESTUUR van KOLIJNSPLAAT maakt bij deze aan de belanghebbenden bekend dat de KER MIS of JAARMARKT aldaar in dit jaar geen plaats zal hebben. ZEERAREN. De COMMISSIE der BAD-INRIGTING te DOMBURG maakt bij deze bekend dat de opening der Zeebaden zal plaats hebben op Woensdag den 27 Junij aanstaande; terwijl tot het nemen van Binnenbaden in het Bad-Paviljoen reeds dagelijks gelegenheid is. MIDDELBURG, den 18 Junij. Heden wordt alhier de jaardag van H. M. onze geëerbie digde Koningin en de overwinning bij den veldslag van Wa- terloo door het uitsteken van vlaggen en het spelen der klok ken, herdacht. De in de afgeloopene week binnen de stad Tholen gehou- dene zesde algemeene vergadering der Zeeuwsche Maatschap pij van Landbouw heeft, naar wij vernemen, op nieuw de ondubbelzinnigste bewijzen opgeleverd van de warme belang stelling van Zeelands ingezetenen in deze zoo nuttige instel ling; terwijl de krachtdadige medewerking van alle autori teiten grootelijks heeft bijgedragen om aan deze zoo gewenschte bijeenkomst eenen goeden uitslag te verzekerenen de alge meene tevredenheid te verhoogen. Zoowel de vergaderingen, die des dingsdags en woensdags door een aanzienlijk getal toehoorders werden bijgewoond, en van wege de gewigtige daarop behandelde onderwerpen voornamelijk ten doel gehad hebbende een onderzoek 1naar het wenschelijke en uitvoerbare van een landelijk credietstel- sel en 2. naar den zedelijken en materielen toestand der arbeidende en dienstbare bevolking ten platten landebene vens naar de middelen om dien toestand zedelijk en stoffelijk verbeterd te zien (omtrent welk laatste het rapport, inge volge goedvinden der vergaderingin druk verschijnen en aan de leden zal worden toegezonden) konden hoogst be langrijk geheeten worden als de op donderdag gehoudene tentoonstelling die én door de schoonheid van het aange- bragte vee, én door de talrijkheid van hetzelve, als hebben de de aanwezig geweest zijnde runderen bijna honderd en de paarden honderd en dertig stuks bedragenboven anderen uitmuntte, en getuigden van de bijzondere deelnemingen van de algemeene medewerking der Thoolsche landlieden tot be vordering van landbouw en veeteelt. Overigens trok het door den heer/. C. J. van den Bosch, uit den Wilhelmina polderaangevoerde Engelsche volbloed en gekruiste rund- en wolvee wederom de algemeene bewon dering tot zich en droeg de blijken van alles wat opkwee king' en zorg op de veredeling en verbetering van dit di?ren- soort vermogen uit te oefenen. Ook de inwoners van Tholen hadden niets onbeproefd ge laten 0111 deze voor Zeelands landbouw zoo belangrijke da gen zoo doelmatig en aangenaam mogelijk te maken ailen waren in waarheid werkzaam geweest aan de opluistering en bevordering van dit voor ons landbouwend gewest zoo heugelijke feestopregte belangstelling en gulle gastvrijheid stonden op ieders gelaat te lezen en huis en hart waren als het waretot eene vriendelijke en hupsche ontvangst voor allen opengesteld. Eveneens was den, naden afloop der tentoonstelling aan- gekondigden maaltijd, eene ruime deelneming te beurt ge vallen ongeveer 250 leden voor het tweederde gedeelte landlieden benevens eenige vreemdelingen uit het naburige NoorJ-Braband en Belgie, vereenigden zich in een, met de uiterste zorg en smaak ingerigtlokaal om aldatir onder vriendschappelijk zamenzijn en onder herdenking van de be langen van Volk en Vaderland bij menigen hartelijken en welgemeenden dronk geuitdeze genoegelijke feestviering te sluitenen onderlinge eensgezindheid te bevorderen. Lang zullen dan ook deze dagen bij allen die aanwezig waren in aangenaam aandenken blijven; en wij voldoen aan een ons van onderscheidene zijden gedaan verzoek, door bij deze zoowel aan het bestuur als aan de burgerij van Tholen den welmeencnden dank toe te brengenen de verzekering-van opregte op prijsstelling aan te bieden. Laatstleden donderdag en vrijdag werd alhier door de leer lingen aan het Stedelijk Gymnasiumin tegenwoordigheid van heeren curatoren het gewoon jaarlijksch examen afge legd in de Grieksche, Latijnsche, Fransche, Engelsche, Hoogduitsche en Nederduitsche talenin de wiskunde en de overige aan het onderwijs verbonden vakken bij welke ge legenheid door voornoemde leerlingenwier getal thans dertig bedraagt, wederom blijken gegeven werden van ge maakte vorderingen. Na den afloop van dit examen dat op de meest voldoende wijze de goedkeuring van heeren cu ratoren heeft weggedragen zijn door hun edel achtb. prijzen toegezegd aan de volgende leerlingen In de eerste klasse: twee aan L. F. van Panhuys, zijnde een voor het Grieksch en Latijn een voor het Engelsch en de overige bijvakken; een aan J. van der Beke Callenfels,' voor het Grieksch en Latijn een aan L. H. Slotemaker voor het Grieksch en Latijn welke drie leerlingen eervol ontslag van het Gymnasium zullen erlangen na het houden eener oratie. In de tweede: een aan C. P. Pous Koolhaas, voor het Grieksch en Latijn; twee aan W. F. de Jonge, zijnde «en voor het Griekscti en Latijn een voor het Hoogduicsch en Fransch; een aan C. J. Pické voor het Grieksch en La tijn een aan A. J. van Eekelen voorden Nederduitschen stijl. In de derdetwee aan W. F. van Deinsezijnde een voor het Grieksch en Latijn, een voor het Fransch een aan J. P. Berdenis van Berlekom voor het Grieksch en Latijn. In de vierdeeen aan W. E. van Panhuysvoor het Grieksch en Latijntwee aan M. van Lissa zijnde een voor het Grieksch en Latijneen voor de wiskunde en het Hoogduitsch een aan J. D. C. Delwig voor de geschiedenis. In de vijfde twee aan N. J. van IJsselsteyn zijnde een voor het Grieksch en Latijn een voor de geschiedenis en de overige bijvakken; een aan J. W. M. Schorervoorliet Grieksch en Latijn. In de zesde: een buitengewone aan G. L. Schorer, voor het Latijn een aan G. Gann Dun voor het Latijn. Z. M. heeft goedgevonden het pensioen te verleenen aan den kapitein-kwartiermeester F. IF. tl. llornbostelvan het regement veld-artillerie en aan den isten luitenant-in genieur IV. A. Frogereerstgemelden onder toekenning van den rang van majoor, buiten bezwaar der schatkist. Bij koninklijk besluit van den 10 dezer, is aan den heer J. van der Finnelaatst directeur-generaal der middelen en domeinen in Nederlandsch Indie, thans met verlof in Neder land en staatsraad in buitengewone dienstop zijn verzoek 'verleend eervol ontslag uit 's lands dienst, onder dankbetui ging voor de door hem bewezene veeljarige en belangrijke diensten en zulks met behoud van den titel van staatsraad in buitengewone dienst en onder toekenning van pensioen. Bij besluit van den 8 dezer, heeft Z. M. tot ridder dei- orde van den Nederlandschen leeuw benoemdden heer S. L. Ileijman, dirigerend officier van gezondheid der 2de klasse in Nederlandsch Indie. Bij besluit van den 14 dezer, is door Z. M' aan .7. van Rentergem de Fouw op bet daartoe door hem gedaan ver zoek, eervol ontslag verleend als secretaris der gemeente Hoe- dekenskerke, en in zijne plaats als zoodanig benoemd .7. de Fouw Jz. Op het verzoek, daartoe dezer dagen door de koninklijke Nederlandsche maatschappij tot aanmoediging van den tuin. bouw te Leyden gedaan heeft het den Koning behaagd het beschermheerschap over die maatschappij te aanvaarden. Bij eene koninklijke beschikking van den 5 dezer is <ie oprigting van eene vee-artsenijkundige vereeniging in de pro vincie Noordholland veroorloofd, mits deze instelling zich gedrage naar de algemeene wettelijke en andere verordenin gen hier te lande bestaande. Volgens aanschrijving van het ministerie' van binnen- landsche zaken zal de algemeene volkstelling, elke tien jaren te houdenden 19 november eerstk. aanvangen en vóór den 31 december moeten afgeloopen zijn. Ingevolge van en in verband met het door de tegen woordige regering aangenomen stelsel van vereenvoudiging wil men nader weten dat besloten is tot de geheele suppres sie van de 6de afdeeling bij het ministerie van binnenland- sche zaken (de afdeeiing nijverheid namelijk) en dat wel tegen een zeer kort op handen zijnd tijdstip. Ten gevolge van dezen maatregel zouden van de acht ambtenaren bij deze afdeeling werkzaameensklaps vijf, waaronder het hoofd der afdaling, op wachtgeld gesteld worden. Tc Gorinchem is het bouwen eener nieuwe kerk, voor de Hervormde gemeente aldaar, aangenomen door den heer .7. de Laat, te dier stede, voor de som van 75,900. Te ''sHertogenbosch heeft den 12 dezer de vijfde al gemeene vergadering van de broederschap der notarissen in Nederland plaats gehad. Het algemeen verslag van het wedervaren, den toestand zoo der stoffelijke als zedelijke belangen der vereeniging uitgebragt door het hoofdbestuur, en waarmede ten 11 ure de vergadering werd geopendgetuigde op nieuw van den onvermoeiden ijverde meer dan gewone volhardingwaar mede deze belangen steeds door hoofdbestuurders worden behartigd, en hoe deze, in den steeds toenemenden bloei der vereeniging harer steeds uitgebreider weldadige en werkda- dige werking, de belooning van dit hun streven vinden. Men meldt ons uit Rotterdam van 15 dezer: Ik kan u berigten dat de cholera-gevallen, welke in de vorige week nog al belangrijk waren en veel bezorgdheid ver oorzaakten nu dagelijks afnemen. De koelere weersgesteld heid schijnt eenen gunstigen invloed uit te oefenen daar se dert de laatste dagen de ziekte zoo wel in hevigheid als in getal van lijders sterk vermindert. In de vorige week was het getal der aangetasten 50 en meer per dag, op gisteren bedroeg dit maar 15, terwijl in den afgeloopen nacht maar één lijder is aangegeven." NB. Volgens latere berigten tot den 17 dezer's morgens was het getal aangegevetien tot op 6 verminderd. Ütaten-Gencraal. eerste kamer. Zitting van vrijdag 15 junij. In de zitting van heden heeft de voorzitter aan de ver gadering kennis gegeven, dat door de afdeelingen tot hare rapporteurs benoemd zijn voor het wets-ontwerp tot rege ling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1847, de heeren van Pallandt van FFaardenburg en Neerijnen BorskiInsinger en Iloffmanvoor de instructie van den griffier en commies-griffier de heeren van Beeck Follenho- ven, Groeninx van Zoeten, van IVelderen Rengers en Gevers van Endegeest. Deze commissien van rapporteurs brengen achtereenvolgens hunne verslagen uit, die gedrukt en rond gedeeld zullen worden. Na eenige discussie is bepaald dat de dag der beraadslaging over genoemd wets-ontwerp nader vastgesteld zal worden, en dat de beraadslaging over de in structie van den griffier en den commies griffier op morgen (zaturdag), des voormiddagsten 11 ure, zal plaats hebben. Zitting van zaturdag 16 junij. Heden hebben de beraadslagingen plaats gehad over de ontwerpen der instructie voor den griffier en van die voor den commies-griffier, in welke ontwerpen door de commis sie voor de redactie derzeive11a het onderzoek in de af deelingen nog eenige wijzigingen gebragt zijn. Die instrtic- tien zijn achtervolgens met algemeene stemmen aangenomen. In dezelfde zitting heeft de vernieuwing der sectien plaats gehad, die volgens het reglement van orde om de maand geschieden moet. tweede KAMER. Zitting van donderdag 14 junij. In de zitting van heden is ingekomen eene missive van den heer .7. B. van Son, oud-tninister voorde zaken der Roomsch- Katholijke eeredienst, die daarbij verzoekt, bij de te maken nominatie ter vervulling der ontstane vacature in den Hoogen Raad der Nederlanden niet in aanmerking te komen. Voorts is ter kennis der vergadering gebragt, dat door de afdeelingen tot rapporteurs benoemd zijn: voor het wets ontwerp houdende voorzieningen omtrent de kroon-domeinen de heeren jFichersBonker Curtiusvan Boom, Bommer van Poldersveldt en Nedermeijer van Rosenthal; en voor het wets-ontwerp omtrent de heffing van buitengewone opcenten in de provincie Noordbraband, de heeren Slicher van Bom- burgMeeussenvan Naameh van Eek en Bots. Vervolgens is door de respective commissien van rappor teurs verslag uitgebragt omtrent de wets-ontwerpen tot rege ling van uitgaven op fondsen voor verstrekkingen uit 's Rijks magazijnen ontvangen en tot regeling van uitgaven op hec fonds van herbelasting op de grondbelasting. Na eenige discussie is met 28 tegen 25 stemmen beslo'en den dag tot het opmaken der nominatie ter vervulling der vacature in den Hoogen Raad te bepalen op maandag den 18 dezer, ten n ure, en de beraadslagingen over de beide bo vengenoemde wets ontwerpen te doen plaats hebben dienzelf den dag na afloop van die werkzaamheid. Eindelijk heeft de commissie voor de verzoekschriften eer.i- ge verslagen uitgebragt, met welker onderscheidene cortclu-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1